ShapeshifterGR98

Τι κάνεις όταν μπλέκεις με κακοπληρωτή;

16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παίδες

Έχω ένα πρόβλημα τώρα τελευταία...συγκεκριμένα να πως πάει η όλη ιστορία:

Αρχές Ιουλίου έπιασα δουλειά delivery σε ένα take-away καφέ στον Βόλο. Ακολούθησανε όλες οι νομικές διαδικασίες για να πιάσω δουλειά: πρόσληψη, ασφάληση, ένσημα κλπ κλπ. Οι μέρες περάσανε και τελικά μια Παρασκευή στα τέλη του Ιούλη μου είπε η αφεντικίνα μου οτι το μαγαζί θα κλείσει...δεν τα πήγαινε καλά με τον έναν έταιρο και αναγκάστηκε να βάλει λουκέτο. "Για τα λεφτά θα σε πάρω τηλέφωνο μέσα στην εβδομάδα για να τα κανονίσουμε" μου είπε τότε. Πέρασε ο Αύγουστος πέρασε και ο Σεπτέμβριος. Πήρα τηλέφωνο 4 φορές για τα λεφτά μα η απάντηση είναι κάθε φορά το ίδιο "μέσα στις επόμενες 10 μέρες θα σου πω" και "τέλη Σεπτεμβρίου θα τα έχεις" αλλά τα λεφτά είναι άφαντα. 

Πήρα ξανά πάλι σήμερα τηλέφωνο μια φορά και δεν το σήκωσε, την 2η μου το έκλεισε στα μούτρα το κινητό. Άκουσα απο κάτι παιδιά στην τώρα δουλειά μου (ντελίβερι πάλι αλλά σε φούρνο) οτι πάνω κάτω δεν είναι και απο τα πιο συνεπής άτομα. Εγω τώρα τι μπορώ να κάνω; Θα ήθελα να σημειώσω οτι τα ένσημα μου τα κόλλησε κανονικά, στην δουλειά ήμουνα πάντα στην ώρα μου, ευγενικός κάθε φορά όσο μλκας και αν ήτανε ο πελάτης και στο μαγαζί μέσα τα πήγαινα καλά με το προσωπικό. Στο μεταξύ όταν της είπα αν θα ανοίξω λογαριασμό στην τράπεζα μου είπε "εε άστο λιγάκι ακόμα και το βλέπουμε" προφανώς γιατί ήξερε οτι το μαγαζί θα βάλει λουκέτο.

Στην επιθεώρηση εργασίας ένα παιδί μου είπε οτι δεν θα κάνουνε τίποτα γιατί η επιχ/ση αυτή δεν υπάρχει πλέον. Τι μπορώ να κάνω; Δεν είναι λεφτά της κλάσης 100-200€ να πω οτι οκ μπορώ να τα καλύψω με την τώρα δουλειά μου, ήτανε ένα ολόκρηρο μηνιάτικο αυτό και τα έχω ανάγκη.

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση που έχω μπλέξει; Any ideas?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki VSTROM+TRACER! (650850cc)

Δημοσιεύτηκε

βρες ενα οικονομικο δικηγορο να βγαλει διαταγη πληρωμης - αν βγει μπορεις να του κατασχεσεις αμαξι κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 29 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

"Για τα λεφτά θα σε πάρω τηλέφωνο μέσα στην εβδομάδα για να τα κανονίσουμε" μου είπε τότε.

Στην Ελλάδα του '18, δεν υπάρχει ουτε σαν σκεψη αυτό που σου ειπε.

Για όλα υπάρχει η 1η φορά. Αν έμαθες, δεν θα το ξαναπάθεις.

my2c

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πέρα του δικηγόρου υπάρχει κάποια άλλη λύση; Την έχω σαν τελευταία επιλογή αυτή λόγω των χρημάτων...

Δούλευα σαν το σκυλί απο Δευτερά εως Σάββατο πλάκα μου κάνει η μαλάκω; Εχω και μια τσίπα πάνω μου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ναι , επόμενη φορά, να ζητήσεις να πληρώνεσαι κάθε μέρα για την μέρα που μόλις δούλεψες.

Αυτά που έχασες, πάρτα σαν ένα καλό αλλά ακριβό μάθημα ζωής. Να ζήσεις να τα θυμάσαι.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

Α ρε φιλε κριμα ρε γμτ την εχουμε πατησει ολοι δυστυχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα...Αλλη φορα φιλε μολις σχολας κοιτα να περνεις το μεροκαματο στο χερι γτ ο τοπος γεμισε μπαμπεσιδες και λαμογια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σίγουρα έκανα και εγω την πατάτα μου αλλά ήτανε η πρώτη μου δουλειά δεν μου πήγε καν το μυαλό σε κάτι τέτοιο και ούτε ήξερα οτι θα κλείσει το μαγαζί.

Πιστεύω μια ακόμα προσπάθεια μπορώ να κάνω να ξαναπάρω αύριο ή να παω απο το μαγαζί του άντρα της που τον ξέρω κιόλας να μιλήσουμε.

Αν πάλι δεν τότε ναι θα το κλάψω το μηνιάτικο...

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Σίγουρα έκανα και εγω την πατάτα μου αλλά ήτανε η πρώτη μου δουλειά δεν μου πήγε καν το μυαλό σε κάτι τέτοιο και ούτε ήξερα οτι θα κλείσει το μαγαζί.

Πιστεύω μια ακόμα προσπάθεια μπορώ να κάνω να ξαναπάρω αύριο ή να παω απο το μαγαζί του άντρα της που τον ξέρω κιόλας να μιλήσουμε.

Αν πάλι δεν τότε ναι θα το κλάψω το μηνιάτικο...

προτεινω να στειλεις το πατερα σου και να μη πας εσυ οσο να ναι εχει μια ηληκια και μπορει να την ψαρωσει-ψιλοαπειλησει οτι θα τη μπλεξει με δικηγορους κξαι μυνησεις

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Ω! ναι έκανες πατάτα. (Όπως και σχεδόν όλοι από εμάς που θα σου δώσουμε συμβουλές).

Προτείνω να επιμείνεις με τηλεφωνήματα και φυσική σου παρουσία όπου μπορείς να τη βρείς, ευγενικά χωρίς "ανέξοδους" τσαμπουκάδες, παρουσιάζοντας την δική σου πλευρά, δηλαδή ότι δούλεψες και ότι έχεις ανάγκη τα χρήματα και μπλα μπλα μπλα.

Μην αγνοείς και τη δικιά της θέση, μπορεί να φέρεται απαράδεκτα, αλλά και αυτή έχει τρελό μπλέξιμο και ίσως να είσαι το τελευταίο της πρόβλημα  αυτή τη στιγμή. (Μπορεί να την κυνηγάνε, εφορία, ασφαλιστικά ταμεία, προμηθευτές κλπ... και αφού είσαι ο τελευταίος σε αυτή την "τροφική αλυσίδα" πρέπει να κάνεις υπομονή).
Αν θες να πάρεις τα χρήματα σου προσπάθησε να διατηρήσεις μια ισορροπημένη σχέση μαζί της, αν μπορείς κανόνισε κάποιο διακανονισμό, για παράδειγμα όλο το ποσό σε τρεις δόσεις.
Έτσι ακόμα και αν δεν σου καταβάλει τελικά όλο το ποσό κάτι θα έχεις πάρει.

Αν δεν έχει πρόθεση να στα δώσει και σε κόψει τελείως, τότε προχώρα σε άλλα μέτρα.
Να ξέρεις πάντως ότι οι δικαστικές διαμάχες και κοστίζουν και καθυστερούν πάρα πολύ.

Στην επόμενη δουλειά θα ξέρεις καλύτερα.

Με τα πιστόλια που έφαγα εγώ (και ακόμα μαθαίνω) θα μπορούσα να γυρίσω ολόκληρο γουέστερν:2guns:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AX-1 (250cc)

E Π Ι Θ Ε Ω Ρ Η Σ Η

Ε Ρ Γ Α Σ Ι Α Σ

1o βήμα πάντα και παντού σε εργατικές διεκδικήσεις. Δωρεάν. Άσε τι σου είπαν "τα παιδιά" και τι θα σου πει ο καθένας σε φόρουμ κτλ. Τηλέφωνο στην επιθεώρηση εργασίας. Ειδικά αν ήσουν και ασφαλισμένος άρα αποδυκνείεται ότι δούλεψες, τα χρήματα θα τα πάρεις 100%

Και τηλέφωνο σε αυτή (πριν) ότι αν δεν σε πληρώσει μέχρι πχ μεσα της άλλης εβδομάδας θα προσφύγεις στην ε.ε. Και όχι, μην βάλεις τον πατέρα σου να την πάρει, ενήλικος άνθρωπος είσαι, τα δούλεψες, τρέξτο εσύ. Δεν θα μας ξελασπώνουν για πάντα οι γονείς μας.

Η αυθαιρεσία αφεντικών σαν την κυρία, πατάει στο 99% των περιπτώσεων στην αμάθεια του κόσμου και στον φόβο ότι που να μπλέκω τώρα για 500ε με δικηγόρους και δικαστήρια. Επιθεώρηση εργασίας χθες (πιστεύω το έγραψα αρκετές φορές).

εδιτ: Επίσης, διαβάζω τα προηγούμενα ποστς που λένε ότι "να ήξερες, τώρα θα μάθεις κτλ" και υπονοούν στην ουσία να τα αφήνουμε κάτι τέτοια ζητήματα. Έτσι γίνονται τσάμπα μάγκες κάτι αφεντικά του κώλου και πιστολιάζουν το σύμπαν από προμηθευτές/συνεργάτες/εργαζόμενους. Και αν είσαι προμηθευτής και σου χρωστάει λεφτά, τότε όντως κλάφτα. Αν είσαι εργαζόμενος, υπάρχουν τρόποι για να κινηθείς.

Τροποποιήθηκε από τον social reject
Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλή και η επιθεώρηση εργασίας, αλλά μου έχει τύχει να δω την υπογραφή μου σε μισθολογική κατάσταση για φράγκα που ουδέποτε πήρα. (Ω! ναι πλαστογραφία, αλλά άντε να το αποδείξεις στα δικαστήρια, αν δεν υπάρχει τραπεζικός λογαριασμός).

Άλλη περίπτωση... ένα ποσό του μισθού στην τράπεζα (γλιτώνει αυτός ασφαλιστικές εισφορές), ένα ποσό στο χέρι "μαύρο"(γλιτώνεις εσύ εφορία)...όταν έγινε ή καταγγελία δεν μπορούσες να αποδείξεις παρά μόνο τα "καθαρά", δηλαδή ούτε τα μισά.

Τρίτη περίπτωση, ξανά καταγγελία στην επιθεώρηση, έρχονται, "συνετίζουν" τον εργοδότη, τον υποχρεώνει σε διακανονισμό με τους υπαλλήλους, αποπληρωμή σε τρεις δώσεις.
Πληρώνει τη μια σε βάζει να υπογράψεις για τρεις και υπονοεί ότι δεν θα είσαι στις περικοπές προσωπικού που θα ακολουθήσουν. Δεν παίρνεις ποτέ τις άλλες δύο.

And so the story goes...δυστυχώς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος social reject έγραψε:

E Π Ι Θ Ε Ω Ρ Η Σ Η

Ε Ρ Γ Α Σ Ι Α Σ

1o βήμα πάντα και παντού σε εργατικές διεκδικήσεις. Δωρεάν. Άσε τι σου είπαν "τα παιδιά" και τι θα σου πει ο καθένας σε φόρουμ κτλ. Τηλέφωνο στην επιθεώρηση εργασίας. Ειδικά αν ήσουν και ασφαλισμένος άρα αποδυκνείεται ότι δούλεψες, τα χρήματα θα τα πάρεις 100%

Και τηλέφωνο σε αυτή (πριν) ότι αν δεν σε πληρώσει μέχρι πχ μεσα της άλλης εβδομάδας θα προσφύγεις στην ε.ε. Και όχι, μην βάλεις τον πατέρα σου να την πάρει, ενήλικος άνθρωπος είσαι, τα δούλεψες, τρέξτο εσύ. Δεν θα μας ξελασπώνουν για πάντα οι γονείς μας.

Η αυθαιρεσία αφεντικών σαν την κυρία, πατάει στο 99% των περιπτώσεων στην αμάθεια του κόσμου και στον φόβο ότι που να μπλέκω τώρα για 500ε με δικηγόρους και δικαστήρια. Επιθεώρηση εργασίας χθες (πιστεύω το έγραψα αρκετές φορές).

εδιτ: Επίσης, διαβάζω τα προηγούμενα ποστς που λένε ότι "να ήξερες, τώρα θα μάθεις κτλ" και υπονοούν στην ουσία να τα αφήνουμε κάτι τέτοια ζητήματα. Έτσι γίνονται τσάμπα μάγκες κάτι αφεντικά του κώλου και πιστολιάζουν το σύμπαν από προμηθευτές/συνεργάτες/εργαζόμενους. Και αν είσαι προμηθευτής και σου χρωστάει λεφτά, τότε όντως κλάφτα. Αν είσαι εργαζόμενος, υπάρχουν τρόποι για να κινηθείς.

αφου εξκλεισε το μαγαζρι τι επιθεωρηση εργασιας του λες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR200 Loreal CR500

Δημοσιεύτηκε

αυτα που εγραψαν οι προηγουμενοι οτι και καλα να πληρωνεσαι καθε βραδυ στο χερι κλπ πιστευω πως ανηκουν 20 χρονια πισω δε γινεται στην πραξη περα απο μαυρα κλπ. μονο επιθεωρηση εργασιας οντως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AX-1 (250cc)

πριν 22 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

αφου εξκλεισε το μαγαζρι τι επιθεωρηση εργασιας του λες

ας παρει το διαολεμενο το τηλεφωνο στην επιθεωρηση, το μαγαζι επειδη εβαλε λουκετο δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει κλεισει το νομικο προσωπο της εταιριας σε τεβε/εφορια/κτλ.

Και σε τελικη αναλυση, εσυ ή εγώ ξέρουμε καλύτερα;
εδιτ, εσβησα κατι που οταν  το ξαναδιαβασα μου φανηκε αγενες.

Τροποποιήθηκε από τον social reject
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραία, επιθεώρηση. Αλλα αν βγεί το αφεντικό του και πεί, "μα εγώ τον έχω πληρώσει" ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μέσα σε αυτές τις μέρες την πήρα τηλέφωνο άλλες 4 φορές φυσικά και δεν το σήκωσε σε καμία περίπτωση. Μέχρι και στο Facebook της έστειλε οτι έχεις μια εβδομάδα να μου δώσεις τα λεφτά γιατί έχουμε φτάσει στο Αμήν αλλιώς θα πάω στην επιθεώρηση εργασίας. Δεν το διάβασε καν το μύνημα. Αύριο κιόλας έχω φύγει για την ε.ε. 

Δεν πρόκειται να βάλω τον πατέρα μου 46 χρονών άνθρωπο να πάει εκεί περα να τραμπουκίσει. Και δεν μου αρέσει και δεν είναι και τέτοιος άνθρωπος...θα το ψάξω μόνος μου, και ναι ήμουνα με ασφάλιση και τα πάντα ολα όπως είπα και στην αρχή του ποστ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα