silver28

ΠΙΣΩ ΤΡΟΜΠΑ ΦΡΕΝΟΥ SPRINTER

51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Ειλικρινά, πολύ θα ήθελα να ήξερα πόσο ζηταει ο Γκοργκολης για την τρόμπα.......

Το πουλάω ακριβά το κορμί μου ρε :biggrin:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Εντωμεταξύ, το θέμα αυτό έχει την κατάληξη που έχει κάθε παρόμοιο θέμα.

Ρωτάει ένας συνάνθρωπος μας ένα απλό πράγμα. Αν ξέρει κάποιος ποια τρόμπα ταιριάζει στο sprinter. ΔΕΝ ρωτάει κάτι άλλο. 

Η ερώτηση είναι απλή. Το λογικό είναι να απαντήσει αυτός ή αυτοί που ξέρουν. Για παράδειγμα αυτός που ξέρει, του λέει. "Φίλε μου κάνει από το Χ, Ψ, Ω μοντέλο. Τσέκαρε τις αποστάσεις και εισαι οκ". Όχι μέτρα και μετά πάρε σβάρνα 5.000 μοντέλα να βρεις ποιο σου κάνει... Σιγά τη βοήθεια... 

Αυτός ή αυτοί που δεν ξέρουν, κανονικά δεν έπρεπε να εμπλακούν στη συζήτηση. 

Και τελικά τι βλέπουμε; Ενώ αποδεδειγμένα ΔΕΝ ξέρουν, αρχίζουν να πουλάνε εφέ και να του κάνουν υποδείξεις ενώ τον αποκαλούν και άχρηστο/άσχετο. 

Στην τελική, αυτός που υποτίθεται ότι ξέρει, αν θέλει πραγματικά να βοηθήσει, ας πάρει τη μεζούρα του να πάει σε ένα κατάστημα με daytona, να κάνει τις μετρήσεις, να ψάξει σε όλη την αγορά και μετά να του πει ποια του κάνει. 

Α, μην ξεχάσω. Αν τα κάνει λάθος ή για οποιοδήποτε λόγο δεν ταιριάξει αυτή που θα βρει παρόλο που τα νούμερα είναι ακριβή, να μην ξεχάσει να του στείλει και τα χρήματα που ξόδεψε. 

Έλεός δηλαδή με το υφακι ορισμένων. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ώπα, ώπα μάστορα.

Σε συνεργείο δούλευα μέχρι τον Απρίλιο, και η δουλειά μου στο συνεργείο, ήταν να ψωνίζω τα ανταλλακτικά στα μαγαζιά της Αθήνας.

Για κινέζικα, όπως και του Γοργόλη, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΤ ΝΑΜΠΕΡΣ. Στους προμηθευτές (stelpet, Τόγελο κ.ο.κ.) , ψώνιζα με ΔΕΙΓΜΑ. Οι προμηθευτές ζητάγαν δείγμα, με δείγμα γινόταν δουλειά, χωρίς δείγμα τις περισσότερες φορές τα πηγαινοφέρναμε γιατί δεν κάνανε.

Πριν γράψεις την ανοησία που έγραψες ΚΑΙ εσύ, και επικαλεστείς ''υφάκια'' και άλλα κομπλεξικά, μάθε ότι, όταν γράφουμε μια κουβέντα, δεν την γράφουμε έτσι, κάτι ξέρουμε και την γράφουμε.

Ο ερωτών πήρε ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΕΣ απαντήσεις-οδηγίες τι να κάνει, για να βγάλει άκρη στο θέμα του, και το μόνο που είχε να κάνει είναι να τις ακολουθήσει. Αντί αυτού άρχισε τα ''αλλος...''. Από κει και πέρα, το γλέντι ήταν όλο δικό του.

Γενικά, μην γίνεστε ''φωνάζει ο κλέφτης''.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Γιατί και πώς ζουν ανάμεσα μας: ΜΑΛΑΚΕΣ

Δε νομίζω να αναρωτιέται κανείς γιατί έχουμε μείνει μεταξύ μας τελείως έτσι? 

Τέσπα, αλλουνού είναι το μαντρί, ας δώσει κατευθύνσεις. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 42 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Γιατί και πώς ζουν ανάμεσα μας: ΜΑΛΑΚΕΣ

Δε νομίζω να αναρωτιέται κανείς γιατί έχουμε μείνει μεταξύ μας τελείως έτσι? 

Τέσπα, αλλουνού είναι το μαντρί, ας δώσει κατευθύνσεις. 

Εσύ τώρα είσαι βοηθός διαχειριστή και αποκαλείς τους άλλους ΜΑΛΑΚΕΣ;;;;; Υποτίθεται ότι για να κάνεις εγγραφή, διαβάζεις τον κανονισμό που ζητάει μερικά πραγματάκια. Ένα δύο από αυτά είναι να μην βρίζεις τα μέλη, να μην έχεις αυτή την αχαρακτηριστη συμπεριφορά και κάτι ψιλό λεπτομέρειες που μάλλον είτε δεν τις διάβασες είτε τις διαβασες και τις έγραψες στα @@ σου. 

Ωραίος, πολύ ωραίος! Κοιτα, κι άλλοι την ιδια άποψη μπορεί να έχουν για σένα, ότι είσαι  μαλάκας, αλλά από σεβασμό στον κανονισμό λειτουργίας του φόρουμ, όπου ΔΕΝ επιτρέπονται οι ύβρεις, οι προσωπικές (και απρόσωπες θα συμπληρώνα) επιθέσεις, δεν στο λένε. 

Εσύ, σαν βοηθός διαχειριστή, θα έπρεπε να συμπεριφερεσαι διαφορετικά. Μεταξύ σας θα μείνετε (όσοι είστε αυτού του επιπέδου συμπεριφοράς) γιατί έτσι σας αξίζει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

@jawaforever

Πρώτα από όλα το βοηθός διαχειριστή το έχω βάλει εγώ για πλάκα και δεν ισχύει. Απλό μέλος είμαι. 

Δεύτερον, κακώς ασχολείσαι με το ποστ μου γιατί, αν κατανοούσες καλύτερα το νόημα του, θα διαπίστωνες ότι συμπλήρωνα το δικό σου. Με το οποίο συμφωνώ. 

Τρίτον, αν σε ενοχλεί κάποιο ποστ, υπάρχει το κουμπί αναφοράς ώστε να το δουν οι συντονιστές και να πράξουν όπως νομίζουν. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος sprinter

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος jawaforever έγραψε:

Εντωμεταξύ, το θέμα αυτό έχει την κατάληξη που έχει κάθε παρόμοιο θέμα.

Ρωτάει ένας συνάνθρωπος μας ένα απλό πράγμα. Αν ξέρει κάποιος ποια τρόμπα ταιριάζει στο sprinter. ΔΕΝ ρωτάει κάτι άλλο. 

Η ερώτηση είναι απλή. Το λογικό είναι να απαντήσει αυτός ή αυτοί που ξέρουν. Για παράδειγμα αυτός που ξέρει, του λέει. "Φίλε μου κάνει από το Χ, Ψ, Ω μοντέλο. Τσέκαρε τις αποστάσεις και εισαι οκ". Όχι μέτρα και μετά πάρε σβάρνα 5.000 μοντέλα να βρεις ποιο σου κάνει... Σιγά τη βοήθεια... 

Αυτός ή αυτοί που δεν ξέρουν, κανονικά δεν έπρεπε να εμπλακούν στη συζήτηση. 

Και τελικά τι βλέπουμε; Ενώ αποδεδειγμένα ΔΕΝ ξέρουν, αρχίζουν να πουλάνε εφέ και να του κάνουν υποδείξεις ενώ τον αποκαλούν και άχρηστο/άσχετο. 

Στην τελική, αυτός που υποτίθεται ότι ξέρει, αν θέλει πραγματικά να βοηθήσει, ας πάρει τη μεζούρα του να πάει σε ένα κατάστημα με daytona, να κάνει τις μετρήσεις, να ψάξει σε όλη την αγορά και μετά να του πει ποια του κάνει. 

Α, μην ξεχάσω. Αν τα κάνει λάθος ή για οποιοδήποτε λόγο δεν ταιριάξει αυτή που θα βρει παρόλο που τα νούμερα είναι ακριβή, να μην ξεχάσει να του στείλει και τα χρήματα που ξόδεψε. 

Έλεός δηλαδή με το υφακι ορισμένων. 

Φίλε μου αλήθεια τώρα μην χάνεις τον χρόνο σου δεν ύπάρχει σωτηρία στο θέμα μου απο τους συγκεκριμένους, τσάμπα θα μπείς στον κόπο και θα παρεξηγηθείς και συ. Βλέπεις ότι οι συγκεκριμένοι που απαντάνε είναι Παπάντζίδες Καθηγητές που δεν διαθέτουν και βασικές αρχές συμπεριφοράς και έκφρασης. Σίγουρα υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα τσακάλια απλά εχουν κάνει το post μου σίριαλ οι συγκεκριμένοι και δεν βγάζει κανεις άκρη τι θεμα υπάρχει εδώ μεσα. Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε άλλο, φάινεται απο χιλιόμετρα τι πάιζει.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 20 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

@jawaforever

Πρώτα από όλα το βοηθός διαχειριστή το έχω βάλει εγώ για πλάκα και δεν ισχύει. Απλό μέλος είμαι. 

Δεύτερον, κακώς ασχολείσαι με το ποστ μου γιατί, αν κατανοούσες καλύτερα το νόημα του, θα διαπίστωνες ότι συμπλήρωνα το δικό σου. Με το οποίο συμφωνώ. 

Τρίτον, αν σε ενοχλεί κάποιο ποστ, υπάρχει το κουμπί αναφοράς ώστε να το δουν οι συντονιστές και να πράξουν όπως νομίζουν. 

Από τη μια χαίρομαι που, όπως λες, συμπληρώνεις το ποστ μου γιατι δείχνεις ότι έχεις την παιδεία να καταλάβεις τι ζητάει ο άνθρωπος. Και αυτό που ζητάει είναι μια γρήγορη και εύκολη λύση. 

Από την άλλη έχεις 100% άδικο και ακυρώνεις τον εαυτό σου με το να αποκαλείς τους άλλους μαλακές. Όσο υπεροπτικη και απαράδεκτη και αν είναι η συμπεριφορά τους, δεν έχεις (δεν εχω, δεν έχουμε) το δικαίωμα να τους αποκαλείς μαλακες.

Είναι θεμα παιδείας να καταλάβει κάποιος οτι εφόσον έχει κάποιες γνώσεις, μπορεί να τις μοιραστεί σαν άνθρωπος προς άνθρωπο. Χωρις ειρωνείες και εξυπνάδες. Στην τελική είτε δεν ειναι όλοι "τζιμανια" σαν αυτόν, είτε δεν έχουν την όρεξη και τη διάθεση να τρέχουν αριστερά και δεξιά και θέλουν μια γρήγορη λύση. 

Τροποποιήθηκε από τον jawaforever
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

ρε παλικαρια, ρε παλικαρια... 

ενα τοσο απλο ερωτημα το εχουμε κανει τεραστιο ζητημα, για αλλη μια φορα. χαλαρωστε λιγακι ρε σεις!

@silver28 

στο παπι σου ταιριαζουν οι περισσοτερες τρομπες φρενου απο παπια, απλα αν δεν ειναι η συγκεκριμενη που βαζει η daytona ισως χρειαστεις να βαλεις κανενα μακρυτερο σωληνακι πχ η κατι τετοιο. φυσικα το καλυτερο ειναι να πας με δειγμα (περισσοτερο για το υψος, εκει εχουν διαφορα).

διαφορετικα παιρνεις απο γκοργκολη για να εισαι σιγουρος, δεν θα ειναι τοσο απαγορευτικη η τιμη, δεν ειναι honda που κοστολογουνε τα ανταλλακτικα το ιδιο με το χρυσαφι :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ώπα, ώπα μάστορα.

Σε συνεργείο δούλευα μέχρι τον Απρίλιο, και η δουλειά μου στο συνεργείο, ήταν να ψωνίζω τα ανταλλακτικά στα μαγαζιά της Αθήνας.

Για κινέζικα, όπως και του Γοργόλη, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΤ ΝΑΜΠΕΡΣ. Στους προμηθευτές (stelpet, Τόγελο κ.ο.κ.) , ψώνιζα με ΔΕΙΓΜΑ. Οι προμηθευτές ζητάγαν δείγμα, με δείγμα γινόταν δουλειά, χωρίς δείγμα τις περισσότερες φορές τα πηγαινοφέρναμε γιατί δεν κάνανε.

Πριν γράψεις την ανοησία που έγραψες ΚΑΙ εσύ, και επικαλεστείς ''υφάκια'' και άλλα κομπλεξικά, μάθε ότι, όταν γράφουμε μια κουβέντα, δεν την γράφουμε έτσι, κάτι ξέρουμε και την γράφουμε.

Ο ερωτών πήρε ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΕΣ απαντήσεις-οδηγίες τι να κάνει, για να βγάλει άκρη στο θέμα του, και το μόνο που είχε να κάνει είναι να τις ακολουθήσει. Αντί αυτού άρχισε τα ''αλλος...''. Από κει και πέρα, το γλέντι ήταν όλο δικό του.

Γενικά, μην γίνεστε ''φωνάζει ο κλέφτης''.

Έχω παρατηρήσει τις απαντήσεις που δίνεις σε διάφορα τεχνικά θέματα. Πάντα ξεχειλίζουν από ειρωνεία και υπεροψία. 

Κρίμα γιατί ακόμα και αν έχεις κάποιες γνώσεις, με τη συμπεριφορά σου δεν πρόκειται να βοηθήσεις κανέναν. 

Πάντως κάλο θα ειναι να βοηθάμε κάποιον, αν μπορούμε κιόλας, με τον τρόπο που μας ζητάει εκείνος και όχι με τον τρόπο που θέλουμε εμείς. 

Αν ήθελε να μπει στη χρονοβόρα διαδικασία να μετρήσει και να τρέξει όπου βρεί, θα το έκανε και μονός του. Δεν θα έψαχνε λύση εδώ. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος sprinter

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

ρε παλικαρια, ρε παλικαρια... 

ενα τοσο απλο ερωτημα το εχουμε κανει τεραστιο ζητημα, για αλλη μια φορα. χαλαρωστε λιγακι ρε σεις!

@silver28 

στο παπι σου ταιριαζουν οι περισσοτερες τρομπες φρενου απο παπια, απλα αν δεν ειναι η συγκεκριμενη που βαζει η daytona ισως χρειαστεις να βαλεις κανενα μακρυτερο σωληνακι πχ η κατι τετοιο. φυσικα το καλυτερο ειναι να πας με δειγμα (περισσοτερο για το υψος, εκει εχουν διαφορα).

διαφορετικα παιρνεις απο γκοργκολη για να εισαι σιγουρος, δεν θα ειναι τοσο απαγορευτικη η τιμη, δεν ειναι honda που κοστολογουνε τα ανταλλακτικα το ιδιο με το χρυσαφι :winking:

Φίλε μου σευχαριστώ πολύ, όντως οι περισσότερες τρόμπες ήταν ίδιες με το δικό μου μηχανάκι, αυτό που με προβλημάτιζε μόνο ήταν το μακρυ σωληνακι που πιέζει το έμβολο και συνδέεται με τον ρεγουλατόρο να είναι ίδιο. Εδώ στην πόλη που ζώ δεν υπάρχει κατάστημα με ανταλλακτικά μοτοσυκλέτας για να πάω με το δείγμα μόνος μου, όλοι ιδιώτες ακόμα και συνεργεία ψωνίζουν απο Αθήνα. Εδω΄υπάρχει εξουσιοδοτημένο κατάστημα daytona-sym και η τρόμπα απο γκοργκόλη κοστίζει 46 ευρώ+ μεταφορικά. Είναι λιγο τσιμπημένο θεωρώ όταν την ίδια στιγμή βρίσκεις για παράδειγμα στο stelpet αρκετες OEM-UNIVERSAL τρόμπες που  κοστίζουν όλες απο 12-15 ευρώ που σίγουρα κάποιες ταιριάζουν στο παπί μου, απλά στο τηλέφωνο που ελεγαν λύση μπορεί να βρεθει μόνο στον πάγκο μας εδώ με μέτρηση για το μηχανάκι σου. Ιδού και ο λόγος που μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω εδώ μήπως κάποιος συνιδιοκτήτης είχε παρόμοια εμπειρία ή κάποιος πολύ σχετικός έστελνε κανενα λινκ και λυνόταν το θέμα μου και πολλών άλλων μεταγενέστερα μιας και θα υπήρχε έτοιμο το ποστ εδώ μέσα για όλους. Αλλά απότι είδες , είμαι άχρηστος, είμαι τεμπέλης, εχω μηχανακι μαπα, σιγά το splinter ρε μεγάλε προσκυνάμε, τράβα μέτρα ρε τι είσαι αχρηστος και συ και ο μάστορας σου......και αυτες ήταν οι βοηθειες μεχρι ΄τωρα. Νασαι καλα πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@silver28 δε θυμαμαι πως ειναι η τρομπα του sprinter. δες αυτες τις 2 παρακατω (νομιζω πρεπει να ταιριαζει η 1η)

https://www.stelpet.gr/Proion/21382/222/Trompa-diskofrenou-piso-universal-me-doxeio/

https://www.stelpet.gr/Proion/14286/222/Trompa-diskofrenou-me-doxeio-Universal-piso/

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος sprinter

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

@silver28 δε θυμαμαι πως ειναι η τρομπα του sprinter. δες αυτες τις 2 παρακατω (νομιζω πρεπει να ταιριαζει η 1η)

https://www.stelpet.gr/Proion/21382/222/Trompa-diskofrenou-piso-universal-me-doxeio/

https://www.stelpet.gr/Proion/14286/222/Trompa-diskofrenou-me-doxeio-Universal-piso/

Ευχαριστώ πολύ, όντως αυτές ταιριάζουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

Την 31/8/2018 at 8:05 ΜΜ, το μέλος silver28 έγραψε:

Τσάμπα παρεξηγιόμαστε εγώ αυτό έχω να πω γιατί ο καθένας δεν έχει τον κατάλληλο τρόπο να εξηγησει η να εκφράστει στην κάθε περίπτωση. Πριν 10 μέρες έμεινα απο ρελέ βεντιλατέρ στο αυτοκίνητο μου, παίρνω τηλέφωνο στο κατάστημα Αθηνα που παραγγέλνω πάντα ανταλλακτικά και μου απαντάει έγινε μεθάυριο θα είναι στην Πόλη σου. και ρωτάω εγώ τώρα......ήταν υποχρεωμένος να γνωρίζει τι ρελέ βεντιλατέρ φοράει το ibiza fr toy 2005? O  νοων νοείτω μάγκες!! Καλό σας βράδυ!!

ρελε βιντιλατερ για το ibiza του 2005 του ζητησες. οχι καποιον ρελε που ταιριαζει στο βιντιλατερ του ibiza του 2005.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Την 1/9/2018 at 0:56 ΜΜ, το μέλος silver28 έγραψε:

.................

Την 1/9/2018 at 1:00 ΜΜ, το μέλος jawaforever έγραψε:

................

Συγνώμη που επανέρχομαι, απλά τώρα είμαι σε υπολογιστή και μπορώ να γράψω 2 κουβέντες παραπάνω. 

Συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα, τα οποία ήταν/είναι μέλη και σε άλλα φόρουμ, με το γνωστό ύφος του δικαστή Ντρεντ, επειδή προκαλούν μονίμως με τη συμπεριφορά και τη στάση τους έχουν πάει ισόβιες διακοπές στα περισσότερα μοτοφόρουμ (κι όχι μόνο). 

Στο mybike, επειδή είναι, ας πούμε, πιο χαλαρά τα πράγματα (ή επειδή "μας" αρέσει να έχουμε τον τρελό (ή/και παλιάτσο) του φόρουμ) η συντονιστική και διαχειριστική ομάδα ανέχεται πολλά περισσότερα. Από όλους μας. 

Το σχόλιο που έκανα πιο πάνω (Δε νομίζω να αναρωτιέται κανείς γιατί έχουμε μείνει μεταξύ μας τελείως έτσι? ) και παρεξήγησε ο @jawaforever αφορούσε αυτό ακριβώς. Κακές συμπεριφορές, συμπεριφορές δασκάλων δημοτικού δεκαετίας 50 με τη βίτσα στο χέρι, με αποτέλεσμα να έχει μείνει ένας πολύ μικρός αριθμός ενεργών μελών. 

Αυτά και καλή συνέχεια. 

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@ hayabusas ..Tο MB καταντησε να σερνεται με ανυπαρκτη θεματολογια ,εντελως ελαχιστους εναπομειναντες και καποιο ανισσοροπο να πραττει κατα βουληση.Το φορουμ τωρα πια να το βαλει στον πατο του οποιος το διαχειριστηκε να συρρικνωθει ετσι. Παντως για να σχολιασω το ποστ σου ,καποιος '' εκ της διευθυνσεως ''  διατηρει και θρεφει  τον παλαβο και δεν προκειται για διαχειριστικη χαλαροτητα οπως γραφεις Και δεν αναφερομαι στον ksino που εκτιμω  σαν ανθρωπο και που λειτουργει σαν πυροσβεστηρας .Αυτα και ηδη μπολικα εγραψα ...:yawn:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Υποτίθεται σπουδαγμένοι, θεωρητικά θα δίδασκαν τα παιδιά μας, με κολλημένα μυαλά, μηδενική αίσθηση του χιούμορ, κολλημένοι στο παρελθόν, όλοι και όλα τους φταίνε.

Εκρήξεις εμμηνόπαυσης 24/7.

Και αν κάποιες φορές είναι σωστοί, το δίκιο τους χάνεται μέσα στις καταιγίδες και τους θυελλώδεις ανέμους που οι ίδιοι δημιούργησαν.

Έχω δώσει πολλές φορές χώρο και χρόνο να ξυπνήσει η αυτοκριτική. Να γίνει αντιληπτό πως ο μαθητής που κάνει λάθος δε χρειάζεται σφαλιάρες αλλά όμορφη κουβέντα και επεξήγηση.

Το εξηγώ στον αέρα. Δε γουστάρω τα πμ σε τέτοιες φάσεις.

Πέφτουν ρολά για μερικές μέρες (αυτοσυντήρηση/ban ή συνδυασμός) και άντε απο την αρχή, ανηφορίζοντας σιγά-σιγά το καφριλίκι.

Το ποτήρι έχει πια γεμίσει.

Πλέον δεν υπάρχει η πολυτέλεια του ban κ εκδρομής aller-retour.

Η επόμενη στραβή είναι ταξιδάκι μίας διαδρομής.

Η αναφορά μου είναι σαφής. Ο στόχος ξεκάθαρος. Η προφύλαξη, δικαίωμα καθενός μας........

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις επί του θέματος αν μου επιτρέπετε επειδή τυχαίνει και έχω άποψη για τον @FlyingInADream τόσο εντός όσο και εκτός φόρουμ:

1. Το ότι ο γραπτός του λόγος ξεπερνάει τους κανόνες συμπεριφοράς που διέπουν ένα φόρουμ είναι γνωστό τοις πάσι και του το έχω πει κι από κοντά. Από την στιγμή που δεν γνωριζόμαστε όλοι με όλους, είναι απολύτως φυσιολογικό ο γραπτός λόγος να παρεξηγείται αν δεν είσαι προσεκτικός στο πως θα διατυπώσεις αυτό που θες. Επειδή λοιπόν πρόκειται για έξυπνο άνθρωπο, το ότι είναι εν γένει άκομψος του το χρεώνω ως επιλογή του και σαφέστατα οι επιλογές όλων μας έχουν και τις συνέπειές τους. 

2. Αν είναι δυνατόν να λέμε πως ο @FlyingInADream είναι η αιτία που τα φόρουμ πάνε κατά διαόλου. Εγώ βλέπω ένα ενεργό μέλος με τα θετικά του και τα αρνητικά  του, ένα μέλος από το οποίο θα πάρεις κάποια πράγματα και κάποια άλλα θα τα πετάξεις, κοκ. Συγγνώμη που θα το πω αλλά μου φαίνεται εξωφρενικό που σε αυτό εδώ το θρεντ είναι στο απόσπασμα ο Μιχάλης και ως θύμα να παρουσιάζεται ο @silver28. Μέλος που έχει ανοίξει δύο θέματα για να ρωτήσει αυτό που ήθελε, έχει λάβει μια χαρά κόσμιες απαντήσεις ΚΑΙ από τον Flying και δεν έχει πει μια φορά ούτε ένα ευχαριστώ αλλά αντ' αυτού ξεκινάει την ειρωνεία και την επίθεση. Scripta manent κύριοι, όποιος θέλει ας ανατρέξει πιο πίσω να δει ποιος είναι αγενής και ποιος όχι και μετά ας βάλει στην ζυγαριά το ποιον χρειάζεται το φόρουμ και ποιον όχι ( για μένα κανείς δεν περισσεύει αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία ) 

3. Ποιος δεν έχει κάνει λάθη εδώ μέσα; Ποιος έχει 100% σωστή συμπεριφορά και πως τελικά μετριέται αυτή; Εγώ δεν ξεπερνώ τα όρια πολλές φορές; Ο @ksino1100 δεν είχε άδικο ποτέ; Ο @hayabusas - που είναι και καψούρα - ούτε αυτός;  Βλέπω πολλή μουρμούρα για το πως λειτουργεί αυτό το φόρουμ και πολλή γκρίνια. Δεν ξέρω τι γίνεται στα άλλα φόρα μιας και ενεργός είμαι μόνο εδώ αλλά αν έπρεπε να μαντέψω, θα πόνταρα τα λεφτά μου πως κι αυτά πηγαίνουν κατά διαόλου κι ας τον έχουν μπλοκαρισμένο τον Flying. Στην εποχή των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, κανένα φόρουμ δεν θα μπορούσε να είναι όπως παλιά. 

4. Το σημαντικότερο όλων, μου κάνει εντύπωση η ανάγκη που υπάρχει για έναν τσομπάνη που θα ελέγχει την συμπεριφορά των προβάτων. Δεν βλέπω κανέναν να εκτιμάει το ότι εδώ μέσα κινούμαστε σχεδόν ανενόχλητοι με αποτέλεσμα να παρουσιάζουμε το αληθινό μας πρόσωπο. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει με μεγάλη ασφάλεια με ποιον θα πιει έναν καφέ έξω από το φόρουμ ή μ ποιον θα πάει μια βόλτα. Δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεστε αλλά αν αύριο αναλάβει ένας αυστηρότερος συντονιστής τότε οι περισσότεροι εξ ημών θα αναπροσαρμόσουμε τον τρόπο που εκφραζόμαστε προκειμένου να συμβιώσουμε εδώ μέσα κι αυτό είναι φοβερά λυπηρό. Ο Μιχάλης ΔΕΝ θα το κάνει κι αυτό στα μάτια μου είναι προτέρημα και όχι μειονέκτημα.

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1. Κανείς δεν είπε πως φταίει ο Μιχάλης αν κάτι πάει στραβά στο φόρουμ. 

2. Δεν έγραψα πουθενά πως το παρόν θέμα είναι αφορμή για ban στον Μιχάλη. Η κουβέντα γίνεται ως σύνολο συμπεριφορών. Σε επόμενη συμπεριφορά όμως, πέλεκυς.

3. Αλήθεια. Δεν ανέφερα το ονομα του Μιχάλη ή flying. Εσύ γιατί εστίασες εκεί Τζον? Επειδή ξέρεις πως η συμπεριφορά του δεν είναι η αρμόζουσα?

4. Δεν έδωσα όνομα (ούτε σκέτο ούτε με @). Το αν ξέρεις εσύ ή κάποια τακτικά μέλη σε ποιο μέλος αναφέρομαι, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Οπότε θα παρακαλούσα να μη σπρώχνουμε τη κουβέντα σε δικαστήριο ή φλάιμινγκ. 

5. Η αγένεια φίλε Γιάννη δεν είναι προτέρημα. Ούτε κάνει μάγκα όποιον την έχει παντιέρα του σε κάθε κουβέντα. Δε θα μετατρέψουμε την γαϊδουριά κ την ψευτομαγκιά πίσω απο την ανωνυμία του πληκτρολογίου, σε "χαρακτήρα" και "ιδιαιτερότητα". Το να έχω πχ έναν φίλο επι προσωπικού, είναι δική μου επιλογή αν θα δεχτώ τις μαλακίες του ή όχι. Στο φόρουμ δε το δέχομαι γιατί δε χρειάζεται να τρέχω κάθε τρεις κ λίγο να ανάβουν φωτιές. Ούτε το κάθε μέλος να υποχρεούται να διαβάζει ό,τι μιναρισι@ του ήρθε στο κεφάλι του φλάινγκ και κάθε φλάινγκ. Στο σπίτι του ή στο καφέ με τα φιλαράκια του ας λέει κι ας κάνει ό,τι θέλει. Εδώ θα συμπεριφέρεται κόσμια. Και αν δε θέλει, να κάνει log out και τέλος.....

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Το forum παει εκει που παει επειδη και εκει εχει παει ο μοτοσυκλετισμος και ολα τα hobby στην Ελλαδα απο τοτε που αρχισε η κριση.
Οι λιγοι που το "κυνηγανε" ακομα, ειναι στους δρομους και οχι στα forum και εχω πετυχει αρκετους και στην Αθηνα και εκτος.

Το forum θα ηταν σιγουρα λιγοτερο ψυχαγωγικο χωρις το flying παντως για τα δικα μου γουστα, οποτε προτιμω να με εκνευριζει 1 φορα στο τοσο παρα να μην υπαρχει καν.
Ασε που σε καποιες περιπτωσεις εχει τα δικια του και λεεϊ πραγματα που δε λενε αλλοι και πρεπει να ακουσουν διαφοροι που γραφουν ασυναρτησιες, ειτε περιστασιακα ειτε διαρκως.
Αυτα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

3. Αλήθεια. Δεν ανέφερα το ονομα του Μιχάλη ή flying. Εσύ γιατί εστίασες εκεί Τζον? Επειδή ξέρεις πως η συμπεριφορά του δεν είναι η αρμόζουσα?

4. Δεν έδωσα όνομα (ούτε σκέτο ούτε με @). Το αν ξέρεις εσύ ή κάποια τακτικά μέλη σε ποιο μέλος αναφέρομαι, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Οπότε θα παρακαλούσα να μη σπρώχνουμε τη κουβέντα σε δικαστήριο ή φλάιμινγκ.  Θα αναφερόμουν σε αυτόν ως  αλλά κάποιος πανέξυπνος φρόντισε να το κάνει nickname :wub:Ρε συ Γιάννο, δικαστήριο έγινε η φάση και όλοι καταλάβαμε σε ποιον αναφερόμαστε. Γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Ρε παιδί μου ξέρεις τι με χαλάει; Κάτσε και μέτρα τα κοσμητικά επίθετα που χρησιμοποιήθηκαν γι αυτόν σε αυτό το θέμα. Αν το δεις ψυχρά και χωρίς εγωισμούς , θα καταλάβεις πως κάνουμε αυτά που "κοροϊδεύουμε". Anyway, καμία όρεξη δεν έχω ούτε να το παίζω δικηγόρος του Μιχάλη, ούτε να πηγαίνω κόντρα σε συντονιστή:laugh:

5. Και αν δε θέλει, να κάνει log out και τέλος.....Υπάρχει και η αγνόηση χρήστη όμως ως επιλογή. Θα μου πεις, και με το δίκιο σου, πως οι κανόνες είναι κανόνες. Μετά όμως θα πρέπει να τιμωρηθούμε όλοι όσοι γράψαμε σε αυτό το θρεντ. Όλοι όμως. Ίσως ο Flying να ήταν και ο πιο κόσμιος απ όλους μας και δεν κάνω πλάκα. Εγώ θεωρώ πως οι συντονιστές κάνετε άριστη δουλειά και ορθώς αφήνετε πιο λάσκα τα λουριά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Μήπως να το "χαλαρώναμε" λίγο ρε παίδες.
Υπερβολικά πολλά νεύρα που συνήθως έρχονται από μόνα τους μετά το τέλος των διακοπών ...:_zeppelin:

Είναι και αυτή η μ@λ@κια με τα πληκτρολόγια που αλλιώς το λες εσύ, αλλιώς το παίρνει ο άλλος που το διαβάζει...
Τα ίδια πράγματα σε μια φιλική κουβέντα μεταξύ καφέ και μπύρας θα φαίνονταν τόσο διαφορετικά...

Το παλικάρι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το έλυσε το πρόβλημα του και πήρε μια απάντηση που τον βοήθησε και ο @FlyingInADream είναι πάντα από τους πιο πρόθυμους να βοηθήσει (με το "μοναδικό", δικό του τρόπο).

Peace

:cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

προσωπικα μου αρεσει ο τροπος "ελευθεριας" που λειτουργει το φορουμ, πολυ καλυτερο απο τη δηθενια και το "τσεκουρι" σε οτι μας "χαλαει" η την "πλακα" σε οτι μας αρεσει...

κανενα μελος δε φταιει για την κινηση και το ενδιαφερων που εχει μειωθει τοσο πολυ, υπαρχουν και αλλα πολυ χειροτερα στα οποια πολλοι απο μας δε γραφουμε η δεν ειμαστε καν μελη...

εχουμε 1002 πραγματα στο κεφαλι μας και πολλες φορες δεν "ακουμε" καθαρα αυτο που μας λεει ο συνομιλητης μας (με οποιονδηποτε τροπο και να το λεει) με αποτελεσμα να βγαζουμε λαθος συμπερασματα, η συμπερασματα που μας "βολευουν". 

τα νεα μελη αν το θελουν θα παραμεινουν (δε παει σε κανενα προσωπικα αυτο), δεν θα εξαρτηθει στο οτι τον πειραξαμε λιγακι, η γιατι του την "ειπαμε" οταν ειχε λαθος.

τουλαχιστον εδω προσφερεται δωρεαν γνωση απο τα παλια μελη στα καινουρια, αλλου δεν υπαρχει αυτο, ισχυει το "ψαξε να βρεις στα παλια θεματα"...

για μενα, μη προσπαθησει κανενας να κανει μεγαλες αλλαγες στο οτιδηποτε, δε χρειαζονται..............

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Θα αναφερόμουν σε αυτόν ως  αλλά κάποιος πανέξυπνος φρόντισε να το κάνει nickname :wub:Ρε συ Γιάννο, δικαστήριο έγινε η φάση και όλοι καταλάβαμε σε ποιον αναφερόμαστε. Γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Ρε παιδί μου ξέρεις τι με χαλάει; Κάτσε και μέτρα τα κοσμητικά επίθετα που χρησιμοποιήθηκαν γι αυτόν σε αυτό το θέμα. Αν το δεις ψυχρά και χωρίς εγωισμούς , θα καταλάβεις πως κάνουμε αυτά που "κοροϊδεύουμε". Anyway, καμία όρεξη δεν έχω ούτε να το παίζω δικηγόρος του Μιχάλη, ούτε να πηγαίνω κόντρα σε συντονιστή:laugh:

Επαναλαμβάνω, δεν υπάρχει καπνός (πολλώ δε μάλλον ντουμάνι) χωρίς φωτιά.

Και μια και το αναφέρεις, είσαι άδικος στο ότι κοιτάς ένα θέμα και έχεις «χάσει» μερικές εκατοντάδες.

Όταν έχεις στο χωρίο έναν κερατά που βάζει κάθε λίγο μια φωτιά να «κάψει τα λιόκραρα» γιατί δε τα γουστάρει/του χαλούν την αισθητική μπλα μπλα μπλα, δε θα έρθω εγώ ως πυροσβεστική να ρίξω δριμύ κατηγορώ στους γείτονες του κερατά επειδή τον έβρισαν γιατί τους έχει σπάσει τ' @ρχίδια επί σειρά ετών με την κάκιστη συμπεριφορά του. Το ότι μια δυο φορές το χρόνο κερνάει κανένα τσιπουράκι «και καλά», δε σημαίνει πως θα κάτσουν χαλαροί απέναντι στην πυρομανία του.....

Σε τελική ανάλυση, ένα βιντεάκι θα ήταν πιο ξεκάθαρο εδώ πιστεύω:

Υπάρχει και η αγνόηση χρήστη όμως ως επιλογή. Θα μου πεις, και με το δίκιο σου, πως οι κανόνες είναι κανόνες. Μετά όμως θα πρέπει να τιμωρηθούμε όλοι όσοι γράψαμε σε αυτό το θρεντ. Όλοι όμως. Ίσως ο Flying να ήταν και ο πιο κόσμιος απ όλους μας και δεν κάνω πλάκα. Εγώ θεωρώ πως οι συντονιστές κάνετε άριστη δουλειά και ορθώς αφήνετε πιο λάσκα τα λουριά.

Η αγνόηση είναι επιλογή για μέλη, υπό προϋποθέσεις.

Που τη θεωρώ λάθος, αν θα πρέπει να χάνω τη ροή μιας συζήτησης επειδή μπήκε σφήνα ο τύπος που «αποφεύγουμε» με την αγνόηση!

Και από την άλλη, η ομάδα συντονιστών δε μπορεί να πατήσει αγνόηση οπότε τρώει όλη τη μπαρουφολογία στη μούρη....

Να το πω αλλιώς......

Έχουμε έναν σεφ που όταν θέλει φτιάχνει ωραίο φαγητό και πολλοί γλύφουν τα δάκτυλά τους.

Τι να τον κάνω όμως που τις περισσότερες φορές πάει και χέζει στις κατσαρόλες που μαγειρεύει?

Να πατήσω...αγνόηση? Να κλείσω τα μάτια μου και να ελπίζω πότε θα έχει τη διάθεση ο σεφ να μη χέσει?

Πλάκα κάνουμε?

Ή ως συντονιστής του εστιατορίου να βγω να κουνήσω το δακτυλάκι στους πελάτες που έβρισαν τον σεφ επειδή έφαγαν τα σκατά στη μούρη?

Υ.Γ.1: Εδώ μπαίνουν μέλη να ζητήσουν βοήθεια και ο Μιχάλης τους κράζει επειδή είναι ανορθόγραφοι....Σώπα ρε μεγάλε.....Φλάινγκ στη θέση του Μπαμπινιώτη. Και να τα πυράκια (από το πυρ ρε μπαστουνόβλαχε) και να η ecu (όχι εγκέφαλος ρε γίδι) κλπ κλπ

Υ.Γ.2: Κάποιοι, είτε γιατί κωλώνουν, είτε γιατί δε θέλουν να χαλάσουν την εικόνα του προφίλ τους, χαίρονται να βλέπουν τον flying να λέει τα «σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη», όπως θα ήθελαν εν τέλει οι ίδιοι να κάνουν αλλά δε μπορούν. Αν όμως κάποια στιγμή τους περιλάβει ο φλάινγκ στο κράξιμο, τότε κοκοκο κουμπάκι report να βγάλουν άλλοι το φίδι από την τρύπα. Το ότι συμβαίνει και αυτό (και δεν ισχύει για όλους προφανώς), δε σημαίνει πως ως μέλος της Σ.Ο. θα το δέχομαι επ' άπειρον......Να στραβοκοιτάξω μια και δυο, το να μη προλάβω να δω άλλες δυο, ΟΚ. Εδώ μιλάμε για συμπεριφορά μη αρμόζουσα κατ΄ εξακολούθηση. Το έγραψα και πιο πάνω, ξεκάθαρα, όμορφα: Η προφύλαξη, δικαίωμα καθενός μας........

Όποιος ΔΕ μπορεί να προφυλάξει τον...πώλο του, απλά σέβεται τους κανόνες και τους συνομιλητές του.

Υ.Γ.3: Για μένα τελειώνει η φάση εδώ. Απλά και ξάστερα.

Ο καθένας ας πράττει όπως θεωρεί σωστό. Το αν είναι σωστό απλά θα κριθεί.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 29 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Και μια και το αναφέρεις, είσαι άδικος στο ότι κοιτάς ένα θέμα και έχεις «χάσει» μερικές εκατοντάδες. Εσύ είσαι άδικος διότι ξεκίνησα την κουβέντα μου λέγοντας ακριβώς αυτό, πως δηλαδή όντως ο λόγος του ξεπερνάει τα όρια και τους κανόνες του φόρουμ. Δεν τρελάθηκα ξαφνικά ούτε μπήκα στο φόρουμ χτες, θυμάμαι άπειρα παραδείγματα που ο άλλος θα είχε κάθε δικαίωμα να παρεξηγηθεί.  Αυτό που λέω είναι πως για μένα, η συνεισφορά του στο φόρουμ είναι by far μεγαλύτερη σε σχέση με την ζημιά που υποτίθεται πως κάνει. Θεωρώ την κοινότητα του mybike κερδισμένη και όχι χαμένη από την παρουσία του, that's all. 

Υ.Γ.1: Εδώ μπαίνουν μέλη να ζητήσουν βοήθεια και ο Μιχάλης τους κράζει επειδή είναι ανορθόγραφοι....Σώπα ρε μεγάλε.....Φλάινγκ στη θέση του Μπαμπινιώτη. Και να τα πυράκια (από το πυρ ρε μπαστουνόβλαχε) και να η ecu (όχι εγκέφαλος ρε γίδι) κλπ κλπ Ντάξει, κλάμα :laugh::laugh::laugh: Και πόσα άλλα ξεχνάς ακόμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.