giorgos95

Αναποφασιστος για αγορά καινούργιου!

13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda astrea grand Honda hornet (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Μετά από διάβασμα και σκέψη δεν κατέληξα πουθενά, σίγουρα κάποιος σας θα έχει βρεθεί σε ανάλογο ζήτημα 

Θέλω κατι καινούργιο για να παίξουν άτοκες δόσεις, το ποσό που διαθέτω αν όντως το αξίζει στα 3500.

7 χρόνια οδηγώ παπια και πάντα μεταχειρισμένα και παλιά. Θέλω κάτι φρέσκο με καλά φρένα και πάτημα σε βρεγμένο δρόμο και φυσικά να μην χρειαστεί ούτε κατσαβίδι από μεριά μου για καιρό. Χρήση γύρω στα 40 χλμ ημερησίως με τα περισσότερα να γίνονται στην Αθηνών και κάποια εντός κέντρου και κίνησης. Το μηχανάκι για εμένα είναι απαραίτητο και ζητώ και ευχρηστία από αυτό, για καμία σακούλα από το σούπερ, για τα απαραίτητα της δουλειάς (τσάντα και μπουφάν) και να φορτώσω και το δέμα της μάνας από το χωριό. 

Κοίταξα για yamaha crypton s και το υπερλατρευω εμφανισιακά αλλά δεν νομίζω ότι θα βολέψει στην Αθηνών λόγω και χαμηλής τελικής 

Κοίταξα για Honda helmin επίσης μου αρέσει αλλά και πάλι λίγο καλύτερο από το προηγούμενο και 800 € πάνω 

Σκέφτηκα να πάω σε σκούτερ yamaha nmax πανέμορφο κατ εμέ αλλά φοβάμαι την μετάβαση από το παπί

Και τέλος πάλι σκούτερ στυλ sh Kai symphony που δεν μου αρέσουν τόσο αλλά οι τροχοί είναι μεγάλοι. 

Τι πιστεύετε ότι ταιριάζει στην περίπτωση μου; 

Να περιμένω για το Honda gtr 150; μήπως πολλά τα λεφτά (ακούγεται να φτάνει τα 3700) για την δουλειά που το θέλω; κάντε μια καλή πράξη και πείτε μου την γνώμη σας Γτ με σκάει το grand, θα το βάλω φωτιά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δοκιμασεις ενα σκουτερ, αλλα να μην πας σε μικρότερο απο 200αρι, να υπερέχει στο γκαζι του σε σχεση με ενα παπι, να υπαρχει ουσιαστικη αναβαθμηση στο μεσο που θα σε μεταφερει, τωρα για μοντελα και χαρακτηριστηκα δεν γνωριζω να σου πω, εγω παντως εφαγα σκαλωμα με τα Xmax.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Σκοπεύεις να βγεις και παραέξω με ό,τι πάρεις ή θα κινείσαι αυστηρά εντός της Αθήνας; Αν όχι, πάρε οποιοδήποτε σκούτερ σου αρέσει. Εγώ αυτό που έχω δουλέψει και ξέρω είναι το sh 150 το οποίο όντως είναι άσχημο αλλά γαμάει σαν σκουτεράκι ενώ αυτό που θα έπαιρνα σήμερα θα ήταν το medley 150 το οποίο έχει τρομερούς χώρους και είναι και κουκλί. Με πλήρη επίγνωση αυτού που γράφω, τα 150 για τις αστικές μετακινήσεις είναι υπεραρκετά διότι αποδίδουν έτσι την δύναμή τους που στα χαμηλά είναι πλήρως μάχιμα. Σε εμένα που δεν είμαι και ο πιο ήρεμος οδηγός, το τελευταίο που μου λείπει από την καθημερινότητά μου με το sh150 είναι το γκάζι. Στο τονίζω όμως πως πρέπει να είσαι πλήρως συνειδητοποιημένος για το τι χρήση θες να κάνεις καθώς μόλις ζητήσεις το κάτι παραπάνω, τα 150cc απλά μετατρέπονται σε εντελώς ακατάλληλα. Σε κάθε περίπτωση κι επειδή η ζωή μας αλλάζει από λεπτό σε λεπτό, καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε περισσότερα κυβικά ώστε να είσαι πιο άνετος. Βρίσκεις ρε παιδί μου μια κοπέλα ( Χριστούγεννα είναι, ποτέ δεν ξέρεις :wub: ), ε με το 150 δεν θα την παλέψεις. Θες το καλοκαίρι να πας για ένα μπάνιο λίγο πιο έξω, δεν θα την παλέψεις. Άσε που με το Sh δεν θα την παλέψεις διπλά λόγω έλλειψης χώρου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δοκιμασεις ενα σκουτερ, αλλα να μην πας σε μικρότερο απο 200αρι, να υπερέχει στο γκαζι του σε σχεση με ενα παπι, να υπαρχει ουσιαστικη αναβαθμηση στο μεσο που θα σε μεταφερει, τωρα για μοντελα και χαρακτηριστηκα δεν γνωριζω να σου πω, εγω παντως εφαγα σκαλωμα με τα Xmax.

To xmax πάει πολύ τιμολογιακά! Όντως πανέμορφο αλλά ακριβό. Το nmax που ανέφερα βγάζει 15 άλογα το 155 κυβικά και τελική περίπου στα 125-130. Για πάνω από 200 κυβικά όπως λες και για κάτι ποιοτικό ανεβαίνει το κασέρι, πάντως για το σκούτερ που λες και εγώ προς εκεί καταλήγω, σε ευχαριστώ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με τις τιμες που βλεπω καινουριο Xmax ουτε για πλακα δεν θα αγοραζα, για μεταχειρισμενο δεν το συζητας?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Σκοπεύεις να βγεις και παραέξω με ό,τι πάρεις ή θα κινείσαι αυστηρά εντός της Αθήνας; Αν όχι, πάρε οποιοδήποτε σκούτερ σου αρέσει. Εγώ αυτό που έχω δουλέψει και ξέρω είναι το sh 150 το οποίο όντως είναι άσχημο αλλά γαμάει σαν σκουτεράκι ενώ αυτό που θα έπαιρνα σήμερα θα ήταν το medley 150 το οποίο έχει τρομερούς χώρους και είναι και κουκλί. Με πλήρη επίγνωση αυτού που γράφω, τα 150 για τις αστικές μετακινήσεις είναι υπεραρκετά διότι αποδίδουν έτσι την δύναμή τους που στα χαμηλά είναι πλήρως μάχιμα. Σε εμένα που δεν είμαι και ο πιο ήρεμος οδηγός, το τελευταίο που μου λείπει από την καθημερινότητά μου με το sh150 είναι το γκάζι. Στο τονίζω όμως πως πρέπει να είσαι πλήρως συνειδητοποιημένος για το τι χρήση θες να κάνεις καθώς μόλις ζητήσεις το κάτι παραπάνω, τα 150cc απλά μετατρέπονται σε εντελώς ακατάλληλα. Σε κάθε περίπτωση κι επειδή η ζωή μας αλλάζει από λεπτό σε λεπτό, καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε περισσότερα κυβικά ώστε να είσαι πιο άνετος. Βρίσκεις ρε παιδί μου μια κοπέλα ( Χριστούγεννα είναι, ποτέ δεν ξέρεις :wub: ), ε με το 150 δεν θα την παλέψεις. Θες το καλοκαίρι να πας για ένα μπάνιο λίγο πιο έξω, δεν θα την παλέψεις. Άσε που με το Sh δεν θα την παλέψεις διπλά λόγω έλλειψης χώρου. 

Το καλοκαίρι με την πάπια, την κοπέλα μια βαλίτσα πίσω και μια τσάντα μπροστά μια χαρά την βγάλαμε στην Πάρο. Θεωρείς πως τα 155κυβικα στα 15 άλογα σε σκούτερ δεν είναι αρκετά; πάρα έξω που λες, δεν με ενδιαφέρει το ταξίδι. Το πολύ από Περιστέρι μέχρι την βάρη να πάω. Καθημερινά όμως Περιστέρι-Ασπρόπυργος. 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Με τις τιμες που βλεπω καινουριο Xmax ουτε για πλακα δεν θα αγοραζα, για μεταχειρισμενο δεν το συζητας?

Οχι Γτ έχω έξοδα αυτό το καιρό και οι δόσεις βολεύουν περισσότερο για να μην ξεμείνω από ρευστό. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος giorgos95 έγραψε:

Το καλοκαίρι με την πάπια, την κοπέλα...

Χα χα καλό το χιούμορ σου :laugh: Στα σοβαρά τώρα, εγώ θα σου γράψω τι ισχύει στην πραγματικότητα ως κανόνας και όχι τι μπορεί ο κάθε ένας ατομικά από εδώ μέσα να κάνει. Το ότι πήγες πχ Πάρο με την πάπια και την κοπελιά ουδεμία σχέση έχει με αυτό που προσπαθώ να σου περάσω εγώ ως εικόνα. Τα 50-60 χλμ με τα οποία κινήθηκες στο οδικό δίκτυο της Πάρου είναι νούμερο εγκληματικό για τον Κηφισό ( Περιστέρι - Βάρη ). Το Nmax των 15 αλόγων και 155 κυβικών διαθέτει μια πραγματική ταχύτητα της τάξης των 110 χλμ περίπου. Πρακτικά λοιπόν, η όποια ενεργητική ασφάλεια έχεις με το σκούτερ έχει πάψει να υφίσταται αρκετά χιλιόμετρα πριν. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για δικάβαλο. Το γκάζι ως αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων είναι το Α και το Ω. Καταλαβαίνεις θέλω να πιστεύω πως με το να κινείσαι ουσιαστικά με την φόρα σου σε ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας όπου ο καθένας πηγαίνει με όσα μπορεί ( και δεν μπορεί ) σε όλες τις λωρίδες δεν είναι και το καλύτερο σενάριο. Δεν είναι πως το Nmax είναι καρυδότσουφλο , θα σε παίρνει ο αέρας και λοιπές μαύρες μαγείες που διαβάζουμε κατά καιρούς απλά στο χάος των Ελληνικών δρόμων τύπου Κηφισού, τέτοια οχήματα είναι ακατάλληλα λόγω έλλειψης δύναμης. Κάνοντας αναγωγή τα παραπάνω σε δρόμους με αυξημένη κίνηση και χαμηλότερες ΜΩΤ, θα δεις κι εσύ ο ίδιος πως ένα 150άρι είναι ταμάμ. Ζυγίζεις λοιπόν την χρήση που θες και αγοράζεις αναλόγως. <<Ένα για όλα >> και 150 cc πάντως το ξεχνάς. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοινώς με το 155 στους δρόμους αυτούς θα είσαι εμπόδιο για τις νταλίκες και τα λεωφορεία. Ε δεν είναι ασφαλές αυτό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αν μπορεις να φτασεις το budget το Sym Citycom 300 ειναι τελειο γι' αυτο που θες.

3600 μετρητοις, αλλιως 4 χιλιαρικα με δοσεις.

http://www.sym.gr/model/citycom-s-300i-abs-euro-4/

Το εχει φιλος. Ειναι και γαμω τα μηχανακια απλα.
Ανετο, ασφαλες και με απλετη δυναμη.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σχεδον καινουριο --->https://www.car.gr/18571405-sym-gts-250-f4-abs-start-stop

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον... Η αλήθεια είναι πως σε αυτά τα κυβικά μόνο το Beverly γουστάρω, πανέμορφο και μαζεμένο, ακριβό πολύ φυσικά αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το εμπιστευτώ μεταχειρισμένο (από έμπορο για να βάλω δόσεις). Τα υπόλοιπα πολύ μεγάλα τα θεωρώ για χρήση στην πόλη εκτός το citycom που δεν μου αρέσει. Γτ να μην γίνεται να το σχεδιάσω όπως το θέλω! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 38 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Σχεδον καινουριο --->https://www.car.gr/18571405-sym-gts-250-f4-abs-start-stop

Πολύ καλό. Κάνει τα πάντα όλα, έχει χώρους πολλούς, πολύ άνετη θέση οδηγού κ συνοδηγού, ικανό γκάζι για πόλη & περιαστικές διαδρομές αλλά και ανεκτό για εθνικές αφού ταξιδεύεις με 120+ κοντέρ (110+) πραγματικά.

Σε σχέση με οποιοδήποτε παπί θα πάθεις σοκ με την άνεση, τα φρένα, τη σταθερότητα, τα φώτα, τους χώρους, την προστασία (από αέρα, βροχή, κρύο), θα βρίσκεις καλύτερα λάστιχα και θα κουράζεσαι λιγότερο στην οδήγηση (ταχύτητες).

Το συγκεκριμένο έχει και χρηματοδότηση 

Τρέχα.......

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 600 (600cc) Triumph Bonneville T120 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν σου αρέσει το SYM Citicom 300, δες και το KYMCO People 300 - νομίζω ότι είναι από τα πιο όμορφα σκούτερ της κατηγορίας και λέγεται ότι είναι κι από τα καλύτερα σε επιδόσεις! Περί αξιοπιστίας του, όμως, ρώτα κάποιον που ξέρει περισσότερα, μη σε πάρω και στο λαιμό μου! Υπάρχει και το όμοιο εμφανισιακά με το 300άρι Kymco People 200, το οποίο είναι φτηνότερο αλλά όπως έχω διαβάσει, υποδεέστερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα