Canardo

Entry Level - Φθηνό εντουράκι

53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τι να σου πω απο οσο εχω καβαλησει τετοια μηχανακια στο χωμα, στα + του 125 διχρονου ειναι οτι λογω ανυπαρκτου βαρους και μηδενικου φρενου κινητηρα ειναι σα να οδηγας ποδηλατο με μοτερ που ειναι πολυ διασκεδαστικο, αλλα απο την αλλη στο χωμα παραδοσιακα θες μηχανακι τρακτερ να δινει πονο χαμηλα για να ξεπερνας ανηφορες και αλλα εμποδια, πραγμα που θα σου δωσει το 250 τετραχρονο.

Καλος συνδυασμος και των δυο ειναι τα 200+ διχρονα.

Δυνατο το CRM εγω θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα να το τσιμπησω στη θεση σου και θα ρωτουσα και τι γινεται με ανταλλακτικα κτλπ. τον τυπα που εκατσε και το εφτιαξε ολο.
Βεβαια πανω απο 1μισι χιλιαρικο θα το εκλαιγα να το δωσω για τοσο παλια μηχανακια αλλα ξερω 'γω ολα σχετικα ειναι.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Μακρυα απο DR200, ειναι παπι για την πολη, ειναι ψοφιο ουυυυυυ

JyFkUI4.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Να πω την αμαρτία μου... καλό το CRM αλλά να το πάρει τώρα ο νιούφης (εγώ δηλαδή) και να το πετάει από δω και από 'κει σε χαντάκια και σε θάμνους...
...το λυπάμαι λίγο είναι η αλήθεια...

Ναι και μένα, παρόλο που τσίτωσα με το που το είδα, μου φαίνονται αρκετά λεφτά, οπότε καταλήγουμε πάλι σε KTMάκια μετά το 2000.

πριν 1 λεπτό, το μέλος costikos έγραψε:

Μακρυα απο DR200, ειναι παπι για την πολη, ειναι ψοφιο ουυυυυυ

Καλά ρε φίλος, εγώ μίλησα για ένα που οδήγησα για 5 μέρες και ζήτησα παραπάνω πληροφορίες....

Τι συμπέρασμα να βγάλω από τη φωτό...πες μας τη γνώμη σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Οτι ειναι καταλληλο με μερικες ευκολες τροποποιησεις (αν δεν εισαι πολυ ψηλος) για ωραιο παιχνιδι στστα μονοπατια. Ειδικα αν εισαι μπαρμπας σαν εμενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

Τετράχρονο 250 για μένα στο χωμα δεν..

Οπότε μένει το DT,αν δεν βιάζεσαι όλο και κάποιο θα βρεις που θα σου δώσει πολύ χαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Κατ´ αρχας ξεκινας με λαθος σκεπτικο, ενα εντουρο μηχανακι πρεπει να μπορει να σε παει στο βουνο αλλα πολυ σημαντικοτερο ειναι το να σε γυρισει, με τα μηχανακια του χιλιαρικου το μονο που θα κανεις ειναι μπαντιλικια και σουζες γυρω απο το σπιτι σου, εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν ενα τετοιο μηχανακι.

Αν θελεις διχρονο δωσε κατι παραπανω και παρε ενα πιο προσφατο μοντελο, δρακους που ακουνε στο ονομα DT,WR,KDX,KMX,TS,TSR,CRM και λοιπα καλυτερα να μην τα προτιμησεις, κοιταξε προς ΚΤΜ και οπως ειπε ο Κωστας σε μοντελα μετα το 2000.

Αν θελεις ολντ σκουλ τετεαχρονο κοιτα μονο για TTR ή ΧR, αλλα να ξερεις οτι αν πας σε φτηνο θα το πληρωσεις στην τελικη χρυσάφι, πιστεψε με κανενας δεν θα πουλησει καλο μηχανακι σε χαμηλη τιμη, ολα τα φθηνα κρυβουν θεματακια, και φυσικα πρεπει να γινει ελεγχος απο εναν που τα γνωριζει καλα.

πριν 27 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Τετράχρονο 250 για μένα στο χωμα δεν..

Οπότε μένει το DT,αν δεν βιάζεσαι όλο και κάποιο θα βρεις που θα σου δώσει πολύ χαρά.

Εχεις προσωπικη εμπειρια απο 250 τετραχρονο στο χωμα και το θεωρεις υποδεεστερο απο ενα DT? Τι εννοεις οταν λες χωμα?

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Κατ´ αρχας ξεκινας με λαθος σκεπτικο, ενα εντουρο μηχανακι πρεπει να μπορει να σε παει στο βουνο αλλα πολυ σημαντικοτερο ειναι το να σε γυρισει, με τα μηχανακια του χιλιαρικου το μονο που θα κανεις ειναι μπαντιλικια και σουζες γυρω απο το σπιτι σου, εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν ενα τετοιο μηχανακι.

Αν θελεις διχρονο δωσε κατι παραπανω και παρε ενα πιο προσφατο μοντελο, δρακους που ακουνε στο ονομα DT,WR,KDX,KMX,TS,TSR,CRM και λοιπα καλυτερα να μην τα προτιμησεις, κοιταξε προς ΚΤΜ και οπως ειπε ο Κωστας σε μοντελα μετα το 2000.

Αν θελεις ολντ σκουλ τετεαχρονο κοιτα μονο για TTR ή ΧR, αλλα να ξερεις οτι αν πας σε φτηνο θα το πληρωσεις στην τελικη χρυσάφι, πιστεψε με κανενας δεν θα πουλησει καλο μηχανακι σε χαμηλη τιμη, ολα τα φθηνα κρυβουν θεματακια, και φυσικα πρεπει να γινει ελεγχος απο εναν που τα γνωριζει καλα.

Εχεις προσωπικη εμπειρια απο 250 τετραχρονο στο χωμα και το θεωρεις υποδεεστερο απο ενα DT? Τι εννοεις οταν λες χωμα?

Ίσως δεν το έθεσα καλά..

Τα παλιά τα χρόνια υπήρχαν στην παρέα DT-WR,DT,CRM,XR,KDX και είχα κάνει αρκετές βόλτες, μέχρι και άλματα, μπασιμο σε νεροφαγωματα.

Με τα DT μπορούσες αν είχες τα χέρια να ακολουθήσεις και "καθαρό",σε μονοπάτια.

Σε φάση εντουρο, δασικούς δρόμους δεν έχεις θέμα φυσικά με το XR(250) .

Όλα αυτά είναι προσωπική άποψη.

υγ. "Εντουρο" έχω κάνει και με gilera stalker 50αρι που είχα...όρεξη να έχεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Κατ´ αρχας ξεκινας με λαθος σκεπτικο...

Δεν είναι μωρέ το σκεπτικό λάθος, το πορτοφόλι είναι, που είναι άδειο...

Με λίγα λόγια επιβεβαιώνεται αυτό που άκουσα κι από αλλού...
"το σπορ είναι ακριβό, αν δεν έχεις φράγκα, μην μπαίνεις καν στον κόπο...άστο ασχολήσου με κάτι άλλο"

Η μ@λ@κία είναι ότι δεν γουστάρω και το ψάρεμα...:wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πάντως (βλέπε παλαιότερο θέμα) πήρα δυομισάρι 2τ και μάλιστα μοτοκρός με φώτα, και παραδέχομαι ότι ΔΕΝ έχω χέρια να το πάω όπως θα μπορούσε να πάει.

Συνειδητοποιημένα το πήρα, βλέποντας ότι πλησιάζω τα δεύτερα -αντα και δεν μου μένει και πολύς χρόνος. Σε μέτριας δυσκολίας το πάω, σε δύσκολα λέω "τι καλά που θα ήταν ένα 250κι 4τ με κοντό γρανάζωμα"... Βέβαια, επειδής είμεθα και κάΝγκουρες, όπου βρεθεί χώρος βασανίζω το πίσω το λάστιχο :biggrin:

Επιλογή μου, μου τα είπαν και εμένα, και επέλεξα να κάνω του κεφαλιού μου. Τώρα, άμα το ξαναέπαιρνα από την αρχή το ζήτημα, θα πήγαινα σε 4τ αερόψυκτο, παλιάς κοπής, βλέπε xr250, dr250, klx250 και τα συναφή. Θα έπαιρνα πιο πολλά ρίσκα (πχ αυτήν την ανηφόρα, να την ανέβω ή να πάω από γύρω). Πού θα υστερούσαν αυτά τα μηχανάκια σε σχέση με το δικό μου; Στη σούζα με 3η, αλλά δεν είναι βασικό ζήτημα εκμάθησης χώματος, εκεί απλά ξεκ@υλώνουμε.

Επειδής μάλλον θα πάρω σε κάποια φάση μηχανάκι-παπάκι για εδώ μέσα στο χωριό /  να πηγαίνω χωράφι / να πηγαίνω παραλία, καλοέβλεπα κάτι dr. Φοβάμαι όμως μην μου καλοαρέσει που είναι μαλακό και δώσω το δικό μου μετά :blush: 

Από την άλλη τι κόστος έχει ένα τέτοιο μηχανάκι, σιγά, ένα recluse για το cr υπόθεση είναι.

Δες και ζύγισέ τα, αυτά τα μηχανάκια για να τα "τελειώσεις" πρέπει να είσαι σε καλό επίπεδο, όταν με το καλό γίνει αυτό, αλλάζεις και μηχανάκι. Είχα ποστάρει και ένα βιντεάκι από τον μουρλό τον αυστραλό με το DR650. Το μηχανάκι είναι χαμηλά σε σημασία για το αποτέλεσμα, τα χέρια έρχονται πρώτα.

Άμα θες (από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι είσαι από Θεσσαλονίκη) σου δίνω μια γύρα το δικό μου και βλέπεις αν σε εκφράζει ο τύπος αυτός ή όχι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Εσυ εκανες το λαθος να παρεις motocross που ΔΕΝ κανουν για εντουρο λογω διαφορετικου στησιματος και λειτουργιας μοτερ και ειναι και αρκετα πιο δυνατα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

@exppii Ε ναι ρε φίλε, εσύ με καταλαβαίνεις...

Τα  'χω πατήσει τα δεύτερα άντα (με τα δύο πόδια), αλλά ακόμα με καίει ή μούρλα... δεν θέλω να κάτσω στο κώλο μου...
Δεν θέλω να πάρω GS ούτε SUV, ούτε να βλέπω με το "μωράκι" survivor...
Θέλω κάτι να μου "ανακατεύει το στομάχι" και αυτό θέλω από τα 16 μου, δεν είναι καινούργιο, δεν είναι middle age crisis...

Τιμόνι, δεν είμαι σε καμία περίπτωση, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω χωρίς να σκάσω ένα σκασμό λεφτά...αν μ' αρέσει καλώς

Aνyway πω πω ξενέρωσα άσχημα...
πρέπει να σαι ο γιος του CocaCoola για να ξεδώσεις...:blowup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

πριν 48 λεπτά, το μέλος exppii έγραψε:

Οσο "εντουροποιημενο" και να ειναι το CR σου δεν παυει να ειναι ενα μοτοκρος μηχανακι. Καταλαβαινω αυτο που λες. Αμα οδηγησεις καποιο πιο συγχρονο εντουρο 2μιση διχρονο θα δεις οτι ειναι λιγο η μερα με τη νυχτα σε σχεση με το δικο σου.

Canardo αφου εισαι Θεσσαλονικη πηγαινε πχ απο τον Κουλουκατση πανω στην Περραιβου (μη γραψω το ονομα του μαγαζιου - εχει και συνεργειο και θεωρηθει διαφημιση) και κανε μια κουβεντα. Μπορει να πετυχεις και αλλους χωματινους εκει και θα εχει το χαβα του. Η πηγαινε για κανα καφε στη μοτολεσχη (μπορεις να πας και μονος σου ειναι Λαμπρακη με Εγνατια). Επισης, αν περνας απο τις βρυσες στο Χορτιατη ειναι πολυ συχνο στεκι που ξεκινανε πολλοι. Ή μπορεις να αραξεις ενα ΣουΚου σε καποιο απο τα πιστακια στο Σειχ Σου η στην πιστα στο Πανοραμα. Ολο και καποιο θα πετυχεις, να χαζευεις κιολας, να πιασετε και κουβεντα, μπορει να σου δωσουν και για καμια γυρα 2-3 μηχανακια. Και τα 2 μερη ειναι ευπροσιτα με το κουλουρι και θα πατησεις και βατο χωμα (αν θες περισσοτερες λεπτομεριες μου λες). Χωσου γενικα να δεις τη φαση "απο κοντα" και οχι απο τα φορα.

Για το οικονομικο μην στεναχωριεσαι και τοσο. Προσωπικα τις περισσοτερες και καλυτερες βολτες κτλ. τις εκανα σαν φοιτητης απο επαρχια στη Θεσσαλονικη. Το xr το ειχα παρει με τα λεφτα της υποτροφιας και το ταιζα με τα λεφτα που αλλιως θα πηγαιναν σε καφεδες, ποτα, τσιγαρα και πιτογυρα.

Παρενθεση. αδερφικο φιλο που πηγαιναμε μαζι χωμα των γνωρισαμε με d-tracker απο εδω και ηρθε πρωτη του χωματινη βολτα σε μονοπατια με χιονι με τελειωνο μοταρντ λαστιχο. Μπορει να σου κατσει παρομοια φαση.

Τροποποιήθηκε από τον kalimera8764

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

@kalimera8764 Ευχαριστώ, αυτές είναι όντως χρήσιμες πληροφορίες, αλλά πολύ φοβάμαι ότι και εκεί θα ακούσω τα ίδια...
Αν χρειαστώ περισσότερες πληροφορίες θα στείλω pm.

Τέσπα, είμαι και τέρματα ξενερωμένος τώρα
:_hrm:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

KTM EXC 200.

Δε θυμαμαι αν εχει αντλία ή μιξη στο τεποζιτο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Το σκεφτεσαι υπερβολικα πολυ και ξενερωνεις χωρις λογο.
Παρε ΚΑΤΙ που να σου κανει κλικ και καθαρισες. Χαβαλε στο χωμα πας να κανεις οχι να τρεξεις σε αγωνες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Δεν είναι μωρέ το σκεπτικό λάθος, το πορτοφόλι είναι, που είναι άδειο...

Με λίγα λόγια επιβεβαιώνεται αυτό που άκουσα κι από αλλού...
"το σπορ είναι ακριβό, αν δεν έχεις φράγκα, μην μπαίνεις καν στον κόπο...άστο ασχολήσου με κάτι άλλο"

Η μ@λ@κία είναι ότι δεν γουστάρω και το ψάρεμα...:wallbash:

Το σπορ δεν ειναι ακριβο, ισα ισα ειναι το πιο ¨φθηνο¨ απο ολα τα μηχανοκινητα, βεβαια εξαρταται απο τους στοχους που θετει ο καθενας, αυτοι που κυνηγανε αγωνες και πρωταθληματα ξοδευουν αρκετα, αλλα για το ερασιτεχνη που θα βγει μια φορα τη βδομαδα στο βουνο το κοστος χρησης δεν ειναι απαγορευτικο.

Επειδη και εγω ημουν στην ιδια φαση με εσενα (αδειο πορτοφολι) αγορασα ενα ρημαδι μηχανακι, στο οποιο εριξα κατι λιγοτερο απο τα διπλασια της αγορας του για να το φερω στην κατασταση που επρεπε να ειναι, ενω αν μαζευα κατι παραπανω θα επερνα εξ´ αρχης ενα καλοσυντηρημενο μηχανακι, εμενα ο ως με εκαιγε να αγορασω και φυσικα την πατησα...

Οτι εγραψα το εκανα για να μην την πατησεις και συ, για να γλυτωσεις απο μελλοντικα εξοδα, κανε οτι μπορεις για να ανεβασεις το μπατζετ σου και να πας σε ενα μηχανακι σωστο, επειδη ειναι 99% σιγουρο οτι θα κολλησεις με το σπορ, αν παρεις κατι σε κατασταση ημισαπιου μετα απο λιγους μηνες θα θελεις να το αλλαξεις.

Ενα 250 4Τ θα σε βοηθησει να μπεις πιο ομαλα στον χωρο της χωματινης οδηγησης, θα σκαρφαλωνει πολυ πιο ευκολα χωρις να ανοιγεις πολυ γκαζι, βεβαια η λιγοτερη δυναμη που εχει θα τη βλεπεις στα φλατ κομματια που θα ανοιγεις τερμα γκαζι, αλλα στο σκαρφαλωμα και στα σφιχτα μονοπατια δεν θα σου φαινεται καθολου αδυναμο.

Αν με ρωτουσες τι θα αγοραζα εγω σημερα...? απο τη μια θα σου ελεγα ενα 250 διχρονο εντουρο που ειναι δυνατο αλλα και ελαφρυ αλλα απο την αλλη δεν ξερω αν θα αφηνα τη ροπη που εχει ενα τετραχρονο στα 400+ κυβικα σχεδον απο το ρελαντι, να πω οτι δεν ειμαι πρωταθλητης και δεν κανω Xtreme enduro ωστε να χρειαζομαι να ειναι το μηχανακι παναλαφρο αλλα δεν θελω να εξεφευγει λογω σωματοτυπου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

@Tasos Meli ΟΚ υποθέτω ότι έχεις δίκιο, μάλλον με έχει πιάσει και μένα ή τσίτα μου τώρα και είμαι στη φάση που θα μπορούσα να πάρω καμιά κιούσπα με κλειστά μάτια. (Δεν έχω και καμιά τρελή εμπειρία στις αγορές).

Τέσπα θα κοιτάω, έχετε και εσείς το νου σας... άμα δείτε κάτι από γνωστός και φίλους στείλτε κάνα pm.

Καβάλα, Θάσο για παράδειγμα ξέρω ότι παίζει αρκετή εντούρο φάση...

Τη διχρονίλα την κοιτάω για λόγους απλότητας του μοτέρ, έτσι ώστε να κάνω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα μόνος μου. (Και για να πω την αμαρτία μου είναι και παιδικό απωθημένο :blush:).
... γουστάρω και το μουντζούρωμα.
Δεν λέω καλά παιδιά τα μαστόρια αλλά με 40-45 ευρώ η εργατοώρα + κάνα 10-15% πάνω στα ανταλλακτικά..."Δεν βγαίνω Μάναμ"

@innova 04
Το EXC 200 μου το πρότεινε πάρα πολύς κόσμος, αλλά δεν βλέπω και πολλά για πώληση και μιλάμε για 2000€+.

Ελπίζω να μην φάω στο μεταξύ και τα λίγα που έβαλα στην μπάντα περιμένοντας, θέλω και κάνα 500αράκι για εξοπλισμό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

RMX

90's, και ξερο ψωμι.

Ψαξου καλα με άδεια κυκλοφοριας ΑΝ προβεις τελικα σε αγορά.

Υπάρχεουν κανονικα ανταλλακτικα και σε κανονικες τιμες (Koliousis Brothers)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

πριν 19 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

KTM EXC 200.

Δε θυμαμαι αν εχει αντλία ή μιξη στο τεποζιτο.

Είχε, το EXC200 GS, είχε τρόμπα λαδιού, πατάκια για συνεπιβάτη (άρα ίσως και πιο ενισχυμένο υποπλαίσιο), δεν το έβγαλε για πολλά χρόνια όμως..

Σπάνιο κομμάτι.

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 20 Σεπτεμβρίου 2018 at 1:04 ΜΜ, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Ίσως δεν το έθεσα καλά..

Τα παλιά τα χρόνια υπήρχαν στην παρέα DT-WR,DT,CRM,XR,KDX και είχα κάνει αρκετές βόλτες, μέχρι και άλματα, μπασιμο σε νεροφαγωματα.

Με τα DT μπορούσες αν είχες τα χέρια να ακολουθήσεις και "καθαρό",σε μονοπάτια.

Σε φάση εντουρο, δασικούς δρόμους δεν έχεις θέμα φυσικά με το XR(250) .

Όλα αυτά είναι προσωπική άποψη.

υγ. "Εντουρο" έχω κάνει και με gilera stalker 50αρι που είχα...όρεξη να έχεις.

Αν εχεις χερια οτι και να καβαλας μπορεις να κανεις παπαδες, ειτε στο χωμα ειτε στην ασφαλτο.

Απο τη δικη μου ενασχοληση με το freeriding και τις ρεματομονοπαταδες τα τελευταια 5-6 χρονια δεν εχω συναντησει κανενα απο τα διχρονα μηχανακια που προανεφερες, οι περισσοτεροι εχουν ΚΤΜ και καποιοι Husqvarna, gas gas και Beta, δεν ειναι λεφτάδες, ουτε χεραδες, ουτε πρωταθλητες, απλα αυτες οι εταιριες παρηγαγαν enduro ενω οι ιαπωνες ειχαν σταματησει, τα ιαπωνικα εκεινης της εποχης ειναι γερασμενα πλεον, βρισκεις μεν ανταλλακτικα για καποια αλλα εως ποτε?

Επειδη ανεφερθηκες στο XR (250) με μεγαλη βεβαιοτητα μπορω να πω οτι ΟΛΑ τα κανει με μεγαλυτερη ευκολια σε σχεση με ενα διχρονο στα χερια ενος αναβατη με ελαχιστη ή και καθολου εμπειρια, ειναι ενα παπακι φτιαγμενο για χωμα, τα διχρονα θελουν πιο τεχνικη οδηγηση και περισσοτερη εμπειρια, για μπαντες σε χωματοδρομους το xr ειναι λιγο, για μονοπατια και σκαρφαλωμα ειναι οσο χρειαζεται.

Ολοι πιπιλανε την καραμελα του φθηνου κοστους ανακατασκευης για τα διχρονα, ξερει αραγε καποιος να μας πει ενδεικτικα ποσο κοστιζει ενας κυλινδρος με επιστρωση nicasil μαζι με ολα οσα πρεπει να αλλαχτουν για να δουψει σωστα ενα παλιο διχρονο?

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Την 9/21/2018 at 10:32 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Ολοι πιπιλανε την καραμελα του φθηνου κοστους ανακατασκευης για τα διχρονα, ξερει αραγε καποιος να μας πει ενδεικτικα ποσο κοστιζει ενας κυλινδρος με επιστρωση nicasil μαζι με ολα οσα πρεπει να αλλαχτουν για να δουψει σωστα ενα παλιο διχρονο?

Δεν ξέρω αν θεωρείτε off topic!

Για δώσε κάνα παραπάνω στοιχείο (αν έχεις όρεξη), γιατί το 'εχω ξανακούσει αυτό, αλλά ουδέποτε τεκμηριωμένο.
Βέβαια το ίδιο ισχύει και για το αντίθετο, ότι δηλαδή τα δίχρονα είναι πιο φθηνά στη συντήρηση, αν και το" λιγότερα μηχανικά μέρη, λιγότεροι μπελάδες" μοιάζει να έχει λογική βάση ως επιχείρημα.

(Τώρα η "επίστρωση" nicasil είναι λίγο πιο εξειδικευμένο πράγμα, δεν γίνεται στην Ελλάδα κλπ, απ' όσο ξέρω και λογικό είναι να ξεφεύγει).

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το συνολικό κόστος συμβίωσης με ένα "παλιό" δίχρονο σε σύγκριση με ένα τετράχρονο της ίδιας ηλικίας έχει ή δεν έχει σημαντική διαφορά. Αν δεν έχει να μην κοιτάζω κυρίως 2χρονα.

Δηλαδή έχει κανείς από προσωπική εμπειρία ένα ruff cost estimation (μτφ. χονδρικό υπολογισμό κόστους) και για τα δύο;:think:

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάντως αν μιλάμε για ολική ανακατασκευή, τότε όντως είναι σημαντικό το πόσο που εξοικονομείς με ένα δίχρονο.

Επειδή δεν θέλω να αναφερθώ σε πράγματα τα οποία δεν γνωριζω προσωπικά, θα μιλήσω για δίχρονο 125 κυβικών (τα 250άρια έχουν πιο τσιμπημένα κόστη λόγω μεγαλύτερων διαστάσεων).

Ρουλεμάν για ολόκληρο το μοτέρ (κιβώτιο, στρόφαλος, συμπλέκτης κ.λπ.) : 100-150 € 

Κιτ μπιέλας (μαζί με το κόστος της εργασίας της αλλαγής της) : 150 €

Κιτ πιστονιού : 100€

Φλάντζες ολικής : 40 € 

Καινούρια επίστρωση νικασίλ : 200€

Με τα παραπάνω μιλάμε για ένα μοτέρ το οποίο θα βρίσκεται πρακτικά σε ολοκαίνουρια κατάσταση και το μόνο που θα ζητήσει από συντήρηση μετά είναι καλό λάδι, τακτικό καθάρισμα φίλτρου αέρα και αλλαγές ελατηρίων/πιστονιού/λαδιού κιβωτίου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 24 Σεπτεμβρίου 2018 at 5:37 ΜΜ, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Πάντως αν μιλάμε για ολική ανακατασκευή, τότε όντως είναι σημαντικό το πόσο που εξοικονομείς με ένα δίχρονο.

Επειδή δεν θέλω να αναφερθώ σε πράγματα τα οποία δεν γνωριζω προσωπικά, θα μιλήσω για δίχρονο 125 κυβικών (τα 250άρια έχουν πιο τσιμπημένα κόστη λόγω μεγαλύτερων διαστάσεων).

Ρουλεμάν για ολόκληρο το μοτέρ (κιβώτιο, στρόφαλος, συμπλέκτης κ.λπ.) : 100-150 € 

Κιτ μπιέλας (μαζί με το κόστος της εργασίας της αλλαγής της) : 150 €

Κιτ πιστονιού : 100€

Φλάντζες ολικής : 40 € 

Καινούρια επίστρωση νικασίλ : 200€

Με τα παραπάνω μιλάμε για ένα μοτέρ το οποίο θα βρίσκεται πρακτικά σε ολοκαίνουρια κατάσταση και το μόνο που θα ζητήσει από συντήρηση μετά είναι καλό λάδι, τακτικό καθάρισμα φίλτρου αέρα και αλλαγές ελατηρίων/πιστονιού/λαδιού κιβωτίου.

Επιστρωση nicasil που θα την κανεις με 200 ευρω?

γιατι ενας γνησιος κυλινδρος ή και aftermarket μπορει να κοστιζει απο 250 εως 500 ευρω αναλογα με το μοντελο.

Αν εχει προβλημα στην power valve τοτε τι γινεται?

Ολοι νομιζουν οτι παιρνουν διχρονο και βαζουν ενα πιστονι με 100-150 ευρω και τελείωσε... Δεν ειναι ετσι ομως, εχω κανει επισκευη σε 2 YZ125LC τα οποια εχουν και φθηνα ανταλλακτικα και το κοστος πηγε στο 700αρι, δε λεω ανακατασκευη, επισκευη εγινε.

Επισης εχω κανει 2 επισκευες και στο δικο μου και μπορω να πω και τα κοστη, θα μου πειτε οτι εχει πολλα κινουμενα μερη, ναι αλλα ποση ζωη εχουν αυτα τα κινουμενα μερη?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Παραθέτω 3 εταιρίες οι οποίες ασχολούνται με το αντικείμενο του replating για αρχή. Ξέρω και άλλες αν σε ενδιαφέρει.

http://www.weber-metallmanufaktur.net/en/cylinder-support-cylinder-coating-nicasil-125cc-up-56mm-bore 

6P2llD1.png

https://www.nrteam.it/lavorazioni/servizi_su_cilindri/ripristino_cilindri.php 

dlRpBcM.png

http://www.athenaparts.com/page/servizio-ripristino-cilindri

2o8MPeQ.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

@Tasos Meli αν δεν σου κάνει κόπο δώσε μια σύντομη αναφορά για το τι έκανες στα ΥΖ και τι στο δικό σου, για να έχουμε ένα μπούσουλα.

Δηλαδή εγώ μέχρι στιγμής βασίστηκα στο ότι ακόμα και ανακατασκευή να χρειαστεί το 2χρονο είναι πιο φθηνό, αν είναι για μια περίπου ίδιας κατάστασης μηχανάκια να μου βγει το ίδιο με ένα 4χρονο να αρχίσω να το βλέπω αλλιώς.:think:

Υπενθυμίζω ότι δεν έχω οδηγήσει πέρα από 50cc τίποτε δίχρονο και ακούω και γι' αυτό διάφορα του τύπου "Αν πάρεις δίχρονο πρέπει να μάθεις να οδηγάς από την αρχή, είναι τελείως άλλο πράγμα"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα