Konstantinos3

Ερωτήσεις για πρώτο ταξίδι με μηχανή εκτός Ελλάδας

26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Xt-x (660cc) AGV K3 Ducati Multistrada (1260cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα! Σκευτομαι τέλος του μήνα που έχω κενές 5 μέρες να κάνω ένα ταξίδι μεγάλο (για τα δεδομένα μου ) και να τολμήσω να βγω εκτός Ελλάδας.Σαν πρώτη σκέψη είναι να ξεκινήσω από εδώ Πειραιά να φτάσω μέχρι Σέρρες ,από Σέρρες Σοφία,Βουλγαρία και από εκεί στο βουκουρεστι,Ρουμανία.Η συνολική απόσταση είναι 2400χιλιομετρα με επιστροφή χωριά το αν χαθώ ποσά αλλά έξτρα χιλιόμετρα.Το μηχανάκι που έχω είναι όπως φαίνεται και στην περιγραφή ένα ταπεινό Xtx του 2004.Δεν θα φορτωθεί μιας και δεν περισσεύει χρήμα για σαμάρια και ότι θα πάρω θα χωρέσει σε ένα μπροστινό μπακπακ.Αυτα που θέλω να ρωτήσω είναι 1:αν χρειάζεται να κάνω κάτι με το δίπλωμα μου λόγο εξωτερικού, 2:αν με καλύπτει η ασφάλεια στο εξωτερικό , 3:σε περίπτωση που πάθει κάποια βλάβη το μηχανάκι εκτός Ελλάδας τι ακριβώς γίνετε ,και αν μπορώ να έχω οδική έξω με κάποιο τρόπο  και τέλος ένα θα έχω κάποιο θέμα με το δίπλωμα μου γενικότερα μιας και είμαι λόγο ηλικίας έχω το α2 το οποίο με καλύπτει για το χτχ 100% εντός Ελλάδας μετά από πολλές συζητήσεις με τα Στρουμφ παραταυτα δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάζει εκτός Ελλάδας.

Οποιαδηποτε συμβουλή από όποιον ξέρει η έχει κάνει παρόμοια ταξίδια είτε πάνω σε αυτά που ρωτάω η γενικότερα ξέρει κάτι για τις χώρες αυτές θα βοηθήσει σίγουρα ! Ευχαριστω προκαταβολικά ,καλά χιλιόμετρα σε όλους 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBF 600SA

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα! 

1) Εάν το δίπλωμά σου είναι από τα καινούρια (τα πλαστικά σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας) τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα καθότι οι χώρες που πας είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ισχύει ότι και εδώ.

2) Θα πρέπει να ζητήσεις από την ασφαλιστική σου εταιρία την λεγόμενη πράσινη κάρτα. Είναι δωρεάν και έχει ισχύει για 1 με 2 μήνες σχεδόν για όλη την Ευρώπη. (Για Βουλγαρία και Ρουμανία σίγουρα).

3) Υπάρχουν εταιρίες που προσφέρουν ταξιδιωτική ασφάλιση και οδική βοήθεια, λεπτομέρειες δεν ξέρω γιατί δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ. Μία αρκετά γνωστή είναι η ADAC ψάξε το.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Καλό ταξίδι να έχεις και να περάσεις καλά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Tracer (847cc) HJC RPHA 10 Plus Aquilo Yamaha MT-09 Tracer (847cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδη θες να μπεις Βουλγαρια και Ρουμανια να ξερεις οτι ο καιρος αυτη τη περιοδο σε αυτες τις χωρες ειναι περιεργος και απροβλεπτος.
Μπορει να σου κανει τρελες μπορες, ακομα και χαλαζι.
Οποτε να πας καταλληλα προετοιμασμενος οσον αναφορα τον ρουχισμο σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 41 λεπτά, το μέλος Darios65 έγραψε:

Καλησπέρα! 

1) Εάν το δίπλωμά σου είναι από τα καινούρια (τα πλαστικά σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας) τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα καθότι οι χώρες που πας είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ισχύει ότι και εδώ.

2) Θα πρέπει να ζητήσεις από την ασφαλιστική σου εταιρία την λεγόμενη πράσινη κάρτα. Είναι δωρεάν και έχει ισχύει για 1 με 2 μήνες σχεδόν για όλη την Ευρώπη. (Για Βουλγαρία και Ρουμανία σίγουρα).

3) Υπάρχουν εταιρίες που προσφέρουν ταξιδιωτική ασφάλιση και οδική βοήθεια, λεπτομέρειες δεν ξέρω γιατί δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ. Μία αρκετά γνωστή είναι η ADAC ψάξε το.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Καλό ταξίδι να έχεις και να περάσεις καλά!

Ευχαριστω πολύ ,ναι το δίπλωμα είναι καινούργιο ,όσο για την adac ψιλό χάθηκα με αυτά που είδα.τεσπα ευχαριστω και παλι

πριν 28 λεπτά, το μέλος rtifosi έγραψε:

Επειδη θες να μπεις Βουλγαρια και Ρουμανια να ξερεις οτι ο καιρος αυτη τη περιοδο σε αυτες τις χωρες ειναι περιεργος και απροβλεπτος.
Μπορει να σου κανει τρελες μπορες, ακομα και χαλαζι.
Οποτε να πας καταλληλα προετοιμασμενος οσον αναφορα τον ρουχισμο σου.

Ναι κάτι έχω υποψιαστεί.Η αλήθεια είναι ότι ο εξοπλισμός μου όντας φοιτητής δεν είναι και ο καταλληλότερος και περιορίζεται σε ένα απλό αδιάβροχο πάνω κάτω και τίποτα παραπάνω ,ελπιζω σε καλό καιρό και αν όχι τουλάχιστον να βολευτω με τα υπάρχον 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια ακόμη ερώτηση ,σε χώρες όπως Βουλγαρία και του,ανία που αναφέρομαι  ,τι παίζει με προσπεράσεις στον επαρχιακό και γενικότερα διησθηση σε μεγάλους δρόμους?κανονικα η θα με πάνε μέσα ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

H adac δεν υποστηριζει νεους πελατες,οποτε θα περιοριστεις σε καποια Ελληνικη.Θα σου προτεινα την Αllianz που φαινεται αρκετα σοβαρη:https://www.allianzdirect.gr/el/Moto-and-driver-details

Η πρασσινη καρτα δεν εχει ισχυει για δυο μηνες αλλα για οσο ισχυει η ασφαλεια σου.

Περα απο το διπλωμα,υποχρεωτικα ταυτοτητα νεου τυπου,με λατινικους χαρακτηρες,η ακομη καλυτερα διαβατηριο.

Αν το μηχανακι δεν ειναι στο ονομα σου πας σε κοντινο  ΑΤ με τον ιδιοκτητη και χανεις χαρτι.

Τυρεις τα ορια ταχυτητας οπου ειναι δυνατον και κανεις οτι κανουν οι ντοπιοι.

Αν η μηχανη σου δεν ειναι σε αριστη κατασταση και ο εξοπλισμος σου  ειναι μετριος,μην πας πουθενα.Θα κουραστεις,δεν θα το ευχαριστηθεις και ισως να σου κοστισει ο κουκος αιδονι.Μην πας μονος σου,το εξωτερικο δεν ειναι παιδικη χαρα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε τίποτα αλλά θα σου πω ένα μεγάλο μπράβο για το μηχανακι σου και το τόλμημα να το ταξιδέψεις τόσα χιλιόμετρα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tenere κούτσκο (250cc) HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η Anytime που ξέρω και μου χρειάστηκε, προσφέρει δωρεάν επαναπατρισμό του οχήματος (θεωρητικά πληρώνεις μόνο αν έχει να περάσει από κάπου η μοτο με καράβι, αν και εμένα εν τέλει δεν με χρέωσαν τίποτα) και αεροπορικό εισιτήριο έως 300€ για να επιστρέψεις εσύ. Όλα αυτά αν η ζημιά είναι μεγάλη, κοστοβόρα και χρονοβόρα. Εννοείται θα πρέπει να έχεις προσθέσει την οδική βοήθεια στο συμβόλαιο σου για να τα έχεις αυτά.

πριν 1 ώρα, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Μην πας μονος σου,το εξωτερικο δεν ειναι παιδικη χαρα.

Γιατί τέτοια τρομοκρατία? Χιλιάδες άνθρωποι έχουν ταξιδέψει μόνοι τους στην Ευρώπη.

Τροποποιήθηκε από τον kpapageo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Μονο με χοντα στο εξωτερικο

Μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε, ας αναλαβει ο καθενας τις ευθυνες του

:baby:

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Μάγκας που θες να πας ταξιδάκι,αλλά πιο πολύ επειδή θα πας μόνος σου(αν κατάλαβα καλά απ'τα συμφραζόμενα).Εγώ δεν πάω ούτε να δω motogp μόνος μου στην καφετέρια 3 λεπτά απ'το σπίτι μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 55 λεπτά, το μέλος kpapageo έγραψε:

Γιατί τέτοια τρομοκρατία? Χιλιάδες άνθρωποι έχουν ταξιδέψει μόνοι τους στην Ευρώπη.

Γιατι μια αποψη να θεωρειται τρομοκρατια?Ολοι οσοι ειχαν τα κοτσια να ταξιδεψουν απο την αρχη  μονοι τους,δεν μπηκαν σε κανενα φορουμ να ρωτησουν οτιδηποτε.Φουλαραν ,καβαλησαν και εφυγαν.

Ας τα βαλει κατω και ας αποφασισει μονος του.Οτι και να αποφασισει καλο του δρομο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tenere κούτσκο (250cc) HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Κανείς δεν γεννήθηκε με όλη την πληροφορία έμφυτη. Ο καθένας την αντλεί από όπου νομίζει, είτε αυτό είναι φόρουμ, είτε βιβλία κλπ. Imho καλά κάνει και ρωτάει, όλοι έτσι μάθαμε.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

H adac δεν υποστηριζει νεους πελατες,οποτε θα περιοριστεις σε καποια Ελληνικη.Θα σου προτεινα την Αllianz που φαινεται αρκετα σοβαρη:https://www.allianzdirect.gr/el/Moto-and-driver-details

Η πρασσινη καρτα δεν εχει ισχυει για δυο μηνες αλλα για οσο ισχυει η ασφαλεια σου.

Περα απο το διπλωμα,υποχρεωτικα ταυτοτητα νεου τυπου,με λατινικους χαρακτηρες,η ακομη καλυτερα διαβατηριο.

Αν το μηχανακι δεν ειναι στο ονομα σου πας σε κοντινο  ΑΤ με τον ιδιοκτητη και χανεις χαρτι.

Τυρεις τα ορια ταχυτητας οπου ειναι δυνατον και κανεις οτι κανουν οι ντοπιοι.

Αν η μηχανη σου δεν ειναι σε αριστη κατασταση και ο εξοπλισμος σου  ειναι μετριος,μην πας πουθενα.Θα κουραστεις,δεν θα το ευχαριστηθεις και ισως να σου κοστισει ο κουκος αιδονι.Μην πας μονος σου,το εξωτερικο δεν ειναι παιδικη χαρα.

Η μηχανή είναι σε άριστη κατάσταση με τα σέρβις στην ώρα της ,καινούργια τακάκια,σέρβις ανάρτησης και λάστιχα και αν και ακατάλληλο όχημα για τόσο μεγάλες αποστάσεις δεν νομίζω να μου βγάλει κάτι.Μονος μου δεν θα είμαι αλλά δικαβαλος με την κοπέλα όχι ότι αλλάζει κάτι αυτό βέβαια.Οσο αναφορά τον εξοπλισμό είναι απλά τα βασικά ,δηλαδή μπουφάν,γάντια,κράνος εννοείτε τωρς Κάτω απλά μακρύ τζιν και μποτάκια και δυο αδιάβροχα πάνω κάτω εννοείτε. 

Αν μπορείς εξήγησε μου λίγο τι ακριβώς κάνω και αν χρειάζεται γιατί το μηχανάκι είναι στο όνομα του πατέρα μου,ευχαριστω πολύ 

πριν 2 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Μάγκας που θες να πας ταξιδάκι,αλλά πιο πολύ επειδή θα πας μόνος σου(αν κατάλαβα καλά απ'τα συμφραζόμενα).Εγώ δεν πάω ούτε να δω motogp μόνος μου στην καφετέρια 3 λεπτά απ'το σπίτι μου.

Μόνος μου ακριβώς δεν θα είμαι ,αλλά δικαβαλος με την κοπέλια ,όχι ότι βοηθάει κάπου χτυπά ξύλο βέβαια μια 20χρονη κοπελίτσα αλλά Τεσπα :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος Konstantinos3 έγραψε:

Μόνος μου ακριβώς δεν θα είμαι ,αλλά δικαβαλος με την κοπέλια ,όχι ότι βοηθάει κάπου χτυπά ξύλο βέβαια μια 20χρονη κοπελίτσα αλλά Τεσπα :biggrin:

Αα εντάξει ρε συ,νόμιζα θα πας μόνος σου.Τέλεια θα περάσετε,λίγη κούραση στο ταξίδι,αλλά με στάσεις και καλή διάθεση όλα κομπλέ θα πάνε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Γιατι μια αποψη να θεωρειται τρομοκρατια?Ολοι οσοι ειχαν τα κοτσια να ταξιδεψουν απο την αρχη  μονοι τους,δεν μπηκαν σε κανενα φορουμ να ρωτησουν οτιδηποτε.Φουλαραν ,καβαλησαν και εφυγαν.

Ας τα βαλει κατω και ας αποφασισει μονος του.Οτι και να αποφασισει καλο του δρομο.

Η αληθές είναι ότι παρά την τρέλα και την ζουρλια της ηλικίας (21) το να βγεις από τα μέρη σου όσο να νε είναι τόσο «τρελό» και συναρπαστικό όσο και φοβίστικο και ανασφαλές ειδικά όταν δεν υπάρχει και δεύτερο μηχανάκι 

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Αα εντάξει ρε συ,νόμιζα θα πας μόνος σου.Τέλεια θα περάσετε,λίγη κούραση στο ταξίδι,αλλά με στάσεις και καλή διάθεση όλα κομπλέ θα πάνε.

Η κούραση ειδικά με το συγκικριμενο μηχανάκι είναι σίγουρη,αλλά μπροστά στην χαρά μου για κάτι τέτοιο μένει στην άκρη ,ελπιζω να μείνει στην άκρη και η γκρίνια για το δικαβαλο ,βέβαια κανένας δεν με κυνηγάει κάθε τρεις και λίγο στάση αραγμα τσιγαράκι καφεδακι και συνέχεια όποτε είμαστε έτοιμοι 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Tracer (847cc) HJC RPHA 10 Plus Aquilo Yamaha MT-09 Tracer (847cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος Konstantinos3 έγραψε:

Μια ακόμη ερώτηση ,σε χώρες όπως Βουλγαρία και του,ανία που αναφέρομαι  ,τι παίζει με προσπεράσεις στον επαρχιακό και γενικότερα διησθηση σε μεγάλους δρόμους?κανονικα η θα με πάνε μέσα ?

Επειδη πολλοι τροχαιοι βλεπουν τα οχηματα με ξενες πινακιδες σαν πηγη εξτρα εισοδηματος, καλο ειναι να μεινεις στα προβλεπομενα.
Επισης καλο ειναι να τα αποφυγεις, μιας που πας και σε 2 χωρες απο τις οποιες δεν εχει εικονα πως συμπεριφερονται εκει οι οδηγοι τους...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ας σου πω κ γω 2 πραματα οι δρομοι στη βουλγαρια ειναι πλεον καλυτεροι απο δω αλλα θελει αμυντικη οδηγηση γτ σαν οδηγοι ειναι χαροι με τιμονια...επειδη λές τελος του μηνα σκεψου οτι οι θερμοκρασιες εκει ειναι 5-7 βαθμους χαμηλοτερες απο της βορειου ελλαδας(σκεψου εδω σε μας το βραδυ τελη σεπτεβρη αρχες οκτωβρη εχει 15 βαθμους εκει πεφτει κατω απο 10) οποτε για πορεια νυχτα το ξεχνας + οτι θες μια μαλλινη και μια χοντρη φουτερ στη βαλιτσα για παν ενδοχομενο

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος Konstantinos3 έγραψε:

Η αληθές είναι ότι παρά την τρέλα και την ζουρλια της ηλικίας (21) το να βγεις από τα μέρη σου όσο να νε είναι τόσο «τρελό» και συναρπαστικό όσο και φοβίστικο και ανασφαλές ειδικά όταν δεν υπάρχει και δεύτερο μηχανάκι 

Η κούραση ειδικά με το συγκικριμενο μηχανάκι είναι σίγουρη,αλλά μπροστά στην χαρά μου για κάτι τέτοιο μένει στην άκρη ,ελπιζω να μείνει στην άκρη και η γκρίνια για το δικαβαλο ,βέβαια κανένας δεν με κυνηγάει κάθε τρεις και λίγο στάση αραγμα τσιγαράκι καφεδακι και συνέχεια όποτε είμαστε έτοιμοι 

Μικροτερος απο εσενα ειχα κανει πολυ περισσοτερα,απο αυτο που θες να κανεις εσυ,με πολυ λιγοτερα σε θεματα εξοπλισμου και οχι μονο.Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα να σε κανω να βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει.Ενα προβλημα θεωρητικα μικρο στην χωρα σου,εκει μπορει να σου φερει τα πανω κατω.

Το θετικο ειναι οτι πας με παρεα και η μηχανη ειναι οκ.Το αρνητικο ειναι οτι με τζιν παντελονακι μια μικρη πτωση θα σε ταλαιπωρησει αφανταστα.Βρες κατι φθηνο,η δανεισου απο καποιους φιλους.Η μηχανη με λογικες στασεις ναι μεν θα σε κουρασει,αλλα θα βγει το ταξιδι,

Αν η μηχανη δεν ειναι στο ονομα σου,πας σε ενα αστυνομικο τμημα με τον ιδιοκτητη της και σου κανει μια δηλωση,την οποια την εχεις παντα μαζι σου.Γινεται πολυ ευκολα και πρεπει να γινει,αλλιως δεν περνας συνορα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas Dinamik (125cc) Triumph Explorer (1200XCcc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος Antreasss έγραψε:

ας σου πω κ γω 2 πραματα οι δρομοι στη βουλγαρια ειναι πλεον καλυτεροι απο δω αλλα θελει αμυντικη οδηγηση γτ σαν οδηγοι ειναι χαροι με τιμονια...επειδη λές τελος του μηνα σκεψου οτι οι θερμοκρασιες εκει ειναι 5-7 βαθμους χαμηλοτερες απο της βορειου ελλαδας(σκεψου εδω σε μας το βραδυ τελη σεπτεβρη αρχες οκτωβρη εχει 15 βαθμους εκει πεφτει κατω απο 10) οποτε για πορεια νυχτα το ξεχνας + οτι θες μια μαλλινη και μια χοντρη φουτερ στη βαλιτσα για παν ενδοχομενο

Μάλλινα ρούχα και φούτερ αποθηκεύουν κρύο!

Αυτό που θέλει είναι από μέσα προς τα έξω...

• Ισοθερμικό
  • Fleece με αντιανεμική προστασία από έξω
  • Μπουφάν μοτοσυκλέτας με επένδυση από μέσα.
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 λεπτά, το μέλος st3li0s έγραψε:

Μάλλινα ρούχα και φούτερ αποθηκεύουν κρύο!

Αυτό που θέλει είναι από μέσα προς τα έξω...

• Ισοθερμικό
  • Fleece με αντιανεμική προστασία από έξω
  • Μπουφάν μοτοσυκλέτας με επένδυση από μέσα.

εννοω κατω απ το μπουφαν μηχανης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα πρότεινα να κάνεις ένα πιο συμμαζεμένο ταξίδι για πρώτη φορά. Δε χρειάζεται να φτάσεις μέχρι την Ρουμανία. Ας πούμε μπορείς να πας μέχρι το Μπουργκάς που είναι παραθεριστικό κέντρο και αν κάτσει μια στραβή είσαι 200 km από Ελλάδα.

Να λάβεις υπόψιν και τον παράγοντα του συνεπιβάτη, που εμένα που φαίνεται αρνητικός. Έχεις κάνει μεγάλες πορείες με την κοπέλα σου; Άλλο μια μονοήμερη εκδρομή με τζιν και άλλο να πρέπει να βγάλεις 500 χιλιόμετρα σε βροχή πριν πέσει η νύχτα. Και κατά πάσα πιθανότητα το σακίδιο θα γεμίσει μόνο με τα καλλυντικά της κοπέλας.

Προσπάθησε να δανειστείς σαμάρια από φίλο, αν δε μπορείς να αγοράσεις. Αδιάβροχα οπωσδήποτε, κόβουνε πολύ και το κρύο.

Η ταλαιπωρία είναι δεδομένη και αν δεν είστε προετοιμασμένοι, δε θα περάσετε καλά.

Από την άλλη, όπως είπε και ο Μάρκος ο Τουέιν:

I have found out that there ain’t no surer way to find out whether you like people or hate them than to travel with them.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Μικροτερος απο εσενα ειχα κανει πολυ περισσοτερα,απο αυτο που θες να κανεις εσυ,με πολυ λιγοτερα σε θεματα εξοπλισμου και οχι μονο.Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα να σε κανω να βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει.Ενα προβλημα θεωρητικα μικρο στην χωρα σου,εκει μπορει να σου φερει τα πανω κατω.

Το θετικο ειναι οτι πας με παρεα και η μηχανη ειναι οκ.Το αρνητικο ειναι οτι με τζιν παντελονακι μια μικρη πτωση θα σε ταλαιπωρησει αφανταστα.Βρες κατι φθηνο,η δανεισου απο καποιους φιλους.Η μηχανη με λογικες στασεις ναι μεν θα σε κουρασει,αλλα θα βγει το ταξιδι,

Αν η μηχανη δεν ειναι στο ονομα σου,πας σε ενα αστυνομικο τμημα με τον ιδιοκτητη της και σου κανει μια δηλωση,την οποια την εχεις παντα μαζι σου.Γινεται πολυ ευκολα και πρεπει να γινει,αλλιως δεν περνας συνορα.

Ευχαριστω πολύ για της απαντήσεις.Δηλαδη ακόμη και στου πατέρα μου το όνομα που είναι πρέπει να κάνω δήλωση ε?ευχαριστω και πάλι 

πριν 1 ώρα, το μέλος 2noob2furious έγραψε:

Θα πρότεινα να κάνεις ένα πιο συμμαζεμένο ταξίδι για πρώτη φορά. Δε χρειάζεται να φτάσεις μέχρι την Ρουμανία. Ας πούμε μπορείς να πας μέχρι το Μπουργκάς που είναι παραθεριστικό κέντρο και αν κάτσει μια στραβή είσαι 200 km από Ελλάδα.

Να λάβεις υπόψιν και τον παράγοντα του συνεπιβάτη, που εμένα που φαίνεται αρνητικός. Έχεις κάνει μεγάλες πορείες με την κοπέλα σου; Άλλο μια μονοήμερη εκδρομή με τζιν και άλλο να πρέπει να βγάλεις 500 χιλιόμετρα σε βροχή πριν πέσει η νύχτα. Και κατά πάσα πιθανότητα το σακίδιο θα γεμίσει μόνο με τα καλλυντικά της κοπέλας.

Προσπάθησε να δανειστείς σαμάρια από φίλο, αν δε μπορείς να αγοράσεις. Αδιάβροχα οπωσδήποτε, κόβουνε πολύ και το κρύο.

Η ταλαιπωρία είναι δεδομένη και αν δεν είστε προετοιμασμένοι, δε θα περάσετε καλά.

Από την άλλη, όπως είπε και ο Μάρκος ο Τουέιν:

I have found out that there ain’t no surer way to find out whether you like people or hate them than to travel with them.

Κοιτά η αλήθεια είναι ότι ναι μεν εγώ έχω κάνει πολλές μεγάλες σχετικά αποστάσεις και δεν έχω θέμα ούτε από βροχές ούτε από τίποτα ,από την άλλη η αλήθεια είναι ότι η κοπέλα αν και δεν μασάει δεν έχει πάει πάνω από 200 κμ σε Μότο.Απο πολλές συζητήσεις μας δεν μασάει και στο κάτω κάτω όπως προείπα δεν είναι κάτι που το βλέπω σαν άθλο,αν στραβώσει κάτι ,κουραστούμε αφάνταστα αυτή η εγώ σε σημείο που δεν πάει άλλο στάση εκεί που είμαστε κοιμόμαστε σε ότι ξενοδοχείο βρούμε και την άλλη μέρα πίσω κλαιν.

Οσο για τα σαμάρια η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κανέναν που να έχει και αν και έχω βρει σχετικά φθηνά στο Ίντερνετ δεν περισσεύει χρήμα,α την συγκικριμενο στιγμή.Ηδη είμαι πιεσμένος με τα έξοδα(βενζίνες,διόδια,ξενοδοχεία,φαγητό κτλ) και θέλω να έχω σίγουρα 200 ε παραπάνω από τα μέγιστα που έχω υπολογίσει να μου φύγουν για ώρα ανάγκης.Τα πράγματα θα είναι μαζεμένα το έχω ξεκαθαρίσει,καλλυντικά και 3 ζευγάρια παπούτσια θα τα αφήσει γις κάποια άλλη φορά με το κουτί,η για όταν πάμε Χαλκίδα για καφέ :laugh:

Αδιαβροχα-ισοθερμικα κτλ εννοείτε έχω προμηθευτεί και για τους δυο μας 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν ειναι στο δικο σου ονομα ναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Να περασετε. Για το διπλωμα και το Α2 δε λεω τιποτα γιατι δεν ξερω.

Εστειλα προσφατα στην ασφαλιστικη που εχω ασφαλισμενο το μηχανακι για τα ιδια θεματα. Σου προτεινω να κανεις το ιδιο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ενδεικτικα, εγω ειχα την εξης απαντηση:

---------------

Σας ενημερώνουμε ότι έχετε ασφαλιστεί στο πρόγραμμα ..., το οποίο περιλαμβάνει πλήρη Οδική βοήθεια. Επομένως η μεταφορά σας γίνεται σε περίπτωση που ακινητοποιηθεί το όχημά σας από οποιαδήποτε αιτία.

Η Οδική Βοήθεια ισχύει για τις χώρες της Ευρώπης και το ευρωπαϊκό κομμάτι της Τουρκίας. Δεν συμπεριλαμβάνονται οι παρακάτω χώρες: Αλβανία, Ισλανδία, Γροιλανδία και τα νησιά Φερόε. Σε περίπτωση που χρειαστείτε Οδική Βοήθεια, μπορείτε να εξυπηρετηθείτε από την εκάστοτε τοπική Οδική Βοήθεια και στη συνέχεια αποζημιώνεστε από εμάς απολογιστικά, προσκομίζοντας τα τιμολόγια.

Σε περίπτωση επαναπατρισμού του οχήματος σας, εξυπηρετήστε πάλι από τοπική Οδική Βοήθεια, η οποία σας μεταφέρει μέχρι τα σύνορα και στη συνέχεια σας παραλαμβάνει η δική μας. Όσον αφορά τη διαδικασία αποζημίωσης, ισχύει η ίδια διαδικασία με αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω. 

Αν χρειαστείτε την Οδική Βοήθεια στο εξωτερικό, καλέστε μας στο τηλέφωνο ... μπλα μπλα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα