Miraculous99

Νεος! Βοήθεια για αγορά μηχανής

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα, είμαι 19 χρονων ...Νέος στο χώρο των δικύκλων ...πριν λιγους μήνες πηρα δίπλωμα για 125cc και εχω βαλει στο μάτι μια brixton injection 125 ... φτηνή για καινούργια μηχανή

Το θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω τι χρειάζεται για να την αγοράσω...Είμαι Νέος ...δεν έχω δουλειά ..φοιτητής ...τα λεφτα τα έχω...γίνεται να την πάρω στο όνομα μου δίχως να εχω θεμα με την εφορία γιατί γνωρίζω πως εαν πάρω αμάξι στο όνομα μου θα δίνω τα κέρατα μου σε εφορια...ισχύει το ίδιο για μηχανή ή δεν έχω θέμα;

Τι αλλο χρειάζομαι απο χαρτιά κλπ

Καποιος Βοήθεια;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Καλως ηρθες,το πιο σωστο θα ηταν να ρωτησεις ενα λογιστη και οχι μεσα σε ενα φορουμ.

Τι χαρτια χρειαζονται θα στα πει το καταστημα που θα συνεργαστεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Σίγουρα μέχρι κάποια κυβικά δεν πιάνεται για τεκμήριο η μηχανή. Έχω 1 σκούτερ , 1 παπί και 1 αμάξι στο όνομά μου, μόνο το αμάξι φαίνεται σαν τεκμήριο. Τα άλλα 2 τα βλέπω κανονικά οταν είναι να τυπώσω τα σήματα της εφορίας αλλά μέχρι εκεί.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Οι μοτοσυκλετες δεν αποτελουν τεκμηριου ανεξαρτητως κυβισμου.
Μονο την αγορα τους δηλωνεις.

Περα απο αυτο δε ξερω αλλα δε βλεπω λογο να μη μπορεις να αγορασεις στο ονομα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ΑΦΜ σου και τα στοιχεία σου να ξέρεις (πως σε λένε, διεύθυνση κατοικίας, ημερομηνία γέννησης, αριθμό ταυτότητας και ποιό αστυνομικό τμήμα, τέτοια), την ταυτότητά σου να έχεις, και .... λεφτά να έχεις σε τραπεζικό λογαριασμό.

Τα υπόλοιπα θα στα φτιάξει ο πωλητής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Miraculous99 έγραψε:

Καλησπέρα, είμαι 19 χρονων ...Νέος στο χώρο των δικύκλων ...πριν λιγους μήνες πηρα δίπλωμα για 125cc και εχω βαλει στο μάτι μια brixton injection 125 ... φτηνή για καινούργια μηχανή

Το θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω τι χρειάζεται για να την αγοράσω...Είμαι Νέος ...δεν έχω δουλειά ..φοιτητής ...τα λεφτα τα έχω...γίνεται να την πάρω στο όνομα μου δίχως να εχω θεμα με την εφορία γιατί γνωρίζω πως εαν πάρω αμάξι στο όνομα μου θα δίνω τα κέρατα μου σε εφορια...ισχύει το ίδιο για μηχανή ή δεν έχω θέμα;

Τι αλλο χρειάζομαι απο χαρτιά κλπ

Καποιος Βοήθεια;

δεν μπαινουν οι μηχανες στην εφορια δεν θα εχεις θεμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Premium wheels

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 13 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

δεν μπαινουν οι μηχανες στην εφορια δεν θα εχεις θεμα

Σταματήστε με την επικίνδυνη παραπληροφόρηση επειδή έτσι σας είπαν, οι μηχανές δηλώνονται κανονικά και με τον νόμο (βλέπε: η αγορά τους).

Δεν μπορείς με μηδενικό εισόδημα π.χ να αγοράζεις και να πουλάς οποτε γουστάρεις χωρίς να το δηλώνεις.

Αφήστε τα φόρουμ και πάτε σε εναν επαγγελματία άνθρωπο (λογιστή) να τα συζητήσετε και να σας βοηθήσει.

Τροποποιήθηκε από τον Red1
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 34 λεπτά, το μέλος Red1 έγραψε:

Σταματήστε με την επικίνδυνη παραπληροφόρηση επειδή έτσι σας είπαν, οι μηχανές δηλώνονται κανονικά και με τον νόμο (βλέπε: η αγορά τους).

Δεν μπορείς με μηδενικό εισόδημα π.χ να αγοράζεις και να πουλάς οποτε γουστάρεις χωρίς να το δηλώνεις.

Αφήστε τα φόρουμ και πάτε σε εναν επαγγελματία άνθρωπο (λογιστή) να τα συζητήσετε και να σας βοηθήσει.

εγω δεν ειπα δε δηλωνονται τεκμηριο δεν εχουν..λογιστης ειμαι..Τωρα αν πας να παρεις κανα bmw 1000 xr 25000 και δηλωνεις ανεργος αλλο θεμα

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μόνο επικίνδυνη; Mission Impossible τουλάχιστον.

Ένας που δεν δήλωσε την αγορά του ψόφησε ο σκύλος. Ενός άλλου, του έφυγε η γκόμενα, και ήταν και καλλλήήήή. Κι ενός τρίτου, του βυθιστήκαν τα βαπόρια, 1 μέρα αφού είχε λήξει η ασφάλεια.

....

Πάρε ανθρωπέ μου το μηχανάκι, και απλά ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΠΙΚΑ σωστός, την επόμενη χρονιά, στην φορολογική σου δήλωση, θα δηλώσεις το ποσό αγοράς. 99.999% δεν θα προκύψει φόρος από αυτό να πληρώσεις, εκτός κι αν είσαι κάποια πολύ ειδική εξαίρεση φορολογούμενου, κι ακόμα στην πολύ σπάνια περίπτωση που προκύψει, θα είναι κάποιο μικροποσό.

Και τέλος. Για τα επόμενα χρόνια, η μοτοσυκλέτα δεν αποτελεί τεκμήριο διαβίωσης (ενώ το αυτοκίνητο είναι), και δεν χρειάζεται να κάνεις ή να πληρώσεις κάτι άλλο, πλην τελών κυκλοφορίας και ασφάλισης όσο το έχεις σε κίνηση.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Στην φορολογική δήλωση του 2018 θα μπει το πόσο της αγοράς (τεκμήριο κτήσης) στο έντυπο Ε1 κωδικός 719.

Από εκεί και πέρα δεν ασχολείσαι ξανά γιατί δεν εμπίπτει στα τεκμήρια διαβίωσης όπως το αυτοκίνητο.

ΥΓ καλορίζικο :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα