Hellrider

A2 Κατηγορια μοτοσυκλετας

9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Γεια χαρα σε ολους, ειμαι 24 ετων και δινω για διπλωμα μοτοσυκλετας κατηγοριας Α2 ειχα δηλωσει Απεριοριστο αλλα επειδη δεν εχω οδηγησει ποτε στην ζωη μου αλλαξα σε Α2 και μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ καλος στο 125αρι που εχει η σχολη, θα ηθελα να ρωτησω επειδη εγω λατρευω το ΧΤΧ 660 αλλα θελει απεριοριστο και δεν με πολυ κοβωνα την παλευω με την μεγαλη μηχανη της σχολης ηθελα να μαθω αν γινεται με το Α2 να μπορω να οδηγω ΧΤ 600 (MOTARD) , FMX 650, και γενικα μοτοσυκλετες με το σκελετο του ΧΤ???

Ευχαριστω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki FX (125cc) HJC RPHA 10+ furia red Peugeot Deux (2cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αυτό που θα σου πουν και οι υπολοιποι παρακάτω και κατα την γνώμη μου, είναι οτι κάνεις μεγάλο λάθος που δεν πηγαίνεις για το Α, έστω και χωρίς εμπειρία. Μελλοντικά θα το μετανιώσεις και θα χρειάζονται περισσότερα έξοδα και επιπλέον εξετάσεις. Το γεγονός οτι δεν έχεις εμπειρία μην σε αποτρέπει. Για αυτό είναι θεωρητικά η σχολή οδηγών, για να την αποκτήσεις. Εστω και αν χρειαστεί μεγαλύτερο χρονικό διάστημα απο άλλους. Δεν είναι απαραίτητο επειδή θα έχεις μετα το Α, να αγοράσεις 1000 κυβικά για να το δικαιολογήσεις..Που και αυτό γίνεται βέβαια, αρκεί να ξέρεις πως να το διαχειριστείς με σύνεση..

Οι μηχανές που αναφέρεις επιτρέπονται με Α2 αν δεν κάνω λάθος ναι, ακόμα και το ΧΤΧ660, ανάλογα βέβαια με τον αριθμο ιπποδύναμης που αναγράφει η άδεια (48 Hp π.χ. ή 48,3). Υπαρχουν πολλα θέματα επ'αυτού, κάνε μια αναζήτηση να τα βρείς και να διαβάσεις. Αλλα για να γλυτώσεις ολο το μπερδεμα και τα διλληματα, πας για Α.

Τροποποιήθηκε από τον Deluxe
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

ΦΙλε ειλικρινα δωσε για το Α και ασε τα α2 και τις @@ιες των υπουργειων που μονο προβληματα θα σου δημιουργησουν στο μελλον.
Καποια xtx οδηγουνται με α2, αλλα οχι, αναλογα τι λενε στην αδεια.
Αλλα δεν το αναλυω παραπανω. Δωσε για το Α!

Η μηχανες του Α βασικα ειναι ακομα ευκολοτερες απο του α2 επειδη ειναι καλυτερα μοντελα, πιο σωστα στημενα και με περισσοτερη δυναμη για ξεκινηματα κτλπ.
Νομιζω hornet και fazer παιζουν για απεριοριστο. Το hornet ειναι παπι πραγματικα παρα πολυ ευκολο, σε αντιθεση με κατι αρχαια ER που δινουν για το Α2 που ειναι για πεταμα.
Το fazer δε ξερω αλλα σιγουρα και αυτο καλυτερο θα ειναι.

Εκτος αυτου δεν εχει τοση σημασια η μηχανη και πιο πολυ θες να ειναι καλα στημενη παρα αδυναμη. Η ελειψη δυναμης ειναι εμποδιο σε πολλα πραγματα.
Εγω πιο πολυ ειχα δυσκολευτει με το παπι παρα με το hornet, επειδη το παπι ηταν πολυ πιο ασταθες.
Οταν εδινα ειχε τοσες και τοσες μικροσωμες κοπελες που τα πηγαν μια χαρα, εσυ τι εχεις και δε μπορεις?
Οταν ερθει η ωρα να δωσεις και δεις τι αγχος και αλλα θα τραβηξεις, θα καταλαβεις ποσο καλα εκανες που πηγες κατευθειαν για το Α και ξεμπερδεψες.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γω περιπου 9 μηνες πριν εδωσα για διπλωμα μοτοσυκλετας Α και το πηρα χωρις προβλημα, οσον αφορα εμπειρια σε δυο τροχους μονο ποδηλατης απο μικρος μεχρι και τωρα τιποτα αλλο.Αμα κανεις μερικα μαθηματα παραπανω ειναι ευκολο.Το σκεφτηκα και γω για Α2 αλλα ειπα οτι αμα δεν μπορω να παρω το Α δεν μπορω να παρω και το Α2. Καλη επιτυχια οπως και να χει.

Τροποποιήθηκε από τον jim83

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Φίλε αν προλαβαίνεις, δώσε το Α. Είναι που είναι ανέκδοτο η εξέταση, δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στις δυο κατηγορίες. Από την άλλη, εγώ προσωπικά επειδή εξετάστηκα με hornet στο Α, είχε τεράστια διαφορά σε ευκολία σε σχέση με το CB400 της εξέτασης τους Α2. Πολύ πιο "flickable"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Όντως μην το αναλύουμε παραπάνω.Γλιτώνεις 250-300 ευρώ,κόπο,χρόνο και ψυχική ηρεμία.

Το α2 το δίνεις με cb400,er5,cb500(είτε παλιά είτε καινούργια f) ενώ το a με hornet(είτε του 2002 είτε του 2006-7).Αντί να μάθεις το cb θα μάθεις το hornet.Πραγματικά πολύ μικρές οι διαφορές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Χωρίς 2η σκέψη δώσε το Α. Εγώ που κοντεύω τα 21 θα δώσω το Α2 μόνο και μόνο για να μην περιμένω τα 24 για το Α. Αλλά αφού έχεις τη δυνατότητα να δώσεις το Α κάντο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R6 (599cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Ας γράψω και εγώ τα ίδια , ΜΗΝ δώσεις για Α2 δεν υπάρχει κανένας λόγος είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία με το Α .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Σαν εξεταση δεν θα εχει καμια διαφορα , και γλυτωνεις τα λεφτα για το οτταν βγαλεις το Α , ακομη και αν δεν ειχες σκοπο να παρεις ποτε μεγαλη μηχανη δε θα εχεις τους χαζους περιορισμους του α2 για κτ το οποιο να ειναι πχ 50-55 αλογα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα