Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
NamelessOne

Βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής, (έχω χαθεί!)

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Guys, θέλω μια μικρή βοήθεια γιατί έχω χαθεί με τις τόσες επιλογές.
Να ξεκαθαρίσω καταρχήν ότι είμαι παντελώς άσχετος με μηχανές, πραγματικά δεν έχω
ιδέα ποια είναι καλή, ποια όχι, κτλ. Έχω πάρει δίπλωμα (για μεγάλη μηχανή) το 2003, αλλά ούτε
οδήγησα ποτέ ξανά από τότε, ούτε είχα κάποια δικιά μου. Μιας και μάζεψα κάποια λεφτά στην άκρη τώρα, 
αποφάσισα πως ήρθε ο καιρός να πάρω την πρώτη μου μηχανή. Να αναφέρω πως επειδή δεν θυμάμαι τίποτα
απ'τα μαθήματα μετά από τόσα χρόνια, έχω σκοπό να πάω να κάνω μερικά σε μια σχολή να ξαναθυμηθώ πως πάει το πράγμα,
γιατί όπως είμαι τώρα ούτε από το μαγαζί μέχρι το σπίτι δεν θα ξέρω να την φέρω.
Πάμε λοιπόν: Ηλικία 40 ετών, 1.73 ύψος, 82 κιλά.
Ψάχνω για ένα μηχανάκι που να είναι εύκολο για αρχάριο να μάθω τα βασικά. Θέλω να με πηγαίνει και να με φέρνει στην δουλειά,
γύρω στα 15-17 χιλιόμετρα την μέρα, μέσα σε πόλη και ΠΟΛΛΗ κίνηση. Αν έχει την δυνατότητα και για καμιά κοντινή απόσταση του στυλ
μέχρι 50 χιλιόμετρα έξω από την πόλη, ακόμα καλύτερα. Κατανάλωση, όσο πιο οικονομικό, τόσο καλύτερα, είναι βασικό να μην χρειάζεται 5 ευρώ την μέρα
μόνο για να πάω στην δουλειά.
Στην αρχή κοιτούσα για κάποιο σκουτεράκι που θα κάνω λογικά μια χαρά την δουλειά μου, συγκεκριμένα κοιτούσα το Symphony ST200i ABS...αλλά ξενέρωμα,
επειδή τα λεφτά μαζεύτηκαν με πολύ κόπο θα ήθελα να πάρω και κάτι που να το γουστάρω και όχι απλά ένα εργαλείο να πηγαινοέρχομαι. Για παπί ούτε λόγος.
Το budget, όσο πιο φτηνό, τόσο καλύτερα, λεφτά πολλά δεν υπάρχουν, αλλά άντε βαριά βαριά και αν αξίζει πολύ να φτάσουμε τα 4 χιλιάρικα.
Μ' αρέσει πολύ το στυλ των supersport, αλλά απ' ό,τι διάβασα και έψαξα, για μέσα στην πόλη με κίνηση δεν προτείνονται. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για τα "μικρά"
που έχω στο μάτι, όπως η Kawasaki Ninja 250SL. Συν το ότι με αυτό το budget απ΄ό,τι βλέπω επιλογές πολλές δεν υάρχουν.
Μετά έχω βάλει στο μάτι και τις μικρές naked, όπως Sym Wolf 125, Daytona Hobby 125, Yamaha MT 125 (που την θεωρώ πανέμορφη αλλά η τιμή της για 125 κυβικά μου φαίνεται πολύ μεγάλη).
Μεταχειρισμένο θα ήθελα να αποφύγω γιατί όντας παντελώς άσχετος και γκαντέμης με βλέπω να πέφτω πάνω σε κανά χρέπι που θα μου βγάλει προβλήματα με το καλημέρα.
Αυτήν την στιγμή αν με ρωτούσε κάποιος που έχω καταλήξει, θα έλεγα στο Hobby 125, η τιμή του είναι πολύ καλή, μέχρι την δουλειά θα με πηγαίνει άνετα νομίζω, εμφανισιακά μου αρέσει.
Θα ήθελα και την γνώμη κάποιων που γνωρίζουν κάτι παραπάνω όμως, ιδέες, προτάσεις, κτλ., το τι θέλω πάνω κάτω νομίζω το πιάσατε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρχικά καλώς ήρθες!

Μάζεψες με κόπο λίγα χρήματα και θα τα πετάξεις σε κινέζικη αντιγραφή Monster, αμφιβόλου ποιότητας με μηδενική μεταπωλητική αξία; Σκέψου το καλύτερα.

Στα λεφτά που έχεις για καινούργιο δεν έχω κάτι να προτείνω. Μεταχειρησμένο όμως μπορείς να πάρεις το ΜΤ 07. Καλό στήσιμο, ροπάτο μοτέρ με ωραία λειτουργεία, δεν έχουν ακουστεί βλάβες και πουλιέται σχετικά εύκολα σε περίπτωση που δεν σε ικανοποιήσει.

Αν θες να ξοδέψεις ακόμα πιο λίγα, μπορείς να ψάξεις κάτι σε XT 600 ή 660, FMX, Doninator αν βρεις σε καλή κατάσταση κλπ.

Υπολόγισε στο μπάτζετ και χρήματα για ένα καλό κράνος και ένα μπουφάν οπωσδήποτε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Καλως τον!

Εαν ελαφρυ και χαμηλο δικυλινδρο 250-700 κυβικων θελεις.

Απο Ninja 300 εως mt07 δηλαδη. Προτιμησε τα περισσοτερα κυβικα, ωστε να μπορεις να κανεις και μια βολτιτσα αυριο μεθαυριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Astrea Supra (97cc) BMW S1000XR

Δημοσιεύτηκε

Τα καταστήματα ειναι ενδεικτικα, με αύξουσα τιμή:

https://www.car.gr/13514719-ktm-200-duke-16

https://www.car.gr/13766810-benelli-bn-251

https://www.car.gr/18100703-kawasaki-z-250-sl-stock

https://www.car.gr/12491839-ktm-250-duke

Νομίζω οτι το Kawasaki ειναι μεσα σε αυτα που ζητάς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ΕΓΩ προσωπικά και για τα γούστα τα δικά μου, αν βρισκόμουν στην θέση που είσαι κι εσύ, θα πήγαινα για Suzuki SV650 ή Kawasaki ER6. Εύκολα, δικύλινδρα, ΚΑΙ όσο πρέπει καλόβολα στην οδήγηση για τον νέο και αρχάριο οδηγό ΚΑΙ όσο πρέπει γρήγορα και δυνατά για τον λίγο πιο έμπειρο.

Κάνουν για πόλη, θα τα βρεις μεταχειρισμένα στον προυπολογισμό σου ή κάνεις λίγο ακόμα οικονομία να φτάσεις τα 6+ χιλιάδες ευρώ, και θα τα βρεις καινούρια.

Εναλλακτικά, θα πήγαινα για το CBR500 ή αν δεν ήθελα fairing για το CB500F που είναι σχεδόν το ίδιο σε γυμνό.

Αφού κάνεις κάποια μαθήματα και μόλις αποκτήσεις στοιχειώδη οικιότητα οδήγησης, βάλε στον προυπολογισμό σου να πας να κάνεις το μάθημα 1 και λίγο μετά το μάθημα 2 του Χούνδρα στην σχολή του. Όσο πιο ''παρθένος'' μοτοσυκλετιστής είσαι στην σχολή αυτή, τόσο καλύτερα. Θα μάθεις σε σωστή βάση, την ικανή οδήγηση με ασφάλεια της μοτοσυκλέτας.

Τα μικρά κυβικά (125-250-300) , είναι ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, για όσους δεν έχουν απεριόριστο δίπλωμα. ΠΑΙΔΙΚΑ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ δλδ. Εσύ έχεις απεριόριστο οπότε ΜΗΝ πέσεις στην παγίδα του μικρού, γιατί αν στην πορεία διαπιστώσεις ότι γουστάρεις μοτοσυκλετισμό θα σου φανούν πολύ μικρά και θα μπεις στην περιπέτεια και στο έξοδο αντικατάστασης με μεγαλύτερο, αν διαπιστώσεις ότι ΔΕΝ γουστάρεις μοτοσυκλετισμό, ότι και να έχεις απλά θα το δώσεις ή θα το χρησιμοποιείς για όχημα μετακίνησης. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει κανένας λόγος για μικρό.

Από κινέζικα, δήθεν ευρωπαικά αλλά κινέζικα, ινδικά κι εγώ δεν ξέρω τι άλλη σπατάλη, ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ.

Καλή αρχή σου εύχομαι ότι κι αν επιλέξεις.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Για να καταλάβετε  πόσο σοβαροί είναι αυτοί που πουλάνε τις εν λόγω μοτό και πόσο σοβαρά μηχανάκια κατασκευάζουν  οι δήθεν " Κινέζοι με ιταλικό υπόβαθρο", στη φωτό του ΒΕΝΕLLI είναι πεταμένα στο πλάι έξω από το πλαίσιο τα καλώδια της μπαταρίας. Τα οποία σε ποιότητα είναι χειρότερα από τα φωτάκια του Χριστουγεννιάτικου δέντρου μου.

Και αναρωτιέμαι, δεν τα είδε κανένας; Τα είδαν και είπαν δεν βαριέσαι; Και αυτός που έβγαλε τη μπαταρια δεν σκέφτηκε να τα πιάσει κάπως;

Και μετά περιμένετε ποιότητα κατασκευής, after sales service, διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και πίτσες μπλαι.

13766810_6_b.jpg

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono V4 (1100cc)

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Για να καταλάβετε  πόσο σοβαροί είναι αυτοί που πουλάνε τις εν λόγω μοτό και πόσο σοβαρά μηχανάκια κατασκευάζουν  οι δήθεν " Κινέζοι με ιταλικό υπόβαθρο", στη φωτό του ΒΕΝΕLLI είναι πεταμένα στο πλάι έξω από το πλαίσιο τα καλώδια της μπαταρίας. Τα οποία σε ποιότητα είναι χειρότερα από τα φωτάκια του Χριστουγεννιάτικου δέντρου μου.

Και αναρωτιέμαι, δεν τα είδε κανένας; Τα είδαν και είπαν δεν βαριέσαι; Και αυτός που έβγαλε τη μπαταρια δεν σκέφτηκε να τα πιάσει κάπως;

Και μετά περιμένετε ποιότητα κατασκευής, after sales service, διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και πίτσες μπλαι.

13766810_6_b.jpg

Εντάξει υπερβάλλεις.....κι εγώ γενικά δεν προτείνω να γίνει κανείς beta tester στους Κινέζους αλλά το ότι ο έμπορος δεν μάζεψε τα καλώδια (που έρχονται αποσυνδεδεμένα) στη φώτο δεν είναι αιτία...ούτε καν ένδειξη.

ΥΓ. Το mt07 που αναφέρθηκε πιο πάνω θα έλεγα κι εγώ.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

cbf 250 Μεταχειρα με 1500 ευρω για κανα χρονο γτ πιστεψε μιας και εισαι και γκαντεμης οι χαζοπτωσεις τον πρωτο καιρο θα ειναι πολλες και θα κλαιισ το καινουριο σου μηχανακι που εσκασες τα ωραια σου χιλιαρικα

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda wave (110ίcc) zen Honda CB 500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλωσόρισες . Να επιλέξεις ένα επώνυμο μηχανάκι καινούριο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο . Κοίτα το cb125f  και σου μένουν και για εξοπλισμό. Τα μεταχειρισμένα είναι ένα ρίσκο πάντα βγαίνει και κάτι στην ποριά (ο άλλος ένα καλό μηχανάκι δεν το δίνει και να το δώσει το έχει παρατήσει και θέλει μαζέματα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Astrea Supra (97cc) BMW S1000XR

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος apellis έγραψε:

(ο άλλος ένα καλό μηχανάκι δεν το δίνει και να το δώσει το έχει παρατήσει και θέλει μαζέματα).

Μην τα παραλέμε, δεν ειναι πάντα ετσι. Υπάρχουν μεταχειρισμένα που ειναι άψογα. Δεν αλλάζουν ολοι μηχανάκι γιατι χάλασε!!! :tease:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this