ShapeshifterGR98

Μάστιγα στα πιτσιρίκια: τα ναρκωτικά

27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Rookie FF-352 Ducati 996 (2001) (996cc)

Δημοσιεύτηκε

Απόγευμα και είμαι αραχτός στο σπίτι. Πηγαίνω προς την κουζίνα και το μάτι μου πέφτει πάνω σε ένα ρεπορτάζ του STAR για μια 14χρονη που λιποθύμισε. Της έδωσαν συμμαθητές της, λέει, χασίς αυτή το κάπνισε, έκανε εμετό και λιποθύμησε. "Απαιτείται ψυχολογική υποστήριξη για αυτά τα παιδιά" έλεγε αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο. Hell, ήδη ξέρω άτομα που στα 12 ξεκινήσανε τσιγάρο. Αλλά γιατί απλά "χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη και ιδιαίτερη διαχείρηση"? Επειδή πιάστηκαν να κάνουνε ναρκωτικά; Προσωπικά πιστεύω οτι είναι παιδί 14-15 χρονών έχει το μυαλό να καταλάβει οτι τα ναρκωτικά ακόμα και το χόρτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. 

Να πω οτι είναι ένα 8χρονο που του εξηγείς το θέμα αυτό και δεν καταλαβαίνει να πω οτι εντάξει είναι πολύ μικρό ακόμα και δεν καταλαβαίνει απο τέτοια πράματα ακόμα. Αλλά εν έτει 2018 θεωρώ οτι η πληροφόριση είναι άφθονη. Αμα πατήσεις στο Google για αυτό το θέμα θα σου βγάλει 2000 λόγους που είναι καταστροφικές οι ουσίες και γιατί πρέπει να μείνεις μακριά τους. Και σίγουρα γίνονται και τουλάχιστον άντε μια φορά ομιλία στα σχολεία για αυτό το θέμα. Σε εμάς θυμάμαι 3η Γυμνασίου (2013 τότε) μας είχανε έρθει κάτι δεν θυμάμαι και εγω τι νομίζω του ΚΕΘΕΑ ήτανε ή δεν ξέρω και εγω απο που και μας μιλήσανε για αυτό το θέμα με αφορμή οτι στο δίπλα Γυμνάσιο βρήκανε χασίς (το γυμνάσιο μου ήτανε ακριβώς δίπλα με ένα ακόμα, ίδιο προάυλιο ουσιαστικά). 

Πλέον δεν ξέρω αμα γίνεται ακόμα αυτό. Αλλά άντε να πάει στα κομμάτια η είδηση αυτή, το γεγονός οτι άμα κατέβεις μια βόλτα απόγευμα απο την παραλία του Βόλου προς Άγιο Κωνσταντίνο, θα μαστουρώσεις και μόνο απο την μυρωδιά που επικρατεί εκεί πέρα, δεν λέει γενικά οτι πάμε λιγάκι κατά διαόλου; Τι θέλω να πω; Είσαι ένας νέος άνθρωπος, καλή ώρα όπως εγω, ηλικία σου λέω μεταξύ 15 ή και 23 περίπου άντε 24 (μετά συνήθως αρχίζει και μεστώνει το μυαλό). Συνήθως έχεις όνειρα, θέληση να κάνεις πράγματα, να γνωρίσεις κόσμο, να φλερτάρεις και όλα αυτά που έχει αυτή η περιόδος της ζωής ενός ατόμου. Και εσυ τι κάνεις; Ξεκινάς ουσίες; Γιατί; Επειδή "ελα μωρέ μαλάκα την βρίσκω έτσι" ή γιατί "με κάνει και ξεφεύγω"; Την καταβρίσκω πίνοντας καφεδάκι στο μπαλκόνι μαζί με τσιγάρα και με 1-2 φίλους παρέα, επίσης την βρίσκω απλά σκαλίζοντας το μηχανάκι. Δεν χρειάζεσαι ναρκωτικά για να ξεφύγεις...αμα τα βρεις με τον εαυτό σου την ίδια δουλειά κάνεις. 

Και έτσι λοιπόν γεμίζουμε σιγά σιγά απο ένα τσούρμο 15χρόνα τα οποία τώρα ξεκινάνε με χόρτο και λογικά προς τα 20 θα είναι με τίποτα βαρύ πράμα και θα περπατάνε σαν zombies σε πλατείες μέχρι να μπετώσουνε, να σωριαστούνε κάτω και να τους μαζέψει κάνα ΕΚΑΒ. Γιατί όμως όλο αυτό; Ειδικά απο τόσο μικρή ηλικία; Ποιος ο λόγος να βλέπεις τον εαυτό σου να γίνεται λιώμα, να σε αχρηστεύεις με λίγα λόγια; Τι όφελος δίνει; Κυριολεκτικά κάθε φορά που θα βγω βόλτα έξω θα με πιάσει κάνα πρεζάκι στο δρόμο είτε αγόρι είτε κορίτσι να μου ζητήσει κάτι, μα θα είναι τσιγάρο, μα θα είναι λεφτά για μπύρα ή να φάει κάτι μα το ένα μα το άλλο. Τους καταλαβαίνω πλέον...τα μάτια είναι τέρμα λιωμένα, μιλάνε λες και έχουνε κατεβάσει 2 λίτρα βότκα, και συνήθως στο χέρι τους θα έχουνε ή κοψίματα ή τρύπες (το οποίο το βλέπω και ανατριχιάζω). 

Απλά γιατί; Πάντα το απορούσα αυτό εδω πως γίνεται τόσο πολλά άτομα απο νεολαία να καταστρέφονται έτσι. Και δεν είναι οτι το κάνουνε αναγκαστικά...είναι καθαρά θέμα επιλογής αυτό εδω. Απλά γιατί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

tenor.gif

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλώς, όταν ξεκινήσετε πάντως πείτε μου να ξέρω και εγω so I can smoke some crack too.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Άλλα είχα ξεκινήσει να γράφω, άλλα ποστάρω τελικά. 

Πιστεύω πως όλους μας έχει απασχολήσει το εν λόγω θέμα, είτε κατά τη φάση της εφηβείας (όντας "εκτεθειμένοι" 'η/και επιρρεπής ) είτε από τη θέση του γονέα ο οποίος καλείται να προστατεύσει τα παιδιά του. 

Από όσο έχω δει, το γεγονός είναι ότι η χρήση ναρκωτικών ουσιών έχει αυξηθεί κατακόρυφα και, σύμφωνα με έρευνα του vice για την Ελλάδα, είναι άμεση συνέπεια της οικονομικής και κοινωνικής κατάστασης. 

Δεν έχει νόημα να γράψω πολλά, το μόνο σίγουρο είναι ότι πρόκειται για δρόμο χωρίς γυρισμό στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. 

Το προαναφερθέν βίδεο σε 2 κομμάτια

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οκ jokes and trolling aside, είναι άθλια η κατάσταση πλέον. Σίγουρα η πίκρα, το στρες και η οικονομική κατάσταση είναι λόγοι αλλά πόσο αδύναμος χαρακτήρας πρέπει να είσαι για να πέσεις σε αυτή τη κόλαση; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πρώτον,

Το χασίσι υπάγεται στα ναρκωτικά. Είναι ένα από τα ναρκωτικά. ΔΕΝ είναι όμως ΤΑ ναρκωτικά, γενικώς κι αορίστως. Οι τίτλοι τύπου ''η μάστιγα των ναρκωτικών, κινδύνεψε κορίτσι από τα ναρκωτικά'' κ.ο.κ. φέρνει στο μυαλό, βαριές περιπτώσεις ναρκομανών. Η πραγματικότητα εδώ, είναι κάτι νέα παιδιά, κάνανε ένα χασίσι. Κακό κι αυτό, αλλά έχει μια απόσταση.

Δεύτερον,

Κάποιες κουλτούρες περιοχών της Ελλάδας, αλλά και πληθυσμών που έχουν έρθει στην Ελλάδα εδώ και κάποια χρόνια, το χασίσι, δεν το θεωρούν κάτι το τραγικό. Κάποιες οικογένειες από αυτές τις κουλτούρες, το θεωρούν και τελετή ενηλικίωσης του αγοριού. ΕΤΣΙ έχει γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση και με τα αγόρια της παρέας, που σε σχολική εκδρομή κλειδωθήκαν στο δωμάτιο και κάνανε γύρα ένα ''τσιγάρο'' μαζί με το κορίτσι.

Τρίτον,

Δεν  πιάνετε κανά θέμα τι νάυλον ζαρτιέρα να βάλω για φίλτρο αέρα στο παπάκι μου, που κάπως το έχετε, που μου κάνετε και προβληματισμούς για τα ναρκωτικά; Δεν πιάνουμε την προσθαφαίρεση, θέλουμε και διαφορικές εξισώσεις, τρομάρα μας. Έχει σχολικούς συμβούλους το συγκεκριμένο σχολείο, έχει επιτροπές, έχει γίνει ήδη μεγάλη διαδικασία, και θα γίνουν αυτά που πρέπει.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ΜΒ είναι η κολυμβήθρα του Σιλωάμ,αφού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διαφορικες εξισώσεις. Το διαβάζω και ξυπνάνε εφιάλτες απο το Λύκειο. :cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως θα παιξω την τελευται πραξη του δραματος, θα παω να βαλω τον καινουριο κυλινδρο στα 52mm στο Townmate, που κολλει αυτο με το θεμα? κολλαει στο οτι αν και παλι καιει λαδια θα αρχισω τα ναρκωτικα....

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Εν ετη 2018 και μιλαμε για μαστιγα ναρκωτικων.....

Πιο πολλα πιτσιρικια πεθαινουν απο τροχαια παρα απο ναρκωτικα ετησιως. 

Τωρα ποια ειναι πραγματικα η μαστιγα δε ξερω

Και για να μην ξεφευγουμε

Αααα

Και επειδη μιλαμε για μαστιγες ανοιξτε το youtube και δειτε με τι ασχολειται ενα μεγαλο ποσοστο της νεολαιας..

Παιδι μου τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις;

Επαγγελματιας youtuber μπαμπα!

Ευγε παιδι μου!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οκ πιστεύω οτι αυτή η εικόνα τα συνοψίζει όλα μαζί 

7nDT0GX.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Εγω παντως θα παιξω την τελευται πραξη του δραματος, θα παω να βαλω τον καινουριο κυλινδρο στα 52mm στο Townmate, που κολλει αυτο με το θεμα? κολλαει στο οτι αν και παλι καιει λαδια θα αρχισω τα ναρκωτικα....

Τελικα τη γλιτωσα σαμερα... το Τownmate παει πολυ καλα, και γω δεν θα πεσω στα ντρόγκια...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω όμως με αυτό το "σαμερα" θα πέσω :laugh: 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 43 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Εγω όμως με αυτό το "σαμερα" θα πέσω :laugh: 

Εσυ θα πεσεις για τα καλα στα σκληρα οχι απο το "σαμερα" αλλα οταν δεις να σε περναω απο πανω με το Townmate...

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Εσυ θα πεσεις για τα καλα στα σκληρα οχι απο το "σαμερα" αλλα οταν δεις να σε περναω απο πανω με το Townmate...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έγνοια σου και το κιτ 60mm της Takegawa για Address 125 είναι on the way

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Οκ πιστεύω οτι αυτή η εικόνα τα συνοψίζει όλα μαζί 

7nDT0GX.jpg

Βασίλειε (worshipper_jesus), εσύ? :crazy:  :tooth:

(Ζήσαμε μεγάλες στιγμές εκείνον τον Αύγουστο του 2010) :worshippy: :drunk:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Honda CB1000R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Βασίλειε (worshipper_jesus), εσύ? :crazy:  :tooth:

(Ζήσαμε μεγάλες στιγμές εκείνον τον Αύγουστο του 2010) :worshippy: :drunk:

Χαχαχα που τον θυμηθηκες αυτόν?!? :laugh: :worshippy:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος για Χίο.. Triumph Speed Triple.. (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Βάλε ένα λινκ να διαβάσουμε να μορφωθούνε οι νέοι, να αναπολήσουν οι παλιοί.....

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

Την 17/5/2018 at 1:36 ΠΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Απόγευμα και είμαι αραχτός στο σπίτι. Πηγαίνω προς την κουζίνα και το μάτι μου πέφτει πάνω σε ένα ρεπορτάζ του STAR για μια 14χρονη που λιποθύμισε. Της έδωσαν συμμαθητές της, λέει, χασίς αυτή το κάπνισε, έκανε εμετό και λιποθύμησε. "Απαιτείται ψυχολογική υποστήριξη για αυτά τα παιδιά" έλεγε αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο. Hell, ήδη ξέρω άτομα που στα 12 ξεκινήσανε τσιγάρο. Αλλά γιατί απλά "χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη και ιδιαίτερη διαχείρηση"? Επειδή πιάστηκαν να κάνουνε ναρκωτικά; Προσωπικά πιστεύω οτι είναι παιδί 14-15 χρονών έχει το μυαλό να καταλάβει οτι τα ναρκωτικά ακόμα και το χόρτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. 

Να πω οτι είναι ένα 8χρονο που του εξηγείς το θέμα αυτό και δεν καταλαβαίνει να πω οτι εντάξει είναι πολύ μικρό ακόμα και δεν καταλαβαίνει απο τέτοια πράματα ακόμα. Αλλά εν έτει 2018 θεωρώ οτι η πληροφόριση είναι άφθονη. Αμα πατήσεις στο Google για αυτό το θέμα θα σου βγάλει 2000 λόγους που είναι καταστροφικές οι ουσίες και γιατί πρέπει να μείνεις μακριά τους. Και σίγουρα γίνονται και τουλάχιστον άντε μια φορά ομιλία στα σχολεία για αυτό το θέμα. Σε εμάς θυμάμαι 3η Γυμνασίου (2013 τότε) μας είχανε έρθει κάτι δεν θυμάμαι και εγω τι νομίζω του ΚΕΘΕΑ ήτανε ή δεν ξέρω και εγω απο που και μας μιλήσανε για αυτό το θέμα με αφορμή οτι στο δίπλα Γυμνάσιο βρήκανε χασίς (το γυμνάσιο μου ήτανε ακριβώς δίπλα με ένα ακόμα, ίδιο προάυλιο ουσιαστικά). 

Πλέον δεν ξέρω αμα γίνεται ακόμα αυτό. Αλλά άντε να πάει στα κομμάτια η είδηση αυτή, το γεγονός οτι άμα κατέβεις μια βόλτα απόγευμα απο την παραλία του Βόλου προς Άγιο Κωνσταντίνο, θα μαστουρώσεις και μόνο απο την μυρωδιά που επικρατεί εκεί πέρα, δεν λέει γενικά οτι πάμε λιγάκι κατά διαόλου; Τι θέλω να πω; Είσαι ένας νέος άνθρωπος, καλή ώρα όπως εγω, ηλικία σου λέω μεταξύ 15 ή και 23 περίπου άντε 24 (μετά συνήθως αρχίζει και μεστώνει το μυαλό). Συνήθως έχεις όνειρα, θέληση να κάνεις πράγματα, να γνωρίσεις κόσμο, να φλερτάρεις και όλα αυτά που έχει αυτή η περιόδος της ζωής ενός ατόμου. Και εσυ τι κάνεις; Ξεκινάς ουσίες; Γιατί; Επειδή "ελα μωρέ μαλάκα την βρίσκω έτσι" ή γιατί "με κάνει και ξεφεύγω"; Την καταβρίσκω πίνοντας καφεδάκι στο μπαλκόνι μαζί με τσιγάρα και με 1-2 φίλους παρέα, επίσης την βρίσκω απλά σκαλίζοντας το μηχανάκι. Δεν χρειάζεσαι ναρκωτικά για να ξεφύγεις...αμα τα βρεις με τον εαυτό σου την ίδια δουλειά κάνεις. 

Και έτσι λοιπόν γεμίζουμε σιγά σιγά απο ένα τσούρμο 15χρόνα τα οποία τώρα ξεκινάνε με χόρτο και λογικά προς τα 20 θα είναι με τίποτα βαρύ πράμα και θα περπατάνε σαν zombies σε πλατείες μέχρι να μπετώσουνε, να σωριαστούνε κάτω και να τους μαζέψει κάνα ΕΚΑΒ. Γιατί όμως όλο αυτό; Ειδικά απο τόσο μικρή ηλικία; Ποιος ο λόγος να βλέπεις τον εαυτό σου να γίνεται λιώμα, να σε αχρηστεύεις με λίγα λόγια; Τι όφελος δίνει; Κυριολεκτικά κάθε φορά που θα βγω βόλτα έξω θα με πιάσει κάνα πρεζάκι στο δρόμο είτε αγόρι είτε κορίτσι να μου ζητήσει κάτι, μα θα είναι τσιγάρο, μα θα είναι λεφτά για μπύρα ή να φάει κάτι μα το ένα μα το άλλο. Τους καταλαβαίνω πλέον...τα μάτια είναι τέρμα λιωμένα, μιλάνε λες και έχουνε κατεβάσει 2 λίτρα βότκα, και συνήθως στο χέρι τους θα έχουνε ή κοψίματα ή τρύπες (το οποίο το βλέπω και ανατριχιάζω). 

Απλά γιατί; Πάντα το απορούσα αυτό εδω πως γίνεται τόσο πολλά άτομα απο νεολαία να καταστρέφονται έτσι. Και δεν είναι οτι το κάνουνε αναγκαστικά...είναι καθαρά θέμα επιλογής αυτό εδω. Απλά γιατί.

Γιατι...

Σα μαστουρωθεις

γινεσαι ευθυς

βασιλιας,διχτακτορας,Θεος κ κοσμοκρατορας 

:)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

Χαχαχα που τον θυμηθηκες αυτόν?!? :laugh: :worshippy:

Ρε φίλε, αυτά είναι απ' τη Χρυσή Κασετίνα του mb:mB_kalo_e:

πριν 3 ώρες, το μέλος Manalishi έγραψε:

Βάλε ένα λινκ να διαβάσουμε να μορφωθούνε οι νέοι, να αναπολήσουν οι παλιοί.....

Ό,τι ζητήσει ο αγαπημένος μου Δημήτρης, :wub: είναι εντολή. :biggrin:

Ιδού: http://www.mybike.gr/profile/15821-worshipper_jesus/content/

Απολαύστε υπεύθυνα.......:laugh:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

τι εχουν σκεφτει οι τυποι? αναμυγνειουν κρυσταλ μεθ με υγρα μανταριας και το καπνιζουν? τι απιστευτη μαλακια ειναι αυτη?

στο βιντεο ο τυπος με τη γυαλινη πιπα μιλαει καλυτερα αγγλικα απο το διευθυντη της ελληνικης DEA. :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πηγαίνετε απέναντι

δίπλα από τον καταψύκτη

Θα βρείτε του ταμία 

το tales from the κρύπτη.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού