Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Alex_1998

Τι να πάρω;

24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Tracer 900 (900cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω μηχανή έως 125cc λόγω διπλώματος Α1 μέχρι 1000€  

Την θέλω για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά 15 χιλιόμετρα πηγαινε ελα και για καμιά βόλτα , μένω Αθήνα και θα είναι η πρώτη μου μηχανή.

Τι προτείνετε να πάρω; Γλυκοκοιτάω το Cbf125 το XT125 αλλά και το XR 125(αλλά δεν υπάρχουν αρκετές αγγελίες για το συγκεκριμένο). Έχω κοιτάξει και το Gilera Runner 125 αλλά η κατανάλωσή του είναι σε άλλα επίπεδα με τα άλλα όπως και η κατηγορία. Έχω δει και μερικά παπιά αλλά προτιμώ κάτι σε μηχανή.

Ευχαριστώ και πάντα όρθιοι

Τροποποιήθηκε από τον Alex_1998

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

το runner απλα ξεχνα το. τα αλλα ειναι καλες επιλογες. ψαξε αγγελιες και οποια σαρεσουν πηγαινε να τα δεις και να ανεβεις πανω.

καλο ελεγχο σε μηχανικο πριν παρεις το οτιδηποτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια σχετική "προπόνηση" σε παπί για κανα 1-2 χρόνια, να μάθεις πως είναι ο δρόμος στους 2 τροχούς, να ψυχολογείς άλλους χρήστες του δρόμου (sic) εννοώντας ΚΑΙ τους πεζούς μαζί, και μετά αναβαθμίζεις διπλωματάκι και παίρνεις κάτι μεγαλύτερο που θα έχεις και σαφώς πιο πολλές επιλογές.

Στο 1000άρικο έχεις υπολογίσει και κράνος/μπουφάν ή έχεις ήδη ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις, σε εμφάνιση αυτό που μου κάνει κλικ κατ εμέ είναι το Xr αλλά όπως είπα δεν υπάρχουν αγγελίες. Θα ήθελα μερικές προτάσεις για  άλλα αν γίνεται.Όσον αφορά για εξοπλισμό, έχω μπουφάν αλλά όχι καλό κράνος οπότε το σίγουρο είναι ότι θα βάλω και κάποια λεφτά για αυτό. Αν και δεν θα ήθελα να καταλήξω σε παπί αν έχετε κάποια αξιόπιστα <1000€ , Από παπιά το Daytona Sprinter είναι πολύ καλό και για το Modenas Kristar θα ήθελα να μάθω (είναι τα δύο στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 19 λεπτά, το μέλος Alex_1998 έγραψε:

Αν και δεν θα ήθελα να καταλήξω σε παπί αν έχετε κάποια αξιόπιστα <1000€

Οτιδήποτε 4-5ετίας (injection κατ' εμέ) το πολύ και όχι απο τα (τέρμα) βάθη της Κίνας, θα είναι μια χαρά. Και οι επιλογές που αναφέρεις είναι μια χαρά. Όποιο σ' αρέσει εσένα.

Η φάση παπί είναι win-win γιατί και μαθαίνεις πάνω, και γουστάρεις (ανέξοδο, εξυπηρετικό), και δε χάνεις λεφτά στη μεταπώληση εφόσον έχεις πάρει ένα μτχ.

Τροποποιήθηκε από τον gerokost

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Aprilia rs50 μετατροπή σε 80??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda wave (110ίcc) zen Honda CB 500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα σου πρότεινα ένα innova injection που το βρίσκεις  κοντά στο χιλιάρικο και από συντήρηση κάθε 2000χιλ λάδι και 5000χιλ μπουζί, ελαστικά 60ευρο το ζευγάρι με σαμπρέλες. Κατανάλωση 2,2λ στα 100.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τη μία είναι οικονομικά και βολικά τα παπιά αλλά από την άλλη τα  ''φοβάμαι'' και στο ότι έχουν λεπτά λάστιχα και σε διάφορους άλλους τομείς στους οποίους οι μοτοσυκλέτες υπερτερούν. Το innova απ'ότι έχω ακούσει βγάζει πρόβλημα και βαράει μπιέλα , διορθώστε με αν έχω λάθος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είχα innova injection μερικά χρόνια, μου το κλέψαν κ κατέληξα στο wave αναγκαστικά. Δεν έβγαλε τίποτα, εκτός απο πηνία στην εγγύηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX-R1000 K8 (1000cc) Arai

Δημοσιεύτηκε

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14150844/

είναι τάφος λόγω βάρους...αλλα παραλληλα λογω βαρους,ελαστικων κτλ μπαινεις στο νοημα για το πως ειναι στο περιπου οι μεγαλες μοτο...

η λογικη παντως λεει πως στα 125cc παιρνεις κατι που θα ξεφορτωθεις γρηγορα χωρις να χασεις λεφτα γιατι ολα ειναι ταφος οποτε κοιτα πρωτα τα cbf,xt,xr125 και τελευταιο το βαραντερακι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν υπαρχει λογος να κουβαλαει ολο αυτο το πραγμα γυρω γυρω στην καθημερινοτητα του.

Το συγκεκριμενο κανει μονο για οποιον δεν εχει μια αλλα θελει να πηγαινει συνεχεια εκδρομες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν τα λες αυτά για το Varadero 125, προφανώς δεν είχες ποτέ επαφή μαζί του :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Triumph Street Triple (765RScc)

Δημοσιεύτηκε

Είχα το cbf 2.5 χρόνια. Σκύλος, δεν έπινε τίποτα, με πήγε ΠΑΝΤΟΥ, δεν έμεινε ούτε μια φορά (ζημιές έβγαλε, απλά δεν με άφησε ποτέ), αλλά τούμπα =200+ ευρώ. Αστεία κακά πλαστικά. Οι ενώσεις τους έσπαγαν με χάδι. Μόνο αυτό το παράπονο έχω, κατά τα άλλα, άψογο και να φανταστείς τυχαία το πήρα. Κι εγώ xr ήθελα αλλά δεν έβρισκα. Στην τελική όμως ίσως το καρμπυρατέρ να με κούραζε. Το cbf είτε είχε -2 βαθμούς είτε είχε 45 έπαιρνε με μισή μιζια. Αναντικαταστατο αυτό. Μου λείπει. Για να μην σε μπερδεύω, το xr και το xt είναι παλιάς σχολής και τα θεωρώ ποιοτικότερα του cbf και σε κάποια ενδεχόμενη τούμπα θα την βγάλεις πολύ πιο ελαφριά. Ζυγίζεις και παίρνεις την απόφαση σου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Αν τα λες αυτά για το Varadero 125, προφανώς δεν είχες ποτέ επαφή μαζί του :laugh:

Για πες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Δεν υπαρχει λογος να κουβαλαει ολο αυτο το πραγμα γυρω γυρω στην καθημερινοτητα του.

Το συγκεκριμενο κανει μονο για οποιον δεν εχει μια αλλα θελει να πηγαινει συνεχεια εκδρομες.

δεν κουραζει το βαρος του μεσα στην πολη...επισης εισαι ξεκουραστος στη σελαρα του αμα εισαι ωρα καβαλα(και αυτο ισχυει και για την αττικη αν κανεις μεγαλες διαδρομες,μπλεκεις σε κινηση κτλ)...το ειχα 2 χρονια μονο απο το γκαζι ειχα παραπονο κατα τ αλλα πολυ καλο μηχανακι,δεν καιει τιποτα(μεσα στην πολη) κα ιτο βασικο εινα ιαυτο που ειπα πιο πανω απο το Varaderaki ανετα μετα καβαλας GS1200 και γενικα μεγαλες μοτο χωρις να χρειαστει χρονος προσαρμογης οσον αφορα το κουμανταρισμα.

οι εκδρομες μεχρι Σουνιο Ωρωπο κτλ...πιο μακρυα ειναι βασανιστηριο μιας και εχει τελικη μονο 120-125 αρα πρεπει να πηγαινεις 90-100...αλλα θα πας πιο ανετα απ οτι με xt125 xr125

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Ε οποτε αντι για παπια και αλλα ελαφρια και μανιτζεβελα δικυκλα να παιρνουμε μεγαθηρια για την πολη επειδη εχουν ξεκουραστη σελα.
Δεν καταλαβαινω τον τροπο σκεψης σου.

Κανενα 125 δεν καιει τιποτα, δε λεεϊ κατι αυτο. Ταυτοχρονα κανενα αλλο 125(απο αυτα που ξερουμε ολοι), δεν εχει και τοσο κακη αναλογια βαρους/δυναμης.
ΑΝ μετα θελει να παρει θηριο(που δεν εχει αναφερει κατι τετοιο), θα το μαθει τοτε κατευθειαν.

Και μεσα σε ολα αυτα, παραδεχεσαι και οτι οι μεγαλυτερες εκδρομες(που ειναι το μονο εμφανες ατου του), ειναι βασανιστηριο.

Οποτε γιατι να το παρει.. Στην κυριολεξια δεν εχει κανενα καλο και εχει μονο μειονεκτηματα σε σχεση με τα αλλα, περα απο λιγο περισσοτερη ανεση σε μια μεγαλυτερη διαδρομη.
Ασε που μετα αντε να το πουλησει.

Τεσπα δε βλεπω να απανταει anyway, οποτε τζαμπα γραφουμε για την ωρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Οποτε γιατι να το παρει.. Στην κυριολεξια δεν εχει κανενα καλο και εχει μονο μειονεκτηματα σε σχεση με τα αλλα, περα απο λιγο περισσοτερη ανεση σε μια μεγαλυτερη διαδρομη.
Τεσπα δε βλεπω να απανταει anyway, οποτε τζαμπα γραφουμε για την ωρα.

κοιτα ειμαι λιγο υποκειμενικος γιατι το ειχα και μ αρεσαν πραγματα πανω του που δε το εχουν τα αλλα...μη ξεχναμε καινουργιο εκανε γυρω στα 4500-4600 αν θυμαμαι καλα...φυσικα και δε τα αξιζε τοτε δε το συζηταμε καν αλλα τωρα με 1000-1200 ευρω οσο κανουν  πολλα παπια το βαζεις στη συζητηση.

Εχει και μια ποιοτητα κατασκευης,εβαλε καποια πραγματακια πανω η χοντα (υγροψυκτο),ποιοτικη βαφη κτλ.ΕΙναι πιο κυριλε και πιο ομορφο αντικειμενικα απο xr,χτ,cbf,cbr 125..Επισης το κρυφο χαρτι του ειναι οτι ειναι σταθερο και ικανο να παρει καλες κλισεις αν θελησει το νιατο να παιξει μ αυτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (125cc) HJC Rpha 11 Honda Africa (1000cc)

πριν 23 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

CptAngel EEEEEEEEEEEEEEEEEEE  λιγα για το Varaderaki ετσι????:laugh::laugh:  Το χω στην κατοχη μου 7 χρονια! 100000χλμ μαζι του ( ταξιδια Γιαννενα, Θεσσαλονικη, Πελοποννησο)! Οταν το πηρα ειχα ηδη διπλωμα Α κ ημουν 28 χρονων μαντραχαλος αλλα μηδενικη εμπειρια με μοτο, ουτε καν με παπι! Ετσι εψαχνα κατι για να ξεκινησω την μοτοσυκλετιστικη μου καριερα! Πιστευω το βαραντερακι μου ηρθε κουτι! Το μονο μειον ειναι το γκαζι του αλλα αν διαλεγεις επαρχειακους δρομους πας ΟΠΟΥ θες! Δεν κανει για καποιον που δεν εχει μια οπως λες μιας κ εχει συντηρηση μεγαλης μοτο (δικυλινδρο, λαστιχα)! Κανει για καποιον πολυ συντηρητικό τον οποιο δεν τον απασχολει η ταχυτητα! Ασε που καποιες φορες με τρομαζει το αρκουδογκαζο του... οπως ας πουμε οταν πας να κανεις προσπεραση σε φορτηγο στην εθνικη με 100χλμ κ οταν φτανεις κοντα στα μουτρα του η αντισταση του αερα σε ξανεπαει απο πισω του! Ειναι τρομακτικο!!:yawn:

Τροποποιήθηκε από τον venzinas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα τις τελευταίες μέρες έχω μπλέξει με τη δουλειά και είμαι από βράδυ πρωί και δεν είχα χρόνο να απαντήσω δεν προσπαθώ να δικαιολογηθω αλλά λέω τα πράγματα όπως είναι. Λοιπόν το varadero από εμφάνιση μόνο δεν θα το έπαιρνα γιατί θέλω όταν κατεβαίνω κάτω να το πάρω να μου αρέσει και όχι να το έχω αγοράσει για άλλους λόγους. Μπορεί να είναι αξιόπιστο αλλά μέχρι εκεί, εγώ δεν καταλήξει ακόμα είμαι και αρκετά αναποφάσιστος. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :thumbsup:. Θα το ξεψαχνισω το θέμα μου πάντως. Όσον αφορά το αν είναι βολική μια μηχανή μετά από κάποια χιλιόμετρα δεν νομίζω να με επηρεάσει τόσο γιατί 20 χρονών είμαι. Αν υπήρχαν περισσότερες αγγελίες Xr Xt αλλά και Cbf σε αυτά τα λεφτά πιστεύω θα είχα πάρει την απόφασή μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

πριν 7 ώρες, το μέλος Xlitos έγραψε:

τωρα με 1000-1200 ευρω οσο κανουν  πολλα παπια

Και πολλα 125αρια που δεν ειναι πενταβαροι ταφοι που δε χρειαζονται στο φιλο μας ναι.

πιο ομορφο αντικειμενικα απο xr,χτ,cbf,cbr 125..

Οχι..

Επισης το κρυφο χαρτι του ειναι οτι ειναι σταθερο και ικανο να παρει καλες κλισεις αν θελησει το νιατο να παιξει μ αυτα.

Αμφιβαλω οτι θα στριψεις καλυτερα απ' οτι στριβεις με καποιο κλασσικο ελαφρυ 125αρι.
Ας μην το βγαλουμε και μηχανημα πιστας στο τελος για να δικαιολογησουμε την υπαρξη του. Please..

Τεσπα agree to disagree.

πριν 2 ώρες, το μέλος venzinas έγραψε:

εν κανει για καποιον που δεν εχει μια οπως λες μιας κ εχει συντηρηση μεγαλης μοτο (δικυλινδρο, λαστιχα)!

Ειναι λιγο πιο οικονομικο σε σχεση με καποιο μεγαλυτερο αυτο εννοω. Τωρα αν οντως εχει αυξημενα εξοδα συντηρησης και φτανει πχ. ενα αντιστοιχο 250, τοτε πραγματικα μιλαμε για μοτο χωρις κανενα λογο υπαρξης, περα απο το διπλωμα για 125(που δεν υπηρχε οταν βγηκε..). Πιο πολυ σα φαρσα ακουγεται. Βαραντερο(κτηνος), αλλα... 125(κυβισμος παπιου) :_zorro: Σαν πειραμα στο τι γινεται οταν βαλεις ενα παπι να κουβαλησει ενα varadero φαση.

πριν 2 ώρες, το μέλος venzinas έγραψε:

Κανει για καποιον πολυ συντηρητικό τον οποιο δεν τον απασχολει η ταχυτητα!

Εννοεις για καποιον που δεν τον απασχολει να μπορει να κινειται αξιοπρεπως χωρις να ειναι με το γκαζι τσιτα και το μοτερ να ουρλιαζει καθε ωρα και στιγμη και που θελει να μη μπορει να κανει αξιοπρεπη και ασφαλη προσπεραση ουτε σε νταλικα στην εθνικη και ταυτοχρονα να εχει 0 ενεργητικη ασφαλεια(εν λαϊκιστη κινητο εμποδιο που δε ξερεις ποτε θα σε περασουν απο πανω οταν βγεις σε αυτοκινητοδρομο).

Ρε παιδες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ το ρημαδι για το μεσο ανθρωπο.
Το οτι κατι σας επιασε και το πηρατε καποια στιγμη, πιο πολυ στα περιεργα φαινομενα ανηκει και οχι σε λογικα κριτηρια αγορας.

Εγινε ενα εντιτ οταν καταλαβα οτι κανεις πλακα..

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απλά να ενημερώσω ότι το μικρό varadero όπως αποδείχθηκε μετέπειτα ηταν ένα από τα μεγαλύτερα fail της μοτοσυκλετας. Δεν είχε σχεδόν κανένα λόγο ύπαρξης και για αυτό μετά από 15 χρόνια από την παραγωγή του υπήρχαν ακόμη στοκ μηχανάκια στην honda!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι να σου πω. Εγω προσπαθησα να ειμαι ανοιχτομυαλος οπως συνηθως κανω :_boredom:

Βρηκα 2 θετικα. Πιο ανετο σε μεγαλες διαδρομες, πιο οικονομικο απο καποιο μεγαλυτερο.
Μου τα κατεριψαν και τα δυο, οι δυο απο τους λιγους πρωην κατοχους του :tooth::crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Triumph Street Triple (765RScc)

Δημοσιεύτηκε

εε όχι και πιο όμορφο το varadero από το xt ή το xr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YS125

Δημοσιεύτηκε

παπί ή μοτοσυκλετάκι με συμπλέκτη ybr 125, cbf 125 ότι σ'αρέσει πιο καλά ή βρεις στην καλύτερη τιμή-ποιότητα. Στη β' περίπτωση μπαίνεις σιγά σιγά στη λογική της οδήγησης με μηχανή, αν δεν το θες για να κάνεις ντελίβερυ και δεν θες να κουβαλάς καφέ/κινητό στο χέρι:P μια χαρά είναι και συμπλέκτης στην πόλη (γιατί εμένα μου είχαν πει και αυτό σαν αρνητικό) τα μοτοσυκλετάκια με συμπλέκτη έχουν καλύτερο κράτημα και γενική συμπεριφορά από ένα παπί..οπωσδήποτε όπως προαναφέρθηκε εξοπλισμός στο μπάτζετ σου...τώρα είναι καλή εποχή μιας και έχουν εκπτώσεις και προσφορές.

απλά αν έδωσες δίπλωμα α1 με παπί μπορείς να οδηγήσεις μόνο παπί (ημιαυτόματο) ή σκούτερ να ξέρεις...

καλή επιτυχία! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.