Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
jim83

Καλημέρα / Καλησπέρα (Αναλόγως την ώρα)

21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Ειπα να γινω μελος του φορουμ σας αν και δεν εχω μοτοσυκλετα εχοντας τουλαχιστον διπλωμα (Α). Καποια στιγμη το 19' ελπιζω να αποκτησω (αυτη που σκεφτομαι τουλαχιστον). Οι μονες μοτοσυκλετες που εχω οδηγησει προς το παρον ειναι μια Honda cb400 αυτες οι παλιες ομορφες 4 κυλινδρες στρογγυλοφαναναρες και μια Suzuki Gsr600 στη σχολη, ωραια μοτοσυκλετα και αυτη αν και εμφανισιακα δε μου λεει τιποτα, πολυ δυνατη παντως ειδικα σε πιο μεγαλες στροφες απο οτι θυμαμαι, παει κανα 9μηνο που πηρα το διπλωμα οποτε..Οπως και να χει αυτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Καλώς ήρθες το λοιπόν. Τι σου αρέσει, τι σκέφτεσαι να πάρεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μιας και κοιτούσα για naked μεσαίας κατηγορίας η μόνη που μου αρέσει (εμφανισιακά τουλάχιστον) αν και έχει και πολύ αξιόπιστο μοτέρ από αυτά που διαβάζω είναι η SV650 της Suzuki. Αναφέρομαι στην τελευταία γενιά προφανώς αν και οι παλιότερες είναι και αυτές αρκετά όμορφες αλλά νομίζω οτι δεν έχουν ABS το οποίο θεωρώ απαραίτητο αλλά δε βρίσκεις εύκολα πολλές παλιές SV, δε φαίνεται να περπάτησε ποτέ εμπορικά το μοντέλο εδώ Ελλάδα.

Τροποποιήθηκε από τον jim83

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Το SV και το μπλε ηλεκτρίκ Hornet (μέχρι το '11-'12, δε θυμάμαι πότε βγήκε το 650F) είναι σοβαροί έρωτες :wub: .

Καλώς ήρθες φίλε. Γρήγορα σε 2 ρόδες εύχομαι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλή αρχή είναι το SV. Να το πάρεις ASAP σου εύχομαι.

Το ABS με την αυστηρή έννοια του όρου ''απαραίτητο'', δεν είναι, αλλά ΝΑΙ, είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χρήσιμο βοηθητικό σύστημα ασφαλείας, ειδικά σε νέο οδηγό. Στο πρώτο φρένο πανικού που θα κάνεις, και λόγω απειρίας χωρίς ABS θα μπλόκαρες τροχό και θα έπεφτες, ε με ABS δεν θα πέσεις. Και μόνο αυτό, έχει βγάλει τα λεφτά του, κι από κει και μετά κερδίζεις.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ευχαριστώ πολύ, και γω έτσι ακριβώς το βλέπω το θέμα ABS, δε χρειάζεται να είναι χρήσιμο συνέχεια, και μια φορά να χρειαστεί τα έβγαλε τα λεφτά του. Πάντως στη μεσαία naked κατηγορία βλεπω στο car πολυ συγκεκριμένα μοντέλα με το κιλό πχ kawasaki z 750 (πόσοι το αγόρασαν πια το συγκεκριμένο), gsr 600 και κάτι fazer της yamaha κοντα 100+ άλογα ενώ άλλα σπανίζουν. Γενικα δεν πουλάνε πάρα πολυ οι κλασικοειδείς μοτοσυκλέτες αν και μπορεί να είναι ιδέα μου. Μου αρέσουν και οι παλιές muscle bikes της δεκαετίας του 90' πάντως οπως CB1300, XJR1300,GSX 1400 κτλ αλλα εντάξει ποτε δε θα έπαιρνα τόσο μεγάλη σε όγκο και βάρος μοτοσυκλέτα για commuting πέραν της έλλειψης οδηγικών δυνατοτήτων από τη μεριά μου.

Τροποποιήθηκε από τον jim83

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλά, το Ζ750 πούλησε σα ζεστό ψωμί. Γι αυτό υπάρχουν και τόσα μτχ. Έχει μερικά με ABS πάντως.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι από μεταχειρισμένα Ζ750 άλλο τίποτα, απλά δε μου αρέσει αυτό το στυλ προσωπικά, ίσως σε πιο νεαρή ηλικία να με τραβούσε περισσότερο, το ίδιο και το MT-07 (αν και καλο απο οτι εχω διαβασει και ελαφρυ). Το έχει το z750 ένας γνωστός μου πάντως και απο το λίγο που ανέβηκα μου φάνηκε πααρα πολύ βαρύ, ίσως άλλοι πιο έμπειροι οδηγοί να μην έχουν θέμα αλλα προσωπικά τα 200 κιλά τα θεωρώ ταβάνι για νέο οδηγό, ίσως να κάνω και λάθος βέβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος jim83 έγραψε:

Ναι από μεταχειρισμένα Ζ750 άλλο τίποτα, απλά δε μου αρέσει αυτό το στυλ προσωπικά, ίσως σε πιο νεαρή ηλικία να με τραβούσε περισσότερο, το ίδιο και το MT-07 (αν και καλο απο οτι εχω διαβασει και ελαφρυ). Το έχει το z750 ένας γνωστός μου πάντως και απο το λίγο που ανέβηκα μου φάνηκε πααρα πολύ βαρύ, ίσως άλλοι πιο έμπειροι οδηγοί να μην έχουν θέμα αλλα προσωπικά τα 200 κιλά τα θεωρώ ταβάνι για νέο οδηγό, ίσως να κάνω και λάθος βέβαια.

Πολυ σωστα το σκεφτεσαι. Για πρωτη μηχανη ειδικα, το χαμηλο βαρος ειναι μεγαλο προσον.

Με το καλο ο,τι παρεις λοιπον και καλως ηρθες. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι αλλες μοτοσυκλετες υπαρχουν με κλασικο λουκ στη μεσαια κατηγορια? Οποιος εχει προτασεις πολυ ευχαριστως να τις σκεφτω, εστω και μεταχειρισμενες,μεχρι 700-750 cc?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Καλως ηρθες!

Σαν εναλλακτικη υπαρχει και το street triple,θεωρω δυσκολο ομως να βρεις προσφατο μοντελο με abs σε τιμη που να σε κανει να το προτιμησεις απο καινουργιο sv650.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Street Triple, πολύ καλά review και ελαφρύ (+) αλλά το θεωρώ πολύ επικίνδυνο για καινούργιο μοτοσυκλετιστή, ενα Street Twin απο Triumph iσως να ειναι πιο ασφαλής σαν επιλογή αλλά ευχαριστώ, για φτασμένο οδηγό το συγκεκριμένο θα ήταν κουτί. Μου αρέσουν και οι παλιές ducati monster (μοιάζουν και με sv650) αλλά απο τα λίγα που διάβασα για τα έξοδα συντήρησης είπα άσε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Πολυ επικινδυνο ειναι και ενα παπι 50cc αν μεσα στο κεφαλι σου εχεις αρακα αντι για μυαλο.

Κρινοντας απο το νικ σου αλλα και απο τον τροπο που γραφεις θεωρω οτι εισαι 30+ αρα σκαφτεσαι και πραττεις με γνωμονα την λογικη.

Street triple ηταν η πρωτη μου "μεγαλη" μετα απο παπια και σκουτερ,θελει προσοχη και σεβασμο οπως ολα τα μηχανακια...με το καλο να επιλεξεις αυτο που σε εκφραζει καλυτερα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλωσόρισες Δημήτρη!

Το sv είναι μια καλή πρόταση για πρώτη μηχανή, αν έχεις απορρίψει μικρότερες μοτοσυκλέτες όπως το το CB500F ή τo 390 Duke.

Θα το βρεις κοντά στα 6300 ως καινούριο και από 5 ως μεταχειρισμένο.Υπάρχει και το SV650X λίγο πιο ακριβό.

Με abs ό,τι κι αν επιλέξεις!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Πολυ επικινδυνο ειναι και ενα παπι 50cc αν μεσα στο κεφαλι σου εχεις αρακα αντι για μυαλο.

Κρινοντας απο το νικ σου αλλα και απο τον τροπο που γραφεις θεωρω οτι εισαι 30+ αρα σκαφτεσαι και πραττεις με γνωμονα την λογικη.

Street triple ηταν η πρωτη μου "μεγαλη" μετα απο παπια και σκουτερ,θελει προσοχη και σεβασμο οπως ολα τα μηχανακια...με το καλο να επιλεξεις αυτο που σε εκφραζει καλυτερα.

Όντως είμαι στα 35 μου, και ναι αυτονόητο οποιοδήποτε δίκυκλο είναι εν δυνάμει θανατηφόρο στα λαθος χέρια απλα δε ξερω τι εξάρσεις έχει το συγκεκριμένο οδηγικά και πόσο γραμμικό είναι.

πριν 23 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Καλωσόρισες Δημήτρη!

Το sv είναι μια καλή πρόταση για πρώτη μηχανή, αν έχεις απορρίψει μικρότερες μοτοσυκλέτες όπως το το CB500F ή τo 390 Duke.

Θα το βρεις κοντά στα 6300 ως καινούριο και από 5 ως μεταχειρισμένο.Υπάρχει και το SV650X λίγο πιο ακριβό.

Με abs ό,τι κι αν επιλέξεις!

Το duke 390 δε μου αρεσει καθόλου να σου πω την αλήθεια (δε μου αρέσουν οι motard βασικά) και όσον αφορά την οικογένεια των CB με αλλο design θα με έψηναν πολύ περισσότερο, μάλλον με βλέπω για κανα SV 18' καθως αποτελει καλή συνάρτηση βάρους-εμφάνισης-γραμμικότητας-αξιοπιστίας σε λογικότατη τιμή, όσον αφορά το Χ έκατσα στην έκθεση Θεσσαλονίκης και δεν μπορώ να πω οτι μου αρέσει η στάση του σώματος με τα κλιπ ονς, σιγουρα προτιμησα την απλη εκδοση. Υπαρχει κανενας που να εχει οδηγησει το Benelli Loencino 500? Στα χαρτιά φαίνεται τίμια μοτοσυκλέτα αλλά απο αξιοπιστία ειναι λίγο ζαριά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος jim83 έγραψε:

Όντως είμαι στα 35 μου, και ναι αυτονόητο οποιοδήποτε δίκυκλο είναι εν δυνάμει θανατηφόρο στα λαθος χέρια απλα δε ξερω τι εξάρσεις έχει το συγκεκριμένο οδηγικά και πόσο γραμμικό είναι.

Απίστευτα γραμμικό είναι. Γενικά απίστευτο είναι σε όλους τους τομείς αλλά ξέχνα το αν το θες για καθημερινό. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον εγώ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος jim83 έγραψε:

Υπαρχει κανενας που να εχει οδηγησει το Benelli Loencino 500? Στα χαρτιά φαίνεται τίμια μοτοσυκλέτα αλλά απο αξιοπιστία ειναι λίγο ζαριά.

Το Benellάκι και σ'εμένα άρεσε πολύ όταν το καβάλησα αλλά δεν το έχω οδηγήσει.

Τρέχει και μία προσφορά για το Leoncino trail στα 5.900€.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι είναι σε πολύ λογική τιμή και όμορφη μηχανή, μου άρεσε το πλατύ τιμόνι που είχε, άμα δεν έχεις λεφτά να πάρεις scrambler ίσως να αξίζει μια ματιά αλλά ο κινέζικος κινητήρας είναι λίγο ρουλέττα, σε βάθος χρόνου θα δείξει και την αξιοπιστια του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Ε ναι...για την αξιοπιστία και την ποιότητα σε βάθος χρόνου, κάνεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί, προς το παρόν.

Ίσως μόνο κάποιοι κάτοχοι να σχολιάσουν πώς κυλάει η συμβίωση μέχρι τώρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

δες και για xj6n

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

XSR 700 της Υamaha έχει οδηγήσει κάποιος μήπως? Η ακόμα καλύτερα υπάρχει κάποιος που να είναι κάτοχος? Εχει το ίδιο DNA με την ΜΤ-07 αλλά δεν ξέρω πως είναι όσον αφορά στάση σώματος και οδηγική συμπεριφορά, το βάρος είναι χαμηλό από ότι είδα πάντως εφάμιλλο της ΜΤ. Βρίσκεται και μεταχειρισμένη με κατω απο 6,5- 7 χιλλιαρικα με λιγη τυχη.Τώρα σαν εμφάνιση δεν είμαι κ πολύ φαν, Φράνκενσταιν μηχανή θα τη χαρακτήριζα αλλά άμα είναι στα υπόλοιπα αξιολογο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this