ΤάκηςΜπ

Πίσω φρένο ΧΤ600Ε

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα,από τότε που πήρα το xt με ενοχλεί απίστευτα το πίσω φρένο.Με καινούργια τακάκια,δισκόπλακα με αρκετό ψωμί ακόμα,υγρά καινούργια και εξαερωμένα σωστά,ρυθμισμένο λεβιέ και το φρένο λειτουργεί κακά προς μέτρια για 2 φρεναρίσματα αφού έχουν ζεσταθεί τα φρένα μέχρι να υπερθερμανθούν.Δεν έχω πολλές απαιτήσεις από το μαμά φρένο,το γνώριζα πριν αγοράσω το μηχανάκι ότι είναι πολύ κακό.

Στο θέμα μας τώρα:κοιτώντας σε αγγελίες πριν κάτι μήνες(πριν πάρω το δικό μου) είχα πετύχει ένα ίδιο xt με πίσω σύστημα φρένου από cbr.Πόσο δύσκολο είναι να γίνει κάτι τέτοιο; Πώς θα ξέρω από ποια μηχανή ταιριάζει και μπορεί να γίνει η μόντα και από ποιο οχι; Δεν γνωρίζω πολλά όσον αφορά τα φρένα,ούτε να αλλάζω τακάκια δεν ξέρω,δεν θα την κάνω μόνος μου την δουλειά,απλά ρωτάω κάποια πράγματα να δω κατά πόσο είναι ρεαλιστική και προσβάσιμη η επιθυμία μου για καλύτερο πίσω φρένο.

Please μην μου πειτε "μάζεψε λεφτά και πάρε ένα μηχανάκι με καλύτερο πίσω φρένο" ή "μην μπλέξεις,έτσι κι αλλιώς θα το βαρεθείς το xt και θα πάρεις κάτι πιο γρήγορο".Δεν μπορώ να πάρω κάτι πιο γρήγορο,για 1.5 χρόνο ακόμα,λόγω διπλώματος και το xt είναι ένα πολύ versatile μηχανάκι που μου αρέσει η φιλοσοφία του και ίσως το κρατήσω ακόμα κι όταν βγάλω το Α.Οπότε είτε είναι για 1.5-2 χρόνια είτε για 5 θα γούσταρα ένα καλό πίσω φρένο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

περιεργο φενεται. να μη πιανει καλα θα ελεγα οκ, δεν εχει τοσο καλη αντλια, αλλα να ζεσταινεται? μηπως το τακακι παραειναι απλο-φθηνο?

δεν ειμαι σιγουρος, αλλα πρεπει να ταιριαζει δισκος απο το r1-r6. για την αντλια απο r1-6 ισως χρειαστει καμια τροποποιηση στη βαση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρχικά α  τα τακακια ειναι καλης ποιοτητας; 

Κατα δευτερον.  Και πιο σημαντικο. 

Μηπως χωρις να το καταλαβαινεις  πατας το φρενο συνέχεια  εν κινήσει;  εστω και λιγο. 

. Το φρενο στο xt δεν εχει καλη αποδοση γενικα.  Ολοι το ξέρουμε  αυτό.  Αλλα οχι ετσι οπως το λες εσυ.  

Γενικα  μην περιμένεις  να  σταματήσεις  μονο με το πισω  φρενο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Διαρροή;

Μήπως θέλει rebuild(den ksero pos to lete eseis sto Helada!) η τρόμπα και η δαγκάνα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ελπιζω να μη κανεις οτι εκανε ενα παλικαρι με κ8 1000 απο εδω.

με σταματαει και μου λεει τρελαμενος "ωωω εχουν χαλια φρενα τα gsxr, ζεσταινονται και δε πιανουν".

τι εκανε? το 300αριζε 2-3 φορες και σταματουσε μονο με πισω φρενο,

ε την 4η φορα ο δισκος ειχε ανεβασει 400βαθμους θερμοκρασια δε φρεναρε για κανενα λογο :laugh::laugh::laugh:

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Αρχικά α  τα τακακια ειναι καλης ποιοτητας; 

Κατα δευτερον.  Και πιο σημαντικο. 

Μηπως χωρις να το καταλαβαινεις  πατας το φρενο συνέχεια  εν κινήσει;  εστω και λιγο. 

. Το φρενο στο xt δεν εχει καλη αποδοση γενικα.  Ολοι το ξέρουμε  αυτό.  Αλλα οχι ετσι οπως το λες εσυ.  

Γενικα  μην περιμένεις  να  σταματήσεις  μονο με το πισω  φρενο. 

Τα τακάκια είναι artrax 3000 χιλιομέτρων.

Το μπροστά μέρος του ποδιού μου ακουμπάει στον μαρσπιέ όταν οδηγάω,δεν το έχω μόνιμα πάνω απ'το φρένο.

Δεν περιμένω να σταματήσω μόνο με το πίσω φρένο,σε αντίθεση με το πίσω,το μπροστά μου εμπνέει αρκετή σιγουριά(είναι ένας συνδιασμός σέρβις μπροστινού,καινούργιων ελαστικών,περισσότερο ψωμί δισκόπλακας και καινούργιων τακακιών υποθέτω),απλά έχω συνηθίσει να νιώθω το πίσω φρένο,κάτι που δεν γίνεται στο xt αν πάω να φρενάρω ψιλοεπιθετικά με πάνω από 60-70χλμ.

πριν 3 ώρες, το μέλος Smias έγραψε:

Διαρροή;

Μήπως θέλει rebuild(den ksero pos to lete eseis sto Helada!) η τρόμπα και η δαγκάνα;

θα γίνουν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι,γιατί θα πάω να πάρω μια νορμάλ καινούργια δισκόπλακα πίσω,μήπως είναι αυτό το θέμα και λέω μαλακίες ότι έχει ψωμί,αν και έχει ελάχιστο νύχι

πριν 3 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

ελπιζω να μη κανεις οτι εκανε ενα παλικαρι με κ8 1000 απο εδω.

με σταματαει και μου λεει τρελαμενος "ωωω εχουν χαλια φρενα τα gsxr, ζεσταινονται και δε πιανουν".

τι εκανε? το 300αριζε 2-3 φορες και σταματουσε μονο με πισω φρενο,

ε την 4η φορα ο δισκος ειχε ανεβασει 400βαθμους θερμοκρασια δε φρεναρε για κανενα λογο :laugh::laugh::laugh:

lol

πριν 4 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

περιεργο φενεται. να μη πιανει καλα θα ελεγα οκ, δεν εχει τοσο καλη αντλια, αλλα να ζεσταινεται? μηπως το τακακι παραειναι απλο-φθηνο?

δεν ειμαι σιγουρος, αλλα πρεπει να ταιριαζει δισκος απο το r1-r6. για την αντλια απο r1-6 ισως χρειαστει καμια τροποποιηση στη βαση.

όπως είπα και παραπάνω τα τακάκια είναι artrax και μπήκαν από το συνεργείο που μου πούλησε το μηχανάκι υπό τα πλαίσια ενός γενικότερου σέρβις για να πάρω την μηχανή,μπροστά που έχουν μπει της ίδιας εταιρείας και είναι μια χαρά,θα δείξει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Δεν το γνωριζω αλλα αν μπορει καποιος που ξερει να μας πει αν στο ΧΤ ταιριαζει το πισω φρενο του TT που φοραει Brembo...?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Και εγω εχω ερωτηση...  Τα atrax  τι ρολο βαρανε;  θεωρουνται καλα; 

Εγω δε  τα εχω ακουσει ξανα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Τα μπροστά είναι μια χαρά. Δεν θα τα ξανά προτιμήσω πάντως, θα πάω για κάτι πιο premium. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Εχω βαλει μπροστα στο ΧR δισκο και τακακια artrax και μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα θεμα, μια χαρα φρεναρει, τα τακακια ειναι τα χρυσά και ειχαν 17 ευρω και ο δισκος ειχε 70.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα