davel

Αδιάβροχο ολόσωμη φόρμα η ξεχωριστά κομμάτια ?

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha

Δημοσιεύτηκε

Και κάτι τελευταίο όπως λέει και ο τίτλος αδιάβροχο ολόσωμη φόρμα η σετακι με ξεχωριστά πάνω κατω.τι να προτιμήσω και τι βολεύει πιο πολύ.
η ολόσωμη φόρμα θα είναι πιο εύκολο να κάνεις στην άκρη να την βάλεις και στο μάζεμα δεν θα πιάνει λιγότερο χώρο ? αλλά μην είναι άβολη και σε κόβει.
το σετακι θα είναι πιο άνετο ? αλλά μήπως πιάνει περισσότερο χώρο ? αλλά θα μπορείς να το βάλεις και ξεχωριστά άμα θες . 
δεν ξέρω τι λέτε και εσείς πριν πάρω κάτι και το μετανιώσω.

1) https://www.stelpet.gr/Proion/22571/123/Adiavroxo-mixanis-olosomo-Chaft/

2) https://www.skroutz.gr/s/9903068/Nordcap-Raincoats.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν χρησιμοποιώ αδιάβροχα επειδή εμπιστεύομαι την επένδυση του μπουφάν οπότε περιορίζομαι στο να τα μεταφέρω μαζί μου κάθε φορά περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους. Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις σε διαιρούμενο σετ και όχι σε ολόσωμο αδιάβροχο. Να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω πως το ολόσωμο θα είναι ευκολότερο στο βάλε-βγάλε από το διαιρούμενο. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha

Δημοσιεύτηκε

Δεν το έχω δει στην πράξη αλλά ότι το άνοιγεις μπαίνεις μέσα το κλείνεις γιαυτο ρωτάω μήπως το σκέφτομαι λάθος και πάρω κάτι που δεν μου κάθεται καλά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που ξέρω σε θεωρητικό επίπεδο, είναι πως το διαιρούμενο προσφέρει μεγαλύτερη ευκολία και μικρότερο όγκο πακεταρίσματος κι εκεί που ουσιαστικά το μονοκόμματο υπερτερεί είναι στην καλύτερη προστασία από την βροχή.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας να δοκιμάσεις και τα δύο αλλά μην ξεχάσεις να φοράς τα παπούτσια/μπότες καθώς και τον εξοπλισμό με τον οποίον θα τα χρησιμοποιήσεις. Κάνω εικόνα στο μυαλό μου να προσπαθώ να μπω με στολή και μπότες μέσα σε μονοκόμματη στολή ενώ βρέχει και μου έρχεται να βάλω πωλητήριο στην μηχανή.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αμα ζεις σε κανα μερος που βρεχει καθε μερα ολη μερα εχει μια λογικη η ολοσωμη.
Σε ρεαλιστικες συνθηκες τζαμπα κοπος ειναι. Φορας ενα "αδιαβροχο" καθημερινο ή μηχανοβιο μπουφαν και αν δυσκολεψει η φαση βαζεις και το κατω μερος απο τα αδιαβροχα για να μη μουλιασουν τα ποδια σου.
Αν βρεχει τωρα τοσο πολυ πια φορας και το απο πανω. Αλλα το να καθεσαι να μπαινοβγαινεις στη στολη επειδη "ψιλοβρεχει" ή "φαινεται οτι θα βρεξει" κτλπ. ειναι τραγικο.
Ουτως ή αλλως δεν περναει βροχη απο σετ καλα αδιαβροχα με τιποτα, εκτος αν εχουν φθαρει.
Σε τραγικη βροχη εχεις να σκεφτεσαι και τα χερια, επειδη γαντια που δεν ειναι πανακριβα σπανια ειναι εντελως αδιαβροχα και εχεις και το σημαντικο θεμα των βρεγμενων ποδιων που αν δε φορας αδιαβροχο μποτακι σου εχουν κανει τη ζωη κολαση.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλύτερα να πας σε διαιρούμενο σετ, θα σε διευκολύνει. Στη λίγη βροχή (ακόμα κι αν έχει σταματήσει, οι δρόμοι κρατάνε πολύ νερό) φοράς το αδιάβροχο παντελόνι κ πάνω το μπουφάν μηχανής. Αν βρέχει πολύ, φοράς και το πάνω μέρος. Παρ όλα αυτά, αν δεν έχεις μπότες, υπολόγισε και για γκέτες (γύρω στα 25€) για να μείνουν στεγνά κ τα παπούτσια. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Σωστά τα επιχειρήματα σας .

ευχαριστω

πριν 4 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Αυτό που ξέρω σε θεωρητικό επίπεδο, είναι πως το διαιρούμενο προσφέρει μεγαλύτερη ευκολία και μικρότερο όγκο πακεταρίσματος κι εκεί που ουσιαστικά το μονοκόμματο υπερτερεί είναι στην καλύτερη προστασία από την βροχή.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας να δοκιμάσεις και τα δύο αλλά μην ξεχάσεις να φοράς τα παπούτσια/μπότες καθώς και τον εξοπλισμό με τον οποίον θα τα χρησιμοποιήσεις. Κάνω εικόνα στο μυαλό μου να προσπαθώ να μπω με στολή και μπότες μέσα σε μονοκόμματη στολή ενώ βρέχει και μου έρχεται να βάλω πωλητήριο στην μηχανή.

:laugh::laugh: εχεις ενα δικιο

Τροποποιήθηκε από τον davel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Την ολόσωμη σε ένα ταξίδι την πήρα και από τότε κάθεται στο γκαράζ. Απίστευτα άβολη στο βάλε-βγάλε.

Με την διαιρούμενη το πάνω κομμάτι μένει στο top-case 10 μήνες το χρόνο και βοηθάει και στην καλοκαιρινή ψύχρα αν χρειαστεί.

πριν 5 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Κάνω εικόνα στο μυαλό μου να προσπαθώ να μπω με στολή και μπότες μέσα σε μονοκόμματη στολή ενώ βρέχει και μου έρχεται να βάλω πωλητήριο στην μηχανή.

nuff said :yes:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

H ολοσωμη καλυτερη αλλα καθολου πρακτικη.Ασε που αν σου παθει ζημια την αλλαζεις ολη,αντιθετα απο υην διαιρουμενη που μπορεις να παρεις ενα απο τα δυο κομματια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

παρε ενα καλο επωνυμο σε διαιρουμενων αδιαβροχων, ξεχνα το ολοσωμο, δεν ειναι καθολου πρακτικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα