achilleasv

Ελαστικά για τις νέες μου ζάντες στο innova125i

17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Επιτέλους μετά από υπομονή ενός χρόνου και αφού τα υπολόγισα και το σκέφτηκα από διάφορες όψεις κατέληξα να πάρω ένα ζευγάρι ζάντες αλουμινίου Wstandard. Τις πήρα περίπου στα 150 ευρώ χωρίς μεταφορικά. 

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες 

t2mDAdj.jpg

zsfmEBR.jpg

yOrdcvA.jpg

sJ7fBIM.jpg

Είναι πολύ όμορφες, δεν τις έχω βάλει ακόμα στο μηχανάκι γιατί δεν βιάζομαι. Θέλω να επιστρέψω στις κανονικές διαστάσεις των ελαστικών και να βάψω ψαλίδι και κάποια άλλα μέρη ώστε το αποτέλεσμα να είναι ολοκληρωμένο. Αυτά θα τα αναλύσω σε άλλο θέμα. 

Πάμε τώρα στα λάστιχα.

Στις γνήσιες ζάντες έχω 60-90 μπροστα και 70-90 πίσω.

Τα νούμερα στο εγχειρίδιο είναι για μπροστά 70-100 και 80-90. Το πίσω θα μπει 80-90 αλλά το μπροστά 70-90 (το 100αρι είναι πολύ άσχημο και δεν θέλω να είναι τόσο ψηλό..δεν θα στρίβει όπως θέλω)

Τα λάστιχα που έχω τώρα είναι michelin pilot street. Δεν είχα (έχω) σκοπώ να φύγω από αυτά. Έχουν μεγάλη κορώνα και στρίβουν απίστευτα καλά. Κρατάνε άψογα στο στεγνό και πολύ ικανοποιητικά στο βρεγμένο. Ένα σκληρό ελαστικό που έρχεται αμέσως σε θερμοκρασία λειτουργίας και δεν είναι το μαλακό Me22 το οποίο σε μεγάλη θερμοκρασία απλά γίνεται λαααστιχο και βγαίνεις από την στροφή με τη σκέψη ότι θα οδηγήσεις για ώρα το καλοκαίρι.

Έλα όμως που σκέφτομαι να δοκιμάσω τα michelin city pro. Αν και τα έχω δει από κοντα δεν έχω προσέξει την κορώνα τους. Σίγουρα δεν είναι όμορφα όσο τα pilot streeet. Όμως έχω ακούσει καλά λόγια, δεν με ενδιαφέρει να βγάζει χιλιόμετρα ένα ελαστικό (παπί έχω).

Κάποιος που τα είχε και τα 2 να μου πει σχετικά με την κορώνα του city pro? Αν και με βλέπω για τα street, σε περίπτωση που έχουν την ίδια κορώνα θα με βάλει σε σκέψεις το city pro.

Πείτε μου τις γνώμες σας...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

001%204_zps1h8a6117.jpg

Τα πρό, τα φοραω 2.5 χρόνια. Πριν, ειχα τα στριτ.

εχουν πιο καμπύλη κορώνα, κρατανε το ίδιο καλά με τα στριτ.

Δεν εχουν το απότομο πλάγιασμα των στριτ, και δεν εχω ουτε ενα κλατάρισμα για 10Κ. Μια κομένη βαλβιδα σαμπρέλας μόνο, απο...χωραφάδα.

Θελουν πάντα σωστη πίεση, αλλιως χαζογλυστρανε

Ωραιο λάστιχο, μου ταίριαξε και θα το ξαναβαλω.

Οι ζάντες ειναι ομορφότατες, πάρε μαι μέτρηση στη ζυγαριά του σπιτιού να δουμε πόσα κιλά ειναι.

Βαλε και κανα λινκ, που τις αγόρασες.

Καλόβολτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ! Θα το σκεφτώ γιατί θέλω να είναι απότομη η κορώνα. Χρήσιμες οι πληροφορίες σου. 
Όταν με το καλό τις αλλάξω θα τις ζυγίσω και θα ενημερώσω 

Απλά 1α θέλω να βάψω τα ψαλίδια τις βάσεις των μαρσπιε και τα καπάκια του μοτερ (σε φανοποιείο γιατι δεν έχω χρόνο να τα κάνω εγω).

Τις πήρα από εδω! https://www.car.gr/parts/view/13902810-rims-tires-wheel-rims-rings

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Ευχαριστώ! Θα το σκεφτώ γιατί θέλω να είναι απότομη η κορώνα. Χρήσιμες οι πληροφορίες σου. 
Όταν με το καλό τις αλλάξω θα τις ζυγίσω και θα ενημερώσω 

Απλά 1α θέλω να βάψω τα ψαλίδια τις βάσεις των μαρσπιε και τα καπάκια του μοτερ (σε φανοποιείο γιατι δεν έχω χρόνο να τα κάνω εγω).

Τις πήρα από εδω! https://www.car.gr/parts/view/13902810-rims-tires-wheel-rims-rings

Πριν τις αλλάξεις! 

τωρα οπως ειναι ζυγισε τες, ωστε να δουμε το βαρος εχουν χωρις λάστιχο/σαμπρελα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Bandit 650, KLE (1150cc) Nivea Styling Gel Suzuki BANDIT (1250cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδή είχα και εγώ τα city pro, metzeler sportec street θα βάλεις να δεις προκοπή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

βαλε pilot street, στις διαστασεις που ηδη εχεις. 

καλα τα city pro αλλα για λιγο διαφορετικη χρηση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 4 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Πριν τις αλλάξεις! 

τωρα οπως ειναι ζυγισε τες, ωστε να δουμε το βαρος εχουν χωρις λάστιχο/σαμπρελα

Εννοείται αυτό! Απλά ακόμα δεν θα γίνει η αλλαγή ώστε να τις συγκρίνω με τις γνήσιες.. Πριν τις φορέσω θα τις μετρήσω και θα συγκρίνω με τις μαμά.

πριν 2 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Επειδή είχα και εγώ τα city pro, metzeler sportec street θα βάλεις να δεις προκοπή.

Δύσκολα θα φύγω από τα pilot street. Μετά από το ME22 δύσκολα θα πάω  σε metzeler. Έπιανε στην αρχή αλλα λόγω της πολύ μαλακής γόμας, σε πολύωρη οδήγηση με μεγάλη θερμοκρασία περιβάλλοντος γλυστρούσε για την πλάκα..

πριν 1 ώρα, το μέλος noodles έγραψε:

βαλε pilot street, στις διαστασεις που ηδη εχεις. 

καλα τα city pro αλλα για λιγο διαφορετικη χρηση... ????? τι θελεις να πεις εδω

Βαγγέλη, οι διαστάσεις που έχω ΤΩΡΑ ειναι 1 νούμερο κάτω από τις ''γνήσιες''. Δηλαδή 60 90 μπροστα και 70 90 πίσω.. Λέω να πάω σε 70 90 μπροστα και 80 90 πίσω... Αν ήταν να κρατήσω τις διαστάσεις που ΗΔΗ έχω τότε θα είχα ήδη βάλει τις ζάντες.
Θα πάρω καινούρια λάστιχα μόνο και μόνο για να βάλω τις διαστάσεις που προβλέπονται ώστε να μην έχω θέματα με τις αλουμινένιες πλέον. Τα λάστιχα που έχω τώρα είναι σε καλή κατάσταση και ψάχνω να πουλήσω ζαντολάστιχα όπως είναι.

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Δύσκολα θα φύγω από τα pilot street. Μετά από το ME22 δύσκολα θα πάω  σε metzeler. Έπιανε στην αρχή αλλα λόγω της πολύ μαλακής γόμας, σε πολύωρη οδήγηση με μεγάλη θερμοκρασία περιβάλλοντος γλυστρούσε για την πλάκα..

Καμία σχέση με τα me 22 δεν εχουνε. Τα έχω δουλέψει και τα με22 , λόγω δουλειάς τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα παπιολάστιχα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος strokt up έγραψε:

Καμία σχέση με τα me 22 δεν εχουνε. Τα έχω δουλέψει και τα με22 , λόγω δουλειάς τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα παπιολάστιχα.

Τι να πω... Από φωτογραφίες που τα είδα η κορώνα τους δεν είναι τόσο απότομη όσο στα pilot street, από όσο καταλαβαίνω μέσα από μια φωτογραφία βέβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Τι να πω... Από φωτογραφίες που τα είδα η κορώνα τους δεν είναι τόσο απότομη όσο στα pilot street, από όσο καταλαβαίνω μέσα από μια φωτογραφία βέβαια.

Παρόμια κορώνα έχουν μην σου πω είναι και πιο απότομη. Και δεν παίρνω μετοχές απο καμία metzeler ή goodyear ή το οτιδήποτε απλά έχω δουλέψει και επαγγελματικά με το παπί με πολλά χιλιόμετρα καθημερινά έχω αλλάξει πολλά λάστιχα. Ε, αυτά μου φάνηκαν για το δικό μου βάρος, οδήγηση κλπ τα καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Παρόμια κορώνα έχουν μην σου πω είναι και πιο απότομη. Και δεν παίρνω μετοχές απο καμία metzeler ή goodyear ή το οτιδήποτε απλά έχω δουλέψει και επαγγελματικά με το παπί με πολλά χιλιόμετρα καθημερινά έχω αλλάξει πολλά λάστιχα. Ε, αυτά μου φάνηκαν για το δικό μου βάρος, οδήγηση κλπ τα καλύτερα.

Θα τα έχω στο νου μου τότε και αυτά. Θα προσπαθήσω να τα δω και από κοντά και τα 2 μαζί στις ίδιες διατάσεις και να έχω μία εικόνα. Δεν χάνω και κάτι να τα δοκιμάσω, είναι και πιο φθηνά των pilot street.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

το city pro ειναι περισσοτερο για all around χρηση=λιγο χωμα, βροχη κτλ. προκειται να πας με το ιννοβα σε τετοιο εδαφος? 

αν οχι βαλε pilot street στις εργοστασιακες διαστασεις.:biggrin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδή και γω κοιτούσα τα sportec street. 1ον δεν θεωρώ σωστή κίνηση να βάλεις tubeless λαστιχο σε tubetype ζαντα. 2ονωοπου και αν εψαξα το πιο φρεσκο dot ηταν πανω απο 1μιση χρόνο πισω και δεν πιστεύω να τα φυλάσσουν ολοι οπως πρεπει για να διατηρηθεί το λάστιχο οπως οταν φτιάχτηκε. Το πιο γνωστό λαστιχαδικο της αθηνας ηθελε να μ βαλει λάστιχο που το ειχε καθε μερα σε σταντ εξω στο πεζοδρόμιο να το χτυπαει ο ήλιος με dot 2417. Γελαει ο κόσμος, παρόλα αυτά οι μισες μηχανές εδω εχουν το αυτοκολλητακι του στην πινακίδα τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 19/11/2018 at 3:20 ΠΜ, το μέλος ChrisM έγραψε:

Επειδή και γω κοιτούσα τα sportec street. 1ον δεν θεωρώ σωστή κίνηση να βάλεις tubeless λαστιχο σε tubetype ζαντα. 2ονωοπου και αν εψαξα το πιο φρεσκο dot ηταν πανω απο 1μιση χρόνο πισω και δεν πιστεύω να τα φυλάσσουν ολοι οπως πρεπει για να διατηρηθεί το λάστιχο οπως οταν φτιάχτηκε. Το πιο γνωστό λαστιχαδικο της αθηνας ηθελε να μ βαλει λάστιχο που το ειχε καθε μερα σε σταντ εξω στο πεζοδρόμιο να το χτυπαει ο ήλιος με dot 2417. Γελαει ο κόσμος, παρόλα αυτά οι μισες μηχανές εδω εχουν το αυτοκολλητακι του στην πινακίδα τους

Ναι το έχω διαβάσει και αλλού ότι πλέον δεν υπάρχει καινούριο ελαστικό. 

Βρήκα τα pilot street σε καλή τιμή και θα τα παραγγείλω αυτές τις μέρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ενημέρωση!! 

Πήρα τα michelin pilot street σε 70/90-17 και 80/90-17. Έμεινα σε αυτά μιας και έχω μείνει ευχαριστημένος. Ταιριάζουν απόλυτα με την οδήγησή μου.

Κόσοτος: 65 ευρώ τα λάστιχα και 10 οι σαμπρέλες. 

Τοποθετήθηκαν με προσοχή χωρίς λεβιέδες για να μη χαλάσουμε το χρώμα. 

yCFnode.jpg

Μια συμβουλή. Αν και δεν χάλασε το χρώμα, πριν πιάσει ο ξεμονταριστής το στεφάνι καλό είναι στα σημεία που θα σφίξει να βάλουμε χαρτοταινία στο στεφάνι ώστε να μην έχει άμεση επαφή με το σίδερο, η ζάντα μας.

Σύντομα θα τις βάλω στο μηχανάκι. Μόλις τελειώσω τα βαψίματα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και πλεον δεν ξερεις ποσο ζυγιζει η ζαντα χωρις το λαστιχο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 57 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Και πλεον δεν ξερεις ποσο ζυγιζει η ζαντα χωρις το λαστιχο

Μπροστά ζάντα 4,3 κιλά άδεια και με λάστιχο 4,8!

Πίσω: 6 γεμάτη και 5,2 άδεια 

Τις γνήσιες δεν τις έχω ζυγίσει ακόμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.