Prodrom

Μεταβίβαση αυτοκινήτου/ Θεσσαλονίκη

14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kymco Αgility BMW gs (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σε όλους, μια γρήγορη και μάλλον χαζή ερώτηση οσον αφορά στη μεταβίβαση που πρόκειτε να κάνω αύριο. Θέλω τα φώτα σας.
Είμαι ο αγοραστής και ξέρω πως πρέπει να πληρώσω το παράβολο. Αυτό συμβαίνει αφού πρώτα παω στα ΚΕΠ με τον πωλητή του οχήματος?
Η πρώτα παω στη τράπεζα, πληρώνω το παράβολο με αιτιολογία τη πινακίδα, και πάω στα κεπ έχοντας αυτό το χαρτί μαζί με τα υπόλοιπα.
Επίσης, μπορεί να γίνει μέσω online banking?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Δυστυχώς παίρνω αυτοκίνητο, και όχι μηχανή...παραμένω με scooter :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha YZF-R6 (599cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Καταρχάς για να γίνει αμέσως η μεταβίβαση πηγαίνεις στη διεύθυνση μεταφορών & επικοινωνιών του νομού σου και όχι σε ΚΕΠ . Σε κάποιες περιπτώσεις εκεί υπάρχει εκεί ένα μηχάνημα-αυτόματος πωλητής στο οποίο πληρώνεις και σου βγάζει το παράβολο , αν δεν υπάρχει πηγαίνεις πρώτα στην τράπεζα και παίρνεις το παράβολο των Χ € για τον Υ αγοραστή για το όχημα με τον Ζ αριθμό κυκλοφορίας και μετά πηγαίνεις και κάνεις την μεταβίβαση . Επίσης ενημέρωσε τον πωλητής ότι πρέπει να έχει βεβαίωση από την εφορία για τα τέλη κυκλοφορίας .

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Αgility BMW gs (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Σ’ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση. Δυστυχώς μόνο ΚΕΠ βολεύουν για την αίτηση. 

Παρ’ολα αυτά το όχημα μπορώ να το ασφαλισω μέχρι να ερθει η νέα άδεια στο όνομα μου, σωστά; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 57 λεπτά, το μέλος Prodrom έγραψε:

Σ’ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση. Δυστυχώς μόνο ΚΕΠ βολεύουν για την αίτηση. 

Παρ’ολα αυτά το όχημα μπορώ να το ασφαλισω μέχρι να ερθει η νέα άδεια στο όνομα μου, σωστά; 

Πλεον παιρνεις κανονικα χαρτι στο ονομα σου και απο τα ΚΕΠ (σφραγισμενη φωτοτυπια της παλιας αδειας οπου εχετε συμπληρωσει χειρογραφα τα στοιχεια σας αγοραστης και πωλητης) οποτε δεν εχεις καποιον ουσιαστικο λογο να τρεχεις στο μεταφορων. Με αυτο το χαρτι ασφαλιζεις κανονικα στο ονομα σου την ιδια μερα. Καμια δεκαρια μερες μετα θα σε ειδοποιησουν να περασεις απο τα ΚΕΠ να παρεις και το πρασινο χαρτι.

Απ'οσο γνωριζω δε γινεται μεσω e-banking η συγκεκριμενη πληρωμη. Οποτε πας μια Πειραιως πρωτα (χρειαζεται μονο ο αριθμος κυκλοφοριας του οχηματος και ο κυβισμος) και μετα στο ΚΕΠ.

Μιας και θα ειστε στα ΚΕΠ κανετε επι τοπου και τις υπευθυνες δηλωσεις με το ποσο της πωλησης για φορολογικη χρηση του χρονου. :winking:

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Πλεον παιρνεις κανονικα χαρτι στο ονομα σου και απο τα ΚΕΠ (σφραγισμενη φωτοτυπια της παλιας αδειας οπου εχετε συμπληρωσει χειρογραφα τα στοιχεια σας αγοραστης και πωλητης) οποτε δεν εχεις καποιον ουσιαστικο λογο να τρεχεις στο μεταφορων. Με αυτο το χαρτι ασφαλιζεις κανονικα στο ονομα σου την ιδια μερα. Καμια δεκαρια μερες μετα θα σε ειδοποιησουν να περασεις απο τα ΚΕΠ να παρεις και το πρασινο χαρτι.

Απ'οσο γνωριζω δε γινεται μεσω e-banking η συγκεκριμενη πληρωμη. Οποτε πας μια Πειραιως πρωτα (χρειαζεται μονο ο αριθμος κυκλοφοριας του οχηματος και ο κυβισμος) και μετα στο ΚΕΠ.

Μιας και θα ειστε στα ΚΕΠ κανετε επι τοπου και τις υπευθυνες δηλωσεις με το ποσο της πωλησης για φορολογικη χρηση του χρονου. :winking:

Αυτό ακριβώς είχα κάνει και εγώ όταν πήρα το μηχανάκι, βέβαια και ο ασφαλιστής μου, αλλά και η τροχαία μου είπε ότι το χαρτί του ΚΕΠ δεν ισοδυναμεί μα κανονική άδεια και να μην κυκλοφορώ μέχρι να πάρω το πράσινο χαρτί.
Μάλιστα ένας μπάτσος στην τροχαία με "πατρικό" ύφος μου είπε: "Άσε αγόρι μου αν έχεις κάνα ατύχημα, πάει έμπλεξες..τότε να δεις τραβήγματα! Άσε που άμα πέσεις σε κάνα στραβό συνάδελφο...και μπλα, μπλα, μπλα"...
Δεν ξέρω τι εννοούσε ο ποιητής, έκανα υπομονή 10-15 μέρες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Αυτό ακριβώς είχα κάνει και εγώ όταν πήρα το μηχανάκι, βέβαια και ο ασφαλιστής μου, αλλά και η τροχαία μου είπε ότι το χαρτί του ΚΕΠ δεν ισοδυναμεί μα κανονική άδεια και να μην κυκλοφορώ μέχρι να πάρω το πράσινο χαρτί.
Μάλιστα ένας μπάτσος στην τροχαία με "πατρικό" ύφος μου είπε: "Άσε αγόρι μου αν έχεις κάνα ατύχημα, πάει έμπλεξες..τότε να δεις τραβήγματα! Άσε που άμα πέσεις σε κάνα στραβό συνάδελφο...και μπλα, μπλα, μπλα"...
Δεν ξέρω τι εννοούσε ο ποιητής, έκανα υπομονή 10-15 μέρες...

Κωστα η ερωτηση που απαντησα ηταν αν ασφαλιζεις το οχημα με το χαρτι του ΚΕΠ. Η θετικη απαντηση που εδωσα ειναι επειδη το εχω κανει προσωπικα. Δε θα απαντουσα για κατι που δεν ειμαι σιγουρος. Απ'ο,τι λες κι εσυ το ιδιο εκανες, αρα οντως ασφαλιζεις με αυτο το χαρτι. 

Τα ΚΕΠσου δινουν φωτοτυπια της παλιας αδειας συμπληρωμενη χειρογραφα και σφραγισμενη. Ο,τι παιρνεις δηλαδη και απο το μεταφορων τη μερα που πας για τη μεταβιβαση (γιατι τουλαχιστον εδω στη Θεσσαλονικη πρασινο χαρτακι την ιδια μερα δεν πηρα ποτε). 

Αν ηξερες "τι εννοουσε ο ποιητης" θα βοηθουσε περισσοτερο, μπας και μαθουμε κι εμεις τιποτα καινουριο.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Πέτρο, ότι είπα το είπα συμπληρωματικά, όχι αντιθετικά σε ότι έγραψες, απλά να έχει υπόψιν του το παληκάρι και αυτό τον παράγοντα.
Ναι μεν ασφαλίζει, αλλά "θεωρητικά" τουλάχιστον δεν μπορεί να κυκλοφορεί το όχημα.

Παραθέτω και απόσπασμα από το Υπουργείο Μεταφορών.
"Η διαδικασία της μεταβίβασης ολοκληρώνεται, μόνο εφόσον ελεγχθούν τα εκ του νόμου απαραίτητα δικαιολογητικά από τον αρμόδιο υπάλληλο της Υπηρεσίας Μεταφορών & Επικοινωνιών της οικείας Περιφέρειας και εκδοθεί από την Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών νέα άδεια κυκλοφορίας στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη ή του νέου κατόχου και όχι με την κατάθεση της αίτησης στο ΚΕΠ."

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ότι ολοκληρώνεται μια συγκεκριμένη ημέρα η διαδικασία, δεν σημαίνει ότι δεν κυκλοφορεί το όχημα.

Ουσιαστικα η μεταβίβαση γίνεται, όταν ο υπάλληλος μεταφορών, κάτσει στο τερματικό του στην βάση δεδομένων, και αλλάξει τα στοιχεία κατόχου στον φάκελο του οχήματος.

Αυτό, στο εξηγεί το κείμενο που παράθεσες, για να φαίνεται ΚΥΡΙΩΣ η τυπική ημερομηνία μεταβίβασης, για την οποία αρχίζει και μετράει ο νέος ιδιοκτήτης φορολογικά και νομικά.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda c50c (49cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Και με αριθμό πλαισίου έχω ασφαλίσει, δεν λέει κάτι αυτό.

Επειδή μιλάμε για ελληνικό δημόσιο και δη τα κατά τόπους συγκοινωνιών (δεν υπάρχει πιο μπουρδέλο υπηρεσία) εγώ θα ήμουν διπλά επιφυλακτικός.

Δηλαδή:

Το ΚΕΠ αναλαμβάνει να διεκπεραιώσει μια διαδικασία μεταξύ αγοραστή, πωλητή και συγκοινωνιών. Αν για κάποιο λόγο έχει κάποιο στράβωμα η δουλειά τότε ο αγοραστής που έχει δώσει το κασέρι βρίσκεται με ενάμισι τόνο σίδερα και χωρίς λεφτά.

Πες (για να το τραβήξουμε από τα μαλλιά) ότι το όχημα έχει δηλωθεί κλεμμένο ή διαγραμμένο και η άδεια του είναι πλαστή. Το ΚΕΠ δεν μπορεί να διασταυρώσει αυτά τα στοιχεία, μπορεί δηλαδή αλλά πρέπει να κουνήσει τον πωπό της η βαριεστημένη φακλάνα υπάλληλος, να πάρει τηλέφωνο στο συγκοινωνιών κάτω τραχανοπλαγιάς (που σιγά μη σηκώσει τηλέφωνο) και να μάθει. Εγώ προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ αυτό.

Οπότε 99,99% είσαι οκ. Αλλά δεν είσαι 100% Άμα πέσεις σε όργανο που την έχει δει κάτι σε ντέρτι χάρι - τζον μακλέιν - αστυνόμος σαϊνης θα έχεις τρεχάματα.

Έντιτ με πρόλαβε ο @Canardo που με το απόσπασμα από το Υπουργείο δεν αφήνει αμφιβολία

Έντιτ 2 @FlyingInADream με όλο το σεβασμό διαφωνώ, τι θα πει τυπική ημερομηνία μεταβίβασης και τι πρακτική; Το όχημα ή έχει τον έναν ιδιοκτήτη ή τον άλλον, γι'αυτό σταμάτησα και τις πωλήσεις ακόμα στο ΚΕΠ. Άμα πατήσει ο αγοραστής έναν στο ενδιάμεσο, ποιός πάει μέσα;

Τροποποιήθηκε από τον exppii
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Παίδες δεν το συνεχίζω, αυτή την πληροφορία είχα και την έδωσα.

Ο ασφαλιστής μου είπε: "Σε περίπτωση ατυχήματος δεν είσαι καλυμμένος..."
Ο μπάτσος μου είπε: " Αν σε σταματήσει κάποιος συνάδελφος μπορεί να μην δεχτεί το χαρτί του ΚΕΠ, δεν είσαι καλυμμένος...."

that's all ...and I'm out.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 34 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Πέτρο, ότι είπα το είπα συμπληρωματικά, όχι αντιθετικά σε ότι έγραψες, απλά να έχει υπόψιν του το παληκάρι και αυτό τον παράγοντα.
Ναι μεν ασφαλίζει, αλλά "θεωρητικά" τουλάχιστον δεν μπορεί να κυκλοφορεί το όχημα.

Παραθέτω και απόσπασμα από το Υπουργείο Μεταφορών.
"Η διαδικασία της μεταβίβασης ολοκληρώνεται, μόνο εφόσον ελεγχθούν τα εκ του νόμου απαραίτητα δικαιολογητικά από τον αρμόδιο υπάλληλο της Υπηρεσίας Μεταφορών & Επικοινωνιών της οικείας Περιφέρειας και εκδοθεί από την Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών νέα άδεια κυκλοφορίας στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη ή του νέου κατόχου και όχι με την κατάθεση της αίτησης στο ΚΕΠ."

Παιδια, οπως εγραψα και πιο πανω:

Τα ΚΕΠ σου δινουν φωτοτυπια της παλιας αδειας συμπληρωμενη χειρογραφα και σφραγισμενη. Ο,τι παιρνεις δηλαδη και απο το μεταφορων τη μερα που πας για τη μεταβιβαση (γιατι τουλαχιστον εδω στη Θεσσαλονικη πρασινο χαρτακι την ιδια μερα δεν πηρα ποτε). 

Αρα δεν καταλαβα ακομα, απο ποιο -τραβηγμενο εστω- σεναριο σε προστατευει το να πας στο μεταφορων; Ο υπαλληλος του μεταφορων που παραλαμβανει τα χαρτια απλα βεβαιωνεται οτι δε λειπει κατι και τα βαζει στον φακελο (ο,τι κανει κι ο υπαλληλος του ΚΕΠ δλδ). Δεν βγαζει επιτοπου τη νεα αδεια, ουτε τσεκαρει αν πχ η βεβαιωση για τα τελη ειναι πλαστη και το μηχανακι χρωσταει δεκα χρονια στην εφορια. Αν γινοταν τετοιος ελεγχος θα ηθελε μιση ωρα η μεταβιβαση και οχι πεντε λεπτα που ειμαστε στον γκισε. Αυτο θα γινει στη δευτερη φαση, οταν ο φακελος με τα εγγραφα ανοιχτει απο αλλον υπαλληλο για να τυπωθει η νεα αδεια και να περαστει στο συστημα το οχημα στο ονομα του νεου ιδιοκτητη. Στη Θεσσαλονικη που ρωτουσε ο φιλος δεν εχω παρει ποτε αδεια την ιδια μερα και κανω τουλαχιστον μια μεταβιβαση το χρονο.

Για να κλεισουμε λοιπον, το οχημα ασφαλιζεται κανονικα οπως και να'χει (ΚΕΠ ή μεταφορων) και 100% καλυμμενος εισαι μονο οταν βγει το πρασινο χαρτακι. Εδω συμφωνουμε νομιζω ολοι. Η μονη διαφορα που βλεπω να υπαρχει αναμεσα στο αν θα πας στα ΚΕΠ ή στο μεταφορων ειναι το ενδιαμεσο διαστημα απο τη μερα της μεταβιβασης μεχρι να παρεις το πρασινο χαρτακι. Αν πας στο μεταφορων δυο φορες θα το παρεις πιο γρηγορα απο το αν περιμενεις τα ΚΕΠ να σου κανουν την ιδια δουλεια. 

Αν διαφωνει καποιος σε ο,τι γραφω ας μου το πει, οχι ανταγωνιστικα αλλα για να δω τι δεν εχω καταλαβει καλα και αν οντως τελικα το ΚΕΠ πρεπει να το αποφευγω κι εγω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος exppii έγραψε:

τι θα πει τυπική ημερομηνία μεταβίβασης και τι πρακτική;

Θα πει να ξέρει η εφορία, από μια ημερομηνία και μετά, χρεώνει τεκμήριο διαβίωσης (για αυτοκίνητα). Αυτό. Τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Για να ανατριχιάσετε λιγάκι, είναι ελαφρώς λόττο η φάση.

Φίλος αγόρασε μοτοσυκλέτα με αρκετές χιλιάδες ευρώ.

Η μεταβίβαση έγινε στο υπουργείο.

Μετά από 2 χρόνια ανακάλυψε τυχαία πως στο συγκεκριμένο όχημα υπήρχε "σήμα" γιατί ο προηγούμενος είχε κρύψει την παρακράτηση κυριότητας που δε φαινόταν στο σύστημα επειδή δεν ήταν από επίσημη τράπεζα αλλά από χρηματοδοτικό αντιπροσωπείας. 

Πρακτικά δεν έτυχε να τον σταματήσουν ποτέ, το ανακάλυψε απολύτως τυχαία όταν πήγε να την πουλήσει......

Γιατί ο προηγούμενος "μάγκας" είχε μαγειρέψει τα χαρτιά, έφυγε κ εξωτερικό και άντε γεια...

Ο δε φίλος χαλάει λ7 σε δικηγόρους και ταξίδια για να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας και να έχει δικαίωμα χρήσης της μοτοσυκλέτας του.......

Φταίει η εταιρία χρηματοδότησης?

Φταίει το χρονικό περιθώριο ανάμεσα στην ειδοποίηση της εταιρίας προς το υπουργείο?

Φταίει ο υπάλληλος του υπουργείου? 

Άγνωστο.......

Με τις υγείες μας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda c50c (49cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Στη Θεσσαλονικη που ρωτουσε ο φιλος

Εγώ στη Χαλκιδική παίρνω αυθημερόν, στο τέταρτο δηλαδή, χωρίς λάδι (αλλά με ανεβασμένη πίεση). Τώρα τι τσεκάρει ο υπάλληλος δεν ξέρω, αλλά πρόσβαση σε μία βάση δεδομένων πανελλαδική για όλα τα οχήματα φαντάζομαι θα έχει, και θα του πετάει μυνήματα για διαγραμμένα/κλεμμένα/χρωστούμενα τέλη κτλ.

Στο Σελανίκ (Ιωνία), είχα πάει πριν καμιά 7-8 χρόνια να ταξινομήσω φορτηγό από μάντρα, ιδιωτικής χρήσης, και η διεκπεραιώτρια μου λέει στην ψύχρα άμα το βιάζεσαι, δώσε να βάλουμε ένα πενηντάρικο στο φάκελο να κινηθεί η διαδικασία. Αν και το βιαζόμουνα, είπα δεν δίνω φράγκο στους κοπρίτες για να κάνουν τη δουλειά που πληρώνονται. Πήρα πινακίδες μετά από 15 μέρες. Η ταρίφα όπως έμαθα μετά ήταν 50 για 2 εργάσιμες. 20 για 5 εργάσιμες και στο καθόλου, όταν είχαν κέφια. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα