Canardo

Entry Level - Φθηνό εντουράκι

71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Παραθέτω 3 εταιρίες οι οποίες ασχολούνται με το αντικείμενο του replating για αρχή. Ξέρω και άλλες αν σε ενδιαφέρει.

Ενα 200αρι η δουλεια συν 50-60 ευρω τα μεταφορικα δηλαδη...

Σε ενα τετραχρονο κανεις ρεκτιφιε με το 1/3 της τιμης πουεχει η επιστρωση.

Εγω προσωπικα δεν θελω να αλλαξω αποψη σε κανενα, αλλα καλο ειναι να λεγεται ολη η αληθεια για να ξερει τι εχει να αντιμετωπισει καποιος που θα επιλεξει 2Τ ή 4Τ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Ώπα κάτσε, για να κάνεις ρεκτιφιέ μιλάμε για χιτώνιο. Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

@Tasos Meli αν δεν σου κάνει κόπο δώσε μια σύντομη αναφορά για το τι έκανες στα ΥΖ και τι στο δικό σου, για να έχουμε ένα μπούσουλα.

Δηλαδή εγώ μέχρι στιγμής βασίστηκα στο ότι ακόμα και ανακατασκευή να χρειαστεί το 2χρονο είναι πιο φθηνό, αν είναι για μια περίπου ίδιας κατάστασης μηχανάκια να μου βγει το ίδιο με ένα 4χρονο να αρχίσω να το βλέπω αλλιώς.:think:

Υπενθυμίζω ότι δεν έχω οδηγήσει πέρα από 50cc τίποτε δίχρονο και ακούω και γι' αυτό διάφορα του τύπου "Αν πάρεις δίχρονο πρέπει να μάθεις να οδηγάς από την αρχή, είναι τελείως άλλο πράγμα"

Θα σου πω τι αλλαξα στο δικο μου μηχανακι που ειναι 400cc και ποσο βγηκε γιατι παραλληλα το βελτιωσα κιολας και μετα θα σου γραψω και κοστοσ αν ηθελα να το φτιαξω χωρις να σπαταλησω επιπλεον χρηματα.

Αλλαγη χιτονιου Oversize +3mm = 200 ευρω

Εμβολο Wiseco +3mm = 135 ευρω

Εκκεντροφορος Hotcams Stage 2 = 125 ευρω

Καδενα εκκεντροφορου Wiseco = 80 ευρω

4 βαλβιδες Wiseco = 106 ευρω

σετ φλατζες ανω μερους = 40ευρω

Ολα μαζι μας κανουν 686ευρω, τα ανταλλακτικα που χρησημοποιηθηκαν ειναι επωνυμης εταιριας και στοχο ειχαν τη βελτιωση της αντοχης του κινητηρα και τισ επιδοσεις, επισης τα περισσοτερα αγοραστηκαν απο το Ε-bay οταν η ισοτιμια ηταν 1,25, αν ολα αυτα τα αγοραζα απο ελλαδα θα ημουν στο χιλιαρικο.

Αν ηθελα να επισκευασω το μοτερ απλα για να μην καιει λαδι και να αλλαξω τα "πολλα κινουμενα μερη" που ειναι επικινδυνα το κοστος θα ηταν:

Ρεκτιφιε κυλικδρου = 70 ευρω

Εμβολο Prox = 80 ευρω

καδενα Prox = 50 ευρω

Βαλβιδες Prox = 70 ευρω

σετ φλατζες ανω μερους = 40ευρω

Συνολικο κοστος σε ανταλλακτικα 310ευρω με τιμες Ελλαδας αυτη τη στιγμη.

Τον εκκεντροφορο τον αλλαξα για να γεμισω λιγο πιο ψηλα μιας και ο υπερκυβισμος μου γεμισε τα χαμηλα και μεσαια.

Λιγοτερο απο τα μισα και με επωνυμα ανταλλακτικα και παλι.

πριν 31 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Ώπα κάτσε, για να κάνεις ρεκτιφιέ μιλάμε για χιτώνιο. Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.

τα 4Τ για τα οποια μιλαμε πιο πανω χιτονιο εχουν, δεν μιλησα για CRF και KXF

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki '05 KLR (685cc) KTM SMR (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν σε άκουγαν οι αμερικάνοι KουLoυRάδες θα σε κορόιδευαν..έχεις ένα μηχανάκι που βγαίνει 31 χρόνια, που δε νιώθει χριστούλη, που έχει πληθώρα ανταλλακτικών και άφτερ μάρκετ προιόντων αναβάθμισης και ρωτάς για άλλο μηχανάκι?? Πάρτου ένα σετ χωμάτινα ζαντολάστιχα και καθάρισες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος Dennis_K έγραψε:

Αν σε άκουγαν οι αμερικάνοι KουLoυRάδες θα σε κορόιδευαν..έχεις ένα μηχανάκι που βγαίνει 31 χρόνια, που δε νιώθει χριστούλη, που έχει πληθώρα ανταλλακτικών και άφτερ μάρκετ προιόντων αναβάθμισης και ρωτάς για άλλο μηχανάκι?? Πάρτου ένα σετ χωμάτινα ζαντολάστιχα και καθάρισες!

Μάλλον δεν διάβασες τα πιο πάνω γι' αυτό μια σύντομη επανάληψη.
Κοιτά καλό, χρυσό το Κουλουράκι, αλλά είναι κορσούμι, είναι πολύ βαρύ λέμε.:cry:
168kg η έκδοση C και 153kg η έκδοση Α. (και μιλάμε χωρίς τα λαδό-ξυδα).
Ακόμα και για motard το θεωρώ βαρύ.

Με ύψος 1.70 και λιγότερο από 75kg, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το κρατήσω όταν γείρει πολύ. (Although I never skip leg day):winking:

Οτιδήποτε πάνω από 110-120 κιλά για μένα είναι εκτός συζήτησης.
Το μηχανάκι πρέπει να το πιάνω και να μπορώ να το κάνω στροφή 180 μοιρών με τα χέρια.

Η πληθώρα after market που λες είναι για την έκδοση Α, που πούλησε σαν τρελή στην Αμερική.
Ναι μεν ίδιος κινητήρας και σχεδόν ίδιο μηχανάκι, αλλά κάποια πράγματα διαφέρουν.
Μάλιστα ήταν και το μηχανάκι που αγόρασε μαζικά (με κάποιες μετατροπές) ο Αμερικάνικός στρατός.

Πλαστικό aftermarket για το C δεν παίζει ούτε για πλάκα.
Ακόμα και εδώ. Ελλάδα μόνο μεταχείρια μαμά παίζουν και επειδή είναι το καθημερινό μου μέσω μεταφοράς δεν μπορώ να το πάρω και να το σπάσω (και αυτό και τα πλευρά μου :punk:).

Παρόλα αυτά αν δεν βρεθεί κάτι άλλο, μπορεί και να το δοκιμάσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki '05 KLR (685cc) KTM SMR (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα φίλε μου και σόρρυ που απαντάω μετά απο δίμηνο!

Το μοντέλο που πιθανόν έχεις και έχω (αυτό στη φωτό μου) είναι το λεγόμενο "C". Το Α θεωρείται το KLR600, Β το tengai, C το δικό μας μέχρι 2005 και 2007 για Αμερική-Καναδα-Αυστραλία. Αυτά τα μοντέλα είναι τα λεγόμενα Πρώτης γενιάς ή "1st gen". Στις χώρες που προανέφερα από το 2008 μέχρι και φέτος πουλούσε το 2nd gen Που εκείνο είναι που αλλάζει λίγο στην εξαγωγή στο ψυγείο και στο fairing..

Το μηχανάκι είναι αντικειμενικά βαρύ λόγω μοτέρ στα 160 και κάτι κιλά όπως λες στεγνό αλλά "μαμά". Αν αλλάξεις στεφάνια και εξάτμιση μονο καταλαβαίνεις τη διαφορά γιατί η στοκ εξάτμιση είναι κυριολεκτικά σαν άγκυρα.

Σχετικά με άφτερ μάρκετ, μια ιδέα του τι φοράει το δικό μου: wp ελατήρια μπρος και wp αναρτηση πίσω, mikuni tm 42 fcr, σφυρήλατο πιστόνι 11:1 102.9 χιλιοστά 685 κυβικά από wossner (και βγάζουν μέχρι και 105 χιλιοστών - 720 κυβικά αν έχεις κέφια και θες να μακρύνεις τα χέρια σου), Arrow τελικό και λαιμό fmf powerbomb. Επίσης βγαζει η hotcams (και η web cam) σετ εκκεντροφόρων, υπάρχουν σε schnitz racing βαλβίδες εκκεντροφόρων διαφόρων μεγεθών, γρανάζια κλπ. Πλαστικά δε θα βρεις πέραν των μαμακίσιων, ΑΛΛΑ βγάζει η acerbis ντεποζιτο 12 και 25 λίτρων με ενσωματωμένα πλαστικά που καλύπτουν ψυγείο, που το 25λιτρο είναι πιο ελαφρύ από το μαμά που είναι 13 λίτρα. Ολα αυτά που σου λέω είναι για klr650 και όχι για άλλο μηχανάκι που τυχαίνει να ταιριάζουν κάνοντας 757863 πατέντες και υπάρχουν πολλά άλλα ακόμη.

Να φανταστείς του έχω supermoto στήσιμο με γρανάζωμα 17-40 και τις προάλλες μου μάρσαρε συναδελφος με Xr650 sm σε φανάρι στην κηφισίας και μόλις ανοίξαμε στη δευτέρα-τρίτη μου ο φίλος πάλευε. 

Για ήπια εντουρόβολτα δε θα έχεις θεμα..ίσα ίσα που έχει χαμηλό κέντρο βάρους, είναι προβλέψιμο, και έχει αρκετή ροπή για να σε πάει οπουδήποτε. Το εντούρο θέλει χέρια, και όταν μάθεις στη σημαδούρα αυτή, μετά θα σου δίνουν το καθαρόαιμο ktmάκι των 100 κιλών το ψέμα το ίδιο και θα το οδηγάς σα ποδήλατο. Ξεκινάς χαλαρά και βλέπεις. Εγώ λεω απλά τι θα έκανα στη θέση σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Thanx!
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
Την ιστορία του KLR την ξέρω διαφορετικά, κάπου κάνεις λάθος.
Οι Αμερικάνοι έχουν το KLR 650-A.
Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ.

Τα μαμά πλαστικά που ρώτησα στην αντιπροσωπεία κοστίζουν όσο να ξανά-αγοράσω το μηχανάκι. :mB_kalo_e:
140€ μόνο το πλαστικό κάλυμμα για το ντεπόζιτο. (το ένα Ε!)

Το σκέφτομαι ακόμα.
Άσε που το τελείωμα του χρόνου με ψιλό-στέγνωσε οικονομικά, δεν βλέπω να παίζει και κάνα μεταχειρισμένο της προκοπής.

Μάλλον για κάνα παλιό διχρονάκι όσο πιο κοντά στο 2000 με βλέπω, το οποίο θα στρώσω σιγά σιγά και θα το φέρω στα μέτρα μου.
Και όπως το βλέπω τώρα, μάλλον ούτε καν για καθαρό θα πάω.

Από την άλλη ίσως και να το κάνω, να πάρω το KLR με τις 17άρες και τα mutant που λέω να βάλω και να το πάω στις κροκάλες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda c50c (49cc)

Δημοσιεύτηκε

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, όντας σε παρόμοιο στάδιο λίγο παλιότερα.

Το φτηνό βγαίνει ακριβό στο τέλος, κανόνας της αγοράς. Τα μάτια σου ανοιχτά για ευκαρία, αλλά η ευκαιρία είναι το 5% των αγγελιών.

Πάμε παρακάτω: Ένα μηχανάκι τέτοιας χρονολογίας θα σου ζητήσει από ένα πεντακοσάρικο (ένα πιστονάκι, κανένα τζίτζιρι-μίτζιρι αλυσογράναζο, κανένα λάδι στο πιρούνι) μέχρι και τρία πεντακοσάρικα (κύλινδρος που θέλει επίστρωση, μπιέλα, να βαράει κανένα ρουλεμάν μέσα κτλ) για να γίνει μηχανάκι. Εν καιρώ κρίσης τα γούστα κοπήκανε και κανείς δεν πουλάει μηχανάκι που δεν θέλει συμμαζέματα. Η λογική θα το πάρω και θα το φτιάξω προϋποθέτει χρόνο, χρήμα και διάθεση, εγώ προσωπικά τον περισσότερο καιρό δεν έχω τίποτα από τα 3 :tooth:

Αυτά που έλεγε πριν o @Tasos Meli μην τα παίρνεις αψήφιστα. Άλλο τα παλιά αερόψυκτα (xr, ttr) και άλλο τα καινούρια. Αν δεν απατώμαι, στα xr ακόμα οι βαλβίδες είναι με κόντρα παξιμάδι, όπως στα παπιά. Μία επισκευή σε τέτοιο μηχανάκι δεν είναι και το τέλος του κόσμου, χώρια που πάνε πολύ αυτά.

Πέρα από αυτό, το κόστος άμα έχεις το μηχανάκι και έχεις και τον εξοπλισμό δεν είναι μεγάλο. Άμα ξεκινήσεις από ένα συντηρημένο μηχανάκι τότε η συντήρηση δεν είναι και για κροίσους, από εκεί και πέρα θες ένα δεκάρικο βενζίνα τη βόλτα, προτιμάω να τα δώσω εκεί παρά σε ουίσκια :yes:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος Dennis_K έγραψε:

mikuni tm 42 fcr

Να φανταστείς του έχω supermoto στήσιμο με γρανάζωμα 17-40 και τις προάλλες μου μάρσαρε συναδελφος με Xr650 sm σε φανάρι στην κηφισίας και μόλις ανοίξαμε στη δευτέρα-τρίτη μου ο φίλος πάλευε. 

Mikuni TM42 ή  Keihin FCR? 

Απο αυτα που αναφερεις οτι το μηχανακι σου φοραει ποσα αλογα εχει παρει? εγω θα πω απλα οτι ενα μαμα μαμα XR650R εχει 20 αλογα παραπανω απο το δικο σου και ειναι και 20 κιλα πιο ελαφρυ, αν το εφυγες στ´αληθεια να ξερεις οτι ή ο φιλος σου δεν το ανοιξε ή εχει καποιο προβλημα το μηχανακι του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Τάσο, τροχό το XR650R το έχουν μετρήσει κάτι λιγότερο από 50 τροχό, 46-48hp, το μανιβελάτο.

Είχα ένα συγκριτικό σε κάποιο 0-300 που είχε Honda XR650R vs Ktm LC4 SXC625 και θυμάμαι τα νούμερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 28 λεπτά, το μέλος Smias έγραψε:

Τάσο, τροχό το XR650R το έχουν μετρήσει κάτι λιγότερο από 50 τροχό, 46-48hp, το μανιβελάτο.

Είχα ένα συγκριτικό σε κάποιο 0-300 που είχε Honda XR650R vs Ktm LC4 SXC625 και θυμάμαι τα νούμερα.

61,2 μοτερ γυρω στα 50 τροχο, σε ξενα φορα αναφερουν μεχρι και 51 σε στοκ κατασταση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Για πείτε μια γνώμη, επειδή παίζει μια πιθανότητα να βρεθώ προς τα εκεί το ΣΚ.
https://www.car.gr/18134567-ktm-450-exc
Υπάρχει λόγος να πάω να το δω;
...Αν και μάλλον δεν είναι για τα δόντια μου.:crazy:
18134567_2_b.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Για πείτε μια γνώμη, επειδή παίζει μια πιθανότητα να βρεθώ προς τα εκεί το ΣΚ.
https://www.car.gr/18134567-ktm-450-exc
Υπάρχει λόγος να πάω να το δω;
...Αν και μάλλον δεν είναι για τα δόντια μου.:crazy:
18134567_2_b.jpg

Tι εχουν τα δοντια σου?

Μια χαρα μηχανακι ειναι και αν εχεις την υπομονη να το μαθεις θα το καταευχαριστηθεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 23 λεπτά, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Tι εχουν τα δοντια σου?

Τα δόντια μου μια χαρά είναι! Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα έκανα το "μεγάλο" service σε εξουσιοδοτημένο οδοντίατρο. :biggrin:

Απλά κάποιοι λένε ότι δεν είναι και το "ιδανικό" μηχανάκι για αρχάριο....ότι έχει κάμποσο γκαζάκι....και πιθανόν να "τρομάξει" τον νέο αναβάτη, χωρίς εμπειρία...
Κοινώς να μην ανέβω σε αυτή τη φάση πάνω από τα 250cc....
No se!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Τα δόντια μου μια χαρά είναι! Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα έκανα το "μεγάλο" service σε εξουσιοδοτημένο οδοντίατρο. :biggrin:

Απλά κάποιοι λένε ότι δεν είναι και το "ιδανικό" μηχανάκι για αρχάριο....ότι έχει κάμποσο γκαζάκι....και πιθανόν να "τρομάξει" τον νέο αναβάτη, χωρίς εμπειρία...
No se!

Για να μαθεις σωστα πρεπει να ξεκινησεις απο χαμηλα.Αν δεν πας για πρωταθλητης παρε αυτο που σου αρεσει και πηγαινε το χαλαρα μεχρι να το συνηθισεις.

Υποθετω οτι εχεις καποια εμπειρια με μηχανες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

No se!

Δεν εχω οδηγησει το συγκεκριμενο, αλλα αν εχει καμια σχεση με YZ450 (που λογικα αυτης της κατηγοριας ειναι) θα συμφωνησω με τους καποιους στους οποιους αναφερεσαι Κωστα.

Οχι πως δεν οδηγιεται, αλλα ειναι σα να λες οτι θες να ξεκινησεις να ασχολεισαι με πιστα και να πας να αγορασεις r1. Θα παιδευτεις αδικα και θα εχεις πιο αργη προοδο απο το αν ξεκινουσες με μικροτερο. Επισης ακομα και απο ατομα που ειναι χρονια στο χωματινο χωρο θα ακουσεις πως περνας καλυτερα με τα 250. Οπως το ιδιο θα ακουσεις αντιστοιχα και στην πιστα για τα 600αρια. 

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 57 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Οχι πως δεν οδηγιεται, αλλα ειναι σα να λες οτι θες να ξεκινησεις να ασχολεισαι με πιστα και να πας να αγορασεις r1. Θα παιδευτεις αδικα και θα εχεις πιο αργη προοδο απο το αν ξεκινουσες με μικροτερο. Επισης ακομα και απο ατομα που ειναι χρονια στο χωματινο χωρο θα ακουσεις πως περνας καλυτερα με τα 250. Οπως το ιδιο θα ακουσεις αντιστοιχα και στην πιστα για τα 600αρια. 

Exactly!

Off topic!
Πρέπει κάποια στιγμή να μου εξηγήσεις πως εσύ έκανες τόση πρόοδο (στην οδήγηση σου).
Μιλάω για τη μεθοδολογία  που ακολούθησες, γιατί διαβάζοντας τα ποσταρίσματα σου εδώ (αλλά και αλλού) διακρίνω συνέπεια, σχεδιασμό και μεθοδικότητα κάτι που εγώ δεν έχω βρει ακόμα, θεωρώ πως ακόμα οδηγώ ενστικτώδικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Exactly!

Off topic!
Πρέπει κάποια στιγμή να μου εξηγήσεις πως εσύ έκανες τόση πρόοδο (στην οδήγηση σου).
Μιλάω για τη μεθοδολογία  που ακολούθησες, γιατί διαβάζοντας τα ποσταρίσματα σου εδώ (αλλά και αλλού) διακρίνω συνέπεια, σχεδιασμό και μεθοδικότητα κάτι που εγώ δεν έχω βρει ακόμα, θεωρώ πως ακόμα οδηγώ ενστικτώδικα.

Καταρχας μιας και μεχρι τα 34 μου δεν ειχα οδηγησει ουτε παπακι, στην περιπτωση μου η βελτιωση ηταν μονοδρομος που λεμε. Δηλαδη κοιτωντας πισω σιγουρα υπαρχει μια βελτιωση, αλλα οταν ξεκινας απο το απολυτο μηδεν δε θα μπορουσε να γινει κι αλλιως. Και φυσικα εχουμε κυριολεκτικα απειρο δρομο μπροστα μας...

Αυτο που μπορω να πω ειναι πως μεσα απο τα λαθη μου εχω οντως καταληξει σε μια μεθοδολογια που θα μπορουσε να βοηθησει καποιον στο ξεκινημα του. Τα πραγματα που με βοηθησαν ηταν τα εξης :σχολειο οδηγησης, διαβασμα, συστηματικη ενασχοληση με την πιστα (τα οποια εκανα με λαθος σειρα προσωπικα, αλλα δεν ηξερα και δεν ειχα καποιον να με συμβουλεψει). Το τελευταιο ειδικα ηταν το πιο σημαντικο. Συστηματικη για μενα σημαινει να μπαινω μεσα στην πιστα και τουλαχιστον σε ενα session καθε φορα να δουλευω σε συγκεκριμενα πραγματα, οδηγωντας στο 70%. Αυτο προϋποθετει να εχεις μελετησει ωστε να εχεις ενα θεωρητικο υποβαθρο και να ξερεις τι ακριβως προσπαθεις να πετυχεις. Τεραστια βοηθεια ειναι φυσικα να εχεις και καποιον εμπειροτερο να σε διορθωνει οταν κανεις λαθος και γενικα να σε καθοδηγει. 

Για να μην παρεξηγηθω και με περασουν για ψωνιο, εξακολουθω να ειμαι ασχετος και επιπλεον βλεπω πως δεν εχω και καποια ιδαιτερη κλιση / ταλεντο στο αντικειμενο. Αλλα απο την αλλη απο μικρος ημουν ατομο με επιμονη και μεσα απο τη δουλεια μου εχω μαθει οτι η μελετη και η συστηματικη προσπαθεια ειναι σε μεγαλο βαθμο πολυ καλο υποκαταστατο του ταλεντου. 

Πιστευω μεσα στις γιορτες που θα ειμαι Θεσσαλονικη να πιουμε κι εκεινον τον καφε και να τα πουμε κι απο κοντα.  :cheers:

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 42 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Καταρχας μιας και μεχρι τα 34 μου δεν ειχα οδηγησει ουτε παπακι, στην περιπτωση μου η βελτιωση ηταν μονοδρομος που λεμε. Δηλαδη κοιτωντας πισω σιγουρα υπαρχει μια βελτιωση, αλλα οταν ξεκινας απο το απολυτο μηδεν δε θα μπορουσε να γινει κι αλλιως. Και φυσικα εχουμε κυριολεκτικα απειρο δρομο μπροστα μας...

Αυτο που μπορω να πω ειναι πως μεσα απο τα λαθη μου εχω οντως καταληξει σε μια μεθοδολογια που θα μπορουσε να βοηθησει καποιον στο ξεκινημα του. Τα πραγματα που με βοηθησαν ηταν τα εξης :σχολειο οδηγησης, διαβασμα, συστηματικη ενασχοληση με την πιστα (τα οποια εκανα με λαθος σειρα προσωπικα, αλλα δεν ηξερα και δεν ειχα καποιον να με συμβουλεψει). Το τελευταιο ειδικα ηταν το πιο σημαντικο. Συστηματικη για μενα σημαινει να μπαινω μεσα στην πιστα και τουλαχιστον σε ενα session καθε φορα να δουλευω σε συγκεκριμενα πραγματα, οδηγωντας στο 70%. Αυτο προϋποθετει να εχεις μελετησει ωστε να εχεις ενα θεωρητικο υποβαθρο και να ξερεις τι ακριβως προσπαθεις να πετυχεις. Τεραστια βοηθεια ειναι φυσικα να εχεις και καποιον εμπειροτερο να σε διορθωνει οταν κανεις λαθος και γενικα να σε καθοδηγει. 

Για να μην παρεξηγηθω και με περασουν για ψωνιο, εξακολουθω να ειμαι ασχετος και επιπλεον βλεπω πως δεν εχω και καποια ιδαιτερη κλιση / ταλεντο στο αντικειμενο. Αλλα απο την αλλη απο μικρος ημουν ατομο με επιμονη και μεσα απο τη δουλεια μου εχω μαθει οτι η μελετη και η συστηματικη προσπαθεια ειναι σε μεγαλο βαθμο πολυ καλο υποκαταστατο του ταλεντου. 

Πιστευω μεσα στις γιορτες που θα ειμαι Θεσσαλονικη να πιουμε κι εκεινον τον καφε και να τα πουμε κι απο κοντα.  :cheers:

να ερθω και εγω δασκαλε????

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 12/17/2018 at 9:41 ΜΜ, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

να ερθω και εγω δασκαλε????

Έλα giorgos son, θα παίξει και wax on - wax off...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Έλα giorgos son, θα παίξει και wax on - wax off...

Μη νομιζεις, τα εχει περασει ηδη αυτος.  Ο @giorgos.boun μαζι μου ξεκινησε να μπαινει πιστα - τα ακουγε τα μπινελικια του στην αρχη. :tooth:

Μετα βεβαια ο μαθητης ξεπερασε το δασκαλο. :wub:

Οχι πως ηταν και δυσκολο στην περιπτωση μου... :baby:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση