Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Leou21

Μπερδεμένος καβαλάρης...

13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBX (500cc) AGV BMW GS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την φιλοξενία στον χώρο σας. Δεν θέλω να ταλαιπωρήσω πολύ, θα ήθελα την γνώμη σας για επιλογή μοτ/τας.

Μετά από πολύχρονη διαδρομή με μηχανές και σκούτερ, ο χρόνος σήμερα με βρίσκει με ένα Piaggio Bev 350 st. Με βρίσκει φοβερά απογοητευμένο για διάφορους λόγους (άνεση - θέση οδήγησης - κοπάνημα ανάρτησης) και με βάζει σε σκέψεις άμεσης επιστροφής σε μοτ/τα. Ο τύπος μηχανής στον οποίο προσανατολίζομαι είναι προς το on-off (αναζητώ την άνεση πλέον), οπωσδήποτε ABS, κύρια και καθημερινή χρήση πόλης με δυνατότητες όμως εξορμήσεων +-300χλμ ενώ σε ότι αφορά το γκάζι, δεν αποτελεί προτεραιότητα. 

Βάση των ανωτέρω, στράφηκα αρχικά στο BMW 800GS το οποίο θεωρώ κορυφαίο, ωστόσο απορρίπτεται καθώς αφενός ακόμη και μεταχειρισμένο ξεπερνάει το διαθέσιμο badget μου και αφετέρου δεν θέλω να υπερβώ κατηγορία τελών κυκλοφορίας, κόστος συντήρησης κλπ. Χαμηλότερα μοντέλα BMW όπως το G650 ναι μεν είναι πιο οικονομικά όμως κάτι το μονοκύλινδρο κάτι ότι αποτελεί απομίμηση του μεγάλου GS, με αποτρέπουν.

Επικαλούμενος την λογική, στρέφομαι στο HONDA NC700. All around μηχανάκι που από όσα διαβάζω τα συνδυάζει όλα, άνετη οδήγηση εντός πόλης, οικονομικό, επαρκές γκαζάκι για εκτός διαδρομές, χώροι κ.λ.π. Δεν γνωρίζω πολλά για την συντήρησή του αλλά θα τα μάθουμε, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να σταθώ στο DCT, εννοώντας πως παίρνοντας την απόφαση να επιστρέψω σε μηχανή μπήκα σε mood συμπλέκτη (μαυρισμένο αριστερό παπούτσι απο τις ταχύτητες ξανα...!!!!) και βλέποντας πως υπάρχει επιλογή αυτόματου προβληματίζομαι. Σίγουρα έχει χρόνια που κυκλοφορεί σαν μηχανάκι, ωστόσο γνωρίζουμε από προβλήματα που παρουσίασε ή όχι (το DCT) και γενικά αν είναι προτιμότερο να επιλέξω μηχανικό κιβώτιο.

Μία απο τις επιλογές που επίσης χαζοκοίταξα είναι το KAWASAKI Versys 650, αξιόλογο αλλά αισθητικά δεν μου αρέσει καθόλου. (Το καινούργιο τα σπάει αλλά είναι ακριβό).

Η αγαπημένη μου ΥΑΜΑΗΑ, μιας και όλα μου τα προηγούμενα μηχανάκια ήταν της εταιρείας αυτής, με λύπη διαπιστώνω πως δεν έχει κάποια αξιόλογη πρόταση στην κατηγορία που αναζητώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Το Tracer 07 δηλαδη τι ειναι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

χαλια...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλωσόρισες στο forum!

Μιλάμε για καινούρια μοτοσυκλέτα ή για μεταχειρισμένη;Το budget ποιο περίπου είναι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 11 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Πράγματι είναι χάλια για τα δεδομένα του brand name...άσε που ξεφεύγει αρκετά.

πριν 6 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Καλωσόρισες στο forum!

Μιλάμε για καινούρια μοτοσυκλέτα ή για μεταχειρισμένη;Το budget ποιο περίπου είναι;

Μεταχειρισμένη με έως 5.000€ άντε και λίγο πιο πάνω..

Τροποποιήθηκε από τον Leou21

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Vstrom abs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Honda CBX500;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Vstrom abs

Καλό, χρυσό, μοσχοπουλημένο αλλά ποτέ δεν το συμπάθησα σαν μηχανάκι.

πριν 6 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Honda CBX500;

Ενδιαφέρουσα πρόταση που πραγματικά δεν είχα δεί..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Όλοι σε ένα CB500X θα καταλήξουμε εδω μέσα :laugh:

Καλωσήρθες φίλε !

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 λεπτά, το μέλος Leou21 έγραψε:

Μεταχειρισμένη με έως 5.000€ άντε και λίγο πιο πάνω..

Επομένως οι επιλογές είναι Versys, NC , CB500X, F650/G650, TRK 502

Και αν πας σε καινούριο κοντά στα 6, δες το CFMOTO 650 MT

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ειμαι σιγουρος το κατα ποσο ενα cb500x θα του φανει ανετο. Τα παντα τελικα ειναι τοσο υποκειμενικα, ας πουμε εγω το 350 το βρισκω υπεργαματο. Καλο θα ηταν λοιπον να δοκιμασει οσα περισσοτερα μπορει πριν αποφασισει

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν θες συμπλέκτη προφανώς το NC είναι μονόδρομος. Γενικά προβλήματα δεν έχουν από όσο μπορώ να γνωρίζω.

Τώρα αν ο συμπλέκτης δεν είναι πρόβλημα και το CB500X το θεωρώ πιο vfm από το NC. Επίσης τα Versys και Vstrom που αναφέρθηκαν είναι σκυλιά αν και λίγο ξεπερασμένα.

Το mt-07 θα το πρότεινα αλλά νομίζω ξεφεύγει η έκδοση on/off από τον προϋπολογισμό σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα, μετά από μήνες update του θέματος. Ο μπερδεμένος καβαλάρης με την πολύτιμη βοήθειά σας 'ξεμπερδεύτηκε" και η στιγμή τον βρίσκει ιδιαίτερα ενθουσιασμένο μετά την προ λίγων ημερών αγορά ενός Honda CB 500X ......Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, είναι πραγματικά γεγονός πως ενώ δεν ήξερα καθόλου και τίποτα για την συγκεκριμένη μοτοσικλέτα μετά από πρόταση που ειπώθηκε λίγο πιο πάνω, ενδιαφέρθηκα, έψαξα περισσότερο και στο τέλος έφτασα να την αποκτήσω. Πολύ θετικές εντυπώσεις στις πρώτες τουλάχιστον επαφές μας, ελπίζω και εύχομαι να συνεχισθεί έτσι. Και πάλι ευχαριστώ και εδώ θα βρίσκομαι να τα λέμε, μάλλον όμως λίγο περισσότερο στο thread για το cbx...:laugh::laugh::laugh:

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα