Forg0tt3n

Μου την έριξαν. Και τώρα τι;

21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα,

Τα φώτα σας παρακαλώ. Πριν 1.5 μήνα ένας τυπάκος αποφάσισε να κάνει όπισθεν και να ρίξει τη μηχανή μου που την είχα παρκάρει ακριβώς πίσω του.

Αποτέλεσμα να πέσει κάτω με την αριστερή πλευρά και να ξυστούν/σπάσουν αντίβαρο μανέτα, ντεπόζιτο κτλ. 

Το θετικό: ο τύπος δεν την κοπάνησε, κάλεσε ασφαλιστική - αστυνομία και δήλωσε ότι έφταιγε αυτός.

Τα αρνητικά: 
- Ο πραγματογνώμονας (της δικιάς μου εταιρίας - έχω Allianz - ο άλλος Axa) έκρινε ότι το ντεπόζιτο δεν χρειάζεται αντικατάσταση και ότι μπορεί να επισκευαστεί.
- Παλεύω εδώ και σχεδόν ένα μήνα να συνεννοηθώ με την Allianz η οποία πετάει χαρταετό. Έχω πάρει γύρω στα 8 τηλέφωνα και μου λένε ότι το έχουν σημειώσει σαν επείγον και ότι θα με καλέσει από μέρα σε μέρα ο διακανονιστής.

Η μηχανή (Suzuki SV 650) έχει αγοραστεί καινούργια (12/2016). Το κόστος επισκευής είναι γύρω στα 1400 ευρώ σύμφωνα με το συνεργείο.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- Μπορώ να το κυνηγήσω κάπως για να γίνει αντικατάσταση στο ντεπόζιτο;
- Αν ναι τι πρέπει να κάνω;
- Παραθέτω φώτο με τη ζημιά. Αν γίνει επισκευή όπως έχει γράψει στην έκθεση του ο πραγματογνώμονας η ζημιά θα είναι εμφανής ή θα γίνει σαν καινούργιο;

https://imgur.com/a/Kr6Wg06

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Στείλε εξώδικο με δικηγόρο. Αλλιώς άκρη δεν βγάζεις. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πάντως η ζημειά στο ντεπόζιτο είναι ΑΣΗΜΑΝΤΗ. Και ο πιο ερασιτεχνης βαφέας, στο κάνει να μην φαίνεται τίποτα ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.

Δεν σου λέω τι να κάνεις με την ασφαλιστική, το ντεπόζιτό σου πάντως, είναι παντελώς πταίσμα, γνώμη μου, αμαρτία, άσε να αλλάξει κανάς άλλος που το έχει πιο πολύ ανάγκη, ξέρω γω...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Θα επρεπε πριν ερθει ο πραγματογνωμονας να του εριχνες κανα δυο σφυριες με οσο πονο καρδιας κι αν σου προκαλουσε ωστε να φαινοταν οτι οντως εχει ζημια,ετσι ειχα κανει με μια εξατμιση πιο παλια σε παρομοιο σκηνικο και φυσικα αλλαχθηκε.

Οπως εγιναν τα πραγματα τωρα,επισκεασε το και βαλε κανα προστατευτικο οπως της φωτογραφιας για ομορφια και εξτρα προστασια.

Tank-Protector1.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Δεν θέλω ντε και καλά να αντικαταστήσω το ντεπόζιτο απλώς να ξέρω ότι δεν θα μείνει κάποιο σημάδι.

Αν όντως φτιάχνει με επισκευή δεν θα το κυνηγήσω για αντικατάσταση.

Ζητάω να βαφτεί ολόκληρο και όχι τοπικά; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Forg0tt3n έγραψε:

Ζτάω να βαφτεί ολόκληρο και όχι τοπικά; 

Αυτο θα στο πει ο φανοποιος σου,βλεπω οτι ειναι ματ το χρωμα και δεν γνωριζω αν ειναι ευκολοτερο η οχι να βαψει τοπικα κατι και να φαινεται ενιαιο σαν αποτελεσμα.

Το ιδανικο θα ειναι να βαφτει ολο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Kανονικα το τεποζιτο μπορεις να απαιτησεις να στο αλλαξουν γιατι η μηχανυη ειναι καινουργια.Θα μπεις ομως σε φασαριες,οποτε αν πει ο φανοποιος οτι μπορει να γινει καντο καλυτερα τοπικα και τελειωνε.

Γιατι μιλας ο ιδιος με την δικη σου ασφαλιστικη?Δεν εχεις ασφαλιστη?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Kανονικα το τεποζιτο μπορεις να απαιτησεις να στο αλλαξουν γιατι η μηχανυη ειναι καινουργια.Θα μπεις ομως σε φασαριες,οποτε αν πει ο φανοποιος οτι μπορει να γινει καντο καλυτερα τοπικα και τελειωνε.

Γιατι μιλας ο ιδιος με την δικη σου ασφαλιστικη?Δεν εχεις ασφαλιστη?

Δεν με έχουν πάρει ούτε ένα τηλέφωνο από την ασφαλιστική μου.

Όταν τους καλώ μου λένε ότι θα σας πάρει από μέρα σε μέρα ο διακανονιστής για τα περαιτέρω.

Αυτό γίνεται εδώ και ένα μήνα. Μάλιστα μου λένε ότι βλέπω ότι έχετε καλέσει πολλές φορές το σημειώνω ως επείγον για να σας καλέσει ο διακανονιστής, και τελικά ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αλλο σε ρωταω.Σου εκανε καποιος την ασφαλεια,η την εκανες μονος σου  διαδυκτιακα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Αλλο σε ρωταω.Σου εκανε καποιος την ασφαλεια,η την εκανες μονος σου  διαδυκτιακα?

Όταν έγινε το συμβάν ήρθαν οι ασφαλιστικές και των δύο και η αστυνομία και το κατέγραψαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος Forg0tt3n έγραψε:

Όταν έγινε το συμβάν ήρθαν οι ασφαλιστικές και των δύο και η αστυνομία και το κατέγραψαν.

Ξανά-Επαναλαμβάνω για τον φίλο pan: ασφαλιστή έχεις? Έχεις δηλαδή κάποιο γραφείο που μίλησες και σου έκανε την ασφάλεια ή μπήκες σε αυτές τις σελίδες που κάνεις μόνος σου online ασφάλεια?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

Την 1/9/2018 at 2:09 ΜΜ, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Θα επρεπε πριν ερθει ο πραγματογνωμονας να του εριχνες κανα δυο σφυριες με οσο πονο καρδιας κι αν σου προκαλουσε ωστε να φαινοταν οτι οντως εχει ζημια,ετσι ειχα κανει με μια εξατμιση πιο παλια σε παρομοιο σκηνικο και φυσικα αλλαχθηκε.

Οπως εγιναν τα πραγματα τωρα,επισκεασε το και βαλε κανα προστατευτικο οπως της φωτογραφιας για ομορφια και εξτρα προστασια.

Tank-Protector1.jpg

αυτο επρεπε να κανει οπως λες αν ηθελε να το αλλαξει, αλλα φτιαχνεται ανετα και δεν θα το ξεχωριζεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Ξανά-Επαναλαμβάνω για τον φίλο pan: ασφαλιστή έχεις? Έχεις δηλαδή κάποιο γραφείο που μίλησες και σου έκανε την ασφάλεια ή μπήκες σε αυτές τις σελίδες που κάνεις μόνος σου online ασφάλεια?

Με τα πολλά κατάλαβα. Ναι έχω ασφαλιστή. 

Έχω επικοινωνήσει και με αυτόν. Πήρε και αυτός τηλέφωνο και του είπαν τα ίδια που είπαν και σε εμένα. 

Ότι θα με καλέσουν αυτοί. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος Forg0tt3n έγραψε:

Με τα πολλά κατάλαβα. Ναι έχω ασφαλιστή. 

Έχω επικοινωνήσει και με αυτόν. Πήρε και αυτός τηλέφωνο και του είπαν τα ίδια που είπαν και σε εμένα. 

Ότι θα με καλέσουν αυτοί. 

Τυπικες ασφαλιστικές (και ασφαλιστές γενικώς) όπως πάντα: πλερώνεις-πλερώνεις-πλερώσεις κι όταν χρειαστείς κάτι βγάζεις τα συκώτια σου............ 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 31/8/2018 at 9:24 ΜΜ, το μέλος Forg0tt3n έγραψε:

- Ο πραγματογνώμονας (της δικιάς μου εταιρίας - έχω Allianz - ο άλλος Axa) έκρινε ότι το ντεπόζιτο δεν χρειάζεται αντικατάσταση και ότι μπορεί να επισκευαστεί.

Εδώ σε έχασα λίγο. Τι θα πει πως ο πραγματογνώμονας έκρινε πως το ντεπόζιτο δεν χρειάζεται αντικατάσταση; Σε δικό σου μάστορα δεν μπορείς να πας ο οποίος θα κρίνει πως το ντεπόζιτο δεν μπορεί να επισκευαστεί; 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Εδώ σε έχασα λίγο. Τι θα πει πως ο πραγματογνώμονας έκρινε πως το ντεπόζιτο δεν χρειάζεται αντικατάσταση; Σε δικό σου μάστορα δεν μπορείς να πας ο οποίος θα κρίνει πως το ντεπόζιτο δεν μπορεί να επισκευαστεί; 

Σε δικό μου συνεργείο την είχα πάει. 

Στην έκθεση του ο πραγματογνώμονας έγραψε ότι το ντεπόζιτο μπορεί να επισκευαστεί ενώ ο πελάτης και ο μηχανικός του συνεργείου ζητάνε αντικατάσταση. 

Και έχει κολλήσει το πράγμα εκεί. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Μάλιστα. Αν πας για επισκευή, σε υποχρεώνουν να την φτιάξεις σε συγκεκριμένο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Μάλιστα. Αν πας για επισκευή, σε υποχρεώνουν να την φτιάξεις σε συγκεκριμένο;

Όχι, εσύ επιλέγεις το συνεργείο/μηχανικό.

Ο μηχανικός σημειώνει ποιες ζημιές υπάρχουν και περνάει μετά ο πραγματογνώμονας να τη δει και να κάνει τη δικιά του έκθεση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε πρωτη φαση ενημερωσε τον ασφαλιστη σου οτι ειναι η τελευταια φορα που κανεις σε αυτον την ασφαλεια σου.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Τυπικες ασφαλιστικές (και ασφαλιστές γενικώς) όπως πάντα: πλερώνεις-πλερώνεις-πλερώσεις κι όταν χρειαστείς κάτι βγάζεις τα συκώτια σου............ 

To γαμώτο ξέρεις ποιο είναι; Ότι ο τύπος που με χτύπησε παραδέχτηκε πως φταίει και κάναμε φιλική δήλωση.

Επομένως τις ζημιές θα τις πληρώσει η δικιά του ασφαλιστική. Δεν καταλαβαίνω γιατί μου βγάζουν την παναγία οι τύποι από τη δικιά μου ασφαλιστική...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο, το έχεις ακούσει σαν έκφραση; Αυτό κάνουν οι ασφαλιστικές μεταξύ τους, σου λέει, ας πληρώνει του αλλουνού, σήμερα της σώζουμε αυτηνής τόσα χρήματα, αύριο θα μας σώσει αυτή άλλα χρήματα, κι όλοι αυξάνουν το κέρδος τους. Για αυτό σου κάνουν το δύσκολο κι ας είναι του αλλουνού να πληρώσει.

Άσε που υποψιάζομαι, ότι με την φιλική δήλωση η άλλη ασφαλιστική χρεώνεται, αλλά δεν στα δίνει αυτή. Η δική σου στα δίνει, και μετά κάάάάάποια στιγμή στο τέλος του μήνα; στο τέλος του χρόνου; τα ζητάει όλα μαζεμένα από την άλλη, και αποδίδει τα δικά της στις άλλες, οπότε όπως καταλαβαίνεις από όλο αυτό, κοιτάει να κόψει, γιατί ποτέ δεν ξέρει σίγουρα ότι ΘΑ τα πάρει πίσω.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.