elprimerozen

Έφυγε η BMW r9t ήρθε η Ducati s2r!

96 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Kαι παλι, δεν εμπνεει εμπιστοσυνη να βλεπεις τετοιες αστοχιες σε τοσο λιγα χιλιομετρα. Παλι σε γιαπωνεζο με βλεπω να καταληγω. :dry:

Hypermotard 1100S ηταν. Το sf ειναι dream bike αλλα πολλα τα λεφτα. 

ωπα...το 1100 ds μοτερ δεν εχει τετοια θεματα...ειναι πολυ πολυ αξιοπιστο..

προχθες ειδα το παλιο δικο μου στο σερβις....

ds1000 μοτερ εχει κανει 42000χλμ απο τοτε που του εδωσα,συνολο 80000..τωρα πηγε για υμαντες βαλβιδες...κουφαθηκα μιλαμε.το μοτερ δουλευε ρολοι και οι υμαντες σε αψογη κατασταση.Καλυτερα μιλαμε να δουλευει το μηχανακι ,παρα να καθεται.Το χαιπερ 1100 ειναι πολυ καλο μηχανακι,,,

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Hypermotard 1100S

Δεν χαλάνε αυτά, ασπαστα λέμε!

Έχω ένα φίλο που άρχισε να βαράει κάτι εκεί χαμηλά στον στρόφαλο... Πάρε πάρε!:blink:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Α ρε Δημήτρη , άφησες την κούκλα :wub:  και πήρες την π@νούκλ@   :tooth:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

πριν 52 λεπτά, το μέλος tre έγραψε:

Α ρε Δημήτρη , άφησες την κούκλα :wub:  και πήρες την π@νούκλ@   :tooth:

Χαχαχαχαχαχα κλαίω!! :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati SS900 FE '98 (900cc)

Δημοσιεύτηκε

Kαλοτάξιδο το monster!

O πιο ωραίος χρωματισμός σε s2r.

Παρακολουθώ πόσο μεράκι έχεις για το μηχανάκι και με ενδιαφέρον τις αλλαγές που του κάνεις.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι με τρόμπα από 1100 μουλτι και δαγκάνες από το ίδιο δεν είναι καμιά τρελή βελτίωση.

Η τρόμπα δεν είναι καν ακτινική. Μπορούσες να ψάξεις για τρόμπα μεταχειρισμένη από 749/999 και 1098 ή από aprilia mille r.

Επίσης, έχω κάποιες επιφυλάξεις για τον αν οι εξατμίσεις είναι arrow.

Γενικά, αν δεν το έχεις πάρει σε τιμή "χώμα" πλησιάζεις επικίνδυνα τις τιμές του s2r 1000 με τα χρήματα που ρίχνεις.

Βέβαια, είναι άλλη η χάρη του να φτιάχνεις/στήνεις κάτι εσύ.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Την 21/1/2019 at 11:10 ΜΜ, το μέλος maniatiakos έγραψε:

Kαλοτάξιδο το monster!

O πιο ωραίος χρωματισμός σε s2r.

Παρακολουθώ πόσο μεράκι έχεις για το μηχανάκι και με ενδιαφέρον τις αλλαγές που του κάνεις.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι με τρόμπα από 1100 μουλτι και δαγκάνες από το ίδιο δεν είναι καμιά τρελή βελτίωση.

Η τρόμπα δεν είναι καν ακτινική. Μπορούσες να ψάξεις για τρόμπα μεταχειρισμένη από 749/999 και 1098 ή από aprilia mille r.

Επίσης, έχω κάποιες επιφυλάξεις για τον αν οι εξατμίσεις είναι arrow.

Γενικά, αν δεν το έχεις πάρει σε τιμή "χώμα" πλησιάζεις επικίνδυνα τις τιμές του s2r 1000 με τα χρήματα που ρίχνεις.

Βέβαια, είναι άλλη η χάρη του να φτιάχνεις/στήνεις κάτι εσύ.

Στην αρχή αν διάβασες είχα παραγγείλει τρόμπα δαγκάνες δίσκους από 999. Οι δίσκοι δεν ταιριάζουν αλλά δεν ήταν μόνο αυτό το θέμα. Τελικά επέλεξα τον  συνδιασμό που είχα δοκιμάσει στον δρόμο από το μουλτι 1100 και είχα μείνει ευχαριστημένος. Για τις εξατμίσεις οι σωλήνες που φοράει είναι arrow και όπως έγραψα για τα αγνώστου προελεύσεως τελικά δεν γνώριζα τι είναι. O μηχανικός μου από τους κωδικούς που έχουν βρήκε ότι είναι mivv xcone. Λίγη σημασία βέβαια έχει γιατί θα βάλω τά δύο leovince. Τα arrow τελικά αν και μου τα πρότειναν τα παιδιά δεν ήταν του γούστου μου ούτε αυτά. Επίσης συνειδητά επέλεξα το 800 σε σχέση με το 1000. Η χρηματική διαφορά με το χίλια δεν είναι μεγάλη αλλά σε τέτοιες μηχανές έρχεται σε δεύτερη μοίρα γιατί θα μπούμε σε συζητήσεις του τύπου 675-1050, 990 κτλ. Μου λείπουν μόνο 20.000 ευρώ να βάλω αυτό το μοτέρ που θέλω...:worshippy:

https://www.carbon4us.com/en/ncr-factoy/4461-motor-racing-ncr-corse-1200cc.html

motor-racing-ncr-corse-1200cc.jpg

Βρέθηκε ο υπαίτιος της τρομερής τελικής που έβγαλε το μοτέρ! 235km/h Ο τρελό Ιταλός έχει αλλάξει γρανάζι αλυσίδα και έχει βάλει βάση αλουμινίου ( quick release renthal sprocket carrier) και γρανάζι αλουμινίου πίσω 40 από 42 δόντια που είναι το μαμά. Το έχει μακρύνει ενώ όλοι του βάζουν πίσω όταν αλλάζουν 44 ή και 45 για να κοντύνει. Και γω αναρωτιόμουν αν το είχε οδηγήσει κάνεις στην Ducati πριν βγει στην παραγωγή, όπως είχα γράψει.... Αγόρασα ένα 42 σαν το μαμά και ένα 44 να δω ποιο με βολεύει! Άκου 40...

Α μετά το μπροστινό που έγινε σέρβις και μπήκαν και τα οχλινς έστειλα και το πίσω για ανακατασκευή και βελτίωση! Βλέπουμε

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Ένα μικρό teaser.. είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα....

Screenshot-2019-01-28-22-53-34-832-com-m

Screenshot-2019-01-28-22-51-13-292-com-m

Τα υπόλοιπα όταν τελειώσει!

Η πρώτη δοκιμή με τον συμπλέκτη και το γρανάζι  από 796 δείχνει άψογη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Προσωπικα βρισκω πολυ πιο ομορφο το παραλληλο τελειωμα των δυο τελικων. Υπαρχει καποιος πρακτικος λογος που δεν το κανατε ετσι ή απλα δε σας βγηκε;

XVA0ZlB.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Για δύο λόγους. Οι σωλήνες της εξάτμισης στα v2 πρέπει να έχουν το ίδιο μήκος.Αν έχουν διαφορετικό ο κάθε κύλινδρος θα έχει διαφορετική μέγιστη απόδοση και άλλα χαρακτηριστικά στον τρόπο που αποδίδει την ροπή του. Οι αποστάσεις έπρεπε να διατηρηθούν. Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι ήταν ομορφότερο στα μάτια μου να μπουν εκεί τα τελικά! 

Έτσι είναι και τα εργοστάσιακα και τα arrow και από τις περισσότερες γωνίες νομίζω είναι ομορφότερα έτσι. 

Screenshot-2019-01-28-22-46-44-868-com-m

2008_Ducati_Monster_S2R_1000_03__800.jpg

Εδώ τα ίσια

432545.jpg?192019

Εδώ όχι, νομίζω ότι είναι ομορφότερο έτσι.

dscn27396dx.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλά, το πρώτο δεν είναι λόγος. Το γνωρίζω προφανώς αυτό που αναφέρεις, αλλά κανονίζεται εύκολα με τη διαδρομή που ακολουθεί ο λαιμός το να εξοικονομηθούν πέντε-δέκα εκατοστά συνολικού μήκους.

Απλά σου άρεσε έτσι περισσότερο, δεκτό. Είχα καταλάβει πως πήγαινες για το ίσιο στυλ γιατί την είχες ποστάρει και πιο πάνω τη συγκεκριμένη φωτογραφία. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Καλά, το πρώτο δεν είναι λόγος. Το γνωρίζω προφανώς αυτό που αναφέρεις, αλλά κανονίζεται εύκολα με τη διαδρομή που ακολουθεί ο λαιμός το να εξοικονομηθούν πέντε-δέκα εκατοστά συνολικού μήκους.

Απλά σου άρεσε έτσι περισσότερο, δεκτό. Είχα καταλάβει πως πήγαινες για το ίσιο στυλ γιατί την είχες ποστάρει και πιο πάνω τη συγκεκριμένη φωτογραφία. 

Το πρώτο είναι ο βασικός λόγος. Αυτό που αναφέρεις δεν γίνεται αν δεν φτιάξεις ολόκληρη εξάτμιση από την αρχη με όσα αυτό συνεπάγεται. Εγώ δεν γνωρίζω κατασκευαστή ή εξατμισά στην Θεσσαλονίκη που μπορεί να το κανονίσει εύκολα όπως λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το έβαλα στα ραουλα να δω τι κάνει, πιο πολύ για τις βενζίνες... Λέμε τώρα.

Τα στοιχήματα έπεφταν εξ αρχής, ο προγραμματιστής μιλούσε για 62-63 άλογα τροχό σε αυτό το δυναμόμετρο σύμφωνα με τα όσα έχει δει κτλ , ο μηχανικός που το έκανε βόλτα για 65 σίγουρα και εγώ τους έλεγα ότι αν δεν βγάλει πάνω από 70 θα το βάλω φωτιά. 

received-1234430530044500.jpg

Τελικά έβγαλε πάνω από 70 στον τροχό!

Οι βενζίνες θέλουν ρυθμίσεις αλλού πνιγμό αλλού στεγνώνει, λένε για pc3 ότι θα δώσει ένα δύο χαμένα στα ψηλά που στεγνώνει πολύ. Γενικά μου είπαν και να αφήσω έτσι δεν θα πάθει κάτι.

Ακούω γνώμες.

IMG-20190130-130456.jpg

received-382323249168123.jpg

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Εισ ωραιος και μετρας

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Eχει πεσει πολυ μερακι, και κυριως σωστη δουλεια!! Ευχομαι να το ευχαριστηθεις οσο κανενα αλλο και να σε ανταμειβει για την φροντιδα που του εδειξες, σε καθε βολτα σας!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν κράτησα το μαμά γραναζωμα τελικά. Έβγαλε περίπου 225 km/h στις 8600 χωρίς να το πιέσω παραπάνω γιατί στις στροφές αυτές είναι φτωχό, μια χαρά. Του φορούσα και τα dbkiller.

Έμαθα ότι στο ίδιο δυναμόμετρο γιαμαχα mt07 με φουλ akra,  φίλτρο DNA και pc έβγαλε 61 άλογα. Δέκα λιγότερα από μένα, καλό μέτρο σύγκρισης.:laugh: 

Επίσης πρέπει να σταματήσω να αλλάζω βίδες στην μηχανή....που θα πάει κάποτε θα τελειώσουν...

IMG-20190220-084414.jpg

IMG-20190220-084303.jpg

IMG-20190220-085105.jpg

IMG-20190220-084605.jpg

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Άντε μπράβο γράψτε για κανένα ωραίο εργαλείο να χαζεύουμε... Που μπαίνω μια φορά στο τόσο και βλεπω όλο για παπάκια... 

(συγνωμμη για το off)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Ωραια. Τελείωσα. Το διάβασα. Κάπως σα να διαβάζω palyboy στο γυμνάσιο! 

Καλορίζικο και πάλι, και για μένα εντυπωσιακό παραμένει ότι είναι πιο ενδιαφέρον από μηχανή ακριβή με καλά περιφερειακά η οποία έχει βγει 10 χρόνια σχεδόν μετα... (r9t) 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 8/4/2019 at 0:54 ΠΜ, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Ωραια. Τελείωσα. Το διάβασα. Κάπως σα να διαβάζω palyboy στο γυμνάσιο! 

Καλορίζικο και πάλι, και για μένα εντυπωσιακό παραμένει ότι είναι πιο ενδιαφέρον από μηχανή ακριβή με καλά περιφερειακά η οποία έχει βγει 10 χρόνια σχεδόν μετα... (r9t) 

Θα συμφωνήσω ιδικά  όταν απέχουν 20 χρόνια στην πραγματικότητα. ...πόσα σούπερ καρ μπορούν να πουν ότι είναι καλύτερα από την Ferrari F40...

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 λεπτά, το μέλος elprimerozen έγραψε:

πόσα σούπερ καρ μπορούν να πουν ότι είναι καλύτερα από την Ferrari F40...

Όλα τα μετέπειτα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

πριν 50 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Όλα τα μετέπειτα.

Καλό θα ήταν να δεις τις τιμές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΜΙΑ παράμετρος οι τιμές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Όλα τα μετέπειτα.

:popcorn: μου χε λείψει! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Την 13/4/2019 at 11:13 ΠΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

ΜΙΑ παράμετρος οι τιμές.

Ναι, σηκώνει συζήτηση αλλά μια χαρά κατάλαβες τι θέλω να πω.

πριν 12 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

:popcorn: μου χε λείψει! 

Εγώ έκλαψα! Θεός ο ιπτάμενος!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πάπια Πεκίνου (120cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Καλορίζικο έστω και καθυστερημένα το Ducati

sorry που συνεχίζω το off topic

Όμως τα νέα supercars παρόλο πού είναι πολύ καλύτερα σε αυτό που κάνουν πλέον έχουν απομυθοποιηθεί .Λίγο λόγω του youtube που και η "κουτσή Μαρία" έχει αγοράσει (και επισκευάζει) Huracán , λίγο λόγω του ότι πλέον το 0-100 σε 3¨ και οι 500+ hp είναι δεδομένα , λίγο η (σε κάποιες περιπτώσεις)  άσχημη σχεδίαση  έτσι οι F40 και άλλα supercars της εποχής ακριβαίνουν ανεξέλεγκτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα