Billystsi

Enduro 125 για α1

26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρες, νεος οδηγος μολις πηρα α1 και ψαχνομαι για μεταχειρισμένο εντουρακι για την πολη(καθημερινη μετακίνηση). Με ενδιαφερουν ολα διχρονα τετραχρονα αλλα μεχρι 1500. Δωστε μου τα φωτα σας:worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος Smias έγραψε:

Το βλέπω πολυ το ντ τε(βρισκω και παλιοτερα κατω απο 1000, αξιζουν;). Ταξιδακια 100 200 χλμ σηκωνει τι πιστευεις; (μια στο τοσο) 

Ευχαριστώ για υην απαντηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όσο πιο καινούριο όσο το καλύτερο, βέβαια οτιδήποτε είναι σε καλή κατάσταση - το πρόσεχε ο ιδιοκτήτης θα είναι οκ.

Άνετα, δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην μπορεί, είναι υγρόψυκτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 12 λεπτά, το μέλος Smias έγραψε:

Όσο πιο καινούριο όσο το καλύτερο, βέβαια οτιδήποτε είναι σε καλή κατάσταση - το πρόσεχε ο ιδιοκτήτης θα είναι οκ.

Άνετα, δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην μπορεί, είναι υγρόψυκτο.

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια. Συγκριτικα με το χασκι wre το ντε τε τι λεει; Το wre το βρισκω στα ιδια λεφτά αλλα σε μοντελα 2001-03 και μου αρεσει λιγο παραπανω επειδω εχει ροδες εντουρο!

Τροποποιήθηκε από τον Billystsi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και το DT είχε έκδοση με εντουροτροχούς, βασικά μόνο έτσι έβγαινε μέχρι τα μέσα των 00's που βγάλανε το DT125X.

To WRE125, θυμάμαι μέχρι το 2000 το έδινε "ανοιχτό"(περίπου 28hp τροχό) η Husqvarna, μετά το έβγαζε με περιορισμό σε εξάτμιση και δεν θυμάμαι που αλλού που έριχνε την απόδοση στα μισά σχεδόν.

Βρες και διάλεξε αυτό που θα θέλει τα λιγότερα μαζέματα και θα είναι στην καλύτερη μηχανική κτλ κατάσταση, καλύτερα χάλια πλαστικά με γρατσουνιές παρά εξωτερικά κουκλί και μετά να κάνει μπάμ :winking:

Κάνε και μερικές ψαχτικές για το/τα όποια μηχανάκια σε ενδιαφέρουν, να δεις τα συν και τα κατά, πχ το WRE έχει σαφώς καλύτερα φρένα και αναρτήσεις σε σχέση με το τίμιο λαϊκό DT κοκ.

Κάνε ερεύνα για να ξέρεις τι ψάχνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε ευχαριστω πολυ αδερφε! Απο τετράχρονα παιζει κατι καλο στα λεφτα αυτα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Στα 1500 το μόνο δίχρονο που θα κοιτούσα θα ήταν το DT. Τα υπόλοιπα σε αυτά τα λεφτά θα θέλουν τόσα μαζέματα που δε συμφέρουν οικονομικά. Από τετράχρονα τώρα υπάρχουν XR 125, Derbi Senda 125 (με το αερόψυκτο μοτέρ) και κάνα XT 125. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για να κανω το ντε τε απο μοταρντ σε τροχούς εντουρο ποσα θα μου ρθει πανω κατω γνωρίζει κανεις;

Ευχαριστω για την βοηθεια παιδιά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλύτερα ρώτα σε μερικά μαγαζιά που ασχολούνται με λάστιχα-τροχούς κτλ για να έχεις μια ιδέα, πχ δες τις διαστάσεις από τις ζάντες που έχει το όποιο sm και δες τι διαστάσεις έχουν ζάντες που είναι "21-"18.

Επίσης κοίτα στο car.gr να δεις εαν υπάρχουν οι ζάντες που θέλεις να δεις σε τι τιμές παίζουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Εχω την εντυπωση οτι το DT125 το τελευταιο βγαινει και σε εντουρο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Το WRE να ξερεις ειναι μερα με τη νυχτα σε γκαζι και στησιμο απο το dt.
Πολυ ανωτερο. Ειδικα αμα βρεις κανενα βελτιωμενο.. Αστο.
Περα απο το γκαζι, φοραει Marzocchi και Zachs αναρτησεις και Brembo φρενα..

Διαφωνω οτι δε βρισκεις στα 1500. 750 ευρω ειχε παρει φιλος μου wre motard πριν χρονια και δουλευε κομπλε, ποσο μαλλον με τα διπλασια λεφτα. Δηλαδη ποσο πρεπει να κανει ενα 125. 2 χιλιαρικα+?

Η αληθεια ειναι ομως οτι το wre θελει παραπανω ενασχοληση για να μη γινει πυροτεχνημα και το dt δε θα εχει φαει το βιασμο που θα εχει φαει το wre, οποτε τουλαχιστον με το dt θα εισαι πιο χαλαρος.

Καντα μια βολτα και τα δυο ομως να δεις τις διαφορες τους. Δε θα χασεις :yes:
Μιλαμε για τα παλαιοτερα wre(μπλε-κιτρινα) που ειναι ξεφιμωτα παντα. Το dt ειτε το πιο καινουργιο ειτε το αρχαιο, πανω κατω τα ιδια ειναι σε αποδοση. Απλα το πιο καινουργιο που ειναι motard ειναι πολυ ανωτερα στημενο.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Το WRE να ξερεις ειναι μερα με τη νυχτα σε γκαζι και στησιμο απο το dt.
Πολυ ανωτερο. Ειδικα αμα βρεις κανενα βελτιωμενο.. Αστο.

Διαφωνω οτι δε βρισκεις στα 1500. 750 ευρω ειχε παρει φιλος μου wre motard πριν χρονια και δουλευε κομπλε, ποσο μαλλον με τα διπλασια λεφτα. Δηλαδη ποσο πρεπει να κανει ενα 125. 2 χιλιαρικα+?

Η αληθεια ειναι ομως οτι το wre θελει παραπανω ενασχοληση για να μη γινει πυροτεχνημα και το dt δε θα εχει φαει το βιασμο που θα εχει φαει το wre, οποτε τουλαχιστον με το dt θα εισαι πιο χαλαρος.

Καντα μια βολτα και τα δυο ομως να δεις τις διαφορες τους. Δε θα χασεις :yes:
Μιλαμε για τα παλαιοτερα wre(μπλε-κιτρινα) που ειναι ξεφιμωτα παντα. Το dt ειτε το πιο καινουργιο ειτε το αρχαιο, πανω κατω τα ιδια ειναι σε αποδοση. Απλα το πιο καινουργιο που ειναι motard ειναι πολυ ανωτερα στημενο.

Εχω μπερδευτει πολυ με το wre ρε φιλε αλλα λενε βγαζουν 28 αλογα αλλα 20 αλλα 15 κλπ. Για να οδηγειται με α1 διπλωμα πρεπει να ειναι μεχρι 15 αλογα. και μενα μαρεσει καλυτερα απο το ντε τε αλλα δε βγαζω ακρη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Το θεμα ειναι να βρεις ενα που να γραφει 15 αλογα στην αδεια και ας βγαζει και 50.
Αν δε γραφει τιποτα η αδεια, παιρνεις αριθμο πλαισιου και ζητας την εγκριση τυπου απο την εταιρια για να δεις ποσα αλογα ειναι δηλωμενο.
Τα παλια(μπλε-κιτρινα) ξεφιμωτα βγαζουν κοντα στα 30(παραπανω αυτα που φορανε σφυριλατο πιστονι και αλλες βελτιωσεις) και τα καινουργια(κοκκινα-ασπρα) γυρω στα 20, αναλογα φανταζομαι με το κατα ποσο εχουν ξεφιμωθει και ποσο καλη δουλεια εχει γινει.

Στο γραφω με μια επιφυλαξη αυτο επειδη δε θυμαμαι μεχρι ποια χρονολογια εβγαιναν μπλε-κιτρινα και δεν ειμαι σιγουρος μηπως ηρθαν και μπλε-κιτρινα που ηταν φιμωμενα. Αν και δε νομιζω.
Θα το ψαξω μια απο περιεργεια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα μοντέλα 2001 και μετά  είναι εκείνα που τα έβγαζε φιμωμένα.

Λογικά κανένα δεν πρόκειται να έχει μείνει φιμωμένο, υπήρχε μ€γαλύτερη άν€ση τότε οπότε όλοι αργά ή γρήγορα τα έκαναν όπως πρέπει.

Πάντως στην άδεια θεωρητικά θα λέει τόσα(15, δεν ξέρω..) άλογα ώστε να ήταν οκ με τον τότε νόμο των 125cc & 15 άλογα ή ότι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Παλικάρια, μην μπερδεύετε WRE με WR. Έχουν μεγάλη διαφορά. Το WRE, είτε παλιό είτε καινούριο, δε παύει να είναι ένα road legal ψευδοεντούρο με 28 καρμπ, διαφορετικά θυριδωμένο κινητήρα, πιο "ήρεμη" κεφαλή κ.λπ. Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι ένα πολύ πιο καλό σύνολο από το DT σε φρένα/αναρτήσεις/καβάλα κ.λπ., αλλά δεν είναι και τόσο τεράστια η διαφορά. 

Επίσης η πλειοψηφία των παλιών WRE έχουν πολλά χιλιόμετρα και χρήση πάνω τους, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (είτε ανάγκη συντήρησης μοτέρ, ρουλεμάν/πιστόνια/μπιέλες κ.λπ. είτε ανάγκη συντήρησης περιφερειακών, ρουλεμάν τροχών/μοχλικού/head stock, αναρτήσεις κ.λπ.).

Όπως επίσης ανέφεραν τα παιδιά, αν στην άδεια δεν αναγράφεται ότι έχει 15 άλογα, τότε ΔΕΝ σε καλύπτει το Α1.

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα παλαιοτερα γραφουν 15 αλογα στην αδεια γενικα. Καποια ισως να μη γραφουν τιποτα.

Δε μπερδευουμε wre με wr. Για ξεφιμωτα wre μιλαμε παντα και ναι εχουν τεραστια διαφορα.
Τουλαχιστον αυτα που εχω τσεκαρει/καβαλησει εγω.

Δε νομζιω οτι ειναι δυσκολο να βρει καποιο με προσφατη ανακατασκευη(που συχνα παει πακετο με βελτιωση) και να ειναι οκ. Τα περιφερειακα φαινεται σε τι κατασταση ειναι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη ολα τα wre του 2001 και μετα γραφουν 15 αλογα; ασχετα με το τι βγαζουν στην πραγματικότητα το θεμα ειναι να εισαι νομικα καλυμμένος με την αδεια.

Επισης αν βρω wre του 2002 ας πουμε ειναι καλυτερο απο ντε τε του 2007;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να σημειωθει ακομα οτι ειμαι 1 90 οποτε θελω να ειναι και ψηλο-μεγαλο το μηχανακι. Λογικα αυτα τα δυο (dt kai wre ) θα ειναι στα ιδια μετρα πανω κατω φαντάζομαι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρχικα παρε με μια επιφυλαξη ο,τι γραφουμε, ειδικα στα περι γραφειοκρατιας, επειδη και εχουν περασει χρονια απο τοτε που ηταν δημοφιλη αυτα τα μηχανακια και ειναι και απο μονη της μπερδεμενη η φαση, οποτε παιζουμε ολοι με την πιθανοτητα να γραφουμε μλκιες. Εγω θα σου πω τι ξερω/θυμαμαι και τι "εχω καταλαβει", αλλα αν θες wre βρες και πηγαινε δες συγκεκριμενο μηχανακι και ρωτα συγκεκριμενα τι παιζει με αυτο και δειξτο και εδω να σου δωσουμε μια γνωμη. Απ' οτι βλεπω παιζουν μονο 10!!! στο car αυτη τη στιγμη. Τι σκατα εγινε καποτε ηταν απειρα.. Μηπως ειναι καπου κρυμμενα και δεν τα βρισκω?

Δε γραφουν "ολα" 15 αλογα. Συνηθως ή θα γραφουν 15 ή δε θα γραφουν τιποτα.
Αν δε γραφουν τιποτα σου ειπα πανω τι να κανεις.
Μια μικρη επιφυλαξη εδω επειδη παιζει να υπαρχουν μεταγενεστερα μοντελα(2007+ περιπου) που να γραφουν 20 αλογα στην αδεια ή κατι τετοιο.

Επισης ναι μεν απο 01 και μετα ερχοντουσαν φιμωμενα, αλλα νομιζω ειναι διαφορετικα φιμωμενα αναλογα με τη χρονολογια, μιας και ακολουθουσαν διαφορετικες προδιαγραφες(και ειχαν και διαφορες ως μοντελα).
Εχω παρατηρησει την ταση τα μεταγενεστερα να περιγραφονται ως πιο αδυναμα απο τα παλαιοτερα, γι' αυτο και δε σου λεω στανταρ. Εγω ξερω οτι μεχρι 2003 σιγουρα(και λογικα μεχρι 2005-2006) ηταν τουμπανα. Ισως ειναι επειδη ηταν παλαιοτερα, ειχαν περασει απο περισσοτερα χερια και τα ειχαν μαθει/ξεφιμωσει/βελτιωσει περισσοτερο ή ισως κατι να επαιζε με τα μεταγενεστερα και να μη μπορουσαν να ξεφιμωθουν το ιδιο καλα ή να ηθελε περισσοτερα λεφτα.

Το αν το wre του 02 ειναι καλυτερο απο το dt του 07 ειναι τελειως σχετικο. Μιλαμε για μηχανακια 10ετιας+. Αν ειναι σε αντιστοιχη κατασταση τοτε ναι θεωρητικα θα ειναι καλυτερο. Αν ειναι σκισμενο μπ@ρδελο απο καγκουρα και το dt το ειχε παπους για να πηγαινει μεχρι το καφενειο, ε καλυτερα παρε το dt.

Μια χαρα εισαι απο υψος. Ναι τα motard μεταξυ τους ειναι ιδια σε υψος. Ενα παλαιοτερο dt εντουρο που ειχα παρει βολτα μου φανηκε χαμηλοτερο, αλλα ειναι πολυ πιθανο να ειχαν κατσει απλα οι τραγικες αναρτησεις που ειχε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Yep, τα WRE125 ήταν πολύ κοντά στα αδελφάκια τους τα WR125 κάποια εποχή, φυσικά τα WRE ήταν πάντα λιιιιγο πιο βαριά συν ότι είχαν φούλ εξοπλισμό δρόμου κα.

Αλλά από δύναμη πριν το φιμώσουν το WRE125 σε μέτρηση του ΜΟΤΟ το 1999 είχε βγάλει 28hp τροχό!

Τώρα όσον αφορά τα του διπλώματος και των αλόγων της άδειας, δεν ξέρω - δεν το έψαξα ποτέ..

Εκείνο τον καιρό που κοίταζα να αγοράσω μηχανή τα WRE ήταν εκτός του budget μου..

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις πραγματικά με βοηθησατε πολυ! Οταν κοιτάξω απο κοντα το wre αν βρω θα το ανεβασω εδω. 

Γι'αυτό το μηχανάκι τι γνωμη εχετε; σιγουρα υστερεί στα γκαζια αλλα ειναι σχετικα καινουριο και φαινεται καλο

https://www.car.gr/2473893-gas-gas-125-mc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος Billystsi έγραψε:

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις πραγματικά με βοηθησατε πολυ! Οταν κοιτάξω απο κοντα το wre αν βρω θα το ανεβασω εδω. 

Γι'αυτό το μηχανάκι τι γνωμη εχετε; σιγουρα υστερεί στα γκαζια αλλα ειναι σχετικα καινουριο και φαινεται καλο

https://www.car.gr/2473893-gas-gas-125-mc

Μεινε μακρια, ειναι μαϊμουδεμενο, φοραει αν δεν κανω λαθος μοτερ απο XR250.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Ακόμα και το dt ειναι πυραυλος μπροστα στα τετραχρονα. Μην περιοριζεσαι σε τοσο μετριες επιλογες από τα 18 σου κριμα ειναι.

Θα εχεις μετα απειρα χρονια να οδηγας απο transalp μεχρι scooter αν θες ηρεμα πραγματα :tongue:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδες θα παρω τηλ με τη σειρα οτι υπαρχει απο wre στο καρ να δω τι παιζει με τα αλογα. Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια. Οποιος εχει να προτείνει αλλο μηχανακι εννοείται πως λεει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα