pavlospao13

XT600 2002

15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda cbf (125cc) Harley Davidson 883 iron

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα στην ομορφη παρεα...κατοχος πλεον ενος χτ600 2002 μοντελο...θα ηθελα να κανω καποιες αλλαγες στη μηχανη...για χτχ ξερω οτι μπαινει στανταρ το κωλοφαναρο απο r1...στο 600 μπαινει;αν οχι τι αλλο προτεινετε;επισης σκεφτομαι να αλλαξω και μασκα γιατι δεν μου πολυαρεσει η μαμα...και τελευταιο ξερω οτι εχει αναφερθει πολλες φορες στο παρελθον αλλα δεν εχω ξαταλαβει γιατι συνεχεια διαβαζω διαφορετικα πραγματα...ποσο κοστιζει η αλλαγη σε sm και τι χρειαζεται;ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να απαντησει!!παντα ορθιοι!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα!

Μπαίνει το φανάρι με πατέντα. Απλά θα πρέπει να κάνεις βάση πινακίδας δικιά σου. Έχει έτοιμα φτερά με ενσωματωμένο φανάρι και θέση πινακίδας, φλας που αξίζουν. Ψάξου λίγο.

Τη μάσκα άσε την γιατί στις aftermarket τα όργανα δεν κουμπώνουν σωστά. Μπορεί να φαίνεται καλύτερα από μακριά αλλά εσύ θα βλέπεις μια ακαταστασία και μια τσαπατσουλιά που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Και προς θεού μην βάλεις αυτά τα γελοία προβολάκια ουφο που κουμπώνουν κάτι κάγκουρες...

Για να το κάνεις μοταρντ σωστό στις βασικές λειτουργείες του, θέλεις πιο σκληρή ανάρτηση και ελατήρια στα μπροστινά, δισκόπλακα 320χιλ με αποστάτη για τη δαγκάνα και ρόδες 17 ιντσών. Η τιμή πάει ανάλογα της ποιότητας. Συμβουλή δικιά μου, ψάξε για μεταχειρησμένα, δεν συμφέρει σε μηχανή 30 ετών να ρίξεις τόσα λεφτά.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

16 ετων η δικια μου αλλα anyway.. για την μασκα ισως και να εχεις δικιο ..αυτη που ανεφερες για κανενα λογο...με μεταχειρισμενα πραγματα ποσο πιστευεις κοστιζει;στο περιπου...για το φαναρι θα το ψαξω και σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να απαντησεις !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ένα καλό σετ ζαντολάστιχα πάει από 300€ μέχρι 350€. Για φρένο μια καλή επιλογή είναι της Braking που βγάζει και αποστάτη να μην τρέχεις στους τόρνους. Κοστίζει περίπου 300€ καινούργια. 

Πρόσεχε να αγοράσεις στεφάνια Morad ή Excel. Τα κινέζικα είναι πεταμένα λεφτά. Για να κάνεις τα δικά σου κέντρα υπολόγισε περίπου στα 300 με Morad και 600 με excell χωρίς τα λάστιχα.

Για αναρτήσεις, με 80 αγοράζεις καινούργια μπροστινά ελατήρια και αμορτισέρ πίσω ότι πετύχεις καλό από 100 μέχρι 250.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οποτε βαραει χιλιαρικο...μαλλον θα το κρατησω οπως ειναι:Ρ :Ρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μπορεις να με βοηθησεις λιγο στα ετοιμα φτερα που ειπες;δεν μπορω να βρω κατι!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Για το φανάρι και τη μάσκα σού απάντησαν τα παιδιά παραπάνω,όσο για τη μετατροπή σε sm βρες έναν μπροστινό τροχό 17" και είσαι ενταξει,δεν θέλεις κάτι παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 36 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Για το φανάρι και τη μάσκα σού απάντησαν τα παιδιά παραπάνω,όσο για τη μετατροπή σε sm βρες έναν μπροστινό τροχό 17" και είσαι ενταξει,δεν θέλεις κάτι παραπάνω.

μονο;η αληθεια ειναι οτι δεν θελω κατι τρελο πιο πολυ σκεφτομαι μοταρντ για να χαμηλωσει ..σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard Evo (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν,

ζάντες excel γύρω στο 300άρι(μεταχειρισμένες),λάστιχα γύρω στα 200(ανάλογα ποιά θα βάλεις),κωλοφάναρο 10-20 ευρώ universal μπαίνει μια χαρά(εμένα κάτι τέτοιο μου αρέσει,ενδεικτικό το link,σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι παρόμοιο φθηνότερα),μην βάλεις του r1 γιατί είναι αηδία.Για την πινακίδα τώρα είτε πατέντα αν πιάνουν λιγάκι τα χέρια σου,είτε κωλοφάναρο με δική του πλακέτα που βιδώνει πάνω πινακίδα,είτε κάτω απ'τον κώλο που είναι αρκετά κακό και γίνεσαι και στόχος χωρίς λόγο.

Επειδή έκανα κι εγώ έρευνα για ελατήρια,όλοι λένε πως και να βάλεις wp ελατήρια μπροστά το κράτημα και το feedback που σου δίνει η μηχανή βελτιώνεται απειροελάχιστα,γιατί είναι το πηρούνι 30ετίας γτμ.Οπότε δεν θα ασχολούμουν καν.Όταν έρθει η ώρα να κάνεις σέρβις τα μπροστινά αν έχεις ένα 100άρικο να χαλάσεις για την πάρτη σου,δοκίμασέ το,αλλά αν είναι μια χαρά τα ελατήριά σου μην δώσεις λεφτά για λάδια,τσιμούχες κλπ κλπ,γιατί θα απογοητευτείς.

Επίσης,χρειάζεσαι έναν λασπωτήρα μπροστά,μην πάρεις τον acerbis που κάνει 30 ευρώ,πάρε τον ίδιο generic brand 10 ευρώ,αξίζει φουλ.

Προσωπικά,δεν θα πείραζα τον κώλο,απλά θα έκοβα το πλαστικό και θα έφερνα την πινακίδα ακριβώς κάτω απ'το φανάρι με 2 καινούργιες τρύπες,μου φαίνεται πάρα πολύ πιο clean,σε σχέση με την κούρμπα που κάνει το πλαστικό του κώλου του xt.

Ό,τι άλλο θες ρωτάς.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Λοιπόν,

ζάντες excel γύρω στο 300άρι(μεταχειρισμένες),λάστιχα γύρω στα 200(ανάλογα ποιά θα βάλεις),κωλοφάναρο 10-20 ευρώ universal μπαίνει μια χαρά(εμένα κάτι τέτοιο μου αρέσει,ενδεικτικό το link,σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι παρόμοιο φθηνότερα),μην βάλεις του r1 γιατί είναι αηδία.Για την πινακίδα τώρα είτε πατέντα αν πιάνουν λιγάκι τα χέρια σου,είτε κωλοφάναρο με δική του πλακέτα που βιδώνει πάνω πινακίδα,είτε κάτω απ'τον κώλο που είναι αρκετά κακό και γίνεσαι και στόχος χωρίς λόγο.

Επειδή έκανα κι εγώ έρευνα για ελατήρια,όλοι λένε πως και να βάλεις wp ελατήρια μπροστά το κράτημα και το feedback που σου δίνει η μηχανή βελτιώνεται απειροελάχιστα,γιατί είναι το πηρούνι 30ετίας γτμ.Οπότε δεν θα ασχολούμουν καν.Όταν έρθει η ώρα να κάνεις σέρβις τα μπροστινά αν έχεις ένα 100άρικο να χαλάσεις για την πάρτη σου,δοκίμασέ το,αλλά αν είναι μια χαρά τα ελατήριά σου μην δώσεις λεφτά για λάδια,τσιμούχες κλπ κλπ,γιατί θα απογοητευτείς.

Επίσης,χρειάζεσαι έναν λασπωτήρα μπροστά,μην πάρεις τον acerbis που κάνει 30 ευρώ,πάρε τον ίδιο generic brand 10 ευρώ,αξίζει φουλ.

Προσωπικά,δεν θα πείραζα τον κώλο,απλά θα έκοβα το πλαστικό και θα έφερνα την πινακίδα ακριβώς κάτω απ'το φανάρι με 2 καινούργιες τρύπες,μου φαίνεται πάρα πολύ πιο clean,σε σχέση με την κούρμπα που κάνει το πλαστικό του κώλου του xt.

Ό,τι άλλο θες ρωτάς.

καλησπερα φιλαρακι μου!!!βλεπεις δεν αντεξα με το cbf (αν και το εχω ακομη μαλλον θα το κρατησει ο πατερας μου) και πηγα και γω στα χναρια σου τσιμπησα χτ σε καλη τιμη απο φιλο του πατερα μου...λοιπον το φαναρη με τη βαση πινακιδας που μ εφειξες μ αρεσει αρκετα θα παρω να ρωτησω για τιμη...οσον αφορα την μετατροπη...οπως ειπα και πιο πανω δεν ειναι τοσο για το στυλ που αλλαζει αλλα περισσοτερο για το χαμηλωμα γιατι δεν μου αρεσει εντουρο..πολυ ψηλο για τα γουστα μου...αν αλλαξω μονο μπροστα ζαντα οπως ειπε ο φιλος θα ειμαι ενταξει λες;και απο θεμα σερβις δεν χρειαζεται τιποτα ειναι ολα στην πενα και το μηχανακι πολυ καλο θα σου στειλω φωτογραφιες στο φβ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard Evo (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος pavlospao13 έγραψε:

καλησπερα φιλαρακι μου!!!βλεπεις δεν αντεξα με το cbf (αν και το εχω ακομη μαλλον θα το κρατησει ο πατερας μου) και πηγα και γω στα χναρια σου τσιμπησα χτ σε καλη τιμη απο φιλο του πατερα μου...λοιπον το φαναρη με τη βαση πινακιδας που μ εφειξες μ αρεσει αρκετα θα παρω να ρωτησω για τιμη...οσον αφορα την μετατροπη...οπως ειπα και πιο πανω δεν ειναι τοσο για το στυλ που αλλαζει αλλα περισσοτερο για το χαμηλωμα γιατι δεν μου αρεσει εντουρο..πολυ ψηλο για τα γουστα μου...αν αλλαξω μονο μπροστα ζαντα οπως ειπε ο φιλος θα ειμαι ενταξει λες;και απο θεμα σερβις δεν χρειαζεται τιποτα ειναι ολα στην πενα και το μηχανακι πολυ καλο θα σου στειλω φωτογραφιες στο φβ.

τώρα θυμήθηκα ποιος είσαι,δεν σου απαγορεύει κανείς να αφήσεις την πίσω μαμά ζάντα,αλλά νομίζω είναι πολύ μικρή για σοβαρή οδήγηση,εγώ αν θυμάμαι καλά έχω 4.25 πίσω με 160 ελαστικό με michelin pilot power και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Ψαξου μονο για μεταχειρισμενα, ξεκίνα με 2 ζαντολάστιχα να κανεις τις βολτουλες σου χαλαρα και ασε τις αναρτησεις και το φρενο για πιο μετα, μπορεις επισης να βαλεις και αγγελια τις εντουρόζαντες που εχεις για να μετριασεις λιγο το κοστος της μετατροπης.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Ψαξου μονο για μεταχειρισμενα, ξεκίνα με 2 ζαντολάστιχα να κανεις τις βολτουλες σου χαλαρα και ασε τις αναρτησεις και το φρενο για πιο μετα, μπορεις επισης να βαλεις και αγγελια τις εντουρόζαντες που εχεις για να μετριασεις λιγο το κοστος της μετατροπης.

αυτο σκεφτηκα και γω φιλε μου σε ευχαριστω που απαντησες!μολις γυρισω αθηνα θα μπω κατευθειαν σε διαδικασια μετατροπης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μετα απο λιγο ψαξιμο και συζητηση με γνωστους κατεληξα στο οτι θα αλλαξω ζαντολαστιχα μεταχειρισμενα, πισω φαναρι και μπροστα φτερο acerbis.πιστευω θα αλλαξει πολυ!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα και παλι παιδια!για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα...μπορει να μου πεις τι γινεται με τα αυτοκολλητα?δηλαδη ποσο κοστιζει να παω καπου αντι για βαψιμο να μου περασουν αυτοκολλητο?αξιζει?τι κοστος εχει?πρεπει να παω να το αλλαξω και στην αδεια μετα?ευχαριστω για τις απαντησεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα