Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
nalefa

Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα,

Ξεκίνησα και εγώ μαθήματα δικύκλου και σκέφτομαι για αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας. Το μπάτζετ είναι μέχρι 3000 ευρώ και η διαδρομή θα είναι 30χλμ περίπου την μέρα. Σκέφτομαι για καινούργια, γιατί μου φαίνεται λίγο λαχείο η αγορά μεταχειρισμένου και επίσης δεν έχω κάποιον αξιόπιστο που να ξέρει από μηχανές για να την ελέγξει σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένου (και δεν ξέρω και εγώ πολλά για μοτοσυκλέτες). 

Έτσι κατέληξα στις εξής: Brixton bx 125, Daytona old town 125 και Orcal Astor 125, με μια μικρή προτίμηση στο Orcal λόγω των οργάνων στροφόμετρου και ταχύτητας, αλλά και της μανιβέλας.

Χρησιμοποιεί κανείς κάποια από αυτές τις μοτοσυκλέτες?

Τα 125cc είναι αρκετά για αυτή την διαδρομή και για πρώτη μοτοσυκλέτα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda wave (110ίcc) zen Honda CB 500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλωσόρισες πάρε αυτό που σου αρέσει Εγώ με ένα παπί γυρίζω όλη την Κρήτη. Άφησε και κάτι για εξοπλισμό .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Κανε υπομονη. Ακουγεται πως στην Eicma κανει γερο μπασιμο στα μικρα κυβικα μια εταιρεια απο την Ακτη Ελεφαντοστου.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 47 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Κανε υπομονη. Ακουγεται πως στην Eicma κανει γερο μπασιμο στα μικρα κυβικα μια εταιρεια απο την Ακτη Ελεφαντοστου.

Τόσο χάλια δηλαδή...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

χτυπα ενα honda cbf 125 μεταχειρισμενα πραγματικα σεε αριστη κατασταση βρισκεις με 1500  ευρω και εχεις αξιπιστια honda καταναμωση 2 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα και κυριως σε χαζοπτωση δε θα στεναχωρηθεις οσο για το καινουριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

1)προφανώς μην πάρεις καινούργιο εφόσον έχεις μόνο 3κ budget,δεν υπάρχει λόγος άλλωστε
2)βρες ένα μεταχειρισμένο μοντέλο/κατηγορία που σου αρέσει και κινήσου προς τα κει

3)μηχανικοί ευτυχώς με το τσουβάλι,με μια απλή ερώτηση εδώ παίρνεις άμεση απάντηση προς τα που να κινηθείς,μην φοβάσαι να ασχοληθείς,μετρημένα κουκιά είναι τα περισσότερα πράγματα που πρέπει να κοιτάξεις όταν αγοράζεις μια μεταχειρισμένη μηχανή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πολύ καλά λόγια διαβάζω για αυτή την μοτοσυκλέτα, πρέπει να είναι πολύ εύκολη και οικονομική, απλά δεν μου αρέσει, ψάχνω κάτι πιο ρετρό.

Για τους μηχανικούς και τα μεταχειρισμένα, το λέω επειδή 2 γνωστοί μου έχουν καεί από μεταχειρισμένα και με έλεγχο σε μηχανικούς, (ο ένας σε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και ο άλλος σε μηχανή). Όμως υπάρχουν και πολλοί άλλοι οι οποίοι βρήκαν πολύ καλά μεταχειρισμένα, για αυτό λέω ότι είναι λίγο λαχείο η αγορά μεταχειρισμένου ειδικά αν δεν έχεις κάποιον που να εμπιστεύεσαι.

Τροποποιήθηκε από τον nalefa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι διπλωμα βγαζεις;

Παντως αν σκεφτεσαι για τα μοντελα που ανεφερες με το σκεπτικο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο (ενεκα καινουριου), υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος. Προσωπικα πιο ησυχος θα ημουν με ενα γιαπωνεζο δεκαετιας παρα με καινουριο μαρκας "μ'εκαψες". Αν δεν πας για Α1 υπαρχουν τα cbf 250, ybr 250 που ειναι στρογγυλοφαναρα και θα σου αρεσουν πιο πολυ με βαση αυτα που κοιτας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Για το δίπλωμα κατηγορίας Α πάω. Πάντως το στυλ μοτοσυκλέτας που μου αρέσει είναι πολύ πιο πάνω από το μπάτζετ που διαθέτω από ότι έχω καταλάβει.

Π.χ.  Honda CB1100,Moto Guzzi V7, Suzuki TU250X, Triumph Bonneville, Yamaha SR400(δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα), ακόμη και μεταχειρισμένες είναι πολύ πιο πάνω.

Θα κοιτάξω και αυτές που μου λες. Αλλά όπως το βλέπω μάλλον θα συμβιβαστώ με κάτι πιο φθηνό που δεν μου αρέσει αλλά είναι αξιόπιστο.

Τροποποιήθηκε από τον nalefa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR (125cc)

Δημοσιεύτηκε

TU250 και SR400 είναι στο μπάτζετ σου μεταχειρισμένα, αλλά εδώ και κάμποσο καιρό δεν υπάρχουν σχεδόν ούτε για δείγμα αγγελίες. Τα υπόλοιπα έρχονται παραπάνω ναι. Το YBR250 που σου πρότειναν παραπάνω είναι μια πολύ καλή πρόταση πάντως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this