39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα εχω στα χερια μου ενα glx μετα απο προσφατη ανακατασκευη τα παντα εχτος απο το μοτερ ....Το glx το θελω για κοντρες  και γενικοτερα τα χερια μου ποιανουν και ειδη εχω κανεις ενα φτιαξιμο μονος μου στα 51mm τωρα λεω να τα αλαξω ολα και να κανω ενα καθα κοντραδικο μοτερ ... Το μονο θεμα ειναι πως δεν ξερω απο τι πραγματα να του βαλω αλλα να μην τα φαω ολα εκει γιατι μετα δεν θα το πουλησω ακριβα οσα πραγματα και να φοραει .... Αυτα που θελω να βαλω ειναι .... Κεφαλη cdi japan με ροικη,πλαναρισμα, εκκεντροφορο uma racing και βαλβιδες assa αγωνιστικες 30-24 κυλινδρος shark 53mm nikasil και πιστονι nsa full mpompe 53mm ελαφρομενο στον αγγελο... Μετα εχουμε ενα καρμπ 24mm oko , αντλία λαδιου takegawa ψυγειο shark , στροφαλομπιελα assa 54mm ενισχυμενη , ρευματα - καμπανα 90ριου , συμπλεκτη στο χερι , ηλεκτρονικη takegawa new με κοφτη σε ολες της ταχητυτες και τελος εναν πολλαπλασιαστη Kitaco .. τωρα θελω τα φωτα σας και να μου πειτε πως σας φαινετε για ενα πολυ καλο 53mm .... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

πριν 31 λεπτά, το μέλος Αριστειδης έγραψε:

τωρα θελω τα φωτα σας και να μου πειτε πως σας φαινετε .... 

Housetohome-News-Money2-1.jpg

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Κατόπιν είδα και το χέρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απορία το έχω τι πάει να πει ''ελαφρωμένο στον άγγελο''.

1-είναι ορολογία των παπάκηδων και ''αγγελος'' είναι κάποιο μέρος του εξαρτήματος

2-είναι κάποιος τοπικός μάστορας φημισμένος για τα ελαφρώματά του (σε ευρώ)

3-μια και είναι μαθηματικά βέβαιον το τέλος της όλης κατασκευής, αναφέρεται στον μεταφυσικό άγγελο που θα υποδεχθεί τα πράγματα στον παράδεισο των παπομοτέρ.

4-το ζονκ

ψηφίστε και κερδίστε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 22 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Απορία το έχω τι πάει να πει ''ελαφρωμένο στον άγγελο''.

1-είναι ορολογία των παπάκηδων και ''αγγελος'' είναι κάποιο μέρος του εξαρτήματος

2-είναι κάποιος τοπικός μάστορας φημισμένος για τα ελαφρώματά του (σε ευρώ)

3-μια και είναι μαθηματικά βέβαιον το τέλος της όλης κατασκευής, αναφέρεται στον μεταφυσικό άγγελο που θα υποδεχθεί τα πράγματα στον παράδεισο των παπομοτέρ.

4-το ζονκ

ψηφίστε και κερδίστε

2 :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

2 :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλά εσείς οι 2 νεαροί από πάνου δεν ξερετε το ζονκ?

4 :tooth: 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Στα λογια και στην θεωρία ειναι τοσο ωραια ολα... στην πραξη ομως? απο τη μια λες θα βαλεις καμπανα απο 90αρι ενω απο την αλλη λες οτι θα βαλεις συμπλεκτη στο χερι... Γιατι οταν φτιαχνετε ενα μηχανακι το κανετε σαν παζλ? παιρνετε ανταλλακτικα απο ολες τις μαρκες και τα ριχνετε μεσα σε δυο καρτερ, γιατι?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εδώ μιλάμε για ελφρωμένα πιστόνια.. κολλάς στην καμπάνα?? :biggrin:

Αριστείδη, είσαι σίγουρος ότι θες να πετάξεις τόσα λεφτά για να κάνεις ένα δυνατό μοτέρ για το τζιελεξ? Σκέψου, πες μας τι ποσό διαθέτεις και το συζητάμε γιατί από ότι φαίνεται ούτε εσύ ξέρεις ακριβώς τι θες-λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (640cc) AGV KTM SM (690cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 ώρες, το μέλος Αριστειδης έγραψε:

Καλησπερα εχω στα χερια μου ενα glx μετα απο προσφατη ανακατασκευη τα παντα εχτος απο το μοτερ ....Το glx το θελω για κοντρες  και γενικοτερα τα χερια μου ποιανουν και ειδη εχω κανεις ενα φτιαξιμο μονος μου στα 51mm τωρα λεω να τα αλαξω ολα και να κανω ενα καθα κοντραδικο μοτερ ... Το μονο θεμα ειναι πως δεν ξερω απο τι πραγματα να του βαλω αλλα να μην τα φαω ολα εκει γιατι μετα δεν θα το πουλησω ακριβα οσα πραγματα και να φοραει .... Αυτα που θελω να βαλω ειναι .... Κεφαλη cdi japan με ροικη,πλαναρισμα, εκκεντροφορο uma racing και βαλβιδες assa αγωνιστικες 30-24 κυλινδρος shark 53mm nikasil και πιστονι nsa full mpompe 53mm ελαφρομενο στον αγγελο... Μετα εχουμε ενα καρμπ 24mm oko , αντλία λαδιου takegawa ψυγειο shark , στροφαλομπιελα assa 54mm ενισχυμενη , ρευματα - καμπανα 90ριου , συμπλεκτη στο χερι , ηλεκτρονικη takegawa new με κοφτη σε ολες της ταχητυτες και τελος εναν πολλαπλασιαστη Kitaco .. τωρα θελω τα φωτα σας και να μου πειτε πως σας φαινετε για ενα πολυ καλο 53mm .... 

Καμία σχέση αυτά που θες να βάλεις,επίσεις λες και ασυναρτησίες,γιατί να πλανιάρεις/κατεβάσεις καινούργια κεφαλή με "full μπομπε" πιστόνι; μήπως θα βρίσκει στην κεφαλή.... επίσεις θες να πάρεις σκουπίδι κύλινδρο ακόμα πιο σκουπίδι πιστόνι.... δεν υπάρχουν αγωνιστικές βαλβίδες.....καμία στροφαλομπιέλα δεν είναι ενισχυμένη πόσο μάλλον του Aasa...επίσεις το καρμπυρατέρ δεν κάνει ουτε για τροφοδοσία σε βενζινοκίνητο...επειδή βαριέμαι θα σου πω μια γρηγορη συνταγή.... βρισκεις τον πιο ακριβο κινεζικο στροφαλο 54 (ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ) τον συνδιάζεις με ένα πολύ καλό χιτόνιο(Αποφεύγεις Άγγελο/Αάσα)ένα πιστόνι απλό Japan μπομπε με cdi κεφαλή την κανονική και καρμπυρατέρ Keihin PWK 28...γενικός δεν υπάρχει φουλ αγωνιστικό μοτέρ εκτός αν το πας τοσο οριο που ειναι ετοιμο να σκασει,και αυτο δεν γινετε με aasa και shark αλλα με πολυ επώνυμα πράγματα που θα αντέξουν αυτην την πίεση... η "συνταγή" που σου ειπα,ειναι κάτι που βγαίνει αρκετά δυνατό και μπορείς να πας και μια βολτούλα...

(Ναι οκ,εχω ορεξη σημερα να βοηθησω τους μικρους καγκουρες του forum μας.. ολοι εχουμε περασει απο αυτο το στάδιο...)

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος InTheEnd έγραψε:

(Αποφεύγεις Άγγελο/Αάσα)

Τωρα μου γκ@μησες την ψυχολογία, γιατί να αποφύγει τον Άγγελο? Μόλις προχθές παρέλαβα ενα κυλινδρο που μου άλλαξε χιτονιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος InTheEnd έγραψε:

ολοι εχουμε περασει απο αυτο το στάδιο

Ψευδές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

παπι=το μονο δικυκλο που η αναλογια $/ιππο κοστιζει περισσοτερο απο κοκαϊνη :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δεν διαθέτω Φράγκο και έχω φτιάξει έναν μοτέρ 56χ56 

Το καλοκαίρι που θα δουλέψω και θα βγάλω 1500€ θα το φτιάξω ένα καλό μοτέρ απλώς δεν ξέρω τι να βάλω και να βγει δυνατό 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δωσε το GLX και με τα επιπλεον 1500 ευρω που εχεις σκοπο να καψεις για το παπι παρε ενα XΤ600 που οπως και να το κανουμε ειναι ενα σοβαρο μηχανακι, αληθεια ποσο χρονων εισαι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Λογικα το διπλωμα του ειναι μεχρι 50cc και ειναι κατω των 18 γι' αυτο ψαχνεται τοσο με το glx.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

τι να το κανω το διπλωμα? 15 ειμαι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα λεφτά που θα βγάλεις, κάνε τα επένδυση.

Ρίξ' τα σε κανένα φροντιστήριο στην επόμενη σεζόν.

Σίγουρα στα Νέα Ελληνικά/Έκθεση και βλέπεις και για τα υπόλοιπα, Αριστείδη......

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δε ξερω εχω ακουσει οτι χρειαζεται διπλωμα για να οδηγας σε δημοσιους δρομους. Μλκια εκανα που πηγα και εβγαλα λες?

Βασικα αφου ουτως ή αλλως δεν εχεις διπλωμα, γιατι δεν παιρνεις κανονικη μηχανη να τελειωνεις?
Τζαμπα λεφτα θα πεταξεις στο 50αρι..

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

πριν 31 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Δε ξερω εχω ακουσει οτι χρειαζεται διπλωμα για να οδηγας σε δημοσιους δρομους. Μλκια εκανα που πηγα και εβγαλα λες?

Βασικα αφου ουτως ή αλλως δεν εχεις διπλωμα, γιατι δεν παιρνεις κανονικη μηχανη να τελειωνεις?
Τζαμπα λεφτα θα πεταξεις στο 50αρι..

Βάζω στοίχημα οτι δε φτάνουν τα πόδια του κάτω σε XT....

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1500¥ ( :grin: ) για παπί μού ακούγεται αρκετά ρίζοναμπλ.

Προχώρα το και άσε τους ζηλιάρηδες να λένε...

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

1.87 eimai poy les oti den ftanoun ta podia moy se xt filarako kai exw odhghsei kai xt660 kai r6 opote den se pernei na mhlas malon giati amesws oloi arxizoun kai lene ta dika toys enw egw grafw sto forum gia na ftiaksw ena kalo moter me 1500 eurw kai o ka8enas leei oti tou katebei ... exw auta ta lefta opoios mporei na me boh8eisei moy leei allios na mhn sxoliasei kan 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιατι δεν παιρνεις απλα μια μηχανη θα μας πεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

Γιατι δεν εχω διπλωμα και ο πατερας μου εχει μεχρι 125 και επειδι ο πατερας μου δεν θελει να μπλεχτει και πολυ καλα κανει πειρα ενα glx στο ονομα της μανας μου και θα φτιαξω αυτο ο πατερας μου παντω ηταν αρνητικος στο να παρω μηχανη και καλα εκανε αφου ειμαι 15 αλλα η μανα μου συμφωνησε και την πειρε στο ονομα της χωρις να εχει διπλωμα .. οποτε δεν μπορω να παρω κατι αλλο σαν μηχανη 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος Αριστειδης έγραψε:

1.87 eimai poy les oti den ftanoun ta podia moy se xt filarako kai exw odhghsei kai xt660 kai r6 opote den se pernei na mhlas malon giati amesws oloi arxizoun kai lene ta dika toys enw egw grafw sto forum gia na ftiaksw ena kalo moter me 1500 eurw kai o ka8enas leei oti tou katebei ... exw auta ta lefta opoios mporei na me boh8eisei moy leei allios na mhn sxoliasei kan 

Αριστείδη, μη γράφεις greeklish, γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες και ενεργοποιημένο ελληνικό dictionary

Μη θυμώνεις. Αδικείς εαυτόν και αλλήλους.

Με τα λεφτά σου, κάνε ό,τι γουστάρεις. Αλλά δύσκολο να βρεις ολοκληρωμένη άποψη για το τι θα φτιάξεις ή όχι στο μηχανάκι σου.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα κρατούσα το GLX όσο πιο μαμά γίνεται, ή αν το πείραζα θα προσπαθούσα να το κρατήσω «κρυφό», να μη φαίνεται λόγω εξατμίσεων κλπ κλπ

Βάλε ένα φρέσκο σετ λαστιχάκια, κανένα αμορτισεράκι, συμμόρφωσε τη δερματίνη στη σέλα σου, βάλε 2 φρέσκα γκριπ, καμιά καινούρια λαμπίτσα.

Περιορίσου στα περιφερειακά και αυτά που βοηθούν να είναι ασφαλές.

Το να ρίξεις 1500€ στο γερασμένο μηχανάκι σου, είναι σα να ζητάς από τη γιαγιά να δουλέψει πουτ@ν@ στο λιμάνι Ningbo-Zhoushan.

Κράτα τα λεφτά σου. Φάτα σε γκόμενες/ταξίδια/φαγητό. Ή απλά κράτησέ τα για αργότερα, να πάρεις κάτι μεγαλύτερο.

Αν επιμένεις να τα πετάξεις, βρες έναν σοβαρό μάστορα και πες του τι θες να κάνεις. ΜΗ του μιλήσεις για 1500€. Θα σε πιάσει κορόιδο, χωρίς δεύτερη σκέψη. Ρώτησέ τον πόσο θα φτάσει μια βελτίωση στο επίπεδο που λες και αποφασίζεις. Πάρε προσφορές από 2-3 διαφορετικούς συνεργειάδες.

Υ.Γ.: Είπες πριν: «...και έχω φτιάξει έναν μοτέρ 56χ56....»

Ένα τέτοιο μονοκύλινδρο μοτέρ, έχει κυβισμό 138cc!!!! Πως ακριβώς το κατάφερες αυτό?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα