Kostakis88

Τσίμπιμα σφίγγας και απώλεια ελέγχου

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Street 250-900

Δημοσιεύτηκε

Εχθές ενώ οδηγούσα με αιφνιδίασε μια σφίγγα που τσιμπούσε στο χέρι μου και δέν έφευγε, είχε κολλήσει πάνω μου, ο πόνος οξύς και μετά έκανα μια απότομη κίνηση και έπεσα με 40χλμ την ώρα. Οπότε εσείς που οδηγείτε τελείως χύμα με κοντομάνικα, με πέδιλα και χωρίς κράνος να αναθεωρήσετε, εγώ φορούσα αθλητικά, τζίν, μπουφάν ελαφρύ και κράνος jet λόγω οτι φοράω γυαλία και  η σφίγγα βρήκε να κάτσει στον καρπό του αριστερού χεριού μου. Μόλις έπεσα χτύπησα αγκόνα, στραμούλιξα το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού με μελανιές και το δεξί χέρι και όλα αυτά στα 40χλμ/ώρα. Απο κείνη την στιγμή και μετά σκέφτηκα οτι σε ένα μηχανάκι εκτίθεσαι σε κάθε κύνδινο, δέν μπορείς να ελένξεις τα πάντα, εκτός απο έντομα υπάρχει , ο κύνδυνος των σκύλων και οι απρόσεχτοι οδηγοί που παραβιάζουν στοπ κα. Απο κέι που έλεγα οτι θέλω μεγάλη μηχανή σκέφτηκα ότι ο,τι και να πάρω , όσα και να πληρώσω δέν θα έχω φερέγγυο μέσο, άμα πάρω μεγάλη θα τρέχω με μεγαλύτερες ταχύτητες κατά μέσο όρο και ακόμα και μια στατική πτώση θα μου κάνει ζημιά λόγω του βάρους του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Πούλα τα όλα και πάρε αμάξι να σωθείς!

Έχω πατήσει γάτα (δεν έπεσα)

Με έχει δαγκώσει σκύλος (δεν έπεσα)

Η μεγαλύτερη πουστιά ήταν σε φιλαράκι, καλοκάιρι πάνω στο παπί με το μαγιό, μπαίνει η ρουφιάνα η σφίγγα στο σορτσάκι, ρίχνει μια τσιμιπιά στο γιακουμή και έγινε ωσάν νέγρος πορνοστάρ. Τον δουλεύαμε 3 μήνες.

Οπότε άστα, ταλαιπωρία, πούλα το να σωθείς.

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Να σταματησεις και να ασχοληθεις με τη σφιγγα δεν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Street 250-900

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Να σταματησεις και να ασχοληθεις με τη σφιγγα δεν?

Δεν πρόλαβω να πώ ούτε ΑΑΑΑ, με παρέλησε απο τον πονο

πριν 52 λεπτά, το μέλος exppii έγραψε:

Η μεγαλύτερη πουστιά ήταν σε φιλαράκι, καλοκάιρι πάνω στο παπί με το μαγιό, μπαίνει η ρουφιάνα η σφίγγα στο σορτσάκι, ρίχνει μια τσιμιπιά στο γιακουμή και έγινε ωσάν νέγρος πορνοστάρ. Τον δουλεύαμε 3 μήνες.

Έχω και αμάξι , αλλα δουλέυω ντελίβερι με το μηχανάκι, χρειάζεται το ρημάδι, με το αμάξι είσαι στο έλεος της κίνησης, το χρησιμοποιω μονο για το σουπερμαρκετ για να μετφέρω όγκο γενικά κάθε μέσο έχει τα θετικά και τα αρνητικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Οπως το περιγραφεις ειναι σα να σε τσιμπουσε μερικα δευτερολεπτα και δεν εφευγε και μετα επεσες.

Τελοσπαντων τι να σου πω δε μου φαινηκε τοσο τραγικο ωστε να πεις οτι ηταν αναποφεκτο το να πεσεις αλλα δεν ημουν εκει οποτε περαστικα.
Εμενα τωρα τελευταια μου μπαινουν εντομα μεσα στο κρανος επειδη ειναι enduro και μου κανουν τη ζωη κολαση :hunter:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH300 (300cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλοκαίρι πριν 5 χρόνια πάω για διακοπες 3ημερο με τη γυναίκα με το scooter.

Σε νορμαλ ταχύτητες μπαίνει απο τον γιακά στην πλάτη και αρχίζει το τσίμπημα. 4-5 τσιμπιές. Πλακώνομαι στα φρένα (σε λογικά πλαίσια) σταματάω δεξιά και αντιμετωπίζω το πρόβλημα.

Έβαλα και τα αντισταμινικά μου για παν ενδεχόμενο που πάντα κουβαλάω ειδικά σε διακοπές.

Το κερασάκι...στην επιστροφή με τσίμπησαν 3 διαφορετικές μέλισσες...

Απο τότε έχω να πάω διακοπές με 2τροχο αλλά είναι ότι ήρθαν και παιδιά στην οικογένεια. :)

Πάντως για να ξέρετε δεν υπάρχει "Δεν είμαι αλλεργικός στις μέλισσες/σφίγγες"  Αλλεργικό σοκ μπορεί να παρουσιάσει ο οποιοσδήποτε ακόμα και μετά απο 20 τσιμπιές χωρίς πρόβλημα. Πάντα να μένετε κοντά σε ιατρό για τουλάχιστον μισή ώρα και αν δεν είναι δυνατόν πάρτε ενέσιμη κορτιζόνη ή αδρεναλίνη μαζί σας αφού ρωτήσετε γιατρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Η αλήθεια είναι ότι η σφίγγα είναι επικύνδινη. 

Με έχουν τσιμπήσει αρκετές φορές στη μηχανή αλλά χαρακτηριστικά θυμάμαι 2 που έγιναν πέρισυ.

Ενώ οδηγούσα την είδα να έρχεται κατά πάνω μου. Χτύπησε στο κράνος και εγκλωβίστηκε ανάμεσα στο κράνος και τον γιακά του μπουφάν. Κατάλαβα ότι θα την φάω την τσιμπιά και επιβραδύνω κάνοντας ατην άκρη και ταυτόχρονα με το αριστερο χέρι προσπαθουσα να τη διώξω. Τελικά με τσίμπησε. Αμέσως κατέβηκα από τη μηχανή και έβγαλα το κράνος γιατί το τσίμπημα στο λαιμό είναι εύκολο να πρηστεί και να χάσεις την ισορροπία σου ή τις αισθήσεις σου. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα από αυτά, ξανακαβάλησα και συνέχισα.

Την δεύτερη φορά παγιδεύτηκε ανάμεσα στο πόδι και το ρεζερβουάρ. Δεν την είδα και με τσίμπησε πάνω από το παντελόνι δυνατά. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνω με το πόδι νταούλι και μελανιασμένο για μία περίπου εβδομάδα.

@Kostakis88 Μην χαλιέσαι όλα στο πρόγραμμα είναι. Ευτυχώς δεν χτύπησες σοβαρά. Περαστικά σου!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Είναι από τα πιο ατυχή πράγματα που μπορούν να σου τύχουν... 

Περνούσα μια φορά μέσα από ένα χωριό σχετικά χαλαρά με σηκωμένη τη ζελατίνα, παγιδεύεται ανάμεσα στο άνοιγμα του κράνους και με τσιμπάει κοντά στο φρύδι. Για καμιά βδομάδα ήμουνα κάπως έτσι 

walt-disney-studios-quasimodo-who-is-thr 

Είναι κι αυτά στο πρόγραμμα δυστυχώς!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF125 (125cc) Shark Ridill White Azur

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Και σε εμενα εχει τυχει να μπει μελισσα η αναμεσα στο κρανος και στα χειλη μου (σχεδον την ειχα φαει) χωρις να με τσιμπισει ευτυχως...το θεμα ειναι πως ημουν βολτα σε χωριο με δρομο-βομβαρδισμενο τοπιο και εκανα ελιγμους με λιγοτερο απο 10χλμ ... αλλα δυστυχως επεσα με την fz1...η πρωτη μου πτωση με μοτο.Εσπασα δεξι φλας και γραντζουνιες στο αντιβαρο και στο τελικο.Ειναι μην σου τυχει.

Τροποποιήθηκε από τον Vault 13 Dweller

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και μετά όταν λένε ότι εν κινήσει = κλειστή ζελατίνα, τους λέμε υπερβολικούς... οκ, κι εγώ το κάνω αλλά είναι λάθος.

Γενικά το καλοκαίρι μηχανάκι ενέχει πολλούς κινδύνους, πρώτα πρώτα η ζέστη που σε παρακινεί να πεις το κλασικό ελαμωρεδεγαμεις εδώ παρακάτω πάω... και μη μου πει κανείς τώρα είναι φθινόπωρο, εδώ μας τσιμπάνε ακόμα οι σφίγγες :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

κράνος jet λόγω οτι φοράω γυαλία 

Αστο αυτο φιλαρακι, δεν ειναι δικαιολογια αυτη. Κι εγω γυαλια φοραω και εχω και σπαστο και full face κρανος. βεβαια Jet δεν πηρα ποτε και ουτε προκειται ποτε να παρω. Και ενας πο τους λογους ειναι αυτο που επαθες!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος exppii έγραψε:

Εγω εχω πατησει γατα και δεν επεσα, αλλα εχω πατησει και κωλογερΑ κα επεσα (απανω στον κωλογερα ευτυχως, τιποτα ζημια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα