ShapeshifterGR98

Μπαταρία ή πρόβλημα στα ηλεκτρικά;

28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παίδες. Καταρχάς θέλω να επισημάνω οτι σε μερικές μέρες θα κάνω ένα καλό service και μαζέματα στο Addressακι συμπεριλαμβανομένων: καθαρισμός στο σύστημα ψεκασμού, ρύθμισμα βαλβίδων, αλλαγή καδένας, μπουζί και λάδια μαζί κάποια συμμαζέματα σε πλαστικά και ένα ζευγάρι λάστιχα (λέω για Dunlop, τα έβαλε ο πατέρας μου στο Downtown 300i και πάει πάρα πολύ καλά).

Το θέμα είναι το εξής: εδω και κάναν μήνα περίπου τα ηλεκτρικά ξεκινήσανε να μου κάνουνε κάποια νερά. Αρχικά η μίζα όταν το αφήνω για πάνω απο 4-5 ώρες το παπί μετά δεν μπορεί να το βάλει μπρος. Πχ τα πρωινά η μίζα ή γυρνάει πολύ αργά ή δεν γυρνάει καν και άμα αποτύχει να πάρει μπρος με μίζα (σταματήσω να πατάω τον διακόπτη δηλαδή) τότε ανάβει το λαμπάκι FI. Επίσης το κοντέρ μια ανάβει μια σβήνει και ο δείκτης βενζίνης δεν λειτουργεί πλέον ή έχει κάποια σημάδια ζωής μόνο όταν πηγαίνω κοντά στα 100 km/h για πάνω απο 2-3 λεπτά και πάλι δεν πάει όσο πρέπει η ένδειξη. 

Η μπαταρία πάνω το μοναδικό πράμα που γράφει είναι ένα 70Α (70 Αμπέρ λογικά) και την άλλαξα πριν κάνα 3αρι χρόνια. Την πήγα στο ίδιο μαγαζί μου είπε οτι δίνει καλή τάση και 70-73 αμπέρ ένταση που είναι καλό. Toν ρώτησα "μήπως είναι κανένας ανορθωτής τίποτα;" και μου είπε οτι άμα ήτανε δεν θα έδινε καλό ρεύμα ούτε καλή τάση το μηχανάκι. Το πήγα μετά στον μάστορα μου είπε οτι δεν είναι μπαταρία αυτό, κάτι άλλο ίσως φταίει.

Καμιά γνώμη; :( 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 49 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

μαγαζί μου είπε οτι δίνει καλή τάση

Πόσα δίνει ?

Ακριβώς

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Επακριβώς τα νούμερα που έδειξε ο μετρητής ήτανε 12 με 13 Volt (το παπί είναι 12βόλτο, πως κατάφερε και έδωσε 13 ένας θεός ξέρει) και 70-73Α ένταση ρεύματος.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα 13+ volts είναι φυσιολογικη τάση που δίνει η γεννήτρια,μην απορεις.Και πιθανότατα η μπαταρία γράφει 7Α (αμπερώρια) και όχι 70 amperes.

Τα συμπτώματα δείχνουν πεσμενη μπαταρία,δοκίμασε να βάλεις μια άλλη καλη,έστω δανεικη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Και γω πιστευω οτι εισαι για αλλαγη μπαταριας, μπορει να εχει ταση 12+  βολτ αλλα εχει χασει τη χωρητικοτητα της, προσεχε γιατι εχεις ψεκαστο, αν το αφησεις παραπανω ισως να μη μπορει να γυρισει και την αντλια βενζινης αργοτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και εγω θελω να πιστευω αυτο που λετε οτι ειναι μπαταρια και οχι κανενα αλλο προβλημα. 

@Tasos Meli Τα πρωινα καποιες φορες κανει κατι σαν κλικ συνεχομενο (δεν γυρναει καν η μιζα) και μετα ακουγεται η αντλια να γυρναει μετα αναβει και το FI λαμπακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Πρόσθεσα ετικέτα.

η αναζήτηση επεστρεψε 43 αποτελεσματα

Λογικα, θελει αλλαγη. Την εχεις φορτισει ποτέ ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχω φορτίσει την μπαταρία ποτέ όχι.

Θα μιλήσω με ένα παιδί που έχει μπαταρία σε καλή κατάσταση να περάσει απο το σπίτι μου αύριο πρωί να την δοκιμάσουμε. Αμα λειτουργεί καλά να το μηχανάκι τότε θέλει μπαταρία και θα παω αύριο κιόλας να την αλλάξω αμα είναι έτσι.

Επίσης αυτή που έχω πάνω λέει "WINNER BATTERY" λογικά μάρκα μέκαψες; Δεν γνωρίζω άλλες προδιαγραφές της ωστόσο. Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι πριν κάνα 3 χρόνια που την άλλαξα δεν έκανε πάνω απο 20€

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Εκτος θεματος αλλα μιας και το ανεφερες παραπανω, θα σ ελεγα να μην βαλεις τα dunlop μιας και δεν εχω ακουσει και πολυ καλα λογια. Και γω που παω για αλλαγη σε λιγο καιρο σκεφτομαι για τα metzeler sportec street. Πολυ καλα λογια και αποτομη κορόνα για πιο σπορ οδηγηση σε στριφτερες διαδρομες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@ChrisM o πατέρας μου τα έβαλε στο Kymco Downtown 300 που έχει και έχει πάρα πολύ καλό κράτημα στον δρόμο ακόμα και σε βροχή πηγαίνει καλά και σκέφτηκα οτι και στο παπί δεν θα πάνε άσχημα. Βέβαια άλλα λάστιχα θέλει το Kymco και άλλα το Address. Για τι τιμές έχουμε να κάνουμε με τα μέντζελερ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Update: τελικά η μπαταρία είναι το πρόβλημα. Δοκίμασα απο άλλο μηχανάκι που την άλλαξε πριν κάναν μήνα και λειτουργεί απροβλημάτιστα, η μίζα γυρνάει σβέλτα, το κοντέρ είναι σταθερό πλέον και ο δείκτης βενζίνης αναστήθηκε επιτέλους. 

Άυριο θα πάω να του βάλω και εγω μια καινούρια μπαταρία μιας και σήμερα έτυχαν κάποια πράγματα που πρέπει να κάνω επιγόντως. Τουλάχιστον αφού δεν είναι τίποτα ηλεκτρικά τέλος καλό όλα καλά I guess. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

70A μπαταριες βαζουν τα καγκουρια σε αυτοκινητα με 3.5κ ηχο και νικελ καθρευτες:biggrin: αν ο μηχανικος επιμενει στα 70Α βαλε μπρος και πηγαινε αλλου :laugh:

γκουγκλαρε η δες στο μανιουαλ ποιον τυπο μπαταριας παιρνει, δε παιζει να στοιχιζει πανω απο 20$, τοσο εβαλα την καλυτερη gel στο 50αρακι που εχω...

μη βαλεις dunlop σε παπακι που δουλευει μονο ασφαλτο. καλο λαστιχο αλλα πολυ σκληρο, για παπι, για αλλες μοτο ειναι αλλη κουβεντα...

βαλε michelin Μ62 (το καλυτερο για μενα) η metzeler me22 :winking:

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@noodles η μπαταρία πάνω πάντως γράφει 70Α. Τώρα τι εννοεί ο ποιητής δεν ξέρω. 70 Αμπέρ; 70 Αυγά; Ποιος ξέρει! 

Anyway η μπαταρία θα αλλαχθεί αύριο πρωί πρωί κιόλας με την αυγούλα :D

Michelin έχω ήδη το City Pro μπροστα και το Gazelle πισω αν και σκέφτομαι για αυτά τα Metzeler τα Sportec Street που είπε και το παιδί πάνω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb. NC750X. (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

WINNER BATTERY    αυτη η μπαταρια ειναι απο τις καλες. τσεκαρισες ποσα volt βγαζει ο ανορθωτης σου!!! μηπως φταιει αυτος και οχι η μπαταρια, και αλλαξεις μπαταρια και μετα σου κανει παλι τα ιδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν το πήγα σε ηλεκτρολόγο το μηχανάκι, οχι. Αν και το παιδί στο μαγαζί τον είπα μήπως δεν βγάζει ο ανορθωτής καλό ρεύμα και μου είπε οτι αν δεν έβγαζε δεν θα έδειχνε 12-13 βόλτα το εργαλέιο που είχει και μετρούσε.

Το κακό είναι οτι το χρειάζομαι και για την πόλη μέσα αυτές τις μέρες το μηχανάκι και δεν μπορώ να το αφήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ενικός: Το βολτ(volt)

Πληθυντικός: Τα βόλτα(volta)

:yeahright:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια πληρως φορτισμενη μπαταρια εχει 12,8 με 13,2 βολτ ταση χωρις συνδεδεμενο καποιο καταναλωτη, με το μοτερ σε λειτουργεια στις 4-5Κ στροφες θα πρεπει να ανεβαζει γυρω στα 14 βολτ, αν τα πιανει αυτα τοτε εισαι κομπλε απο ανορθωτη, μπορεις να παρεις ενα φθηνο πολυμετρο των 7-10 ευρω και να το μετρησεις μονος σου, εγω αγορασα ενα φθηνο βολτομετρο απο κινα και το εβαλα στο Townmate για να τσεκαρω την μπαταρια του, και να την προλαβαινω φορτιζοντας την με τον εξωτερικο φορτιστη που εχω.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@ΓιωργοςΤΤ Fuck, λάθος μου :/ 

Θα το κοιτάξω απο εβδομάδα τώρα το παπί μιας και σήμερα δεν και αυτό το ΣΚ που μας έρχεται το χρειάζομαι. Ανορθωτή ο γνήσιος τον βρίσκω στα 75€ (!!!) και της Apido κάνει 11-12 €. Δεν ξέρω τι είναι πιο παράξενο. Οτι ένα εξαρτηματάκι τόσο δα μικρό κάνει 75€ ή οτι το aftermarket κάνει 11€? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@ΓιωργοςΤΤ Fuck, λάθος μου :/ 

Θα το κοιτάξω απο εβδομάδα τώρα το παπί μιας και σήμερα δεν και αυτό το ΣΚ που μας έρχεται το χρειάζομαι. Ανορθωτή ο γνήσιος τον βρίσκω στα 75€ (!!!) και της Apido κάνει 11-12 €. Δεν ξέρω τι είναι πιο παράξενο. Οτι ένα εξαρτηματάκι τόσο δα μικρό κάνει 75€ ή οτι το aftermarket κάνει 11€? 

Η πραγματικη του αξια ειναι λιγοτερο απο 11 ευρω, απλα στην Suzuki θα στον βαλουν λιγο πιοοοοο βαθιά... Γνωμη μου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το λίγο μου άρεσε :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε τιμή ειναι στα ίδια με ολα τα λάστιχα για παπια 60 με 70 με περαστικά . Dunlop σε σκουτερ δεν εχω ψαξει να δω τι και πως αλλα για παπια δεν εχω ακούσει κατι καλο. Και σκληρή γόμα δεν ειναι για Ελλάδα,ετσι κ αλλιως με τους δρομους που έχουμε οι μαλακές γόμες δεν φθείρονται εύκολα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλά σίγουρα άλλο λάστιχο θέλει ένα σκούτερ, άλλο ένα παπί, άλλο μια μηχανή κλπ. Απλά αυτά τα Μέτζελερ είδα και μερικά βίντεο στο YouTube και φαίνονται πολύ καλά. Λογικά για αυτά θα πάω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Update: Μόλις άλλαξα μπαταρία. Το μηχανάκι μπορώ να το βάλω πανεύκολα μπρος πλέον αλλά όμως το κοντέρ ξανακάνει πάλι μαγικά. Το φλοτέρ δεν φαίνεται να δείχνει πάλι σημάδια ζωής και ο φωτισμός στο κοντέρ τρεμοπαίζει. Όλες οι υπόλοιπες ενδείξεις: φλας, φώτα πορείας, ταχύτητες, FI κλπ είναι πάντα σταθερές. Αυτά τα 2 δεν ξέρω γιατί μου το κάνουνε αυτό. Απο εβδομάδα θα το αφήσω στον μάστορα να το κοιτάξει γιατί σήμερα Παρασκευή δεν με παίρνει να το κάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (125cc) HJC Rpha 11 Honda Africa (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα φωτα σου φωτιζουν κανονικα ή τρεμοπαιζουν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα φώτα φωτίζουνε κανονικά δεν τρεμοπαίζουνε. 

Επίσης problem solved! Απλά το LEDακι που έχω (έχω ένα μπλε) στον φωτισμό του κοντέρ μάλλον είναι στα τελευταία του. Απλά το έβγαλα το κοντέρ, πήρα το φωτάκι απο την ένδειξη για τα φώτα πορείας το έβαλα έκει που είναι ο φωτισμός, έπειτα στράβωσα λιγάκι τα συρματάκια απο το μπλε LED μπας και κάνει καλύτερη επαφή με το ντουί και τελικά το πρόβλημα λύθηκε. 

Ωστόσο ο δείκτης βενζίνης παραμένει, κάτι μου λέει οτι το φλοτέρ είναι dead.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα