Stratos 650

Heidenau K76: Ένας μύθος κατέρρευσε

41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Όπως τα λέει ο Γιάννης πιστεύω κι εγώ πως είναι. Κάθε κατηγορία ελαστικών είναι φτιαγμένη για μια αντίστοιχη χρήση. Και φυσικά υπάρχει νόημα σύγκρισης ελαστικών μόνο μέσα στην ίδια κατηγορία. Δεν μπορείς π.χ. να πεις πως τα S21 είναι καλύτερα από τα PR4 , όπως δεν μπορείς να πεις πως το R6 είναι καλύτερο από το Versys. Σίγουρα το κάθε λάστιχο υπερτερεί κάπου (πχ το ss θα στρίβει καλύτερα από το τουριστικό, το τουριστικό θα βγάζει παραπάνω χιλιόμετρα από το ss, κοκ). Ως σύνολα όμως δεν έχει νόημα η σύγκριση. Απλά κοιτάς ποια κατηγορία ταιριάζει σε σένα. Αυτό που είναι καλό για μένα δεν θα ταιριάζει στο Γιάννη και το αντίστροφο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW f650gs (800cc) Bell M4R BMW f800gs (800cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 26 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Αν με ρωτάς, θεωρώ πως δεν υπάρχει κακό λάστιχο. Όλα έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και όλα είναι κορυφαία για την χρήση που προορίζονται. Εμένα αν μου χάριζες τα PR4 δεν θα τα έβαζα καν διότι δεν με απασχολούν τα πλεονεκτήματα ενός τουριστικού ελαστικού. Δύο πράγματα δεν με καίνε, η απόδοση του λάστιχου στο βρεγμένο διότι έτσι κι αλλιώς ρίχνω δραματικά ρυθμό και τα χιλιόμετρα που θα βγάλουν. Άρα λοιπόν το να βάλω ένα τουριστικό λάστιχο όταν στο τέλος της ημέρας θα του ζητάω να συμπεριφερθεί σαν ένα σπορ ελαστικό το θεωρώ ηλίθιο από μέρους μου. Δεν ήταν το roadtec κακό λάστιχο, εγώ ήμουν ηλίθιος που τσίμπησα από τα ξένα reviews και το φορτώθηκα για 14κ χιλιόμετρα. Τα PR4 για κάποιον άλλο οδηγό, με άλλη μηχανή και άλλες απαιτήσεις θα είναι σίγουρα εξαιρετικά. Έχω υπάρξει άλλος οδηγός, με άλλη μηχανή και άλλες απαιτήσεις έχοντας αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα τόσο με PR3 όσο και με anakee3 γι αυτό στα λέω αυτά. Εννοείται λοιπόν να τα βάλεις από την στιγμή που το ελαστικό ταιριάζει στην χρήση που θες να του κάνεις. 

Αυτό που με ενοχλεί πάρα πολύ είναι ότι η βιομηχανία ελαστικών αρχίζει να "σκουτερίζει", δεν το λέω αρνητικά, δηλαδή στρέφεται όλο και πιο πολύ προς ασφάλτινα πέλματα. Αντί για παράδειγμα να έχουμε ελαστικά φιλοσοφίας metz κ.λπ., έχουμε όλο και πιο προς άσφαλτο προσανατολισμένα ελαστικά. Αυτή τη χρησή τομή μεταξύ ασφάλτου και "τακουνιού" νομίζω πως την χάσαμε.

πριν 4 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Όπως τα λέει ο Γιάννης πιστεύω κι εγώ πως είναι. Κάθε κατηγορία ελαστικών είναι φτιαγμένη για μια αντίστοιχη χρήση. Και φυσικά υπάρχει νόημα σύγκρισης ελαστικών μόνο μέσα στην ίδια κατηγορία. Δεν μπορείς π.χ. να πεις πως τα S21 είναι καλύτερα από τα PR4 , όπως δεν μπορείς να πεις πως το R6 είναι καλύτερο από το Versys. Σίγουρα το κάθε λάστιχο υπερτερεί κάπου (πχ το ss θα στρίβει καλύτερα από το τουριστικό, το τουριστικό θα βγάζει παραπάνω χιλιόμετρα από το ss, κοκ). Ως σύνολα όμως δεν έχει νόημα η σύγκριση. Απλά κοιτάς ποια κατηγορία ταιριάζει σε σένα. Αυτό που είναι καλό για μένα δεν θα ταιριάζει στο Γιάννη και το αντίστροφο.

Αυτή την ριμάδα την χρυσή τομή που ανέφερα και πριν ψάχνω. Γενικά είμαι φοβιτσιάρης οδηγός στο χώμα, οπότε αν είμαι μια φορά συντηριτικός στο νερό, στο χώμα είμαι δέκα. Οπότε σαν καταναλωτής/αναβάτης βλέπω ότι στο κομμάτι μιας επιλογής 70/100 δεν έχουμε επιλογές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT660R Schuberth R1 Αυτό που έχω

Δημοσιεύτηκε

Προσωπικά, αν το ανακεε3 πατήσει έστω και τα 14.000 και δεν αλλάξει σοβαρά συμπεριφορά (έχω κάνει ~4.000χλμ τώρα), θα ξαναπάω στο ίδιο. Το καλοκαίρι το απόλαυσα αυτό το λάστιχο και δεν βλέπω τον λόγο να πάω κάπου αλλού για τώρα, εκτός και μου την δώσει άσχημα και πάρω τα βουνά....χαχαχα. Μην πω κιόλας ότι μου έχει κινήσει την περιέργεια τώρα και σκέφτομαι για να βάλω Michelin και στο στρήτ...παρακολουθώ σε άλλο τόπικ την συζήτηση για το PR5...αλλά πήγα φέτος σαν Μ. και έβαλα το ντάνλοπ sportsmart 2....δεν άκουσα τον Ξυνό, την πάτησα, αλλού γι'αλλού το μηχανάκι, τσάμπα λεφτά. Τέσπα, αυτό θέλει άλλη ανάλυση.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 31 λεπτά, το μέλος GkS έγραψε:

Προσωπικά, αν το ανακεε3 πατήσει έστω και τα 14.000 και δεν αλλάξει σοβαρά συμπεριφορά (έχω κάνει ~4.000χλμ τώρα), θα ξαναπάω στο ίδιο. Το καλοκαίρι το απόλαυσα αυτό το λάστιχο και δεν βλέπω τον λόγο να πάω κάπου αλλού για τώρα, εκτός και μου την δώσει άσχημα και πάρω τα βουνά....χαχαχα. Μην πω κιόλας ότι μου έχει κινήσει την περιέργεια τώρα και σκέφτομαι για να βάλω Michelin και στο στρήτ...παρακολουθώ σε άλλο τόπικ την συζήτηση για το PR5...αλλά πήγα φέτος σαν Μ. και έβαλα το ντάνλοπ sportsmart 2....δεν άκουσα τον Ξυνό, την πάτησα, αλλού γι'αλλού το μηχανάκι, τσάμπα λεφτά. Τέσπα, αυτό θέλει άλλη ανάλυση.

"Χαίρομαι", σε εισαγωγικά πάντα, που λές αυτά για τα dunlop γιατί καταλήγουμε σε κάτι που τελικά, σύμφωνα με τις δυσάρεστες εμπειρίες μας, είναι κοινό. Τα pr5 έχω και εγώ πολύ περιέργεια να τα δοκιμάσω πάνω σε μια ον-οφ μοτοσυκλέτα, νομίζω έχει κανονικά διαστάσεις, γιατί είχα διαβάσει ε΄να παλαιότερο θέμα με τα 3 κιόλας, που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και σε χώμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 53 λεπτά, το μέλος GkS έγραψε:

παρακολουθώ σε άλλο τόπικ την συζήτηση για το PR5...αλλά πήγα φέτος σαν Μ. και έβαλα το ντάνλοπ sportsmart 2....

Για πες λίγο για το sportsmart 2 γιατί είμαι σε αναζήτηση και το σκεφτόμουνα σαν υποψήφιο μαζί με το mutant.

Επίσης το anakee το φόρεσες στο XT;
Κάποιοι μου είπαν ότι στέκεται αξιοπρεπώς και σε χώμα μέτριας δυσκολίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Canardo έγραψε:

Για πες λίγο για το sportsmart 2 γιατί είμαι σε αναζήτηση και το σκεφτόμουνα σαν υποψήφιο μαζί με το mutant.

Επίσης το anakee το φόρεσες στο XT;
Κάποιοι μου είπαν ότι στέκεται αξιοπρεπώς και σε χώμα μέτριας δυσκολίας.

Βασικά η ιστορία με τα ντανλοπ έχει ως εξής: Μιλάω για στρήτ τώρα, όχι για το ΧΤ. Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι απ'ότι φαίνεται κανενός η εμπειρία δεν είναι ίδια με ενός άλλου, πολλοί οι παράγοντες που την καθορίζουν (μότο, συνολικό βάρος, καιρικές συνθήκες, τρόπος οδήγησης, διαδρομή, συντήρηση κτλ). Γι'αυτό εγώ μιλάω ΜΟΝΟ για την δική μου περίπτωση.

Είχα προηγουμένως λοιπόν το ντανλοπ sportsmart, το παλιότερο, και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Τα κράτησα αρκετά και αποφάσισα, με αφορμή μια μεγάλη βόλτα που είχα κατά νου, να τα αλλάξω. Δυστυχώς, και λέω έτσι γιατί ενώ εγώ ήθελα να δοκιμάσω τη σειρά s της bridgestone, στην πάτρα έπεσε δάκος και δεν τα έβρισκα πουθενά! έβαλα όλα τα μεγάλα μέσα (και τον Ξυνό), ψάξαμε αλλά τίποτα και φυσικά δεν είχα και πολύ χρόνο να περιμένω να τα φέρω από αλλού, ήθελα να ταξιδέψω. Εφόσον λοιπόν ήμουν ευχαριστημένος από το ντάνλοπ, είπα να βάλω τα ίδια και αφού είχε βγεί και η ανανεωμένη έκδοση (2max) τα φόρεσα...Έλα μου που όταν έφυγα για το ταξίδι, να τα στρώσω κιόλας, μου φαινόντουσαν κάπως...Σκέφτηκα, απλά θέλουν στρώσιμο. Μετά από 600χλμ όμως και μιλάμε να στρίβω στην εθνική "δώθε πατάει, κείθε βρίσκεται" που λένε. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου ήταν βασικά η πληροφόρηση. Ενώ το προηγούμενο μοντέλο είχε πολύ καλή πληροφόρηση, άριστη θα έλεγα, αυτό καμία σχέση! Δεν αισθανόμουν τίποτα, πατάει, δεν πατάει, γλιστράει, πλαγιάζει, τι στο διάβολο κάνει; δεν είχα ιδέα, τόσο που σε σφιχτή διαδρομή άρχισα να αγχώνομαι. Την επόμενη μέρα έπαιξα λίγο και με τις πιέσεις, είδα μια μικρή βελτίωση αλλά τρίχες.....Τελικά κατάλαβα και κάτι άλλο, το προηγούμενο μοντέλο έφτανε σε σωστή θερμοκρασία πολύ πιο σύντομα σε σχέση με αυτό και επειδή η μηχανή μου γενικώς δεν τα ζορίζει τα ελαστικά συνήθως, έφτασα στο συμπέρασμα ότι ήταν εντελώς λάθος επιλογή για το δικό μου setup...κρίμα τα 2φραγκα κιόλας γιατί τα μαμημένα είναι και πανάκριβα, όπως όλα τα ελαστικά σε αυτήν την κατηγορία, αλλά να πληρώνεις κερατιάτικα και να μην είσαι και ευχαριστημένος....αει συχτήρι! Μάλιστα, όταν το συζήτησα με τον λαστιχά μου, πετάχτηκε το "παιδί" από μέσα και μου είπε την ατάκα: Θέλουν κι'άλλο στρώσιμο....Ε πόσο ρε φίλε;;; Θα μας τρελάνεις;; (τώρα έχω κάνει 3500χλμ με αυτά).

Το ανακεε το φοράω στο ΧΤ ναι. Όπως είπα και πιο πάνω, το πέλμα του δεν μου άφηνε καλές εντυπώσεις, συνηθισμένος στο τακουνάκι κι'εγώ μου φάνηκε πολύ περίεργο ρε παιδί μου όντως, τρισδιάστατο, επίσης επειδή το έιχα δει να παίζει πολύ σε GS ανησυχούσα μήπως για το ΧΤ είναι τρύπα στο νερό....όμως: 
-Σε ασφάλτινη διαδρομή είναι πολύ ήσυχο, άνετο χωρίς κραδασμούς και πολύ smooth, ενώ μιλάμε βεντουζώνει και θερμαίνεται πολύ γρήγορα, αισθάνεσαι πολύ ασφαλής πραγματικά! το λάτρεψα σε ταξιδάκι...
-Σε χωμάτινη διαδρομή.....ντάξ, μη φανταστείς ότι οργώνει κιόλας, είναι όπως είπες και εσύ αξιοπρεπές, την βγάζει, δεν διαμαρτύρομαι...στα ίδια επίπεδα με το μέτζ, θα σε πάει παντού.
-Σε πέτρινη διαδρομή, εδώ να πω ότι φοβήθηκα λίγο μήν το σκίσω το λάστιχο, το πέλμα δεν γεμίζει πολύ το μάτι και είναι φούλ μαλακό, αλλα...δεν μάσησε όμως, κομπλέ.
-Σε άμμο, αποκάλυψη! Πραγματικά δεν το περίμενα γιατί όσες φορές είχα μπει σε άμμο με τα μέτζ είχα κολλήσει και δεν λέω τώρα μακακίες, έφτανα σε σημείο να ρίξω τη μηχανή κάτω για να βγεί από το λάκο που μόνη της έσκαβε (αν δείτε στο σαιτ της μετζ, για το συγκεκριμμένο δίνει μηδέν 0 σε απόδοση στην άμμο και όντως, οι αυλακώσεις του γεμίζουν και το λάστιχο χάνει κάθε είδος πρόσφυσης)....Αντίθετα με τα ανακεε εξεπλάγην ευχάριστα...ακόμη και με 2 άτομα, παρ'ότι βούλιαζε στην άμμο, με λίγο γκάζι και με παίξιμο στο τιμόνι, δεν κόλλωσε πουθενά!!! Προς Θεού, όχι σαν κανα μοτοκρός αλλά τουλάχιστον δεν σε πιάνει κρύος ιδρώτας αγωνίας και λαχτάρας...χαχαχα
-Σε λάσπη δεν έτυχε ακόμη να το περάσω...δεν θέλω κιόλας γιατί πάντα γίνονται όλα σκατά και μετά θέλουν πλύσιμο...και δεν αναφέρομαι σε καμιά λούμπα...έτσι για να προλάβω κανέναν.

Αυτά, ελπίζω να μην κούρασα....

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Ήσουν κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ.
Συνεχίζουμε λοιπόν το ψάξιμο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 55 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Ήσουν κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ.
Συνεχίζουμε λοιπόν το ψάξιμο.

Χώμα μπαίνεις καθόλου?

Σε 90-10 υπάρχει και αυτό MC 30

63852256_w640_h640_mitas_peredzad_mc_30. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Χώμα μπαίνεις καθόλου?

Σε 90-10 υπάρχει και αυτό MC 30

63852256_w640_h640_mitas_peredzad_mc_30. 

Ευχαριστώ!

90% πόλη λόγο πήγαινε έλα στη δουλειά καθημερινά, οπότε θέλουμε και μια σχετική αξιοπιστία. (Ασχέτως αν πηγαίνουμε σαν κότες μόλις δούμε βρεγμένο οδόστρωμα).
9% βόλτα εκτός. (Όχι πολύ μακριά).
1% χώμα. (Για χώμα ψάχνουμε άλλο μηχανάκι εδώ και κάνα 6-7μηνο).

Επίσης δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη εταιρεία, κάποιοι λένε ότι βγάζει καλό εντούρο λάστιχο, αλλά μη ικανοποιητικό για δρόμο.
Τα έχει δοκιμάσει κανένας γνωστός;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ!

90% πόλη λόγο πήγαινε έλα στη δουλειά καθημερινά, οπότε θέλουμε και μια σχετική αξιοπιστία. (Ασχέτως αν πηγαίνουμε σαν κότες μόλις δούμε βρεγμένο οδόστρωμα).
9% βόλτα εκτός. (Όχι πολύ μακριά).

Τα έχει δοκιμάσει κανένας γνωστός;;;

Το φοράω στο klr 600 αλλά και στο gs,στο gs εχω το terra force που στην ουσία είναι ίδια χάραξη άλλα μεγαλύτερα μεγέθη.

Άριστο λάστιχο,δεν με έχει πουλήσει ούτε μια φορά.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα mitas αν θυμάμαι σωστά, είναι τσέχικα και ξεκίνησαν να βγάζουν ελαστικά για βαραία οχήματα. Ένα διάστημα τα κοιτούσα και αυτά πολύ αλλά πέραν από σ' ένα karellen δν έχω ακούσει κάποιον άλλον να τα έχει δοκιμάσει (?) και θεσσαλονίκη τα φέρνει ένας στα Δυτικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 λεπτά, το μέλος Stratos 650 έγραψε:

...και θεσσαλονίκη τα φέρνει ένας στα Δυτικά

Πλάκα πλάκα και γω δεν τα έχω πετύχει στα λαστιχάδικα της Θεσσαλονίκης και αυτός στα δυτικά, επειδή κατά βάση πουλάει ελαστικά για αυτοκίνητα και φορτηγά παίζει και να μην τα έχει για μοτο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Πλάκα πλάκα και γω δεν τα έχω πετύχει στα λαστιχάδικα της Θεσσαλονίκης και αυτός στα δυτικά, επειδή κατά βάση πουλάει ελαστικά για αυτοκίνητα και φορτηγά παίζει και να μην τα έχει για μοτο.

Τα βρήκα σε έναν Ανατολικά, αλλά μου είπε πως πούλησε τέσσερα ζευγάρια και του τα γύρισαν πίσω. Οπότε .....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Honda Africa 2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολλοί στο Advride πίνουν νερό στο όνομα τους. Στην επόμενη αλλαγή θα δοκιμαστούν εκτενέστερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

άρε θηρίο τον ίδιο λέμε ! :biggrin:

πριν 1 ώρα, το μέλος nikos_pc έγραψε:

Πολλοί στο Advride πίνουν νερό στο όνομα τους. Στην επόμενη αλλαγή θα δοκιμαστούν εκτενέστερα.

τέτοια λέγε να πάω εκεί και εγώ την επόμενη φορά. Και κοστολογικά είναι πολύ καλά από όσο θυμάμαι, σε σχέση με τα 250άρια που θέλουν τα υπόλοιπα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος nikos_pc έγραψε:

Αναμένουμε λεπτομέρειες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα