δεν έχω έμπνευση

Καλό αδιάβροχο παντελόνι

18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha crypton T110c

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα!

Ψάχνω ένα αδιάβροχο παντελόνι μηχανής που:

1. να μην μπάσει νερό στα σκέλια από το πρώτο τρίμηνο,
  2. να μην είναι ιδιαίτερα ζεστό, ώστε να μπορεί να φορεθεί και σε καλοκαιρινή βροχή,
  3. να έχει φερμουάρ στο πλάι, ώστε να μην μπαζοβγάζω παπούτσια.

Η αδιαβροχοποιηση είναι απαραίτητο:

• να αντέχει σε κατάσταση καταρρακτώδους βροχής 1 ώρας,
  • να είναι αρκετά ισχυρή, διότι θα είμαι εκτός σπιτιού για 8 ώρες.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Σε τι είδη να κοιτάξω; Είδη μηχανής, κυνηγιού, ορειβασίας, αλιείας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω. Έχω πρόβλημα να δώσω 100Ε και να καταλήξω να έχω το πρόβλημα που θα είχα και δίνοντας 10Ε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλημέρα. Οι επιλογές σου είναι ουσιαστικά δύο:

1) Η αδιαβροχοποίηση να βρίσκεται εσωτερικά του παντελονιού, σε μορφή επένδυσης. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι πως στην επένδυση αυτή, η αδιάβροχη πλευρά είναι η εξωτερική και η θερμική η εσωτερική με αποτέλεσμα να μην μπορείς να απομονώσεις και το καλοκαίρι να είναι ιδιαίτερα ζεστό. Θεωρώ πως όπως και στα μπουφάν έτσι και στα παντελόνια θα υπάρχουν με ξεχωριστή θερμική και ξεχωριστή αδιάβροχη επένδυση αλλά εκεί, εκτός του χωροταξικού θέματος, υπάρχει το πρόβλημα της επιλογής σωστού μεγέθους. Αλλιώς θα σου κάθεται το παντελόνι σκέτο κι αλλιώς με δύο έξτρα επενδύσεις. 

2) Η αδιαβροχοποίηση του παντελονιού να βρίσκεται εξωτερικά. Αυτό βολεύει ιδιαιτέρως διότι μπορείς να "χτίσεις" μόνος σου τις μέσα επενδύσεις αναλόγως των καιρικών συνθηκών. Κάνει κρύο πχ, βάζεις ισοθερμικό ή και κάποιο softsell και αντιστοίχως κάνει ζέστη, φοράς μόνο το παντελόνι. Τα προβλήματα σε αυτή την περίπτωση είναι τρία. Το πρώτο είναι το κόστος που ανεβαίνει κατακόρυφα σε σχέση με πιο απλές κατασκευές. Το δεύτερο είναι η θεωρητική αντοχή του υλικού στον χρόνο. Το τρίτο και σημαντικότερο, το μαγαζί που θα το πάρεις. Πρέπει να του έχεις εμπιστοσύνη πως στην στραβή που θα σου κάτσει, θα σε στηρίξει και δεν θα σου βρίσκει χαζοπαραθυράκια για να μην ασχοληθεί. 

*** Εναλλακτικά, θα μπορούσες να κοιτάξεις και σε ορειβατικό-πεζοπορικό εξοπλισμό. Δεν το προτείνω ως ενδεδειγμένη λύση αλλά αν είσαι έτοιμος να θυσιάσεις μέρος της ασφάλειας που προσφέρει ένα μοτοσυκλετιστικό παντελόνι, είναι άριστες και πρακτικότατες επιλογές.

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha crypton T110c

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Η αδιαβροχοποίηση να βρίσκεται εσωτερικά του παντελονιού

Σχετικά με αυτό, συμφωνώ μαζί σου περί της ζέστης, αλλά έχω κι ένα επιπλέον πρόβλημα: η δουλειά μου είναι σε σπίτια διαφόρων ανθρώπων (κάνω μαθήματα), οπότε δεν μπορώ να μπαίνω και να στάζω ολόκληρος, και σίγουρα δεν μπορώ να αλλάζω εκεί.

Η αδιαβροχοποίηση του παντελονιού να βρίσκεται εξωτερικά.

Αυτού του είδους χρησιμοποιώ και αυτό είναι που εξακολουθώ να ψάχνω.

Εναλλακτικά, θα μπορούσες να κοιτάξεις και σε ορειβατικό-πεζοπορικό εξοπλισμό. Δεν το προτείνω ως ενδεδειγμένη λύση αλλά αν είσαι έτοιμος να θυσιάσεις μέρος της ασφάλειας που προσφέρει ένα μοτοσυκλετιστικό παντελόνι, είναι άριστες και πρακτικότατες επιλογές.

Έχω πάρει κυνηγετικά αδιάβροχα, ορειβατικά, απλά μηχανής (30Ε) και λίγο πιο ακριβά μηχανής (80Ε). Όλα έμπασαν.

Το κομμάτι της ασφάλειας είναι επιθυμητό, αλλά αυτό που θέλω να λύσω άμεσα είναι το να μην είμαι μούσκεμα. Ή τέλος πάντων να βρω κάτι που θα μου κρατήσει για κάνα χρόνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Imo, αδιαβροχο απλο παντελονακι. Τα richa πχ τα χρησιμοποιει αρκετος κοσμος και ειναι ευχαριστημενοι. Το ιδιο και τα nordkap. Τα παιδια στο motomarket ειναι φαινονται μπομπα οποτε ριξε μια ματια κι εκει. Με την χρηση που θες να κανεις, στην θεση σου θα πονταρα στην ποσοτητα και οχι στην ποιοτητα. Καλυτερα να ειχα 3-4 απο τα lidl παρα ενα ακριβο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Είχα πάρει από το τότε carefour ένα αντιανεμικό ψιλό παντελόνι με 9€ !Μέγεθος XL,το είχα μόνιμα πάνω στη μηχανή,σε βροχή το φόραγα σε 5 sec και το έβγαζα το ίδιο γρήγορα.Κράτησε 4 χρόνια μέχρι να χαλάσει η στεγανότητά του.Ψάχνω πάλι ένα ίδιο φτηνό.Το μπουφάν με 15€ ακόμα κρατάει!

Μην αναλώνεσαι σε ακριβές λύσεις,άει σε ένα κατάστημα αθλητικών ειδών και όσο κρατήσει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha crypton T110c

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Καλυτερα να ειχα 3-4 απο τα lidl παρα ενα ακριβο. 

πριν 19 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Μην αναλώνεσαι σε ακριβές λύσεις,άει σε ένα κατάστημα αθλητικών ειδών και όσο κρατήσει.

Απ' όσο καταλαβαίνω μόνιμη λύση δεν υπάρχει, ανεξάρτητα από τα χρήματα. Προβληματίζομαι όμως, διότι ένα bering μπουφαν που 'χα πάρει προ 6ετίας κρατάει ακόμα καλά.

Νομίζω όμως τελικά πως θ' ακολουθήσω τις συμβουλές σας: θα προσανατολιστώ στα οικονομικά, που δεν θα κλαίω μετά πολλά χρήματα.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος δεν έχω έμπνευση έγραψε:

Απ' όσο καταλαβαίνω μόνιμη λύση δεν υπάρχει, ανεξάρτητα από τα χρήματα. Προβληματίζομαι όμως, διότι ένα bering μπουφαν που 'χα πάρει προ 6ετίας κρατάει ακόμα καλά.

Λύσεις υπάρχουν, το θέμα είναι πως ζητάς τόσο την αδιαβροχοποίηση όσο και το να μπορείς να μπεις σε ένα σπίτι και να μην στάζεις νερά. Προφανώς λοιπόν, το παντελόνι της μηχανής θα είναι βρεγμένο εξωτερικά όπως μια ομπρέλα αλλά δεν μπορείς να το βγάλεις και να το αποθηκεύσεις κάπου όπως ένα απλό αδιάβροχο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha crypton T110c

Δημοσιεύτηκε

Προφανώς λοιπόν, το παντελόνι της μηχανής θα είναι βρεγμένο εξωτερικά όπως μια ομπρέλα αλλά δεν μπορείς να το βγάλεις και να το αποθηκεύσεις κάπου όπως ένα απλό αδιάβροχο. 

Δεν υπάρχουν παντελόνια μηχανής που να βγαίνουν; Αν πάρω κάνα νούμερο μεγαλύτερο, δεν θα βολεύει; 

Βέβαια το κομμάτι της ζέστης δεν καλύπτεται, αλλά λέω μήπως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 26 λεπτά, το μέλος δεν έχω έμπνευση έγραψε:

Δεν υπάρχουν παντελόνια μηχανής που να βγαίνουν; Αν πάρω κάνα νούμερο μεγαλύτερο, δεν θα βολεύει; 

Δεν νομίζω πως μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου. Τι εννοείς να βγαίνουν; Να βγαίνουν και να μένει τι ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πήρα από μαγαζί με επαγγελματικό εξοπλισμό ένα σετ νιτσεραδα πάνω κάτω στα 20 ευρώ. Το έχω 10 χρόνια και δεν έχει μπασει ποτε. Το πήρα ένα νούμερο μεγαλύτερο από ότι φοράω για να το βάζω πάνω από τα ρούχα και μπουφάν μηχανής. Το βάλε βγάλε είναι γρήγορο, 10 δευτερόλεπτα, χωρίς να βγάλω παπούτσια ή κάτι άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Έχω αυτό εδώ και έναν χρόνο. Δουλεύω στην Αγγλία και το πήρα για τα καθημερινά πήγαινε-έλα στο γραφείο (30km).

pant-jack-2.jpg

Το φοράω πάνω από το υφασμάτινο παντελόνι της δουλειάς και φτάνοντας στο γραφείο ανοίγω τα φερμουάρ (ανοίγουν μέχρι σχεδόν τέρμα πάνω στο μπούτι), μπαινοβγαίνει εύκολα. Σε αυτά τα 30km δεν έμπασε βροχή από τα φερμουάρ ούτε σε καταιγίδα, σε ταξίδι αν έβλεπα αρκετή βροχή έβαζα κανονικά αδιάβροχα. Ο λόγος που εμένα με βόλεψε κάτι τέτοιο είναι ότι ήθελα τις προστασίες στα γόνατα συν κάτι πιο ζεστό για τον Αγγλικό χειμώνα.

Για την δική σου περίπτωση, νομίζω αυτό που σου προτάθηκε παραπάνω είναι πρακτικότερο: Φθηνά αδιάβροχα που τα βγάζεις και μπαίνεις ολόστεγνος σε σπίτι για τα μαθήματα σου. Πάρε τα στο μεγαλύτερο νούμερο που θα βρεις για να αργήσει περισσότερο να χαλάσει η ραφή στον καβάλο όταν περνάς το πόδι πάνω από την σέλα πχ.

Το θέμα είχε συζητηθεί εκτενώς και εδώ (οι παλιοί ίσως θυμούνται :blush2:), αν δεις τις απαντήσεις των περισσοτέρων η γενική διαπίστωση είναι ότι με καθημερινη χρήση τα αδιάβροχα είναι ψιλοαναλώσιμα.

Τροποποιήθηκε από τον estebahn
--
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 55 λεπτά, το μέλος snoop_aloop έγραψε:

Πήρα από μαγαζί με επαγγελματικό εξοπλισμό ένα σετ νιτσεραδα πάνω κάτω στα 20 ευρώ. Το έχω 10 χρόνια και δεν έχει μπασει ποτε. Το πήρα ένα νούμερο μεγαλύτερο από ότι φοράω για να το βάζω πάνω από τα ρούχα και μπουφάν μηχανής. Το βάλε βγάλε είναι γρήγορο, 10 δευτερόλεπτα, χωρίς να βγάλω παπούτσια ή κάτι άλλο.

Έχεις κανένα link?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Έχεις κανένα link?

πάνε 10 χρόνια τώρα. το μαγαζί δεν είχε site. Ήταν στο Ηράκλειο στην Κρήτη στην γωνία Πελοποννήσου και Στρύμωνος στα Δειλινά. Τώρα νομίζω έχει γίνει τράπεζα.

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ήταν Λίτινας το όνομα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha crypton T110c

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Δεν νομίζω πως μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου. Τι εννοείς να βγαίνουν; Να βγαίνουν και να μένει τι ;

Να βγαίνει το παντελόνι μηχανής και να μένει το κανονικό παντελόνι.

πριν 10 ώρες, το μέλος snoop_aloop έγραψε:

Πήρα από μαγαζί με επαγγελματικό εξοπλισμό ένα σετ νιτσεραδα πάνω κάτω στα 20 ευρώ. 

Όταν λες "μαγαζί με επαγγελματικό εξοπλισμό" εννοείς μαγαζί αλιείας πχ;

πριν 10 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

Το θέμα είχε συζητηθεί εκτενώς και εδώ (οι παλιοί ίσως θυμούνται :blush2:), αν δεις τις απαντήσεις των περισσοτέρων η γενική διαπίστωση είναι ότι με καθημερινη χρήση τα αδιάβροχα είναι ψιλοαναλώσιμα.

Ενδιαφέρουσα η συζήτηση αυτή. Προτείνονται βέβαια διάφορες ακριβές λύσεις (ΙΧΟΝ, bering κτλ), δεν είναι όλοι υπέρμαχοι των οικονομικών λύσεων. Θα την διαβάσω προσεκτικά, αλλά φοβάμαι μήπως κάποια πράγματα έχουν εξελιχθεί στην 7ετία αυτή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 55 λεπτά, το μέλος δεν έχω έμπνευση έγραψε:

Όταν λες "μαγαζί με επαγγελματικό εξοπλισμό" εννοείς μαγαζί αλιείας πχ;

Αυτά που πουλάνε ρούχα, στολές και εξοπλισμό ασφαλείας για ξενοδοχεία, νοσοκομεία, εργοτάξια, οδοκαθαριστες κτλ.

Γενικά απέφυγε τα "εξειδικευμένα" σε ένα είδος όπως πχ τα μηχανής γιατί τα υπερκοστολογουν. Πχ αδιάβροχο παντελόνι "μηχανής" από μοτομαγαζο 50 ευρώ. Το ίδιο χωρίς το ταμπελακι μοτομαρκας από "κοινό" μαγαζί 10 ευρώ. Οι τιμές είναι τυχαίες αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Προφανώς δεν ισχύει το παραπάνω όσο αφορά εξοπλισμό ασφαλείας όπως κράνος, μπουφάν με προστασίες κτλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha crypton T110c

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος snoop_aloop έγραψε:

Αυτά που πουλάνε ρούχα, στολές και εξοπλισμό ασφαλείας για ξενοδοχεία, νοσοκομεία, εργοτάξια, οδοκαθαριστες κτλ.

Γενικά απέφυγε τα "εξειδικευμένα" σε ένα είδος όπως πχ τα μηχανής γιατί τα υπερκοστολογουν. Πχ αδιάβροχο παντελόνι "μηχανής" από μοτομαγαζο 50 ευρώ. Το ίδιο χωρίς το ταμπελακι μοτομαρκας από "κοινό" μαγαζί 10 ευρώ. Οι τιμές είναι τυχαίες αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Προφανώς δεν ισχύει το παραπάνω όσο αφορά εξοπλισμό ασφαλείας όπως κράνος, μπουφάν με προστασίες κτλ.

Κατάλαβα. Θα το προσεγγίσω έτσι το ζήτημα λοιπόν.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φοριέται πάνω από το παντελόνι σου, γερό, μελετημένο, απόλυτα αδιάβροχο και κρατά και κρύο.

https://www.giassaris.gr/pantelonia/revit-hercules?sort=p.price&order=ASC

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τσέκαρε στο tripper.gr. Πολύ εξυπηρετικός και σίγουρα θα βρεις κάτι. Σε όλα τα πράγματα που φέρνει έχει πολύ καλή σχέση ποιότητας - τιμής. Και σίγουρα θα σε βοηθήσει να βρεις το κατάλληλο για τη χρήση που θέλεις.

Έχω πάρει από εκεί το κράνος μου, την αντιθαμβωτική και τα καλοκαιρινά μου γάντια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα