Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
nikossof88

Κράνος νεος αναβάτης

42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα είμαι 18 και περιμένω να σταματήσουν την απεργία οι εξεταστές για να δώσω για το α1..Δηλαδή εχω κάνει τα μαθήματα και ειμαι ετοιμος να δώσω..Θα παρω ενα παπακι daytona Sprinter μιας και μεχρι τα 20 θα το κρατήσω δηλαδη μεχρι να μπορω να παω σε μεγαλύτερο και μετα θα το παρει ο μικροτερος αδερφός οποτε δεν υπαρχει λογος να χαλασω πολλα λεφτα για παπι..λεφτά εκτος τους διπλώματος και του παπιου εχω 300 ευρώ για εξοπλισμό..Μπουφάν εχω του αδερφού μου ενα dainese μιας και μετα τον στρατό παχυνε και δεν μπαίνει με τίποτα :laugh: Οπότε μου το εδωσε..Αν και μάλλον θα φοριέται για τις πιο μακρινές αποστάσεις..Μπαίνω στο θέμα..εχετε να προτείνεται ενα ζευγάρι γαντια και ενα καλο κρανακι μεσα στα πλασια των 250 μαξ 300 ευρω;Αμα παει λιγότερα ακομα Καλύτερα..Δεν ζητάω να μου πείτε παρε αυτο μιας και ο καθενας εχει αλλο κεφάλι αλλα τουλάχιστον να ξερω περιπου τι να κοιτάω..Μαρκα-υλικό..fullface εννοείτε μόνο..Και γάντια ενα νορμάλ ζευγάρι..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

γαντια βα βρεις και με 30 ευρω τωρα γ παπι που δεν θα πας πανω απο 100 χμ/ωρα δεν σε νοιαζει και τοσο αεροδυναμικο σχημα κλπ εχω θα επαιρνα ενα mt revenge με 75 ευρω και καθαρισες αν θες κατι καλυτερο δες για Bell η agv στα 160-170 εχεις πολλες επιλογες..ααα και μπουφαν παντουθ οχι μονο στα μακρινα

...επισης για κρανος δες και τα νολαν στα 120-130 ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

γαντια βα βρεις και με 30 ευρω τωρα γ παπι που δεν θα πας πανω απο 100 χμ/ωρα δεν σε νοιαζει και τοσο αεροδυναμικο σχημα κλπ εχω θα επαιρνα ενα mt revenge με 75 ευρω και καθαρισες αν θες κατι καλυτερο δες για Bell η agv στα 160-170 εχεις πολλες επιλογες..ααα και μπουφαν παντουθ οχι μονο στα μακρινα

...επισης για κρανος δες και τα νολαν στα 120-130 ευρω

Από την στιγμή που μπορω να παω σε κράνος πανω απο 100 λεω να μην παω σε μτ..Αν και φαίνονται αρκετα καλα στα λεφτα τους με βαση το sharp..Οπότε agv bell nolan παω άφοβα ετσι;Θα παω μεσα στην βδομαδα να δοκιμάσω κιολας να δω τι μου κάθεται στο κεφαλι καλύτερα..Για airoh εχεις άποψη;Βρηκα 1-2 που μου αρεσαν εξωτερικά και σκέφτομαι να παρω κατι ωραιο για να μην έχω δικαιολογία να μην το φοράω :blush: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Γενικα πιστευω στο ευρος τιμων γυρω στα 300 ευρω τα HJC δεν εχουν αντιπαλο σε σχεση με τις πιο "επωνυμες" μαρκες,πληρωνεις πολυ περισσοτερο "κρανος" παρα μαρκα.

Ενα τυχαιο παραδειγμα ,που πιστευω οτι αν συνδυασεις την αγορα του μαζι με γαντια στο ιδιο καταστημα θα βγεις γυρω στο budjet σου

Απ'το να παρεις ενα φτηνο κρανος απλα να κανεις τη δουλεια σου και σε κανα δυο χρονια που θα πας σε κατι μεγαλυτερο να μην σε καλυπτει  και να  εισαι παλι για αγορα κρανους,καλυτερα να τα δωσεις τωρα και να ξεμπερδευεις.

Τουλαχιστον σε οτι αφορα τη ζωη και την ασφαλεια μας ας μην κανουμε εκπτωσεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 6 λεπτά, το μέλος nikossof88 έγραψε:

Από την στιγμή που μπορω να παω σε κράνος πανω απο 100 λεω να μην παω σε μτ..Αν και φαίνονται αρκετα καλα στα λεφτα τους με βαση το sharp..Οπότε agv bell nolan παω άφοβα ετσι;Θα παω μεσα στην βδομαδα να δοκιμάσω κιολας να δω τι μου κάθεται στο κεφαλι καλύτερα..Για airoh εχεις άποψη;Βρηκα 1-2 που μου αρεσαν εξωτερικά και σκέφτομαι να παρω κατι ωραιο για να μην έχω δικαιολογία να μην το φοράω :blush: 

ναι στα 150-170 θα βρεις ποιοτικα και ασφαλη προχωρα αφοβα

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 7 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Γενικα πιστευω στο ευρος τιμων γυρω στα 300 ευρω τα HJC δεν εχουν αντιπαλο σε σχεση με τις πιο "επωνυμες" μαρκες,πληρωνεις πολυ περισσοτερο "κρανος" παρα μαρκα.

Δηλαδή πιστεύεις ότι αξίζει να παω σε τέτοιο κράνος με παπί;Εννοώντας οτι θεμα με αεροδυναμική και θόρυβο δεν υπάρχει μιας και πάνω απο 100 δεν το κοβω να πηγαίνει οποτε ψαχνω κατι απλα ασφαλές σε περίπτωση πτώσης που ελπίζω οχι..Απο την αλλη σωστό αυτο που λες καλυτερα να παρω κατι καλο για να μην παρω παλι σε λίγο αλλα τα κράνη οσο να'ναι δεν θέλουν αλλαγή σε 4 χρονια; ( ετσι εχω ακουσει)..Προφανώς δεν λεω να παω σε ενα φθηνό τελείως αλλα σε κατι στα 150-200 ως μεση λυση ΠΑΝΤΑ υπο την προϋπόθεση οτι δεν κάνω έκπτωση στην ασφάλεια παρα μονο σε αεροδυναμική και τετοια χαρακτηριστικά που δεν με απασχολούν τωρα με αυτο το όχημα :yes:

Τροποποιήθηκε από τον nikossof88

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και τα airoh πολυ καλα ειναι

αλλαγη θελουν τα θερμοπαλστικα τα αλλα κραταν περισσοτερο παρε ενα απο αυτα που σου ειπα και θα σε βγαλουν αν το προσεχεις μεχρι τα 24 που θα πας σε απεριοριστο διπλωμα ειναι μια χαρα κρανακια και ασφαλεστατα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος nikossof88 έγραψε:

Δηλαδή πιστεύεις ότι αξίζει να παω σε τέτοιο κράνος με παπί;Εννοώντας οτι θεμα με αεροδυναμική και θόρυβο δεν υπάρχει μιας και πάνω απο 100 δεν το κοβω να πηγαίνει οποτε ψαχνω κατι απλα ασφαλές σε περίπτωση πτώσης που ελπίζω οχι..Απο την αλλη σωστό αυτο που λες καλυτερα να παρω κατι καλο για να μην παρω παλι σε λίγο αλλα τα κράνη οσο να'ναι δεν θέλουν αλλαγή σε 4 χρονια; ( ετσι εχω ακουσει)

Αν δεις και την υπογραφη μου....θα καταλαβεις γιατι στο λεω.

Δυστυχως η ασφαλτος δεν ρωταει απο ποσα κυβικα επεσες,σιγουρα αλλη επικινδυνοτητα με 300 αλλη με 100,ΑΛΛΑ.........

Καλο ειναι να αντικαθισταται καθε 5 χρονια το κρανος ,καποια που ειναι carbon αλλαζονται και στα 7 αν θυμαμαι καλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δες κ τα caberg ειναι καλη μαρκα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 35 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Αν δεις και την υπογραφη μου....θα καταλαβεις γιατι στο λεω.

Το βραδυ γιατι απο κινητό δεν μπορώ :biggrin: Μάλλον θα παω σε 1-2 μαγαζιά να δω τι θα μου κάτσει στο κεφάλι γιατι το να κοιτάω απο ιντερνετ δεν βοηθάει και πολυ..Ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

πριν 27 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

δες κ τα caberg ειναι καλη μαρκα

Θα τα τσεκάρω και αυτά αν παιζουν σε αθηνα σε κανα μαγαζί..Σε ευχαριστώ πολύ..Αν τυχόν ξέρεις τα γάντια μαρκας fox ειναι κανονικά μηχανής;Γιατί δεν μπορω να καταλάβω φαίνονται πολύ λεπτα σαν ποδηλάτου παρόλο που σκρουτζ ειναι στην κατηγορία μηχανής..Κριμα να δώσω 35 ευρω για γαντι ποδηλάτου :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

στα 20-25 παιρνεις agv pro η nordcap αν πας στα 35-40 παιρνεις καλα κ αδιαβροχα

μη παρεις καλοκαιρθνα προσεχε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

πριν 2 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Δυστυχως η ασφαλτος δεν ρωταει απο ποσα κυβικα επεσες,σιγουρα αλλη επικινδυνοτητα με 300 αλλη με 100,ΑΛΛΑ.........

Η ασφαλτος δε ρωταει τα κυβικα αλλα ουτε και το ποσο εκανε το κρανος.
Υπαρχουν κρανη που θα κανουν τελεια τη δουλεια τους στα μισα λεφτα απο το budget του.
Οποτε απο τη στιγμη που οπως ο ιδιος αντιλαμβανεται κι' ολας δεν εχει οχημα που πιανει πολλα χιλιομετρα, οποτε δε χρειαζεται εξτρα ανεσεις σε αεροδυναμικη κτλπ. ολα καλα.

Καλυτερα να δωσει τα υπολοιπα για καλα γαντια πχ. οπου οντως θα δει διαφορα.
Επισης εγω θα προτεινα να παρει δυο κρανη. Ενα fullface για μεγαλυτερες διαδρομες, κακοκαιρια και κρυο και ενα ανοιχτο/ανοιγομενο/offroad για να μην κουβαλαει και βαζει/βγαζει τη γκουμουτσα σε κοντινες διαδρομες και ιδιαιτερα το καλοκαιρι οταν πιανει 40αρια και το fullface γινεται εξαρτημα βασανιστηριου.
Επισης δε θα εχει λογο να μη φοραει το κρανος επειδη θα παει καπου πολυ κοντα πχ., πραγμα που πολυς κοσμος κανει και θα εχει μια πρακτικη και ασφαλη λυση ετοιμη. Θα εχει και κρανος ετοιμο για τον οποιο συνεπιβατη ισως προκυψει να εχει.

Μια καλη κατανοημη αν ψαχνεις μονο κρανος και γαντια φιλε μου ειναι:
150 για κρανος fullface, κοντα στο 100ρικο για κρανος για γυρω γυρω και καλοκαιρι και τα υπολοιπα για γαντια.
Δεν ειναι επ' ακριβως τα ποσα. Προφανως καπου ισως δωσεις κατι περισσοτερο ή λιγοτερο επειδη σου αρεσει/βολευει παραπανω κτλπ.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παντα φουλφεις ακομα και με 40 βαθμους φιλε αυτο απο μενα τα αλλα σου τα ειπα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Hjc is17, fgst και fg17. Πολύ ωραία κράνη που όντως είναι πολύ κράνος για τα λεφτά τους. Το k3sv της agv είναι επίσης δοκιμασμένα πολύ καλό και πολύ πιο όμορφο. Αν θέλεις/μπορείς να δώσεις τα χρήματα κοίτα και το k5s. 

Έχω δοκιμάσει αρκετά γάντια και τα μόνα που μου κάθονται γάντι(:laugh:) είναι τα fox bomber(φαντάζομαι και τα αντίστοιχα της alpinestars θα είναι επίσης πάρα πολύ καλά). Οτιδήποτε άλλο ποτέ δεν με βόλεψε. Αυτό θέλει να πας να το δεις προσωπικά. Αν δεις ότι φθηνά γαντάκια της nordcap πχ σε καλύπτουν όσον αφορά τις κινήσεις που θα κάνεις με κάθε χέρι (φλας, κόρνα και γκάζι το κυριότερο) τότε πάρε αυτά,αλλιώς πήγαινε ψάχνοντας. Υπάρχουν ευτυχώς πολλές επιλογές,απλά δες να έχουν καλές προστασίες(μπροστά και στα πλάγια). 

ΥΓ:ένα dainese δερματινο σετ γάντια που είχα με "πολεμούσε" οπότε έκλεινα το χέρι μου στην στάση του "δίνω γκάζι". Ήθελε να γυρίσει στην αρχική του μορφή. Λες και το έφτιαξαν για να είναι ανοιχτό και όχι στην φυσική στάση ενός χεριού που πιάνει grip. Έχε τον νου σου να δοκιμάσεις το γάντι έτσι και όχι απλά να δεις πως σου κάθεται στο χέρι. Κοίτα περισσότερο στο σημείο ανάμεσα από τον αντίχειρα και τον δείκτη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Η ασφαλτος δε ρωταει τα κυβικα αλλα ουτε και το ποσο εκανε το κρανος.
Υπαρχουν κρανη που θα κανουν τελεια τη δουλεια τους στα μισα λεφτα απο το budget του.
Οποτε απο τη στιγμη που οπως ο ιδιος αντιλαμβανεται κι' ολας δεν εχει οχημα που πιανει πολλα χιλιομετρα, οποτε δε χρειαζεται εξτρα ανεσεις σε αεροδυναμικη κτλπ. ολα καλα.

Δυστυχως η ευτυχως το ποσο που κοστιζει το κρανος στις περισσοτερες των περιπτωσεων (για να μην πω ολες) αντικατοπτριζει την ποιοτητα υλικων (βαρος,αντοχη),ασφαλεια που παρεχει ,την  εξελιξη που εχει υποστει μεχρι να βγει στην παραγωγη και την ανεση για αυτον που το φοραει (θορυβος,οπτικο πεδιο κ.α)

Να τα πεταξουμε ολοι αν ειναι τα κρανη μας και να παμε να παρουμε θερμοπλαστικα των 100-150 ευρω αν κανουν την δουλεια τους τελεια σε σχεση με τα υπολοιπα που κοστιζουν 500 η 700 .

Και επειδη το παιδι σκοπευει σε 1,5-2 χρονια να παει σε κατι μεγαλυτερο,για να αποφυγει αυτο το εξτρα εξοδο προτεινα να παρει ενα λιγο καλυτερο κρανος τωρα.

Φυσικα αυτος εχει το καρπουζι,αυτος και το μαχαιρι,εμεις απλα λεμε την γνωμη μας....και ως γνωστον ολοι  εχουμε απο μια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

πριν 11 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Δυστυχως η ευτυχως το ποσο που κοστιζει το κρανος στις περισσοτερες των περιπτωσεων (για να μην πω ολες) αντικατοπτριζει την ποιοτητα υλικων (βαρος,αντοχη),ασφαλεια που παρεχει ,την  εξελιξη που εχει υποστει μεχρι να βγει στην παραγωγη και την ανεση για αυτον που το φοραει (θορυβος,οπτικο πεδιο κ.α)

Να τα πεταξουμε ολοι αν ειναι τα κρανη μας και να παμε να παρουμε θερμοπλαστικα των 100-150 ευρω αν κανουν την δουλεια τους τελεια σε σχεση με τα υπολοιπα που κοστιζουν 500 η 700 .

Οι βασικοτερες διαφορες ειναι στην αεροδυναμικη, τα features, την ποιοτητα των υλικων(πχ. καλα κουμπια εξαερισμου vs πλαστικουρες που θα σπασουν) και το βαρος. Οσο αναφορα την ασφαλεια εχεις τις προδιαγραφες και τα Sharp tests.

Οτιδηποτε αλλο ειναι ανουσιες υποθεσεις, με πολυ μικρη αξια στον πραγματικο κοσμο που εχει ενα περιορισμενο budget για να παρεις 10 πραγματα. Το κρανος των 300 ευρω ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιισως να σε προστατευσει λιιιιγο καλυτερα απο ενα καλο των 150. Το γαντι των 70 ευρω ομως θα ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο των 35.

Αν εχει προδιαγραφες και αν εχει και ενα καλο rating στο Sharp εισαι κομπλε. Τα αλλα ειναι να 'χαμε να λεγαμε και δεν αποδεικνυονται καπως.
Οποτε ας πουμε ολη μια φορα οτι αφου ο ανθρωπος καβαλαει ΠΑΠΙ, χρειαζεται απλα κατι να κανει τη δουλεια του και να τον προστατευσει αν χρειαστει και σιγουρα χρειαζεται να του μεινουν λεφτα για τα υπολοιπα ή για να κανει αυτο που προτεινα πριν.
ΟΤΑΝ και ΑΝ παρει κατι μεγαλυτερο, ΑΝ δεν τον καλυπτει αυτο που εχει τωρα και αναλογα με το budget του, τις αναγκες του και τις προτεραιοτητες του, μπορει να δει για αλλο κρανος. Ασε που μεχρι να παρει το διαφορετικο μπορει να του εχει πεσει 10 φορες το κρανος κατω ή να εχει αλλες φθορες και να θελει να το αλλαξει anyway.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειναι η δευτερη φορα που παραθετεις οτι θες να δεις....ξαναλεω λοιπον....

Σε 1,5-2 χρονια το παιδι που καβαλαει τωρα ΠΑΠΙ, θα καβαλαει ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ και τοτε θα πρεπει να ξαναπληρωσει για κρανος.

Σχετικα με τις προδιαγραφες μαλλον θα αναφερεσαι στο ece mark που απαιτειται ωστε να πωλειται νομιμα ενα κρανος,ece εχει και το mt revenge των 100 ευρω, ece εχει  και το agv pista των 1300.Οπως επισης υπαρχουν κρανη στο sharp με 1 και αλλα με 5 αστερια....παλι δεν ειναι το ιδιο.(αν και για το sharp εχουν ακουστει διαφορα).

Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν ουτε να σπρωξω το παιδι σε μια λαθος αγορα αλλα το να εξισωσνουμε κρανη που κοστιζουν 5-6 φορες πανω απο καποια αλλα και να λεμε οτι ιιιισως μας προστατεψουν λιιιγο καλυτερα δεν το θεωρω καθολου ανουσια υποθεση με πολυ μικρη αξια στον πραγματικο κοσμο οταν μιλαμε για το κεφαλι μας.

Για γαντια δεν αναφερθηκα πουθενα και φυσικα παλι εκει η γνωμη μου ειναι να παρει οτι καλυτερο μπορει μεσα στις δυνατοτητες του.

Ολα καλα...

Καλες αγορες στο παλικαρι και αχρεαστα να'ναι του ευχομαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Μαλλον συζηταμε σε παραλληλο συμπαν.
Απαντησα για τα της αναβαθμισης, δεν ειπα οτι το 1 αστερι ειναι ιδιο με τα 5, για το sharp λενε ο,τι λενε αλλα δεν υπαρχει καποια γνωστη και καλη εναλλακτικη, δε συγκρινα κρανη με 5-6 φορες διαφορα τιμης(μεχρι x2 πηγε η φαση), λες οκ για γαντια αλλα προτεινεις κρανος που σχεδον θα εξαφανισει το budget για τα γαντια, αναφερεις παλι "το κεφαλι μας" λες και αμα το γραψουμε 10 φορες θα αυξηθει δια μαγειας το budget του και θα χωρεσει και ακριβο κρανος και καλα γαντια και λες και το κρανος των 150 δε θα σωσει το κεφαλι του σε καθε νορμαλ περιπτωση ενω των 300 θα το κανει ακομα και αν πεσει απο γκρεμο.

Νταξι αν ειναι ετσι να παρει 50αρι αντι για 125 και να παρει 600 ευρω κρανος να το παρει και στον πολεμο αν χρειαστει.

Γενικα δε συνεννοουμαστε φιλτατε κομπλε. Ειπαμε τα δικα μας, οποτε διαβαζει και επιλεγει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Και οι δύο δίκιο έχετε.  Από την μία υπάρχει σίγουρα κάποιου είδους πρωτόκολλο που ακολουθείται από όλους τους κατασκευαστές προκειμένου να πάρουν τα κράνη τις απαραίτητες πιστοποιήσεις. Άρα στα χαρτιά τουλάχιστον, ένα κράνος των 150 ευρώ μπορεί όντως να είναι ισάξιο σε περίπτωση τράκας με ένα των 300 ευρώ. Από την άλλη, δεν έχω δει ποτέ μου άνθρωπο του χώρου να φοράει στο παιδί του κάποιο low budget κράνος. Δερμάτινες φόρμες έχω δει όλων των τιμών, γάντια και μπότες επίσης αλλά κράνος ποτέ. Γενικότερα η φάση κράνος μου θυμίζει πολύ το δίλημμα "πρωτότυπο ή γενόσημο" στα φάρμακα. Πρακτικά είναι τα ίδια ακριβώς πράγματα, κοστίζουν λιγότερο , συνταγογραφούνται κανονικά αλλά δεν έχω δει ποτέ γιατρό να τα δίνει στο παιδί του, στην μάνα του, στον πατέρα του κοκ. Ποτέ όμως. Το δικό μου το συμπέρασμα είναι πως ο καθένας αξιολογεί τις καταστάσεις και πράττει κατά συνείδηση. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Και οι δύο δίκιο έχετε.  Από την μία υπάρχει σίγουρα κάποιου είδους πρωτόκολλο που ακολουθείται από όλους τους κατασκευαστές προκειμένου να πάρουν τα κράνη τις απαραίτητες πιστοποιήσεις. Άρα στα χαρτιά τουλάχιστον, ένα κράνος των 150 ευρώ μπορεί όντως να είναι ισάξιο σε περίπτωση τράκας με ένα των 300 ευρώ. Από την άλλη, δεν έχω δει ποτέ μου άνθρωπο του χώρου να φοράει στο παιδί του κάποιο low budget κράνος. Δερμάτινες φόρμες έχω δει όλων των τιμών, γάντια και μπότες επίσης αλλά κράνος ποτέ. Γενικότερα η φάση κράνος μου θυμίζει πολύ το δίλημμα "πρωτότυπο ή γενόσημο" στα φάρμακα. Πρακτικά είναι τα ίδια ακριβώς πράγματα, κοστίζουν λιγότερο , συνταγογραφούνται κανονικά αλλά δεν έχω δει ποτέ γιατρό να τα δίνει στο παιδί του, στην μάνα του, στον πατέρα του κοκ. Ποτέ όμως. Το δικό μου το συμπέρασμα είναι πως ο καθένας αξιολογεί τις καταστάσεις και πράττει κατά συνείδηση. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. 

Ναι. Αυτο γινεται για δυο λογους:

1. Οι ανθρωποι "του χωρου" εχουν συνηθως αυξημενο budget σε σχεση με το μεσο φτωχομπινε ελληνα(εμενα πχ.) οποτε ο φοβος του "ναι μεν αλλα... δε θελω να πεθανει" ανεβαζουν ευκολα το budget σε ενα ακριβοτερο κρανος. Σε στολες κτλπ. νταξι who cares θα εχεις 2 γρατζουνιες παραπανω ακομα και αν εχουν διαφορα.

2. Υπαρχουν "περιορισμοι" στο budget αλλα δεν ειναι και τοσο πραγματικοι (δηλαδη ανεβαινει αν θελουν οντως) οποτε μπαινει ειτε η ημιμαθεια στη μεση "κρανος=προστατευει το κεφαλι, ακριβοτερο κρανος=προστατευει καλυτερα, πολυ ακριβοτερο=πολυ καλυτερα" και ολα τα γυρω γυρω που ειναι αυτα που οντως ακριβαινουν το κρανος απλα αγνοουνται, ειτε απλα ο φοβος ειναι τοσος που σου λεεϊ "και 1% καλυτερο να ειναι εγω το θελω αυτο το 1% και θα δωσω ο,τι εχω για να το παρω".

Στο real life ομως και για ανθρωπους χωρις ανεση χρηματων, ο βασιλιας ειναι το value for money. Οταν με τα λεφτα ενος κρανους των 300 ευρω(300 ε.. οχι 600. ενα οκ κρανος δηλαδη), παιρνεις αξιοπρεπεστατο κρανος+αξιοπρεπη γαντια για να μην πεθανεις στο πρωτο κρυο/βροχη(που ειναι και επικινδυνο) +ενα δευτερο κρανος για γυρω γυρω, ζεστες, δικαβαλα, ή κατι αλλο εντελως και απλα χανεις αυτο το ιιιιιιιιιιιιιιισως, ε νομιζω η επιλογη ειναι αυτονοητη.

Απο την αλλη εχεις και κοσμο που λεεϊ "νταξι μεχρι παπι παει το budget μου, ας εχω τουλαχιστον ενα τουμπανο κρανος να χαιρομαι" και δινουν ολο το χρημα εκει.

Σεβαστες και αλλες επιλογες παντως, εγω απλα ενοχληθηκα λιγο απο το "κεφαλι μας και κεφαλι μας και θα πεθανουμε παρτε ακριβο κρανος" που ακουω συνεχεια και συνηθως ερχεται απο θεση φοβου/ημιμαθειας και γι' αυτο εγραψα οτι εγραψα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα και παλιιι..Μιας και πήγα σε διάφορα μαγαζια γιατι φτιάχνει ενας φίλος μου το παπί του και πήγα για παρέα πηρα κράνος..Ενα agv k3-sv..Τωρα δεν ξερω αν αξίζει ή οχι αλλα ηταν το μονο που ηταν όντως βολικό για το κεφάλι μου..Δηλαδη οπως πρέπει ουτε σφικτό πολυ ουτε λασκα.. Και γενικά μου φάνηκε ποιοτικό το εσωτερικό του..Είχε και καλες αξιολογήσεις γενικά και το τσίμπησα..γάντια πηρα κάτι agvpro touch screen rx-2 δεν εχω εμπειρία οποτε καλα μου φάνηκαν :laugh: Για 2 κράνη το εχω σκεφτεί αλλα μιας και μαζι με την αγορά κανει δωρο ενα σαπιο κράνος λεω να βάλω αλλα λιγα να πάρω ένα τζετ για τις μέρες που όντως δεν παλεύεται..το κράνος το πήρα στα 210 μαζί με την pinlock μεμβράνη καλα είναι;

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Τέλειο σε βρίσκω. Ειδικά αφού κάθεται καλά στο κεφάλι σου που είναι το πιο σημαντικό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

αμα δειτε τα τεστ του sharp η μεγαλη σφαγη στα αστερια γινεται στα πλαινα κομματια ενος κρανους...

παντως καλο ειναι οταν ψαχνουμε κρανος,να κοιταμε πρωτα το μονοχρωμο ποσο κανει,ασπρο ή μαυρο συνηθως του μοντελου που μας εδιαφερει.Εκει βγαζουμε πολλα συμπερασματα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda c50c (49cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος πυξιδας990 έγραψε:

αμα δειτε τα τεστ του sharp η μεγαλη σφαγη στα αστερια γινεται στα πλαινα κομματια ενος κρανους...

Σε σημείο που πρακτικά είναι δύσκολο να χτυπήσεις γιατί παρεμβάλλεται και ο ώμος.

πριν 23 λεπτά, το μέλος πυξιδας990 έγραψε:

παντως καλο ειναι οταν ψαχνουμε κρανος,να κοιταμε πρωτα το μονοχρωμο ποσο κανει,ασπρο ή μαυρο συνηθως του μοντελου που μας εδιαφερει.Εκει βγαζουμε πολλα συμπερασματα

Τα γραφικά (για μένα που είμαι μπάρμπας) είναι τζάμπα λεφτά.

Σε γενικές γραμμές πάντως, το σημαντικότερο είναι το fit. Έχω ξεχωρίσει 2 μάρκες που μου κάθονται καλά και δεν παρεκκλίνω. Το αποτέλεσμα είναι να το φοράς και να ξεχνάς ότι το φοράς, είναι μεγάλη υπόθεση η άνεση.

Τώρα για μπάτζετ, το HJC έκανε 290 και το shoei 340, σε βάθος πενταετίας που θα το κρατήσω είπα δε γαμείς, δώστα εκεί στη σίγουρη λύση. Άμα ήθελα να κινηθώ παρακάτω κάνεις τη δουλειά σου και με 2 κατοστάρικα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θα μπορουσα να γραψω κι εγω διαφορα ωραια περι ημιμαθειας,ξερολιασης,προσβολης του συνομιλητη κ.α αλλα δεν το κανω γιατι δεν εχω κεφια και λογο για αντιπαραθεσεις.

Βαλτε γαντια του ρομποκοπ οσοι θελετε και στην κουτρα θερμοπλαστικο τζοκευ και αφηστε τους ημιμαθεις να πληρωνουν σαν μ@λ@κες για καλυτερα κρανη.

Ολα καλα :cheers:

Μεγεια σου και καλοφορετα φιλε,αχρεαστα να΄ναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this