Γιαννης87

Kawasaki ZX12R

45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος Morx έγραψε:

... σε τι ακριβως διαφωνεις;

Μιλάμε για τα πρώτα δείγματα ψεκασμού σε μοτοσυκλέτες απέναντι σε τελευταιές γενιές καρμπς.

Δεν μπορώ να δεχθώ εκ προοιμίου πως ο ψεκασμός είναι καλύτερος.

Την 5/15/2018 at 8:59 ΜΜ, το μέλος Γιαννης87 έγραψε:

Καλησπέρα, ποιά η άποψή σας για τη συγκεκριμένη μηχανή?

Η πλέον χαμηλή τιμή αγοράς της την καθιστά καλή επιλογή για αγορά?

Κάτι μου ξέχασα να σε ρωτήσω.

Τι μηχανάκια είχες μεχρι τώρα?

Ποια η κύρια χρήση που θέλεις να κάνεις στο ZX12R?

Κ κάτι ακόμα.

Οι ναυαρχίδες των εταιριών έχουν ακριβά ανταλλακτικά. Να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

Ιδιαίτερα αν σκεφτείς πως μιλάμε για 16-17 ετών μηχάνημα.

Μπορεί να δελεάζεσαι από την τιμή αγοράς αλλά αν ακούσεις το κόστος αντικατάστασης κάποιων τμημάτων θα πάθεις σοκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Καρμπυρατέρ, κάνει σέρβις ΑΚΟΜΑ και ένας ερασιτέχνης, αρκεί να έχει τα βασικά εργαλεία για να φτάσει στα καρμπυρατέρ, σπρέι καθαρισμού, αέρα με πίεση, και για τον συνχρονισμό, μηχάνημα συνχρονισμού.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι δύσκολο, και για επαγγελματία, δεν το συζητάμε, ότι θα τα έχει όλα αυτά...εύκολα.

Και τι να πάθει ένα καρμπυρατέρ; Να βουλώσει ζιγκλέρ από βρωμιές, να μπλοκάρει κανά φλοτέρ, να φαγωθεί κανάς αυλός από τα χρόνια ή καμια βελόνα, και στην χειρότερη όλων, να σκιστεί καμιά μεμβράνη.

Στα αλήθεια τώρα, γράφετε ότι δεν υπάρχει μηχανικός να ασχοληθεί με τέτοια πράγματα; Τι δουλειά κάνουν δλδ οι μηχανικοί; Χτυπάνε το γιαούρτι;

-----

Αντίθετα, σέρβις σε ψεκασμό, χαιρέτα μας τον πλάτανο ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ. Ναι, δεν θα κάτσει τόσο συχνά όσο στα καρμπυρατέρ, αλλά όταν θα έρθει η ώρα του... Και άιντε καλά να βγάλει μια βλάβη, να δεις τον κωδικό λάθους, να αλλάξεις το εξάρτημα που λέει ο κωδικός λάθους, και έτοιμο, αν πάθει κανά γκρέμλιν ο ψεκασμός από αυτά που δεν βρήσκονται, δεν φαίνονται, δεν βγάζει η διάγνωση και όμως η μηχανή έχει πρόβλημα, τι κάνεις οεο;

Άμα θέλει αντλία βενζίνης, που θα θέλει μετά από 15 χρόνια ή θα χρειαστεί σύντομα, και έχει 600 ευρώ γνήσια και 300 μεταχείρω, τι λέμε μετά για τον ψεκασμό οεο;

Μην θεοποιείτε τους ψεκασμούς, ΔΕΝ είναι πάντα καλύτερο να έχεις ψεκασμό. Κάθε εφαρμογή έχει τα πλεονεκτήματά της και τα μειονεκτήματά της.

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω απο την αλλη δεν καταλαβα γιατι επειδη το πηρες μεταχειρισμενο πρεπει να εχει στανταρ θεμα το καρμπ και να μπλεξεις..

Δηλαδη αν παρεις καλοσυντηρημενο μηχανακι θα εχει θεμα? Οχι προφανως.
ΑΝ ειναι μπουρδελο, που ειδικα για το καρμπυλατερ κανει μπαμ, τοτε ΙΣΩΣ μπλεξεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZX10R 2011 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

στο στροφιλικι εγω με το 12αρι δε θα μπορω να κουνηθω, αλλα στην ευθεια δεν θα με δεις ποτε ουτε ταμα να κανεις, και παλι σχετικο ειναι γιατι εχω δει και ογκωδη χαρλευ να στριβει και να ξινει κατω, περα απο αυτο ομως και gsxr 750 οταν ειχα στο δρομο ποτε δεν εμπαινα πλαγιαστος σε στροφη γιατι δεν ειναι πιστα οποτε αμα γλυσρισεις τσακιστηκες, ολοι απο στροφη την πατανε κανεις δεν επεσε πηγαινοντας με 330 στην εθνικη σε ευθεια.

επισης απορω πως πολλοι πιστευουν οτι 600αρια και 1000αρια ειναι το ιδιο ή καποιοι εχουν πεισει κιολας τον εαυτο τους οτι τα 600αρια ειναι καλυτερα, αν ηταν ετσι παιδια πιστεψτε με τα 1000, 1200, 1400 δεν θα υπηρχαν, τι να τα κανεις να καινε παραπανω αφου ολα τα κανεις με 600αρι.

Τροποποιήθηκε από τον Γιαννης87

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιαννης87 έγραψε:

στο στροφιλικι εγω με το 12αρι δε θα μπορω να κουνηθω, αλλα στην ευθεια δεν θα με δεις ποτε ουτε ταμα να κανεις, και παλι σχετικο ειναι γιατι εχω δει και ογκωδη χαρλευ να στριβει και να ξινει κατω, περα απο αυτο ομως και gsxr 750 οταν ειχα στο δρομο ποτε δεν εμπαινα πλαγιαστος σε στροφη γιατι δεν ειναι πιστα οποτε αμα γλυσρισεις τσακιστηκες, ολοι απο στροφη την πατανε κανεις δεν επεσε πηγαινοντας με 330 στην εθνικη σε ευθεια.

Το παν στην γρήγορη μετακίνηση από το Α στο Β, εφ' όσον υπάρχουν στροφές και καμπές, ΔΕΝ είναι η απόλυτη ιπποδύναμη ή η υψηλή τελική.

Η γρήγορη (ή και αεροπλανική) μετακίνηση απλά απαιτεί πολύ υψηλή μέση ταχύτητα.

Όσο και να οδηγείς με την ταυτότητα στο στόμα, κυνηγώντας τελικές μόνο και μόνο για να φθάσεις κάποιον «πιο αδύναμο» που ολοένα και θα απομακρύνεται, το αποτέλεσμα που ελπίζεις να έχεις δε θα έρθει ποτέ. 

Κάτι που σημαίνει πως αν στις στροφές δε μπορείς να κουνηθείς ή φοβάσαι πχ να περάσεις καμπές με 200 και 240++, θα τα βρεις πολύ δύσκολα ακόμα και από ένα ταπεινό 600άρι με 270 τελική (υπό συνθήκες). Και αν ο εγωισμός σου είναι υπέρμετρος, θα αυξήσεις κατακόρυφα τον βαθμό κινδύνου (δικού σου και των ταξιδιωτών γύρω σου) αλλά και την πιθανότητα μεγάλου (ή ανυπέρβλητου) τραυματισμού σου

Σαφέστατα και ΔΕ σου προτείνω να υποβάλεις τον εαυτό σου σε ρίσκο που συμπεριλαμβάνει στρίψιμο και γενικά οδήγηση (πολύ) άνω των ορίων σου (ψυχολογικών και ικανοτήτων), αλλά αν καβαλήσεις ένα μεταχειρισμένο ZX12R με άγνωστη συντήρηση και προϊστορία τροχαίων, οδηγώντας το όπως αφήνεις με σαφήνεια να εννοηθεί, θα είσαι κινούμενη βόμβα και είναι κρίμα για σένα και όσους σε περιμένουν σπίτι να επιστρέψεις (και όχι μόνο).

επισης απορω πως πολλοι πιστευουν οτι 600αρια και 1000αρια ειναι το ιδιο ή καποιοι εχουν πεισει κιολας τον εαυτο τους οτι τα 600αρια ειναι καλυτερα, αν ηταν ετσι παιδια πιστεψτε με τα 1000, 1200, 1400 δεν θα υπηρχαν, τι να τα κανεις να καινε παραπανω αφου ολα τα κανεις με 600αρι.

Δεν είπε κανείς πως είναι καλύτερα. Ούτε πως κάνουν τα πάντα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του με βάση αυτά

• που τον βολεύουν
  • που τον καλύπτουν οικονομικά στην αγορά
  • που τον καλύπτουν οικονομικά στη συντήρηση
  • που μπορεί να τα χαρεί

Εύχομαι το καλύτερο για σένα, Γιάννη. Από την καρδιά μου.

Αλλά οι ευχές, οι υποθέσεις, οι φαεινές ιδέες, ΔΕΝ αρκούν για να επιστρέψουμε στο σπίτι μας.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Ναι συμφωνω με αυτα που λες, οχι εγωισμο σε αυτα δεν εχω, μονος μου ειπα οτι δεν πλαγιαζω οταν στριβω, και στην πιστα σιγουρα ειμαι ο πιο αργος απο ολους, δεν το συζηταω αυτο, το ξερω, οταν πηγαινα καμια φορα για καφε με αλλους φιλους στην Ιταλια, εκει ζουσα για χρονια, κοιτουσαν ολοι τα λαστιχα να δουν πλευρικα ποσο τα εφαγε ο καθενας, ερχοσουν στο δικο μου μονο στη μεση φαγωμενο, αχαχαχαχα, αλλα η δυναμη με συγκινει παρα πολυ, να ανοιγω και να μην μπορω να κρατησω τα γκριπς. Τα στροφιλικια στο δρομο τα χω παρει με φοβο, ολοι οι δρομοι γυαλι παντου, τι τριβη να εχουν για να στριψεις, δεν ξερω, σε πιστα με καλη ασφαλτο καινουρια άλλο θεμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε ποια περιοχή μένεις Γιάννη?

Υπάρχει άμεση πρόσβαση σε εθνικές καινούριου τύπου? (μπαριέρες, 3 λωρίδες/κατεύθυνση, καλή σχεδίαση κλπ)

Με τα φωτογραφικά ραντάρ τι σκέφτεσαι να κάνεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δουλευουν τα φωτογραφικα ρανταρ στην Ελλαδα? αληθεια ποτε ηταν η τελευταια φορα που καποιος σας εφαγε κληση για υπερβολικη ταχυτητα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε ποια περιοχή μένεις? Ώστε τα κατάλληλα μέλη να σου πουν αν θα χρειαστεί να χάσεις το δίπλωμά σου και πόσες φορές........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Με αλλα λογια δε ξερεις να οδηγας (ακομα και σε σχεση με φιλους σου) και θες να παρεις πυραυλο με σχετικα δυσκολο στριψιμο για να το πηγαινεις γαμιοντας. Χμ..

Οποτε στην πρωτη απροσμενη στροφη θα κανεις το σταυρο σου με το τερας και ο,τι γινει.

Καλη τυχη :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δε χρειαζεται να μπαινει κανεις στις στροφες σαν το rossi για να εχει 1200, εξαλλου η μηχανη ειναι για αλλα γουστα, ευθεια και ξερο ψωμι και εξαλλου ολοι μαθαινουν ακομα και αυτοι που οδηγανε 10 χρονια, δε μπορω ομως να περιμενω να εχω δεκαετή πειρα για να παρω 1200 γιατι μεχρι τοτε μπορει να εχω αλλαξει αποψεις, μεγαλωνουμε κιολας βγαζουμε προβληματα σε μεση χερια κτλ, ασε, τωρα που ειναι νωρις, ποτε θα καβαλησω στα 50?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Σαν το Rossi οχι, να "το 'χει" ομως λιγο ναι.

Τεσπα ελπιζω μονο να μην τυχει να παραχουφτωσεις το γκαζι στο λαθος σημειο και φυγεις ευθεια απο κανα γκρεμο.
Εκει να δεις ποσο δυσκολα κρατιεσαι απο τα grips :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος Γιαννης87 έγραψε:

δε χρειαζεται να μπαινει κανεις στις στροφες σαν το rossi για να εχει 1200, εξαλλου η μηχανη ειναι για αλλα γουστα, ευθεια και ξερο ψωμι και εξαλλου ολοι μαθαινουν ακομα και αυτοι που οδηγανε 10 χρονια, δε μπορω ομως να περιμενω να εχω δεκαετή πειρα για να παρω 1200 γιατι μεχρι τοτε μπορει να εχω αλλαξει αποψεις, μεγαλωνουμε κιολας βγαζουμε προβληματα σε μεση χερια κτλ, ασε, τωρα που ειναι νωρις, ποτε θα καβαλησω στα 50?

σιγα την οδηγαρα που ειναι ο 46, να ελεγες για τον 93 να συμφωνησω :laugh:

καλο τακακι να βαλεις μπροστα σε οτι παρεις, για να πεφτεις απο τα 300 στα 80 στην 1η ανοιχτη παρατεταμενη που θα συναντησεις...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 29 λεπτά, το μέλος Γιαννης87 έγραψε:

Από εμπειρία δικύκλων πως είσαι Γιάννη?

Στα 31 σου, ΔΕΝ είναι αργά. Δε σε πήραν και τα χρόνια δα.....

Το πρόβλημα με τα (πολύ) μεγάλα μηχανάκια, τα Hypersport, είναι ο συνδυασμός μεγάλης δύναμης, πάαααρα πολύ μεγάλης ροπής και μεγάλης μάζας.

Αυτός ο συνδυασμός, από τη μια, τα κάνει πραγματικά sleepers.

Περπατάνε βελούδο, έχουν μεταξόνιο και σχεδιασμό για να ταξιδεύεις χαλαρός διαβάζοντας εφημερίδα στα 180, σβήνουν ανωμαλίες του δρόμου, δε σε τρομάζουν δε σε αγχώνουν.

Και αυτό είναι ταυτόχρονα απόλαυση (αν οδηγείς συνειδητά) και κρύος ιδρώτας (αν ξεχνιέσαι και δε σκαμπάζεις)

Γιατί αυτή η απίθανη ευκολία να μαζεύουν άκοπα και ανευ ειδοποιήσεως km/h στο κοντέρ (και στο δρόμο εννοείται), θα σε κοιμίσουν και θα ξυπνήσεις ΒΙΑΙΑ όταν τυχαία κοιτάξεις το κοντέρ πλησιάζοντας μια καμπή του δρόμου.

Τη στιγμή εκείνη δηλαδή, που θα συνειδητοποιήσεις πως ενώ νόμιζες πως πας με 160, όλως περιέργως βλέπεις τη στροφή να σε πλησιάζει με...240!!!

Και θα σοκαριστείς γιατί αυτή τη πουτ@να τη στροφή την ήξερες για καμπή, όχι για στροφή.

Και μέχρι να το καταλάβει το μυαλό, είσαι σε απόσταση αναπνοής και κοιτάς το κοντέρ και η αδρεναλίνη με τον ιδρώτα στην πλάτη να ρέει, αντιλαμβάνεσαι πως ΔΕ σε παίρνει να μπεις και να βγεις από εκεί......

Και φρενάρεις ακόμα δυνατότερα προσπαθώντας να στρίψεις, αλλά η μεγάλη μάζα+ορμή+κινητική ενέργεια δεν εξαφανίζονται και αντί να στρίψει το μηχανάκι σηκώνεται και ανοίγει τη γραμμή του.

Και το βλέμμα πανικού κλειδώνει στη μπαριέρα.

Και το μηχανάκι το ζορίζεις να στρίψει αλλά το γ@μήδι ΔΕΝ υπακούει......

ΜΠΑΜ....

Ήχος και φως......

Και ξέρεις κάτι συνάδελφε Γιάννη?

Ειλικρινά....

Στο 99% των περιπτώσεων, η στροφή που έβλεπες, δεν ήταν στροφή αλλά καμπή.

Και 100% το μηχανάκι μπορούσε να μπει και να βγει χαλαρό, αν απλά έστριβες λίιιγο δυναμικά και άνοιγες το γκάζι, αντί να πέσεις στα φρένα.

Αλλά τώρα είναι αργά.....

Το μηχανάκι έχει σταματήσει καμιά 200αριά μέτρα εν μέσω ατμών και καπνών, τα περισσότερα πλαστικά έχουν γίνει σμπαράλια και ΕΛΠΙΖΩ εσύ απλά να δεις όλα τα παραπάνω στο αποψινό σου όνειρο......

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καταλαβαίνω απολύτως αυτο που περιγραφεις, μου ετυχε κιολας με το gsxr, βεβαια προλαβα να κοψω κι αλλο και να παρω τη στροφη αντι να χτυπισω στις μπαρες, μετα απο αυτο ομως δεν μου ξανατυχε βλακεια σε στροφη, ενταξει αυτα ολοι λιγο πολυ τα παθανε πιστευω η κατι παρομοιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος Γιαννης87 έγραψε:

καταλαβαίνω απολύτως αυτο που περιγραφεις, μου ετυχε κιολας με το gsxr, βεβαια προλαβα να κοψω κι αλλο και να παρω τη στροφη αντι να χτυπισω στις μπαρες, μετα απο αυτο ομως δεν μου ξανατυχε βλακεια σε στροφη, ενταξει αυτα ολοι λιγο πολυ τα παθανε πιστευω η κατι παρομοιο

Το θέμα είναι πόσοι τα έπαθαν και μπόρεσαν να μας τα περιγράψουν.

Ξέρω αρκετούς που τα περιέγραψαν σε άλλους....κόσμους!!

Και επαναλαμβάνω....

Τα Hypersport παίζουν σε 240km/h με το στροφόμετρο στις 7Κ και το μοτέρ να γουργουρίζει.

Τα GSXR κλπ, στροφάρουν ψηλότερα, ακούς πόλεμο, ακούς εξατμίσεις κλπ

Στα μεγάλα σου έρχεται γλυκά γλυκά.....

Αν δεις βιντεάκια στο youtube βλέπεις μεγάλα και νομίζεις πως απλά βολτάρουν. Ενώ στην πραγματικότητα πάνε αέρα πατέρα αλλά δε το δείχνουν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το Hypersport τι ειναι, πρωτη φορα ακουω τον όρο, δηλ οχι soupersport (SS)

HS ας πουμε? αυτο ειναι ?

αα κατι αλλο, φορολογικα τι παιζει με αυτο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

HyperSport είναι μεγάλα μηχανάκια, ανάμεσα στην SS1000 κατηγορία και SportTouring.

Συνήθως πολύ δυνατά σαν μοτέρ, με κύριο στόχο να 300αρίζουν για πλάκα, με σταθερότητα και άνεση.

Δε θα στρίψουν με την ευκολία και χάρη των SS1000, αλλά ούτε με την βαριά και δύσκολη αίσθηση των SportTouring.

Θα μπουν σε πίστα σχετικά άνετα, αλλά θα κουράσουν χέρια και φρένα.

Θα παραλλήλιζα με την κατηγορία των Supercars (τύπου Lambo/ Ferrari V12 κοκ)

Hypersport = ZZR1400, Hayabusa, K1300S, ZX12R

Και να προσθέσω και τα φρέσκα H2, H2GT

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva planet (125cc) Bimota db6 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Γενικα τα 600αρια οκ εχουν λιγοτερα γκαζια ΑΛΛΑ θα σε μαθουν πολυ πιο ευκολα να στριβειςαπο οτι ενα 1200 σουπερ ντουπερ εργαλειο. Για μενα φιλε Γιαννη με αυτα που γραφεις καλυτερα να παρεις ενα παλιο 400αρι γυμνο να μη σε τρομαξει η δυναμη του να μαθεις να στριβεις και μετα απο 1 δυο χρονια παρε οποιο σου κανει κεφι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ειχα gsxr 750 με 140 αλογα και τωρα θα γυρισω σε 400?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα