MoJo_JoJo

Tour of Europe with Motorcycle

18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Xt660 (660cc) Bell Yamaha r1 (999ccc)

Δημοσιεύτηκε

Γειά σας ! Όπως καταλάβατε απο το τίτλο φέτος σκέφτομαι για ενα μακρινό ταξίδι ! ( ειδικότερα Ελλάδα-Αλβανία-Μαυροβούνιο- Κροατία-Βοσνία-Αυστρία-Γερμανία-Τσεχία-Σλοβακία-Ουγγαρία-Σερβία-ΠΓΔΜ-Ελλάδα) 

πρώτον απόλα νομίζω πως έχω εμπειρία για την αναβάθμιση κυβικών . ( 15hp- 25.000χλμ , 45hp-28.000χλμ) . Το 2018 έκανα ενα μικρο Γυρο της Ελλάδος ( 2300χλμ) και πάνω κάτω ξερω τι χρειάζομαι για ένα μακρινό ταξίδι . Λοιπόν , πριν απο 3 μήνες ο ξάδερφος μου αγόρασε ενα BMW 1200GS (πρώην κάτοχος BMW650GS) και πριν απο 1 μήνα αποφασίσαμε για αυτο το καλοκαιρινό μας ταξίδι . 

Λοιπόν , έμεινα ανάμεσα σε 2 κατηγορίες και πολλών μοτοσυκλέτων ...

1- KTM 1290 Superadventure

2- Honda Africa Twin

3- BMW S1000XR

4- Yamaha MT10

5- Yamaha XSR900

Αυτά εδώ μαρέσουνε πάρα πολύ αλλα σκεπτόμενος το ότι μετα απο το ταξίδι θα οδηγήσω μέσα στην πόλη , δεν θελω και πολύ το 1 κ το 2 . 

Ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το θέμα . Ευχαριστώ πολύ απο τώρα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Αν βαλω το ποπ κορν emoticon θα παρεξηγηθεις; 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα. Ταπεινή μου άποψη είναι πως όταν κάποιος φτάνει στο σημείο να βάζει το Άφρικα στην ίδια ζυγαριά με το 1290 και το XR τότε πολύ απλά το αγοράζει κιόλας. :popcorn:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Καλημέρα. Ταπεινή μου άποψη είναι πως όταν κάποιος φτάνει στο σημείο να βάζει το Άφρικα στην ίδια ζυγαριά με το 1290 και το XR τότε πολύ απλά το αγοράζει κιόλας. :popcorn:

Βεβαιως και δεν το βάζω στην ίδια ζυγαρια απλώς αυτες είναι που μ άρεσαν ...

πριν 1 ώρα, το μέλος Χ έγραψε:

Αν βαλω το ποπ κορν emoticon θα παρεξηγηθεις; 

Οχι φιλε μ βαλε οτι θες... οτι κ ναναι η αποψη σου μ ενδιαφερει .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Ο μπροστα τροχος δεν ειναι για μενα κριτηριο για το αν αυτες οι μηχανες ειναι για πολη ή οχι (γιατι αυτο μονο μπορω εγω να καταλαβω ως λογο απορριψης των πρωτων 2 ενω με τα 3 και 4 εισαι οκ...) 

Βασικα μιλαμε για μηχανες βεληνεκους (οικονομικου και τεχνολογικου) που δεν τις εχεις για να κινεισαι πολη... Παιρνεις παπια, σκουτερ, ποδηλατο, πατινι, uber, whatever για 2ο. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Ο μπροστα τροχος δεν ειναι για μενα κριτηριο για το αν αυτες οι μηχανες ειναι για πολη ή οχι (γιατι αυτο μονο μπορω εγω να καταλαβω ως λογο απορριψης των πρωτων 2 ενω με τα 3 και 4 εισαι οκ...) 

Βασικα μιλαμε για μηχανες βεληνεκους (οικονομικου και τεχνολογικου) που δεν τις εχεις για να κινεισαι πολη... Παιρνεις παπια, σκουτερ, ποδηλατο, πατινι, uber, whatever για 2ο. 

Κριτηριο για μενα αν μια μηχανη ειναι ή δεν ειναι για την πολη , ειναι το βαρος της  και ο ευχολος χειρισμος της . Και με το 3 δεν ειμαι πολυ οκ αλλα με το 4 ναι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@MoJo_JoJo Όταν έχεις 15+χιλιάρικα να διαθέσεις και είσαι ανάμεσα σε 1290 και Άφρικα τότε σαφώς και τα βάζεις στην ίδια ζυγαριά. Δεν είναι κακό αυτό που σου λέω, μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ γιατί αντικειμενικά το Άφρικα είναι μηχανάρα. Επίσης είναι το ορθότερο και ευκολότερο απ όλα για κίνηση εντός πόλης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

@MoJo_JoJo Όταν έχεις 15+χιλιάρικα να διαθέσεις και είσαι ανάμεσα σε 1290 και Άφρικα τότε σαφώς και τα βάζεις στην ίδια ζυγαριά. Δεν είναι κακό αυτό που σου λέω, μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ γιατί αντικειμενικά το Άφρικα είναι μηχανάρα. Επίσης είναι το ορθότερο και ευκολότερο απ όλα για κίνηση εντός πόλης.

Λοιπον τώρα που βλέπω στο site της Honda υπάρχει μια προσφορά για Αφρικα του 16 στα 13.800 αρα η διαφορα με 1290 παει απο 3 χιλιαρικα στα 5 . Και με οδηγεί σε βαθιές σκέψεις . Αλλα υπαρχει και το εξής οτι αν πάρω το Αφρικα νιώθω οτι θα μείνει μεσα μου το ΧΣΡ900 γιατι μαρεσε παρα πολυ . Μη νομιζεις οτι κεγω εχω πολλα λευτα θα ειναι η πρωτη μαλλον κ τελευταια φορα που θα παρω μια καινουργια μηχανη . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω επί της ουσίας. Επειδή τα λεφτά είναι πολλά όμως, να σκεφτείς καλά που θα τα διαθέσεις. Υπάρχουν και κάποιες παράμετροι που νομίζω πως δεν έχεις σκεφτεί, πχ το XR όπου να ναι αλλάζει μοντέλο με ό,τι αυτό συνεπάγεται μεταπωλητικά, το 1290 επίσης πάει για facelift (;) το 2020. ΜΤ10 και XSR900 παίζουν σε μια κατηγορία με σαφέστατα χαμηλότερη ζήτηση το οποίο στην καλύτερη θα σε οδηγήσει στο να δυσκολευτείς να το φέρεις στα μέτρα σου - ειδικά από την στιγμή που έχεις και ταξίδια στο πρόγραμμα - και στην χειρότερη μπορεί να καταλήξεις σε μεγάλη χρηματική χασούρα όταν θα το δώσεις. Εννοώ πως άλλο είναι να ψάχνεις βαλίτσα για το 1290 κι άλλο για το xsr900 όπου οι επιλογές θα είναι σημαντικά περιορισμένες. Το Άφρικα από την άλλη είναι η πιο safe σου επιλογή. Είναι καλή μηχανή, έχει φανατικό κοινό, δεν τα πουλάει κανείς κι ακόμα και κάποιο facelift να κάνει το πολύ πολύ από 95 άλογα να πάει στα 97 ξέρω γω:laugh:. Η bmw από την άλλη έχει και το χρηματοδοτικό που είναι δέλεαρ αλλά και πάλι θέλει καλό ζύγισμα γιατί είναι και λίγο παγίδα.

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Με Xsr και mt10 δεν κάνεις εύκολα τόσα χλμ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Θα παρεις ενα adve για να κανεις τα ταξιδια που θες και οταν βαρεθείς θα το δώσεις να παρεις κατι απο ρετρο σπορ που σου αρεσει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε

Οτι και να παρεις το σιγουρο ειναι οτι θα το ευχαριστηθεις ενα τετοιο ταξιδι

Ειναι ολα πολυ καλα μηχανακια

και θα αγοραζα οποιοδηποτε απο αυτα πλην του 5 αν ειχα τα χρηματα

Αλλα πιο πολυ απ ολα μ αρεσει το ΜΤ-10

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

το 4 και 5 δε ξερω ποσο θα σε καλυψουν σε ενα τετοιο ταξιδι (ποσο μαλλον σε μελλοντικα ταξιδια).

πιθανων το καλυτερο μοτο που να σε καλυπτει περισσοτερο στις αναγκες σου ειναι το africa (προσωπικα αυτο θα επερνα απο τα 5).

πηγαινε δες τα σε καταστημα και αν υπαρχει η δυνατοτητα οδηγησε τα.

για πολη δε κανει κανενα απο αυτα, εκτος και αν δε σε ενδιαφερουν οι φθορες σε αλυσιδα, λαστιχα, βενζινη και ο ογκος τους. καλυτερα να παρεις ενα παπι-σκουτερ για την πολη, ασχετα με το ποια μοτοσυκλετα επιλεξεις τελικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν μαρέσει τίποτα από αυτά που έβαλες. Τα περισσότερα δεν τα θεωρώ καν μοτοσυκλέτες. Δεν θα τα οδήγαγα ούτε που να μου τα χαρίζανε, ΤΟΣΟ αδιάφορα.

Τρακτεράκια και μάιμουνες να βγάζεις χορτάρια θες ή σέξυ σλικ γραμμές να σχίζουν τον αέρα, να ταξιδεύεις με γκάζι δύναμη ευκολία και να τελειώνουν τα χιλιόμετρα;

Εγώ, αν θα γύρναγα την Ευρώπη, θα πήγαινα να πάρω ένα Hayabusha ή ένα Blackbird ή ένα ZX12, ή για τα γούστα τα δικά μου, το VFR750FT που έχω ήδη ή VFR800Fi ως πιο καινούριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Δεν νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω επί της ουσίας. Επειδή τα λεφτά είναι πολλά όμως, να σκεφτείς καλά που θα τα διαθέσεις. Υπάρχουν και κάποιες παράμετροι που νομίζω πως δεν έχεις σκεφτεί, πχ το XR όπου να ναι αλλάζει μοντέλο με ό,τι αυτό συνεπάγεται μεταπωλητικά, το 1290 επίσης πάει για facelift (;) το 2020. ΜΤ10 και XSR900 παίζουν σε μια κατηγορία με σαφέστατα χαμηλότερη ζήτηση το οποίο στην καλύτερη θα σε οδηγήσει στο να δυσκολευτείς να το φέρεις στα μέτρα σου - ειδικά από την στιγμή που έχεις και ταξίδια στο πρόγραμμα - και στην χειρότερη μπορεί να καταλήξεις σε μεγάλη χρηματική χασούρα όταν θα το δώσεις. Εννοώ πως άλλο είναι να ψάχνεις βαλίτσα για το 1290 κι άλλο για το xsr900 όπου οι επιλογές θα είναι σημαντικά περιορισμένες. Το Άφρικα από την άλλη είναι η πιο safe σου επιλογή. Είναι καλή μηχανή, έχει φανατικό κοινό, δεν τα πουλάει κανείς κι ακόμα και κάποιο facelift να κάνει το πολύ πολύ από 95 άλογα να πάει στα 97 ξέρω γω:laugh:. Η bmw από την άλλη έχει και το χρηματοδοτικό που είναι δέλεαρ αλλά και πάλι θέλει καλό ζύγισμα γιατί είναι και λίγο παγίδα.

Ειναι πολυ σημαντικα αυτα που λες θα τα σκευτω .

πριν 13 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Με Xsr και mt10 δεν κάνεις εύκολα τόσα χλμ. 

Χμμ .. 

πριν 11 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Θα παρεις ενα adve για να κανεις τα ταξιδια που θες και οταν βαρεθείς θα το δώσεις να παρεις κατι απο ρετρο σπορ που σου αρεσει

Η πιο σωστη σκεψη νομιζω . 

πριν 10 ώρες, το μέλος foten21 έγραψε:

Οτι και να παρεις το σιγουρο ειναι οτι θα το ευχαριστηθεις ενα τετοιο ταξιδι

Ειναι ολα πολυ καλα μηχανακια

και θα αγοραζα οποιοδηποτε απο αυτα πλην του 5 αν ειχα τα χρηματα

Αλλα πιο πολυ απ ολα μ αρεσει το ΜΤ-10

Ευχαριστω για την αποψη σου . Το 5 αν ηταν ΜΤ κ οχι ΧΣΡ θα το αγοραζες ;

πριν 9 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

το 4 και 5 δε ξερω ποσο θα σε καλυψουν σε ενα τετοιο ταξιδι (ποσο μαλλον σε μελλοντικα ταξιδια).

πιθανων το καλυτερο μοτο που να σε καλυπτει περισσοτερο στις αναγκες σου ειναι το africa (προσωπικα αυτο θα επερνα απο τα 5).

πηγαινε δες τα σε καταστημα και αν υπαρχει η δυνατοτητα οδηγησε τα.

για πολη δε κανει κανενα απο αυτα, εκτος και αν δε σε ενδιαφερουν οι φθορες σε αλυσιδα, λαστιχα, βενζινη και ο ογκος τους. καλυτερα να παρεις ενα παπι-σκουτερ για την πολη, ασχετα με το ποια μοτοσυκλετα επιλεξεις τελικα.

Νομιζω μπηκες στο μυαλο μου . 1 ταξιδι μ νακεντ αντε αλλα περισσοτερα θα ειναι δυσκολα οπως τα λες .

πριν 8 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Δεν μαρέσει τίποτα από αυτά που έβαλες. Τα περισσότερα δεν τα θεωρώ καν μοτοσυκλέτες. Δεν θα τα οδήγαγα ούτε που να μου τα χαρίζανε, ΤΟΣΟ αδιάφορα.

Τρακτεράκια και μάιμουνες να βγάζεις χορτάρια θες ή σέξυ σλικ γραμμές να σχίζουν τον αέρα, να ταξιδεύεις με γκάζι δύναμη ευκολία και να τελειώνουν τα χιλιόμετρα;

Εγώ, αν θα γύρναγα την Ευρώπη, θα πήγαινα να πάρω ένα Hayabusha ή ένα Blackbird ή ένα ZX12, ή για τα γούστα τα δικά μου, το VFR750FT που έχω ήδη ή VFR800Fi ως πιο καινούριο.

Να τελειωνουν αλλα με ανεση . 5000χλμ με σουπερσπορτ ... παντως αν θα επαιρνα ενα σς θα επαιρνα R1.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αντί για μτ10 που ναι είναι διασκεδαστικό αλλά δεν νομίζω και το καταλληλότερο για τέτοια βόλτα ρίξε μια ματιά σε Tracer 900 GT.Ταξιδιάρα μαζεμένη με καλό γκαζάκι και στρίβει,καλή τιμή και δεν είναι ''δεινόσαυρος'' μέσα στην πόλη.

KTM 1290 Superadventure μια κατηγορία ανώτερο από όσα έγραψες αλλά το πληρώνεις ανάλογα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος ugrakarma έγραψε:

Αντί για μτ10 που ναι είναι διασκεδαστικό αλλά δεν νομίζω και το καταλληλότερο για τέτοια βόλτα ρίξε μια ματιά σε Tracer 900 GT.Ταξιδιάρα μαζεμένη με καλό γκαζάκι και στρίβει,καλή τιμή και δεν είναι ''δεινόσαυρος'' μέσα στην πόλη.

KTM 1290 Superadventure μια κατηγορία ανώτερο από όσα έγραψες αλλά το πληρώνεις ανάλογα.

Νομιζω εχεις δικιο το Τραισερ θα ειναι μια καλυτερη επιλογη . Ευχαριστω για την αποψη σου .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Εχω την εντυπωση οτι τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου,συζητας για ενα μεγαλο ταξιδι και αναφερεσαι σε μηχανακια οπως το mt-10,το οποιο νομιζω ακομα και στην tourer εκδοση θα σε κουρασει αρκετα και το xsr900...που δεν το σχολιαζω καν.

Ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ καλα και ο νικητης αναμεσα τους ειναι καθαρα το γουστο και τα θελω σου.

Για χρηση πολης θα σου πω με σιγουρια οτι δεν κανει το XR,ζεσταινεται για πλακα,σου καιει τα ποδια,σε βασανιζει και το βασανιζεις....φανταζομαι και το 1290 θα ειναι κατι παρομοιο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα