stamatisx

Δύναμη στα μεσαία ή πιο ήπιο στα μεσαία και δυνατό στα ψηλά?

106 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ούτε ένα yes or no question δεν μπορούμε να απαντήσουμε.

Πάντως παιδιά χαραμίζεστε εδώ, πάτε να δείξετε στα γατάκια τους μηχανικούς του motogp πώς να στήσουν το μηχανάκι τους. Και πείτε και στον μαλάκα τον Dovi να μη πουλάει μόστρα και να πάει πιο γρήγορα.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

@pitapola σωστή η τελευταία σου προταση. Εγω ας πουμε δεν σκαμπαζω απο σουζα αλλα θα ηθελα να ηξερα να κανω. Δεν την υποβαθμιζω σε καμια περιπτωση ως "skill" και πολλες φορες "ζηλευω" το θεαμα που προσφερει απλα επιμενω πως ουδεμια σχεση εχει με το γυρολογιο. Το βιντεακι που ποσταρες μαλιστα δειχνει ξεκαθαρα το πως τα ηλεκτρονικα αποτρεπουν τον μπροστινο του Ντουκ απο το να βρεθει στο Θεο. 

http://www.bikesportnews.com/news/news-detail/motogp-qatar-marquez-rides-around-acceleration-problems-for-third

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Μα ρε παιδιά και εμένα μαρεσει η σούζα αν μπορούσα να την κάνω. Απλά δεν θέλω να γίνεται από στροφη σε στροφή χωρίς να το περιμένω όχι γιατί φοβάμαι όταν σηκώνεται απλά δεν μπορω να διαχειριστώ την αστάθεια του τιμονιού λόγω φόβου... κάτι τέτοιο λοιπόν πρέπει να συμβαίνει και με τον Σταμάτη αν καταλαβαινω καλα. Άρα τα Daytona κάτι πρέπει να κάνουν με το τιμόνι καταλήγω.....

@stamatisx την επόμενη βδομάδα θα κάνω αυτό που σου είπα για το αμορτισέρ οπότε θα σου στείλω review.

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 30 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

@pitapola σωστή η τελευταία σου προταση. Εγω ας πουμε δεν σκαμπαζω απο σουζα αλλα θα ηθελα να ηξερα να κανω. Δεν την υποβαθμιζω σε καμια περιπτωση ως "skill" και πολλες φορες "ζηλευω" το θεαμα που προσφερει απλα επιμενω πως ουδεμια σχεση εχει με το γυρολογιο. Το βιντεακι που ποσταρες μαλιστα δειχνει ξεκαθαρα το πως τα ηλεκτρονικα αποτρεπουν τον μπροστινο του Ντουκ απο το να βρεθει στο Θεο. 

http://www.bikesportnews.com/news/news-detail/motogp-qatar-marquez-rides-around-acceleration-problems-for-third

Πουθενά δεν είπα πως για να πας γρήγορα πρέπει να κάνεις σούζες δεξιά κι αριστερά. Αλλά για να πας γρήγορα σίγουρα χρειάζεσαι δύναμη. Η δύναμη φέρνει σούζα όταν ανοίγεις τέρμα στην ευθεία και γλίστρημα όταν ανοίγεις υπο κλίση(γι'αυτό όλα τα σύγχρονα ss έχουν φουλ ηλεκτρονικό πακέτο). Το να μπορείς να διαχειριστείς αυτά τα δύο δεν μπορώ να καταλάβω πώς δε σε βοηθάει να πας πιο γρήγορα. Και στο motogp προσπαθούν να ισορροπήσουν ανάμεσα σ'αυτά τα δύο και το αποτέλεσμα είναι αυτό το μικρό ελαφρωμα που βλέπουμε συνέχεια. Άρα οι μηχανικοί εκεί δεν ξέρουν όσα οι χρήστες του mybike βασικά...

Το ΜΤ09 μου μαμά το Daytona 675 στο άνοιγμα το αφήνει πίσω. Τώρα ο φίλος Γιώργος πήγε και άλλαξε γρανάζια και πλέον με έχει. Αποτέλεσμα αυτού όμως, σωστά μαντέψατε, πλέον παραπονιέται πως ελαφρώνει το μπροστινό. Για να διαχειριστεί την έξτρα ταχύτητα θα χρειαστεί να εξελίξει την οδήγηση του και να μάθει να μην κλείνει το γκάζι αμέσως μόλις σηκωθεί ελάχιστα το μπροστινό. Ή να βάλει ηλεκτρονικά. Ή να το ξαναλλάξει και να μην γκρινιάζει που το μηχανάκι του δεν είναι τόσο γρήγορο.

Over and out, δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Πάω να κάνω μόστρα μαζί με το φιλαράκι μου το Dovi μπας και γαμήσω λίγο κι εγώ. 

:biker8zj:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπορούμε να διαχωρίσουμε σε δυο μέρη την σούζα; 

Λεω μια προσωπική γνωμη λοιπόν:

το ένα μέρος είναι η σούζα που την κανεις επειδή το θελεις και σου αρέσει ή για μόστρα ή για οποιονδήποτε λογο

και το άλλο μέρος είναι στην έξοδο τις στροφής το ανέβασμα τροχού στο άνοιγμα του γκαζιου ( αν μπορούμε να το πούμε αυτό σούζα)

και η ερώτηση μου είναι μιας και δεν το καταλαβαινω:

Αν μάθω εγώ να κάνω σούζα με συμπλέκτη και δευτερα ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ καθισμένος πάνω στο μηχανακι κ.τ.λ, που θα με βοηθήσει όταν γίνεται στην έξοδο τις στροφής καθισμένος στο ένα κωλομερι σκυμμένος και σχεδόν όλο μου το σώμα εκτός μηχανής; Πως θα διαχειριστώ δλδ το μικρό έστω tank slapping;

τελος παντων μπορεί να κάνω και λάθος και αυτή να είναι η λύση... χαλάμε και το ποστ του Σταμάτη....

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Εγώ ταυτίζομαι 100% μαζί σου. Για αρχή, αυτό που συμβαίνει στον Ντόβι στο βίντεο του pita ούτε εγώ το θεωρώ σούζα. Εγώ που είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με το άθλημα , είμαι συνεχώς με τον τροχό στον αέρα ακριβώς όπως στο βίντεο λόγω ηλεκτρονικών. Στα παπάρια μου δηλαδή το πόσο θα ανοίξω το γκάζι, απλά το τσαρουχώνω και περιμένω να επέμβει το WC, ακριβώς στο σημείο δηλαδή που θα ξεκολλήσει ο εμπρός τροχός από κάτω. Αν μου βγάλεις τα ηλεκτρονικά προφανώς και δεν θα μπορέσω να το σηκώσω ούτε γι αστείο.

Τώρα για το αν η λύση προκειμένου να κινηθείς γρηγορότερα είναι η εκμάθηση σούζας τότε νομίζω πως ακυρώνουμε τον ίδιο τον ΜΜ. Με μια μικρή αναζήτηση στο νετ βρίσκεις πληθώρα συνεντεύξεων που ο ίδιος ο Ισπανός θίγει το πρόβλημα που αντιμετωπίζει με τον υπερβολικό V4 της Χόντα.

<< We've worked on the engine to try to improve the acceleration and the top speed and we have improved on the latter a bit, but the problem with acceleration is that if we can't use it it's unnecessary to have more [power]. So we are working on the wheelies and all those things that gave us a headache last year. >>

Ξέρει σούζα ο ΜΜ; LOL. Τον βοηθάει αυτό στο να μπορέσει να διαχειριστεί την δύναμη του Χόντα; Εγώ καταλαβαίνω πως όχι, συνεπώς δεν φαντάζει στα μάτια μου αυτή ως λύση. Εξακολουθώ να πιστεύω πως η λύση βρίσκεται αλλού. Επίσης διαφωνώ πως χρειάζεσαι ίππους ( σε ερασιτεχνικό επίπεδο ) για να κινηθείς γρήγορα. Το 390 το ΚΤΜ γράφει χρόνους κάτω από 1:06 στα Μέγαρα άρα προφανώς τα περιθώρια είναι ατελείωτα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Premium wheels

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Πουθενά δεν είπα πως για να πας γρήγορα πρέπει να κάνεις σούζες δεξιά κι αριστερά. Αλλά για να πας γρήγορα σίγουρα χρειάζεσαι δύναμη. Η δύναμη φέρνει σούζα όταν ανοίγεις τέρμα στην ευθεία και γλίστρημα όταν ανοίγεις υπο κλίση(γι'αυτό όλα τα σύγχρονα ss έχουν φουλ ηλεκτρονικό πακέτο). Το να μπορείς να διαχειριστείς αυτά τα δύο δεν μπορώ να καταλάβω πώς δε σε βοηθάει να πας πιο γρήγορα. Και στο motogp προσπαθούν να ισορροπήσουν ανάμεσα σ'αυτά τα δύο και το αποτέλεσμα είναι αυτό το μικρό ελαφρωμα που βλέπουμε συνέχεια. Άρα οι μηχανικοί εκεί δεν ξέρουν όσα οι χρήστες του mybike βασικά...

Το ΜΤ09 μου μαμά το Daytona 675 στο άνοιγμα το αφήνει πίσω. Τώρα ο φίλος Γιώργος πήγε και άλλαξε γρανάζια και πλέον με έχει. Αποτέλεσμα αυτού όμως, σωστά μαντέψατε, πλέον παραπονιέται πως ελαφρώνει το μπροστινό. Για να διαχειριστεί την έξτρα ταχύτητα θα χρειαστεί να εξελίξει την οδήγηση του και να μάθει να μην κλείνει το γκάζι αμέσως μόλις σηκωθεί ελάχιστα το μπροστινό. Ή να βάλει ηλεκτρονικά. Ή να το ξαναλλάξει και να μην γκρινιάζει που το μηχανάκι του δεν είναι τόσο γρήγορο.

Over and out, δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Πάω να κάνω μόστρα μαζί με το φιλαράκι μου το Dovi μπας και γαμήσω λίγο κι εγώ

:biker8zj:

Ειπαμε Πέτρο, με ενα T-MAX καθάρισες, ολα τα άλλα είναι περιττά  :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

ειναι πολλοι οι παραγωντες για να μπορεσεις να πας καλα και γρηγορα σε μια πιστα (στο δρομο ειναι λιγακι διαφορετικο). 

ο σταματης πιστευω οτι πρεπει να φερει το μηχανακι στα μετρα του σε θεμα στησιματος. 

ενα μηχανακι το οποιο για καποιον αλλο ειναι τελεια στημενο (βγαζει ομαλα τη δυναμη κτλ), για μενα μπορει να ειναι τελειως λαθος γιατι πχ ειμαι πολυ πιο "επιθετικος" αλλα χρειαζομαι διαφορετικο στησιμο.

ειναι πολυ μεγαλη η κουβεντα και πισω απο το πισι παιζει να γραφουμε για 1+μηνα (γιατι ειναι πολλες οι πληροφοριες και οι παραμετροι).

ενδεικτικα καποια βιντεο παρακατω:

εδω πχ το παλικαρι (νομιζω ειναι εδω μελος) γνωριζει την πιστα, εχει αρκετη εμπειρια και χουφτωνει αφοβα γκαζι στο apex (βοηθαει και οτι ειναι καλα στημενο το mt, αλλα και το ποσο γραμμικα βγαζει τη δυναμη), με αποτελεσμα να γραφει ενα πολυ καλο χρονο τον οποιο για να πετυχεις με ss πρεπει να ιδρωσεις, πολυ!

αλλο παραδειγμα τα παλικαρια στα παρακατω βιντεο που χουφτωνουν γκαζι οποτε τους γουσταρει.:laugh:

το μπροστινο χανει προσφυση 9/10 εξοδους, σουζαρει, αλλα αυτοι ειναι μονιμα με το δεξι γκριπ στο στοπ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

Εχει γινει το αγαπημενο μου τοπικ :)

Σταματη ελπιζω ρε φιλε να βοηθηθεις εστω σε κατι απ αυτο το τοπικ ειλικρινα,

παρολαυτα πιστευω οτι κι οι υπολοιποι μπορουμε κατι να παρουμε απ αυτην την κουβεντα.

Ξες ν ανοιξει λιγο το μυαλο μας κ να μαθουμε κατι καινουριο.

Μπορει προφανως να μη συμμετεχει καποιος μηχανικος του μοτο gp αλλα εχει ανθρωπους παθιασμενους

με τα μηχανακια που ολο κ κατι εχει να μαθει ο ενας απ τον αλλον.

Τωρα ετσι χοντρικα στο θεμα σουζα μπαντα κλπ ειναι προφανες οτι οχι μονο δεν βοηθανε σε γρηγορη οδηγηση,

αλλα προφανως δημιουργουν κ μεγαλο προβλημα γιατι χανεις χρονο.

(οπως επισημανε ο Σταματης πολυ σωστα απ την αρχη)

Προφανως κ στα συγχρονα μηχανακια με ηλεκτρονικα βοηθηματα ο οδηγος δεν αντιμετωπιζει

μεγαλο προβλημα γιατι το μηχανακι στρωνει απο μονο του.

Κι εδω να πω οτι μακαρι να μαθω σουζα,πολυ γουσταρω κ ο,τι μαθεις καλο ειναι

αλλα ειναι ασχετο με τη γρηγορη οδηγηση.

Σταματη στη φαση red pill που ειχαμε μεινει,το διατυπωσα αρκετα λαθος.

Φυσικα κ εχουμε την επιλογη να ψαχνομαστε αλλα παραλληλα να απευθυνομαστε και

σε καποιον επαγγελματια που εμπιστευομαστε.

Τωρα οσο αναφορα τον προβληματισμο σου (και οποιον αλλο ενδιαφερει φυσικα)

εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον να δουμε τι γινεται στο βρετανικο πρωταθλημα ταχυτητας BSB.

Εκει λοιπον εχουν απαγορευτει τα ηλεκτρονικα βοηθηματα για να τρεχουν ολοι οι οδηγοι

οσο γινετε στα ισα.

Στο βιντεο που θα προσπαθησω να βαλω απο κατω εξηγει ο μανατζερ πως προσπαθουν να βαλουν

ενα μηχανακι 200 αλογα να βαλει τη δυναμη κατω κ να μη χανει χρονο λογο μπαντας-σουζας.

Πριν το βαλω να πω κι εγω πως πιστευω οπως ειπε ο oblivion οτι αυτο το σκαλοπατι στη ροπη 

σου δημιουργει προβλημα.Πρεπει καπως να το λειανεις,δεν ξερω πως δυστυχως..

Δες το βιντεακι νομιζω θα σ αρεσει.Α κ καλο τρακ 2μερο :)

https://youtu.be/k27B9MrKDWQ

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάντως απ'το βίντεο που έβαλες φάνηκε να σηκώνεται με χάδι το μπροστινό.Οπότε είτε το γρανάζωμα σου είναι υπερβολικό και ότι κερδίζεις με αυτά τα 10 χιλιόμετρα τελικής στην ευθεία τα χάνεις στις εξόδους είτε η σούζα αυτή σου επιτρέπει να κρατήσεις μια νορμαλ κλίση(της σούζας) μέχρι να ανεβάσεις τις κατάλληλες στροφές για να κάνεις αλλαγή ταχύτητας και να πέσει το μηχανάκι,οπότε είναι καθαρά θέμα του να ξεπεράσεις τον φόβο σου και να προσπαθήσεις να κρατήσεις το μηχανάκι όρθιο.

ΥΓ:Ξεκάρα θεωρητικό ό,τι λέω,δεν έχω μπει πίστα ποτέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε μλκες απλα πραγματα λεμε. Αναλυση πανω στην αναλυση για το τιποτα.

Ναι προφανως τα ηλεκτρονικα περιοριζουν τη σουζα ωστε να μεταφερεται οση περισσοτερη δυναμη γινεται στο δρομο και οχι στο να σηκωνει τη μηχανη.
Αλλα γιατι χρειαζομαστε τα ηλεκτρονικα να κανουν αυτη τη δουλεια?
ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΔΥΝΑΤΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΛΑΦΡΩΝΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΟΥΝ ΔΥΝΑΤΑ.
Το θελουμε αυτο? Οχι προφανως(οταν ζηταμε καθαρη επιταχυνση). Συμβαινει? Ναι προφανως.
Θελουμε δυναμη? Ναι. Τι γινεται οταν υπαρχει δυναμη? Ελαφρωμα/σηκωμα του μπροστινου.

Οποτε αν ΔΕΝ εχεις ηλεκτρονικα να σε βοηθησουν να την αποφυγεις, πρεπει τουλαχιστον να μπορεις να τη διαχειριστεις και σιγουρα πρεπει να μην τη φοβασαι.
Ο μονος τροπος να μην τη φοβασαι ειναι να την προπονησεις. Και να μη μαθεις να κανεις σουζα παλι θα μαθεις να μη φοβασαι τις μικροσουζιτσες και τα ελαφρωματα που συμβαινουν.

Το να κανεις το μηχανακι πιο αδυναμο ή να του βιασεις τη γεομετρια ωστε να μη σηκωνεται με τιποτα δεν ειναι η λυση προφανως.
Εκει που εσυ φοβασαι και κλεινεις το γκαζι ο αλλος θα δωσει πονο και θα σε περασει, εστω για λιγο. Το ιδιο και οταν μιλαμε για χρονους.
Δε θα το σηκωσει λαμπαδα, απλα θα το διαχειριστει καλυτερα και δε θα κοψει αποτομα τη δυναμη/επιταχυνση.

Ολα αυτα ειναι ακομα πιο σημαντικα οταν λογω του αποτομου κλεισιματος δημιουργεις και tank-slapping και ξεφτιλιζεται το θεμα.

Να μου ελεγες οτι οκ ρε φιλε δε μπορω να το σηκωσω τερμα και να κανω πορεια με σουζα θα σου ελεγα ναι οκ νταξι ψιλο ασχετο.
Αλλα απο τη στιγμη που ο φοβος ερχεται ακομα και απο το ελαφρωμα του μπροστινου, που ειναι δεδομενο οτι θα συμβαινει, τοτε υπαρχει θεμα.

Υ.Γ.
Και εγω δεν ειμαι της σουζας. Και εμενα με τρομαζει το αισθημα του να καβαλαω κατι και να κανει κινησεις προς τα πανω/πισω.
Την προπονω βεβαια οσο μπορω επειδη μου αρεσει οταν ασχολουμαι με κατι να γινομαι οσο πιο ικανος γινεται σε αυτο χωρις κολληματα και φοβιες.
Ασε που οταν αρχιζεις να το κατακτας ειναι απο τα πιο γαματα αισθηματα ever.
Ειμαι πολυ πιο γρηγορος με αυτοκινητα απ' οτι με μηχανη, ακριβως επειδη η μηχανη εχει επιπροσθετους παραγοντες με τους οποιους δεν "το 'χω" εμφυτα τοσο, σε αντιθεση με τους αντιστοιχους τετοιους παραγοντες του αυτοκινητου(διαχειρηση ογκου/μαζας) με τους οποιους "το χω".
Ετσι ειναι ομως. Οι μηχανες ειναι τρελο πραγμα και θελουν @@ια και ικανοτητα.
Οσο λιγοτερα πραγματα σε φοβιζουν πανω τους τοσο το καλυτερο.

Το να λεμε οτι απο 2 αναβατες που εχουν το ιδιο οδηγικο ΙQ και ταλεντο, ο ενας που κανει τη μηχανη ο,τι θελει δε θα επωφεληθει πουθενα σε σχεση με καποιον που φοβαται ή δε μπορει να διαχειριστει καποιες συμπεριφορες της, ειναι απλα βλακωδες πως να το κανουμε.
Και το "οσα δε φτανει η αλεπου" μην το υποτιματε καθολου. Ολοι μας το κανουμε σε καποιο βαθμο ακομα και αν δεν το καταλαβαινουμε και βρισκουμε αλλα επιχειρηματα για να το δικαιολογησουμε. Ανθρωπινο ειναι. Ειδικα σε τετοια θεματα.

Υ.Γ. 2
Οκ ολο βγαινουν και βγαινουν ηλεκτρονικα και στο τελος θα εχεις τοσα ηλεκτρονικα που ειτε εισαι η Μαρικα απο διπλα ειτε ο Rossi θα γραφετε τους ιδιους χρονους επειδη ολοι οι """""ανεπιθυμητοι"""""" παραγοντες θα εξαλειφονται απο αυτα. Ομως το θελουμε οντως αυτο? Ειναι τοσο σημαντικες ο χρονος αυτος καθε αυτος ή η ολη εμπειρια και η συνδεση με τη μηχανη? Δηλαδη οκ θα βαλεις αντι σουζα και θα ριξεις το χρονο σου για 1 δευτερολεπτο(πχ.). Δηλαδη θα εχεις ριξει ενα δευτερολεπτο κανοντας απολυτως τιποτα, χωρις να εχεις μαθει τιποτα και χωρις να εχεις εξελιχθει ως αναβατης. Θα ειναι απλα το κομπιουτερακι που θα σου κλεινει το γκαζι επειδη εσυ δε μπορεις να το κανεις σωστα.
Δικυκλο καβαλαμε ρε παιδες. Σουζαρει και ντριφταρει και γλιστραει και κανει και δειχνει. Ναι τι. Γιατι ειναι προβλημα αυτο? Επειδη το κανουμε προβλημα. Αντι να προσπαθουμε να το δαμασουμε(ειτε για καλυτερο χρονο, ειτε για καγκουριες) και να γουσταρουμε θελουμε να αφαιρεσουμε τα παντα και να ειναι απλα γκαζι-φρενο, ευθεια-στροφη. Δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη αλλα οκ οπως τη βρισκει ο καθενας. Δε μιλαω για αναβατες τουριστικου στιλ ή που απλα τους αρεσει η μηχανολογια των μοτοσυκλετων ή η εμφανιστη ή το στιλ ή η πρακτικοτητα ή ολα αυτα. Μιλαω για αναβατες που "το κυνηγανε" οδηγικα.

Υ.Γ. 3
Ξερω οτι το παω μακρια και εχω κανει σεντονι, αλλα μετα μη γκρινιαζουμε ομως για το ποσο βαρετος εχει γινει ο μηχανοκινητος αθλητισμος στα ανωτατα επιπεδα(f1,motogp,rally κτλπ.)
Αυτοι ειναι και επαγγελματιες. Ζουνε απο τους χρονους και τα budget και τους κανονισμους.
Εμεις το κανουμε για την κ@υλα και παλι ψαχνομαστε να το κανουμε οσο πιο ευκολο γινεται.

Υ.Γ. 4
Να σας δω να λετε σε αναβατη του Isle of Man TT οτι δε χρειαζεται να μη φοβαται τις σουζες :biggrin:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova R (675cc) Suomy SR Sport Aprilia RSV4R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

ειναι πολλοι οι παραγωντες για να μπορεσεις να πας καλα και γρηγορα σε μια πιστα (στο δρομο ειναι λιγακι διαφορετικο). 

ο σταματης πιστευω οτι πρεπει να φερει το μηχανακι στα μετρα του σε θεμα στησιματος. 

ενα μηχανακι το οποιο για καποιον αλλο ειναι τελεια στημενο (βγαζει ομαλα τη δυναμη κτλ), για μενα μπορει να ειναι τελειως λαθος γιατι πχ ειμαι πολυ πιο "επιθετικος" αλλα χρειαζομαι διαφορετικο στησιμο.

ειναι πολυ μεγαλη η κουβεντα και πισω απο το πισι παιζει να γραφουμε για 1+μηνα (γιατι ειναι πολλες οι πληροφοριες και οι παραμετροι).

ενδεικτικα καποια βιντεο παρακατω:

εδω πχ το παλικαρι (νομιζω ειναι εδω μελος) γνωριζει την πιστα, εχει αρκετη εμπειρια και χουφτωνει αφοβα γκαζι στο apex (βοηθαει και οτι ειναι καλα στημενο το mt, αλλα και το ποσο γραμμικα βγαζει τη δυναμη), με αποτελεσμα να γραφει ενα πολυ καλο χρονο τον οποιο για να πετυχεις με ss πρεπει να ιδρωσεις, πολυ!

αλλο παραδειγμα τα παλικαρια στα παρακατω βιντεο που χουφτωνουν γκαζι οποτε τους γουσταρει.:laugh:

το μπροστινο χανει προσφυση 9/10 εξοδους, σουζαρει, αλλα αυτοι ειναι μονιμα με το δεξι γκριπ στο στοπ...

Το συγκεκριμενο MT ειναι με εντελως μαμα αναρτηση παντως και με bridgestone s21.

Αρα δεν το λες και πολυ καλα στημενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@kouler γενικα μιλαω για το mt οτι ειναι καλα στημενο απο το εργοστασιο :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ταπα το παει το ΜΤ παντως,πολυ ωραιος

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova R (675cc) Suomy SR Sport Aprilia RSV4R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

@kouler γενικα μιλαω για το mt οτι ειναι καλα στημενο απο το εργοστασιο :winking:

Καλα δεν σχεδιαστηκε για να ξυνει μαρσπιεδες στις πιστες και να γυρναει 1:07 Μεγαρα. Ο αναβατης και η εμπειρια του κανει τη διαφορα:winking:

Το ΜΤ χορευε σαν τρελο στις εξοδους των στροφων. Εκεινο το track day ηταν κ το τελευταιο με τη μαμα αναρτηση(και το προτελευταιο του γενικα:laugh:).

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν δοκίμασα το μηχανάκι Σέρρες και δεν είχε καμία σχέση με αυτό που είδα στα Μέγαρα. Ούτε σούζες, ούτε πλαγιολισθήσεις, ούτε κοσκινίσματα. Λες και ήταν στημένο για τη συγκεκριμένη πίστα... Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι στην ευθεία το μηχανάκι ήταν ελάχιστα γρηγορότερο σε σχέση με πριν, από τα 227 KM/H τελική πήγε στα 232 μέγιστο...

Ενδεικτικά ένα videάκι από το τελευταίο session της Κυριακής που έκανα 3 μόνο γύρους πριν μείνω από καύσιμο... (ναι πλέον δεν έχω ένδειξη βενζίνης ούτε λαμπάκι να με προειδοποιεί...)

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

Ωραία πας και σταθερά. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F (600 cccc) ARAI Mc COY Slide King

πριν 1 ώρα, το μέλος stamatisx έγραψε:

Λοιπόν δοκίμασα το μηχανάκι Σέρρες και δεν είχε καμία σχέση με αυτό που είδα στα Μέγαρα. Ούτε σούζες, ούτε πλαγιολισθήσεις, ούτε κοσκινίσματα. Λες και ήταν στημένο για τη συγκεκριμένη πίστα... Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι στην ευθεία το μηχανάκι ήταν ελάχιστα γρηγορότερο σε σχέση με πριν, από τα 227 KM/H τελική πήγε στα 232 μέγιστο...

Ενδεικτικά ένα videάκι από το τελευταίο session της Κυριακής που έκανα 3 μόνο γύρους πριν μείνω από καύσιμο... (ναι πλέον δεν έχω ένδειξη βενζίνης ούτε λαμπάκι να με προειδοποιεί...)

Λογικό είναι , τα μέγαρα είναι αρκετά σφιχτά σαν πίστα.

Εγώ με το ταπεινό cbr600f όταν είχα μάθει λίγο την πίστα μπορούσα και ακλουθούσα τα 1000, έκτος από την ευθεία που μου έφευγαν.

Παλιά όταν είχε βγει το Daytona 675 είχαν φέρει  από την Triumph ένα στα μέγαρα και το είχα πάρει βόλτα,  όχι μέσα στην πίστα  αλλά έξω δεν άφηναν να το βαλεις μέσα.

Μου έκανε εντύπωση ότι με τις δυο - τρεις πρώτες σχέσεις έκανε άνετα σούζα , αρά από εκεί είναι η αίσθηση σου .

Είναι λίγο δυνατότερο τώρα το δικό σου από το μαμα, είναι και σφιχτή η πίστα και για αυτό σου τα κάνει αυτά που περιγραφείς.

Πιθανά να έχεις αλλάξει και τα γρανάζια και να είναι αρκετά κοντό για τα μέγαρα.

Αφού όταν κατέβηκα  από το  Daytona 675 και με ρώτησε ο υπεύθυνος της Triumph αν μου άρεσε το μηχανάκι εγώ δεν απάντησα.

Είχα ένα χαζό χαμόγελο και του είπα ότι αν είχα τα λεφτά το έβαζα παραγγελία τώρα.

χαχαχαχα

Πιθανά αν το ψάξεις λίγο με τα γρανάζια και με λίγο μαλακότερες ρυθμίσεις να είσαι ΟΚ  και στα μέγαρα.

Τροποποιήθηκε από τον dankannn
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραια,καλα νεα οποτε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

n187sh.jpg

@stamatisxδοκίμασε να βάλεις 80w90 στο stabilizer. Μόλις το έκανα και είσαι σαν να είναι άλλο αμορτισέρ. Δεν γίνεται βέβαια ohlins ή hyperpro αλλά νομίζω είναι αξιοπρεπέστατο και δεν χάνεις τπτ να το δοκιμάσεις.

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

Μάστορας.... Έλα να μου αλλάξεις ρουλεμάν! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος koukou έγραψε:

Μάστορας.... Έλα να μου αλλάξεις ρουλεμάν! 

ασε και μολις εμαθα οτι τα πολυεστερικα σου δεν μπαινουν σε μενα.... πικρα. οσο για τα ρουλεμαν ειμαι μεσα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

Κανονίζουμε. Έψαχνα βοηθό. Η γίνομαι και εγώ βοηθός. Δεν έχω θέμα..... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

Στο τελευταίο session που λέτε (αυτό που παρέθεσα πιο πάνω) έκανα μια δοκιμή. Γύρισα όλη την πίστα με 3η στο κιβώτιο. Δεν άλλαξα πουθενά παρά μόνο στην ευθεία. Προς έκπληξή μου, το μηχανάκι με το συγκεκριμένο γρανάζομα φάνηκε να έχει αρκετή δύναμη για να ανεβάσει από τα πχ 67 Km/h μέχρι και τα 170 Km/h χωρίς να νιώσω ότι πρέπει να κάνω κάποιο κατέβασμα. Επομένως πριν δοκιμάσω να αλλάξω το γρανάζομα για τα Μέγαρα ή κάνω κάποια πιο δραστική αλλαγή θα δοκιμάσω σε κάποια σημεία να μπω με 3η έτσι από περιέργεια ή τουλάχιστον με περισσότερα χιλιόμετρα (αν βρω το κουράγιο) μπας και δω διαφορά.

@dankannn αυτή θα είναι η πιο εύκολη και πιθανότατα επόμενη δοκιμή (-1 δόντι πίσω)

@giorgos.boun α πολύ ωραία, κάθε τρία track days κάνω αλλαγή στα λάδια επομένως έχω ένα ακόμα track day και μαζί με αυτά θα κάνω και στο αμορτισέρ....

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

halaris track day το επομενο td... 17 ιουνη :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού