davel

Μπουφαν Nordcap Viper - Monza II

11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha

Δημοσιεύτηκε

Έχει κάνεις καμία γνώμη για τα δυο εν λόγο μπουφάν ?

αν είναι αδιάβροχα από κρύο πως τα πάνε ? πόση ώρα αντέχουν στην βροχή ?

το viper έχει παντού προστασίες και αεραγωγούς. Μου το προτείναν και σε ένα μαγαζί που πήγα ως καλύτερο αν δεν πάω σε dainese.

https://www.skroutz.gr/s/12980927/Nordcap-Monza-II.html

https://www.skroutz.gr/s/10611315/Nordcap-Viper.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Οι αξιολογήσεις είναι βέβαια μόνο τρεις , αλλά λένε καλά λόγια και ως προς το κρύο και ως προς την βροχή.

Πολύ καλό μπουφάν πλήρη προστασία από κρύο (σε 0 βαθμούς) για αρκετή ώρα (εγώ το δοκίμασα για ένα μισάωρο και δεν ένιωσα κρύο). Πλήρως αδιάβροχο (έτυχε να το δοκιμάσω για μισή ώρα κανονικής βροχής και δεν κατάλαβε τίποτα). Διαθέτει και επαρκεί προστατευτικά,οπότε το συνιστώ και σίγουρα για τα χρήματα του αξίζει!

Αρκετά καλό για τα χρήματα του ζεστό με θερμοκρασίες κοντά στους -0 βέβαια στην βροχή δεν έτυχε να το δοκιμάσω πιστεύω πως αξίζει τα χρήματα του με το παραπάνω.

Πολύ καλό σε σχέσει με την τιμή του δεν νιώθεις τίποτα σε 0 βαθμούς και 100% αδιάβροχο ακόμα και οι εξωτερικές τσέπες και με τέλεια εφαρμογή στα σημεία προστασίας

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha

Δημοσιεύτηκε

Τα έχω διαβάσει και εγώ αυτά τα σχόλια αλλά με προβλημάτισαν λίγο στο κατάστημα. Ότι δεν είναι αδιάβροχο εντελώς.
γι’αυτο είπα άμα τα χει φορέσει κάνεις από δω να μας πει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Κανένα μπουφάν σ' αυτά τα επίπεδα τιμής δεν είναι εντελώς αδιάβροχο,σε μεγάλες μπόρες θα περονιάσει λίγο το νερό,όχι φοβερά πράγματα.Γι αυτές τις περιπτώσεις άλλωστε έχουμε καβάτζα  και τα αντιανεμικά-αδιάβροχα. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν εχω φορεσει καποιο απο τα δυο που αναφερεις, αλλα τον περασμενο Οκτωβριο ειχα παρει αυτο: Nordcap Storm Black, το οποιο ειναι σε αντιστοιχη τιμη με το monza που κοιτας.

Γενικοτερα με καθημερινη χρηση μεχρι περιπου Μαϊο, το μπουφαν εχει βγει πολυ καλο. Η θερμικη του επενδυση δενει πολυ καλα πανω στο μπουφαν, κραταει ακρετο κρυο (εφαγε ολα τα κρυα του χειμωνα στην Αθηνα). Στα μανίκια βρισκω θετικο οτι εχει κουμπια στο σημειο του καρπου και οχι βελκρο. Οι προστασιες ειναι απο μαλακο υλικο, οχι σκληρες. Το βλεκρο στη μεση με τον καιρο ξεφτισε, δεν ηταν τοσο θετικο. Για την αδιαβροχοποιηση τωρα, ειναι οκ αν βαλεις σωστα το κομματι υφασματος που μπαινει κατω απ το φερμουαρ καθως το κλεινεις. Αν οχι, θα περασει νερο ευκολα. Με τη θερμικη επενδυση εκτος και εντονη βροχη, παρατηρησα να περναει ελαχιστο νερο στους ωμους. Παρ ολα αυτα, σε λιγη βροχη δεν εχει κανενα θεμα, εκανε οτι κανει ενα μπουφαν στα 100-200 ευρω. Στις περιπτωσεις που εφαγε πολυ νερο ηταν επειδη ειχα ξεχασει το αδιαβροχο και πιστευω δε θα επρεπε να βασιζεσαι μονο στο μπουφαν για την προστασια απ τη βροχη.

Ειναι μπουφαν με πολυ καλο vfm και νομιζω αξιζει με το παραπανω τα 110 ευρω που στοιχιζει

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η "παγίδα" είναι στο που βρίσκεται η αδιαβροχοποίηση. Αν είναι μόνιμη επάνω στο μπουφάν τότε με τον καιρό θα χάσει την ιδιότητά της λόγω φθοράς, πλυσίματος κοκ. Αν ήταν αφαιρούμενη όπως η ισοθερμική επένδυση τότε δεν θα είχες να φοβάσαι για κάτι. Βέβαια αυτό έχει άλλα μειονεκτήματα με ίσως κυριότερο την επιλογή σωστού μεγέθους διότι καταλαβαίνεις πως άλλο μπουφάν φοράς χωρίς τις δύο εσωτερικές στρώσεις και άλλο με αυτές φορεμένες. Εγώ από το 2012 έχω μπουφάν με εσωτερική αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση και ουσιαστικά έχω καταργήσει τα αδιάβροχα. ΟΚ τα κουβαλάω μαζί μου (συνήθως) αλλά ζήτημα να τα έχω φορέσει δύο τρεις φορές κι αυτό επειδή δεν θα είχα την πολυτέλεια τις επόμενες μέρες να στεγνώσω εξωτερικά το μπουφάν. Στην ουσία δηλαδή βασίζομαι 100% στην στολή στο θέμα βροχής. 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Κάτοχος του Storm και εγώ,εδώ και 2 χρόνια περίπου.3-4 πράγματα έχω να του προσάψω μόνο.

1)Τα φερμουάρ του είναι λίγο ψεύτικα,αν και δεν μου έχει σπάσει κάποιο.
2)Τα κουμπάκια που κρατάνε την επένδυση πονάνε λίγο,αν του κάνεις πολλή βάλε-βγάλε χρήση.Προσωπικά σε 2 χρόνια μου έχει σκιστεί ένα.

3)Έχει λίγο περίεργη φόρμα,οκ δεν είμαι super model,αλλά έχει μια τάση να κάνει μια λούμπα από πάνω προς τα κάτω που μεγενθύνεται επικίνδυνα αν βάλεις κάτι στην μπροστά πάνω τσέπη.

4)Δεν είναι 100% αδιάβροχο.Σε απλή βροχή δεν θα περάσει νερό ποτέ,αλλά σε νεροποντή το νερό περνάει σχετικά γρήγορα.

Κατά τα άλλα:πάρα πολύ ζεστό μπουφάν,πάρα πολύ vfm,εγώ το φοράω χειμώνα καλοκαίρι 2 χρόνια σερί,έχω φάει και μια καλή τράκα,δεν κατάλαβε τίποτα(ούτε εγώ προφανώς,0 road rash).Θα το ξαναέπαιρνα χωρίς 2η σκέψη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το μέγεθος γενικά το επιλέγεις βάση ότι φοράς σε κανονικά ρούχα συνήθως η λίγο παραπάνω για να είναι άνετο άμα φοράς και αλλά ρούχα από κάτω?

Τροποποιήθηκε από τον davel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος davel έγραψε:

Το μέγεθος γενικά το επιλέγεις βάση ότι φοράς σε κανονικά ρούχα συνήθως η λίγο παραπάνω για να είναι άνετο άμα φοράς και αλλά ρούχα από κάτω?

Αν μιλαμε για καθημερινο μπουφαν, εγω επιλεγω να καθεται σωστα με μια ζακετα ή ενα φουτερ απο μεσα. Σε τουριστικο εξοπλισμο, τα επιλεγω τσιτα (με ολες τις επενδυσεις πανω) μιας και απο μεσα φοραω παντα ισοθερμικο και στα πολυ ζορικα κρυα κι ενα πολυ λεπτο φλισακι. Ετσι ουτε σακουλιαζει απο τον αερα ουτε πλεω εκει μεσα οταν φυγουν οι επενδυσεις.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Υπόψιν ότι τα νούμερα της Nordcap,τουλάχιστον στο Storm είναι ό,τι να'ναι.Στα ρούχα μου φοράω large,στο μπουφάν xxl.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Υπόψιν ότι τα νούμερα της Nordcap,τουλάχιστον στο Storm είναι ό,τι να'ναι.Στα ρούχα μου φοράω large,στο μπουφάν xxl.

αρα και γω και για χχλ με κοβω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα