Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
ChristosZ

Μηχανή μόνο για πίστα. Απορίες.

78 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Λογικο ειναι να το περιμενες μιας και ειναι σημαντικος παραγοντας πισω απο το θεμα που ανοιξες.
Αλλα ναι τελοσπαντων ας συνεχιστει η συζητηση για τα μηχανακια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

On topic ξανά. 

Ktm 390

Street triple 675

Aprilia rs

Ktm Duke 990 1st gen

Αυτά μου ρχονται με μια πρώτη σκέψη. 

Πιστεύω με χρήματα ολικής βρίσκεις άνετα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha r6 Ducati hypermotard (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Για μενα R6 ή daytona, είναι τα πιο 'πισταδικα'  600αρια. Μην σε χαλάει που το γιαμαχα βγάζει την δύναμη ψηλά γτ σε υψηλες στροφες θα οδηγας στην πίστα. Το daytona ειναι μανούλα για μεγαρα. 

Για αρχή ενα πολυεστερικο κουστούμι, γυρισμα το σασμαν, ενα σεταρισμα αναρτησεων και ενα ζευγάρι λάστιχα και εισαι ετοιμος.  Απο κει και περα σιγα σιγα και οσο συνηθιζεις το προικιζεις κι αλλο.. 

Πήγαινε μεγαρα να παρεις το κολλάει και μετα θα σου πρότεινα να πηγαινεις Σέρρες οσο πιο συχνα μπορείς,  η διαφορά διαφορά μεταξύ των δύο πιστών ειναι χαοτικη..

Καλη διασκέδαση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
StripleR,DRZ-SM (1075cc) Πολλά

Δημοσιεύτηκε

Την 8/3/2018 at 8:18 ΜΜ, το μέλος koukou έγραψε:

ktm 390. Για τέτοια χρήση δεν θα διάλεγα μονοκύλινδρο. Αν και πολύ καλό το συγκεκριμένο,το χρησιμοποιούν πολύ σαν track bike από Αμερική μεριά και έχει αρκετά μεγάλο κόστος η συντήρηση του.

Street Triple. Πιθανή επιλογή αν αποφασίσω να φτιάξω το δικό μου μιας και θα είναι πολύ πιο φθηνό. Έχω τους ενδιασμούς μου λόγο πλαισίου. Αλλά κανόνισα για έλεγχο μέσα στην εβδομάδα. Αν πάει καλά ίσως το κρατήσω και μετά οι επιλογές είναι πολλές. Ξεκινάω με τιμόνι και αν ποτέ το αποφασίσω μπορώ εύκολα να βάλω clip on και σέλα από Daytona και να δοκιμάσω μια διαφορετική θέση οδήγησης.

Aprillia RS. Δεν είμαι τόσο πολύ για δίχρονο. Μια φορά έχω οδηγήσει μόνο και δεν με τρέλανε. Ωραία η αίσθηση του βάρους που έχουν αλλά ιδιαίτερο το γκάζι τους και η απόκριση του. Άλλοι τα λατρεύουν άλλοι όχι.

990. Πολύ κτήνος για τα χέρια μου. Θεωρώ ταβάνι τα 600ss ή το Striple σαν ταβάνι στην δύναμη που θέλω να έχει το μηχανάκι.

Την 8/4/2018 at 7:08 ΜΜ, το μέλος pavlito10 έγραψε:

Μωρέ το Yamaha καλά κάνει και βγάζει την δύναμη ψηλά. Για έμπειρους οδηγούς σίγουρα είναι καλύτερα. Απλά το να έχω όλη την δύναμη ψιλά και να μου την σκάει ψιλο απότομα δεν θα με βοηθήσει να μάθω.

Σε ανίθεση με daytona και Striple που είναι πολύ πιο γεμάτα χαμηλά και με το cbr που βγάζει πιο ομαλά την δύναμη του. 

Σίγουρα θα ξεκινήσω με Μέγαρα αλλά και θα συνεχίσω να πηγαίνω στο πιστάκι με τον Χούντρα(μπορώ να πηγαίνω σχεδόν κάθε ΣΚ για προπόνηση) αλλά όσα βίντεο έχω δει από Σερρες με κάνουν να ανυπομονώ να ανέβω. Φαίνεται ωραία πίστα και με περισσότερη ροή σε αντίθεση με τα Μέγαρα που είναι λίγο stop-go.

Επίσης ο μηχανικός μου πάει συχνά Σέρρες και μου έχει πει πως όταν το πάρω απόφαση να πάω Σέρρες πρώτη φορά να είμαι σίγουρος ότι έχω τον χρόνο και το χρήμα να ξαναπάω. Μετά θα με ξενερώνουν τα Μέγαρα. Τόση είναι η διαφορά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα έλεγα να ξεχάσεις τελείως, τις προτάσεις για μικρής ιπποδύναμης μοτοσυκλέτες π.χ. RC390 που ειπώθηκε ή παλιό 400ρι που αναφέρθηκε σαν παλιά επιλογή ή RS250 είδα νομίζω κάπου.

Ο λόγος: Η οργάνωση του trackday ΔΕΝ θα σε βάλει με ανάλογες μοτοσυκλέτες, γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ γκρουπ μικρών. Θα βρεθείς να βγαίνεις στην έξοδο της στροφής και πίσω σου θα είναι ένα GSXR1000. Θα το εμποδίζεις κι αυτό(ν), θα νοιώθεις εμπόδιο κι εσύ. Προυποθέσεις για ατύχημα όλο αυτό.

Δεν είναι κακές για τρακντει δλδ οι μικρές μοτοσυκλέτες. ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ. Η ελληνική πραγματικότητα των ελληνικών τρακντειζ τις κάνει κακές. Και δυστυχώς το αποτέλεσμα μετράει, όχι το αν θεωρητικά ένα RC390 είναι τέλειο στην πίστα.

Φτιάξε το Triumph ή πάρε άλλο, αλλά να έχει 90+ άλογα τροχό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Σίγουρα η καλύτερη οργάνωση θα βοηθούσε. 

Αν είχα όμως τις τεχνικές γνώσεις για να κάνω ένα RVF 400 σαν το δικό σου ακριβώς (κάπου είχα δει ένα θέμα αν δεν κάνω λάθος) σίγουρα θα το προτιμούσα. 

Αυτό κυρίως γιατί την μία φορά που μπήκα στα Μέγαρα με το 250άρι δεν είχα το πρόβλημα στις εξόδους των στροφών όσο στα φρένα των κ6 και κ8. Καθώς πλησίαζα στο σημείο των φρένων ερχόντουσαν με τόση παραπάνω ταχύτητα από την ευθεία που πολλές φορές αναγκαζόμουν να μπω με λιγότερα για να σιγουρευτώ ότι θα περάσουν πριν την στροφή και δεν θα στρίβουμε μαζί.

Οπότε είναι ένας συνδιασμός της οργάνωσης αλλά και εμάς των ίδιων που αντί να με προσπεράσουν στην ευθεία μετά την στροφή όλοι πάλευαν στα φρένα σαν παγκόσμιοι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το αποτέλεσμα μετράει. Νοιώθεις άβολα; Κινδυνεύεις; Αυτό μετράει.

Το RVF έχει μπει δύο φορές Σέρρες, και μου έδινε ακριβώς αυτήν την εμπειρία που σου περιγράφω. Δεν στα λέω τυχαία ή θεωρητικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

Flying εδω δεν  τα λες καλα...

Καταρχας οταν ειπα για την κατηγορια 400,ειπα σαν τα παλια(απο αποψη επιδοσεων κινητηρα)

κ ειπα δυστυχως δεν βγαινουν πια,εννοωντας οτι κατα τη γνωμη κ την εμπειρια μου ενα συγχρονο μηχανακι

με εκεινο το γκαζι για μεγαρα-σερρες θα ναι ταμαμ.Φυσικα κ δεν εννοω να πα να παρει κανα χαρο 30 χρονων..

Τα σημερινα 300-390-400 ειναι σα ψευτικα αυτοκινητακια σε σχεση με τα παλια 4κυλινδρα 400.

2ον στα τρακντευ τα γκρουπ χωριζονται βαση χρονου κι οχι κυβικων.

Αμα γυρνας γρηγορα οτι κ να οδηγας δεν κινδυνευεις λογο κυβικων.

3ον τα τρακ ντεη γι αυτο που ειναι ειναι μια χαρα,το μονο προβλημα

που εντοπιζω εγω ειναι ο αυξημενος κινδυνος ατυχηματος λογο πολλων οδηγων

ταυτοχρονα,αλλοι εμπειροι,αλλοι οχι,αλλοι ριψοκινδυνοι κι αλλοι οχι.

Αυτα απο μενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

Τα δικυλινδρα 600-700δεν τα βάζεις στις επιλογές σου;

Νομίζω ότι αξίζει να ρίξεις μια ματιά και σε αυτά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 11 ώρες, το μέλος Krosfala έγραψε:

τα γκρουπ χωριζονται βαση χρονου κι οχι κυβικων.

Έχεις πολλά λογικά λάθη, εκτός από τα σημεία που λέμε το ίδιο.

Θα σταθώ σε ένα μόνο.

Ακόμα και αν ένα 400 με τον οδηγό του να γυρνάει στον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ χρόνο με ένα 1000 με τον οδηγό του, η κίνησή τους στην πίστα δεν έχει καμία επαφή. Εκεί που το ένα μπαίνει με +5, το άλλο βγαίνει με +30, εκεί που ξεκινάει τα φρένα το ένα, το άλλο τα έχει τελειώσει κ.ο.κ. Όλη αυτή η ανομοιομορφία, σημαίνει ένα πράγμα: Κίνδυνο.

Δεν φταίνε σε τίποτα φυσικά οι οργανωτές, το διευκρινίζω αυτό: Φταίει το ότι είμαστε πολύ μικρή αγορά, για τέτοια σπορ.

Στην Αγγλία ας πούμε, μπορεί να οργανώνεται όχι μόνο σέσσιον με 400ρια 4Τ-250ρια 2Τ- 650ρια 2Κ, που όλα αυτά ταιριάζουν κάπως να είναι την ίδια στιγμή στην πίστα, αλλά και ολόκληρο τρακντέι για τέτοια. Στην Ελλάδα, στα 25 μοτό που γυρνάνε, 1 ή 2 θα είναι μικρό, τι να σου κάνει ο οργανωτής.

Το ποιός φταίει όμως, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα είναι, ότι στα ελληνικά τραντειζ, στα 25 που γυρνάνε, θα είναι 10 χιλιάρια, 10 ss 600ρια, μερικά ''περίεργα'' μεν, δυνατά δε π.χ. KTM 1290 και άιντε εσύ, πήγαινε πάρε μοτό 60 ίππων, να χορεύεις ανάμεσά τους.

Ε, δεν το παίρνεις. Όχι γιατί δεν είναι θεωρητικά καλό. Αλλά γιατί ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 54 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ακόμα και αν ένα 400 με τον οδηγό του να γυρνάει στον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ χρόνο με ένα 1000 με τον οδηγό του, η κίνησή τους στην πίστα δεν έχει καμία επαφή. Εκεί που το ένα μπαίνει με +5, το άλλο βγαίνει με +30, εκεί που ξεκινάει τα φρένα το ένα, το άλλο τα έχει τελειώσει κ.ο.κ. Όλη αυτή η ανομοιομορφία, σημαίνει ένα πράγμα: Κίνδυνο.

Για να γράψει ένα 400 ίδιο χρόνο με ένα 1000 ένα πράγμα μπορεί να συμβεί, το 1000 να φρενάρει πιο νωρίς ενώ το 400 να μπαίνει με μεγαλύτερη φόρα. Θεωρητικά λοιπόν, στις στροφές το 400 θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα τόσο κατά την έξοδο όσο και κατά την είσοδο. Αυτό θα συμβαίνει επειδή ο οδηγός του 1000 δεν έχει την ικανότητα/εμπειρία να διαχειριστεί τα χιλιόμετρα που μαζεύει στα ανοιχτά κομμάτια ενώ ο οδηγός του 400 έχει περισσότερα χρονικά περιθώρια να αναλύσει το τι συμβαίνει γύρω του. Συμπερασματικά λοιπόν, κι από την στιγμή που στις ευθείες επικρατεί η κοινή λογική και το 400 δεν στέκεται καρφωμένο αριστερά κρατώντας γραμμή από την αρχή, ο "επικίνδυνος" της παρέας είναι αυτός με το 1000 και όχι ο 400άρης.  Μπορεί να λέω και μπαρούφες αλλά δεν νομίζω πως τα κυβικά μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα σε πίστες όπως τα Μέγαρα. Σίγουρα ο @stamatisx , ο @giorgos.boun και τα υπόλοιπα παιδιά μπορούν να μας διαφωτίσουν στο τι ισχύει στην πράξη. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

Θεωρώ ότι η λογική σου flying είναι λάθος. Όταν ένας με μικρό γυρνάει στον ίδιο χρόνο με το μεγάλο η ροη τους είναι πολύ διαφορετική. Ότι κερδίζει ο άλλος με το 1000 είναι μόνο σε ευθείες. Σε όλες τις στροφές δεν θα έχουν καν επαφή. Τα 2 3 δευτερόλεπτα διαφορά είναι πολύ μεγάλη σε μια πίστα. Είναι άλλος ρυθμός.

Δεν αποτελεί κίνδυνο το μικρό, πουθενά. Ούτε κινδυνεύει. Τα group χωρίζονται βάση χρόνου και όχι κυβικών. Φαντάσου να χωριζόταν βάση κυβικών. Να χεις το 1000 τουρίστα και τον πολύ γρήγορο. Εκεί ναι είναι επικίνδυνο. Αλλά αν έχεις μια διαφορά 2 3 ακόμα και 10 δευτερόλεπτα σε αργους ρυθμούς δεν σε ενοχλεί κανείς, δεν ενοχλείς κανέναν. Είτε εισαι  ο «αργος» είτε εισαι ο «γρήγορος».

και πάντα ο πίσω είναι υπεύθυνος. Περνάς όποτε μπορείς χωρίς να προκαλέσεις πρόβλημα. Στο 99%των περιπτώσεων τηρείτε.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το μόνο κακό με τα μικρά κυβικά είναι ότι σου χαλάνε τον ρυθμό οι "παγκόσμιοι",αυτό τουλάχιστον κατάλαβα εγώ την τελευταία φορά στα Μέγαρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Το μόνο κακό με τα μικρά κυβικά είναι ότι σου χαλάνε τον ρυθμό οι "παγκόσμιοι",αυτό τουλάχιστον κατάλαβα εγώ την τελευταία φορά στα Μέγαρα.

Όταν πετύχεις παγκόσμιο. Κόψε λίγο. Άστον να φύγει. Κάνε ένα πέρασμα από τα pits. Αν δεν μπορείς να τον περασεις.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την τελευταία φορά έμπαινα 3 φορές σε κάθε σεσιον στα πιτς ων για αυτόν τον λόγο.i know:winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

Μια μηχανή με λιγότερα κυβικά θεωρητικά είναι πιο ελαφριά αλλά με λιγότερη δύναμη που σημαίνει ότι μπορεί να φρενάρει πιο αργά και να πάρει μια στροφή με μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά υστερεί στην έξοδο και στην ευθεία σε σχέση με μια μεγαλύτερη. Επομένως ότι κερδίζει σε εκείνο το κομμάτι το χάνει στο άλλο. Επίσης μπορεί να έχει την ίδια ή και πιο κλειστή γραμμή για την ίδια ταχύτητα σε σχέση με μια πιο βαριά μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού. Επομένως αν δυο αναβάτες έχουν το ίδιο γυρολόγιο σε άδεια πίστα, αν μπουν και οι 2 στο ίδιο session ο μεν εμποδίζει το δε στο βαθμό που αντιστοιχεί στη μορφή της πίστας (αν έχει περισσότερες ευθείες ζορίζει περισσότερο τον οδηγό με τα λιγότερα CC, αν έχει πολλές κλειστές στροφές κοντά η μια στην άλλη ζορίζει περισσότερο τον οδηγό με τα πολλά CC) απλά σε διαφορετικό κομμάτι τον καθένα. Μετά έχει να κάνει με το ποιος θα είναι πιο επιθετικός στην οδήγησή του (συνήθως στα φρένα) για να περάσει μπροστά και να αναγκάσει τον άλλο να ακολουθήσει το στυλ οδήγησής του.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όσο λιγότεροι τόσο καλύτερα πάντως, αυτό είναι σίγουρο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr 954 (954cc) Shark Race r Pro Honda VTR 1000 SP2 (998cccc)

Να βάλω μια υποσημείωση στο θέμα.

Όταν με το καλό μπεί στην πίστα θα συμμετάσχει στο group των αρχάριων. Θα μάθει τις γραμμές, στάση σώματος, θα βάλει σημάδια για τα φρένα, σε κάθε Track day θα φρενάρει όλο και πιο αργά κτλ κτλ.

Κάποια στιγμή θα πάει στους ενδιάμεσους και έπειτα στους πιο έμπειρους. Να ξέρει ότι όταν ξεκινάς την ενασχόληση σου με την πίστα και η αρχή είναι με μηχανή μικρού κυβισμού, κάποια στιγμή θα πας στα 600 ss ή στα 1000. Βελτιώνοντας τις ικανότητες σου, θα ψαχτείς και για την μηχανή(αναρτήσεις, γρανάζωμα, φρένα, απόκριση γκαζιού). Θα κοιτάξεις λοιπόν για κάτι άλλο. Έχε και αυτό στο νου σου.

Τροποποιήθηκε από τον warhol
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Η δίκη μου γνωμη είναι λοιπόν πως αφού θες να έχεις μια μηχανή μόνο για πίστα τότε να πάρεις την κατάλληλη μηχανή για την πίστα που θα μπαίνεις... Δεν τα ξερω τα μέγαρα και δεν μπορω να βοηθήσω.

Θα σου πω ένα παράδειγμα από μένα. Εγώ έχω δυο πίστες που μπαίνω συνέχεια. Μια την Σέρρες που άποψη μου είναι τέλεια τα 600 κυβικά και μια το Ρύσιο που τα 600 είναι απαράδεκτα. Για να φτάσω το χρόνο που κάνω με το rgv250 με το Daytona φτύνω αίμα κουράζομαι ιδρώνω ενώ με το άλλο απλά διασκεδάζω. Άντε και το πιεσες και έφτασες τα 50 δευτ. ενω με το άλλο είσαι στο 51. και; Δεν διασκέδασες. Αυτό δεν είναι το νόημα;

Αντίστροφα γίνετε στην Σέρρες. Γιαυτο λοιπόν αποφάσισα να πάρω ένα μικρό να το έχω μόνο για το Ρύσιο και να μην κουράζομαι ούτε εγώ ούτε αυτή....

για να κλείσω γνωμη μου είναι να ρωτήσεις αυτούς που ξερουν τα μέγαρα τι πιστεύουν ότι είναι το καλύτερο.

εχω δει βιντεάκια συνήθως του @stamatisx. Είναι μικρή. Λίγο μεγαλύτερη από το Ρύσιο. Διάβασε μερικά ποστ που έγραψε. ( τον επικαλούμαι γιατί είναι γνωστής και των 2 μέγαρα -Σέρρες). 

Στα μέγαρα είναι δύστροπη απότομη χάνει πρόσφυση σε τρομάζει. Όλα αυτά σε κάνουν να μην διασκεδάζεις. Ενώ όταν πήγε Σέρρες άλλο μηχανακι σαν να φτιάχτηκε για αυτήν την πίστα. Διασκέδαση στο φουλ.

Αυτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 8/8/2018 at 0:17 ΜΜ, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Τα δικυλινδρα 600-700δεν τα βάζεις στις επιλογές σου;

Το είπα και πιο πάνω. Αν υπήρχε supersport με 75-80 άλογα αυτό θα διάλεγα. Αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Οπότε επειδή η δυνατότητα να αλλάζω συνέχεια μηχανάκια δεν υπάρχει προτιμώ να πάρω κάτι που οι θα αντέξω περισσότερα χρόνια δίπλα του χωρίς να ζητάω αυτό το κάτι παραπάνω άμεσα.

πριν 54 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Έχω σκοπό να πάω σε όλες. ΟΛΕΣ. :_zeppelin:

Προς το παρόν θέλω να μαζέψω εμπειρία και να νοιώθω άνετα πάνω στην μηχανή. Δεν νομίζω θα έχω πρόβλημα για αυτό στα Μέγαρα. Όταν θα έχω εμπειρία και χρόνο να πηγαίνω στις Σέρρες θέλω να "ξέρω" το μηχανάκι που πάω εκεί. 

Επίσης όλα αυτά είναι θεωριτικά. Αυτά έχω σκοπό να κάνω. Μπορεί να πάω Μέγαρα και για τα δικά μου θέλω να με καλύπτει. 

Πάντως το θέμα "ποιά μηχανή" αρχίζει να ξεκαθαρίζει. Παίζει να φτιάξω το Striple μόνο για πίστα για αρχή και βλέπουμε στο μέλλον πως θα συνεχιστούν τα πράγματα και τι θα γίνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

δηλ για να καταλαβω, ο ιδιος καλος οδηγος που γυρνανει 0:58 με καλα στημενο με πολλα $$ 1000αρι sbk, θα γυρναει τον οδιο χρονο με ενα αναλογα στημενο με πολλα $$ ktm rc 390???????????

@ChristosZ αδερφε, εδω δεν ειναι ουτε uk ουτε usa. οτι μηχανακι παρεις 99% το παντρευεσαι.

ποιες πιστες με rc390? ποια 250αρια? ποια group? ποια οργανωση? τι του λετε του παιδου ρε σεις?

αδερφε, παρε μηχανακι που το γνωριζουν πολλοι ελληνες μηχανικοι, οδηγοι, βελτιωτες και βρησκεις ευκολα ανταλλακτικα!=cbr 600rr

αντε να λυσεις τα προβληματα που θα παρουσιαστουν στο triple ποσο μαλλον οταν κανεις τετοια χρηση! 

παρε το 600rr. μετα απο 6μηνες που θα εχεις μπει πιστα και θα εχεις δει 2-3-5 πραγματακια, θα αρκεστω να με κερασεις μια μπυρα οταν με πετυχεις πουθενα, γιατι θα εχεις καταλαβει ποσο δικιο εχω.:winking:

my 2 cents...

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν πολλά περισσότερα ανταλλακτικά αλλά και γνώσεις για το cbr σε σχέση με το triple. 'Η ότι το cbr ίσως να είναι καταλληλότερο για αυτά που σκέφτομαι.

Απλά ενώ δεν είμαι οριακά αυτή την στιγμή στο οικονομικό δεν είναι ότι δεν ξέρω και τι να κάνω τα λεφτά μου.

Το να ξεκινήσω με το triple να μαθαίνω πράγματα για τα 2-3 χρόνια είναι πιο οικονομικό από το να πάρω ένα cbr(ή όποιο άλλο μηχανάκι) αυτή την στιγμή. Αφού θα σταματήσω να οδηγάω στον δρόμο χρειάζομαι και αμάξι. Τα έξοδα μαζεύονται.

Επίσης το triple με μερικά ψιψίνια γίνεται σε θέση οδήγησης ίδιο ακριβώς με το Daytona. Οπότε μπορώ εύκολα και πιο φθηνά να δω αν μου ταιριάζουν τα ss σαν μηχανάκια από το να αγοράσω ένα.

Τέλος το triple θα μου μείνει. Αν στο μέλλον δω ότι μου αρέσει περισσότερο στην πίστα να οδηγάω με clip ons και είμαι άνετος να γυρίσω στον δρόμο πάλι μπορώ να πάρω κάτι άλλο για πίστα θα μου έχει μείνει το triple για έξω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 56 λεπτά, το μέλος ChristosZ έγραψε:

Επίσης το triple με μερικά ψιψίνια γίνεται σε θέση οδήγησης ίδιο ακριβώς με το Daytona.

Δεν είναι μερικά ψιψίνια, θέλει υποπλαίσιο, σέλα και όλα τα παρελκόμενα αυτών. Αν έχεις streettriple με εξατμίσεις στην ουρά, θέλει και την εξάτμιση του Daytona. Μην το θεωρείς τόσο εύκολο-φτηνό, εκτός κι αν έχεις ήδη πρόσβαση στα πράγματα αυτά π.χ. από το τρακαρισμένο Daytona κάποιου φίλου σου. Διαφορετικά, κοστίζουν όλα αυτά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Έχω δει κόστος όλων αυτών αλλά και το τί χρειάζεται.

Υποπλαίσιο, ουρά, δοχείο υπερχείλισης του ψυγείου και εξάτμιση όπως είπες απο Daytona ή aftermarket. Επίσης ένα ζευγάρι clip ons( προαιρετικά πιο κοντά σωληνάκια κτλ αλλά με ρυθμιζόμενα clip ons μπορώ να έχω και "τιμόνι" και clip ons). Αυτά νομίζω μόνο.

Το θετικό όμως με όλα αυτά είναι ότι τιποτα δεν είναι απαραίτητο να το έχω για να πάω στην πίστα. Μπορώ να τα μαζεύω όποτε βρίσκω ευκαιρίες και από γνωστούς που έχω και όταν τα μαζέψω σιγά σιγά όλα να τα βάλω. 

Αν θελήσω μπορώ να το κάνω. Και λέω μόνο αυτά κυρίως γιατί γίνεται χωρίς να κάνω τρελές μοντες. Τα πράγματα απλά κουμπώνουν επάνω. 

Τέλος, εφόσον σκέφτομαι να κρατήσω το δικό μου μηχανάκι σιγά σιγά,μιας και ο έλεγχος του πλαισίου πήγε καλά, τα λεφτά τα οποία θα έδεινα για την αγορά άλλου μηχανακίου μπορούν να πάνε στην επισκευή και βελτίωση αυτού.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος ChristosZ έγραψε:

Τέλος, εφόσον σκέφτομαι να κρατήσω το δικό μου μηχανάκι σιγά σιγά,μιας και ο έλεγχος του πλαισίου πήγε καλά, τα λεφτά τα οποία θα έδεινα για την αγορά άλλου μηχανακίου μπορούν να πάνε στην επισκευή και βελτίωση αυτού.

Το σημαντικό είναι αυτό. Το πλαίσιο σου είναι καλο και θα έχεις μια πολύ καλή μηχανή για να κανεις τα γούστα σου... όλα τα αλλά είναι να είχαμε να λέγαμε...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα