Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
GeorStrat

Brno GP 2019

9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πανω στην καυλαντα και στην κουβεντα με 3-4 φιλους επεσε η ιδεα να παμε οδικως να δουμε ενα Gp και ο κληρος επεσε στην Τσεχια.

Αν υπαρχει καποιος που εχει κανει το εν λογω ταξιδι καλο θα ηταν μας πει δυο λογια του στυλ,τι να προσεξουμε,τι να αποφυγουμε,η τι να δουμε οπωσδηποτε,καποια ομορφη διαδρομη η πασο.Οι μερες που θα εχουμε στην διαθεση μας θα ειναι απο 8 εως 9 στην καλυτερη περιπτωση.

Η ημερομηνια απο το μεχρι στιγμης προγραμμα λεει για 4 Αυγουστου....λογικα δεν γλυτωνουμε βροχες :cry:

Θελουμε να αποφυγουμε την Αλβανια γιατι δεν εχουμε ακουσει και τα καλυτερα,οποτε θα γινει μεσω Σκοπιων-Σερβιας,η επιστροφη κατα πασα πιθανοτητα μεσω Αυσtριας-Βενετιας και μετα καραβι μεχρι Ηγουμενιτσα.

Οποιαδηποτε ιδεα,συμβουλη,παρατηρηση καλοδεχουμενη.

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Το έχουν κάνει αρκετοί οδικώς. Αλλά οι περισσότεροι πάνω με καράβι Ιταλία και συνεχίζουν απο εκεί.

Πιστευω πως είναι η καλύτερη διαδρομή.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT660R Schuberth R1 Αυτό που έχω

Δημοσιεύτηκε

Την έχω κάνει την διαδρομή 2 φορές, πάντα Αύγουστο και όχι από Αλβανία....την 1η από Σκόπια και την Δεύτερη από Βουλγαρία, από Ιταλία τα ακτοπλοϊκά συνήθως μου ανεβάζανε πολύ το μπάτζετ, συν το ότι απεχθάνομαι τα πλοία και δεν έκατσε, αλλά νομίζω πως είναι η πιο άνετη διαδρομή...ίσως...Γενικά πρέπει να έχεις αποφασίσει πόσες ώρες θα είσαι επάνω στη μηχανή ~ πόσα χλμ την μέρα δλδ θα κάνεις. Θα βιάζεσαι, θα πας με το πάσο σου, σε πειράζει να οδηγείς νύχτα και τέτοια...όλα αυτά τα καθορίζεις μόνος σου. Αυτό που μπορώ να σου εντοπίσω εγώ επάνω στην διαδρομή είναι τα εξής και κάποια απρόσμενα:

-Ζέστη!!! πολλή ζέστη τον Αύγουστο....τσιμπούκια ο τίγρης δλδ...μην κάνεις λάθος και δεν έχεις μαζί σου νερό. Λίτρο δεν φτάνει! Επομένως μην ντυθείς και πολύ βαριά. Σίγουρα όμως θα έχεις μαζί σου αδιάβροχα που σε περίπτωση πτώσης θερμοκρασίας (Σε κανα βουνό, ψηλότερα, σε κανα πάσο) τα φοράς να κόψει λίγο. Βροχή όλο και κάπου θα φας, να είσαι προετοιμασμένος, ένα ζευγάρι στεγνά γαντάκια ακόμα δεν βλάπτει. Εγώ έφαγα μια μπόρα στα σκόπια προς ωχρίδα, είδα τον Χριστό φαντάρο που λένε...ποτάμι αφρισμένο ο δρόμος, δεν ήξερα που βρίσκομαι και νύχτα!. Αν τύχει και πέσεις δε σε καμιά νεροποντή τρελή, άστο, μην το παλεύεις, βρές καταφύγιο και περίμενε, μια γέφυρα, κάτι....γενικά κάποιες στιγμές πέφτει πολύ νερό μιλάμε, επικύνδυνες καταστάσεις, Α! και την πουτάνα μου μέσα, το κράνος θολώνει για πλάκα..βρες καμιά λύση.

-Από Σκόπια, γενικά ήρεμα, παίρνουν και ευρώ (παντού τα παίρνουν) και τα βενζινάδικα πολυ φθηνότερα από Ελλάδα (και Ιταλία). Διόδια παντού! Επίσης πολλοί μιλούν Ελληνικά. Οι δρόμοι, όχι και τόσο καλοί...μεγάλο κομμάτι της εθνικής είναι τσιμεντόδρομος και έχεις γκαπ-γκούπ συνέχεια...καλό είναι να έχεις τσεκάρει καλά το μηχανάκι μη χάσεις καμιά βίδα στο δρόμο, για να μην πω κανα υποπλαίσιο...χαχα...εμένα μου έσπασε ένα φλας, γενικά είναι εκνευριστικό. Επίσης θα πρότεινα όχι νύχτα από σκόπια, κάποια σημεία σε επαρχιακούς δρόμους είναι άκρως επικύνδυνα για μηχανή (λιωμένη άσφαλτος από τα φορτηγά κτλ). Το καλό είναι ότι τα χιλιόμετρα δεν είναι πολλά και έτσι βγαίνεις από τη χώρα σχεδόν τράνσιτ, εγώ με ένα ντεπόζιτο την έβγαλα...
Γενικά πάντως πιστεύω ότι από βουλγαρία είναι πιο άνετα λόγω οδοστρώματος...επίσης μου άρεσε περισσότερο η διαδρομή, αλλά είναι μερικά χιλιόμετρα παραπάνω, κάπου 80χλμ αν δεν κάνω λάθος...και οι Βούλγαροι παίρνουν ευρώ, έχουν φθηνή βενζίνη και μιλάνε Ελληνικά...νο πρόμπλεμ.

-Χοντρό τσιμπούκι ετοιμάσου να φας στα σύνορα....ειδικά από και προς Σερβία...μιλάμε γεμίζει χιλιάδες τούρκους με BMW και MERCEDES που πανε κι'ερχονται από Γερμανία...της πουτάνας. Ζέστη, αυτοκίνητα, καυσαέριο, βρόμα, κόσμος, τσακωμοί, νταλίκες, πλανώδιοι τύποι που πουλάνε ό,τι να'ναι και αρπάζουν κι'ότι να'ναι...μην κάνεις το λάθος και στηθείς πίσω από τα αυτοκίνητα...παίξε το μαλάκα, πέρνα μπροστά...μπαίνοντας Ουγγαρία παραλίγο να πάθω θερμοπληξία γιατί περίμενα στην σειρά 1:30 ώρα σαν Ευρωπαίος...τρομάρα μου...

-Βινιέτες: Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, Σλοβακία και Τσεχία...μια από αυτές δεν χρειάζεσαι για την μότο, μόνο για αμάξι, αλλά δεν θυμάμαι τώρα...καπάκι μετά τα σύνορα αγοράζεις ή και σε κανα βενζινάδικο. Θυμάμαι πως κάπου είχε και εντός συνόρων, θα δεις πινακίδες...πληρώνεις φυσικά σε ευρώ, νο πρόμπλεμ  Δες εδώ! Μην το αμελήσεις καλύτερα, πρόσεξα ότι πχ στην Σερβία δεν κανανε έλεγχο πουθενά και πολλοί δεν αγόραζαν βινιέτα, αλλά στα σύνορα τους τσακώσανε και το πρόστιμο ήταν τσουχτερό!

-Η ταυτότητα περνάει παντού, κανονικά, αλλά αν είναι όπως η δική μου που είχε φαγωθεί λιγάκι, όλο και θα σου πετάξουν καμιά μαλακία...εγώ την επόμενη έβγαλα διαβατήριο. Πράσινη κάρτα για το μηχανάκι είναι must!

-Η Σερβία έχει ωραίες διαδρομές αν δεν θες να μπείς αυτοκινητόδρομο, ωραία μέρη, όμως είναι απλωμένη χώρα και θα σου φάει πολύ χρόνο, αυτή θέλει εξερεύνηση από μόνη της. Οι αυτοκινητόδρομοι εντωμεταξύ είναι αεροδρόμια....βαρετές, τεράστιες ευθείες στην μέση του πουθενά...και ζέστη...Έχει ωραία rest βέβαια, όπου την αράζεις και πίνεις και κανα καφεδάκι. Εφοδιάσου με νερό! Ωραία πόλη να μέινεις νύχτα είναι φυσικά η Νης, το προτείνω μάλιστα. Όπου αλλού θελήσεις να μέινεις, εκτός από Βελιγράδι (είναι και γαμώ), είναι ωραία και ήρεμα, αλλά πολύ χωριό φάση...δεν είν κακό να αράξεις να ξεκουραστείς όμως, να φας, να πιείς κάτι και είναι και φτηνά και ο κόσμος είναι καλός.

-Συμβουλή: Αν έχεις κάρτα VISA, προτίμησέ την από τις MASTERCARD...οι δεύτερες έχουν άγρια έξοδα συναλάγματος. Αν πληρώνεις σε ευρώ, τότε οκ. Ας έχεις όμως και κανα ευρώ μετρητό επάνω σου και κανα νόμισμα ευρώ...περνάνε παντού όπως είπα και τα νομίσματα είναι χρήσιμα στα κωλο-διόδια...τα οποία παίρνουν από 5€ - 2€ - 1€, ορισμένα και κάρτα, αλλά φασαρίες.

-Γενικά δεν με ενόχλησε ποτέ και πουθενά αστυνομία αλλά καλό είναι να μην δίνει κάποιος δικαιώματα...βλέπεις αστυνομία, μαζέψου...Επίσης, καλό είναι να προσέχεις που αφήνεις τη μηχανή, καλό είναι να κλέινεις πάρκινγκ στα ξενοδοχεία και έχε και μαζί σου κανα 2 κλειδαριές (και κανα συρμα για το κράνος αν δεν θες να το κουβαλάς όταν περπατάς).

-Πιο βόρεια τώρα, ωραίες καταστάσεις, ωραίες διαδρομές, ώραίες πόλεις....τι να πρωτο πω, Novi-sad, Βουδαπέστη, Μπρατισλάβα, αλλά και μικρότερες πόλεις...μια ομορφιά...Subotica, Szeged, Kecskemet, Komarno, Vac...πςςς, ωραία πράγματα. Η Τσεχία γενικώς έχει επίσης πολύ ωραίες διαδρομές και ωραία μέρη να δεις. Πολύ γνωστά είναι τα μέρη και τα πάσα γύρω από το Brno και προς τα βόρεια, όπου οι διαδρομές μέσα στα δάση στα βουνά είναι τρέλα...πολλοί μηχανόβιοι γυρνοβολάνε εκεί, αλλά όπως και σε όλα τα ωραία πάσα, παίζει να βρεις και κίνηση, εξαρτάται τι μέρα και ώρα θα περάσεις....Γενικά δεν βλέπω να σου φτάνει ο χρόνος που διαθέτεις, σχεδίασέ το καλά το πράγμα και καλό είναι να ξυπνάς πρωί!

Πωπω, έχω πολλά-πολλά στο μυαλό μου, αλλά δύσκολο να τα γράψω όλα αυτά....σου έγραψα ότι μου ήρθε τώρα μπροστά στα μάτια μου, το πήρα σβάρνα και αλλαλούμ, αλλά ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. Τελευταία φορά πέρασα τον Αύγουστο του 2018, οπότε τα είχα φρέσκα μερικά. Αν κάτι παραπάνω θυμηθώ θα ξαναγράψω και αν θες να ρωτήσεις κάτι, ελεύθερα....

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Για μένα είναι μέγα λάθος να πάτε οδικώς και να γυρίσετε με πλοίο. Οι λόγοι πολλοί και εξηγούμαι :

1) Αν κλείσετε αλερετουρ το πλοίο πετυχαίνετε σημαντική έκπτωση. Αυτή την στιγμή που μιλάμε βρίσκονται σε εξέλιξη τα early booking ( τόσο σε Μινωϊκές όσο και σε ΑΝΕΚ ) το οποίο πρακτικά μεταφράζεται σε 200 ευρώ/άτομο 4κλινη εσωτερική καμπίνα πήγαινε-έλα. 

2) Με πλοίο, είτε θα γλιτώσεις επιβάρυνση σε αναλώσιμα , βλέπε λάστιχα, είτε θα τα ξοδέψεις σε πιο ενδιαφέρουσες διαδρομές

3) Κερδίζεις σημαντικά σε ξεκούραση

4) Μειώνεις το ρίσκο στραβής

6) Το σημαντικότερο όλων, τα μέρη από Βενετία και πάνω δεν συγκρίνονται σε ομορφιά ούτε για αστείο με τα Βαλκάνια. Άλλο πράγμα το ταξίδι σου να ξεκινάει με passo Giau και καφεδάκι στην Κορτίνα και στην Μιζουρίνα κι άλλο να περιμένεις σαν μαλάκας στα σύνορα στους 40 βαθμούς ύστερα από εκατοντάδες χιλιόμετρα μέσα στο λιοπύρι και την Ε.Ο. 

Όταν αποφασίσεις ποιο πλάνο θα ακολουθήσετε οριστικά, ρίξε ενημέρωση να δω πως μπορώ να σε βοηθήσω με τις διαδρομές. 

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λογικά τις ερχόμενες μέρες θα γίνει ένα πιο "ζεστο" προσχέδιο για να δούμε τι και πώς.

Οι πληροφορίες μέχρι τώρα κατατοπιστικές ώστε να μην μπλέξουμε και μην ρισκάρουμε.

Καλύτερα να γλεντήσουμε τις δύο μέρες στα γύρω πάσα και  διαδρομές παρά σε σύνορα και ουρές.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 33 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Καλύτερα να γλεντήσουμε τις δύο μέρες στα γύρω πάσα και  διαδρομές παρά σε σύνορα και ουρές.

Με μια πρόχειρη ματιά και με σημείο άφιξης και αναχώρησης την Βενετία, θεωρώ πως πρέπει να δώσετε ελεύθερες μέρες στο κατέβασμα από Μπρνο και όχι στο ανέβασμα. Βγαίνει πρόγραμμα άρρωστο. 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπον...το θεματακι αρχιζει να βλεπεται πιο ζεστα.

Εφαγε ακυρο η σκεψη για Βαλκανια,οποτε προχωραμε με πηγαινε-ελα απο Βενετια.

Μιλαμε για 4 διανυκτερυεσεις Brno (1-4 Αυγουστου) + αλλη μια κατα την επιστροφη η οποια ακομα παιζεται λογω πιεσης χρονου της παρεας με τις δουλειες.

Κατα το πηγαινε,θα ηταν ιδανικη η πιο γρηγορη διαδρομη ωστε να βγει σε μια μερα(μεσω sud-autobahn η Α-23, βασει χαρτων),η επιστροφη που πιθανον να εχει και την επιπλεον διανυκτερευση ειναι πιο ευελικτη απο αποψης διαδρομων-πασων(πχ passo giau)

Απο δω και περα τα φωτα σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
now_PCX125 (125cc) Bell Qualifier who knows?

Δημοσιεύτηκε

Επειδή το χαζοεψαχνα :

- οι τιμές των ξενοδοχείων στο BRNO εκείνες τις ημέρες μέσω booking, τριπλασιαζονται. Δοκιμασε κ AirBnb αν παίζει τίποτα ή στη 1 ωρα νοτιοδυτικά έχει άλλη πόλη με πολύ πιο λογικές τιμές. 

- εννοείται τα αεροπορικά εκείνες τις ημέρες ήταν πανάκριβα, συμφέρει η επιλογή οδικώς οπως το σκέφτεστε. Φιλος είπε οτι η Ιταλια εχει παρόμοιο κόστος διοδίων με Ελλάδα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

βενετια θα βγεις 8 το πρωι,ανκονα την προηγουμενη το μεσημερι.

αν επιλεψεις την ανκονα θα διανυκτερευσεις στο βιλαχ ανετα,φαντασου το εκανα με βστρον και γυναικα φουλ μπαγκαζια..κερδιζεις χιλιομετρικα και εισαι αυστρια,καθως και πολυ κοντα στο brno σχετικα..οποτε μενει χρονος να προσεγγισεις το brno απο ωραια διαδρομη.σκεψου το

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα