peterpan

Sport Touring κουβεντολοι (να χαμε να λεγαμε)

125 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλημερα
Οτι λεει ο τιτλος.
Εχω για λιγες μερες ελπιζω ακομα ενα CBF 1000 απο το 2011 αγορασμενο καινουργιο, με τραγικα λιγα για εμενα χλμ. Πρεπει να φυγει για αλλους λογους.
Για λιγο καιρο καιρο θα μεινω αμηχανος, και το στερητικο βαραει κοκκινα απο τωρα.
Καβαλουσα απο το 2003 ενα Transalp 650 πριν παω στο CBF.

Στο θεμα μας...
Παντα μου αρεσαν τα μεγαλα φαιρινγκατα Sport Tourers.
Ντεμοντε το ξερω. Χεστηκα.
Ο λογος ειναι μαλλον η ψυχολογικη αναγκη να ξερω οτι μπορω γρηγορα και ξεκουραστα να απομακρυνθω το συντομοτερο δυνατο οσο πιο μακρυα  απο το γνωστο αστικο περιβαλλον, χρησιμοποιοντας, εστω ενα αυτοκινητοδρομο, να βολταρω στην περιοχη που θα διαλεξω (εσωτερικοι επαρχιακοι, οκ το ξερω οσο πιο μεγαλο το ST, εκει θα χανει λιγο) και μετα να επιστρεψω με την ..."υπερταχεια" μου απο Εθνικη παλι.
Ολα αυτα παντα υπολογιζοντας μια ρεαλιστικη πισω θεση (οι γυναικες μου αρεσουν σε real size, οχι poly pocket) και εννοειται δυνατοτητα τοποθετησεις σκληρων βαλιτσων χωρις να διαλυεται η γεωμετρια της μοτο και η αναλογια βαρους.
Εργοστασιακες βαλιτσες ας πουμε στον βασικο εξοπλισμο εκτιμουνται παραπανω.

Που εχω εστιασει περισσοτερο....
1. CBR 1100XX SuperBlackbird
Παντα το γουσταρα, το θεωρουσα ως το ιερο δισκοποτηρο της Honda στα μηχανακια δρομου.
Οσο εβγαινε καινουργιο βεβαια ημουν μαλλον αρκετα μικρος και απειρος (και αφραγκος) για να κανω το ατοπημα. Τωρα ως μεταχειρισμενο με τις τιμες χαμηλα και την πειρα λιγο πιο ψηλα δεν φευγει απο το κεφαλι μου με τιποτα.
Ναι ισως καιει κατι παραπανω και απο το CBF μου τωρα (δεν νομιζω)
Ναι ισως τρωει παραπανω πισω λαστιχο απο οτιδηποτε εχω καβαλησει (μαλλον δεν θα πρεπει να ξανακοιταξω σπορ σετ παρα μονο σπορ τουρινγκ αν θελω πανω απο 5000χλμ ζωης πισω)
Ναι ισως ειναι λιγο δυσκολο στα κλειστα επαρχιακα (θα το μαθω που θα παει, ενα σετ σφιχτα ελατηρια ή (και) μια ολοκληρη πισω βελτιωνουν αρκετα τα πραματα διαβαζω)
Αλλα εχει ενα μεγαλο καλο.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΛΥ.

2. VFR 800
Το επισης Sport tourer μηχανακι της Honda λιγο πιο σπορ? ανεση σε σχεση με το ΧΧ? Μου την σπαει λιγο το θεμα του Vtec, Θα προτιμουσα το προηγουμενο χωρις αυτο και με το cam gear train, αλλα παμε αρκετα πισω στο 2000 και κολλαω λιγο να αγορασω ενα μηχανακι που κοντευει τα 20.

3. Triumph Sprint
Ιδανικα θα μιλησω για το νεοτερο GT ή τα παλαιοτερα RS, για ενα ιδιοτροπο λογο, θελω να αποφυγω το S και αυτος ειναι η πολυ εντονη υψομετρικη διαφορα της πισω σελας σε σχεση με την μπροστα (ναι ειμαι περιεργος, αλλα πραγματικα πιστευω οτι δεν θα βολευει, αν καποιος εχει ιδία πειρα ειμαι ολος αυτια)

4. Yamaha FJR 1300
Πιο ξεκαθαρο tourer? λογω της πιο ορθιας θεσης το λεω. καβαλησα καποια στιγμη και μου φανηκε ελαφαντακι.
Μικρο κολλημα τα παραπανω κυβικα. ΟΚ μονο 200cc παραπανω απο το ΧΧ αλλα καπου πιστευω οτι πρεπει να βαλω ενα οριο.
Το 5αρι κιβωτιο
Στα συν. Οι μαλλον εργοστασιακες βαλιτσες που θα πετυχω στα περισσοτερα μεταχειρο στο  car

Μετα απο αυτα (αν εχετε να συμπηρωσετε κατι στην παραπανω λιστα ευπροσδεκτο, γιαυτο γραφω τουτο ζαλιστηρι) σκεφτομαι και μερικα με μισο φαιρινγκ και ισως λιγο πιο ευχρηστα.

5. Yamaha Fazer 1000
Και το προηγουμενο με το ατσαλινο στρογγυλης διατομης, αλλα και το νεοτερο με το αλουμινενιο. Μου αρεσουν και τα δυο

6. Honda CBF 1000 (ξανα γιατι οχι?)
Αν και θα προτιμουσα κατι αλλο για την αλλαγη και μονο.

Και βεβαια εχω στο νου μου την μορφολογια της Ελλαδας και των Ελληνικων δρομων
και αναγνωριζω οτι ισως θα βολευε στην πραγματικοτητα κατι πιο ψηλοτιμονο με ελαφρψς μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων. Απλα αυτα τα βρισκω γενικοτερα λιγο πιο ακριβα.

7. Triumph Tiger
Τα 1050 Τα βρισκω ακομα λιγο ακριβουτσικα. Αληθεια ομως πως ειναι ενα τετοιο σε σχεση με τα προαναφερθενταγια τις συνθηκες που το θελω? Καποιος με ιδία πειρα?
Και εδω μου της σπαει η περιεργη αναλογια μπρος και πισω σελας.

8. Ducati Multi
Ειτε το 1000 ειτε το 1100. Nαι ξερω την διαφορα του ξηρου με του υγρου συμπλεκτη αλλα τιποτα αλλο.
Τα φοβαμαι απο θεμα ανεσης. Μια φορα καβαλησα για λιγο ενα 620. Ναι πολυ ωραιος οδοστρωτηρας επαρχιακου, αλλα αλλο αν το εχω δικο μου. Θα αντεξουν τα νεφρα και τα σφραγισματα? χαχαχαχα
Αξιοπιστια, συντηρηση?

Αυτα τα ... ολιγα (χαχαχα) οπως καταλαβατε αν διαβασατε μεχρι εδω το budget ειναι περιορισμενο.
Μπορει να αρχιζει ελαχιστα πιο πανω απο 2k (ή και κατω) μεχρι το πολυ 6κατι.
Οσο πιο μεγαλο το budget τοσο περισσοτερο θα πρεπει να περιμενω να μαζεψω.
Δεν υπαρχουν αμεσα.
Χρεη μουλαριου για πηγαινε ελα δουλεια θα εκτελει ενα XLR baja που μπορει να μεινει και στην συνεχεια για το καθημερινο χαμαλικι ή να γινει παπι

Δεν με ενδιαφερει και τοσο να παρω ενα μηχανακι που θα συνδιαζει και την ευχαριστηση μου εξω στη βολτα και στο καθημερινο πηγαινε ελα.
Οτι και να ειναι, μεγαλο θα ειναι, δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι τοσο ανετο και οικονομικο για την πολη οσο ενα ελαφρυ εντουρακι ή παπι.
Να μη μιλησουμε για καταναλωση συντηρηση βλαβες ατυχηματα.
Και την πολυτελεια βεβαια να διατηρεις την καλη σου παντα καθαρη ξεκουραστη και ετοιμοπολεμη για βολτα.

Τροποποιήθηκε από τον peterpan

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα multi ξεχνα τα εφοσον θες δικαβαλο. 

Ειναι πολυ αβολη η θεση του συναναβατη. 

Εγω με κοπελα που ειχε normal+ λιγο παραπανω υψος και δεν με αφηνε να ανεβω πανω απο 110 km, ενω γενικοτερα δεν ειχε θεμα,  παρα μονο με το συγκεκριμενο 

Απο αξιοπιστια ειναι μια χαρα,  δεν το φοβασαι,   αλλα εχει ακριβα ανταλλακτικα. Πχ(πισω γραναζιερα,  δισκοι-καμπανα στο 1000) 

Επιπλεον δεν βρισκω λογο εφοσον εχειε ηδη ενα cbf που ξερεις απο πρωτο χερι,  να το δωσεις και να πάρεις  αλλο.... 

Εγω θα κοιταγα το vfr που ειναι διαχρονικη αγαπη και το triumph sprint που το θεωρω γαμω τις μηχανες. 

Δεν βρισκω λογω να πας στα 1100-1300cc.. στην περίπτωση  σου

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Z1000sx? Το ειχα σκεφτει κι εγω ενα φεγγαρι αλλα δεν μου αρεσε το τιμονι του οταν το ειδα απο κοντα,αιστανθηκα οτι δεν θα με βολεψει καθως ηθελα πιο "ισιο".

Το εχεις σκεφτει καθολου? Δυσκολα θα βρεις μτχ,απο μια γρηγορη ματια μονο ενα υπαρχει...τα υπολοιπα κουτα.(τωρα παρατηρησα τα 6κ μαξ....και αυτο παει λιγο πραπανω).Βεβαια αν τα εχεις μετρητα ισως με μια μικρη παραχωρηση να το φτασεις.

Επισης μ'αρεσει το triumph st.

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος HLIAS έγραψε:

Τα multi ξεχνα τα εφοσον θες δικαβαλο. 

Ειναι πολυ αβολη η θεση του συναναβατη. 

Εγω με κοπελα που ειχε normal+ λιγο παραπανω υψος και δεν με αφηνε να ανεβω πανω απο 110 km, ενω γενικοτερα δεν ειχε θεμα,  παρα μονο με το συγκεκριμενο 

Απο αξιοπιστια ειναι μια χαρα,  δεν το φοβασαι,   αλλα εχει ακριβα ανταλλακτικα. Πχ(πισω γραναζιερα,  δισκοι-καμπανα στο 1000) 

Επιπλεον δεν βρισκω λογο εφοσον εχειε ηδη ενα cbf που ξερεις απο πρωτο χερι,  να το δωσεις και να πάρεις  αλλο.... 

Εγω θα κοιταγα το vfr που ειναι διαχρονικη αγαπη και το triumph sprint που το θεωρω γαμω τις μηχανες. 

Δεν βρισκω λογω να πας στα 1100-1300cc.. στην περίπτωση  σου

merci για το ινφο για το Duc Λιάκο, οντως και με το ματι φαινεται πολυ ζορικη η πισω σελα. Φοβαμαι οτι κατι παρομοιο θα παιζει και με το Tiger 1050. Και με αυτα φευγουν εξω τα ψηλοτιμονα που θα καλοκοιταζα και ειναι σχετικα φτηνα.

Στο Tiger sport ας πουμε μαλλον καταλαβαν την παπαρια με την σελα και τα φερανε στα ισα.

Οπως το ιδιο και στο Sprint GT σε σχεση με το S (τα συγχρονα 1050).

πριν 52 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Z1000sx? Το ειχα σκεφτει κι εγω ενα φεγγαρι αλλα δεν μου αρεσε το τιμονι του οταν το ειδα απο κοντα,αιστανθηκα οτι δεν θα με βολεψει καθως ηθελα πιο "ισιο".

Το εχεις σκεφτει καθολου? Δυσκολα θα βρεις μτχ,απο μια γρηγορη ματια μονο ενα υπαρχει...τα υπολοιπα κουτα.(τωρα παρατηρησα τα 6κ μαξ....και αυτο παει λιγο πραπανω).Βεβαια αν τα εχεις μετρητα ισως με μια μικρη παραχωρηση να το φτασεις.

Επισης μ'αρεσει το triumph st.

Αχχχ το Ζ1000SX ειναι φουλ ποθητο και απο εμενα, αλλα ακομα ακριβο.

Με παραξενευει λιγο βεβαια αυτο γιατι θεωρω την κατηγορια αυτη ντεμοντε και ψοφια εμπορικα στην Ελλαδα τουλαχιστον.

Μαλλον επειδη ειναι ακομα φρεσκο ομως, ποιος ξερει.

Παρολα αυτα no worries, επαξιος αντικαταστατης του στην λιστα μου το συγχρονο FAZER πιστευω.

Ιδιο στυλ μηχανακι, καθολα ικανο επισης, και αρκετα φτηνοτερο.

Η διερευνηση μου θα ειναι μαλλον αναμεσα σε ενα τετοιου στυλ και σε ενα φουλ φαιρινγκ κλιπονατο "κανονικο" ST

(βλεπε VFR)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer 900 gt (847cc) Schuberth S2 sport

Δημοσιεύτηκε

Καθόλου επάξιος αντικαταστάτης του SX δεν είναι το Fazer. 
Έχω SX και έχει φίλος το Fazer 1000 του 08. Νύχτα με την μέρα τα μηχανακια. Ανώτερο το SX σε όλα και κατά πολύ μάλιστα. Είναι και αρκετά νεότερο βέβαια.  
Αυτό με το τιμόνι ισχύει ως έναν βαθμό. Εγώ προσωπικά στο δικό μου δοκίμασα με αφτερ μαρκετ clip on και λέω να δοκιμάσω και από την ίδια εταιρία που πήρα τα clip on το κιτ που βγάζει με την καρατιμονα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν μπορείς να ανέβεις λίιιγο, παίζει να είναι η τέλεια επιλογή για σένα.

https://www.car.gr/9961305

Αν μαλιστα το κάνεις κ βόλτα θα το λατρέψεις.

Και θα σε λατρέψει κ το ετερον σου ήμισυ (όπως και τα οπίσθιά σου) γιατί έχει ΣΕΛΑΡΑ!!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Πότη.

20638273_10207484678034091_4015094828427

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

Αφού έριξες μια ματιά σε ducati άσε το multi που καλά στα είπε ο λιακος και ρίξε μια ματιά σε st4s, έχω ανέβει πίσω για καμιά 20αρια χλμ και έπαθα πλάκα με το ποσο άνετο και οδοστρωτήρας ειναι.

Επίσης έχει αρκετά μακρύ σασμάν, οπότε απλώνει και ταξιδεύει πολύ ξεκούραστα.

Και επειδή είναι μη εμπορικό μοντέλο το βρίσκεις σε λίγα λεφτά για το πόσο μηχανάκι είναι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Αν μπορείς να ανέβεις λίιιγο, παίζει να είναι η τέλεια επιλογή για σένα.

https://www.car.gr/9961305

Στα δικα μου ματια, δεν βλεπεται ρε Γιαννη αυτο το μηχανακι....σαν ψυγειο εικοσαετιας με ροδες ειναι.

Μπορει να ειναι υπερανετο και υπεραπολαυστικο στο δρομο αλλα.....μου φαινεται πολυ χοντροκομμενο και ατσουμπαλο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχως συμφωνω με τον απο πανω.

ευχαριστω για την σκεψη ομως Γιαννη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Για την εμφάνιση δε μπορώ να μιλάω. Είναι απολύτως υποκειμενικό....

Το ανέφερα γιατί στο δρόμο είναι ωραίο μηχανάκι κ ταιριάζει στα θέλω και τις απαιτήσεις του ΠιτερΠαραΠαν :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτος ο Γιωργης ο τζι μου την αναψε την φυτιλια με τα ST.

Τα κοιταζα παλαιωθεν.

Ξεχασα να τα αναφερω στο πρωτο μου ποστ.

Υποπτο. Μαλλον αν πλησιασω πολυ μπορει και να την κανω, γιαυτο ισως.

Ας ερευνήσω. 

πριν 6 ώρες, το μέλος Thanos89 έγραψε:

Καθόλου επάξιος αντικαταστάτης του SX δεν είναι το Fazer. 
Έχω SX και έχει φίλος το Fazer 1000 του 08. Νύχτα με την μέρα τα μηχανακια. Ανώτερο το SX σε όλα και κατά πολύ μάλιστα. Είναι και αρκετά νεότερο βέβαια.  
Αυτό με το τιμόνι ισχύει ως έναν βαθμό. Εγώ προσωπικά στο δικό μου δοκίμασα με αφτερ μαρκετ clip on και λέω να δοκιμάσω και από την ίδια εταιρία που πήρα τα clip on το κιτ που βγάζει με την καρατιμονα.

Δεν θα το φανταζομουν αν δεν το εγραφες.

Οκ σκεφτομαι οτι ισως απο θεμα αναρτησεων να ειναι πιο low badget το fazer.

Ενω το SX ειναι στο ακριβο ακρο.

Πλαισιο, φρενα;

Μοτερ; ισως πιο "κουφιο" χαμηλα το Yamaha, αλλα σε απολυτη αποδοση το λες και ψοφιμι διπλα στο SX δηλαδη;

Εγκυκλοπαιδικα τωρα ...

πριν 5 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Πότη.

20638273_10207484678034091_4015094828427

Δεν τους κανω το χατηρι τους παλιοΓερμαναραδες, αντε απο εκει

Χαχαχαχαχα

πριν 4 ώρες, το μέλος Gee έγραψε:

Αφού έριξες μια ματιά σε ducati άσε το multi που καλά στα είπε ο λιακος και ρίξε μια ματιά σε st4s, έχω ανέβει πίσω για καμιά 20αρια χλμ και έπαθα πλάκα με το ποσο άνετο και οδοστρωτήρας ειναι.

Επίσης έχει αρκετά μακρύ σασμάν, οπότε απλώνει και ταξιδεύει πολύ ξεκούραστα.

Και επειδή είναι μη εμπορικό μοντέλο το βρίσκεις σε λίγα λεφτά για το πόσο μηχανάκι είναι.

Φωτια με εβαλες, να ξερεις....

Απο Αυρωπαικα μεχρι τωρα κοίταζα τα Sprint. 

Θα βαλω και τα ST ομως μεσα ξανα, τα ειχα ξεχάσει. 

Που "πονανε" αυτα, ή αλλιως με τι πονανε την τσεπη του ιδιοκτήτη τους;

Με τους ιμαντες; κατι αλλο;

πριν 1 ώρα, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Για την εμφάνιση δε μπορώ να μιλάω. Είναι απολύτως υποκειμενικό....

Το ανέφερα γιατί στο δρόμο είναι ωραίο μηχανάκι κ ταιριάζει στα θέλω και τις απαιτήσεις του ΠιτερΠαραΠαν :winking:

Απο ψηλοτιμονο παντως Γιαννη μου εχουν περασει απο το μυαλο τα παλια Tiger, πριν το 1050.

Μου φαινονται καλες και φτηνές περιπτωσεις.

Μπολικο μηχανακι για τα λεφτά του

(Ειμαι για χαμηλο σχετικα budget, εκτος και αν με πλανεψει καμια ξελογιαστρα τι να πω....μακαρι χαχαχα. Εξαλλου αν δεν ψωνίσεις και λιγο απο καυ....ερωτα, ειναι ανοστο.....meh)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Ωραιες οι σκεψεις σου συντροχε. Μεινε με το CBF τωρα :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος ΚωσταςΤ έγραψε:

Ωραιες οι σκεψεις σου συντροχε. Μεινε με το CBF τωρα :winking:

Μακαρι να μπορουσα Κώστα, δυστυχως πρεπει να φύγει. 

Και για καποιο καιρο μαλιστα, θα μεινω και αμηχανος.

Δεν την δίνω γιατι βαρέθηκα, δεν θελω να την δώσω στην ουσια, απλα θελω τα χρήματα τώρα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Την αγγελια σου την ειδα στο fb και αφου διαβασα την περιγραφη, ειδα γνωριμες φατσες σε μια φωτο που εβαλες οποτε καταλαβα! Κριμα που δεν εχω τα χρηματα να στο επαιρνα χωρις πολυ σκεψη!

Για μενα μετα την cbf θα πηγαινα στο παρακατω για να νιωσω αυτην την διαφορα σε χαρακτηρα που προσφερουν οι Αγγλοι.

https://www.car.gr/15826046-triumph-sprint-st-1050

Δευτερη μου επιλογη το κλασικο διαχρονικο blackbird που θεωρω οτι υστερα απο τοσα χρονια στην αγορα ειναι αποδεκτο απο την πλειοψηφια των μοτοσυκλετιστων

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer 900 gt (847cc) Schuberth S2 sport

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 ώρες, το μέλος peterpan έγραψε:

Δεν θα το φανταζομουν αν δεν το εγραφες.

Οκ σκεφτομαι οτι ισως απο θεμα αναρτησεων να ειναι πιο low badget το fazer.

Ενω το SX ειναι στο ακριβο ακρο.

Πλαισιο, φρενα;

Μοτερ; ισως πιο "κουφιο" χαμηλα το Yamaha, αλλα σε απολυτη αποδοση το λες και ψοφιμι διπλα στο SX δηλαδη;

Εγκυκλοπαιδικα τωρα ...

Και θέμα αναρτήσεων και θέμα φρένων και πλαισίου. Ενώ στα χαρτιά φαίνεται να είναι πολύ κοντά με το που ανέβεις και στα δυο καταλαβαινεις αμέσως τις διαφορές. 
Τo SX νομίζεις ότι είναι καμιά 20αρια κιλά πιο ελαφρύ, ενώ το Fazer καμιά 20αρια παραπάνω. Αναρτήσεις του Fazer είναι ανέκδοτο και τα φρένα του οκαυ, Όταν το είχα πάρει να το δοκιμάσω το Fazer στο δεύτερο φανάρι απλά ένιωσα να καίγομαι στα πόδια επειδή το πλαίσιο του ΕΒΡΑΖΕ. Οι σέλες του είναι το πολύ για μέχρι 40 λεπτά. Το μοτέρ του επίσης μέχρι τις 10 χιλιάδες κοιμάται. Αναρωτιόμουν αν ήταν όντως το χιλια η' το 600αρι. Μονο κοντά στους κοφτες θυμάται ότι είναι χιλιαρι. 
Είναι απολύτως φυσιολογικό να έχει τόσο διαφορά όμως. Το SX είναι πολύ πιο φρέσκο μηχανάκι και πιο καλά σχεδιασμένο κατε με. Το μοντέλο του 14 που έχει και τις χαρτογραφησεις και το traction control (δουλευει και σαν antiwheelie) και με καλύτερη ανάρτηση πίσω είναι ακόμα καλύτερο. Υπάρχει ένα στο car στα 8500. Για μένα το χαρίζει σε αυτά τα λεφτά. Επίσης σκέψου ότι είναι από τα best seller της Kawasaki στον υπόλοιπο κόσμο και στα ξένα φόρουμ πολλοί λένε ότι πήγαν σε αυτό από το fazer. 
Αν θες να δεις κάτι σε yamaha κοίτα μόνο το Tracer. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα πήγαινα για το VFR800, το Fi όμως, με το cam gear train. Τα έχουμε ξαναπεί για την αχρείαστη ΚΑΙ κατώτερη μηχανολογία του Vtec.

Θα πήγαινα στο VFR και όχι σε οποιοδήποτε από τα άλλα εν σειρά που είπες, λόγω ήχου, τρόπου και αίσθησης του V4 κινητήρα.

Το Triumph 1050ST επίσης, εξαιρετική επιλογή, λόγω τρικύλινδρου μοτέρ.

Και κάτι σε δικύλινδρο θα κοίταγα, ΑΝ το έβρησκα, το Aprilia Futura 1000 που υποψιάζομαι πρέπει να είναι διαστημόπλοιο υπεραδικημένο από την εποχή του ή το ST4 που αναφέρθηκε.

Α και τα ''ψηλά'' που έβαλες στην λίστα, τα 7 και 8, δεν είναι Sport Touring. Τα τελευταία χρόνια, έχουμε ξεχειλώσει λίγο τις κατηγορίες και έχουμε φτάσει -κάποιοι- αυτά να τα λένε sport touring.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

πριν 23 ώρες, το μέλος peterpan έγραψε:

Καλημερα
Οτι λεει ο τιτλος.
Εχω για λιγες μερες ελπιζω ακομα ενα CBF 1000 απο το 2011 αγορασμενο καινουργιο, με τραγικα λιγα για εμενα χλμ. Πρεπει να φυγει για αλλους λογους.
Για λιγο καιρο καιρο θα μεινω αμηχανος, και το στερητικο βαραει κοκκινα απο τωρα.
Καβαλουσα απο το 2003 ενα Transalp 650 πριν παω στο CBF.

......................

Γι' αρχή, φτου σου αλήτη. :knuppel2: :tooth::tongue:

Τότε που μπορούσα να (σ)το πάρω εγώ, ζήταγες τον ουρανό με τ' άστρα σε τιμή. Τώρα που το έριξες σε δελεαστικότατη - τολμώ να πω - τιμούλα (με τρελή προίκα το μωρό), να το πάρω να το κάνω τί? Να βλέπει τους τοίχους του γκαράζ κι εμένα να φεύγω με το σκούτερ ή το αμάξι και τα πιτσιρδέλια?

Στο θέμα μας (που λες κι εσύ): Ένα Sprint ST-1050 σε μπλε, είχε ένας συμφορουμίτης από δω μέσα. Με τις υποχρεώσεις που έχει, αν δεν το έχει πουλήσει, φαντάζομαι θα το σκέφτεται σοβαρά. Έχω τηλέφωνά του αν θες και καταλήξεις σε τέτοιο.

Καλοπούλητο. Το βλέπω να φεύγει αέρα........ :yes:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Στο θέμα μας (που λες κι εσύ): Ένα Sprint ST-1050 σε μπλε, είχε ένας συμφορουμίτης από δω μέσα. Με τις υποχρεώσεις που έχει, αν δεν το έχει πουλήσει, φαντάζομαι θα το σκέφτεται σοβαρά.

Και ενας αλλος απο Ναυπλιο το ειχε παρει σε ασημι απο Σαλονικα κ του το κλεψανε.Τελικα δικαια με φωναζουν καποιοι ΚΑΤΙΝΑ!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 7 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Εγώ θα πήγαινα για το VFR800, το Fi όμως, με το cam gear train. Τα έχουμε ξαναπεί για την αχρείαστη ΚΑΙ κατώτερη μηχανολογία του Vtec.

Θα πήγαινα στο VFR και όχι σε οποιοδήποτε από τα άλλα εν σειρά που είπες, λόγω ήχου, τρόπου και αίσθησης του V4 κινητήρα.

Το Triumph 1050ST επίσης, εξαιρετική επιλογή, λόγω τρικύλινδρου μοτέρ.

Και κάτι σε δικύλινδρο θα κοίταγα, ΑΝ το έβρησκα, το Aprilia Futura 1000 που υποψιάζομαι πρέπει να είναι διαστημόπλοιο υπεραδικημένο από την εποχή του ή το ST4 που αναφέρθηκε.

Α και τα ''ψηλά'' που έβαλες στην λίστα, τα 7 και 8, δεν είναι Sport Touring. Τα τελευταία χρόνια, έχουμε ξεχειλώσει λίγο τις κατηγορίες και έχουμε φτάσει -κάποιοι- αυτά να τα λένε sport touring.

Παρολο που και εγω αυτο γουστάρω (να σφυριζουν τα γραναζια απκατ και ας μην τα ακουω τωρα πια με την κουφαμαρα που με δερνει) λιγο κολλαω ρε γμτ, να παρω για βασικο ταξιδιάρικο ενα μηχανάκι που κοντευει τα 20. 

Ναι σίγουρα ειναι Honda μιας αλλης εποχής, αλλα τι θα θέλει. 

Παντως ειναι σοβαρη σκεψη και ας ειναι μεγαλο σε ηλικια.

Φαγώθηκαν και αυτοι οι μακακες με το v-tec. ΔΕΝ ΘΕΜΕ ΛΕΜΕ!!!

Το CBR1100XX οχι λες δηλαδη; λογοι;

Tα Sprint και εμενα μου αρεσαν παντα. Και ακομα και τα 1050 τα βρισκεις φτηνα. Παιζουν βεβαια και τα παλιοτερα 955 σε τιμες πραγματικα χωμα, κατι μηχανακια αστερια, που ουτε ποτε μαθανε την υπαρξη κάγκουρων. Τι λεμε για αυτα;

Ιδανικα θα προτιμουσα το 1050GT με την εξατμιση κατω, και οχι το πρωτο 1050 με την εξατμιση κατω απο την ουρα μονο και μονο για την υψομετρικη διαφορα των σελων. 

Εκτος και αν παλευεται σε κανενα motoK.

Futura σχεδον ανυπαρκτα και παλια και γερασμενα ολα. Το ιδιο και τα Falco.

Και οκ ειπαμε, αντε να παρω παλιο HONDA, ναι. Παλιο Aprilia ..... παρολο που το θυμαμαι με πολυ συμπαθη ανάμνηση το Futura και μου εκανε εντυπωση που κανενας ποτε δεν το προσεξε αυτο το μηχανάκι,  εχουν περάσει αρκετα χρονια απο τότε. 

Τα Duc ST πρεπει να παραδεχτω οτι με τραβάνε σαν μαγνητες. Θα ηθελα να βρω ενα καποια στιγμη για βόλτα. 

Να δω λειτουργια μοτερ, γκαζιου αναρτήσεων, .... να δω αν θα αντεχα να συμβιώσουμε.

Τα ψηλά τωρα..... ε, τι να κανεις, σημαδια των καιρών. Μας φάγανε οι μόδες χαχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 8 ώρες, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Γι' αρχή, φτου σου αλήτη. :knuppel2: :tooth::tongue:

Τότε που μπορούσα να (σ)το πάρω εγώ, ζήταγες τον ουρανό με τ' άστρα σε τιμή. Τώρα που το έριξες σε δελεαστικότατη - τολμώ να πω - τιμούλα (με τρελή προίκα το μωρό), να το πάρω να το κάνω τί? Να βλέπει τους τοίχους του γκαράζ κι εμένα να φεύγω με το σκούτερ ή το αμάξι και τα πιτσιρδέλια?

Στο θέμα μας (που λες κι εσύ): Ένα Sprint ST-1050 σε μπλε, είχε ένας συμφορουμίτης από δω μέσα. Με τις υποχρεώσεις που έχει, αν δεν το έχει πουλήσει, φαντάζομαι θα το σκέφτεται σοβαρά. Έχω τηλέφωνά του αν θες και καταλήξεις σε τέτοιο.

Καλοπούλητο. Το βλέπω να φεύγει αέρα........ :yes:

Με Σφουχτερ?!?!?!?! Να μην το παρετε κυριε! δεν συγχροτιζεται με παλιστικαρίες η CyBeFera μου :beee: χαχαχαχα

Στα σοβαρα τωρα (.....Σφουχτερ?!) τωρα που σαν να ξεκαθαριζει το τοπιο Το Sprint παιζει βασικος στην ....τριαδα που καταληγω στο μυαλο μου.

Προς ενημερωση απανταχου ενδιαφερομενων.

Μαλλον βρεθηκε αγοραστης και το μηχανακι θα φυγει ΧΩΡΙΣ ολο το σετακι της KRAUSER.

αν τυχον καποιος ενδιαφερεται ας μιλησει τωρα, αλλιως ας σωπασει για παντα.

ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

πριν 13 ώρες, το μέλος Peiraiwths έγραψε:

Την αγγελια σου την ειδα στο fb και αφου διαβασα την περιγραφη, ειδα γνωριμες φατσες σε μια φωτο που εβαλες οποτε καταλαβα! Κριμα που δεν εχω τα χρηματα να στο επαιρνα χωρις πολυ σκεψη!

Για μενα μετα την cbf θα πηγαινα στο παρακατω για να νιωσω αυτην την διαφορα σε χαρακτηρα που προσφερουν οι Αγγλοι.

https://www.car.gr/15826046-triumph-sprint-st-1050

Δευτερη μου επιλογη το κλασικο διαχρονικο blackbird που θεωρω οτι υστερα απο τοσα χρονια στην αγορα ειναι αποδεκτο απο την πλειοψηφια των μοτοσυκλετιστων

χαχαχα τωρα το ειδα και εγω οτι στις φωτο φαινονται γνωριμες φατσες.

Μακαρι να το παρει καποιος γνωστος ρε γμτ στον ευρυτερο κυκλο μας. Ετσι να το βλεπω που και που...

+998 Για το Sprint.

(Ντρεπομαι που το λεω αλλα εχω δευτερες σκεψεις για το XX χαχαχα. Φοβαμαι οτι ισως παραειναι "πλοιο" για εμενα, πρεπει να βρω ενα για βολτα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Του car.gr το αναγνωσμα γινεται στην οθονη μου.

Διορθωση για το ποστ του φιλου Flying.

Falco βρισκω, ειναι κανα δυο κομματια που ειναι αρκετα αστερια. Futura αφαντο.

Οσον αφορα την αναζητηση μου το τελευταιο .....διωρο(χαχαχαχα) εχει περιοριστει σε τρια μοντελα, απο ολα τα ειδη τους  ομως οσον αφορα τις χρονιες.

1. Triumph Sprint. Ετσι γενικα, για να βγαζει και τα παλιοτερα.

2. Honda VFR 800. Επισης ετσι γενικα, για να βγαινουν και τα Fi

3. Ducati ST 2,3,4 & 4s Φλογερές Ιταλιδες

Το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι μπορεις να βρεις Sprint ST 955i σε κατασταση βιτρινας, σε τιμη κανουργιας πάπιας.

Οποτε με βλεπω μολις ξεμπερδεψω απο τα ζορια, να μην περιμενω και πολυ, δεν υπαρχει λογος.

Τσιμπαω ενα και αν μου τη δωσει αργοτερα για αλλο βλεπω.

Ετσι και αλλιως για ψιχουλα θα το παρω, ψιχουλα θα το δωσω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μην τα πολυκοιτάς τα 955. Πολλά προβλήματα, όποιον ξέρω με τέτοιο...βάρεσε (=έσπασε). Έχει τύχει να βαρέσει τέτοιο και σε βόλτα που ήμουν κι εγώ, και μάλιστα το είχε και άνθρωπος που κατέχει από τεχνικά, όχι κανάς άνοιωθος.

Το 1050, μπορεί να έχει φτιαχτεί πιο αργόστροφο, να βγάλανε μερικά την γνωστή πιστονίτιδα, αλλά τουλάχιστον δεν βάραγαν.

Μπορεί να πάρεις ένα όπως λές, και να το δώσεις , και να είσαι στα λεφτά σου.... αλλά αυτό προυποθέτει ότι δεν θα έχει χρειαστεί να επισκευάσεις μοτέρ ενδιάμεσα, που θα φύγουν 1500 ευρώ για πλάκα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 ώρες, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Και λεω......δεν θα το δει????:_thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μην τα πολυκοιτάς τα 955. Πολλά προβλήματα, όποιον ξέρω με τέτοιο...βάρεσε (=έσπασε). Έχει τύχει να βαρέσει τέτοιο και σε βόλτα που ήμουν κι εγώ, και μάλιστα το είχε και άνθρωπος που κατέχει από τεχνικά, όχι κανάς άνοιωθος.

Το 1050, μπορεί να έχει φτιαχτεί πιο αργόστροφο, να βγάλανε μερικά την γνωστή πιστονίτιδα, αλλά τουλάχιστον δεν βάραγαν.

Μπορεί να πάρεις ένα όπως λές, και να το δώσεις , και να είσαι στα λεφτά σου.... αλλά αυτό προυποθέτει ότι δεν θα έχει χρειαστεί να επισκευάσεις μοτέρ ενδιάμεσα, που θα φύγουν 1500 ευρώ για πλάκα.

Ohh fuck!!!

Πολυ κριμα, και λεω γιατι τα χαριζουν έτσι. 

Ξέρεις αν ισχυει και για τις δυο γενιες τους;

Απο οτι κοιταξα εχουν δυο γενιες, η δευτερη ξεκινησε το 2002 

πριν 27 λεπτά, το μέλος ΚωσταςΤ έγραψε:

Και λεω......δεν θα το δει????:_thumbsup:

Χαχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!