efkola

BMW R1250GS 2019

151 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Premium wheels

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

latest?cb=20150320192210

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 44 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Γεια πες μας μια εναλλακτικη του gs που να κανει ολα οσα κανει το GS αλλα καλυτερα.
Εγω θα ελεγα το 1290 adventure αλλα κατι μου λεεϊ οτι ουτε αυτο σου αρεσει οποτε ειμαι περιεργος.

Το 1290 παίζει να είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία. Εμπορικά όμως βρίσκεται πίσω από πολλά ον/οφφ και μου έχει κάνει κι εμένα τρομερή εντύπωση. Εγώ ας πούμε θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια αλλά το πρόβλημα είναι πως κάποια στιγμή θα τα άνοιγα και θα το έβλεπα :wub:. Αν έπρεπε να κατανοήσω το γιατί δεν τσουλάει τόσο σε πωλήσεις , θα πόνταρα τα χρήματά μου στις αντιπροσωπίες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά (λόγω Ντουκάτι και κοινών συνεργείων ) ΚΤΜ ακινητοποιημένα για μήνες πάνω στις ράμπες των μαστόρων επειδή δεν μπορούσαν να βρουν απλά ανταλλακτικά. Ένας άλλος λόγος ίσως είναι πως οι άφτερ μάρκετ επιλογές είναι πολλαπλάσιες για τα bmw από ό,τι άλλο κυκλοφορεί. Ούτε πατέντες , ούτε μόντες , ούτε τίποτα. Όλα εργοστασιακά και στην χειρότερη περίπτωση καμιά Τούρατεκ. Επίσης, έχει πουλήσει τόσο το gs που πλέον είναι χιλιοδοκιμασμένο και ξέρεις τι να περιμένεις. Παίρνεις το 1290 , το Μουλτιστράντα και άλλα και εκεί που έχεις τις βαλίτσες και λες να ανοίξεις λίγο το γκάζι ξεκινάει ο χορός. Μια φταίνε τα λάστιχα στα ΚΤΜ, μια το ελαφρύ μπροστινό στο 1200 , εκνευρίζεσαι στο τέλος και κάθεσαι και σε περνάνε τα δίλιτρα Πασάτ ( μην σου τύχει ). Πας και παίρνεις το XR και κάπου στις 4κ στροφές συντονίζει όλο το σύμπαν και φτύνεις δόντια. Αγοράζεις το Ντουκάτι για τουρισμό και σου βγάζει βάση gps μετά από δύο χρόνια όταν στην μπέμπα έρχεται κουμπωμένο πάνω από την μάνα του από την πρώτη μέρα που βγήκε ( δεν συζητάω καν ότι το ελέγχεις από το το τιμόνι ). Ότι μου έχει σπάσει πέντε φορές η αριστερή βαλίτσα - επειδή το χωνευτό στυλ πληρώνεται - δεν το συζητώ καν. Υπάρχει και ο ανώμαλος που πάει και παίρνει το Crosstourer και πάει στην εθνική με 130 καίγοντας 12 λίτρα. Ρε παιδί μου πολλά μικρά κάνουν στο τέλος ένα μεγάλο και γι αυτό πιθανολογώ πως πολλοί πάνε στην bmw προκειμένου να βρουν μασημένη τροφή.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Αυτο με την υψηλη καταναλωση του τουρερ πρεπει να ειναι απο τα μεγαλυτερα φαουλ της χοντα.Ας το ξαναδουν στην επομενη εκδοση. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Νομιζω και μονο το look και ο αερας του GS φτανουν για να τραβηξουν τον πολυ κοσμο.
Ασε που το 1290 ειναι πιο "ψαγμενη" επιλογη, λιγοτερο κυριλε(πιο καγκουρια) και ειναι καινουργιο σε αντιθεση με το GS που ειναι σταθερη αξια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 31 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Εγώ ας πούμε θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια αλλά το πρόβλημα είναι πως κάποια στιγμή θα τα άνοιγα και θα το έβλεπα :wub:

Χαχαχα,  ρε μπαγασα λες κατι πετυχημενα ωρες ωρες:mB_kalo_e:

Εγω ας πουμε, μετα απο δυο χρονια καταφερα να το συνηθισω και να μου φαινεται (σχεδον)  ομορφο. 

Edit γαμα τα τα υπολοιπα γιατι γραφω απο κινητο κ εχει κρασαρει δεκα φορες. 

Τροποποιήθηκε από τον mike_4
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Απο κοντα ειναι πολυ εντυπωσιακο η αληθεια ειναι. Δε θα με χαλαγε :blush:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

πριν 54 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Το 1290 παίζει να είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία. Εμπορικά όμως βρίσκεται πίσω από πολλά ον/οφφ και μου έχει κάνει κι εμένα τρομερή εντύπωση. Εγώ ας πούμε θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια αλλά το πρόβλημα είναι πως κάποια στιγμή θα τα άνοιγα και θα το έβλεπα :wub:. Αν έπρεπε να κατανοήσω το γιατί δεν τσουλάει τόσο σε πωλήσεις , θα πόνταρα τα χρήματά μου [.........................]

Θα προσθέσω τα εξής σε αυτό με πάσα επιφύλαξη. Παίζει ρόλο ο άξονας έναντι αλυσίδας (με τα πλεονεκτήματα που έχει αυτό στη συντήρηση), ίσως η πιο διαχειρίσιμη δύναμη (για πιο "χαλαρούς" αναβάτες) και τέλος, έχοντας ανέβει στατικά και στις 2, η GS μου φάνηκε να έχει πιο άνετη σέλα αν και αυτό ίσως είναι εντελώς υποκειμενικό.

edit: Έχω την εντύπωση οτι μέχρι και το μοντέλο του '17, η 1290 είχε προβληματικές εργοστασιακές βαλίτσες (ή τέλος πάντων οι Vario της BMW ήταν αρκετά πιο εύχρηστες και "έξυπνες") συνεπώς ίσως βαρύνει και αυτό

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Όλο το νόημα στο bold κρύβεται. Το gs , για να το επιλέξεις συνειδητά, δύο πράγματα πρέπει να παίζουν. Είτε να κάνεις ταξίδια που απαιτούν φόρτωμα ή/και δικάβαλο όπου για μένα είναι η τοπ επιλογή (*) είτε για το πουλ μουρ. Όσοι το επιλέγουν ισχυριζόμενοι πως είναι η <<σωστή επιλογή>>, έχουν τόση σχέση με τους δύο τροχούς όση οι πολιτικοί με την αλήθεια. Πολλά μπορούν να ειπωθούν για τους αγοραστές αυτής της κατηγορίας. Ειδικά όσοι έχουν ον/οφφ και είναι ενεργοί, βλέπουν και ακούν τα πάντα, από αυτοκόλλητα ξένων χωρών που πωλούνται πακέτο με τις βαλίτσες μέχρι ταξίδια στην Λούτσα...Αυτό όμως δεν κάνει κακή ή καλή μηχανή το GS. 

*Τοπ επιλογή την χαρακτηρίζω όχι τόσο για αυτό που αγοράζεις αλλά για την μετέπειτα εμπειρία συμβίωσης με την μηχανή όπου πραγματικά σου προσφέρει άλλα επίπεδα ευκολίας και ευελιξίας σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους κατασκευαστές. Επίσης, όταν έρθει η στιγμή της πώλησης, δεν κλαις με μαύρο δάκρυ.

Η σειρά GS μετά την (ημι)υγρόψυξη, είναι ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι (στην κατηγορία της)

Συνολικά θα έλεγα πως πλέον είναι στο top3 της κατηγορίας mega on-off

Αφενός γιατί κατάφερε να ανεβάσει την ιπποδύναμη (αλλά και την κατανομή της) σε ικανά επίπεδα σβέλτου τουρισμού ακόμα και με μικρή μετακόμιση.

Αφετέρου έχουμε ένα καλό χρηματοδοτικό και παράλληλα εσωτερική διαδικασία ανταλλαγών (φέρε το 4 χρόνων GS σου και πάρε το καινούριο με χρηματοδότηση) που βοηθά πολύ σε πωλήσεις νέων αλλά και συγκράτηση τιμών στα μεταχειρισμένα (win win)

Όμως ένα από τα βασικότερα καλά που έχει είναι η ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ αντιμετώπιση του ιδιοκτήτη εντός εγγύησης.

Πάμε για σούμα?

Ο φραγκάτος που θα διαθέσει σχεδόν 25Κ€ θα εξασφαλίσει ένα καλό μηχάνημα, με τοπ πουλ-μουρ παντού, ήσυχο κεφάλι γιατί ό,τι κι αν συμβεί θα αναλάβει η οδική της BMW και η εγγύηση όταν το μηχανάκι φθάσει στο συνεργείο και μετά από λίγα χρόνια, θα το πουλήσει σε καλή τιμή για να πάρει το νέο μοντέλο με φρέσκια εγγύηση, ακόμα καλύτερη μοτοσυκλέτα, ακόμα καλύτερο πουλ μουρ.

(και μετά έρχεται ο δύσμοιρος δευτεροτρίτος ιδιοκτήτης μεταχειρισμένης μπέμπας, που το μόνο που ουσιαστικά θα κάνει είναι να πάρει μέρος του πουλ μουρ, αφού τα γκομενάκια δε ξέρουν τις διαφορές, και μια μόνιμη αγωνία για πανάκριβες βλάβες και συντήρηση ή αγορά αξεσουάρ...)

Υ.Γ.: Πρακτικά υπάρχει μια καλή εναλλακτική, που επίσης έχει διαφορικό, επίσης έχει χώρους και άνετη μετακόμιση, είναι νορμάλ σε επιδόσεις (βασικά είναι λίγο πιο αργό αλλά μόνο αν το κυνηγάς πολύ θα το δεις), αλλά έχει αλεξίσφαιρη κατασκευή (ιδιαίτερα σε μοτέρ, αλλά και ηλεκτρικά) και είναι ικανότατο εκτός δρόμου χωρίς να φοβάσαι μη χτυπήσεις κυλίνδρους κάτω ή στο στενό πέρασμα αλλά και απολύτως νορμάλ κόστους συντήρηση και χρήση:

S.Tenere 1200 λέγεται

(και για όσους ψάχνονται για τις διαφορές στις επιδόσεις, ένα πρώτου σταδίου πείραγμα κάνει άνετα τη δουλειά)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

[...........]

Υ.Γ.: Πρακτικά υπάρχει μια καλή εναλλακτική, που επίσης έχει διαφορικό, επίσης έχει χώρους και άνετη μετακόμιση, είναι νορμάλ σε επιδόσεις (βασικά είναι λίγο πιο αργό αλλά μόνο αν το κυνηγάς πολύ θα το δεις), αλλά έχει αλεξίσφαιρη κατασκευή (ιδιαίτερα σε μοτέρ, αλλά και ηλεκτρικά) και είναι ικανότατο εκτός δρόμου χωρίς να φοβάσαι μη χτυπήσεις κυλίνδρους κάτω ή στο στενό πέρασμα αλλά και απολύτως νορμάλ κόστους συντήρηση και χρήση:

S.Tenere 1200 λέγεται

(και για όσους ψάχνονται για τις διαφορές στις επιδόσεις, ένα πρώτου σταδίου πείραγμα κάνει άνετα τη δουλειά)

Το S. Tenere είναι θηρίο. Είμαι 1.83 και δυσκολεύτηκα να περάσω το ποδάρι από πάνω. Αυτό ίσως αποθαρρύνει πολύ κόσμο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Το S. Tenere είναι θηρίο. Είμαι 1.83 και δυσκολεύτηκα να περάσω το ποδάρι από πάνω. Αυτό ίσως αποθαρρύνει πολύ κόσμο

Έβαλα και στα δύο σενάρια 183cm ύψος

R1200_GS_LC_183cm.jpg

S.Tenere_1200_183cm.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ δεν τα βλέπω καθόλου έτσι τα πράγματα. Τα βλέπω πολύ αλλοιώς. Παρακάτω περιγράφω πως τα βλέπω ΕΓΩ. Τυχόν παρεξηγησιάριδες, μυγιάγγιχτοι, με το κατάνα στο χέρι, πιείτε και καμιά green cola, φτάνει η νιτρογλυκερίνη.... ΕΞΗΓΗΘΗΚΑ. Και προχωράω σε συνολική απάντηση σε όλους.

Το σύνολο των sport touring μοτοσυκλετών της αγοράς των τελευταίων 20 ετών, έχουν καλύτερη αεροδυναμική από το GS (γιατί δεν είναι σαν μπαούλα), παίρνουν τριβάλιτσα όπως το GS και καλύτερα κιόλλας, που δεν μοιάζουν με τα οκτάεδρα μπαγκάζια στο star trek enterprise, πατάνε καλύτερα στον δρόμο (γιατί δεν έχουν διαδρομές ''ονοφ'', έχουν διαδρομές για δρόμο εκεί και όπου θα δουλέψουν), ταξιδεύουν ταχύτερα (αν χρειάζεται) και καλύτερα συνολικά.

Για καθημερινή χρήση, αστική και ημι-αστική κίνηση, σχεδόν ΚΑΘΕ μοτοσυκλέτα της αγοράς άνω των 250 κυβικών τα τελευταία 20 χρόνια, είναι ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ καλύτερη από το GS, γιατί απλά δεν χρειάζεται να κουβαλάς ένα δεινόσαυρο όλη μέρα.

Για χωμάτινη χρήση, εκεί κι αν υπάρχουν καλύτερες, αλλά δηλώνω άσχετος καθότι δεν με ενδιαφέρει η κατηγορία.

ΕΓΩ ας πούμε, αν ήθελα να γυρίσω την Ευρώπη, δεν βλέπω ούτε ένα στοιχείο του GS, ούτε καν να πλησιάζει σε Hayabusa, μεγάλα ZX (9-12-14), Blackbird κ.ο.κ.. Προσωπικά, δεν άλλαζα για GS ούτε μισή βίδα από supersport δεκαετίας ΄90-αρχών ΄00, όπως CBR900, ΖΧ9R, GSXR750-1000 μέχρι και Κ2, ZX7R, Mille-RSV, με τα οποία κλειδώνει το σώμα πάνω, γίνεται ένα με την μηχανή κι όχι μαστουνόρθιος χαρταετός φτερό στον άνεμο, και ταξιδεύει καλύτερα-ταχύτερα-αποτελεσματικότερα. Όπως επίσης ούτε καν θα το σκεφτόμουν για GS, άμα είχα να επιλέξω για την ίδια δουλειά, VFR750-800-1200, ST1050, Z1000SX, Futura1000 (και Falco ίσως) μοτοσυκλέτες να σε πάνε ΚΑΙ ανετα ΚΑΙ σβέλτα ΚΑΙ να πατάνε όπως πρέπει στον δρόμο. ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ!

Να το πω με αναλογία; Να μην πάρω για ταξίδι το mr2 μου, αλλά αγροτικό φορτηγάκι '΄'γιατί θα είμαι ατσαλάκωτος και έχω χώρο να φορτώσω''. Και η χαρά της οδήγησης, κάπου αγνοείται.

Και επειδή δεν είναι όλη η ζωή τα ταξίδια, μην γράφω λίστες τώρα, τι θα ήθελα για καθημερινό-αστικό-ημιαστικό. Μόνο σε καινούρια να πούμε γιατί άμα πιάσουμε τα παλιά δεν υπάρχει τέλος, πρέπει να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ταγμένος να κυκλοφορείς με GS μέσα στην Αθήνα ας πούμε, όταν έχεις στην αγορά CBR250-500 , ΚΤΜ 390, SV650, ER6 κ.ο.κ. μοτοσυκλέτες, εύκολες, βολικές, φτηνές, ελαφριές (σε σχέση με το τέρας του βάλτου). Κι αυτές είναι που μαρέσουν εμένα, έχει ακόμα και πιο μικρά και πιο μεγάλα, ΟΛΑ καλύτερα.

ΤΡΙΑ είναι τα μεγάλα φάουλ του GS.

1) o κινητήρας: Έχουμε 2018, και πρέπει για λόγους ''γοήτρου'' να βλέπουμε (και να πληρώνουμε) αυτό το απαίσιο μηχανολογικά και οπτικά πράγμα με τους κυλίνδρους δεξιά-αριστερά. Το φτιάξανε στον πόλεμο οι γερμανοί, για να κάνει εύκολα σέρβις στην κεφαλή ο στρατιώτης, στην ρώσσικη στέπα που δεν είχε δυνατότητα να λύσει πολλά-πολλά, καθότι του έριχνε από απέναντι ο Βασίλι Ζάιτσεφ. ΤΟΤΕ είχε κάποιο σκοπό η διάταξη. Σήμερα; Σοβαρά τώρα, ΑΚΟΜΑ αυτό το πράγμα; Να το βάλει στον κώλο της το ''γόητρο'' η BMW και όποιος καταλαβαίνει, τόσες επιλογές έχει σε πιο σοβαρούς κινητήρες.

2) το βάρος-στήσιμο. Όταν πας να συνδυάσεις την γειτονιά των 300 κιλών, με αναρτήσεις που ΄΄πάνε και χώμα'', τίποτα καλό δεν πρόκειται να βγει. Φτιάξε κάτι να κάνεις δουλειά. ΜΙΑ δουλειά. Και τι θα πει ''δεν φορτώνονται σαν αυτό'' ρε συ Gooky7. Καταρχήν ένα σωρό μηχανές φορτώνονται σαν αυτό. Αλλά και πέραν αυτού, είναι αυτό κριτήριο; Να πάρουμε ένα scania άμα είναι, να μην έχουμε άγχος με αυτήν την λογική. Δεν μπορεί να είναι κύριο κριτήριο της μοτοσυκλέτας αυτό, πόσο φορτώνεται. Πάρε πιο λίγα ή πάρε αμάξι στην τελική.

3) η αισθητική νταλίκας-φάλαινας-βροντόσαυρου, και εμφανή μπετά, ώπα λάθος, εμφανή υποπλαίσια-εξαρτήματα. Ότι θα ανέβεις, θα κάτσεις στην θέση του οδηγού και θα δεις για ''γραφειο'' αυτό το πράγμα που ΟΝΤΩΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙ. Τόσο χρόνια τις μηχανές τις είχαμε για στενά, λεπτά, όμορφα πράγματα, πότε έγιναν οι μηχανές μαούνες ρε σεις; Στα αλήθεια τώρα σας αρέσει το 70 πόντους πλάτος ντεπόζιτο; Που χάνεται τελείως το μπροστινό σύστημα;

Ναι Gooky7 το έχω το ''δείγμα μου'', τους βλέπω στο γνωστό bmwμαγαζο στην κλεισθένους στον σταυρό που ψώνιζα ανταλλακτικά για το μαγαζί. Τους βλέπω και σαν πελάτες στο μαγαζί. Αλλά πιο πολύ τους βλέπω τόσα χρόνια στους δρόμους, ''αργά βαδίζω, ζωή κερδίζω, χαιρετάω μόνο άλλα BMW και την Άρτα φοβερίζω''. Με τα 400 σαν φοιτητής τόσες φορές το Γιάννενα<>Αττική ( πόσο να ταξιδεύει πια ένα 400; ειδικά έτσι ρημάδια που τα είχα τότε;  ) , πάντα η εμπειρία μου στον δρόμο με τα BMW ήταν ''α τι μηχανή να είναι αυτή εκεί μπροστά;'' ακολουθούμενη μερικά δευτερόλεπτα μετά από ''α κι άλλο GS με τουρίστα που κοιτάει το τοπίο ΗΤΑΝ''. Πσσσσς και γαμώ τους ταξιδιάρηδες λέμε.

Μάγια σας έχει κάνει αυτή η BMW ρπμ; Τι διάλα...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

πριν 33 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

S.Tenere 1200 λέγεται

Και 0 πωλήσεις για ένα ολόκληρο 8μηνο, John!Μετρημένοι στα δάχτυλα είμαστε :grin:

@A-nik-i δεν είναι τόσο θηρίο όσο νομίζεις ή μάλλον δεν είναι περισσότερο από τα υπόλοιπα 1200άρια της κατηγορίας!Είναι και θέμα συνήθειας βέβαια.

Τροποποιήθηκε από τον efkola
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

[.......................]

Και επειδή δεν είναι όλη η ζωή τα ταξίδια, μην γράφω λίστες τώρα, τι θα ήθελα για καθημερινό-αστικό-ημιαστικό. Μόνο σε καινούρια να πούμε γιατί άμα πιάσουμε τα παλιά δεν υπάρχει τέλος, πρέπει να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ταγμένος να κυκλοφορείς με GS μέσα στην Αθήνα ας πούμε, όταν έχεις στην αγορά CBR250-500 , ΚΤΜ 390, SV650, ER6 κ.ο.κ. μοτοσυκλέτες, εύκολες, βολικές, φτηνές, ελαφριές (σε σχέση με το τέρας του βάλτου). Κι αυτές είναι που μαρέσουν εμένα, έχει ακόμα και πιο μικρά και πιο μεγάλα, ΟΛΑ καλύτερα.

Άρα να έχεις και μια 2η μοτοσυκλέτα. Και αν θες να βγεις και χώμα μια στο τόσο, και μια 3η μοτοσυκλετα. Γιατί και οι 3 είναι καλύτερες από την μεγάλη on-off στο κάθε ένα από τα 3 αυτά πράγματα.

[..........]

2) το βάρος-στήσιμο. Όταν πας να συνδυάσεις την γειτονιά των 300 κιλών, με αναρτήσεις που ΄΄πάνε και χώμα'', τίποτα καλό δεν πρόκειται να βγει. Φτιάξε κάτι να κάνεις δουλειά. ΜΙΑ δουλειά. Και τι θα πει ''δεν φορτώνονται σαν αυτό'' ρε συ Gooky7. Καταρχήν ένα σωρό μηχανές φορτώνονται σαν αυτό. Αλλά και πέραν αυτού, είναι αυτό κριτήριο; Να πάρουμε ένα scania άμα είναι, να μην έχουμε άγχος με αυτήν την λογική. Δεν μπορεί να είναι κύριο κριτήριο της μοτοσυκλέτας αυτό, πόσο φορτώνεται. Πάρε πιο λίγα ή πάρε αμάξι στην τελική.

[...........]

Ναι Gooky7 το έχω το ''δείγμα μου'', τους βλέπω στο γνωστό bmwμαγαζο στην κλεισθένους στον σταυρό που ψώνιζα ανταλλακτικά για το μαγαζί. Τους βλέπω και σαν πελάτες στο μαγαζί. Αλλά πιο πολύ τους βλέπω τόσα χρόνια στους δρόμους, ''αργά βαδίζω, ζωή κερδίζω, χαιρετάω μόνο άλλα BMW και την Άρτα φοβερίζω''. Με τα 400 σαν φοιτητής τόσες φορές το Γιάννενα<>Αττική ( πόσο να ταξιδεύει πια ένα 400; ειδικά έτσι ρημάδια που τα είχα τότε;  ) , πάντα η εμπειρία μου στον δρόμο με τα BMW ήταν ''α τι μηχανή να είναι αυτή εκεί μπροστά;'' ακολουθούμενη μερικά δευτερόλεπτα μετά από ''α κι άλλο GS με τουρίστα που κοιτάει το τοπίο ΗΤΑΝ''. Πσσσσς και γαμώ τους ταξιδιάρηδες λέμε.

Εμένα τα συγκεκριμένα μου ακούγονται σαν διάθεση αποκλεισμού μιας κατηγορίας ανθρώπων από τον μοτοσυκλετισμό. Μοτοσυκλετιστής λογίζεται όποιος ταξιδεύει σπαρτιάτικα, ή βαδίζει γοργά και δεν πηγαίνει "τουρίστας"; Οι υπόλοιποι στο αμάξι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 31 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

................

Μάγια σας έχει κάνει αυτή η BMW ρπμ; Τι διάλα...

Λογική η σκέψη σου, αλλά όχι σωστή για κάθε χρήστη/ιδιοκτήτη.

Πχ προσπερνάς αβίαστα το ότι ένα on-off μπορεί άνετα να σε πάει σε μια παραλία από (σχετικά) βατό χωματόδρομο.

Ή πως με κάποιους συμβιβασμούς κάνεις τουλάχιστον ικανοποιητικά ως καλά πολλαπλές χρήσεις.

Επίσης ξεχνάς εύκολα πως όσο περνούν τα χρόνια συμβαίνει το εξής:

κάτι η αύξηση ηλικίας (μείωση αντανακλαστικών, μείωση ικανότητας όρασης, ενοχλήσεις μέσης/ποδιών κοκ), κάτι οι υποχρεώσεις που πάνε πακέτο με την οικογένεια (παιδιά, γυναίκα, σπίτι, ενφια κλπ) και είναι κατανοητά κάποια πράγματα.

Πχ ο ρυθμός κίνησης, η ανάγκη για άνετη και φαρδιά σέλα, η ανάγκη να κουβαλήσουμε τη μάνα μας και τον πατέρα μας αφού αυξάνονται οι φόβοι και οι σκέψεις «κι αν.....».

Επιπλέον, μιλάμε για πανάκριβο μηχανάκι

Άρα θέλει βαρύ πορτοφόλι, που συνήθως υπάρχει σε κάποιες ηλικίες και πάνω

Πρακτικά, μετά τα τόσα χρόνια κρίσης (όχι μόνο Ελλάδα) υπάρχει μια γενικότερη αύξηση της μέσης ηλικίας στους αναβάτες.

Βοηθά και το γεγονός που πολλά νέα παιδιά στρέφονται σε πιο απλό τρόπο ζωής επειδή έχουν κολλήσει στα social media (προτιμούν πχ να πάνε με ΜΜΜ για να ακούν μουσική όταν σερφάρουν ή φωτογραφίζονται για το insta/fb κλπ. Ή στο μικρό τους αμάξι, μέσα στο μποτιλιάρισμα....

Δεν είναι άλλωστε τυχαία η, και καλά, οικολογική μετακίνηση αλλά και τα αυτόνομα οχήματα.....

πριν 27 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Και 0 πωλήσεις για ένα ολόκληρο 8μηνο, John!Μετρημένοι στα δάχτυλα είμαστε :grin:@A-nik-i

Προσωπικά δε θα με πείραζε καθόλου!!! :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f650gs (800cc) Bell M4R BMW f800gs (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε αυτό που είπε ο Ksino1000 πρέπει λίγο να σταθούμε:

"Πρακτικά, μετά τα τόσα χρόνια κρίσης (όχι μόνο Ελλάδα) υπάρχει μια γενικότερη αύξηση της μέσης ηλικίας στους αναβάτες.

Βοηθά και το γεγονός που πολλά νέα παιδιά στρέφονται σε πιο απλό τρόπο ζωής επειδή έχουν κολλήσει στα social media (προτιμούν πχ να πάνε με ΜΜΜ για να ακούν μουσική όταν σερφάρουν ή φωτογραφίζονται για το insta/fb κλπ. Ή στο μικρό τους αμάξι, μέσα στο μποτιλιάρισμα".

Άρα όντως υπάρχει ένα καταναλωτικό κενό, δηλαδή οι νέοι άνθρωποι λόγω φτωχοποίησης, σύγχρονης κουλτούρας κ.λπ. δεν προσφέρουν δίστροχες εμπειρίες για να τροφοδοτηθεί η βιομηχανία. Την ίδια στιγμή το υπάρχουν καταναλωτικό κοινό είναι μεσήλικες που λόγω ηλικίας και αντίστοιχων αναγκών θέλουν όλο και μεγαλύτερη ευκολία και αυτοματοποίηση στις μοτοσυκλέτες. Άρα ένα ασφαλή και πολύ δυσάρεστο συμπέρασμα είναι ότι οδεύουμε στην "αυτοκινητοποίηση" της μοτοσυκλέτας.

Ακόμα μεγαλύτερα βάρη, ακόμα περσσότερα κουμπιά, ακόμα περισσότερα άλογα, ακόμα περισσότερους αυτοματισμούς, ακόμα περισσότερα ακόμα...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Απετυχες να υποδειξεις ενα μοντελο που τα κανει ολα αυτα και παει ΚΑΙ χωμα. Οποτε γι' αυτον που θελει να παει και χωμα ολες μα ολες οι μηχανες που προτεινες οχι μονο ειναι υποδεεστερες του GS, αλλα απορριπτονται αυτοματα.
Το "ελα μωρε μην πατε χωμα δεν αξιζει" ή το να σπας και να σε σπαει το street για να περασεις απλο χωματοδρομο ή το να πρεπει να γυρισεις πισω/απορριψεις διαδρομες λογω σκληροτερης διαδρομης απο αυτη που αντεχει το street ή το να τραβας με trailer απο πισω και ενα χωματινο για το χωμα δεν ειναι λυση προφανως..
Επισης το ολο νοημα του adventure ειναι οτι θα πας ΚΑΙ χωμα. Ειτε επειδη ετυχε, ειτε επειδη χρειαζοταν, ειτε επειδη το αναζητας επιτηδες.
Εσυ μπορει να μη γουσταρεις να πας μεσα στα βουνα να χωθεις σε χωματα να δεις επικη φυση και τοπια και διαδρομες που λιγοι βλεπουν και ταυτοχρονα να δοκιμαστεις σαν αναβατης και σα χαρακτηρας. Ενας adventuraς παρακαλαει για τετοια. Το παω γυρω γυρω στην εθνικη και σε καλοστρωμενους δρομους δεν ειναι adventure, απλα απλα ταξιδι.

Το ιδιο και με τα SUV στα αυτοκινητα.
Ειναι εμφανες το οτι δεν καταλαβαινεις αυτες τις κατηγοριες επειδη απλα δε σε ενδιαφερουν.
Δεν καταλαβαινω ομως πως ειναι δυνατον να μην το βλεπεις αυτο και να προσπαθεις να τις βγαλεις αχρηστες γενικοτερα.

Επισης θεωρεις λογικο το να εχεις για πολλες χρησεις μια μοτοσυκλετα που κανει για ΜΙΑ χρηση...

Δε ξερω... πρεπει να σου πω εγω οτι δε στεκει?...
Σου λεω "το μεγαλο on-off θα ειναι καλυτερο και στην πολη" και απαντας "ναι αλλα το 390 ειναι καλυτερο στην πολη".
Πως θα γινει δηλαδη θα εχουμε 15 μηχανακια ο καθενας? Ψαχνουμε ΕΝΑ που να τα κανει ΟΛΑ μαζι ΚΑΙ με ΧΩΜΑ.

Τελος ποιος "κουμπωνει τελεια" στα σκυφτα? Εσυ ισως? Τι υψος εχεις?
Επειδη εγω και πολλοι αλλοι σε τετοια μηχανακια καποια στιγμη πιανομαστε.
Στα ορθια ομως.. Ολα καλα. Και δεν ειναι επειδη ειμαστε αγυμναστοι.
Δε μπορει να πιστευεις οτι ειτε εισαι 1.50 ειτε 2.05 θα κουμπωνεις τελεια στις ιδιες μοτοσυκλετες.

Αν απο την αλλη αναγνωριζεις οτι υπαρχουν και τρομερα on-off αλλα απλα δε θεωρεις το GS ενα απο αυτα, οκ δεκτο.
Ομως εδωσες ως εναλλακτικη του GS διαφορα sport touring, που σε συνδυασμο με αυτα που γραφεις γενικοτερα δειχνει οτι απλα δε γουσταρεις on-off.

Ελα ομως που αν θες ΚΑΙ χωμα, δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γιατί ψάχνουμε για ένα; Μήπως να έχει και ανοιχτήρι για τις μπύρες;

Σόορυ δεν βρήκσω καμία λογική.

Δλδ θα φορτωθεί κάποιος μια μέτρια σε όλα μηχανή επειδή ''τα κάνει όλα'' και δεν θα πάει να πάρει αυτό που ΑΞΙΖΕΙ για αυτό που τον ενδιαφέρει;

Θα πας μέχρι την Γαλλία με την μαούνα αντί να καβαλήσεις το διαστημόπλοιο να χαρείς οδήγηση, γιατί ΜΠΟΡΕΙ του αντίχρονου να πας και σε καμιά παραλία στην Εύβοια και θα δυσκολευτεί το εργαλείο;

Έτσι κάνετε επιλογές και σε άλλα πράγματα στην ζωή σας εσείς;

Μαρέσει η Ελένη που είναι ωραίο καυλάκι και κάνει τα κεφάλια να γυρνάνε, αλλά θα την φτιάξω με την Μαιρούλα με τα γυαλιά που κάνει και κεφτέδες;

Είπα ότι είχα να πω για την ΚΑΚΗ μοτοσυκλέτα που λέγεται GS. Μην τα ξαναλέμε, βαριέται κι ο κόσμος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Πως θα γινει δηλαδη θα εχουμε 15 μηχανακια ο καθενας? Ψαχνουμε ΕΝΑ που να τα κανει ΟΛΑ μαζι ΚΑΙ με ΧΩΜΑ.

Εγώ συμφωνώ απόλυτα σε αυτό και είναι η λογική της ισορροπίας έναντι της υπερκατανάλωσης.

Το ζήτημα όμως είναι κατά πόσο αυτές οι μηχανές σχεδιάζονται όντως με γνώμονα να αποτελούν χρυσή τομή για όλες αυτές τις ανάγκες, ή μέσα σε αυτή την πολυμορφία ή πολυχρηστικότητά τους συγκλίνουν μόνο προς ένα παράγοντα - που πολλές φορές τυχαίνει να είναι ένα γενικό και αόριστο πρεστίζ εις βάρος της χρηστικότητας. Στην τελευταία περίπτωση δεν φταίνε μόνο οι εταιρείες αλλά και οι ίδιοι οι καταναλωτές που αγκαλιάζουν τέτοιου είδους προϊόντα (για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι συσγκεκριμένα στο gs).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε

Κατι μαθαμε και σημερα απο τον υπεργνωστη σοφο και γκουρου του μοτοσυκλετισμου...

το GS ειναι κακη μοτοσυκλετα

Θελω να πιστευω οτι δεν θα συνεχισει καποιος να του απαντα με ΛΟΓΙΚΑ επιχειρηματα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Βλεπω γενικα μια αναγκη να κραζουμε ολοι τα οχηματα που ολο δυναμωνουν και ολο ακριβαινουν. Μεγαλο μερος αυτου ειναι οτι δεν εχουμε οι ιδιοι λεφτα για τετοια οχηματα, οποτε οσο ακριβαινουν τοσο τα βλεπουμε να απομακρυνονται απο τα ονειρα μας. Επισης νοσταλγουμε τις πιο απλες εποχες που γυριζες την Ελλαδα με ενα ταπεινο xt ή ακομα και με πολυ μικροτερα μηχανακια, μεσα απο γραφικες διαδρομες και αναμεσα απο μειωμενη κινηση με αργα οχηματα και μπορουσες γενικοτερα να παρεις οποιοδηποτε δικυκλο και να ζησεις το παραμυθι.

Αντικειμενικα ομως δε βλεπω κανα τρομερο παραλλογισμο στα οχηματα. Οι στρωμενοι δρομοι αυξανονται και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα.
Τα αυτοκινητα γινονται διαρκως πιο δυνατα και πιο σταθερα. Τα οχηματα γενικοτερα γινονται ολο και πιο αυτοματοποιημενα και ξεκουραστα ωστε να καλυπτουν τις αναγκες του μεσου χρηστη.

Αρα ανοιγει ο δρομος για γρηγοροτερες, ανετοτερες και πιο καλες στην ασφαλτο μοτοσυκλετες.
Αν αυτο ερχεται με μοναδικο κοστος το εξτρα βαρος και τι εγινε. Μιλαμε ηδη για πολυ βαριες μοτοσυκλετες.
Η επιπλεον πολυπλοκοτητα ειναι κατι αρνητικο αλλα στην πραξη εχει μικρη εφαρμογη. Δε θα βαλεις ποτε χερι οποτε τι σε νοιαζει ποσο δυσκολο ειναι να βαλεις χερι. Βλεπετε πολυ συχνα κοσμο στην ακρη του δρομου να βαζει χερι σε GS του 2008 ασπουμε επειδη ειναι πιο απλο απο το GS του 18? Τι συζηταμε ακριβως..

Στο χωμα τη δουλεια τους θα την κανουν. Το ποσταρα πριν σε βιντεο και υπαρχουν απεριοριστα βιντεο να ψαξει οποιοσδηποτε θελει για το τι μπορουν να κανουν αυτα τα μηχανακια στα χερια αποφασισμενου αναβατη που το ΄χει. Ο αναβατης που δεν ειναι αποφασισμενος ή δεν το 'χει, θα σταματησει πολυ πριν απο τα ορια της μοτοσυκλετας anyway. Αληθεια ψαξτε το. Εχω δει παρα πολλα τετοια βιντεο αυτες τις μερες και με GS και με τα παντα.

Γενικα οι περισσοτεροι αναβατες δεν εχουν δοκιμασει πραγματα και δεν εχουν ασχοληθει αρκετα για να εχουν εικονα. Νομιζουν οτι ενα 640 πχ. θα παει ανετα καπου που ενα 990 δε θα παει καθολου και ενα 990 θα παει εκει που ενα 1290 δε θα παει κτλπ. Δεν ειναι ακριβως ετσι. ΟΛΑ δυσκολα ειναι στο χωμα. Και καθαρο εντουρο να δωσεις στο μεσο αναβατη θα σαβουριαστει εκει που ενας πιο εμπειρος(οχι τρελα πραγματα, απλα πιο εμπειρος), θα περασει ακομα και με Varadero.
Το ιδιο και στην ασφαλτο. Βαλτε να δειτε βιντεο 690 να πηγαινει μαζι με xtx 660 σε στροφιλικια. Μα το 690 πιο ελαφρυ, μα αναρτησεις, μα φρενα, μα 60 αλογα, μα παπαρια. Ξερεις να οδηγας? Εχεις @@ια? Μαζι θα πηγαινετε. 5 μετρα πισω 5 μετρα μπροστα δεν αλλαζουν κατι. Ανεβειτε σε κανα βουνο να δειτε tryhards με ss να φορανε τη στολη του Rossi και να τους περνανε παπια με καφρους πανω.
Μην ασχολειστε με τις ικανοτητες των μοτοσυκλετων αυτες καθ' αυτες. Πηγαιντε εσεις πρωτα, ασχοληθειτε και μελετειστε πως λειτουργει η οδηγηση σε ασφαλτο και χωμα και μετα αληθεια εκει που θελετε να πατε θα σας παει. Περα απο τα λαστιχα που ειναι ψιλοmust, τα υπολοιπα ειναι σχετικα. Στην Ινδια βεβαια πανε και χωρις λαστιχα.
Για δειτε το καναλι αυτου εδω του τρελου και της παρεας του. Α το 390 θεωρειται premium adventure μηχανακι εκει..

Δε λεω φυσικα να αρχισει καποιος εντουρο με μαουνα. Αυτο δε στεκει για πολλους λογους. Αλλα ΟΤΑΝ και ΑΝ χρειαστει και η μαουνα θα παει. Ομως στον πραγματικο κοσμο ο αναβατης ΔΕ θα παει. Επειδη οταν αρχισουν τα γλιστρηματα και οι σουζες θα κλεισει το γκαζι και θα κολλησει εκει.
Κουραζομαι να περιγραφω δικες μου ιστοριες και να κατανταω γραφικος αλλα νομιζω χρειαζεται λιγο perspective απο αυτα που διαβαζω. Εξυμνουσαμε πριν το 640.
Να σας δω να πηγαινετε σε δυνατη διαδρομη με 640. Να ανεβαινεις αποτομη χωματινη ανηφορα με αλματακι στο τελος και ταυτοχρονα να πρεπει να ανοιξεις τελεια το γκαζι για να μη σου ξεκολλησει τα χερια ή φυγεις απο το μηχανακι. Και μιλαω για το εντουρο τωρα που ειναι 160 κιλα γεματο φαση και χωρις fairing και τεποζιτα να σου μπλοκαρουν το οπτικο πεδιο και να δημιουργουν εικονικο ογκο οπως στο adventure.
Καποτε ειχα παει να ανεβω ενα σερι απο καμια 10αρια σετ σκαλες που ειχαν περιορισμενο χωρο, αποκτουσαν ολο και μεγαλυτερη κλιση και εστριβαν ελαφρως. σε μια γειτονια επειδη επαιζε στοιχημα. Κολλησα στη μεση του τριτου σετ. Ε αυτο το challenge το ειχε καταφερει ντοπιος καγκουρας με xt. Αρα τι το xt ειναι καλυτερο απο το 640?
Επισης ειμαι 1.85 και δεν πατουσα καν καλα κατω. Ειχα παει να πεσω απλα και μονο σε στροφες χαμηλης ταχυτητας με κατηφορικη κλιση, επειδη εχασα λιγο την ισορροπια μου και δε μπορουσα να πατησω κατω, ποσο μαλλον σε σκληρη διαδρομη στο χωμα και ποσο μαλλον με πιο κοντο αναβατη..
Το μηχανακι εφταιγε? Οχι εγω εφταιγα. Το GS που ειναι 10 κιλα βαρυτερο απο το προηγουμενο μοντελο θα φταιει που κολλησες στο χωμα? Οχι εσυ θα φταις.. 

Οποτε οκ. Λιγο παραπανω prestige, λιγη παραπανω ανεση κτλπ. Who cares. Αμα σε χαλαει τοσο παρε το προηγουμενο μοντελο.

Btw ακυρο αλλα οπως το βλεπω ενα πλεονεκτημα που εχει ο boxer ειναι το χαμηλο κεντρο βαρους που κανει το GS να κρυβει τα κιλα του και να γινεται πιο μανιτζεβελο.

πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Γιατί ψάχνουμε για ένα; Μήπως να έχει και ανοιχτήρι για τις μπύρες;

Σόορυ δεν βρήκσω καμία λογική.

Δλδ θα φορτωθεί κάποιος μια μέτρια σε όλα μηχανή επειδή ''τα κάνει όλα'' και δεν θα πάει να πάρει αυτό που ΑΞΙΖΕΙ για αυτό που τον ενδιαφέρει;

Θα πας μέχρι την Γαλλία με την μαούνα αντί να καβαλήσεις το διαστημόπλοιο να χαρείς οδήγηση, γιατί ΜΠΟΡΕΙ του αντίχρονου να πας και σε καμιά παραλία στην Εύβοια και θα δυσκολευτεί το εργαλείο;

Επειδη μπορει να εισαι καποιος που κανει πολλαπλη χρηση στη μοτοσυκλετα του. Δεν ειναι το ονειρο ολων να βολταρουν αμεριμνοι στην ασφαλτο και να μην κανουν τιποτα αλλο. Γιατι δυσκολευεσαι τοσο να το καταλαβεις?
Και οχι σημερα θα παω στη Γαλλια και μεθαυριο, οχι του αντιχρονου, μπορει να παω σε μια παραλια.
Μου αρεσει που εφτιαξες παντελως υποθετικο και συγκεκριμενο σεναριο χρησης για να δικαιολογησεις αυτο που λες..
Ή μηπως θες να κανει ο αλλος πλανο για τις χρησεις του επακριβως και να αλλαζει μηχανη 2 φορες το μηνα για να τις καλυπτει.
Και αν ομως το κανει και τελικα παλι το on-off βολευει τι θα πεις?

Στην τελικη ΓΙΑΤΙ να τα κανει ολα αυτα? Για να μην τον θεωρεις χαζο που δεν εχει τα ιδια γουστα με 'σενα?
Αφου τον βολευει και ειναι ευχαριστημενος και περναει τελεια με αυτο που εχει. Γιατι να φορτωθει το street που αρεσει σε 'σενα να του σπανε τα @@ια, να καιγεται ζωντανος στην κινηση απο τους 45 κυλινδρους που κουβαλαει ενω χρειαζεται 1-2, να εχει υπερκαταναλωση, να ειναι μεγαλη αποφαση το αν θα ανεβει πεζοδρομιο, να πιανεται και γενικα να τρωει σκατα για να το ευχαριστηθει μια στο τοσο που θα βγει στον επαρχειακο.
Θυμαμαι καποτε που ελεγες ως μειονεκτημα των on-off οτι θελουν πολλα κυβικα για να πιασουν τα 200.
Τι σκατα... Ποιος σου ειπε οτι ενδιαφερονται ολοι να πιασουν τα 200? Δηλαδη καποιος που βγαινει σε αυτοκινητοδρομο μια φορα το χρονο θα βαλει ως προτεραιοτητα τα 200 αντι για την καθημερινη ανεση του?

Γενικα δε ξερω αν δεν καταλαβαινεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις για να συνεχισεις να παρουσιαζεις την παντελως υποκειμενικη λογικη σου ως universal λυση για ολους..

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω πως μέσα σε όλα ξεχνάμε εμάς, τον παράγοντα άνθρωπο.

Η τεχνολογία και τα μηχανήματα μπορούν να εξελλίσονται συνέχεια. Οι μοτοσυκλέτες να γίνονται όλο και πιο βαριές, όλο και πιο μεγάλες, όλο και πιο ισχυρές.

Με τον άνθρωπο δεν μπορεί να συμβεί το ίδιο. Η ανθρώπινη φύση έχει κάποια όρια. Το ανθρώπινο σώμα, ο εγκέφαλος, η μυική μας δύναμη δεν είναι φτιαγμένη για να σηκώνει, να το πω ακραία, 500 κιλά και να κάνει ταξίδια επί δύο ώρες με το κοντέρ κολλημένο στα 250χλμ. Είναι ότι ακριβώς συνέβη με τους Ευρωπαίους κατακτητές όταν τους προσέφεραν καλύτερα εργαλεία και νέες τεχνολογίες για να γίνουν πιο παραγωγικοί. Οι ινδιάνοι χρησιμοποίησαν τα νέα εργαλεία για να παράγουν τις ίδιες ποσότητες πορίόντων που παρήγαγαν και πριν αλλά σε λιγότερο χρόνο. Δεν εργάζονταν τις ίδιες ώρες με πριν για να παράξουν όσα περισσότερα μπορούσαν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-5 Laverda sf750 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια πόλυ το κουρασατε,και το κανατε απο τριχα τριχια.Η αγορα μιας μηχανης ειναι μια πολυπαραγοντικη κατασταση που συνοψιζεραι τελικα στο απλο ρητο -περι ορεξεως κολοκυθοπιττα-

Ας παρουμε λοιπον την GS που ειναι το best seller και πουλαει παγκοσμιως στην κατηγορια της οσο ολοι οι αλλοι μαζι

1)πουλαει γιατι ειναι BMW -κυρος-πουλ μουρ,γκομενοπαγιδα,

2)πουλαει γιατι ειναι ο ορισμος της ανεσης αντικειμενικα λογω μεγεθους και λογω οτι οι γερμανοι παντα ηταν στην κορυφη σ αυτον τον τομεα της ανθρωπομετριας.

3)πουλαει γιατι πολλοι που δεν εχουν το χρημα -αλλα την θελουν-μπορουν με καταληλλο χρηματοδοτικο να την αγορασουν,εξυπνη κινηση της εταιριας.

4)πουλαει γιατι δεν φοβιζει οπως οι αλλες μαρκες διοτι παντα οι BMW εθεωρουντο η επιτομη της φιλικοτητος και της χρηστικοτητος

4)πουλαει γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι  οι εγγυησεις και οι ανακλησεις θα τους καλυψουν οτι και να τυχει.

5)πουλαει γιατι δινει στον μεσο μεσηλικο-μεσο-μεγαλοαστο αναβατη με τις μεσες δυνατοτητες  οτι θα τον καλυψει στις πλειστες των αναζητησεων του και στις πλειστες των μοτοσσυκλετιστικων αναγκων του.-δηλαδη ο βασιλιας του μεσου ορου.

Απ την αλλη πολλοι δεν θα την αγοραζαν

1)γιατι δεν εχουν το χρημα,και δεν μπορουν-δεν θελουν να δανειστουν

2)δεν μπορουν να την συντηρησουν

3)τις θεωρουν ζημιαρες σε σχεση με τις γιαπωνεζικες

4)ειναι αντικομφορμιστες

5)τις θεωρουν βαρειες και δυσκινητες

6)δεν τις γουσταρουν βρε αδελφε

Οτι και να συμβαινει απ τα δυο το γεγονος ειναι οτι η εταιρεια εμπορικως ακολουθει τον σωστο δρομο και αυτο φαινεται απ τις πωλησεις,και αυτο ειναι το ζητουμενο για καθε εταιρεια.Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.Προσωπικως εχω ενα Καβασακι ερ-5 που με εξυπηρετει σε ολα οσα ζηταω,τηρουμενων των αναλογιων,των αναγκων μου και των οικονομικων μου δυνατοτητων.Αν με ρωταγαν λοιπον τι θα αγοραζες αν μπορουσες ,ανεξαρτητως ποσου,θα τους απαντουσα τα εξης.

Αν ηθελα να κανω ασφαλτινο τουρισμο μεγαλων αποστασεων θα επερνα GTR1400 ή PANEUROfPEAN 1300,αν ηθελα να μπορω να παω και λιγο χωμα ομως θα προτιμουσα την GS λογω υψους και αναρτησεων.

Οσον αφορα την αξιοπιστια σαφως και θεωρω τις γιαπωvεζικες αξιοπιστοτερες σ αυτην -και οχι μονον-κατηγορια ,αλλα απο τη αλλη ,αν εχεις την οικονομικη ευχερια δεν νομιζω να σε πολυνοιαζουν τετοιες λεπτομεριες.Δεν αναφερομαι επιμελως στις υπολοιπες της κατηγοριας Ευρωπαικες-ΚΤΜ -ΤRIUMPH-DUCATI-MOTO GUZZI-APRILIA, γιατι τις θεωρω περισσοτερο προβληματικες απο τις αλλες και με χειροτερες αντιπροσωπειες.Εναλλακτικα σαν ΟΝ-οφφ με σαφες το ΟΝ θα επαιρνα Καβασακι VERSYS 1000  ή VESTROM 1000 - το νεο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

πριν 5 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το σύνολο των sport touring μοτοσυκλετών της αγοράς των τελευταίων 20 ετών, έχουν καλύτερη αεροδυναμική από το GS (γιατί δεν είναι σαν μπαούλα), παίρνουν τριβάλιτσα όπως το GS και καλύτερα κιόλλας, που δεν μοιάζουν με τα οκτάεδρα μπαγκάζια στο star trek enterprise, πατάνε καλύτερα στον δρόμο (γιατί δεν εχουν διαδρομές ''ονοφ'', έχουν διαδρομές για δρόμο εκεί και όπου θα δουλέψουν), ταξιδεύουν ταχύτερα (αν χρειάζεται) και καλύτερα συνολικά.

Κάνε ένα άθροισμα στα λίτρα των βαλιτσών να δεις τις διαφορές.Τα 23 λίτρα πλαϊνών βαλιτσών είναι ανέκδοτο ρε συ. Τα οκτάεδρα μπαγκάζια που λες, λόγω της ίσιας επιφάνειάς τους σου δίνουν την δυνατότητα να δέσεις στο πάνω μέρος τους από μπουφάν και παπούτσια μέχρι σάκους ολόκληρους γι αυτό αν παρατηρήσεις όλα έχουν τέσσερεις θέσεις αναμονής δεσίματος για ιμάντες. Στις αεροδυναμικές βαλίτσες που εσύ αναφέρεσαι (που όλες έχουν ένα αστείο όριο ταχύτητας, πολλές φορές κάτω από αυτά που έχουν οι βαλίτσες του GS ) δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα η οποία στο δικάβαλο παίζει να είναι και απαραίτητη για κάποιον που κουβαλάει και κάτι άλλο εκτός ρούχων ( φωτογραφικές, drone, είδη αναρρίχησης και πεζοπορίας, είδη κάμπινγκ κοκ ). Επίσης , λόγω σχήματος, ανοίγουν από πάνω και όχι στο πλάι με αποτέλεσμα να έχεις πρόσβαση σε όλα σου τα πράγματα ανά πάσα ώρα και στιγμή, κάτι που στις πλαστικές που περιγράφεις είναι ανέφικτο αφού θα σου χυθούν όλα τα πράγματα κάτω. Κατά το φόρτωμα, μπορείς να τοποθετήσεις ορθότερα τα πράγματα διότι το τετράγωνο σχήμα τους δεν κλέβει καθόλου χώρο όπως οι πλαστικές. Τέλος, λόγω κατασκευής, δεν υπάρχει ο φόβος να σπάσει κάποιο πλαστικό και να σου γαμήσει το πιάσιμο. Δεν ξέρω αν σου φαίνονται λεπτομέρειες όλα αυτά αλλά στην πράξη σου λύνουν τα χέρια όσο δεν πάει.

Για καθημερινή χρήση, αστική και ημι-αστική κίνηση, σχεδόν ΚΑΘΕ μοτοσυκλέτα της αγοράς άνω των 250 κυβικών τα τελευταία 20 χρόνια, είναι ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ καλύτερη από το GS, γιατί απλά δεν χρειάζεται να κουβαλάς ένα δεινόσαυρο όλη μέρα.

Προφανώς, δεν νομίζω πως αγοράζει κανείς gs για να κατεβαίνει Ομόνοια σε ώρα αιχμής. Βέβαια, και τα σκούτερ εντός πόλης είναι ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ καλύτερα από τα 250άρια αλλά θες να τους βάλεις φωτιά... Στην ημι-αστική μετακίνηση διαφωνώ κάθετα, μια χαρά κινείσαι με το GS και μάλιστα πολύ ταχύτερα, παντού. 

ΕΓΩ ας πούμε, αν ήθελα να γυρίσω την Ευρώπη, δεν βλέπω ούτε ένα στοιχείο του GS, ούτε καν να πλησιάζει σε Hayabusa, μεγάλα ZX (9-12-14), Blackbird κ.ο.κ.. Προσωπικά, δεν άλλαζα για GS ούτε μισή βίδα από supersport δεκαετίας ΄90-αρχών ΄00, όπως CBR900, ΖΧ9R, GSXR750-1000 μέχρι και Κ2, ZX7R, Mille-RSV, με τα οποία κλειδώνει το σώμα πάνω, γίνεται ένα με την μηχανή κι όχι μαστουνόρθιος χαρταετός φτερό στον άνεμο, και ταξιδεύει καλύτερα-ταχύτερα-αποτελεσματικότερα. Όπως επίσης ούτε καν θα το σκεφτόμουν για GS, άμα είχα να επιλέξω για την ίδια δουλειά, VFR750-800-1200, ST1050, Z1000SX, Futura1000 (και Falco ίσως) μοτοσυκλέτες να σε πάνε ΚΑΙ ανετα ΚΑΙ σβέλτα ΚΑΙ να πατάνε όπως πρέπει στον δρόμο. ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ! 

Άντε και να αφήσω το φόρτωμα στην άκρη. Άντε και να παραβλέψω πως με κάποια από αυτά θα θες λάστιχα κάθε 4κ χιλιόμετρα. Ας πούμε πως είσαι τύπος που φεύγεις εσύ, το κινητό σου , οι αλλαξιές σου και τα αδιάβροχα. Πες μου σε παρακαλώ πολύ πως ακριβώς θα γυρίσεις όλη την Ευρώπη δικάβαλος με τα ss που περιγράφεις. Πως  μόνο πες μου. Αντιπαρέρχομαι το "φτερό στον άνεμο " γιατί δεν παίζει ούτε γι αστείο και περνάω στο ζουμί. Πως είσαι τόσο σίγουρος πως θα ταξιδέψεις καλύτερα-ταχύτερα και αποτελεσματικότερα; Σε ποιες συνθήκες; Στην autostrada; Σίγουρα. Αν το θέμα είναι να μαζεύεις χιλιόμετρα σε αυτοκινητόδρομους τότε προφανώς και το gs είναι ακατάλληλο σε σχέση με το Hayabusa. Πάρε σε παρακαλώ πολύ ένα vfr570 και πήγαινε να κάνεις τα Βαλκάνια. Πήγαινε να κάνεις την επαρχία της Ουγγαρίας, της Σλοβενίας, της Σλοβακίας. Δεν είναι όλοι οι δρόμοι Στέλβιο που ακόμα κι εκεί σταματάει η κυκλοφορία για να στρίψει ένα sport touring και δεν λέω ούτε ψέμματα, ούτε υπερβάλλω. 

Να το πω με αναλογία; Να μην πάρω για ταξίδι το mr2 μου, αλλά αγροτικό φορτηγάκι '΄'γιατί θα είμαι ατσαλάκωτος και έχω χώρο να φορτώσω''. Και η χαρά της οδήγησης, κάπου αγνοείται.

Είσαι φάουλ διότι οι διαφορές δεν είναι σε καμία περίπτωση έτσι. Διθέσιο, πισωκίνητο και ελαφρύ είναι τόσο το μρ2 όσο και το σμαρτ. Έτσι και στα ον/οφφ, άλλο Τρανσάλπ 650 κι άλλο GS1200. Δεν ξέρω αλλά δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να μην μπορώ να ακολουθήσω σε βόλτα κάποια μηχανή αλλά ακόμα κι αν τύχει τότε απλά θα έιναι πολύ καλύτερος ο άλλος οδηγός. Δεν είναι δηλαδή πως αύριο παίρνω το Tuono και δεν θα υπάρξει άνθρωπος με GS που θα μπορεί να με κάνει γιο-γιο στα στροφιλίκια. Άρα τι συζητάμε; Μην τρελαθούμε και τελειώς, καλές και χρυσες οι πιο σπορ κατασκευές αλλά τα ον/οφφ του σήμερα για πλάκα ακολουθούν οποιονδήποτε ρυθμό στον δρόμο. Η χαρά της οδήγησης σαφέστατα και υπάρχει, αυτό που αλλάζει είναι η αίσθηση. 

1) o κινητήρας: Έχουμε 2018, και πρέπει για λόγους ''γοήτρου'' να βλέπουμε (και να πληρώνουμε) αυτό το απαίσιο μηχανολογικά και οπτικά πράγμα με τους κυλίνδρους δεξιά-αριστερά. Το φτιάξανε στον πόλεμο οι γερμανοί, για να κάνει εύκολα σέρβις στην κεφαλή ο στρατιώτης, στην ρώσσικη στέπα που δεν είχε δυνατότητα να λύσει πολλά-πολλά, καθότι του έριχνε από απέναντι ο Βασίλι Ζάιτσεφ. ΤΟΤΕ είχε κάποιο σκοπό η διάταξη. Σήμερα; Σοβαρά τώρα, ΑΚΟΜΑ αυτό το πράγμα; Να το βάλει στον κώλο της το ''γόητρο'' η BMW και όποιος καταλαβαίνει, τόσες επιλογές έχει σε πιο σοβαρούς κινητήρες.

Κάτσε , κάτσε. Ο μπόξερ στην σημερινή του μορφή κινεί το GS πιο γρήγορα και πιο οικονομικά από ότι ο V4 το Χόντα και θα κάτσω να σκάσω για το τι τεχνολογίας είναι το μοτέρ; Σαν να ακούω αυτούς που κράζουν την Πόρσε. Καλώς ή κακώς, ο μπόξερ είναι το GS και το GS ο μπόξερ. Αυτό δεν θα αλλάξει θεωρώ ποτέ εκτός κι αν δεν βγαίνουν πλέον τα κουκιά. Το θέμα είναι να δουλεύει καλά και δουλεύει καλά.

Κανένα ον/οφφ δεν φτιάχνεται για να κάνει ένα πράγμα τέλεια αλλά όλα από λίγο ως πολύ. Το GS βγαίνει σε δύο εκδόσεις, απλή και Adv. Δεν έχω καταλάβει γιατί όλος ο κόσμος στέκεται στην δεύτερη. Το gs το κλασσικό ζυγίζει 240 κιλά γεμάτο και όπως σου εξήγησα και πιο πριν , δεν φορτώνονται το ίδιο όλες οι μηχανές ούτε κατά διάνοια. 

3) η αισθητική νταλίκας-φάλαινας-βροντόσαυρου, και εμφανή μπετά, ώπα λάθος, εμφανή υποπλαίσια-εξαρτήματα. Ότι θα ανέβεις, θα κάτσεις στην θέση του οδηγού και θα δεις για ''γραφειο'' αυτό το πράγμα που ΟΝΤΩΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙ. Τόσο χρόνια τις μηχανές τις είχαμε για στενά, λεπτά, όμορφα πράγματα, πότε έγιναν οι μηχανές μαούνες ρε σεις; Στα αλήθεια τώρα σας αρέσει το 70 πόντους πλάτος ντεπόζιτο; Που χάνεται τελείως το μπροστινό σύστημα;

Στέκεσαι πάλι στην Adv έκδοση με το 30άρι ντεπόζιτο, η απλή έκδοση μια χαρά στενή είναι. 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτά που έχω πει εδώ και αρκετά μηνύματα είναι:

1)Κανείς δεν κατακρίνει τους οδηγούς,ο καθένας μας οδηγάει ό,τι θέλει/μπορεί.

2)Δεν κράζω την κατηγορία on off σαν κατηγορία αυτή καθαυτή.Κράζω ένα μεγάλο ποσοστό των mega on off γιατί θεωρώ πως δεν είναι καλά για τίποτα,εκτός από μεγάλα ταξίδια.

3)Ιδανικές all around μοτοσυκλέτες κατά την γνώμη μου είναι τα μικρότερα on off.Κάνουν σχεδόν ό,τι κάνουν τα mega on off χωρίς όμως να είναι θεόβαρια και θεόχοντρα.

πριν 6 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

:laugh::laugh::laugh:

Απίστευτα ανακριβείς οι πεποιθήσεις σου περί all around μοτοσυκλέτας,αλλά τουλάχιστον τα λες ωραία.

Την 9/22/2018 at 1:11 ΠΜ, το μέλος MyMike έγραψε:

Γκουχου, γκουχου..... παιδιά...οι καταναλωτές δεν είναι πάντα ζώα..... Άλλο όταν μιλάμε για γνώμες, ψήφους κλπ και άλλο όταν κάποιοι πάνε και σκάνε τα λεφτά τους. Εκεί συνήθως ο άλλος ΚΑΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙ. Άλλο αν εμάς μας αρέσει αυτό ή όχι. Αυτός πάντως ΚΑΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙ. Άλλος το πουλμουρ, άλλος την άνεση..... μην το πάμε μακριά, αφήστε τα ταξίδια, τα χώματα και τις αντβεντσουριές και πάμε σε κάτι πρακτικό. Έχετε σκεφτεί ότι τα ον οφ είναι ίσως το καταλληλότερο 2κυκλο για να μετακινηθεί κανείς στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ στους ελληνικούς δρόμους? Και δεν μιλάω για την Αττική οδό, την Εγνατία, την Ιονια ή την Εθνική. Μιλάω για τους δρόμους της κάθε περιοχής της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης, της Πάτρας και γενικά εκει που κινείται το 70% των ελληνικών 2τροχων. Στην κακοφτιαγμένη, χιλιομπαλωμένη ελληνική άσφαλτο. Εκεί που θα περάσεις από το καπάκι του υπόνομου με το στριτ και θα σου φύγουν τα σφραγίσματα, θα περάσω εγώ με το φτηνό ον οφ και απλώς θα ταρακουνηθώ και θα περάσει ο άλλος με το gs και θα νομίζει ότι είναι σε ιπτάμενο χαλί. Νομίζω ότι υπάρχει λόγος που μοσχοπουλάνε αυτά ειδικά στην Ελλάδα και αυτός δεν είναι απλά ότι αποβλακώθηκαν όλοι, αλλά ότι είναι το ιδανικό 2τροχο για κινηση σε ΚΑΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟ, γιατί εκεί είναι που διαπρέπουν, όχι στα βουνά και τα λαγκάδια.... my 2 cents

Ουσιαστικά δεν συνέκρινες μόνο κατηγορίες,συνέκρινες και την κατασκευή συγκεκριμένων μοτοσυκλετών εντός της ίδιας κατηγορίας.Εσύ μπορεί να'χεις vstrom 10ετίας και να νιώθεις λίγο τις λακούβες,αλλά ένα vstrom 650 2018 δεν νομίζω να κωλώσει με ένα καπάκι υπονόμου.Σωστά τα είπες εν μέρει,αλλά στο μυαλό μου έκανες εικόνα ενός μεσαίου on off και όχι ενός gs1200.

(Δεν ξέρω αν έχεις πάει Πάτρα ποτέ,αλλά και οι δρόμοι είναι στενοί και ο κόσμος πολύς συγκεκριμένες ώρες της ημέρας που δεν κάνεις διήθηση,όχι με gs1200,αλλά ούτε με παπί)

πριν 23 ώρες, το μέλος panavour έγραψε:

Πιστευω οτι το 99,95% αυτων που ξιφουλκουμε  εδω μεσα για το GS or not GS πολυ θα θελαμε να ειχαμε τα λεφτα αλλα ΔΕΝ.Οπως λεει κι ο λαος ΒΡΑΚΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΜΑΣ λουλουδια θελει ο πουτσος μας.:biggrin:

Προφανώς και όχι.Μην εξισώνουμε την πολυθρόνα με το ζενίθ του μοτοσυκλετισμού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Την 22/9/2018 at 6:43 ΜΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ναι Gooky7 το έχω το ''δείγμα μου'', τους βλέπω στο γνωστό bmwμαγαζο στην κλεισθένους στον σταυρό που ψώνιζα ανταλλακτικά για το μαγαζί.

Ωπα!! Με το μαλακο για το συγκεκριμενο μαγαζι μιας κ δουλευει μια ευγενεστατη κοπελιτσα η οποια την πρωτη φορα (μαζι μου ο ΚωσταςΤ) με κερασε απο το περιπτερο παρακαλω πορτοκαλαδα  κ τις επομενες φορες που ειχα παει για τα γνωστα τεστ πλακωθηκα σε κατι κεικ με γεμιση σοκολατας! συν κατι τρουφακια!  Γενικα οποιος θελει να φαει καλα περναει απο κει!!!

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.