Kwstasmybike

Εξέταση επιλογών ενός νέου οδηγού!

30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Benelli TRK (251cc) Αλλος T310

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 λεπτά, το μέλος tsimentoulis έγραψε:

Για την αξιοπιστία ΟΚ άσε την εμπειρία μας. Το ένα είναι Honda και το άλλο Piaggio!

Μου ζητάς να μην κρίνω με αυτά που βλέπω αλλά με αστικούς μύθους; Αν είναι έτσι, οι Ιταλοί φημίζονται για τον οδηγικό τους χαρακτήρα άρα δεν γίνεται το beverly να έχει χειρότερο πάτημα από το sh. Πάντως το ότι κάνεις τον σταυρό σου στα 110 χλμ με το beverly 350 ST , πρώτη φορά το ακούω ειλικρινά όπως επίσης πρώτη φορά ακούω για θέμα με τα φρένα. Να μου έλεγες για το 350 το απλό να πω ναι, είχαν ακουστεί διάφορα αλλά για το ST το μόνο παράπονο είναι πως έχει τόσο δυνατό φρένο που δυσκολεύεται ο κόσμος να σταθεροποιηθεί πάνω κατά το φρενάρισμα:laugh:.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda SH300 (300cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Για τα φρένα

http://forum.scooterclubhellas.gr/showthread.php?15171-Beverly-ST-350-amp-με-ABS-ASR-Τρόμπες-φρένων

http://forum.scooterclubhellas.gr/showthread.php?15478-Καταμέτρηση-κατόχων-με-πρόβλημα-στα-φρένα-ABS-ASR

Για τα κρατήματα μιλάω για συγκεκριμένη στροφή που το ένα την παίρνει με 110 και το άλλο με 130.

Τα έχεις οδηγήσει και τρέξει και τα δύο? Γιατί μιλάω για προσωπική εμπειρία και όχι κάτι που διάβασα.

Τροποποιήθηκε από τον tsimentoulis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli TRK (251cc) Αλλος T310

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν κατάλαβα Χριστό από την αναφορά σου στα φρένα και γιατί αυτά δεν είναι καλά. Να θυμίσω πως η brembo πριν λίγους μήνες έκανε ανάκληση σε όλες τις τρόμπες φρένου μοντέλου PS16 το οποίο φορούσαν μηχανές όπως Superduke και Tuono. Θες να πεις πως αυτές οι μηχανές είχαν κακό φρένο μέχρι να γίνει η ανάκληση; Το beverly έχει πουλήσει τα μάτια του παγκοσμίως, λογικό είναι να υπάρχουν και φωνές για κάποια προβλήματα. Για το sh δηλαδή, αν googlάρω τώρα τα προβλήματα που βγάζει δεν θα βρω τίποτα; Αν πήγαινε έτσι το πράγμα, δεν θα κυκλοφορούσε ΚΤΜ , bmw και ducati στον δρόμο :wub:

Τώρα για το θέμα κρατήματος σε συγκεκριμένη στροφή, μιλάς για δύο διαφορετικούς οδηγούς, με διαφορετικά λάστιχα, διαφορετικές πιέσεις, διαφορετική συντήρηση, διαφορετική αντίληψη και διαφορετική εμπειρία με τα συγκεκριμένα σκούτερ. Μόνο και μόνο η ανομοιομορφία σε μέγεθος των τροχών στο beverly, αρκεί για να μπερδέψει κάποιον που έχει μάθει σε 16άρηδες μπρος - πίσω. Κι εμένα άμα μου δώσεις το Τουόνο τώρα και με βάλεις να στρίψω σε μια στροφή που έχω μάθει με το Μουλτιστράντα, θα είμαι 101% πιο αργός. Από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένας κάτοχος beverly 350 που την στροφή στην οποία αναφέρεσαι την παίρνει ταχύτερα και απροβλημάτιστα απ ότι εσύ με το sh300, αυτομάτως παύει και το επιχείρημα πως το ένα στρίβει καλύτερα από το άλλο. Δεν υπάρχει λοιπόν το "στρίβει καλύτερα" όταν αυτό προέρχεται από το στόμα ερασιτεχνών όπως εμείς. Πάντα , μα πάντα, θα υπάρχει κάποιος που είναι γρηγορότερος μας και θα καβαλάει ό,τι πιο άκυρο μπορείς να φανταστείς. 

Εννοείται πως το έχω οδηγήσει το beverly 350. Σου λέω θα το αγόραζα αύριο αν ήξερα πως δεν θα βγει νέα έκδοση. Το έχει κολλητός φίλος και ταξιδεύουμε συνέχεια μαζί. Τον ξέρουν και άλλα παιδιά από εδώ μέσα, ξέρουν πως πάει κι αν το στρίβει το σκούτερ. Δεν σου λέω πως είναι καλύτερο από το SH300. Βασικά εγώ πρώτος έγραψα πως το Χόντα παίζει να είναι καλύτερο στα σημεία. Αν κάποιος ψάχνει πλαστικά που να αντέξουν στο βάθος του χρόνου, το SH είναι τοπ επιλογή. Αν κάποιος δεν την παλεύει να καβαλάει και να βλέπει όργανα και μούρη βγαλμένα από τα βάθη της ChinaTown, το beverly350st είναι επίσης μια αποδεδειγμένα εξαιρετική λύση. 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Το προβλημα με τα φρενα στα Bev 350 abs ξεκινησε το 13 και απο το 2016 και μετα δεν εμφανιστηκε ξανα.

Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι γιατι να παρεις σκουτερ αν συνηθιζεις να στριβεις με 110-130 χαω. Δεν φτιαχτηκαν γι' αυτο.

http://images.postadsuk.com/2014/11/06/PostAdsUK.com-honda-125-sh-2005-frame-logbook-number-plate.jpg

https://i.ebayimg.com/thumbs/images/g/-bAAAOSwglVaAxo8/s-l225.jpg

Αν κρινω παντως απο τις φωτογραφιες το πλαισιο του Beverly δειχνει πιο "δεμενο"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH300 (300cc)

Δημοσιεύτηκε

2 οδηγοί βγάζουν το ίδιο συμπέρασμα για τα κρατήματα οδηγώντας και το ένα και το άλλο

τα φρένα ναί είναι χάλια όταν μέχρι πριν την ανάκληση είναι ΑΧΡΗΣΤΑ

μετά την ανάκληση έχουν λιγότερη πληροφόρηση του bev (και δεν έχουν συνδιαζόμενο (ούτε το νεο SH βέβαια))

το πλαίσιο έχει αναβαθμιστεί υποτίθεται 3 φορές στο SH οπότε δε ξέρω ποιό είναι αυτό παραπάνω

και όχι δεν αγοράζεις σκούτερ για να πάς 130 σε στροφή αλλά πιάνω ένα ακραίο παράδειγμα απο προσωπική εμπειρία πάνω στο οποίο συγκρίνω δύο ΣΤΟΚ σκούτερ με καινούργια λάστιχα και τα δύο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα