valathor

Sym vs Honda

34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Την 9/1/2019 at 2:42 ΜΜ, το μέλος valathor έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω τη γνώμη σας για να επιλέξω maxi scouter. Είμαι ανάμεσα στο Sym Cruisym 300 F4 και το Honda Forza 300...Το μηχανάκι το θέλω κυρίως για μέσα στη πόλη οπότε το θέλω όσο πιο οικονομικό γίνεται αλλά να μπορώ να πάω και μια βόλτα εκτός Αττικής γιαυτό και κοιτάω τα 300αρια. Ακόμα δεν έχω πάει να τα δω απο κοντά γιατί τον Ιούνιο θα πάω για την αγορά. Απο πλευράς κατανάλωσης απο ότι έχω δεις καίνε τα ίδια, εμφανισιακά μου αρέσουν και τα 2. Το συν που έχει το Honda είναι τα gadget π.χ το ferring το ρυθμίζεις με κουμπί  ή που το βάζεις μπροστά απο μακριά, για το Sym δεν έχω δει να γράφουν τίποτα σχετικό. Αυτό που με " προβληματίζει " είναι η διαφορά στη τιμή. Το Honda είναι 1,000 ευρώ πιο ακριβό. Αξίζει τα λεφτά? είναι καλύτερη η ποιότητα κατασκευής, πλαστικών κλπ. ή πληρώνεις απλά το όνομα? Με τα service και τα ανταλλακτικά ξέρετε τι παίζει απο τιμές? αν είναι στα ίδια περίπου ή είναι τεράστιες η διαφορές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Λοιπόν. Κατ' αρχήν η εξέταση του θέματος έχει πολλές παραμέτρους και δικαίως έχεις δίλημμα. Κι εγώ θα είχα στη θέση σου.

Αρχικά θα εξέταζα όχι απλώς το θέμα "1.000 ευρώ παραπάνω", αλλά και τί ποσοστό είναι παραπάνω το ένα απ' το άλλο. Διότι άλλο να κοστίζουν 20.000 ευρώ και 21.000 αντίστοιχα, κι άλλο 5.000 και 6.000. Στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για μόλις 5% διαφορά, ενώ στη δεύτερη για 20% παραπάνω. Άρα πρέπει να κάνουμε μια εκτίμηση του αν αξίζει 20% παραπάνω συνολικά το Honda έναντι του Sym.

1) Αν δεν τα έχεις τα παραπάνω 1.000 ----> πλάστιγγα σαφώς υπέρ του Sym.

2) Αν τα έχεις αλλά ζορίζεσαι και λίγο ή λυπάσαι να τους τα σκάσεις αν δεν το αξίζουν -----> ακούς την καρδιά σου ή το ρίχνεις κορώνα-γράμματα. :laugh:

3) Αν σου περισσεύουν και δε θα σου λείψουν κιόλας -----> πλάστιγγα υπέρ του Honda.

Οι εποχές που οι "δεύτερες" μάρκες είχαν μεγάλη διαφορά ποιοτικά και συνολικά απ' τις πρωτοκλασάτες, έχουν παρέλθει στη λογική του "και οι τελευταίοι έσσονται πρώτοι" (θεμιττό). Κι εγώ σκούτερ Kymco έχω και δεν έχω κάποιο σοβαρό παράπονο που να με έχει κάνει να μετανοιώσω για την αγορά του (το αντίθετο μάλιστα), πλην αστείων θεμάτων με κάποιες βίδες στα πλαστικά που ξεσφίγγουν κατά καιρούς απ' τους κραδασμούς και κάποια σημεία (πλαστικών πάντα καπακίων) που χάνουν το χρώμα τους πιο εύκολα απ' ότι θα έχανε ένα Honda. Προσωπικά όμως ΔΕ μ' ενδιαφέρει καθόλου, καθώς το έχω καθαρά για εργαλείο και δε θέλω να δίνει και στόχο στα κλεφτρόνια.......

Πάμε τώρα γρήγορα και συνοπτικά σε κάποια + και - που μπορώ να σκεφτώ πρόχειρα ανάμεσα στα δύο (μερικά τα υποθέτω από εμπειρία).

Honda: + Ποιότητα, μεταπώληση, μπλιμπλίκια (gadget), αραιότερα service.  - Τιμή, ιπποδύναμη, κόστος ανταλλακτικών, στόχος στα κλεφτρόνια. 

Sym:    + Τιμή, ιπποδύναμη, κόστος ανταλλακτικών, λιγότερο αγαπητό στα κλεφτρόνια.  - Gadget, ποιότητα, μεταπώληση, συχνότερα service. 

Σημειώσεις επ' αυτών:

- Η διαφορά στην ποιότητα (όπως είπα και παραπάνω) θεωρώ ότι πλέον είναι πολύ μικρότερη απ' ότι παλιότερα και ίσως σχεδόν αμελητέα. Δεν ξέρω δηλαδή αν αξίζει το +20%

- Από τα επιπλέον μπλιμπλίκια που αναφέρεις για το Honda, προσωπικά θα μου άρεσε η εύκολη ρύθμιση της ζελατίνας, αλλά το κλειδί εξ' αποστάσεως δεν θα το ήθελα καθόλου!

- Το κόστος ανταλλακτικών που μάλλον θα είναι λίγο (ή περισσότερο) υψηλότερο στο Honda, πιθανώς να αντισταθμίζεται από τα αραιότερα service που επιβάλλει ο κατασκευαστής έναντι του Sym. Οπότε παίζει και να πηγαίνει <μία η άλλη>. 

- Η διαφορά ιπποδύναμης και επιδόσεων γενικά, όταν είναι σημαντική, θα παίζει σημαντικό ρόλο στην πορεία, τόσο για την ευχαρίστηση, όσο και για την ασφάλειά σου.

- Το να μην είναι αρεστό στα κλεφτρόνια (όπως δυστυχώς κυνηγάνε τα επώνυμα και δη τα Honda), για μένα παίζει σημαντικό ρόλο ηρεμίας και γι' αυτό προτίμησα Kymco. 

Μάλλον θα σε μπέρδεψα περισσότερο, :tooth: αλλά ίσως παρέθεσα κάποιες παραμέτρους που δεν έχεις εξετάσει και να σε βοηθήσω.

Προσωπικά θα έβαζα ένα ταβάνι στο ποσό που θα έδινα (πάντα βάζω εκτιμώντας πόσο αξίζει να δώσω για κάτι που χρειάζομαι) και μάλλον θα έγερνα προς Sym μεριά.

Με το καλό ό,τι κι αν επιλέξεις. :smile:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Παλια κλασσικα αστερακια εμφανιζονται ...:popcorn:

Honda μονο :punk:

Ο @mavroe με την τεράστια εμπειρία του ενός έτους απεφάνθη: Δεν αξίζει σίγουρα τα χρήματά του το Χόντα που ΘΑ κυκλοφορήσει σιγά σιγά στους δρόμους. Κοινώς, όσοι θα το αγοράσετε, είστε ηλίθιοι. Το συμπέρασμα δε δεν προκύπτει από τις επιδόσεις, τα φρένα, τον τρόπο λειτουργίας του ABS, τις αναρτήσεις, την ποιότητα φωτισμού, την μεταπωλητική αξία, την τεχνολογία, τους χώρους και πόσοι από αυτούς ασφαλίζουν και ό,τι άλλο συνυπολογίζει κάποιο συγκριτικό ουσίας αλλά από το μοναδικό στοιχείο που δεν είναι άμεσα μετρήσιμο και το οποίο κατά τα δικά του λεγόμενα μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι. Το αστείο βέβαια δεν είναι όλα αυτά αλλά το ότι ο άλλος θα μπει μέσα και θα του πει κι ευχαριστώ για την βοήθεια:laugh::laugh::laugh:. << Ο mavroe έχει ένα Χ sym, με Ψ χιλιόμετρα και είναι σίγουρος πως το Χόντα που δεν έχει δει ούτε σε φωτογραφία ΘΑ είναι μια υπερεκτιμημένη μαλακία, τι καλά, μου έλυσε τον προβληματισμό μου. Μα τι γαμάτος τύπος αυτός ο mavroe και τι μαλάκας αυτός ο Gouky που μου λέει να κάτσω να διαβάσω 5-10 πράγματα και στο τέλος να πάρω αυτό που τελικά γουστάρω>>  

Για να μην βασανίζετε άλλο το μυαλουδάκι σας αλλά και εμάς, σταματήστε να αναρωτιέστε για το ποιο είναι καλύτερο μηχανάκι και ποιο όχι. Βρείτε τι σας αρέσει, δείτε αν σας φτάνουν τα χρήματα και πάρτε το να το χαρείτε. Είστε που είστε περαστικοί από τους δύο τροχούς, κοιτάξτε τουλάχιστον να το ευχαριστηθείτε στον βαθμό που σας επιτρέπεται. 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Dragstar

Δημοσιεύτηκε

Κερνάω peace of mind απλόχερα και φταίω και από πάνω...

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 2 ώρες, το μέλος mavroe έγραψε:

. Μπορεί το Honda να είναι ανώτερο αλλά για 1.000 ευρώ παραπάνω σίγουρα δεν αξίζει.

Πσσσσς ξεχειλίζει η Μαθηματική βεβαιότητα και ακρίβεια στις έννοιες, η επιστημονική ακρίβεια στην μέτρηση, η ορθολογική διαδικασία σύγκρισης και το επιβεβαιωμένο από το πείραμα αποτέλεσμα.

Έχω μείνει Δωδώνης και Απολλωνίας γωνία λέμε.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος mavroe έγραψε:

Κερνάω peace of mind απλόχερα και φταίω και από πάνω...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Ω Θεοί, ω δαίμονες, τι στιγμές ζω ο πούστης.

Αυτά τα posts είναι ηλιαχτίδα στην σκοτεινιά, οι αλκυονίδες ημέρες το καταχείμωνο, το πρώτο λουλούδι της άνοιξης, το κωλάρι της 18χρονης γκομενίτσας που είχα στα 30 μου.

Σας αγαπώ όλους :wub:

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 13/1/2019 at 1:32 ΜΜ, το μέλος valathor έγραψε:

Aν ερχοταν ενας  και σε ρωταγε mercedes a 150 η citroen c3 τι θα του ελεγες? να παρει το mercedes γιατι ειναι mercedes? οταν στην πραγματικοτητα ειναι citroen!!??

Η Citroen δεν εχει καμια σχεση με την Mercedes Benz. Η Renault της δινει κινητηρες βενζινης και diesel μεχρι 1500 κεκ. Με το αμαξωμα της Α classe η οποιου αλλου μοντελου φορα τοα μοτερ της δεν εχει αμμια σχεση επισης.

Στο ερωτημα σου τωρα, 1000€ παραπανω για Honda δεν ξερω αν θα εδινα, αλλα αν ηθελα να αγορασω σκουτερ θα επαιρνα καποιο με 16ρηδες τροχους. Γιατι οι λακουβες στην Αθηνα δεν αστειευονται.  

Τροποποιήθηκε από τον PaNick
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος PaNick έγραψε:

Η Citroen δεν εχει καμια σχεση με την Mercedes Benz. Η Renault της δινει κινητηρες βενζινης και diesel μεχρι 1500 κεκ. Με το αμαξωμα της Α classe η οποιου αλλου μοντελου φορα τοα μοτερ της δεν εχει αμμια σχεση επισης.

Στο ερωτημα σου τωρα, 1000€ παραπανω για Honda δεν ξερω αν θα εδινα, αλλα αν ηθελα να αγορασω σκουτερ θα επαιρνα καποιο με 16ρηδες τροχους. Γιατι οι λακουβες στην Αθηνα δεν αστειευονται.  

εχεις δικιο ειναι renault μπερδεψα τις μαρκες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 ώρες, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Λοιπόν. Κατ' αρχήν η εξέταση του θέματος έχει πολλές παραμέτρους και δικαίως έχεις δίλημμα. Κι εγώ θα είχα στη θέση σου.

Αρχικά θα εξέταζα όχι απλώς το θέμα "1.000 ευρώ παραπάνω", αλλά και τί ποσοστό είναι παραπάνω το ένα απ' το άλλο. Διότι άλλο να κοστίζουν 20.000 ευρώ και 21.000 αντίστοιχα, κι άλλο 5.000 και 6.000. Στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για μόλις 5% διαφορά, ενώ στη δεύτερη για 20% παραπάνω. Άρα πρέπει να κάνουμε μια εκτίμηση του αν αξίζει 20% παραπάνω συνολικά το Honda έναντι του Sym.

1) Αν δεν τα έχεις τα παραπάνω 1.000 ----> πλάστιγγα σαφώς υπέρ του Sym.

2) Αν τα έχεις αλλά ζορίζεσαι και λίγο ή λυπάσαι να τους τα σκάσεις αν δεν το αξίζουν -----> ακούς την καρδιά σου ή το ρίχνεις κορώνα-γράμματα. :laugh:

3) Αν σου περισσεύουν και δε θα σου λείψουν κιόλας -----> πλάστιγγα υπέρ του Honda.

Οι εποχές που οι "δεύτερες" μάρκες είχαν μεγάλη διαφορά ποιοτικά και συνολικά απ' τις πρωτοκλασάτες, έχουν παρέλθει στη λογική του "και οι τελευταίοι έσσονται πρώτοι" (θεμιττό). Κι εγώ σκούτερ Kymco έχω και δεν έχω κάποιο σοβαρό παράπονο που να με έχει κάνει να μετανοιώσω για την αγορά του (το αντίθετο μάλιστα), πλην αστείων θεμάτων με κάποιες βίδες στα πλαστικά που ξεσφίγγουν κατά καιρούς απ' τους κραδασμούς και κάποια σημεία (πλαστικών πάντα καπακίων) που χάνουν το χρώμα τους πιο εύκολα απ' ότι θα έχανε ένα Honda. Προσωπικά όμως ΔΕ μ' ενδιαφέρει καθόλου, καθώς το έχω καθαρά για εργαλείο και δε θέλω να δίνει και στόχο στα κλεφτρόνια.......

Πάμε τώρα γρήγορα και συνοπτικά σε κάποια + και - που μπορώ να σκεφτώ πρόχειρα ανάμεσα στα δύο (μερικά τα υποθέτω από εμπειρία).

Honda: + Ποιότητα, μεταπώληση, μπλιμπλίκια (gadget), αραιότερα service.  - Τιμή, ιπποδύναμη, κόστος ανταλλακτικών, στόχος στα κλεφτρόνια. 

Sym:    + Τιμή, ιπποδύναμη, κόστος ανταλλακτικών, λιγότερο αγαπητό στα κλεφτρόνια.  - Gadget, ποιότητα, μεταπώληση, συχνότερα service. 

Σημειώσεις επ' αυτών:

- Η διαφορά στην ποιότητα (όπως είπα και παραπάνω) θεωρώ ότι πλέον είναι πολύ μικρότερη απ' ότι παλιότερα και ίσως σχεδόν αμελητέα. Δεν ξέρω δηλαδή αν αξίζει το +20%

- Από τα επιπλέον μπλιμπλίκια που αναφέρεις για το Honda, προσωπικά θα μου άρεσε η εύκολη ρύθμιση της ζελατίνας, αλλά το κλειδί εξ' αποστάσεως δεν θα το ήθελα καθόλου!

- Το κόστος ανταλλακτικών που μάλλον θα είναι λίγο (ή περισσότερο) υψηλότερο στο Honda, πιθανώς να αντισταθμίζεται από τα αραιότερα service που επιβάλλει ο κατασκευαστής έναντι του Sym. Οπότε παίζει και να πηγαίνει <μία η άλλη>. 

- Η διαφορά ιπποδύναμης και επιδόσεων γενικά, όταν είναι σημαντική, θα παίζει σημαντικό ρόλο στην πορεία, τόσο για την ευχαρίστηση, όσο και για την ασφάλειά σου.

- Το να μην είναι αρεστό στα κλεφτρόνια (όπως δυστυχώς κυνηγάνε τα επώνυμα και δη τα Honda), για μένα παίζει σημαντικό ρόλο ηρεμίας και γι' αυτό προτίμησα Kymco. 

Μάλλον θα σε μπέρδεψα περισσότερο, :tooth: αλλά ίσως παρέθεσα κάποιες παραμέτρους που δεν έχεις εξετάσει και να σε βοηθήσω.

Προσωπικά θα έβαζα ένα ταβάνι στο ποσό που θα έδινα (πάντα βάζω εκτιμώντας πόσο αξίζει να δώσω για κάτι που χρειάζομαι) και μάλλον θα έγερνα προς Sym μεριά.

Με το καλό ό,τι κι αν επιλέξεις. :smile:

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, δεν με μπέρδεψες καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι για  αξία μεταπώλησης δεν είχα κοιτάξει καν γιατί δεν με νοιάζει και τόσο, προς το παρόν λέω ότι αν πάρω μηχανάκι θα είναι για να το κρατήσω μέχρι να τα παίξει εκτός και αν θα έχω την άνεση να το αλλάζω κάθε 5-6 χρόνια... Τα κλεφτρόνια δεν τα είχα υπολογίσει ούτε αυτά..

Η αλήθεια είναι ότι τείνω προς Honda. Και γιατί είναι Honda,για τα gadget ( είμαι gadgetάκιας ) και από ότι έχω διαβάσει ως τώρα μου αρέσει πιο πολύ. Ένας ακόμα απο τους λόγους είναι οι πωλήσεις που έχει κάνει μέχρι τώρα το 125άρι στο εξωτερικό. 

Απλά βλέπω οτι η Sym έχει ανέβει πολύ τελευταία και οι διαφορές είναι μικρές, πχ σε ίππους το sym έχει 27 το honda 25, κατανάλωση πάλι σχεδόν ίδια, όσο για τα service αν και δεν ξέρω τιμές νομίζω σε βάθος χρόνου θα βγουν στα ίδια λεφτά πάνω κάτω..

Τέλος πάντων αφού πάω να τα δω και απο κοντά να τα κάνω και μια βόλτα θα πάρω και την τελική απόφαση ( 90% honda)

Απλά ήθελα και τη γνώμη τρίτου, κάποιον που να έχει sym η το forza το προηγούμενο ή έστω μια γνώμη βάση εμπειρίας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα