stamatisx

Δύναμη στα μεσαία ή πιο ήπιο στα μεσαία και δυνατό στα ψηλά?

106 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

@ksino1100 στο δικό μου πάντως η διαφορά του κοντερ με το GPS ήταν +8% μετά το γρανάζομα και τα συγκεκριμένα λάστιχα ( το διόρθωσα με το speedohealer για να μη μου γράφει και τσάπα παραπάνω χιλιόμετρο το οδόμετρο) τώρα στου παιδιού από πάνω δε ξέρω ακριβώς πόσο (υποθέτω κοντά στο +17%) αλλά σίγουρα τα πραγματικά είναι αρκετά λιγότερα από τα αναγραφόμενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki zx10r Kawasaki zx10r

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 28/5/2018 at 1:41 ΜΜ, το μέλος stamatisx έγραψε:

Δε θυμάμαι αν το παιδί που ανέβασε το παρακάτω video είναι και μέλος του forum μήπως δει και το post (όπως και να χει τον ευχαριστώ πολύ, πολύ ωραίο το βιντεάκι του και πολύ γρήγορος οδηγός) πάντως με βοήθησε πολύ στο να δω από πίσω πως συμπεριφέρεται το μηχανάκι μου στην ίδια έξοδο της στροφής που μου έκανε και το γλίστρημα. Με έχει γράψει μεταξύ 3:58 - 5:06.

Παρων! Να σε καλα φιλε Σταματη χαιρομαι αν βοηθησα με το βιντεακι μου! Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κι εγω με τις μεσαιες στροφες, το zx10 του 08 που εχω ετσι κι αλλιως βγαζει ολη τη δυναμη του ψηλα σαν 600αρι και του εχω βαλει μονο μια εξατμιση ελευθερη καταργωντας καταλυτη και χωρις χαρτογραφηση ή προγραμμα κλπ. Οποτε καπου μου βγαζει ολη τη δυναμη αποτομα..

Δεν θελω να μπω στη διαδικασια να σου πω τη γνωμη μου πανω σε αυτο που ρωτας για τους εκκεντοφορους γιατι δεν εχω γνωσεις σε τετοια θεματα αλλα θα ελεγα πριν αρχισεις να κοιτας το μηχανακι να εβλεπες μηπως με την οδηγηση σου προκαλεις αυτη τη νευρικοτητα στο μηχανακι. Δηλαδη τι εννοω: Η συγκεκριμενη στροφη ειναι λιγο περιεργη, εχει μια μικρη αναποδη κλιση και εχει και αρκετες λακουβες στην εξοδο. Παροτι θεωρητικα τις στροφες που ακολουθουνται απο ευθεια τις στριβουμε θυσιαζοντας λιγο φορα για να εχουμε καλυτερη εξοδο με γκαζι απο πιο νωρις και να κερδισουμε χρονο ετσι, σε αυτη την κωλοστροφη δε δουλευει αυτο, εφαρμοζουμε την αντιστροφη τεχνικη. Θελει δηλαδη να μπεις με φορα να το αφησεις να τσουλησει μεχρι εξω και να ανοιξεις λιγο καθυστερημενα το γκαζι (στην πραξη κανω ενα σωρο λαθη τρομαρα μου αλλα απο θεωρια ειμαι διαβασμενος παντως). Αν και βλεποντας το βιντεο σου μπαινεις αρκετα καλα εκει, θα ελεγα οτι το γλιστρημα σου το εκανε επειδη εχασες το apex και σου ανοιξε λιγο τη γραμμη οποτε ησουν περισσοτερο πλαγιασμενος στο σημειο που ανοιξες το γκαζι.. Επισης για τα σαμαρακια στην εξοδο οπως εισαι πριν βαλεις τον κωλο μεσα στη σελα βαζεις ολο το βαρος σου πανω στους μαρσπιεδες για να λειτουργησει το σωμα σου σαν αμορτισερ και να λειτουργει καλυτερα η πισω αναρτηση και να μπορεσεις να το καρυδωσεις αφοβα :winking:

Τροποποιήθηκε από τον giannis1312
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F (600 cccc) ARAI Mc COY Slide King

Δημοσιεύτηκε

Ωραιο το εργαλειο.

Απο ρουλεμαν λαιμου και stabilizer   πως παμε  ?  ειναι ΟΚ ?

Ριξε μια ματια δεν χανεις κατι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 4 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Έχω την σαφή αίσθηση πως το κοντέρ του ΖΧ10 πρεπει να κλέβει αρκετά.

Εκτός κι αν με ξεγελά τόσο πολύ η κάμερα.

Ναι δεν το εχω υπολογισει ακριβως αλλα κλεβει αρκετα.. Σε αυτο το track day δοκιμασα ενα πιο κοντο γραναζωμα και φοραγα και πισω λαστιχο 200/60, λογικα παιζει κι αυτο ρολο

Τροποποιήθηκε από τον giannis1312
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@dankannn Ρουλεμάν είναι οκ, stabilizer είναι το μαμά επομένως είναι σα να μην υπάρχει... :)

@giannis1312 Ναι όντως στα συγκεκριμένη στροφή αλλά και στην επόμενη το έχασα το apex. Δυστυχώς το γκάζι δεν έχω καταφέρει να το καρυδώσω σε καμία έξοδο στροφής... είμαι γύρω στο 70% μπορεί και λιγότερο γιατί αν το ανοίξω παραπάνω και είμαι εκεί κοντά στις 10Κ το μηχανάκι με 2αρα αρχίζει και σηκώνεται τρομάζω (γιατί δυστυχώς ούτε σούζες ξέρω να κάνω και δεν έχω συνηθίσει την αίσθηση αυτή) και έτσι κλείνω ασυναίσθητα το γκάζι με ότι αυτό συνεπάγεται. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να πάρω την ίδια στροφή με περισσότερη φόρα και μια ταχύτητα πάνω πχ 3η.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με 3η ισως να ειναι ακομα χειροτερα γιατι θα σου κρεμαει πολυ.. Γενικα παντως ενα μηχανακι με τοση δυναμη και τοσο κοντο γραναζωμα σε πιστα που ειναι ολο γκαζι-φρενο ειναι λογικο να ειναι νευρικο μεχρι ενα σημειο αλλα οχι και τοσο οπως το περιγραφεις.. Ισως να θες καποιο αλλο setup στις αναρτησεις, αμα πας σε καποιο μαστορα που ασχολειται με αγωνιστικα και του το περιγραψεις οπως το λες εδω θα ξερει να σε βοηθησει. Ειναι διαφορα πραγματα που μπορεις να πειραξεις στις αναρτησεις για να μην κανει ευκολα σουζα, αλλα μπορει φτιαχνοντας αυτο να χαλασουν αλλα πραγματα στη συμπεριφορα της μηχανης.. οποτε καλυτερα να το πας σε καποιον που εξειδικευεται σε τετοια πραγματα γιατι ειναι συνθετο το προβλημα

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος stamatisx έγραψε:

@dankannn Ρουλεμάν είναι οκ, stabilizer είναι το μαμά επομένως είναι σα να μην υπάρχει... :)

@giannis1312 Ναι όντως στα συγκεκριμένη στροφή αλλά και στην επόμενη το έχασα το apex. Δυστυχώς το γκάζι δεν έχω καταφέρει να το καρυδώσω σε καμία έξοδο στροφής... είμαι γύρω στο 70% μπορεί και λιγότερο γιατί αν το ανοίξω παραπάνω και είμαι εκεί κοντά στις 10Κ το μηχανάκι με 2αρα αρχίζει και σηκώνεται τρομάζω (γιατί δυστυχώς ούτε σούζες ξέρω να κάνω και δεν έχω συνηθίσει την αίσθηση αυτή) και έτσι κλείνω ασυναίσθητα το γκάζι με ότι αυτό συνεπάγεται. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να πάρω την ίδια στροφή με περισσότερη φόρα και μια ταχύτητα πάνω πχ 3η.

Σταμάτη μήπως απλά σε τρομάζει το μηχανάκι και σφίγγεσαι και το πιέζεις? Αυτό με το 70% και λιγότερο σε καμία έξοδο  που αναφέρεις είναι λίγο..πόσο μάλλον για 600..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@giannis1312 Δυστυχώς κάποιο τέτοιο μάστορα δε γνωρίζω που να έρχεται Μέγαρα ή Σέρρες... θεωρητικά οι ομάδες που κατεβάζουν αγωνιζόμενους ίσως να παρέχουν τέτοιου είδους υπηρεσίες αλλά πρέπει να ρωτήσω τι και πώς....

@Obilivion Το μηχανάκι θα έλεγα πως ξεκάθαρα με τρομάζει γι' αυτό και ούτε το πλαγιάζω τόσο όσο πρέπει ούτε και του ανοίγω το γκάζι όσο θα 'θελα.

Τρανταχτό παράδειγμα και στο παρακάτω βιντεάκι ακόμα και σε πιο χαλαρό ρυθμό δε χουφτώνω το γκάζι (ο καρπός δε στρίβει όσο πρέπει για το 100%) και με το που ανοίξω παραπάνω και νιώσω το μπροστά να ελαφρώνει ή να κοσκινίζει αφήνω από φόβο (πχ 1:48, 3:20).

Φαντάζομαι με 1000άρι πως θα ήμουν... ακόμα πιο...  
Τώρα το επόμενο test θα είναι Σέρρες 2-3 του μήνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@stamatisx εχεις ρυθμισει αναρτησεις στα μετρα σου με καποιον που γνωριζει η απλα εκανες σερβις και τις κουμπωσες πανω?

πως κατεληξες σε αυτο το γραναζωμα? το βλεπω πως ειναι υπερβολικα κοντο και το στησιμο απο το μηχανακι το κανει ακομα πιο "επιθετικο". 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 4 ώρες, το μέλος stamatisx έγραψε:

@giannis1312 Δυστυχώς κάποιο τέτοιο μάστορα δε γνωρίζω που να έρχεται Μέγαρα ή Σέρρες... θεωρητικά οι ομάδες που κατεβάζουν αγωνιζόμενους ίσως να παρέχουν τέτοιου είδους υπηρεσίες αλλά πρέπει να ρωτήσω τι και πώς....

@Obilivion Το μηχανάκι θα έλεγα πως ξεκάθαρα με τρομάζει γι' αυτό και ούτε το πλαγιάζω τόσο όσο πρέπει ούτε και του ανοίγω το γκάζι όσο θα 'θελα.

Τρανταχτό παράδειγμα και στο παρακάτω βιντεάκι ακόμα και σε πιο χαλαρό ρυθμό δε χουφτώνω το γκάζι (ο καρπός δε στρίβει όσο πρέπει για το 100%) και με το που ανοίξω παραπάνω και νιώσω το μπροστά να ελαφρώνει ή να κοσκινίζει αφήνω από φόβο (πχ 1:48, 3:20).

Φαντάζομαι με 1000άρι πως θα ήμουν... ακόμα πιο...  
Τώρα το επόμενο test θα είναι Σέρρες 2-3 του μήνα.

Φίλε Σταμάτη από την στιγμή που είσαι άνθρωπος που ρωτάει είναι σίγουρο ότι θα βελτιωθείς και θα βρείς όλα τα προβλήματα. Για μένα μιας και τις αναρτήσεις τις πήρες από τον wolf σε κάποιο από τα επόμενα track-day που θα είναι στα Μέγαρα η΄στις Σέρρρες ζήτησε την ¨συνδρομή¨  του. Ρώτησε τον μήπως είναι στις Σέρρες στις 2 Ιούνη. Αν δεν βγάλεις άκρη έτσι, σχεδόν σε όλα τα td στα Μέγαρα βρίσκεται πολλές φορές και ο Σάκης Σκούρτας ο οποίος δίνει απλόχερα βοήθεια σε όσους την χρειάζονται. Μην ντραπείς και ρώτησε τον ότι θες

Τροποποιήθηκε από τον Obilivion
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@noodles οι αναρτήσεις αγοράστηκαν καινούργιες και έτσι δε χρειάστηκαν κάποιο service, ελατήρια μπρος πίσω αλλάχθηκαν μετά από επικοινωνία με Αγγλία και μπήκαν πιο σκληρά για τα δικά μου κιλά (107 με στολή). Το μαμά γραναζωμα ήταν 15 - 47 και είχε τελική 260 μετρημένα με GPS που στην ευθεία των Μεγάρων προλάβαινα στην καλύτερη να πιάσω το μέγιστο 191 και στις Σέρρες 227. Τώρα με το γραναζωμα στα 14 - 48 έχει τελική 245 με τη διαφορά ότι τώρα στο τέλος της ευθείας των Μεγάρων έχει καταγράψει στο racechrono 201 χωρίς να το πιέσω οριακά και στις Σέρρες ευελπιστώ να το δω το Σάββατο. 

@Obilivion ναι τον wolf θα τον ρωτούσα αλλά δεν τον έχω πετύχει μέχρι στιγμής, θα κοιτάξω να ρωτήσω και τον Σκούρτα αν είναι.

Τροποποιήθηκε από τον stamatisx
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

Σταματη μονο κ μονο για να βοηθησω κι επειδη με εχει πορωσει το θεμα αναρτησεων-στησιματος γενικοτερα..

Ειναι τεραστιο κ ανεξαντλητο θεμα κουβεντας γιατι οσο αλλαζουμε εμεις σαν οδηγοι,αλλαζουν κι αυτα που ζηταμε απ

το μηχανακι κι αυτα που καταλαβαινουμε απ το μηχανακι επισης.

Η συμπεριφορα της μοτοσυκλετας εχει σαν παραμετρους τον οδηγο,τα ελαστικα,τις αναρτησεις την γεωμετρια και και και

Οποτε χοντρικα κατα τη γνωμη μου εχεις 2 βασικες επιλογες

Η αρχιζεις να ψαχνεις ,διαβαζεις να καις το μυαλουδακι σου γενικοτερα.Αν σε εξιταρει κ το γουσταρεις ολο αυτο

Η απευθυνεσαι σε καποιον επαγγελματια που γνωριζει κ απλα το οδηγεις κ απολαμβανεις

Υσ:Αν παρεις τον πρωτο δρομο κι εχεις ορεξη για κουβεντουλα μπορουμε να γραψουμε 2-3 ιδεες παραπανω :)

Εχε κατα νου το δικο σου αμορτισερ ειναι λιγο ιδιαιτερο,εχει μια εξτρα ρυθμιση,την bypass βαλβιδα η οποια συμφωνα με τη

k-tech βοηθαει στην ομαλη μεταφορα βαρους κ σταθεροτητα του σασι.

Ακριβως τι κανει δεν εχω βρει πληροφοριες,απ οσο το καταλαβαινω εγω με οποιες γνωσεις εχω μαζεψει ψαχνωντας,

ρυθμιζει συμπιεση κ rebound μαζι.

Ys2:Ελπιζω να συναντηθουμε σε καμια πιστουλα να γνωριστουμε κιολα:)

Χοντρικα δεν αποκλειω το στησιμο σου να ειναι οκ κ απλα σ εκεινη τη φαση να παιξανε ρολο

αλλοι παραγοντες.Γενικως λενε πως τα μηχανακια δεν κανουν κατι μονο σε καποιους γυρους,

οι οδηγοι το κανουμε:).

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος stamatisx έγραψε:

Και με το που ανοίξω παραπάνω και νιώσω το μπροστά να ελαφρώνει ή να κοσκινίζει αφήνω από φόβο (πχ 1:48, 3:20).

Επειδη εγω απο γρηγορη οδηγηση δεν κατεχω και πολλα, αλλα απο σουζα κατι κανουμε... Στα σημεια που αναφερεις, αυτο που βλεπω ειναι πανικος με το που παει να σηκωθει εστω και λιγο το μπροστινο. Αυτο οδηγει σε αποτομο κλεισιμο του γκαζιου και στην ασταθεια που βλεπουμε.

Για να εισαι γρηγορος θες μια δυνατη μηχανη. Και μια δυνατη μηχανη οταν της ανοιγεις τερμα το γκαζι ειτε θα ξεκολλαει το πισω (αν εισαι υπο κλιση), ειτε θα σουζαρει (αν εισαι σχετικα σηκωμενος). Προσωπικα τα μπαντιλικια και οι σουζες που κανω εξω με εχουν βοηθησει στην πιστα (και το αντιστροφο). Οταν εχω συνηθισει στο να ξεκολλαω το πισω λαστιχο στο δρομο για λογους διασκεδασης, δε με τρομαζει οταν αυτο συμβαινει στην πιστα και ετσι δεν κλεινω το γκαζι μου αποτομα απο το φοβο. Το ιδιο και με τη σουζα. Οταν εχω συνηθισει να σηκωνω το μπροστινο για την πλακα μου δε με τρομαζει οταν θα ελαφρωσει λιγο την ωρα που σηκωνω τη μηχανη στην εξοδο της στροφης. What I'm saying is, γνωμη μου ειναι πως ισως θα ειχες να οφεληθεις απο το να ασχοληθεις με το θεμα σουζα. Να μαθεις την αισθηση, να συνηθισεις στη χρηση του πισω φρενου για να φερνεις κατω το μπροστινο και να καταλαβεις πως αυτο που σου φαινεται σουζα οταν εισαι επανω στη μηχανη ειναι στην πραγματικοτητα 5 εκατοστα ανυψωσης του μπροστινου ολα κι ολα.

Ολοι εχουμε δει τους αναβατες του motogp να σηκωνουν το μπροστινο σε πολλα σημεια της πιστας που τα δινουν ολα. Ειναι αναποσταστο μερος της γρηγορης οδηγησης. Αν δε σηκωνεται το μπροστινο σου με το μηχανακι που εχεις φτιαξει (ισχυς & γραναζωμα), τοτε πολυ απλα δεν τα δινεις ολα εκει που πρεπει. 

Αν συμφωνεις με το σκεπτικο μου και θες να κανεις καποια βηματα προς αυτην την κατευθυνση, πολυ ευχαριστως να σου πω και καποιες συμβουλες για το πώς να προχωρησεις με σχετικη ασφαλεια στο συγκεκριμενο θεμα. Πραγματα δηλαδη που με βοηθησαν προσωπικα οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με το "σπορ". Κατα τ'αλλα, εισαι πολυ πιο ικανος οδηγος απο εμενα και δεν νομιζω πως εχω κατι αλλο να συνεισφερω. Απλα σκεφτηκα να μιλησω για κατι που ξερω πεντε πραγματα παραπανω. 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Άντε να πω και εγώ το δικό μου. 

Δεν μπορω να σου πω τι θα κανεις με την οδήγηση αλλά θα σου πω κάτι που διάβασα και θα το κάνω και εγώ στο δικό μου.

Πριν αλλάξεις αμορτισέρ τιμονιού ( γιατί θα αλλάξεις είμαι σίγουρος) βγάλε το μαμά και από την βίδα βάλε 80w90 όσο πάρει. Δοκίμασε το. Δεν χάνεις τπτ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@Krosfala ασυζητητί επιλέγω  "red pill" ... ψάξιμο, διάβασμα, κάψιμο, ερωτήσεις και τα σχετικά σε σύγκριση με το να μου δώσει κάποιος μια "έτοιμη" λύση στην τωρινή μου ανάγκη και αργότερα σε κάποια καινούργια να βρίσκομαι πάλι στο μηδέν... Τώρα σχετικά με το bypass valve δεν το έχω πειράξει καθόλου, ξέρω ότι το χρησιμοποιούν κυρίως αγωνιζόμενοι σε περιπτώσεις βροχής που θέλουν πιο ελεγχόμενες αντιδράσεις του πίσω μέρους λόγω μειωμένης πρόσφυσης. Πως, πόσο και τι άλλες ρυθμίσεις κάνουν και με πιο γνώμονα δεν έχω ιδέα... Αυτό που και γω αντιλαμβάνομαι ότι κάνει είναι να μετατοπίζει αυτούσιο το φάσμα λειτουργίας της ανάρτησης είτε προς το ένα μέρος είτε προς το άλλο. Κλειδώνοντας στην ουσία τις ρυθμίσεις προφόρτισης και επαναφοράς και απλά πολλαπλασιάζει ή διαιρεί τη δράση τους. Πολύ πιθανόν να κάνω λάθος βέβαια.... για την ώρα μόνο τα κλασσικά rebount και compression σκαλίζω μαζί με την προφόρτιση και το ύψος αλλά και αυτά πάλι τα πάω βάση διάστασης και φθοράς ελαστικού. Ακόμα δεν είμαι σε θέση να κρατήσω ένα σταθερό γυρολόγιο ή να μπορέσω να έχω ένα συγκεκριμένο τρόπο που θα πάρω πχ μια στροφή και εκεί να αρχίσω να πειραματίζομαι με τις διάφορες ρυθμίσεις και πόσο μάλλον να καταλάβω ακριβώς τι επηρέασε η αλλαγή αυτή.... Μόνο τις μεγάλες αλλαγές μπορώ μέχρι στιγμής να αντιληφθώ... 
Πολύ θα χαρώ να βρεθούμε να γνωριστούμε και να τα πούμε και από κοντά σε κανένα track day.

@pitapola θεωρώ ότι όσοι μπορούν να κάνουν ελεγχόμενα σούζες και πλαγιολισθήσεις έχουν μεγάλο πλεονέκτημα στον έλεγχο της μηχανής και μπορούν να βγάλουν καλύτερα αυτή τη δύναμη στο δρόμο ή να διαχειριστούν οριακές καταστάσεις καλύτερα σε σχέση πχ με μένα που το ένστικτο επιβίωσης μου λέει να κάνω ακριβώς το ανάποδο από αυτό που θα έπρεπε εκείνη τη στιγμή να κάνω.... Μάλλον είναι καιρός να ξεκινήσω και αυτό το άθλημα επομένως η όποια συμβουλή θα είναι πολύτιμη... Μήπως να βρω και κανένα BMX ποδηλατάκι να κάνω τα πρώτα βήματα? Κρίμα να τσακιστώ με το μηχανάκι :laugh:

@giorgos.boun οι αναρτήσεις έχουν ήδη αλλάξει μπρος πίσω πακετάκι...  

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 37 λεπτά, το μέλος stamatisx έγραψε:

@giorgos.boun οι αναρτήσεις έχουν ήδη αλλάξει μπρος πίσω πακετάκι...  

δεν καταλαβες, δεν ειπα για τις αναρτησεις, το ξερω οτι τις αλλαξες. Για το αμορτισερ τιμονιου ειπα (steering damper).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

δεν καταλαβες, δεν ειπα για τις αναρτησεις, το ξερω οτι τις αλλαξες. Για το αμορτισερ τιμονιου ειπα (steering damper).

Α ναι σωστός... (πες το έτσι ντε να το καταλάβουμε... :tooth: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Δε σε καταλαβαινω. Είναι φυσιολογικη συμπεριφορα όλων των δικυκλων το να "εκτονωνουν" τη δυναμη τους με σουζες και πλαγιολησθησεις, ποσο μαλλον οταν εχουν οση δυναμη οσο το δικο σου.

Εσυ παραδεχεσαι οτι σου λειπει μια βασικη ικανοτητα στην οδηγηση δικυκλου αλλα ταυτοχρονα θες να οδηγας μοτοσυκλετα "στα ορια" μεσα σε πιστα αγωνων και αντι να δουλεψεις την ικανότητα που σου λειπει προσπαθεις να κανεις θαυματα πειραζοντας τη μηχανη που απλα κανει αυτο που ειναι φυσιολογικο να κανει.

Δυστυχως η ευτυχως οι μηχανες ετσι οδηγουνται οποτε καλυτερα να δουλεψεις το αρκετα τρομακτικο skill της σουζας, ωστε να μπορεις να εκμεταλευτεις στο επακρο τις ικανοτητες αυτης και καθε αλλης μοτοσυκλετας. Αλλιως τι να κανουμε δε γεννηθηκαμε ολοι για να γινουμε τα απολυτα τιμονια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος CptAngel έγραψε:

Δε σε καταλαβαινω. Είναι φυσιολογικη συμπεριφορα όλων των δικυκλων το να "εκτονωνουν" τη δυναμη τους με σουζες και πλαγιολησθησεις, ποσο μαλλον οταν εχουν οση δυναμη οσο το δικο σου.

Εσυ παραδεχεσαι οτι σου λειπει μια βασικη ικανοτητα στην οδηγηση δικυκλου αλλα ταυτοχρονα θες να οδηγας μοτοσυκλετα "στα ορια" μεσα σε πιστα αγωνων και αντι να δουλεψεις την ικανότητα που σου λειπει προσπαθεις να κανεις θαυματα πειραζοντας τη μηχανη που απλα κανει αυτο που ειναι φυσιολογικο να κανει.

Δυστυχως η ευτυχως οι μηχανες ετσι οδηγουνται οποτε καλυτερα να δουλεψεις το αρκετα τρομακτικο skill της σουζας, ωστε να μπορεις να εκμεταλευτεις στο επακρο τις ικανοτητες αυτης και καθε αλλης μοτοσυκλετας. Αλλιως τι να κανουμε δε γεννηθηκαμε ολοι για να γινουμε τα απολυτα τιμονια.

Δεν μπορείς να το καταλάβεις προφανέστατα γιστί δεν έχεις ασχοληθεί με τέτοια οδήγηση.. οπότε από το να μπένεις και να ¨κράζεις¨ πρωί πρωί ενα παιδί το οποίο ψάχνεται  και ρωτάει, καλύτερα να μην σχολιάζεις. Δεν σου φταίει κανείς αν δεν κοιμήθηκές καλά το βράδυ!!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

@CptAngel είσαι λίγο λάθος εδώ. Το παλικάρι γυρίζει στο 1:06, χρόνος εξωφρενικά καλός για μη αγωνιζόμενο οδηγό που έχει απλά ως χόμπυ την πίστα. Για να ρίξει τον χρόνο αυτόν, πράγμα που από την φύση του είναι ασύλληπτα δύσκολο σε αυτόν τον ρυθμό, το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται να κάνει είναι να μάθει σούζα. Και λαμπάδα να μπορούσε να το πάει με 200χλμ στο κοντέρ, το ζητούμενο και πάλι θα ήταν πως να αποφύγει την κατάσταση αυτή που περιγράφει πιο πάνω. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σούζες και πάντες, είναι ωραίες και γουστάρουμε θέαμα, αλλά δεν γράφουν χρόνους στην πίστα.

Η σωστή μηχανή στην πίστα, βάζει την δύναμη κάτω, δεν κάνει σούζες και πάντες.

Μηχανή που σουζάρει και παντιάζει, δεν είναι γιατί είναι δυνατή, είναι γιατί δεν έχει στηθεί σωστά για χρόνο στην πίστα.

Τα βασικά παιδιά, μην γράφουμε και ότι θέλουμε...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

πριν 49 λεπτά, το μέλος Obilivion έγραψε:

Δεν σου φταίει κανείς αν δεν κοιμήθηκές καλά το βράδυ!!

Ουτε εσένα που δε μπορεις να κατανοησεις το νοημα του κειμενου μου.

Δεν κραζω κανεναν, απλα ειναι normal να σηκωνεται η εστω να ελαφρωνει λιγο το μπροστινο κατα την επιταχυνση, πραγμα που παραδεχτηκε ότι τον τρομαζει. Δεν ειπα τιποτα για λαμπαδες κτλπ. ουτε ειμαι τοσο ανιδεος, οποτε ας λειπει το ξερολιστικο κραξιμο.

Εγω πιο πολυ φοβαμαι οτι θα επικεντρωθεί τόσο πολυ στο να κανει το μηχανακι πιο αδυναμο στα χαμηλα η να του αλλαξει τη γεωμετρια, που στο τελος θα εχει ενα κατωτερα στημμενο μηχανακι απλα και μονο για να καλυψει το φοβο του γυρω απο τη σουζα, οποτε δε θα καταφερει ποτέ να το φτασει στο επακρο των δυνατοτητων του.

Αν θεωρειτε οτι ενας αναβατης μπορει να εκμεταλευτει στο επακρο μια μοτοσυκλετα σε αγωνιστικές συνθηκες ενω φοβαται μια απο τις φυσιολογικες συμπεριφορες της, τοτε απλα διαφωνουμε.

Και δεν ειπα οτι δεν είναι γρηγορος/καλος, μπορει να κανει χρονο καλυτερο απο του Rossi. Αν ομως μαθαινε να μη φοβαται το συγκεκριμενο φαινομενο, η μονη λογικη συνεχεια ειναι οτι θα εκανε ακομα καλυτερο χρονο, η εστω οτι θα γινοταν πιο "δυναμικος" αναβατης συνολικα.

Στο κατω κατω ακομα και ο ιδιος παραδεχτηκε στο τελευταιο του ποστ οτι μαλλον πρεπει να ασχοληθεί με το θεμα. Θελω να πιστευω οτι δεν υπαρχει καποιος εδω που ασχολειται με τη γρηγορη οδηγηση και θεωρει οτι ο μη φοβος γύρω απο τις σουζες η και η ικανοτητα ενος αναβατη να τις κανει ειναι μονο για μοστρα και δεν εχει πρακτικη εφαρμογη στην οδηγηση στα ακρα.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος CptAngel έγραψε:

Θελω να πιστευω οτι δεν υπαρχει καποιος εδω που ασχολειται με τη γρηγορη οδηγηση και θεωρει οτι ο μη φοβος γύρω απο τις σουζες η και η ικανοτητα ενος αναβατη να τις κανει ειναι μονο για μοστρα και δεν εχει πρακτικη εφαρμογη στην οδηγηση στα ακρα.

Εγώ το θεωρώ. Η σούζα είναι μόνο για την μόστρα πιστευω. Εγώ λοιπόν προσπαθώ να ασχοληθώ με την ‘γρήγορη οδήγηση’ και θεωρώ ότι εσυ ας πούμε που κανεις δεν είσαι καλύτερος ή πιο γρήγορος σε πίστα από κάποιον που τις φοβάται μπορεί και το ανάποδο βέβαια. Γιαυτο λοιπόν θέλω όταν θα πάω στο επόμενο μηχανακι να έχει traction control και lift control για να αποφεύγω τα χαζομπαντιλικια και τις χαζοσουζες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Μόνο εγώ βλέπω motogp εδώ μέσα ρε παιδιά; Στις περισσότερες ευθείες τα μηχανάκια σηκώνουν ελαφρά το μπροστινό. Αν κλείνανε τότε το γκάζι οι αναβάτες επειδή δε νιώθαν άνετα δε θα χάνανε χρόνο; Πχ στο πρώτο προσπέρασμα του παρακάτω βίντεο αν το ducati έκλεινε το γκάζι δε θα έχανε την προσπέραση;

Αν θέλει κάποιος από τους "αντιρρησίες" ας μου απαντήσει σε αυτό το απλό ερώτημα.

Δεν είναι κανένας γρήγορος μόνο επειδή ξέρει να κάνει σούζα. Πρώτος είπα πως δεν είμαι κανένας γρήγορος και φυσικά τα Daytona του φόρουμ με πατάνε στη πίστα, αλλά από την άλλη μη μας πιάνει το γνωστό όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν μπορούσε το Ducati να βάλει ακόμα περισσότερη δύναμη κάτω, χωρίς να σουζάρει, θα ήταν ακόμα ταχύτερο. Επειδή σουζάρει , αναγκάζονται τα ηλεκτρονικά και το περιορίζουν, για να μην χάσει ΚΑΙ ΑΛΛΟ χρόνο.

Η σούζα είναι ΚΑΚΟ για τον χρόνο στην πίστα, και οι μηχανικοί ΠΑΣΧΙΖΟΥΝ αν όχι να την εξαλείψουν, να την μειώσουν όσο γίνεται περισσότερο.

Θέαμα σούζα-πάντα στις αλάνες, και χρόνος στην πίστα είναι εντελώς αντίθετα και ασυμβίβαστα πράγματα.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα