Kwstasmybike

Εξέταση επιλογών ενός νέου οδηγού!

30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Piaggio Nrg

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του mybike.gr ! :yes:

Είμαι ο Κώστας, ένας νέος οδηγός μηχανής και ψάχνω την κατάλληλη και " ασφαλέστερη ". Ωστόσο, δεν μπορώ να αποφασίσω, και εδώ είναι που θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

Λοιπόν, αρχικά να αναφέρω ότι δεν έχω εμπειρία μηχανής, μόνο κάποιες ασφαλής βόλτες-μαθήματα (5-6 πρέπει να'ταν) σε ασφαλής μέρη με κάποιο φίλο. Συνεπώς, γνωρίζω να οδηγάω μηχανή με συμπλέκτη, αλλά όχι ότι έχω εμπειρία και ξέρω τη συμπεριφορά μιας μηχανής. Το μόνο που οδηγάω εδώ και χρόνια είναι ένα 50αράκι scooter.

Ήρθε η στιγμή λοιπόν, που έχω 3-4 φράγκα και λέω  να πάρω κάτι καλύτερο. Η κατάσταση λοιπόν έχει ως εξής:

1) Χρήση μηχανής: Η χρήση που θα κάνω, είναι περισσότερο μέσα στην πόλη, αλλά και κανένα ταξιδάκι στις κοντινές πόλεις, αρχικά τουλάχιστον. (100km-250km).

2) Ποια μοντέλα σκέφτομαι: Εδώ είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα, διότι έχω πολλά στο μυαλό μου, αλλά και διαφορετικές κατηγορίες. Αρχικά σκέφτηκα να πάρω ένα scooter 300cc (Kymco Xciting 300R ή Yamaha XMAX 250), διότι θεωρώ ότι είναι πιο "ασφαλές" από την άποψη ότι δεν έχει ιδιαίτερα γκάζια κλπ. Όχι ότι είμαι κάφρος και θα πάρω την μηχανή για τα γκάζια, αλλά ποτέ δε ξες, ως γνωστόν το γκάζι είναι γλυκό. Έπειτα, σκέφτηκα ότι σ'ένα scooter δεν θα μάθω να οδηγώ, δηλαδή να γίνω ένας έμπειρος οδηγός μηχανής με συμπλέκτη. Το μόνο που θα μου προσφάρει, είναι απλά μία πιο ολοκληρομένη εικόνα δίκυκλου στο δρόμο, απ'ότι αυτή που μου προσέφερε το 50ρι scooter. Κι έτσι είπα να δω για κάπιο παλιό Honda CB400SF, τα οποία λένε ότι είναι σκυλιά καθώς και ότι είναι καλό "σχολείο". Εν τέλει, στο μυαλό μου έρχονται και κάποιες μηχανές οι οποίες μου αρέσουν πιο πολύ απ'όλα από αυτά που ανέφερα, οι οποίες είναι on/off και street και έχω διαβάσει ότι είναι καλές για να μάθεις. Suzuki V-Strom 650, Yamaha TDM 900, Honda Hornet 600, Yamaha Fazer 600. 

3) Διατιθέμενο budget: 3.000-4.000 ευρώ.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε οι έμπειροι την γνώμη σας, σχετικά με αυτές τις επιλογές που ανέφερα, γιατί όχι και κάποιες άλλες οι οποίες πιστεύετε ότι είναι πιο σωστές!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :thumbsup1:

Τροποποιήθηκε από τον Kwstasmybike
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Απο μηχανολογικά-μαστορέματα πώς πας; Σε κάθε περιπτωση καλό θα ήταν να δείς και αυτή την πλευρά, ειδικά αν έχεις μια αυλη/γκαραζ.

Εχε υπόψη σου οτι στα πολυκύλινδρα μηχανάκια η και η δυσκολία και το κόστος σέρβις ανεβαίνει.

Επισης TDM.κατ'εμε με τίποτα, πολλλυ ψηλό και βαρυ. (Μαούνα )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Beverly 350 απο εμένα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Rockstar 400 ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

cbf 250 για αρχη μετα βλεπεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Εφόσον έχεις καλό budget, έχεις και μεγάλο εύρος επιλογών. Προσωπικά θα αγόραζα ένα ήρεμο σύγχρονο μικρό μηχανάκι αν ήμουν εσύ. Τώρα αν αυτό θα είναι duke 390 ή mt03 ή ninja 250 θα πρέπει να το αποφασίσεις εσύ ανάλογα με τα γούστα σου και την χρήση που θέλεις να κάνεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλωσόρισες στο forum, Κωνσταντίνε!

Όταν μπορέσεις γράψε κιλά, ύψος και αν το πρόγραμμα περιλαμβάνει δικάβαλες διαδρομές.

Μία πρακτική λύση είναι τα scooters που θα σε βολέψουν στην καθημερινότητα και στις βόλτες εκτός Σερρών που σκέφτεσαι να κάνεις.Έχουν κάποιους αποθηκευτικούς χώρους, είναι βολικά και μπορείς το χειμώνα να παραμένεις πιο ζεστός ή και στεγνός μ'αυτές τις κουβέρτες που φοράνε.Ένα εμπορικό μοντέλο κοντά στα 300-350cc θα σου ταιριάξει.

Αν όμως θέλεις να πάρεις μοτοσυκλέτα για να αρχίζεις να αποκτάς εμπειρία,όπως σωστά λες παραπάνω, θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα street και στα πιο on/off μοντέλα...σου αρέσει περισσότερο κάτι σαν το v-strom ή κάτι πιο street όπως το hornet ή το fazer (γράφω τα συγκεκριμένα μοντέλα επειδή τα αναφέρεις στο αρχικό σου post).Τα δύο τελευταία είναι 4κύλινδρα με 100 ίππους και θεωρώ πως δεν έχεις λόγο να τα επιλέξεις...υπάρχουν αρκετές άλλες επιλογές γι'αυτό που ζητάς και στη φάση που είσαι.

Μπορείς άνετα να κάνεις τη δουλειά σου και να μάθεις πράγματα πάνω σε ένα 390 Duke ή αν θέλεις κάτι μεγαλύτερο σε ένα Kawasaki er6 ή ένα Kawasaki Versys 650. 

Υπάρχει και το Bajaj Dominar 400 στα χρήματα που ψάχνεις...καινούριο.

Δες και το Honda CB500X το οποίο τα συνδυάζει σχεδόν όλα αλλά είναι λίγο πάνω από το budget σου.

Καλό είναι να επιλέξεις ένα μοντέλο που θα διαθέτει abs.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για μοτο ρωταει ο αθρωπας, στα σκουτερ τον στελνετε. Τα υστερα του κόσμου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 41 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Να αγοράζεις 6-7κ μηχανή και να βάζεις ψευτοyoshi του 50αρικου.Αξία ανεκτίμητη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος Kwstasmybike έγραψε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του mybike.gr ! :yes:

Είμαι ο Κώστας, ένας νέος οδηγός μηχανής και ψάχνω την κατάλληλη και " ασφαλέστερη ". Ωστόσο, δεν μπορώ να αποφασίσω, και εδώ είναι που θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

Λοιπόν, αρχικά να αναφέρω ότι δεν έχω εμπειρία μηχανής, μόνο κάποιες ασφαλής βόλτες-μαθήματα (5-6 πρέπει να'ταν) σε ασφαλής μέρη με κάποιο φίλο. Συνεπώς, γνωρίζω να οδηγάω μηχανή με συμπλέκτη, αλλά όχι ότι έχω εμπειρία και ξέρω τη συμπεριφορά μιας μηχανής. Το μόνο που οδηγάω εδώ και χρόνια είναι ένα 50αράκι scooter.

Ήρθε η στιγμή λοιπόν, που έχω 3-4 φράγκα και λέω  να πάρω κάτι καλύτερο. Η κατάσταση λοιπόν έχει ως εξής:

1) Χρήση μηχανής: Η χρήση που θα κάνω, είναι περισσότερο μέσα στην πόλη, αλλά και κανένα ταξιδάκι στις κοντινές πόλεις, αρχικά τουλάχιστον. (100km-250km).

2) Ποια μοντέλα σκέφτομαι: Εδώ είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα, διότι έχω πολλά στο μυαλό μου, αλλά και διαφορετικές κατηγορίες. Αρχικά σκέφτηκα να πάρω ένα scooter 300cc (Kymco Xciting 300R ή Yamaha XMAX 250), διότι θεωρώ ότι είναι πιο "ασφαλές" από την άποψη ότι δεν έχει ιδιαίτερα γκάζια κλπ. Όχι ότι είμαι κάφρος και θα πάρω την μηχανή για τα γκάζια, αλλά ποτέ δε ξες, ως γνωστόν το γκάζι είναι γλυκό. Έπειτα, σκέφτηκα ότι σ'ένα scooter δεν θα μάθω να οδηγώ, δηλαδή να γίνω ένας έμπειρος οδηγός μηχανής με συμπλέκτη. Το μόνο που θα μου προσφάρει, είναι απλά μία πιο ολοκληρομένη εικόνα δίκυκλου στο δρόμο, απ'ότι αυτή που μου προσέφερε το 50ρι scooter. Κι έτσι είπα να δω για κάπιο παλιό Honda CB400SF, τα οποία λένε ότι είναι σκυλιά καθώς και ότι είναι καλό "σχολείο". Εν τέλει, στο μυαλό μου έρχονται και κάποιες μηχανές οι οποίες μου αρέσουν πιο πολύ απ'όλα από αυτά που ανέφερα, οι οποίες είναι on/off και street και έχω διαβάσει ότι είναι καλές για να μάθεις. Suzuki V-Strom 650, Yamaha TDM 900, Honda Hornet 600, Yamaha Fazer 600. 

3) Διατιθέμενο budget: 3.000-4.000 ευρώ.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε οι έμπειροι την γνώμη σας, σχετικά με αυτές τις επιλογές που ανέφερα, γιατί όχι και κάποιες άλλες οι οποίες πιστεύετε ότι είναι πιο σωστές!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :thumbsup1:

σερραιος εισαι φιλε? οτι θες κ γω σερραιος ειναι να βοηθησω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Για μοτο ρωταει ο αθρωπας, στα σκουτερ τον στελνετε. Τα υστερα του κόσμου.

Σιγα ρε φιλε, εδω εσυ προτεινες κινεζο"μηχανη" πιο αργη απο ολα τα σκουτερ, που αναθεμα κι αν την εχεις δει ποτε live ή αν ξερεις τι παιζει απο διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων και υποστηριξης η οποια ειναι σαφεστατα πιο ακαταλληλη απο ενα σκουτερ για την χρηση που θελει να κανει ο φιλος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Aκουγεσαι αρκετα φοβισμενος οποτε τα  Suzuki V-Strom 650, Yamaha TDM 900, Honda Hornet 600, Yamaha Fazer 600.  ξεχνα τα προς το παρων.

Εγω θα σου προτεινα κατι με λιγα κυβικα,οπως το  cbf 250 που σου προτεινει ο Ανδρεας παραπανω.Με 1500 ευρω θα βρεις κατι καλο,αξιοπιστο και ευκολοοδηγητο.Δεν ειναι ιδιαιτερα νευρικο και θα μαθεις να οδηγας και να συντηρεις σωστα την μηχανη σου.Σε ενα χρονο που θα εχεις καποια εμπειρια και θα εισαι πιο κατασταλαγμενος,την δινεις χωρις να χασεις  πολλα και πας παρακατω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 λεπτά, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Aκουγεσαι αρκετα φοβισμενος οποτε τα  Suzuki V-Strom 650, Yamaha TDM 900, Honda Hornet 600, Yamaha Fazer 600.  ξεχνα τα προς το παρων.

+1 δες κατι κατω απο χοντρικα 50 αλογα θα ελεγα αυτα που λες ειδικα tdm hornet και fazer νομιζω ειναι σχετικα πολυ για πρωτη μηχανη χωρις καμια εμπειρια ουτε καν με καποιο 125αρι μοτο

κοιτα κατι σε 250-500 κυβικα με λιγοτερα απο 2500 ευρω ωστε μετα απο κανα 2 χρονια να εχεις καποια λεφτα ηδη στην ακρη και να κανεις μια σωστοτερη επιλογη βασει των εμπειριων που θα εχεις μαζεψει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Νταγιάνγκ (120cc) ZONTES über (allescc)

Για μένα τα ΤDM και V-strom είναι ψηλά + βαριά για αρχάριο και τα  fazer + Hornet είναι υπερβολικά δυνατά , αν πάρεις cb400 θα μπλέξεις .

Πιστεύω πως για αρχή καλό θα ήταν κάτι στα 250-300 cc κατα προτήμηση με abs πχ (τυχαίες αγγελίες) https://www.car.gr/16975389-kawasaki-z-300

https://www.car.gr/13400309-honda-cbr-300-r-abs-a2

https://www.car.gr/16560137-honda-cbr-300-r-abs

https://www.car.gr/16526802-bmw-g-310-r

https://www.car.gr/12425747-honda-cbr250r-abs

https://www.car.gr/16260042-honda-crf-250r-250m-250l

Τροποποιήθηκε από τον stavros-2stroker
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 19 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Σιγα ρε φιλε, εδω εσυ προτεινες κινεζο"μηχανη" πιο αργη απο ολα τα σκουτερ, που αναθεμα κι αν την εχεις δει ποτε live ή αν ξερεις τι παιζει απο διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων και υποστηριξης η οποια ειναι σαφεστατα πιο ακαταλληλη απο ενα σκουτερ για την χρηση που θελει να κανει ο φιλος.

Ε δε θα το πιστέψεις, αλλά το έχω δει live.

Κατα τ αλλα, εχω την αντιληψη οτι δεν πρέπει να στελνουμε τους νέους default στα σκουτερ, τι χαρα να βρουν με αυτα; Το σκουτερ ειναι καλο για δευτερτριτο μεσα στην πολη . (ξέρω, εχω)

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 59 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Ε δε θα το πιστέψεις, αλλά το έχω δει live.

Κατα τ αλλα, εχω την αντιληψη οτι δεν πρέπει να στελνουμε τους νέους default στα σκουτερ, τι χαρα να βρουν με αυτα; Το σκουτερ ειναι καλο για δευτερτριτο μεσα στην πολη . (ξέρω, εχω)

Εγώ πάλι πιστεύω πως δεν πρέπει να στέλνουμε τους νέους default στις μηχανές, ειδικά όσων η χρήση προορίζεται εντός της πόλης. Όταν προτείνω κάποιο δίτροχο σε κάποιον, "σκοπός" μου είναι αυτός να παραμείνει στους δύο τροχούς για όσο περισσότερο διάστημα γίνεται. Όταν λοιπόν κάνω εικόνα τον εαυτό μου ( που δεν ζω χωρίς μηχανή ) με ένα rockstar 400 εντός της Αθήνας, με πιάνει κατάθλιψη. Με πιάνει κατάθλιψη που θα τρώω όλο το ψοφόκρυο και την βροχή τον χειμώνα χωρίς καμία προστασία, που θα πρέπει να φοράω συγκεκριμένα παπούτσια για να μην κάνω κώλο κάθε ζευγάρι που έχω μέσα σε τρεις βόλτες, που θα θέλω να πάω για ένα ποτό το βράδυ και θα πρέπει να πιάνω τρεις καρέκλες στο μπαράκι για τον εξοπλισμό μου και πόσα όλα ακόμα μόνο και μόνο για να πάρω ένα ντεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια. Λες και όσοι οδηγούμε μηχανή, ξέρουμε και πως πρέπει να την οδηγούμε σωστά ή για να στο θέσω και πιο συγκεκριμένα, λες και με το rockstar θα μπει στην διαδικασία κανείς να μάθει να οδηγεί "σωστά" και γρήγορα. Τώρα για το αν το σκούτερ είναι καλό για δευτερότριτο είναι εντελώς υποκειμενικό. Εγώ αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε σκούτερ και rockstar ως μοναδικό μέσο μεταφοράς, θα επέλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη το πρώτο.

Η δική μου η άποψη είναι πως ένα beverly 350 ( το έχω ζήσει, το ξέρω κι έχω ξεκάθαρη εικόνα για τις δυνατότητές του ) ταξιδεύει καλύτερα από ένα rockstar, βολεύει καλύτερα από ένα Rockstar , παίρνει συνεπιβάτη καλύτερα από ένα rockstar , στρίβει σίγουρα όσο ένα Rockstar και έχει πουλήσει τόσο ώστε να βρίσκεις ανταλλακτικά και μάστορες σε κάθε γωνία. 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio Nrg

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους όλους για την ανταπόκριση! :thumbsup1:

Τα 300άρια τα supersport δεν με συγκινούν οπότε καλύτερα όχι. Τα BMW αγορίνα μου είναι ακριβούτσικα και δεν "βγαίνω" :cry:

πριν 20 ώρες, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

Για μένα τα ΤDM και V-strom είναι ψηλά + βαριά για αρχάριο και τα  fazer + Hornet είναι υπερβολικά δυνατά , αν πάρεις cb400 θα μπλέξεις .

Πιστεύω πως για αρχή καλό θα ήταν κάτι στα 250-300 cc κατα προτήμηση με abs πχ (τυχαίες αγγελίες) https://www.car.gr/16975389-kawasaki-z-300

https://www.car.gr/13400309-honda-cbr-300-r-abs-a2

https://www.car.gr/16560137-honda-cbr-300-r-abs

https://www.car.gr/16526802-bmw-g-310-r

https://www.car.gr/12425747-honda-cbr250r-abs

https://www.car.gr/16260042-honda-crf-250r-250m-250l

Την 10/28/2018 at 0:46 ΜΜ, το μέλος efkola έγραψε:

Καλωσόρισες στο forum, Κωνσταντίνε!

Όταν μπορέσεις γράψε κιλά, ύψος και αν το πρόγραμμα περιλαμβάνει δικάβαλες διαδρομές.

Μία πρακτική λύση είναι τα scooters που θα σε βολέψουν στην καθημερινότητα και στις βόλτες εκτός Σερρών που σκέφτεσαι να κάνεις.Έχουν κάποιους αποθηκευτικούς χώρους, είναι βολικά και μπορείς το χειμώνα να παραμένεις πιο ζεστός ή και στεγνός μ'αυτές τις κουβέρτες που φοράνε.Ένα εμπορικό μοντέλο κοντά στα 300-350cc θα σου ταιριάξει.

Αν όμως θέλεις να πάρεις μοτοσυκλέτα για να αρχίζεις να αποκτάς εμπειρία,όπως σωστά λες παραπάνω, θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα street και στα πιο on/off μοντέλα...σου αρέσει περισσότερο κάτι σαν το v-strom ή κάτι πιο street όπως το hornet ή το fazer (γράφω τα συγκεκριμένα μοντέλα επειδή τα αναφέρεις στο αρχικό σου post).Τα δύο τελευταία είναι 4κύλινδρα με 100 ίππους και θεωρώ πως δεν έχεις λόγο να τα επιλέξεις...υπάρχουν αρκετές άλλες επιλογές γι'αυτό που ζητάς και στη φάση που είσαι.

Μπορείς άνετα να κάνεις τη δουλειά σου και να μάθεις πράγματα πάνω σε ένα 390 Duke ή αν θέλεις κάτι μεγαλύτερο σε ένα Kawasaki er6 ή ένα Kawasaki Versys 650. 

Υπάρχει και το Bajaj Dominar 400 στα χρήματα που ψάχνεις...καινούριο.

Δες και το Honda CB500X το οποίο τα συνδυάζει σχεδόν όλα αλλά είναι λίγο πάνω από το budget σου.

Καλό είναι να επιλέξεις ένα μοντέλο που θα διαθέτει abs.

Πολύ καλή επιλογή όντως, αλλά και πάλι θεωρώ πως δεν "βγαίνω". Έχω λίγα παραπάνω χρήματα τα οποία είναι δεσμευμένα για εξοπλισμό!

Οπότε οι επιλογές περιορίζονται ως εξής:Honda CBF250, Beverly 350 (έχει και μοντέλα 300i, tourer και άλλα που δεν καταλαβαίνω τις διαφορές, αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει ποια τα προτερήματα ή ποιο απ'όλα είναι καλύτερο, θα βοηθούσε πολύ.), Kymco Xciting 300R, καθώς σκέφτομαι και για.. Suzuki V-Strom 650, αλλά για να καταλάβετε πως το λέω, το V-Strom μου αρέσει πιο πολύ απ'όλα αλλά νομίζω ότι είναι το πιο ασύμφορο, γιατί κακά τα ψέματα 60-80% τα χιλιόμετρα θα είναι μέσα στην πόλη. Αλλά μ'αρέσει πιο πολύ .. :_unsure:

Ερωτήσεις:

1) Γνώμες για τα δύο scooters;

2) Είναι μεγάλη η διαφορά στην κατανάλωση ανάμεσα στο V-Strom και στα υπόλοιπα;

3) Υπάρχει μεγάλη διαφορά στις τιμές των ανταλλακτικών; (εκτός του CBF250 γιατί λογικά θα είναι οικονομικά)

Ευχαριστω και πάλι παιδιά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν κοιτάξεις προς beverly μεριά, ξέχνα το 300άρι. Είναι απείρως πιο αργό από το 350 και προσωπικά θεωρώ πως δεν έχει κάποιο νόημα καθώς η κατηγορία έχει πολλά καλύτερα σκούτερ από αυτό. Το 350 sport touring από την άλλη το βρίσκω φουλ ολοκληρωμένο ως πακέτο και δεν σου κρύβω πως θα το είχα τσιμπήσει ήδη αλλά περιμένω μπας και βγει καμία νέα έκδοση στην EICMA. Έχει μοτερούκλα, άπειρους χώρους, όργανα προσεγμένα και στυλάτα , ζελατινάκι που κάνει φοβερή δουλειά και γενικότερα δεν μπορώ να βρω κάποιο ψεγάδι. Όσο για το αν μπορεί να οδηγηθεί γρήγορα , πίστεψέ με πως αν το κατέχεις θα αναγκάζεσαι να κόβεις ρυθμό για να μην ξηλώσεις το κεντρικό σταντ. Η κατανάλωσή του είναι βαριά στο 4,2-4,4 και εννοείται πως πέφτει και κάτω από τα 4 λίτρα στα 100 χλμ αν πηγαίνεις ήρεμα. Αν θελήσεις να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες , μπορώ να σε φέρω σε επικοινωνία με άνθρωπο που το έχει τόσο για καθημερινό του μέσο όσο και για ταξίδια στην Ευρώπη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH300 (300cc)

Δημοσιεύτηκε

Κάνε ένα τεστ drive μία naked μαξ 700 κυβικά και τα σκούτερ BEV350 (μόνο αυτό) και SH300.

Προσωπικά θα έπαιρνα σαν πρώτο ένα SH300 που βγάζει 2-3 στανταρ προβλήματα μικρού κόστους επισκευής και δε θα σε αφήσει ποτέ στο δρόμο.

Φρένα άριστα κοντά σε μηχανής, κρατήματα επίσης το ίδιο και για μέσα στην πόλη είναι το Νο1 κατα τη γνώμη μου.

Το BEV350 είναι ομορφότερο (γούστα), χειρότερα κρατήματα, χειρότερο φώς, πιο άνετο, διαφορετικούς χώρους (+κάτω απο σέλα -επίπεδο πάτωμα (βάζεις 2 εξάδες 2λιτρες!)), λιγότερο αξιόπιστο, λίγο πιο δυνατό. Απλά τα χρόνια αφήνουν πιο γρήγορα τα σημάδια πάνω του (σκουριές, ξεβαμμένα πλαστικά) οπότε ζύγισε τί θες.

Προσωπικά το SH δε το θεωρώ σκούτερ όσον αφορά την οδηγική συμπεριφορά σε <100χλμ/ώρα.

Πιο πολύ μοιάζει σε ένα παπάκι παρά στο citycom για παράδειγμα.

Ανέβα να οδηγήσεις και μετά τα ξαναλέμε. Αν είναι να διαλέξεις στα τυφλά πάλι το SH είναι η ασφαλέστερη επιλογή.

(Έχω SH300 και έχει το BEV350 ο αδερφός μου. Απο μηχανή έχω εμπειρία τα 200χλμ μίας mt-07 tracer πριν λίγες μέρες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το SH είναι εξαιρετικό σκούτερ. Πιθανότατα να είναι και καλύτερο στα σημεία από το beverly. Παρ όλα αυτά , κι έχοντας ήδη το sh150 εδώ και 4 περίπου χρόνια, δεν θα πήγαινα με τίποτα ξανά σε Sh και γενικότερα σε σκούτερ που Α) δεν έχει χώρους και Β) έχει την τάπα βενζίνης κάτω από την σέλα. Μπορώ να ζήσω και χωρίς 16άρηδες τροχούς αλλά χωρίς χώρο από κάτω με τίποτα. Αν κάποιος θέλει ντε και καλά ίσιο πάτωμα, το sh είναι τέλεια επιλογή. Αν όχι, θεωρώ το beverly πιο ολοκληρωμένο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH300 (300cc)

Δημοσιεύτηκε

Είναι ανάλογα τις ανάγκες φυσικά.

Προσωπικά δεν έχω ούτε τη μπαγκαζιέρα επάνω στο μηχανάκι και απο κάτω έχω μόνο γάντια και κανένα αδιάβροχο.

Ότι κουβαλάω μπαίνει στα πόδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος tsimentoulis έγραψε:

χειρότερα κρατήματα, λιγότερο αξιόπιστο

Νομίζω πως αυτά τα δύο δεν μετριούνται.

Τώρα δα, το μέλος tsimentoulis έγραψε:

Είναι ανάλογα τις ανάγκες φυσικά.

Μαζί σου 100%. Εγώ θέλω να τα βάζω όλα από κάτω και να μπορώ να κινούμαι χωρίς κράνος στο χέρι, μπουφάν φορεμένο κτλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH300 (300cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Νομίζω πως αυτά τα δύο δεν μετριούνται.

Και εγώ και ο αδερφός μου τουλάχιστον για τα κρατήματα συμφωνούμε.

Τώρα για την αξιοπιστία εγώ έχω πάει για προβλήματα λιγότερες φορές απο αυτόν :)

Και έχει αλλάξει και πλαστικά ξεθωριασμένα στην εγγύηση, και μονάδα ABS στην εγγύηση και έχει βάψει την εξάτμιση κλπ κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος tsimentoulis έγραψε:

Και εγώ και ο αδερφός μου τουλάχιστον για τα κρατήματα συμφωνούμε.

Τώρα για την αξιοπιστία εγώ έχω πάει για προβλήματα λιγότερες φορές απο αυτόν :)

Και έχει αλλάξει και πλαστικά ξεθωριασμένα στην εγγύηση, και μονάδα ABS στην εγγύηση και έχει βάψει την εξάτμιση κλπ κλπ

Εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν είναι μετρήσιμα μεγέθη. ΟΚ, εσύ και ο αδερφός σου έχετε την άποψή σας όπως θα έχει και κάποιος άλλος την ακριβώς αντίθετη. Τα λίτρα πχ μπορούν να μετρηθούν, η τελική ταχύτητα το ίδιο κοκ. Το πιο κρατάει καλύτερα και σε τι συνθήκες, πως να μετρηθεί με σιγουριά; Τα ίδια ισχύουν και με την αξιοπιστία. Ξέρω sh που έχει σπάσει μοτέρ δύο φορές,ξέρω και sh που έχει εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν έχει κάνει κιχ. Για τα πλαστικά συμφωνώ, ειδικά οι εκδόσεις με τα μπορντώ πλαστικά έχουν θέμα αλλά απ όσο ξέρω η αντιπροσωπεία το είχε αναγνωρίσει το θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH300 (300cc)

Δημοσιεύτηκε

Μα κάνει μπαμ η σταθερότητα στις στροφές στις ίδιες ταχύτητες.

Δε μιλάμε για μικροδιαφορές.

Το ένα μπαίνει με 130++ μέχρι που κοσκινίζει (ή όπως το λένε) το σασί-αμορτισέρ και το άλλο στα 110 κάνεις το σταυρό σου!

Για την αξιοπιστία ΟΚ άσε την εμπειρία μας. Το ένα είναι Honda και το άλλο Piaggio!

Σκέψου μόνο ότι στις αρχές έχαναν τα φρένα! Τερμάτιζε η μανέτα σε τυχαίες στιγμές!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα