Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Aramis

Η Στελλα και η Τζεσι

16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Vespa px200 Honda cbr600f4i

Δημοσιεύτηκε

Ειναι το πρωτο βραδυ μετα απο καιρο που ειμαι χαλαρος και μπορω να βαλω λιγο τις σκεψεις μου σε σειρα (οσο μπορω δηλαδη). Επειδη διαβαζοντας το φορουμ αυτο μου μπηκε το μοτοσυκλετιστικο μικροβιο, θα χαρω να μοιραστω τις σκεψεις μου μαζι σας. Και συγχωρεστε με αν ο γραπτος μου λογος δεν ειναι κατανοητος ΄η δεν διαβαζεται ευκολα αλλα εχω την αναγκη να γραψω.

Την εβλεπα καθε μερα στο γυρισμο από την δουλεία μου. Κρυμμεννη σχεδον, με τον κωλο να κοιταει προς τον δρομο,  σαν να κρυβει το καλος της απο τους τυχαιους περαστικους.

Δεν με θεωρω εμπειρο ομως μαζι της ηξερα πως θελω να κανω το βημα παραπανω. Και ας ειναι αλμα και οχι απλο βημα. Παντα ημουν της αποψης οτι πρεπει να ανεβαινεις σκαλι σκαλι αλλωστε. Δεν μπορουσα να με φανταστω να αρχισω με κατι αλλο ομως. 

Την προηγουμενη κυριακη δεν κοιμηθηκα. Η επισκεψη στον Αραουζο μου χαλασε την ψυχολογια. τελικα ήταν πολυ εξω απο εμενα το βαρος και ο ηχος της. Η κοπελα δεν κουνιεται μιλαμε. Και αυτος ο ηχος οταν αρπαζει... Με φοβισε το γεγονος οτι δεν μπορουσα να κανω εικονα στο μυαλο μου να την καβαλαω. Δεν μπορουσα να με φανταστω να την οδηγαω, να την φορτωνω, να την ταξιδευω. Ειναι κατι αγνωστο σε εμενα ισως και ο εγκεφαλος μου δεν μπορουσε να το διαχειριστει. 

Δευτερα αγρυπνος 7 το πρωι εξω απτο Υπουργειο. Τελειωνουμε την μεταβιβαση και μου λεει ο Παναγιωτης ασε με λιγο πιο κατω και φυγε. Τι φυγε του λεω δεν θα με πας σπιτι μου? Δεν ηθελα να το παρω μονος μου αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη. Ανεβαινω λοιπον.

Πρωτη εντυπωση ειναι το σκληρο γκαζι. Δεν γυρναει λεμε. Επειτα ειναι ο συμπλεκτης. Ετσι πρεπει να αντιστεκεται ο π@@στης? Αμα πεσω σε μποτιλιαρισμα να παρω το λεωφορειο δηλαδη? Φτανω στην πρωτη στροφη με λιγα χιλιομετρα και σκεφτομαι μην κοψω τιμονι αερατα οπως στη Στελλα και φαω σουπα. Ολα καλα την παιρνω σαν κυρια και συνεχιζω. Ο κινητηρας ακουγεται καλα, τα φρενα τσαρουχωνουν, προχωραμε... Ανεβαινω απο Κατεχακη προς Ηλιουπολη. Πως θα παρω τις στροφουλες? Κομπλε δεν στριβω, απλα κοιταω την πορεια του δρομου και στριβει το εργαλειο. Ρε τι γινεται..!! Φτανω σπιτι, παρκαρω και παιρνω τη Στελλα να παω δουλεια. Μολις που προλαβαινω να βγαλω 2 φωτο να εχω να τις βλεπω μεσα στην ημερα. 

Τετάρτη με την αδεια κυκλοφοριας πλεον βγαινω για την πρωτη βολτα. Κανω τον γυρο της Αττικης, Κεντρο-Αεροδρομιο-Ελευσινα και πισω απο πειραια-βαρκιζα-κεντρο. 200+ χιλιομετρα σε 3 ωρες. Δεν καταλαβα πως περασαν. Ενα ψιλοπιασιμο ειχα στα χερια ισως επειδη δεν εσφιγγα το ντεποζιτο αρκετα. Γαμωτο ειναι ωραια αισθηση να γυρνας μετα απο βολτα. 

Υπερβολικες ωρες στη δουλεια και πολυ πιεση δεν ειχα τον χρονο να βολταρω τοσο. Στη δουλεια πηγαινα με την Στελλα και τη Τζεσι την εβαζα μπρος για να παω να φαω κανα παγωτο-χαζοδικαιολογιες για να κοροιδεψω λιγο τον ευατο μου και να παω βολτα.

Εχθες Παρασκευη και 13 γ@@μιεται ο Διας. Εξοδα απροοπτα απο παντου, αγχος στη δουλεια αν θα παραδωσουμε και να σκεφτομαι να ακυρωσω την βολτα μου στην Κερκυρα. Ισα ισα εβγαινα οικονομικα για εξοπλισμο και βενζινες να παω και να γυρισω. Δεν με θυμαμαι να αγχωνομαι τοσο αλλοτε. Με καθησυχαζει η κοπελα μου οτι ολα θα πανε οκ (ειχα αναγκη να το ακουσω ειναι η αληθεια), χαλαρωνω. 

Ετσι λοιπον ξεκινησε η συμβιωση μου με την Τζεσι ( απο το τζεσικα ραμπιτ οπως την αποκαλουσε ο Παναγιωτης) και ετσι εξελισσεται. Αυριο φευγω για κερκυρα, εγω η κοπελα μου, η Τζεσι και 2 αλλαξιες ρουχα.  Τσεκ απο Αραουζο οτι δεν θελει τιποτα (τακακι μπροστα μονο σε καμια 1500 χλμ) και παμε.  Εχω αγχος αμα θα με βγαλει. Ισως φταει η συμβιωση μου με την Στελλα. Λαδια δεν ξερω να κοιταω, αλυσιδα θα λαδωσω τωρα, αερα θα βαλω σε βενιζαδικο αφου ανοιξω το μανουαλ να δω ποσο λεει. Ανοργανωσια φουλ. Αλλα θα φυγω και οτι γινει. Μετα απο ενα 4μηνο με πολυ δουλεια να μαζεψω τα αμαζευτα θελω να φυγω. 

Α. Το σημαντικο.Η Τζεσι ειναι μια κοκκινη VFR 800 fi. Με μονομπρατσο, συνδιασμενα φρενα, 240 κιλα γεματη και σκυφτη θεση οδηγησης. Πολυ γουσταρω. Και εναν V4. Και ας μην ξερω ουτε μονοκυλινδρο τετραχρονο τι μπορει να κανει.

Αυτα φιλοι-συμφορουμιτες. Ηρεμησα. Ευχαριστω για τον χωρο/χρονο που καταχραστηκα. Καλες βολτες!

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που αποδίδεις γυναικεία μορφή στην μοτοσυκλέτα είναι εντελώς λάθος ψυχολογικά.

Η μοτοσυκλέτα είναι φιλαράκος που είναι άλλος ένας σαν και εμάς, ένας βοηθός, ένας στρατιώτης μας, ένας άλλος ευατός μας, μας βοηθάει να επιτύχουμε ένα σκοπό,  όχι γκόμενα που (κατά βάθος) μας πάει κόντρα.

Για αυτό και είναι ΤΟ VFR, και όχι η VFR.

Καλοτάξιδο το Fi, είναι μηχανάρα, και το τελευταίο πραγματικό VFR που βγήκε στην παραγωγή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Αυτό που αποδίδεις γυναικεία μορφή στην μοτοσυκλέτα είναι εντελώς λάθος ψυχολογικά.

Η μοτοσυκλέτα είναι φιλαράκος που είναι άλλος ένας σαν και εμάς, ένας βοηθός, ένας στρατιώτης μας, ένας άλλος ευατός μας, μας βοηθάει να επιτύχουμε ένα σκοπό,  όχι γκόμενα που (κατά βάθος) μας πάει κόντρα.

Για αυτό και είναι ΤΟ VFR, και όχι η VFR.

Καλοτάξιδο το Fi, είναι μηχανάρα, και το τελευταίο πραγματικό VFR που βγήκε στην παραγωγή.

Τον βρισκω εξισου λαθος ψυχολογικα

και τον δικο σου τροπο να βλεπεις την μοτοσυκλετα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Κι εγώ βρίσκω την βαρύτητα μύθο των εβραίων για να πουλάνε αλεξίπτωτα. Τι θα γίνει όμως αν πηδήξω από τον 8ο, δεν εξαρτάται από το τι βρίσκω εγώ.

Και πάλι καλοτάξιδο το Fi.

Ευχή και κατάρα: Καλό χρυσό άγιο το VFR αλλά, ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ στα όργανα, να βλέπεις τάση συστήματος ανά πάσα ώρα και στιγμή. Κάποια στιγμή θα σε σώσει αυτό, από το να μείνεις κάπου μεταξύ λύκων και αρκούδων.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Ο καθενας μπορει να αποκαλει τη μοτα του οπως αισθανεται και τον εκφραζει, και μενα δεν μου αρεσουν τα γυναικεια ονοματα σε μηχανες αλλα περι ορεξεως... Τα δικα μου μοτερια αλλωστε ειναι γνωστο οτι γ@μανε και σπερνουν, δεν θα μπορουσαν να εχουν γυναικεια ονοματα, απο την αλλη ομως και η Κονσιτα μπορει να γ@μησει και να δειρει... Τωρα μπερδευτικα...

πριν 3 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ στα όργανα, να βλέπεις τάση συστήματος ανά πάσα ώρα και στιγμή.

Ρευμα θα παρει απο το ανοιγμα διακοπτη, ετσι δεν ειναι?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Κι εγώ βρίσκω την βαρύτητα μύθο των εβραίων για να πουλάνε αλεξίπτωτα. Τι θα γίνει όμως αν πηδήξω από τον 8ο, δεν εξαρτάται από το τι βρίσκω εγώ.

Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι η βαρυτητα με την μπαρουφα που εγραψες παραπανω....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλά, συνέχισε εσύ να αποδίσεις θηλυκά χαρακτηριστικά σε αυτό

vfr800cutaway.jpg.w560h410.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

καλά, συνέχισε εσύ να αποδίσεις θηλυκά χαρακτηριστικά

Αυτο πως ακριβως το συμπερανες;

Με απλα ελληνικα το εγραψα το πρωτο μου ποστ

Ξερεις τι σημαινει εξισου στα ελληνικα;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

Οι μοτοσυκλέτες είναι μοτοσυκλέτες ούτε φίλος ούτε γκόμενά έλεος. 

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος ktm power έγραψε:

Οι μοτοσυκλέτες είναι μοτοσυκλέτες ούτε φίλος ούτε γκόμενά έλεος. 

Σιμπλ ας δατ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Καλορίζικη η μοτόρα, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχετε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Καλοταξιδο να ειναι και να το χαρεις οπως το εχεις φανταστει.

Στα περι ονοματων...νομιζω δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε και γι αυτα....αλλος θελει να την λεει Πεπη,Σουλα,Φωφω, αλλος Βαγγελα η Μητσαρα και αλλος "χοντρη","μωρο" και οτι του κατεβει,ας μην κολλαμε σε αυτα και μην προσπαθουμε να πεισουμε τον αλλο οτι η δικη μας επιλογη ονομασιας ειναι η σωστη και η πρεπουσα γιατι για αλλους ειναι ενα μηχανημα οπως το χτυπητηρι του φραπε και για αλλους πολλα περισσοτερα .

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Honda Africa 2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλοτάξιδο το νέο σου μωρό, πολλά και καλά χλμ. να έχετε μαζί. Κανόνισε μην ζηλέψει η κοπέλα γιατι σε βλέπω δύσκολα μετά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα!!!  Βαλε καμια φωτο να γουσταρουμε!!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 1 ώρα, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Ας μην κολλαμε σε αυτα και μην προσπαθουμε να πεισουμε τον αλλο οτι η δικη μας επιλογη ονομασιας ειναι η σωστη και η πρεπουσα...

Αυτό για να το καταλάβει κανείς χρειάζεται ενσυναίσθηση, να μπορεί και να θέλει να μπει στη θέση του άλλου δηλαδή και να δει τα πράγματα από τη δική του πλευρά.

Κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό και επιμένουν να μπερδεύουν την υποκειμενική γνώμη με αντικειμενική πραγματικότητα.

Κρίμα για τους ίδιους (είναι πολύ βαρετός ο κόσμος με μια απόχρωση για κάθε χρώμα) και κουραστικό για τους υπόλοιπους (να ακούμε την ίδια γκρίνια συνέχεια).

Καλοτάξιδη η κούκλα!

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

καλοβολτο το εργαλειο @Aramis πολλα και ασφαλη χλμ ευχομαι!

πριν 2 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Καλοταξιδο να ειναι και να το χαρεις οπως το εχεις φανταστει.

Στα περι ονοματων...νομιζω δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε και γι αυτα....αλλος θελει να την λεει Πεπη,Σουλα,Φωφω, αλλος Βαγγελα η Μητσαρα και αλλος "χοντρη","μωρο" και οτι του κατεβει,ας μην κολλαμε σε αυτα και μην προσπαθουμε να πεισουμε τον αλλο οτι η δικη μας επιλογη ονομασιας ειναι η σωστη και η πρεπουσα γιατι για αλλους ειναι ενα μηχανημα οπως το χτυπητηρι του φραπε και για αλλους πολλα περισσοτερα .

+999 :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα