TheScarface

Αγορά BMW F650 ST

11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki XF650 (644cc) Airoh Valor Moto Guzzi Stelvio (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από πολύ κόπο και προσμονή ήρθε επιτέλους μαζί με το δίπλωμα Α2 που βγάζω αυτές τις μέρες, να πάρω την πρώτη μου μηχανή. Έπειτα από κυριολεκτικά άπειρες ώρες αναζήτησης, κατέληξα να ψάχνω μηχανάκι On-Off και λόγω εμφανισιακής προτίμησης αλλά και λόγω ότι είμαι κοτζάμ μαντραχαλάς 1.92 και 85 κιλά :blush:, ικανό να κάνω τα πρώτα μου ταξιδάκια, αξιόπιστο κατά το δυνατόν και με ανώτατο όριο τα 1500 ευρώ, στα οποία μέσα είναι και κόστος κράνους-μπουφάν-γαντιών. Μία από τις επιλογές μου έιναι και το BMW F650 ST ή το προ f/l Funduro, για το οποίο διάβασα αρκετά καλά σχόλια. 

Εχθές πέτυχα μία αγγελία στο car.gr (https://www.car.gr/13739779-bmw-f-650-st), κοντά στο σπιίτι μου οπότε είπα να πάω να ρίξω μία ματιά. Ο κάτοχος φάνηκε μια χαρά σοβαρός και γνώστης, αλλά λόγω περιορισμένων γνώσεών μου και λόγω του ότι δεν έχω ακόμα το δίπλωμα (δίνω θεωρία σε λίγες μέρες) έλεγξα μόνο τα επιφανειακά, δηλαδή ότι όντως τα αλυσογράναζα ήταν καινούρια και σε καλή κατάσταση, τα δισκόφρενα σε καλή κατάσταση, δεν υπήρχαν πολλές σκουριές και η μηχανή έστω και στο ρελαντί δούλευε αθόρυβα και στρωτά. Η εξάτμιση χωρίς σκουριές και τα λάστιχα είναι στην μέση της ζωής τους περίπου. Ο ανορθωτής που βγάζει πρόβλημα σε αυτά τα μοντέλα έχει αλλαχτεί, αλλά το κομπλέρ μίζας όχι. Επίσης η ζελατίνα είναι κατεστραμένη και κολλημένη με ταινία(!!) και η μπαγκαζίερα σε κακή κατάσταση και κάπως σαν να έχει βαφτεί με πινέλο από πάνω.

Το ερώτημα είναι το εξής: Αξίζει; Είναι μεγάλο ρίσκο να πάρω μία μηχανή χωρίς να την έχω οδηγήσει; Τι άλλο θα μπορούσε να ελέγξω με βάση τις ελάχιστες γνώσεις που έχω; Η τιμή μπορεί να πέσει στα 1000 ευρώ και ο άνθρωπος προς τιμή του μου είπε ότι δεν βιάζεται να την δώσει και άμα θέλω μπορεί να περιμένει μέχρι να βγάλω το δίπλωμα.

Συγχωρέστε με για το κατεβατό και ευχαριστώ για τις ενδεχόμενες απαντήσεις!!:yes::yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

φίλε μου, το ξέρω ότι είναι δύσκολα τα οικονομικά αυτήν την περίοδο για όλους, αλλα μην πάρεις μηχανάκι να το γηροκομήσεις.

Αυτόν το λύκο θα τον παντρευτείς, καλύτερα να μαζέψεις κανα ψιλό ακόμα να πάς σε κάτι πιο καινούργιο και να μη βιαστείς, γιατί θα τα δώσεις στα μαστόρια..

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (125cc) HJC Rpha 11 Honda Africa (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορεις να κοιταξεις κ Transalp 400 το οποιο ειναι σκυλι! Κ θα βρεις προσεγμενο σε αυτα τα λεφτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς το να μαζευτούν και άλλα χρήματα, λόγω ότι είμαι φοιτητής δεν είναι εφικτό στο άμεσο μέλλον, και επειδή έδωσα το αυτοκίνητο είμαι χωρίς μεταφορικό και κάνω 30-40 χλμ την ημέρα με λεωφορεία, άρα η αγορά είναι μονόδρομος έστω και με αυτό το μπάτζετ. Άρα η μόνη λύση είναι να βρω κάτι με ένα 1000ρικο ελπίζοντας να .ην χρειαστεί να δώσω άλλα τόσα μετά από δύο μήνες πχ. 

Το Transalp 400 και εμένα μου αρέσει, αλλά δεν βρίσκω στην Θεσσαλονίκη όπου και είμαι! Καμιά άλλη πρόταση ή γνώμη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli TRK (251cc) Αλλος T310

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 λεπτά, το μέλος TheScarface έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς το να μαζευτούν και άλλα χρήματα, λόγω ότι είμαι φοιτητής δεν είναι εφικτό στο άμεσο μέλλον...

Χωρίς να υπολογίσω τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες, κόστος πιθανών βλαβών ή προβλεπόμενης συντήρησης και πάει λέγοντας παρά μόνο την βενζίνη που θα ξοδέψεις ( με την ελάχιστη χρήση που περιγράφεις, δηλαδή 35 χλμ ημερησίως χ 5 εργάσιμες και μια μέση κατανάλωση 5,5λτ/100χλμ ) , σε ένα εξάμηνο μέσα μπορείς να μαζέψεις γύρω στα 350 ευρώ. Καταλαβαίνεις πως η πεντακοσαρού φτάνει για πλάκα αν βάλεις μέσα και όλα τα υπόλοιπα. Το ξέρω πως δεν σου γράφω αυτό που θες να διαβάσεις στην φάση που είσαι αλλά οφείλω να στο πω.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όντως οι απαντήσεις δεν ήταν αυτό που ήθελα να διαβάσω, αλλά αναμφίβολα έχετε δικιο!! Θα περιμένω μέχρι να ανεβεί το budget ή μέχρι να βρεθεί κάτι πραγματικά καλό σε αυτά τα χρήματα.

Όμως τι θα μπορούσα να δω και να διαπιστώσω σαν αρχάριος σε σχέση με την κατάσταση μιας μηχανής. Και εννοώ έναν τρόπο να ανιχνέυσω κάποιες βασικές βλάβες που πιθανόν να σημαίνουν πολύ αυξημένο κόστος επισκευής;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 50 λεπτά, το μέλος TheScarface έγραψε:

Όμως τι θα μπορούσα να δω και να διαπιστώσω σαν αρχάριος σε σχέση με την κατάσταση μιας μηχανής. Και εννοώ έναν τρόπο να ανιχνέυσω κάποιες βασικές βλάβες που πιθανόν να σημαίνουν πολύ αυξημένο κόστος επισκευής;

Έχε ένα μηχανικό μαζί σου, να τις ανιχνεύσει αυτός για εσένα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

για μένα το μηχανάκι αυτό είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο είναι ακόμη ωραίο και ικανό για ταξιδάκια αρκεί να βρει ο ενδιαφερόμενος εναν καλό μάστορα να το ελέγξει να δει τι θα βγάλει αν βγάλει. Απο το μονο που υπέφερε το μοντέλο είναι στο κομπλερ της μίζας που προκαλείται απο κακο-συντηρημένες μπαταρίες, αν απαιτηθεί βρίσκεται ιμιτασιόν με 300ευρώ (μαζί με εργασία)

* αυτό που έβαλες στην αγγελία είναι f650GS Η εκδοσή ST είναι πιο χαμηλωμένη με 18ρι μπροστινό 

st

1997-bmw-f650st-87206-253.jpg

gs

f6507_feature-633x388.jpg

**όμως και κυριότερο τώρα που βλέπω δε σε καλύπτει το Α2 για το εν λόγο μοντελο 

αρα να βρεις κάτι έως 47hp που ορίζει το Α2

πάντως τρανσαλπ 400 υπάρχουν 2 την Θεσσαλονίκη (καλό μάστορα να το ελέγξει θέλεις σε κάθε περίπτωση) 

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=Καινούριο&condition=Μεταχειρισμένο&offer_type=sale&variant=transalp+400&sort=pra&rg=2

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 2/6/2018 at 9:30 ΠΜ, το μέλος doctoras9 έγραψε:

για μένα το μηχανάκι αυτό είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο είναι ακόμη ωραίο και ικανό για ταξιδάκια αρκεί να βρει ο ενδιαφερόμενος εναν καλό μάστορα να το ελέγξει να δει τι θα βγάλει αν βγάλει. Απο το μονο που υπέφερε το μοντέλο είναι στο κομπλερ της μίζας που προκαλείται απο κακο-συντηρημένες μπαταρίες, αν απαιτηθεί βρίσκεται ιμιτασιόν με 300ευρώ (μαζί με εργασία)

* αυτό που έβαλες στην αγγελία είναι f650GS Η εκδοσή ST είναι πιο χαμηλωμένη με 18ρι μπροστινό 

st

1997-bmw-f650st-87206-253.jpg

gs

f6507_feature-633x388.jpg

**όμως και κυριότερο τώρα που βλέπω δε σε καλύπτει το Α2 για το εν λόγο μοντελο 

αρα να βρεις κάτι έως 47hp που ορίζει το Α2

πάντως τρανσαλπ 400 υπάρχουν 2 την Θεσσαλονίκη (καλό μάστορα να το ελέγξει θέλεις σε κάθε περίπτωση) 

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=Καινούριο&condition=Μεταχειρισμένο&offer_type=sale&variant=transalp+400&sort=pra&rg=2

Το Funduro ή αλλιώς St που έβγαινε μέχρι το 2001 καλύπτεται για το Α2, επικοινώνησα με την BMW. Το επόμενο μοντέλο το f650gs που είχε βγει και Dakar δεν καλύπτεται. Ευχαριστώ πάντως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli BN 251 (250cc) Triumph Bonneville T120 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Για τέτοιο ξεκίνησα, σε Transalp 600 κατέληξα - και δεν μετάνοιωσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα