achilleasv

Αγορά Κράνους

68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα!

Έφτασε ο καιρός να αλλάξω το κράνος μου και το ΜΤ (revenge limited evo) να πάρει θέση για 2ο. 

Το μηχανάκι μου είναι ένα innova i. Μηχανάκι μεγαλύτερου κυβισμού δεν παίζει να πάρω σύντομα. Δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι για να έχεις καλό κράνος πρέπει να έχεις και δυνατό μηχανάκι και ιστορίες τέτοιες. Αν μπορούσα να έχω το καλύτερο κράνος με 50αρι θα το είχα. Όλοι ξέρουμε τι μπορεί να πάθεις είτε αν πέσεις μόνος είτε μετωπική είτε είτε... Μακριά από εμάς όλα αυτά.

Κινούμαι σε επαρχιακούς δρόμους και αν πάω κάπου πιο έξω θα φτάσω κοντά στα 100 χαω για ελάχιστο χρονικό διάστημα. Συνεπώς δεν με ενδιαφέρει η αεροδυναμική του πάνω από τα 90 χαω και αν δεν έχει τόσο καλή ηχομόνωση. Πιστεύω μέχρι τα 90 δεν κουνάει και δεν ακούγεται υπερβολικά το οποιοδήποτε κράνος πάνω από 100 ευρω.

Εννοείται Fullface
Από τιμή: Αρχικά έλεγα μέχρι 170 ευρώ. Επειδή πρέπει να πάρω και καινούρια φρένα (που και αυτό θέμα ασφάλειας είναι) ίσως πάω σε κάτι πιο φθηνό. Γι' αυτό άνοιξα και το συγκεκριμένο θέμα.
Αν όντως αξίζει θα τα δώσω τα 170 και θα πάω λίγο πιο πίσω στα υπόλοιπα.

Στα 170 κοιτάω το AGV k3. Είναι το μόνο που μου αρέσει στην τιμή του. Με προβληματίζουν μόνο οι τιμές των ανταλλακτικών του (Ζελατίνες πχ έχουν κοντά στα 50.. Στο ΜΤ μου με 20 πήρα καινούρια)
Αν πέσω στα 120 ευρώ μου αρέσει το MT synchrony duo sport 

Ακόμα, δεν έχω βρει κάπου να δοκιμάσω το κ3. Ενώ από ΜΤ ξέρω το νούμερό μου και μπορώ να το παραγγείλω χωρίς δοκιμή.

Θέλω να ακούσω τις απόψεις και συμβουλές σας.

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Όποιο κι αν πάρεις,θα πρέπει πιο πριν να το έχεις δοκιμάσει και να ξέρεις ότι ταιριάζει στο κεφάλι σου!Προτείνω να μην παραγγείλεις κράνος χωρίς να το έχεις δοκιμάσει...το ίδιο ισχύει και για το ΜΤ...είναι πιθανό το Medium για παράδειγμα από ένα μοντέλο μιας εταιρείας να σου ταιριάζει αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι το ίδιο θα συμβεί και με κάποιο άλλο μοντέλο της ίδιας εταιρείας.

Αν υπάρχει η δυνατότητα, θα μπορούσες ένα απόγευμα ή ένα Σάββατο να κάνεις μια βόλτα στο Βόλο ή τη Θεσ/κη για να δοκιμάσεις διάφορα κρανάκια και να κάνεις την αγορά σου.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ που προτιμάς full face.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχουν στο Βόλο ΜΤ οπότε δεν τίθεται θέμα στη δοκιμή του ΜΤ..  Περισσότερο με ενδιαφέρει να ακούσω γνωμες μεταξύ της ποιότητας αυτών των 2. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Έχω κι εγώ για 2ο το mt που έχεις κι εσύ και είμαι αρκετά εξοικειωμένος με το k3.Αρχικά είναι ξεκάθαρο ότι το agv είναι αρκετά ποιοτικότερο και αυτό το καταλαβαίνεις με το που τα πιάνεις στο χέρι σου.Το mt τρίζει,το agv είναι στιβαρό και συμπαγές.Το mt είναι σαν να μην έχει αεραγωγούς,ενώ το agv έχει πολύ ωραίο air flow.Το mt είναι πολύ βαρύ,το k3 έχει normal βάρος.Από άποψη ασφάλειας θεωρώ πως είναι ακριβώς το ίδιο.

Εγώ στην θέση σου θα'παιρνα hjc.Είτε το is17,είτε το fg17,είτε το fg-st.Σίγουρα δεν είναι όσο όμορφα είναι τα άλλα 2,αλλά τα θεωρώ τα ποιοτικότερα,τουλάχιστον θεωρητικά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 7 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Έχω κι εγώ για 2ο το mt που έχεις κι εσύ και είμαι αρκετά εξοικειωμένος με το k3.Αρχικά είναι ξεκάθαρο ότι το agv είναι αρκετά ποιοτικότερο και αυτό το καταλαβαίνεις με το που τα πιάνεις στο χέρι σου.Το mt τρίζει,το agv είναι στιβαρό και συμπαγές.Το mt είναι σαν να μην έχει αεραγωγούς,ενώ το agv έχει πολύ ωραίο air flow.Το mt είναι πολύ βαρύ,το k3 έχει normal βάρος.Από άποψη ασφάλειας θεωρώ πως είναι ακριβώς το ίδιο.

Εγώ στην θέση σου θα'παιρνα hjc.Είτε το is17,είτε το fg17,είτε το fg-st.Σίγουρα δεν είναι όσο όμορφα είναι τα άλλα 2,αλλά τα θεωρώ τα ποιοτικότερα,τουλάχιστον θεωρητικά.

Για 2ο έχεις το Revenge έτσι? Όχι το synchrony.. Θα τσεκάρω και τα hjc αν και δύσκολα να πάρω κάτι άλλο εκτός των 2 που προανεφερα.

Το hjc-is17 ωραίο είναι αλλά δύσκολα θα βρω να το δοκιμάσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος achilleasv έγραψε:

Για 2ο έχεις το Revenge έτσι? Όχι το synchrony.. Θα τσεκάρω και τα hjc αν και δύσκολα να πάρω κάτι άλλο εκτός των 2 που προανεφερα.

Ναι για το revenge μιλάω.Ξέχασα να γράψω στην αρχή ότι ή θα έπαιρνα ξανά το revenge ή θα κοιτούσα για κάτι καλύτερο(όπως το k3 που λες ή το hjc που λέω εγώ).Κράνη τύπου Synchrony δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι,ειδικά αν οδηγάς παπί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Ναι για το revenge μιλάω.Ξέχασα να γράψω στην αρχή ότι ή θα έπαιρνα ξανά το revenge ή θα κοιτούσα για κάτι καλύτερο(όπως το k3 που λες ή το hjc που λέω εγώ).Κράνη τύπου Synchrony δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι,ειδικά αν οδηγάς παπί.

Από το revenge είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εδώ και 3.5 χρόνια. Απλά θέλω κάτι παραπάνω αυτή τη φορά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος achilleasv έγραψε:

Από το revenge είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εδώ και 3.5 χρόνια. Απλά θέλω κάτι παραπάνω αυτή τη φορά..

Δεν νομίζω ότι θα το βρεις στο synchrony αυτό το κάτι παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Δεν νομίζω ότι θα το βρεις στο synchrony αυτό το κάτι παραπάνω.

Θα κοιτάξω και κανένα άλλο κρανάκι ίσως.. Κάπου εκεί στα 120 ευρώ. Λογικά κάποιο θα είναι καλύτερο..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Κοίταξε και LS2 για καλά φθηνά πάντως

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μία γρήγορη αναζήτηση.

https://www.skroutz.gr/s/10592983/HJC-CS-15-Songtan-MC-5SF.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/9213757/Caberg-Stunt-Blade-Matt-Black.html και εδώ σε λευκό με 20 ευρώ κάτω https://www.skroutz.gr/s/7961765/Caberg-Stunt-White.html

Γενικά το caberg stunt μου αρέσει και το κοιτούσα και παλιότερα.

Και https://www.skroutz.gr/s/12827293/LS2-Pioneer-MX436-Solid-Matt-Titanium.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν βρήκα ένα μαγαζί στη Λάρισα και θα πάω αύριο. Φαίνεται σοβαρό αν κρίνω από τη σελίδα τους στο internet και στο fb. http://www.tripper.gr/index.php?route=product/category&path=69_99_100&mfp=price[64,195]&sort=p.price&order=ASC&limit=100

Από εδώ ξεχώρισα τα παρακάτω.

1. Airoh Valor Για  το οποίο δε βρίσκω δοκιμές sharp. Αλλά μου φαίνεται καλό.

2. MT Synchrony DS Ούτε για αυτό βρίσκω Sharp. Είναι καπελάτο αλλά αφαιρείται.. Επίσης είναι χρήσιμο για τη βροχή. +ότι έχει καλή τιμή Εδώ με ενδιαφέρει και η γνώμη του @ΤάκηςΜπ όσο αφορά την τιμή σχετικά με το revenge. Ακόμη, νομίζω πως ο μπροστινός αεραγωγός δεν κλείνει (?) Αν ναι τότε φεύγει από τη λίστα.

3. Acerbis flip FS Μου φαίνεται ίδιο με το από πάνω. Ούτε αυτό υπάρχει στο Sharp. Ο αεραγωγός μπροστά κλείνει.

Με το Κ1 τι παίζει? Είναι ανώτερο του κ3?

Από αυτά που έχω βάλει πιο πάνω, νομίζω με τραβάει περισσότερο το 1.

@The Dread Rider Για LS2 ένα μαγαζί έχω δει που φέρνει στο Βόλο και αυτό είναι ένα σχέδιο των 70-80 ευρώ που το πουλάει κάπου στα 100.. οπότε δύσκολα θα δοκιμάσω κάποιο... Εκτός και αν έχει εκεί που θα πάω αύριο.

Μόλις είδα και το Givi 50.4 Sniper  Ποιά η γνώμη σας? Στο Sharp ναι μεν έχει 4/5 αλλά στο μέτωπο είναι κίτρινο και όχι πράσινο όπως τα πιο πολλά Sharp Test Όμως είναι polycarbonate που είναι + για τα λεφτά που κοστίζει. 

Αύριο θα δοκιμάσω όσο πιο πολλά μπορώ για να έχω μια ολοκληρωμένη γνώμη και θα ξαναζητήσω τις απόψεις σας. Πείτε μου όμως για αυτά που σας ρωτάω αν αξίζει ή όχι κάποιο περισσότερο από ένα άλλο. 

Τώρα είδα και το Givi 50.5 http://www.tripper.gr/index.php?route=product/product&path=69_99_100&product_id=642&mfp=price[64,195]&sort=p.price&order=ASC&limit=100

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν ήξερα ότι σε ενδιαφέρει το sharp.Εφόσον το παίρνεις υπόψιν σου Caberg Stunt απορρίπτεται γιατί έχει πολύ κακό rating.

1.Πόσο όμορφο είναι αυτό το Airoh.Τι φάση;
Το Κ1 είναι ο απόγονος του k3.Αξίζει ένα τσεκ.

(Επίσης μείνε μακρυά απ'το MT Blade,το'χει φίλος και είναι αρκετά χειρότερο απ'το Revenge)

Givi προσωπικά δεν μου γεμίζουν το μάτι,υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές θεωρώ,αν και δεν έχω συναναστραφεί ποτέ με givi κράνη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Δεν ήξερα ότι σε ενδιαφέρει το sharp.Εφόσον το παίρνεις υπόψιν σου Caberg Stunt απορρίπτεται γιατί έχει πολύ κακό rating.

1.Πόσο όμορφο είναι αυτό το Airoh.Τι φάση;
Το Κ1 είναι ο απόγονος του k3.Αξίζει ένα τσεκ.

(Επίσης μείνε μακρυά απ'το MT Blade,το'χει φίλος και είναι αρκετά χειρότερο απ'το Revenge)

Givi προσωπικά δεν μου γεμίζουν το μάτι,υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές θεωρώ,αν και δεν έχω συναναστραφεί ποτέ με givi κράνη.

Όντως το Caberg stunt απορρίπτεται. 

Όσο για το κ1 είναι αρκετά ακριβό..

Το airoh είναι όντως ωραίο αλλά πιστεύω πως και to givi αξίζει λόγω του υλικού κατασκευής του. Γενικά σαν εταιρία μόνο τα βαλιτσάκια ήξερα.. χαχχααχαχα 

Από ΜΤ θα κοιτούσα μόνο το revenge που είναι, νομίζω, το καλύτερο στα λεφτά του. Επίσης αποκλείω και το MT synchrony λόγω του βάρους του (βαρύτερο από αυτό που έχω τώρα) εκτός αν το φορέσω και μου αρέσει τόοοσο πολύ. 

Η Airoh είναι καλή εταιρία γενικά? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 24 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Όντως το Caberg stunt απορρίπτεται. 

Όσο για το κ1 είναι αρκετά ακριβό..

Το airoh είναι όντως ωραίο αλλά πιστεύω πως και to givi αξίζει λόγω του υλικού κατασκευής του. Γενικά σαν εταιρία μόνο τα βαλιτσάκια ήξερα.. χαχχααχαχα 

Από ΜΤ θα κοιτούσα μόνο το revenge που είναι, νομίζω, το καλύτερο στα λεφτά του. Επίσης αποκλείω και το MT synchrony λόγω του βάρους του (βαρύτερο από αυτό που έχω τώρα) εκτός αν το φορέσω και μου αρέσει τόοοσο πολύ. 

Η Airoh είναι καλή εταιρία γενικά? 

Θα σε γελάσω.Μόνο με παλιά Airoh έχω συναναστραφεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Θα σε γελάσω.Μόνο με παλιά Airoh έχω συναναστραφεί.

Αυτά τα παλιά ήταν ποιοτικά σχετικά με την τιμή τους? 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εντωμεταξύ είμαι στη λάθος κατηγορία. Αν το δει κάποιος του διοικητικού συμβουλίου, ας το μετακινήσει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 41 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Αυτά τα παλιά ήταν ποιοτικά σχετικά με την τιμή τους? 

Τιμή δεν γνωρίζω,αγοράστηκε από τον πατέρα της κοπέλας μου πριν από καμιά 10ετία,μπορεί και παραπάνω.Από λειτουργικότητα πάντως το κράνος δίνει πόνο ακόμα και μετά από τόσα χρόνια.Στιβαρό,χωρίς τριξίματα,αν και είναι flip up.Βέβαια,τα μαξιλαράκια είναι πολύ σκληρά,ίσως επειδή ήταν παράτημένο χρόνια ή επειδή δεν έχουν πλυθεί ποτέ.Καλό κράνος φαίνεται πάντως.Ευτυχώς crash test δεν του'χουμε κάνει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Τιμή δεν γνωρίζω,αγοράστηκε από τον πατέρα της κοπέλας μου πριν από καμιά 10ετία,μπορεί και παραπάνω.Από λειτουργικότητα πάντως το κράνος δίνει πόνο ακόμα και μετά από τόσα χρόνια.Στιβαρό,χωρίς τριξίματα,αν και είναι flip up.Βέβαια,τα μαξιλαράκια είναι πολύ σκληρά,ίσως επειδή ήταν παράτημένο χρόνια ή επειδή δεν έχουν πλυθεί ποτέ.Καλό κράνος φαίνεται πάντως.Ευτυχώς crash test δεν του'χουμε κάνει.

Αχρείαστα να είναι τα crash tests.. έγινε Ευχαριστώ! Θα ενημερώσω και αύριο μετά τις δοκιμές που θα κάνω!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα Airoh είναι Ιταλικά, και στα offroad τουλάχιστον το Aviator είναι ό,τι καλύτερο (και ελαφρύτερο) κυκλοφορεί. Αξίζουν μια δεύτερη ματιά.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 35 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Τα Airoh είναι Ιταλικά, και στα offroad τουλάχιστον το Aviator είναι ό,τι καλύτερο (και ελαφρύτερο) κυκλοφορεί. Αξίζουν μια δεύτερη ματιά.

Θα τα δοκιμάσω και το givi και το airoh και οποιο μου κατσει καλυτερα από τα δυο μαλλον αυτο θα παρω.. Η αληθεια ειναι οτι περισσοτερο με τραβαει το givi λογω υλικου κατασκευης. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Θα τα δοκιμάσω και το givi και το airoh και οποιο μου κατσει καλυτερα από τα δυο μαλλον αυτο θα παρω.. Η αληθεια ειναι οτι περισσοτερο με τραβαει το givi λογω υλικου κατασκευης. 

Από ίδιο υλικό δεν είναι φτιαγμένα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Από ίδιο υλικό δεν είναι φτιαγμένα;

Το givi είναι polycarbonate.. 

Λόγω υποχρεώσεων στη δουλειά δεν πήγα σήμερα στο μαγαζί στη Λάρισα..  έκανα μια βόλτα από Βόλο όμως. Δοκίμασα κάποια ls2 που από 170 μου τα έδινε 150.. Δεν ενθουσιάστηκα βέβαια βιαζόμουν...

Από Τετάρτη θα κάνω και δοκιμές στη Λάρισα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Το givi είναι polycarbonate.. 

Λόγω υποχρεώσεων στη δουλειά δεν πήγα σήμερα στο μαγαζί στη Λάρισα..  έκανα μια βόλτα από Βόλο όμως. Δοκίμασα κάποια ls2 που από 170 μου τα έδινε 150.. Δεν ενθουσιάστηκα βέβαια βιαζόμουν...

Από Τετάρτη θα κάνω και δοκιμές στη Λάρισα..

το polycarb με το thermoplastic το ίδιο δεν είναι; ή κάνω λάθος;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

το polycarb με το thermoplastic το ίδιο δεν είναι; ή κάνω λάθος;

Είναι κατηγορία θερμοπλαστικων 

Υπάρχουν τα abs που ειναι τα περισσοτερα θερμοπλαστικα κρανη και τα polycarbonate που είναι, από όσο γνωρίζω, καλύτερα από τα 1α.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα