Dant3

Τι μπαταρια να βαλω?(Μαρκα-τυπος)

28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το ραπτορ απο μαμα φοραει Yuasa YTX9 BS απο την οποια ειμαι αρκετα απογοητευμενος.

Βαζω παντα αυθεντικη yuasa και made in japan(τουλαχιστον ετσι λεει) αλλα πανω απο 2 χρονια δε μου κρατησε ποτε και καθε χειμωνα αν εμενε πανω απο 5 μερες ακινητο,δε ξεκιναγε και τη μηχανη.

Για διαρροες ειχε ελεγθει περσι η μηχανη και δε βρηκε κατι.Ουτε θεμα με το συναγερμο.

Το θεμα ειναι οτι τωρα μου κρατησε μολις 1 χρονο.Πρεπει να καψε στοιχειο καθως δε κραταει καν φορτιο.Τη φορτισα και παλι δε γυρναγε καν μιζα.

Το θεμα απο οτι εχω καταλαβει,ειναι το οτι ειναι μετριας ποιοτητας,το οτι μετακινω για μικρες αποστασεις τη μηχανη συνηθως,αλλα και το οτι τα sv/vstrom που εχουν το ιδιο μοτερ εχουν τη 12αρα μπαταρια αλλα στο δικο μου βαλανε την 9αρα και μαλλον του πεφτει μικρη.

Οποτε θελω να τα σκασω να παρω μια καλη μπαταρια ετσι ωστε να μην εχω θεματα.

Ελεγα να παω σε τζελ,αλλα βλεπω να λενε οτι θελει ειδικη φορτιση κτλ.

Τι προτεινετε?

Απο αποψη μαρκας αλλα και ειδους μπαταριας?

Κατι τετοιο σκεφτομουν

https://automotobatteries.gr/μπαταρίες-μοτοσυκλετών/μπαταρίες-μοτοσυκλετών-gs/μπαταρίες-μοτοσυκλετών-gs/μπαταρία-μοτοσυκλέτας-gs-gel-gt9b-4-12v-8ah-120cca.html

Αλλα βλεπω να εχει μικρο CCA

Δε ξερω τωρα αν χωρεσει αυτη,πρεπει να κατσω να το μετρησω

https://automotobatteries.gr/μπαταρίες-μοτοσυκλετών/μπαταρίες-μοτοσυκλετών-gs/μπαταρίες-μοτοσυκλετών-gs/μπαταρία-μοτοσυκλέτας-gs-gel-gt12b-4-12v-10ah-220cca.html

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Τζελ μην βαλεις.  Οντως οι μπαταριες τζελ θελουν ειδικη φορτιση,  συγκεκριμένα  πιο χαμηλη ταση από ότι  η μπατατιες υγρού στοιχείου, για να μην υπάρξει  βιασμός  του ηλεκτρολυτη σε μορφη gel. 

Λογικα το κύκλωμα  σου δεν το υποστηριζει αυτο και θα πεταξεις τα χρήματα  σου. 

Εκτος και αν εννοεις μπαταρια  ανοιχτου τυπου και κλειστου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για τζελ ελεγα.Παντα κλειστου τυπου εβαζα ετσι και αλλιως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πιο ακριβη και δεν ξερω αν θα κανεις  δουλειά. 

Παιζει να την καταστρεψεις. 

Δοκιμασε απλα  αλλη κλειστου τύπου  αλλη μαρκα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

γιατι δεν κοιτας και αντιστοιχη μπαταρια λιθιου? Δεν μιλαω για το βαρος αλλα για την εγγυηση που εχουν. Αυτες που κοιτας εχουν 3 μηνες ενω οι λιθιου 1-2 χρονια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι λιθιου ειναι πανακριβες αν δε κανω λαθος.

Δε δινω το 10% της αξιας της μηχανης για αναλωσιμο :tongue:

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος Dant3 έγραψε:

Οι λιθιου ειναι πανακριβες αν δε κανω λαθος.

Δε δινω το 10% της αξιας της μηχανης για αναλωσιμο :tongue:

αλλαξες σε 3 χρονια 2 μπαταριες. 

Εδωσες λιγοτερα απο αυτο https://www.motodirect.gr/el-gr/product/3068026/antallaktika-mpataries/MPATARIA-LIThIOU-SHIDO-LTX9-BS-LION-S-YTX9-BS/?Org=3068027

που εχει 3 χρονια εγγυηση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νομιζα οτι ειχαν κανα 150αρι αυτες...

Σε αυτη τη τιμη,ναι το σκεφτομαι.Δεν εχουν περιορισμους αυτες οπως πχ με τη φορτιστη στις τζελ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για πειτε αποψεις,γιατι αυριο πρωι πρεπει να παρω μπαταρια για να κυκλοφορησει η μηχανη.

Αυτη η shido ειναι οκ μαρκα?

Βλεπω και αυτην σε πιο φθηνη βεβαια

https://www.energybatteries.gr/moto-batteries/mpataries-moto-lithiou-li-ion/skyrich-lpf-2-ytx9-bs.html

Και εδω ιδια μαρκα αλλος τυπος με αλλες διαστασεις που αν μου χωραει,νομιζω ειναι προτιμοτερη καθως εχει μεγαλυτερο CCA.

https://www.energybatteries.gr/moto-batteries/mpataries-moto-lithiou-li-ion/skyrich-lpf-3-yb9-b-yb9l-b-ytx9a-bs.html

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Δες και τις motobatt,φημιζονται για τα καλα cca τους,ημουν πολυ ευχαριστημενος στο S3.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 36 λεπτά, το μέλος Dant3 έγραψε:

Νομιζα οτι ειχαν κανα 150αρι αυτες...

Σε αυτη τη τιμη,ναι το σκεφτομαι.Δεν εχουν περιορισμους αυτες οπως πχ με τη φορτιστη στις τζελ?

Δες το booklet του φορτιστη σου. Το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι καταλληλος για λιθιου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 34 λεπτά, το μέλος Dant3 έγραψε:

Για πειτε αποψεις,γιατι αυριο πρωι πρεπει να παρω μπαταρια για να κυκλοφορησει η μηχανη.

Αυτη η shido ειναι οκ μαρκα?

Βλεπω και αυτην σε πιο φθηνη βεβαια

https://www.energybatteries.gr/moto-batteries/mpataries-moto-lithiou-li-ion/skyrich-lpf-2-ytx9-bs.html

Και εδω ιδια μαρκα αλλος τυπος με αλλες διαστασεις που αν μου χωραει,νομιζω ειναι προτιμοτερη καθως εχει μεγαλυτερο CCA.

https://www.energybatteries.gr/moto-batteries/mpataries-moto-lithiou-li-ion/skyrich-lpf-3-yb9-b-yb9l-b-ytx9a-bs.html

φοραω την πρωτη. Δεν χρειαζεσαι φορτιστη γιατι ξεφορτιζουν πολυ αργα και φορτιζουν αρκετα γρηγορα. Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα με αυτην ηταν τωρα το χειμωνα που δεν επερνε μπρος η μηχανη στο πολυ κρυο. Απλα ηθελε 1-2 λεπτα να αναψεις τα φωτα να ζεσταθει πριν βαλεις μπροστα. Δεν εχω εγω φωτα...

Δεν υπαρχει προβλημα ομως... πισω στην εταιρια για να μου δωσουν την πιο μεγαλη γιατι πολυ απλα εχει εγγυηση 1 χρονο.

απλα η shido εχει 3 χρονια...

α και αυτο με τον ειδικο φορτιστη στην μπαταρια μηχανης ποτε δεν το καταλαβα. Αφου την βαζεις πανω στο ιδιο κυκλωμα φορτισης στην μηχανη γιατι να θελει ειδικο φορτιστη? εχει τον μικρο επεξεργαστη πανω που την προστατευει ή μηπως οχι?

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

edit: Κακως ασχολουμαι, ο,τι πει ο ειδικος απο πανω.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος Dant3 έγραψε:

.Παντα κλειστου τυπου εβαζα ετσι και αλλιως.

Tις φόρτιζες 1 φορά το χρόνο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

φοραω την πρωτη. Δεν χρειαζεσαι φορτιστη γιατι ξεφορτιζουν πολυ αργα και φορτιζουν αρκετα γρηγορα. Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα με αυτην ηταν τωρα το χειμωνα που δεν επερνε μπρος η μηχανη στο πολυ κρυο. Απλα ηθελε 1-2 λεπτα να αναψεις τα φωτα να ζεσταθει πριν βαλεις μπροστα. Δεν εχω εγω φωτα...

Δεν υπαρχει προβλημα ομως... πισω στην εταιρια για να μου δωσουν την πιο μεγαλη γιατι πολυ απλα εχει εγγυηση 1 χρονο.

απλα η shido εχει 3 χρονια...

α και αυτο με τον ειδικο φορτιστη στην μπαταρια μηχανης ποτε δεν το καταλαβα. Αφου την βαζεις πανω στο ιδιο κυκλωμα φορτισης στην μηχανη γιατι να θελει ειδικο φορτιστη? εχει τον μικρο επεξεργαστη πανω που την προστατευει ή μηπως οχι?

Ε να δωσω 45Ε παραπανω για τα 2 χρονια εγγυηση μονο?Αν χαλασει το δευτερο χρονο,παιρνω καινουργια ,αφου η διαφορα ειναι σχεδον μια μπαταρια.

Εφοσον φορτιζουν και γρηγορα,με τις μικρες διαδρομες θα ερχονται στα ισια τους κιολας.

πριν 40 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Tις φόρτιζες 1 φορά το χρόνο ?

Ετσι και αλλιως το χειμωνα ολο και θα μου μενε μετα απο λιγες μερες,οποτε ναι μια φορτιση τη τρωγανε.Το θεμα ειναι οτι πχ του αδελφου μου το ερ,με ιδιου τυπου μπαταρια αλλα 12αρα,και 2 βδομαδες να το αφηνες,δε καταλαβαινε τιποτα.Το δικο μου μετα απο 1 βδομαδα δεν υπηρχε περιπτωση να παρει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οντως κοιτα και τις motobat. 

Και εγω  ειχα βαλει,  δεν θυμαμαι σε ποιο,  αλλα οντως ηταν και γ@μω τις μπαταρίες. 

Οι λιθιου από όσο γνωρίζω  δεν είναι  τοσο απαιτητικες όσο  οι gel. 

Δεν το υπαγραφω ομως γιατι αυτες δεν τις ξερω ακομα καλα.  

Αν ειχαμε λιγο χρονο θα μπορούσα να μαθω πληροφορίες,  αλλα εφοσον πας για αγορα αυριχο,  φεν μπορω να βοηθισω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Motobatt και εγώ πολύ ευχαριστημένος, αρκεί να σφίξεις καλά τους πόλους.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω προλαβει να μαθω και εγω πολλα για τις λιθιου.

Στα χαρτια φαινεται ωραια η motobatt και εχω ακουσει απο αρκετους καλα,οποτε προς αυτη προσανατολιζομαι να πω την αληθεια.

Μπορει να ναι καλυτερη η λιθιου και θα το ψαξω αν ειναι περισσοτερο πριν την επομενη αλλαγη,αλλα τωρα τη χρειαζομαι αμεσα.

Και δινει και 2 χρονια απο οτι βλεπω για τη motobatt.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος Dant3 έγραψε:

Ετσι και αλλιως το χειμωνα ολο και θα μου μενε μετα απο λιγες μερες,οποτε ναι μια φορτιση τη τρωγανε.

Η απάντηση σου, ειναι αποκαλυπτική.

Φορτίζεις μπαταρία, ΑΦΟΥ αδειάσει ?  Το μόνο που καταφερνεις, ειναι να μειωνεις τη ζωη της, καθε φορά που αδειαζει = πας πολυ συχνα για αγορά νέας.

Προσπαθησε με την νεα αγορά σημερα, να την συντηρεις με 1-2 φορτίσεις ΠΡΙΝ αδειάσει.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν αντιλεγω,αλλα οπως ειπα συνηθως μετακινειται σε μικρες διαδρομες η μηχανη.Και εχει το περιεργο πως ειτε θα παρει μια χαρα ειτε δε θα δινει καν.Οποτε δυσκολα να καταλαβεις και εαν αρχιζει να δυσκολευεται.

Βαλε και το οτι η μπαταρια ειναι μανουρα να βγει και οταν χρειαστει να τη φορτισω,δε τη βγαζω καν απο πανω,οποτε δε βολευει να τη βαζω και συχνα στο φορτιστη.

Αλλα οπως και να εχει,πεθαινε αρκετα ευκολα στο δικο μου η Yuasa που εβαζα.Δε δικαιολογειται τοσο ευκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πηρα αυτην

https://www.skroutz.gr/s/6672187/MotoBatt-10Ah-MBTX9U.html?from=catspan

Την εβαλα και ολα οκ.

Μετρησα και τασεις,κρυο στις 4000 στροφες δινει καπου στα 14V.Νομιζω πως καλα ειναι.Θα το κανω καμια βολτα σημερα-αυριο,να μετρησω και ζεστο.

@klab Καταλαβα γιατι μου ειπες να σφιξω καλα τους πολους.Οντως λιγο βλαμμενο συστημα και στανταρ σε κανα 6μηνο θα κανει βλακειες επειδη θα θελουν σφιξιμο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Με γειες,ακριβως την ιδια αν θυμαμαι καλα φορουσα στο S3,παντα ομως την συντηρουσα μια φορα την εβδομαδα,εστω και τυπικα τις περισσοτερες φορες καθως σε ενα-δυο λεπτα αναβε η ενδειξη πληρους φορτισης και μου κρατησε 2+ χρονια (μετα το πουλησα) χωρις να χασει μιζια ποτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

αυτη την μαρκα την εχω βαλει στο δικο μου cb.1300, και απο τον ιουλιο του 18 που την εχω βαλει τελειωσαν τα προβληματα.την ειχα πληρωση 100 ευρα ,αλλα τελος . την αφηνω 20 μερες σε ακυνησια με τα κρυα, και περνει μπρος με την μια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια απορια που εχω.

Πως και καλα εχεις 5% μειωση καταναλωσης απο τη μπαταρια?:tongue:

Τι ,και καλα δυνατοτερος σπινθηρας και τετοιες ιστοριες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 43 λεπτά, το μέλος Dant3 έγραψε:

Μια απορια που εχω.

Πως και καλα εχεις 5% μειωση καταναλωσης απο τη μπαταρια?:tongue:

Τι ,και καλα δυνατοτερος σπινθηρας και τετοιες ιστοριες?

Να πω την λαμακια μου; 

Μικροτερο βαρος και λογω πιο γρηγορης φορτισης σε σχεση με την απλη μπαταρια,  εχεις λιγοτερη καταπονηση των ηλεκτρικών  και παει περισσότερο  ρευμα στο μπουζι,  αρα κανεις καλύτερη καυση... 

Πςςςς τι ειπα ο τεραστιος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα