Σεκ Σαπίλ

Μετά το FZ6 τι; (R1 vs GSXR1000 vs...??)

28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 18 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το Daytona 675 είναι μια εξαιρετική SS μοτοσυκλέτα.

Μαζί είναι και η δεύτερη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ μοτοσυκλέτα που έχω οδηγήσει ποτέ σε ΠΟΛΗ. Απέφυγε για τέτοια χρήση. Ναι για οτιδήποτε εκτός πόλης.

Προβλήματα δεν βγάζει κάτι το ιδιαίτερο. Ανορθωτή καίγανε (έχει γίνει ανάκληση) και από μια ηλικία και μετά, τσιμπάνε λίγο λάδι, μην φανταστείς κάτι τραγικό. Κατά κανόνα περί προβλημάτων γράφουν άνθρωποι τόσο άσχετοι, που δεν ξέρουν-δεν νοιώθουν-δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι τελείως άλλη δομή ο 1050 κινητήρας και ο 675, ακούσανε ο 1050 σπάει πιστόνια, και άρα και ο 675 ''που triumph είναι κι αυτός άρα ίδιος'' σπάει πιστόνια στο μυαλό τους. Από εκεί, βγάλε συμπέρασμα.

Πολυ θα ηθελα να ξερω ποια ειναι η πρωτη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ. Αληθεια δεν μπορει να μου παει το μυαλο αν υπαρχει κατι χειροτερο για πολη...

Αν και το μοντελο μετα το 13 ειναι καπως πιο ανθρωπινο απο αποψη σταση σωματος...

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Πολυ θα ηθελα να ξερω ποια ειναι η πρωτη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ. Αληθεια δεν μπορει να μου παει το μυαλο αν υπαρχει κατι χειροτερο για πολη...

Αν και το μοντελο μετα το 13 ειναι καπως πιο ανθρωπινο απο αποψη σταση σωματος...

To VTR1000SP2 μου. Πιο βαρύ, πιο ψηλό κέντρο βάρους, ακόμα πιο ανυπάκουο-απρόθυμο να πάει σιγά, μακριά πρώτη με σκορτσάρισμα μέχρι τις 2500rpm, πολύ ζέστη αν δεν κινείται, βαρύ σε αίσθηση μπροστινό. Για βασανιστήριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 30/4/2018 at 7:42 ΜΜ, το μέλος Σεκ Σαπίλ έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι, λόγω υποχρεώσεων δεν ευκαίρεσα να απαντήσω στα μηνύματα, αν και τα διάβαζα.

Σας ευχαριστώ όλους!

[Ψιλο-OFF]

Σε 1-2 μηνύματα που μπορεί από σκοπιάς μου να τα βρήκα ειρωνικά, να πω ότι ξέρω πααααααααααααα(x10^7)ρα πολύ καλά τους συμβιβασμούς που θέλεις με ένα ss (Σάμπως και οι Ορθόδοξοι και ευλαβείς "πιστάκιδες" δεν έχετε βγάλει ποτέ ss στο δρόμο; ) 

Απλά όπως τα έχω υπολογίσει είμαι ήδη στο 1/3 της ζωής μου, το τελευταίο 3ο θα είμαι μπάρμπας με αρθριτικά και τσιγαρόβηχα, ε και αυτό το ενδιάμεσο θέλω να δοκιμάσω ΚΑΙ το σκυφτό (μηχανάκι). Μπορεί να μην με βολέψει, μπορεί να πω τι ζόρι που είναι, μπορεί κάλλιστα και να το σουτάρω, αλλά θέλω να αποκτήσω αυτή την εμπειρία. Όπως πριν λίγα χρόνια θέλησα να αποκτήσω την εμπειρία της μοτοσυκλέτας.[/Ψιλο-OFF]

Στο θέμα μας.

Μπάτζετ με πούλημα του τωρινού, 4.500.

Σίγουρα δεν περιμένω να έχει το ρόπιασμα ενός Superduke ή του V4 του τουόνο (αγάπη και τα 2), αλλά πιστεύω για 4Κ που το λατρεύω και για 1000άρι θα υπάρχει και πάλι περισσότερη ροπή από όση μπορώ να διαχειριστώ. Αν ήθελα ξερή ροπή πήγαινα σε καθαρό με streetάδικα λάστιχα και τέλειωνε η ιστορία.

Μιας και έψαχνα αυστηρά για supersport, από εμφανισιακής σκοπιάς και μόνο, μου έκανε κλικ το R1. Δεν έχω λεφτά για Crossplane προφανώς. Το "αρνητικό" αυτής της χρονολογίας τουλάχιστον (06-07) είναι πως δεν καλύπτει απ'όσα γνωρίζω τον άλλο λόγο (πέρα από τη θέση οδήγησης) που θέλω χιλιάρι - Ροπιάζει πολύ ψηλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

GSXR θα ήθελα είναι η αλήθεια μετά του '05 (μιας και χωρίς ψέματα με ενδιαφέρει η εμφάνιση, από πριν του 06 δεν μου κάθετε καλά οπτικά). Βέβαια, όπως μου γράψατε ακόμη και μεταγενέστερο κουράζει σε κλειστές διαδρομές, so...

Σκέφτηκα να συμβιβαστώ και να παίξω μπαλίτσα με Triumph Daytona 675 εκείνης της εποχής. Θέση SS, μπόλικη ροπή στα χαμηλά, τέλειος ήχος. Καλός μου φίλος σύντροχος μου ανέφερε ότι εκείνης της εποχής βγάζουν αρκετά κουσούρια όμως. Ισχύει ή ράδιοαρβύλα;

r1 σε αυτα τα λεφτα παιρνεις 05-06. ασχημο δεν ειναι, προσωπικα δε θα το επερνα παντως. επισης εισαι ανετος για καλο 1000rr 06-07, αν ψαξεις θα βρεις.

675 με τοσα λεφτα, μπαινεις σε δυσκολο μονοματι το οποιο δε σου το προτεινω.

αν θες βοηθεια πες απο ποια περιοχη θελεις μηχανακια, αν δω τι υπαρχει και να σε πω ποια αξιζουν να δεις απο κοντα:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα