ShapeshifterGR98

Grunge Rock, κανείς;

16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Όντας και εγω φαν της ροκ σκηνής απο τα 14 μου μέχρι και τώρα πατημένα 20, μπορώ να πω οτι την αγαπάω. Μου "τα σκάει" όπως το λέμε, αλλά πιο πολύ απο όλα τα είδη, μπορώ να πω οτι ταυτίζομαι με grunge rock. Grunge είναι συγκροτήματα όπως Nirvana, Alice in Chains (έχω και 2 μπλούζες τους), Stone Temple Pilots, Pearl Jam, Soundgarden, Melvins, L7 (γυναικείο συγκρότημα αλλά έχουνε ωραία μουσική), Mad Season κλπ κλπ.

So...μόνο εγω ακούω ακόμα εν έτει 2018 ή είναι και άλλοι; Ελάτε μην ντρέπετστε  :biggrin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 5 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

(γυναικείο συγκρότημα αλλά έχουνε ωραία μουσική)

Εξαιρετικη ατακα...

Αν δεν το καταλαβες μολις ειπες πως οι γυναικες ειναι σπανιο να τα καταφερουν να παιξουν ωραια μουσικη

Αν κανουμε λιστα με μπαντες ή solo γυναικες μουσικους να βαλω...θα τελειωσουμε μεθαυριο και θα κλαιμε με τα ονοματα...

Ρε συ...μην εισαι επιπολαιος, στο ξαναπα...δημοσια γραφεις! Και παραεισαι μεγαλος για να αρχισεις τα "δεν το εννοουσα ετσι"...

Τροποποιήθηκε από τον Χ
Ειπα να μην ειμαι πολυ αποτομος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

:popcorn: :popcorn: :popcorn:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 27 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

:popcorn: :popcorn: :popcorn:

Καλη ορεξη να ευχηθω και συγχαρητηρια φυσικα για το ακρως εποικοδομητικο (και καθολου ειρωνικο ετσι;) σχολιακι...

Εσυ βεβαια εισαι αυτος ο οποιος υποστηριζει οτι η "ειρωνια δεν προσφερει τιποτα" (ασχετως που στην επομενη σελιδα και μολις μερικα ποστ μετα το κανεις κι εσυ...

Βεβαια το ζητημα που εθιξα εσυ το θεωρεις αιτια κλασσικης νεοελληνικης ατελειωτης φαγωμαρας σε φορουμ (που απειρες φορες εχουμε δει) οποτε εκει και εστιαζεις...σπας πλακα και χανεις το θεμα. Ή το θεωρεις αναλογο με τρολοθεμα "τι να βαλω στο παπακι για να βγαλει 180"...) Ειναι μια οπτικη και αυτη και δικαιωμα σου να βλεπεις απο την πλευρα που θες το καθε τι. Αλλα οχι μετα να το παιζουμε και υπερανω ειρωνιας... Εκτος και αν το μονο κριτηριο για το που μπορει να ειρωνευτει καποιος ή οχι ειναι μονο το δικο σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (200cc) Nolan N86

Δημοσιεύτηκε

Grunge δεν άκουγα πάρα πολύ εκτός απο Nirvana που τους έχω στη καρδιά μου. Πιο πολύ είμαι του new wave και του punk rock όσον αφορά τις κιθαριστικές μουσικές.

Εννοείται πως ακούω πολύ μουσική περασμένων δεκαετιών. Αλλά ακόμα βγαίνουνε διαμαντάκια, απλά δεν υπάρχει το mtv της εποχής να τα παίξει. Το τελευταίο μου κόλλημα είναι αυτοί οι πιτσιρικάδες απο Αυστραλία. Μέσω αυτών ανακάλυψα οτι και η ήπειρος των καγκουρό έχει πολύ μεγάλη και πλούσια σκηνή στο είδος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

πριν 1 ώρα, το μέλος Χ έγραψε:

Καλη ορεξη να ευχηθω και συγχαρητηρια φυσικα για το ακρως εποικοδομητικο (και καθολου ειρωνικο ετσι;) σχολιακι...

Εσυ βεβαια εισαι αυτος ο οποιος υποστηριζει οτι η "ειρωνια δεν προσφερει τιποτα" (ασχετως που στην επομενη σελιδα και μολις μερικα ποστ μετα το κανεις κι εσυ...

Βεβαια το ζητημα που εθιξα εσυ το θεωρεις αιτια κλασσικης νεοελληνικης ατελειωτης φαγωμαρας σε φορουμ (που απειρες φορες εχουμε δει) οποτε εκει και εστιαζεις...σπας πλακα και χανεις το θεμα. Ή το θεωρεις αναλογο με τρολοθεμα "τι να βαλω στο παπακι για να βγαλει 180"...) Ειναι μια οπτικη και αυτη και δικαιωμα σου να βλεπεις απο την πλευρα που θες το καθε τι. Αλλα οχι μετα να το παιζουμε και υπερανω ειρωνιας... Εκτος και αν το μονο κριτηριο για το που μπορει να ειρωνευτει καποιος ή οχι ειναι μονο το δικο σου.

Έχω την εντύπωση ότι τα ποπ κορν δεν απευθύνονταν προσωπικά σε σένα.

Και ούτε υπήρχε νύξη ειρωνίας.

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Μπορεί και να σφάλλω,κανέναν σας δεν γνωρίζω προσωπικά.
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος karellen έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι τα ποπ κορν δεν απευθύνονταν προσωπικά σε σένα.

Και ούτε υπήρχε νύξη ειρωνίας.

Οτι δλδ μπηκαν για το αρχικο ποστ περι grunge και οτι περιμενει με χαρα τα επομενα κομματια που θα βαλει ο κοσμος; Μακαρι να ειναι ετσι...

Οταν ομως ακολουθουν το δικο μου συγκεκριμενο ποστ και γνωριζουμε το γιατι μπαινουν 9/10 φορες τοτε ειναι ευκολα (για να μην πω αυτονοητα) παρεξηγησιμα.

Ευχομαι αληθεια να κανω λαθος και να μην ειναι ετσι, αλλα δεν νομιζω οτι αδικως το πηρα οπως το πηρα απαντησα με αυτον τον τροπο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Το συγκεκριμένο εμότικον δεν είναι μούτζα ούτε πράσινη φάτσα ούτε πεοπαλινδρόμηση για να σημαίνει ειρωνεία αποκλειστικά στον από πάνω.Το έχεις δει πλείστες φορές να μπαίνει σε ανάλαφρα ποστ (ο θεματοθέτης δε κατέχει σεβαστό ρεκόρ :laugh: ) και δηλώνει προσμονή για το τι θα επακολουθήσει,όχι απαραίτητα κακό ή ειρωνικό.

Anyway δεν το παίζω δικηγόρος του Γιώργου,ίσως μάλιστα και ο ίδιος να διαφωνεί με την τοποθέτησή μου αντ' αυτού.

Επειδή ξέρω ότι έχεις αίσθηση του καλού χιούμορ μου φάνηκε λίγο παράξενο που εξέλαβες όλη τη φάση σαν ειρωνεία :bye:

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Το συγκεκριμένο εμότικον δεν είναι μούτζα ούτε πράσινη φάτσα ούτε πεοπαλινδρόμηση για να σημαίνει ειρωνεία αποκλειστικά στον από πάνω.Το έχεις δει πλείστες φορές να μπαίνει σε ανάλαφρα ποστ (ο θεματοθέτης δε κατέχει σεβαστό ρεκόρ :laugh: ) και δηλώνει προσμονή για το τι θα επακολουθήσει,όχι απαραίτητα κακό ή ειρωνικό.

Anyway δεν το παίζω δικηγόρος του Γιώργου,ίσως μάλιστα και ο ίδιος να διαφωνεί με την τοποθέτησή μου αντ' αυτού.

Επειδή ξέρω ότι έχεις αίσθηση του καλού χιούμορ μου φάνηκε λίγο παράξενο που εξέλαβες όλη τη φάση σαν ειρωνεία :bye:

To ιδιο πραγμα λεμε Νικ! Εξηγησα πώς το πηρα και γιατι το πηρα ετσι. 

:cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την επόμενη φορά θα κάνω και μίνι σχεδιάγραμμα στο πρόχειρο πριν γράψω, όπως και στην έκθεση στο Λύκειο, για να μην προσβάλλω κανέναν-καμία κλπ κλπ κλπ. Γιατί κυριολεκτικά δεν έχω καμία τέτοια όρεξη πρωινιάτικο, και μιας και αμα πω "δεν το εννοούσα" έτσι θα ρίξω περισσότερο λάδι στην φωτιά, απλά δεν θα απαντήσω.

@kotoloridas προσωπικά grunge ξεκίνησα απο αρχές Λυκείου με πρώτο συγκρότημα τους Nirvana και εγω. Δεν είμαι τόσο πολύ της punk η αλήθεια είναι, οχι οτι δεν θα ακούσω κιόλας κάποιες φορές. Απο αγαπημένο στο τέρμα συγκρότημα, κλασσικά Alice in Chains...τώρα αμα με ρωτήσει κάποιος απο αυτούς ποιο album μου αρέσει περισσότερο είναι ίσως το πιο δύσκολο δίλημμα που μπορείς να μου βάλεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Την επόμενη φορά θα κάνω και μίνι σχεδιάγραμμα στο πρόχειρο πριν γράψω, όπως και στην έκθεση στο Λύκειο, για να μην προσβάλλω κανέναν-καμία κλπ κλπ κλπ. Γιατί κυριολεκτικά δεν έχω καμία τέτοια όρεξη πρωινιάτικο, και μιας και αμα πω "δεν το εννοούσα" έτσι θα ρίξω περισσότερο λάδι στην φωτιά, απλά δεν θα απαντήσω.

Ο,τι θες κανε. Αν εσυ νοιωθεις καλα με το να πετας οτιδηποτε χωρις δευτερη σκεψη ή το ποιον θιγεις γιατι απλα βαριεσαι, εγω νοιωθω υποχρεωμενος οταν κατι με ενοχλει να το λεω ακομα κι αν δεν ειναι σε προσωπικο επιπεδο. Α, και καλο μεσημερι πλεον!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

@x

Λυπάμαι που με παρεξήγησες. Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν και ειδικά εσένα, από την στιγμή δε που οι απόψεις μας συγκλίνουν στο συγκεκριμένο θέμα. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πάσο

:cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλό μεσημέρι και σε 'σενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM superduke Ducati strs (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Για τους μερακληδες tad και melvins οι παλιουρες της σκηνης του seattle

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (200cc) Nolan N86

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@kotoloridas προσωπικά grunge ξεκίνησα απο αρχές Λυκείου με πρώτο συγκρότημα τους Nirvana και εγω. Δεν είμαι τόσο πολύ της punk η αλήθεια είναι, οχι οτι δεν θα ακούσω κιόλας κάποιες φορές. Απο αγαπημένο στο τέρμα συγκρότημα, κλασσικά Alice in Chains...τώρα αμα με ρωτήσει κάποιος απο αυτούς ποιο album μου αρέσει περισσότερο είναι ίσως το πιο δύσκολο δίλημμα που μπορείς να μου βάλεις.

Όταν λέω punkrock εννοώ τη σχολή των clash για παράδειγμα, όχι καφρίλες. Αν οι αγαπημένοι σου είναι οι alice in chains βέβαια δεν έχουμε πολύ επαφή. Ενδεικτικό του οτι το grunge κατάφερε να το σέβονται και να το γουστάρουν άθρωποι με πολύ διαφορετικές μουσικές αναφορές. Περίπου όπως οι motorhead ενώσαν μεταλάδες και πανκιδες :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα