Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
MxLover

Στρίμωγμα

7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha WR125R (125cc) AGV Yamaha YZ (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα ενώ πήγενα στην σχολή μου ήρεμα και όμορφα γύρω στα πενήντα μέτρα πριν την σχολή  με στριμωξε μια νταλίκα την ώρα που κατέβαινα πεζοδρόμιο ενώ με είχε δει. Ο φίλος δεν σταμάτησε ποτέ και απλά έφυγε ακόμα πιο γρήγορα. Του δίνω και ένα δίκιο σε "περίπτωση" που δεν με είδε γιατί και γω είχα καβαλήσει πεζοδρόμια με το wr να μην φάω απουσία. Τέλος πάντων ήθελα να καταλήξω στο ότι έσκασα ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το πεζοδρόμιο και το γεγονός ότι φοράω κράνος μπουφάν μου δώσανε "ζωή" ακόμα και ας μην έτυχε να χτυπήσω. Τα πράγματα για το πόδια βέβαια ήταν σε άλλη μοίρα αφού έγινε τούμπανο το γόνατο και ένας λόγος να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω και παντελόνι καλό. Το μηχανάκι δυστυχώς έσπασε φερινγκ δεξιο και ποδοφρενο και η ζημιά έρχεται στα 120 ευρώ χωρίς το αυτοκόλλητο (με το αυτοκόλλητο 210 οπότε προτιμώ να μείνω χωρίς αυτόκολλητο). Έχω δώσει "πολλά" λεφτά σύμφωνα με κάποιους για εξοπλισμό (εκτός από παντελόνι που και τώρα που γράφω ξεκινάω να πάω να πάρω) αλλά παιδιά σήμερα αποδείχτηκε ότι έπραξα σωστά. Μην τα λυπάστε παιδιά τα λεφτά για εξοπλισμό είναι απαραίτητος. Καλύτερα επένδυσε σε εξοπλισμό πάρα να βάλεις μια εξάτμιση. Η ταπεινή μου γνώμη και μόνο αφτερ αξιντεντ. Να εχετε μια καλή συνέχεια και πάντα όρθιοι 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Ωχ. Περαστικά το γόνατο.

Πολύ σωστός είσαι για τον εξοπλισμό προστασίας.

Σε μια χώρα που οι πολίτες βγάζουν τους καταλύτες και φορτώνουν σίδερα,προβολάκια και κακόγουστες αντιαεροδυναμικές βιομηχανικές βαλίτσες, που δεν θα χρειαστούν ποτέ, θα μου πεις....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να σε καλά φίλε μου. Απλά καμία φορά ξες μου λένε έδωσες 3-4 κατοσταρικα για κράνος ενώ έβαζα τάδε εξάτμιση η εκκεντροφορο η ότι αλλο άκυρο μπορείς να φανταστείς. Μερικοί το θεωρούν υπερβολή εγώ το θεωρώ προφύλαξη μιας και το κράνος που χω και στην φώτο προφυλ είναι από ανθρακονημα και πολυεστέρα το πλήρωσα ακριβά και αχρείαστο νανε αλλά όταν έρθει η στιγμή είναι εγκεκριμένο κλπ κλπ ότι θα με προφυλάξει. Και γενικά χρειάζεται ο εξοπλισμός παντελόνι δεν φόραγα που θα με προστάτευε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Και ξαναλέω αχρείαστα να είναι όλα και να είμαστε πάντα όρθιοι αλλά πρέπει να είμαστε προστατευμενοι και έτοιμοι για κάθε ενδεχόμενο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εγω θα σου πω το αλλο... πηγες και εδωσες 3-4 κατοσταρικα για κρανος και δεν εδωσες 30 ευρω για να παρεις ενα σετ απλες προστασιες για γονατο-καλαμι.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν ειπα το αντιθετο φιλικα παντα. Η αληθεια ειναι οτι ειχα παρει αδιαβροχο μονο παντελονι, Δυστυχως επρεπε να παθω ( Αν και δεν επαθα τιποτα στην ουσια μπροστα σε κατι αλλα) αλλα την επομενη φορα θα ειμαι προφηλαγμενος και απο αυτο. Ευχαριστω παντως για το σχολιο σου διοτι αν δεν μας "την πουν" και λιγο μυαλο δεν βαζουμε. Καποτε δεν φοραγαμε κρανος για να μην χαλασει το μαλλι μοικανα και λιγα χρονια μετα δινουμε συμβουλες σε νεους αναβατες ( οχι οτι ειμαι και ο σουπερ εμπειρος ουτε κανας παλιος αναβατης) για να αποφυγουν τα χειροτερα μεσα απο δικιες μας "ταρζανιες" και ατυχηματα. Προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να παρεις επωνυμο και καλο εξοπλισμο για το μηχανακι ωστε να εισαι οσο το δυνατον περισσοτερο safe μπορεις. Αν δεν μπορεις να παρεις το κατι παραπανω ας παρεις τον βασικο τουλαχιστον. Και μεσα απο αυτη την εμπειρια που βιωσα σημερα ηθελα να περασω το μυνημα πως καλυτερα να κοψεις λεφτα απο διαφορα αλλα αξεσουαρ για το μηχανακι και να τα επενδυσεις να παρεις εξοπλισμο πρωτα. Γιατι θα μπορουσα να εχω χτυπησει ασχημα τον αγκωνα μου αλλα ευτυχως το μπουφαν με προστατεψε εκει φυσικα στο ποδι που δεν ειχα προστασια πριστηκε η θα μπορουσα να το σπασω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

βρε να το σπαζες εφτιαχνε να διαλυσεις μηνισκους χιαστους μιας και κει ειπες οτι χτυπησες θα ταλαιπωριοσουν πολυ...Περαστικα φιλε και εχεις δικιο για τον εξοπλισμο για ενα βασικο εξοπλισμο απο την λορυφη ως τα νυχια με 500 ευρω βρισκεις αν ψαχτεις

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Όταν πηγαίνω στο βουνό φοράω τον εξοπλισμό μου, μια μέρα είπα να μη φορέσω τα προστατευτικά γονάτου - καλαμιού γιατί λερωθηκαν και ο μαλακας έπεσα και χτύπησα στο γόνατο, κάποια πράγματα γίνονται μαθηματα... αφού κάνεις ταρζανιές με το μηχανάκι, καβαλάς πεζοδρόμια, καλό είναι να φροντίζεις να προστατεύεις τον εαυτό σου, επίσης αν ο φορτηγατζής σε είδε πάνω στο πεζοδρόμιο μην έχεις την απαίτηση να έχει στο μυαλό του ότι θα πεταχτείς ξαφνικά πάνω στο οδόστρωμα, αυτά δεν τα λέω για να «στην πω» απλά πρέπει όλοι οι αναβάτες να έχουν στο μυαλό τους ότι κινδυνεύουν περισσότερο απ´ ότι ένας οδηγός αυτοκινήτου, πρέπει η οδήγηση να είναι αμυντική και όχι να πηγαίνουμε δίχως αύριο κάνοντας σλάλομ μέσα από τα αυτοκίνητα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα