Vault 13 Dweller

Αναποφασιστος αγοραστης!

42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha MT 07 ABS (689cc) Shark Ridill White Azur

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σας παιδια και καλη χρονια.

Σιγα σιγα εφτασε ο καιρος της επιστροφης στα νορμαλ κυβικα μοτοσυκλετων...

Οι χρηση που λογικα θα γινεται στο νεο μελος της οικογενειας μου θα ειναι κυριως αστικη χρηση με δυνατοτητα ταξιδιου στις περιξ πολεις και παραλιες(50-100χλμ κλπ)Δικαβαλο θα γινεται μερικες φορες με την συζυγο που ειναι μικρου μεγεθους σε αντιθεση με εμενα που ειμαι λιγο πανω απο τον μεσο ορο(1.91).Πλεον δεν εχω απαιτησεις τρελης ισχυος οποτε και τα 50-70 αλογα ειναι υπεραρκετα για την χρηση που το θελω.

Απο ιστορικο ειχα fazer 600 του 2005 και μετα fazer 1000 του 2007 και ποτε δεν ειχα 2κ μοτο.Το λεω γιατι αυτα που κοιταω πλεον ειναι 2κ.

Κοιταζω κυριως μεταχειρισμενα μοτο με λιγοτερα απο 15.000χλμ.Οριο 5.000ευρωπουλα στην καλυτερη περιπτωση.

Σε αυτα που εχω επικεντρωθει κυριως ειναι τα εξης(οχι με σειρα προτεραιοτητας)

1)Yamaha MT07 

2)Yamaha TRACER 700

3)Honda NC750X

4)Honda CB500X(η F)

5)Versys 650(Το τελευταιο γιατι το πρωτο δεν μπορω να δεχθω το ''παρανοικο'' του βλεμμα!)

6)Μεχρι και KTM DUKE 390 βλεπω!αν και θα μου ειναι σαν πατινι...

Και εδω θελω την βοηθεια σας : 

1)Εδω σας ρωταω εχετε να προτεινετε εσεις κατι αντιστοιχο?

2)Να τολμησω να παρω γυμνο η θα το μετανιωσω πικρα?

3)Ξερω πως υπαρχει και το SHIVER 750 αλλα με φοβιζει απο θεμα αξιοπιστιας...εχω αδικο???

4)Θα ηθελα αναφορες πραγματικης καταναλωσης σε χρηση σαν την δικη μου απο χρηστες αν μπορουν να μου τις αναφερουν εδω.Κατω απο 5.5 κοιταζω πλεον...Εχω καει με τον χυλο του 10λ/100χλμ(FZ1) και δεν θελω να το ξαναζησω!

Ευχαριστω προκαταβολικα και καλη χρονια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλή χρονιά φίλε μου. Δύο επισημάνσεις μόνο που ελπίζω να σε βοηθήσουν.

1) Με το να βάζεις όριο τα 15κ χιλιόμετρα αφήνεις απ έξω εξαιρετικές επιλογές μεταχειρισμένων.

2) Είναι ανούσιο να θεωρείς ως "τολμηρό" την αγορά ενός γυμνού για την χρήση που θες να κάνεις. Κοινώς, πάρε ό,τι σου αρέσει. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Καλή χρονιά φίλε μου. Δύο επισημάνσεις μόνο που ελπίζω να σε βοηθήσουν.

1) Με το να βάζεις όριο τα 15κ χιλιόμετρα αφήνεις απ έξω εξαιρετικές επιλογές μεταχειρισμένων.

2) Είναι ανούσιο να θεωρείς ως "τολμηρό" την αγορά ενός γυμνού για την χρήση που θες να κάνεις. Κοινώς, πάρε ό,τι σου αρέσει. 

Τα 15 τα βαζω σαν ενα ψυχολογικο οριο γιατι αν και ειμαι 100% υπερ της αγορας ενος καινουργιο μοτο , το βαζω για να ειναι οσο πιο κοντα σε αυτο γινεται..να μην αρχισει και ζηταει διαφορα στα πολλα χλμ , πχ ρουλεμαν , δισκους κλπ.Οκ δεκτο να χρειαστει να αλλαχθουν ελαστικα , μπουζι , αλυσιδες , τακακια  κλπ.

Το γυμνο να πω την αληθεια δεν ξερω αν στους ανοικτους δρομους θα το βλαστημαω..οσο θα το λατρευω μεσα στην πολη...δεν ειχα ποτε γιαυτο και ρωταω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

1. Τα 50-100 χλμ βόλτα είναι πταίσμα για ένα γυμνό,δεν θα έχεις πρόβλημα.

2. Για να σου ζητήσει ρουλεμάν ή δίσκους ένα μηχανάκι θα πρέπει να έχει πολλές δεκάδες χλμ στην πλάτη του,ή να είναι σκισμένο και από τα 5.000 ακόμη.Μην έχεις σαν ΚΥΡΙΟ κριτήριο τα χλμ,πιο πολλά θα καταλάβεις μιλώντας με τον ιδιοκτήτη του.

Επί του πρακτέου τώρα.Versys ή NC.

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

Το shiver που ανεφερες ειναι μια χαρα αξιοπιστο, ιδιο μοτερ με το dorsoduro εξαλλου, που γραφει πολλα χλμ με τους ΔΙΑΣ, αλλα ξεχνας την ονειρικη καταναλωση που ανεφερες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

εγω που εχω γυμνο παντως αν το αλλαζα θα επαιρνα tracer

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 50 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

εγω που εχω γυμνο παντως αν το αλλαζα θα επαιρνα tracer

Για δώσε λεπτομέρειες! Γιατί το λες αυτό? :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου!Τα 5 πρώτα της λίστας σου είναι όλα εξαιρετικά εργαλεία γι'αυτό που ζητάς, το καθένα με τα + και τα - του.Προσωπικά θα επέλεγα ΜΤ 07 ή NC και θα άφηνα τελευταίο το cb500f αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό!

Αν δεν τα έχεις οδηγήσει ή καβαλήσει , θέσε ως στόχο να το κάνεις και αυτό θα σου ξεδιαλύνει κάπως το κεφάλι όσον αφορά την τελική επιλογή.Το σημαντικότερο κριτήριο, κατά την άποψή μου, είναι η κατάσταση του μεταχειρισμένου που θα αγοράσεις.Έχοντας ως δεδομένο ότι δεν είσαι φανατικός με κάποια εταιρεία ή κάποιο μοντέλο, είναι πιο συνετό να επιλέξεις ένα πολύ καλό μεταχειρισμένο που θα είναι ας πούμε τρίτο στη λίστα σου παρά ένα μέτριο προς καλό που θα είναι το πρώτο.

Δώσε έμφαση και στην ''προίκα'' που προσφέρει ο κάθε πωλητής.Το γυμνό με ένα μασκάκι βελτιώνεται σε κάποιο βαθμό ως προς την ανεμοκάλυψη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οχι πως θα αλλαξει κατι απλα θα ηθελα να ξερω τι '' made in '' ειναι το καθενα?

Αν δεν κανω λαθος το cb ειναι Ιταλια και το duke Ινδια και τα MT ειναι οντως Ιαπωνια οπως και το NC?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω οτι η λίστα σου είναι πολύ ζόρικη. Επειδή μιλάμε για αγορά μεταχειρισμένου βέβαια, ίσως να κινηθείς βάσει και του τί θα δεις στην αγορά; Δηλαδή, κάτι που θα βρεις σε καλύτερη κατάσταση ίσως; Από τη λίστα που παρέθεσες, εγώ προτιμώ το Tracer και θα το έβαζα πάνω-πάνω αν δεν έχει τίποτα σοβαρά προβλήματα που να έχουν επισημάνει οι ιδιοκτήτες. Τώρα, αν η οικονομία είναι κύριο μέλημα και αν γενικότερα δε σε ενοχλεί να "ξεχάσεις" τη σπιρτάδα, και το NC είναι καλή επιλογή. Για το Versys δε θυμάμαι ποιός συμφορουμίτης έγραφε μια ιστορία πόνου και θλίψης. 

Στο γυμνό vs "ντυμένο", πάλι θα ήμουν υπέρ του ντυμένου, μόνο και μόνο επειδή σου δίνει τη δυνατότητα όχι μόνο για 50-100 χλμ ταξίδι, αλλά και για παραπάνω αν το θελήσεις. Όχι πως με το γυμνό δε γίνεται, προς θεού αλλά καταλαβαίνεις τί εννοώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

To tracer κακως ειναι στη συζητηση με αυτο το μπατζετ. Ουτε με 6000 δε βρισκεις.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Και το NC750X είναι εκτός budget, με 5000 μόνο για το NC700X πας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Το παπί θα παραμείνει για τις καθημερινές αγγαρείες η θα βάλεις το καινούργιο σε χρέη καθημερινού εργάτη?

Αν κρατήσεις το παπί πάρε οποίο ονειρεύεσαι ότι το καβαλάς όταν κλείνεις τα μάτια.

Οι βόλτες των 50-100 χιλιομέτρων που λες τώρα μπορεί και να γίνουν 200-300-400 όταν θα έχεις αυτό που γουστάρεις πραγματικά.

Μπορείς να δεις και sv650 στα χρήματα αυτά,φυσικά παίζουν άπειρες επιλογές μέχρι τα 5κ που διαθέτεις άλλα πας πιο πίσω σε παλαιότητα και πολύ πιθανόν χωρίς abs που το θεωρώ μεγάλο +.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Vault 13 Dweller έγραψε:

Για δώσε λεπτομέρειες! Γιατί το λες αυτό? :)

καλη χρονια φιλε...Για τη χρηση που θες κανει και το γυμνο θετικα εινμαι πανεμορφο,κοβει το τιμονι ειναι ευκινητο μεσα στη πολη και ειναι μια χαρα για διαδρομες 100-150 χμ..Προσωπικα αν τ εδινα θα περνα treacer γτκαλοκαιρι αγραφω πολλα χιλιομετρα κ νομιζω θα τα εκανα πιο ανετα θα μ,πορουσα να μπω και σε κανα βατο χωματοδρομο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Και εγώ κλείνω πιο πολύ προς Mt 07 έχω βρει ήδη ένα πολύ καλό στην Αθήνα αλλά είμαι 510 χλμ μακριά..Τι πρέπει να προσέξω ειδικά σε αυτό το μοντέλο?(Εκτός από τα τυπικά που θα δω με το μάτι μου καθώς και ο μηχανικος)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 45 λεπτά, το μέλος Vault 13 Dweller έγραψε:

..Τι πρέπει να προσέξω ειδικά σε αυτό το μοντέλο?(Εκτός από τα τυπικά που θα δω με το μάτι μου καθώς και ο μηχανικος)

Να μην σου έρχονται τα γόνατα στα αυτιά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν σε ενδιαφερει για xj6n abs σφυρα διπλα ειμαι,,,,σκεφτομαι να το δωσωσ να μη το δωσω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Antreasss έγραψε:

αν σε ενδιαφερει για xj6n abs σφυρα διπλα ειμαι,,,,σκεφτομαι να το δωσωσ να μη το δωσω

Καλησπέρα , όπως ειπα και στο αρχικό post αναφέρω πως είχα ήδη fazer 600 οπότε δύσκολα θα ξαναγυριζα σε (σχεδόν) αυτό.Ευχαρισω πάντως για την προσφορά! Πόσο το δίνεις? Χαχαχ

πριν 20 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Το παπί θα παραμείνει για τις καθημερινές αγγαρείες η θα βάλεις το καινούργιο σε χρέη καθημερινού εργάτη?

Αν κρατήσεις το παπί πάρε οποίο ονειρεύεσαι ότι το καβαλάς όταν κλείνεις τα μάτια.

Οι βόλτες των 50-100 χιλιομέτρων που λες τώρα μπορεί και να γίνουν 200-300-400 όταν θα έχεις αυτό που γουστάρεις πραγματικά.

Μπορείς να δεις και sv650 στα χρήματα αυτά,φυσικά παίζουν άπειρες επιλογές μέχρι τα 5κ που διαθέτεις άλλα πας πιο πίσω σε παλαιότητα και πολύ πιθανόν χωρίς abs που το θεωρώ μεγάλο +.

Ναι το anf125 θα μείνει.Ελπιζω να το έχω σαν κάτι παππούδες με c50 που τα έχουν από πιτσιρικάδες.Ειναι εργαλείο.Για το Sv650 υπάρχει ένα πρόβλημα με την suzuki γενικότερα (όπως και το dl650)δεν αντέχω να τα κοιτάω! (Χωρίς παρεξήγηση από τους κατοχους)!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος Vault 13 Dweller έγραψε:

Τι πρέπει να προσέξω ειδικά σε αυτό το μοντέλο?(

Τα μάτια σου. Είναι η κακογουστιά η ίδια, ο σχεδιασμός του. Ένας αχταρμάς, λες και πέταξαν τα εξαρτήματα, και όπως κάτσανε πάνω του από τύχη.

πριν 1 ώρα, το μέλος Vault 13 Dweller έγραψε:

Για το Sv650 υπάρχει ένα πρόβλημα δεν αντέχω να τα κοιτάω!

Σοβαρά, κοίτα τα μάτια σου. Προλαβαίνεις ακόμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Τα μάτια σου. Είναι η κακογουστιά η ίδια, ο σχεδιασμός του. Ένας αχταρμάς, λες και πέταξαν τα εξαρτήματα, και όπως κάτσανε πάνω του από τύχη.

Σοβαρά, κοίτα τα μάτια σου. Προλαβαίνεις ακόμα.

Τα μάτια μου είναι η αλήθεια δεν είναι τσιλικα.Φοραω γυαλιά όταν οδηγώ.Αλλα δυστυχώς ειδικα το gladius και τα vstrom δεν μπορώ να τα πω όμορφα ειτε χωρίς είτε  με το τηλεσκόπιο hubble πανω στα μάτια μου.Γουστα είναι αυτά άλλωστε έτσι δεν είναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το MT07 είναι σαν συνοθύλευμα από εξαρτήματα. Σαν να πέταξε κάποιος τα εξαρτήματα στον αέρα, και όπως πέσανε και κάτσανε, έτσι βγήκε η σχεδίαση του μοτό.

Κοιτάω τώρα το ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΟ XSR700. Σε αυτό δεν τα πετάξανε απλά, τα πυροβολούσανε κιόλλας όσο πέφτανε, και στην προσγείωση τα βαράγανε με σφυριά.

Γούστα είναι αυτά, αλλά αντικειμενικά, τα SV έχουν μια δομή, μια συνέχεια, μια ροή στις γραμμές τους. Τα MT είναι ...βλέπε παραπάνω.

Κάνε ότι καταλαβαίνεις.

ΥΓ: Εγώ θα ντρεπόμουν να με δούνε πάνω σε MT07

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου στο θέμα αυτό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Έχεις σκεφτεί για bandit 650 S ?? Δεν το λες γυμνό, έχω ακούσει λόγια για πολύ αξιόλογο μοτεράκι 4κύλινδρο με 85 πόνυ . Γύρο στα 4.500 βρίσκεις κάποια που αξίζουν μια ματιά ( και με κανα μαζεματάκι αυτή η τιμή )

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Έχεις σκεφτεί για bandit 650 S ?? Δεν το λες γυμνό, έχω ακούσει λόγια για πολύ αξιόλογο μοτεράκι 4κύλινδρο με 85 πόνυ . Γύρο στα 4.500 βρίσκεις κάποια που αξίζουν μια ματιά ( και με κανα μαζεματάκι αυτή η τιμή )

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά είναι παλιο.(αλλά καλό).θα προτιμούσα κάτι πιο καινούριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Ας τα παρουμε με τη σειρα

1)Yamaha MT07 

Μαλλον το καλυτερο value for money, αλλα ως πρωην κατοχος με το ιδιο υψος με σενα δε σου το προτεινω. Ημουν παντα στριμωγμενος και το δικαβαλο θελει πολλες υποχωρησεις απο τον συνεπιβατη. 

2)Yamaha TRACER 700

Δεν παιζει στα λεφτα σου.

3)Honda NC750X

Δεν παιζει στα λεφτα σου.

4)Honda CB500X(η F)

Μαλλον η καλυτερη λυση. Απ'οσο καταλαβαινω τα γουστα σου τα εχεις βγαλει και τωρα θες ενα εργαλειο να σου κανει τη δουλεια σου. Οικονομικο στην πολη θα ειναι, ταξιδακι θα κανεις, δικαβαλο ανετο επισης. Οριακα βρισκεις στα λεφτα σου.

5)Versys 650(Το τελευταιο γιατι το πρωτο δεν μπορω να δεχθω το ''παρανοικο'' του βλεμμα!)

Το τελευταιο δεν παιζει στα λεφτα σου. Το πρωτο σου κανει μια χαρα, αλλα δε σου αρεσει.

6)KTM DUKE 390

Βρισκεις στα λεφτα σου και το 2017+ απο χερι, που ειναι και το μονο στο οποιο χωρας (στο προηγουμενο θα βρισκουν τα γονατα σου στις ακμες του ντεποζιτου). Για γυμνο καλουτσικη θεση συνεπιβατη, συγχρονο, ομορφο. Αλλα μονοκυλινδρο (οχι και ο,τι καλυτερο για ταξιδια) και επισης υπαρχουν θεματα αξιοπιστιας με το μοτερ. Το εψαξα πολυ μιας και με ενδιεφερε το RC390 και με οσα διαβασα στα ειδικα forums εκανα πισω.

Ελπιζω να βοηθησα. 

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.