stamatisx

Δύναμη στα μεσαία ή πιο ήπιο στα μεσαία και δυνατό στα ψηλά?

98 μηνύματα σε αυτό το θέμα

k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@stamatisx γενικα χρειαζεται να εισαι στο powerband του μοτερ για να μην εχεις ιστοριες. για σερρες φενεται να εισαι ενταξει. 

για μεγαρα δε γνωριζω, παντως φενεται θελει αρκετες ρυθμισεις να διορθωσεις για μεγαρα. μεταξωνιο (δοκιμασε να φερεις λιγο πιο εξω την πισω ροδα), γραναζωμα, αναρτηση, ποιος ξερει.

δες εδω τι επαθε ο φιλος ο οποιος δεν ηταν στο powerband. για να μη το παθει αυτο επρεπε να ειχε κοντοτερο γραναζωμα, η μια κατω με το ηδη υπαρχων γραναζωμα 

Την 3/6/2018 at 2:57 ΠΜ, το μέλος kouler έγραψε:

Καλα δεν σχεδιαστηκε για να ξυνει μαρσπιεδες στις πιστες και να γυρναει 1:07 Μεγαρα. Ο αναβατης και η εμπειρια του κανει τη διαφορα:winking:

Το ΜΤ χορευε σαν τρελο στις εξοδους των στροφων. Εκεινο το track day ηταν κ το τελευταιο με τη μαμα αναρτηση(και το προτελευταιο του γενικα:laugh:).

το mt σχεδιαστηκε να κανει τα παντα παρα πολυ καλα οσο πιο οικονομικα γινεται. η γνωμη μου βασιζεται σε "γεματα" test ride (σε καλες διαδρομες και οχι 5 λεπτα βολτα), οποτε μπορω να πω οτι ενα μετριο αναβατη το βοηθαει παραα πολυ. εκει που ας πουμε με ss θα δυσκολευτει με το 07 θα παει ανετα. το στησιμο και η δυναμη συγχωρουνε παρα πολλα λαθη απειριας. για να σε δαγκωσει αυτο το μηχανακι πρεπει να προσπαθησεις πολυ, παρα πολυ. μιλαω γενικα οχι για το παραπανω βιντεο...

για να γυρισει 1.07 πρεπει να ειναι αρκετα καλος ο αναβατης. το παλικαρι στο βιντεο εχει πολυ εμπειρια, φενεται...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

@noodles Ναι Σέρρες φαίνεται οκ, υστερεί λίγο στο τέλος της ευθείας... (θα ανεβάσω από κάτω τα υπόλοιπα videakia που φαίνεται) αναμενόμενο βέβαια... αλλά δυστυχώς δε μπορώ να τα έχω όλα... Τώρα για Μέγαρα θέλει ψάξιμο.... Ξεκινώντας με τα πιο απλά και προχωρώντας βήμα βήμα στα πιο δύσκολα...
Όσον αφορά τώρα το συγκεκριμένο βιντεάκι, στο 5:47 περίπου θα δεις ότι ανοιγοκλείνει (έστω και ελαφρά) το γκάζι με αποτέλεσμα να χαλάει την ισορροπία της ανάρτησης μεταφέροντας το βάρος πιο πολύ στο μπροστά μέρος και με το που βγαίνει στην έξοδο της στροφής χωρίς να αρχίσει να σηκώνει το μηχανάκι χουφτώνει απότομα το γκάζι. Δε μου φαίνεται να υστερεί σε δύναμη, περισσότερο ένας συνδυασμός λαθών στο συγκεκριμένο σημείο οδήγησαν στο low.  

Τώρα για την ιστορία, έκοψα - έραψα τα βιντεάκια που τράβηξα μέσα στο διήμερο και τα βάζω παρακάτω για να χαζέψουμε και να πούμε και καμιά κουβέντα και γι' αυτά, αρκετές συμμετοχές, πολλές πτώσεις και αυτή τη φορά ( να μέτρησα στο σύνολο τουλάχιστον 7? ) κυρίως στα γκρουπ των αρχαρίων και των ενδιάμεσων (ευτυχώς αυτή τη φορά οι Σέρρες μου έκαναν τη χάρη και δεν είχα καμία ζημιά).

Εδώ ενδιαφέρον στιγμιότυπο είναι η ευθεία στο 2:10 και κυρίως στα φρένα που ήρθαμε αρκετά κοντά με το φίλο μου τον Σπύρο και την Agusta του... 

Και εδώ έχει διάφορες προσπεράσεις παρέα με το F3 800 στην προσπάθεια να ακολουθούμε ο ένας τον άλλο. Στην ευθεία μετά το 2:59 φαίνεται πόσο ανοίγει το χιλιάρι κυρίως... Μετά βέβαια κόψαμε γιατί υπήρχε κάπου πτώση και βγήκε πρώτα κίτρινη και μετά κόκκινη σημαία.

Στο παρακάτω βιντεάκι έχω γράψει το φίλο μου τον Αχιλλέα με το RSV4, ντάξει πολύ δυνατό μηχανάκι, άνοιγε για πλάκα απόσταση τρελή (2:16) ... Τον ακολουθώ από το 1:13 και μπόρεσα να το περάσω μόνο στα φρένα, ενώ στη συνέχεια ακολουθώ ένα ZX 10R (2:37) (δε ξέρω τι χρονολογία.. αν ξέρει γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει) πάντως είχε ενδιαφέρον και αυτό που παρατήρησα είναι ότι τις αριστερές στροφές τις είχε καλύτερα από τις δεξιές... Προς έκπληξή μου δε με περνάει στην ευθεία ίσως γιατί η στροφή ήταν δεξιά και δεν είχε τόση φόρα στην έξοδο, παρόλα αυτά στο τέλος της ευθείς στα φρένα βγαίνει μπροστά αλλά φρενάρει περισσότερο και έτσι είμαι ξανά μπροστά. Το βίντεο κλείνει με ένα καθαρό γύρο δικό μου...  

Σ' αυτό έχει μόνο έτσι μερικές προσπεράσεις, έτσι ενδιαφέρον σαν στιγμιότυπο μια μικρή μαλακία δικιά μου στο 0:27 που περνάω ένα παιδί από τα Σκόπια με ένα MV Agusta 675 από την εσωτερική και τον τρομάζω... (Βρήκα το video που ανέβασε για τη συγκεκριμένη προσπέραση και όντως τρόμαξε...)

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha r6 Ducati hypermotard (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Σταμάτη πρωτα απο ολα παρα πολυ δυνατός :thumbsup:,  πολλά μπράβο. Δεύτερον,  ποσες φορες εχεις παει Σέρρες; 

Και τρίτον σκεψου το για οπεν,  αν σταθεροποιησεις αυτους τους χρόνους χρυπας βάθρο :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@pavlito10 να σαι καλά, αυτή ήταν η τρίτη φορά που πήγα Σέρρες, οι χρόνοι όμως απέχουν πολύ ακόμα κ για την open... Συν ότι δεν έχω γενικά αρκετή εμπειρία από track days (11 στο σύνολο) πόσο μάλλον για κάποιο αγώνα :)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F (600 cccc) ARAI Mc COY Slide King

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 18 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

@stamatisx γενικα χρειαζεται να εισαι στο powerband του μοτερ για να μην εχεις ιστοριες. για σερρες φενεται να εισαι ενταξει. 

για μεγαρα δε γνωριζω, παντως φενεται θελει αρκετες ρυθμισεις να διορθωσεις για μεγαρα. μεταξωνιο (δοκιμασε να φερεις λιγο πιο εξω την πισω ροδα), γραναζωμα, αναρτηση, ποιος ξερει.

δες εδω τι επαθε ο φιλος ο οποιος δεν ηταν στο powerband. για να μη το παθει αυτο επρεπε να ειχε κοντοτερο γραναζωμα, η μια κατω με το ηδη υπαρχων γραναζωμα 

το mt σχεδιαστηκε να κανει τα παντα παρα πολυ καλα οσο πιο οικονομικα γινεται. η γνωμη μου βασιζεται σε "γεματα" test ride (σε καλες διαδρομες και οχι 5 λεπτα βολτα), οποτε μπορω να πω οτι ενα μετριο αναβατη το βοηθαει παραα πολυ. εκει που ας πουμε με ss θα δυσκολευτει με το 07 θα παει ανετα. το στησιμο και η δυναμη συγχωρουνε παρα πολλα λαθη απειριας. για να σε δαγκωσει αυτο το μηχανακι πρεπει να προσπαθησεις πολυ, παρα πολυ. μιλαω γενικα οχι για το παραπανω βιντεο...

για να γυρισει 1.07 πρεπει να ειναι αρκετα καλος ο αναβατης. το παλικαρι στο βιντεο εχει πολυ εμπειρια, φενεται...

Ειδήμων δεν είμαι  αλλά όπως είπε και ο Σταμάτης  ο φίλος με το Kawasaki πριν την φάει άνοιξε απότομα το γκάζι.

Μπορεί σε ένα 600 -750 να μην παίζει ρόλο αλλά το 1000 και χωρις  traction control δεν συγχωρεί.

Ακόμα γενικός παίζει αρκετά με το γκάζι.

Από την άλλη  να πω ότι ο Σταμάτης αν και είδα ότι έχει λίγα trackday έχει  προοδευτικό και ήρεμο άνοιγμα του γκαζιού.

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σταμάτη, πολυ γρηγορος για 3η φορά Σέρρες και για 11 τρακ ντει. 

Στην οπεν πλεον με σταθερό 1.28 εισαι βάθρο πάντως

Θυμάσαι ποσο εκανες την πρωτη φορά πάνω?  Σορρυ που σπαμαρω το θεμα.. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@pavlito10 όχι βρε μην αγχώνεσαι δε σπαμάρεις, αν θυμάμαι καλά σαν καλύτερος χρόνος την πρώτη φορά πρέπει να γύρισα στο 1.32 και τη δεύτερη φορά στο 1.30. 

Βλέποντας τα βιντεάκια ξανά παρατηρώ ότι θα μπορούσα σε κάποια σημεία να είμαι με περισσότερα χιλιόμετρα κ θεωρώ ότι κ το 1:27 είναι εφικτό, για πιο κάτω όμως δε γνωρίζω αν έχω τα κότσια :)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Την 6/8/2018 at 11:57 ΠΜ, το μέλος dankannn έγραψε:

Ειδήμων δεν είμαι  αλλά όπως είπε και ο Σταμάτης  ο φίλος με το Kawasaki πριν την φάει άνοιξε απότομα το γκάζι.

Μπορεί σε ένα 600 -750 να μην παίζει ρόλο αλλά το 1000 και χωρις  traction control δεν συγχωρεί.

Ακόμα γενικός παίζει αρκετά με το γκάζι.

Από την άλλη  να πω ότι ο Σταμάτης αν και είδα ότι έχει λίγα trackday έχει  προοδευτικό και ήρεμο άνοιγμα του γκαζιού.

Όντως πολύ απότομο άνοιγμα του γκαζιού εκείνη την στιγμή. Τόσο που για αυτο και είναι και low-side απο πίσω και όχι high όπως αναφέρει ο τίτλος του βίντεο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Την 7/6/2018 at 7:46 ΜΜ, το μέλος stamatisx έγραψε:

ελα ρε τρελε, μπραβο παρα πολυ καλος!!! :clapping2:

με το rsv4 ο achi rooster ειναι? αν ναι αυτος νομιζω γυρνα στο 1.25-6 οποτε λογικο που σε ανοιγει τοση αποσταση.

οι αριστερες γενικα βολευουν τους περισσοτερους αναβατης και μενα μαζι, το λογο δε το γνωριζω.

απο οτι βλεπω, χωρις να εχω καθολου εμπειρια απο σερρες, δεν εχω πατησει το λαστιχο απο το μηχανακι μου ποτε εκει μεσα:biggrin:

βλεπω οτι καπου μπαινεις με αρκετη φορα και καπου οχι ενω σε παιρνει να μπεις με περισσοτερη φορα απο οτι μπαινεις.

η πιστα γενικα θελει ροη. ακολουθα τους εμπειροτερους λιωσε λιγα ζευγαρια λαστιχα ακομα και θα τα πας καλυτερα...

ποια λαστιχα εχεις και ποια καμερα garmin?

Τροποποιήθηκε από τον noodles
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@noodles να σαι καλά! ναι ο achi rooster είναι, Δευτέρα που έφευγα από Σέρρες αυτός ετοίμαζε το μηχανάκι για Muggelo...

Ναι γενικά θέλει σε αρκετά σημεία περισσότερη φορά, αλλά αυτό που διαπίστωσα είναι ότι αν δεν έχεις κλειστή γραμμή και διαλέξεις μια πιο ανοικτή, πχ όταν πας να προσπεράσεις κάποιον σε ανοίγει πολύ και αν έχεις πολλά χιλιόμετρα και δεν έχεις περιθώριο να πλαγιάσει κι άλλο το μηχανάκι φλερτάρεις επικίνδυνα με low... Έτσι αναγκαστικά κόβεις σε ταχύτητα για να κλείσεις τη γραμμή κ χάνεις σε χρόνο...

Τα λάστιχα ήταν Metzeler Racetec rr slick k1/k2 (180/60) πιέσεις ζεστά με κουβέρτες 33.5 PSI μπροστά, 28 PSI πίσω. Η κάμερα είναι μια Garmin Virb Ultra 30 και έγραφα στα 2.5K 60 FPS χωρίς το image stabilization για να έχει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο ( επίσης ήταν με την ανοικτή θήκη κ γι αυτό κ ο ήχος είναι τόσο χάλια ).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@stamatisx μήπως να εβαζες 190 πισω; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@pavlito10 το έχω δοκιμάσει με Dunlop στις Σέρρες, πιο βαρύ λάστιχο και πιο αργό προφίλ το 55 σε αντίθεση με το 60 της Pirelli (τότε) σε σημείο που έπρεπε να καταβάλω προσπάθεια για να στρίψω το μηχανάκι σε σχέση με το 60 που το μηχανάκι πέφτει με την ιδέα και μόνο κ έχει περισσότερα περιθώρια για πλησίασμα σε σημείο που να έχεις μέχρι και chicken strips αν δεν το πιέσεις αρκετά. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr600rr Honda NR750

Δημοσιεύτηκε

είχα καιρό να μπώ στο forum και δεν είχα πάρει χαμπάρι οτι γράφεις εδώ. Ελεγα οτι θα σε πετύχω την Κυριακή στα μέγαρα αλλά είχες πάει Σέρρες την προηγούμενη οπότε δικαιολογημένος 

η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει τις αλλαγές που έκανες 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@parisstc ναι ρε γαμώτο δεν τα κατάφερα αλλά λέω να πάω στις 17 του μήνα με το Χάλαρη (αν δεν βρέχει βέβαια...) Που θα πάει... κάποια στιγμή θα συντονιστούμε και θα βρεθούμε στα Μέγαρα... :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα ανέβω κι εγώ Μέγαρα την Κυριακή.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr600rr Honda NR750

Δημοσιεύτηκε

εγώ προσωπικά μια φορά έχω πάει σε trackday του Χάλαρη και δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να το επαναλάβω,

πολύ μόστρα, φρου φρου και αρώματα για τα γούστα μου

και αλυτάρχες που αντί 20λεπτα έκαναν 12λεπτα τα sessions.. και πιο ακριβός απο τους άλλους χωρίς λόγο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Μια ερώτηση να κάνω και εγώ....

(ξερω δεν είναι στο σωστό μέρος αλλά έχω το σωστο μηχανακι και πάω στα σωστά μέρη για το νήμα!!!!)

φοραω στο μηχανακι supercorsa 180/60 και έχω το εξής πρόβλημα: Από την δεξιά μεριά δεν έχει μείνει σχεδόν καθολου χάραξη ενώ από αριστερά είναι σχεδόν στην μέση. Μπορω να κάνω την αλλαγή αριστερά-δεξιά για τουλάχιστον ένα track day ακόμη Σέρρες ή πάω για άλλο ζευγάρι; Δλδ με λίγα λόγια γυρίζει το συγκεκριμένο ελαστικό;

δεξια έχει τελειώσει μπρος-πίσω.

Δεν πάω πουθενά σχεδόν εκτός από Σέρρες πια....

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@giorgos.boun ναι μπορεις να κανεις την αλλαγη, το κανουν πολλοι. :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω πρέπει να αναγράφεται στο ελαστικό αν μπορεί να φορεθεί μπρος-πίσω, αλλιώς μπορεί να έχει θέμα στη βροχή, τα νερά αντί να απωθούνται προς τα έξω, να συγκλίνουν μέσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπορείς αλλά άμα έχει τελειώσει από την μια πλευρά μην το κανεις...το σκαλοπάτι που έχει κάνει μονοπαντα μπορεί να σου δημιουργήσει ανεπυθημιτες καταστασεις....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Καντο μην μασάς. Μια μέρα θα την βγάλει. Κάνε και το μπροστά. 

Αν το σκέφτεσαι όμως, άλλαξε τα. Σαν την ψυχολογία δεν έχει. Και το νέο λάστιχο είναι νέο λάστιχο. Μετράει πολύ και στην διάθεση και στη σιγουριά. 

Τροποποιήθηκε από τον koukou
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) mt limited evo τιι? (...cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 27/5/2018 at 10:29 ΠΜ, το μέλος Krosfala έγραψε:

Επισης μια αλλη ιδεα ειναι να μακρυνεις λιγο το μεταξονιο,ετσι δε θα φοβασαι 

και για το κρατημα μεσα στη στροφη.

Αν δε θες ν αλλαξεις γραναζια μπορεις να βαλεις αλυσιδα με

+χ κρικους

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα αλλά έχω μία απορία. Με περισσότερους κρίκους τι θα αλλάξει???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα αλλά έχω μία απορία. Με περισσότερους κρίκους τι θα αλλάξει???

θα παει ο πισω τροχος πιο πισω

οποτε θα μεγαλωσει λιγο το μεταξονιο

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση