jos2455

Ταξιδι

15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kymco X town (125cc) LS2 BMW

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα, έχω ένα x town 125 κυβικά και θέλω να πάω από Αθήνα Ηγουμενίτσα, είναι 450 χλμ, όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει αν μπορώ να το κάνω, ευχαριστώ πολύ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Διάβασε την υπογραφή μου.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή χρονιά!

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ καλή χρονιά, τι εννοείς με το να διαβάσω την υπογραφή σου; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διάβασε αυτό που γράφει.

Whether you think you can or can't do something, you are right.

Το είπε κάποτε ο Henry Ford.

Αν ΕΣΥ πιστεύεις ότι μπορείς έχεις δίκιο. Θα προετοιμαστείς κατάλληλα με ρούχα, θα κάνεις πλάνο για τα σημεία που θα κάνεις στάση για ξεκούραση ή ανεφοδιασμό, θα σχεδιάσεις σωστά την διαδρομή σου ώστε να αποφύγεις την Εθνική γιατί με 125 είσαι επικίνδυνος και για εσένα και για τους άλλους και τελικά θα κάνεις το ταξίδι και θα έχεις δίκιο στην σκέψη σου. Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις, δεν θα κάνεις και τίποτα από τα παραπάνω και τελικά δεν θα το κάνεις, οπότε πάλι θα έχεις δίκιο. 

Το τί μπορείς να κάνεις ή όχι το ξέρεις εσύ. Η ερώτησή σου δεν έχει νόημα. Το ότι εγώ μπορώ ή δεν μπορώ να κάνω το συγκεκριμένο ταξίδι δεν σημαίνει απολύτως τίποτα για εσένα. Είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι. 

Αν αποφασίσεις να το κάνεις και χρειαστείς συμβουλές εδώ είμαστε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι είναι απολύτως σωστά όλα αυτά απλώς επειδή δεν έχω τέτοια εμπειρία σε αυτά τα ταξίδια το ρωτάω, ακόμα δεν το έχω σκεφτεί καλά, θα προτιμούσα να χρισημοποιουσα μια μεταφορική αλλά αποτι έχω κοιτάξει το κακομεταχειρίζονται. Ότι και να γίνει θα το πάρω το σκούτερ γιατί θα κάτσω εκεί 8 μήνες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

To moto σου να έχει κάνει σέρβις, να μην έχει κάποιο πρόβλημα δλδ, εσύ ντύσου-προετοιμάσου, βάλε στο μυαλό σου που περίπου θα περάσεις, που θα σταματήσεις ΑΝ θέλεις κ.ο.κ. και θα βγει μια χαρά.

Έχεις και πολλές επιλογές, μπορείς να πας από την νέα Ιόνια Οδό, μπορείς να πας από τον παλιό κλασσικό δρόμο εκτός Ιώνιας που πήγαινε τόσα χρόνια την δυτική μεριά της Ελλάδας, μπορείς να πας και από παραλιακά δλδ το κομμάτι Μεσσολλόγγι > Αιτωλικό > Αστακός > Μύτικας > Πάλαιρος > Βόνιτσα > Άκτιο > Πρέβεζα > Ηγουμενίτσα, που είναι ΓΑΜΩ τις διαδρομές, και ειδικά εσένα με το 125 σε συμφέρει γιατί θα είσαι μόνος σου, χωρίς κίνηση, και δεν θα σε ενοχλούνε άλλα οχήματα. Στην διαδρομή αυτή, και ειδικά τέτοια εποχή, μπορεί να συναντήσεις και 10 οχήματα σε κάθε 100χλμ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση είναι πολύ χρισιμη, υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα λόγω του ότι είναι 125;και κάτι ακόμα με μεταφορική είναι μια δεύτερη εναλλακτική η να την ξεχάσω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με δεδομένο πως δεν έχεις εμπειρία προτείνω να το στείλεις με μεταφορική. Το έχω κάνει πολλές φορές, δεν παθαίνει τίποτα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ''πρόβλημα'' του 125, είναι ότι δεν μπορεί να ταξιδεύει για πολύ με πάνω από 100χλμ/ω. Στους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας όπως η Εθνική οδός, και η Ιώνια οδός, αυτό σημαίνει ότι θα κινείσαι αναγκαστικά αργά σε σχέση με άλλα οχήματα, θα γίνεσαι ''εμπόδιο'' για αυτά, και θα αναγκάζονται να σε προσπερνάνε.

Αυτό, εκτός από πολύ ενοχλητικό για εσένα (ψυχολογικά) είναι και κάπως αυξημένος κίνδυνος σαν πιθανότητα, γιατί ΄πως είναι εύκολα κατανοητό, άλλο να πηγαίνεις μόνος σου, άλλο να σε προσπερνάει μια νταλίκα.

Πέραν αυτού, τεχνικό πρόβλημα, αν το μοτό σου είναι σε καλή κατάσταση εντός δλδ των ορίων σέρβις, δεν υπάρχει. Αν δεν έχεις ας πούμε κανά ιμάντα που έπρεπε να έχει αλλαχτεί ήδη εδώ και 5000 χλμ, και όλα είναι στην ώρα του, ε, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Θυμίζω ένα γενικό κανόνα αξιοπιστίας, ότι , δεν πάμε παρατεταμένα τελική ή κόκκινα, πάμε στο 75% της τελικής του οχήματος.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια χαρα μπορει να παει το μηχανακι αρκει να μην το σπας με τελικες και να ειναι σωστα συντηρημενο. 

Οπως δηλαδη στα ειπε ο flying in a dream

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και τις συμβουλές, θα το σκεφτώ καλά και ανάλογος θα πράξω!. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (125cc) HJC Rpha 11 Honda Africa (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ανετα πας! Εγω εχω παει Γιαννενα με το Βαραντερακι 6 φορες! Εσυ θα θες ξεκουραση κ οχι το μηχανακι!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Φυσικα παει το μηχανακι αλλα κι εγω θα συμφωνησω με τον Γιωργο πιο πανω. Ειναι πιο πρακτικο και ασφαλες να το στειλεις με μεταφορικη. Θα πας σε μαγαζι με χρωματα-σιδηρικα και θα αγορασεις 10-12 μετρα bubble wrap και μια κολλητικη ταινια. Πας το μηχανακι στη μεταφορικη, αφηνεις ξεκλειδωτο το τιμονι και το τυλιγεις γυρω γυρω με το προστατευτικο. Ειναι τοσα τα μετρα που σου λεω, που στο τελος δε θα φαινεται τι χρωμα ειναι τα πλαστικα απο μεσα. Βγαζεις τελος και τους καθρεφτες και τελειωσες. Εχω στειλει πολλες φορες μηχανη σε νησι με αυτον τον τροπο και δεν ειχα ποτε θεμα. Ετσι κι αλλιως το να κανεις ταξιδι απο εθνικη πηγαινοντας με 80-90 δεν ειναι καμια ευχαριστη εμπειρια να πεις οτι θα χασεις κατι. Θα γλυτωσεις και 1000χλμ απο το οδομετρο της μηχανης σου. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ, μάλλον θα επιλέξω μεταφορική, έχετε να μου προτείνετε καμιά στην Αθήνα!; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βαγιας-Μπουντουρης Τσαγκογιαννης.

Ρωτα ποιος απο τους δυο εχει απευθειας μεταφορα χωρις μεταφορτωση (μαλλον ο δευτερος)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα